Czy jesteśmy tolerancyjni Mój naród a inne narody

KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wiedza o społeczeństwie:

Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa II

Czas realizacji: 45 minut


Temat zajęć: Czy jesteśmy tolerancyjni? Mój naród a inne narody..


1. Cele:

Uczeń:

umie wyjaśnić pojęcie tolerancji,
– umie określić granice tolerancji,
– rozumie, że akceptowanie „innych” i różnego rodzaju mniejszości (rasowych, religijnych, etnicznych, obyczajowych) nie powoduje zagrożenia, ale korzyści (np. poznawcze – wzbogacenie naszej kultury),
– umie ocenić zachowanie ludzi kwalifikujące się jako tolerancyjne lub nietolerancyjne,
– stara się postępować zgodnie z zasadami tolerancji, a także odnosić się z szacunkiem do ludzi myślących lub wyglądających inaczej,
– rozumie znaczenie dobrze pojętej tolerancji jako cechy koniecznej dla społeczeństwa demokratycznego.


2. Metody: dyskusja, praca w grupach, burza mózgów, praca pod kierunkiem z tekstem źródłowym,


3. Formy: zbiorowa, grupowa


4. Środki dydaktyczne: wycinki prasowe, Słownik Wyrazów Obcych, podręcznik , Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Deklaracja w sprawie praw osób należących do mniejszości narodowych lub etnicznych, religijnych i językowych, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych.

Przebieg lekcji:


1. Uczniowie na poprzedniej lekcji otrzymali polecenie wyszukania w prasie artykułów o postawach ludzi wobec niepełnosprawnych, chorych, chorych na AIDS, innych narodowości (np. Żydów, Cyganów, Murzynów), odmiennych wyznań itd.,


2. Nauczyciel pyta uczniów, jak rozumieją pojęcie tolerancji, i wspólnie z uczniami formułuje jej najkrótszą definicję, a następnie porównuje z hasłem w Słowniku Wyrazów Obcych. Podobnie czynimy z hasłem „nietolerancja”.


3. Prowadzimy dyskusję, stawiając uczniom następujące pytania:
Jakie były wasze odczucia w sytuacjach zagrożenia?
Czy znaleźliście się w takiej sytuacji, że czuliście się „inni”, „obcy”, „zagrożeni”, bo różniliście się np. strojem lub poglądami?
Czy ktoś wam wtedy pomógł? Co zrobił?
Co mógł zrobić, żeby wam pomóc?

Następnie prosimy uczniów, aby na podstawie przyniesionych przez siebie wycinków prasowych, obejrzanych filmów i wiadomości z historii podali przykłady obu postaw – tolerancyjnej i nietolerancyjnej. Uczniowie grupują artykuły prasowe opisujące obie postawy.

Dzielimy klasę na dwie grupy:
I grupa („za”) reprezentuje pogląd, że nasze społeczeństwo jest tolerancyjne,
II grupa („przeciw”) reprezentuje pogląd, że nasze społeczeństwo jest nietolerancyjne.
Obie grupy opracowują argumenty za i przeciw, zapisując je na kartkach papieru, które przyklejają do tablicy. Wybrani przedstawiciele grupy prezentują wypracowane przez grupę stanowisko. Po prezentacji szukamy rozwiązania, które jest możliwe do przyjęcia przez obie grupy.

4. Podsumowując debatę, nauczyciel prosi, aby uczniowie zastanowili się, czy brak tolerancji w społeczeństwie stanowi zagrożenie dla demokracji. Jeśli tak, to czym to się wyraża? Co zyskujemy jako społeczeństwo, postępując zgodnie z zasadami tolerancji? Uczniowie powinni każdą swoją wypowiedź uzasadnić.

