Człowiek ciekawy świata dla klasy 6d

Konspekt dla klasy 6d szkoły podstawowej



Temat: Człowiek ciekawy świata- cz. II

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z wybranymi elementami cywilizacji Indian Ameryki Środkowej i Południowej.

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

daty: 12.X.1492 r.,1519-1522 r.

pojęcia: karawela, astrolabium, kompas, plantacja, busola,

cywilizacje: Majów, Azteków, Inków

nazwy towarów przywożonych z Nowego Świata do Europy


B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

pojęcia: karawela, astrolabium, kompas, plantacja, busola.

przyczyny zdobywania przez Europejczyków nowych terytoriów

związek między odkryciami geograficznymi i zniszczeniem cywilizacji prekolumbijskiej.

znaczenie odkryć geograficznych dla wymiany towarowej między Starym i Nowym Światem.

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

wskazać na mapie zasięg terytorialny państw: Azteków, Majów, Inków,

wymienić towary przywożone do Europy z Nowego Świata.

zaznaczyć na mapie trasy wypraw odkrywców: Kolumba, Magellana, oraz państwa które podejmowały najwięcej wypraw i uzyskały zdobycze terytorialne.

wymienić i krótko omówić przyczyny upadku cywilizacji indiańskich.

nazwać odkryte przez odkrywców lądy lub nowe szlaki.

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

opowiedzieć o wybranych osiągnięciach cywilizacyjnych: Azteków, Majów, Inków.

ocenić postępowanie odkrywców względem ludności podbitej.

wymienić skutki odkryć geograficznych.

podać ich pozytywne i negatywne strony.

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Uczeń potrafi dostrzec ponadczasową wartość Wielkich odkryć geograficznych.

Uczeń rozumie wartość kulturową cywilizacji Azteków, Majów i Inków.

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.


Metody Pracy: praca z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela, rozmowa nauczająca, praca z mapą, praca z zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem nauczyciela.



Środki dydaktyczne: mapa ścienna: ”Wielkie odkrycia geograficzne”, album z serii Tak żyli ludzie w okresie wielkich odkryć geograficznych, atlas historyczny, podręcznik dla klasy VI Historia i Społeczeństwo - Człowiek i jego cywilizacja autor Wojciechowski Grzegorz.




Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia


I.Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie obecności.


I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń.

II. Rekapitulacja wtórna: Zadanie uczniom pytań sprawdzających wiedzę z pierwszej części tematu:

1.Jakie znasz główne przyczyny odkryć geograficznych?


2.Co wiesz o dokonaniach Krzysztofa Kolumba?





3.Dlaczego kontynent odkryty przez Krzysztofa Kolumba został nazwany Ameryką ?


4.Kto jako pierwszy opłynął kule ziemską, podaj lata w których trwała ta wyprawa ?





5. Podaj trasę wyprawy Ferdynanda Magellana ?

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:



1.odp:ciekawość świata, chęć zdobycia bogactwa oraz cennych przypraw korzennych, krzewienie wiary chrześcijańskiej na dalekich lądach

2.odp: Krzysztof Kolumb postanowił odbyć podróż do Indii, po wielu latach do swojego pomysłu przekonał władców Hiszpanii którzy oddali mu do dyspozycji trzy statki. Dnia 12 X 1492 wyprawa dotarła do lądu Kolumb był przekonany że znalazł Indie. Dopiero po pewnym czasie okazało się że odkrył nowy kontynent.





3.odp: kontynent ten nazwę swą zawdzięcza żeglarzowi Amerigo Vespucci który opisał część jego wybrzeży i na jego cześć nazwano kontynent.

4.odp: Magellan, lata 1519 -1522





5.odp: Wyprawa wyruszyła z Hiszpanii przez Ocean Atlantycki dotarła do krańców Ameryki Południowej po odnalezieniu cieśniny wypłynęła na Ocean Spokojny i wróciła do Europy przez Ocean Indyjski i Atlantyk.


III. Wprowadzenie do tematu o dalszych odkryciach geograficznych.

Omówienie uczniom wpływu wypraw Kolumba na chęć dalszego poznawania nowych terytoriów. Przedstawienie krajów które w sposób szczególny przyczyniły się do opanowania obszarów obu Ameryk, wybrzeża Afryki i części wybrzeży Indii.

Podanie notatki uczniom



1.Wyprawy Kolumba zachęciły innych władców europejskich do rozpoczęcia wypraw na nowe terytoria.

2. Władcy europejscy, szczególnie Hiszpanii, Portugalii, Anglii i Francji szybko opanowali olbrzymie obszary obu Ameryk, wybrzeża Afryki i części wybrzeży Indii.

Wybranie chętnego Ucznia do mapy w celu zapoznania klasy z obszarem nowo podbitych terytoriów.

Przedstawienie warunków na nowo podbitych lądach (wprowadzenie nowych rządów, niszczących suwerenność i indiańską kulturę.)

Podanie notatki uczniom:

3.Na podbitych terenach wprowadzono surowe rządy:

a) zmuszanie ludności indiańskiej do niewolniczej pracy w kopalniach, oraz na plantacjach trzciny cukrowej.

b) niszczenie indiańskiej kultury.

c) wprowadzenie swojego języka, kultury i obyczajów.

Omówienie wpływu odkryć geograficznych

Prezentacja kultur, które zamieszkiwały nowo podbite terytoria.(Majowie,Inkowie,Aztekowie)

Wręczenie uczniom wcześniej przygotowanej notatki o omawianych cywilizacjach:

5. Majowie - grupa ludów indiańskich mówiących językami z rodziny maja, zamieszkujących południowo-wschodni Meksyk (półwysep Jukatan i stan Chiapas), Gwatemalę, Belize i zach. Honduras. Majowie byli twórcami wysoko rozwiniętej cywilizacji, której początki sięgają lat 400 p.n.e.–250 n.e. Majowie przetrwali do XVI wieku, ich kulturę zniszczył podbój hiszpański, a ostatnie niepodległe miasto Majów zostało zniszczone w 1697r. Główne osiągnięcia cywilizacji Majów stanowiły świątynie na wysokich piramidach schodkowych, pałace ,kamienne boiska do gry w piłkę. Majowie rozwinęli pismo hieroglificzne i dwudziestkowy system zapisu matematycznego, prowadzili obserwacje astronomiczne i posługiwali się precyzyjnymi systemami rachuby czasu.

6. Inkowie- Państwo Inków, założone w XII wieku, rozbudowane zostało w rozległe imperium w ciągu niespełna 200 lat przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków. Na początku XVI w. obejmowało prawie całe wybrzeże Pacyfiku wzdłuż Andów i tereny Peru i Boliwii w głębi kontynentu, a zamieszkane było przez ok. 12 milionów mieszkańców. Zajmowali się oni głównie rolnictwem, uprawiając kukurydzę, ziemniaki, trzcinę cukrową, bawełnę i kokę, oraz hodowlą lam i alpak. Część pól nawadniano przy pomocy sztucznych kanałów irygacyjnych. Domy mieszkalne budowano z cegły lub kamieni łączonych zaprawą glinianą. Rozwinięta była ceramika, zdobiona inkrustacjami i malowidłami.




III. Uczniowie zapisują do zeszytu temat lekcji: Człowiek ciekawy świata – cz.2.




Uczniowie zapisują notatkę





Uczeń podchodzi do mapy



Uczniowie zapisują notatkę









Uczniowie wklejają notatkę do zeszytu

IV. Rekapitulacja pierwotna: Przypomnienie uczniom procesu pobijania terenów obu Ameryk i sprawdzenie podstawowych wiadomości z tego zakresu.

Pytanie 1- Czy Europejczycy szanowali Indian mieszkających na podbitych terenach? Czy pielęgnowali i czerpali z ich kultury?



Pytanie drugie: Jakie korzyści handlowe przyniosły wyprawy do Ameryki?

Uczniowie odpowiadają na podstawowe pytania związane z tematem.

Odp. 1 – Europejczycy nie szanowali Indian, ani ich kultury, wykorzystywali ich jako tanią siłę roboczą, niszczyli ich kulturę poprzez wprowadzanie własnego języka i obyczajów.


Odp.2-przywożono olbrzymie ilości złota i srebra, z których wyrabiano monety, przywożono nieznane wcześniej warzywa, oraz towary luksusowe jak herbata i kawa.

V. Podanie pracy domowej:

Przygotuj krótką notatkę na temat omawianej na lekcji kultury Azteków, możesz skorzystać z podręcznika, Internetu lub wiedzy zdobytej na lekcji.


Uczniowie zapisują w zeszycie zadanie domowe.

















4


