SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNYCH W KLASIE I SZKOŁY PODSTAWOWEJ
( według Krakowskiej Koncepcji Edukacji Muzycznej)
Opracowała: Ewelina Owczarek czas: około 30 minut
Miejsce zajęć: klasopracownia edukacji zintegrowanej
Data: Październik
Cele dydaktyczne:
- kształcenie umiejętności słuchowego rozpoznawania ósemki i sylaby rytmicznej Ti w tekstach rytmizowanych
- kształcenie umiejętności rytmizowania tekstu
- kształcenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
- kształcenie umiejętności realizacji ruchowej ósemki
- nauka melodii i słów piosenki
- kształcenie umiejętności aktywnego słuchania muzyki
Czynności edukacji muzycznej:
kształcenie głosu
kształcenie słuchu
wprowadzanie notacji muzycznej
kształtowanie podstawowych pojęć muzycznych
Formy aktywności muzycznej:
gra na instrumentach
taniec przy muzyce
śpiewanie
tworzenie muzyki
słuchanie muzyki
I etap postępowania dydaktycznego wg Krakowskiej koncepcji edukacji muzycznej: Kształcenie poczucia rytmu i metrum
Pomoce dydaktyczne:
- szkolne instrumenty perkusyjne ( bębenki)
- tekst piosenki pt. „Żabki”
- sprzęt do odtwarzania muzyki
- utwór muzyczny
Przebieg zajęć:
I OGNIWO: Część organizacyjna
czynności organizacyjne
Sygnał muzyczny: zapraszamy na śpiewanie. ( Powitanie muzyczne)
N- dzień dobry dzieci
U- dzień dobry pani
II Ogniwo: Wprowadzenie do realizacji tematu
ćwiczenia z poprzednich zajęć
Biedroneczko (klaskanie i równoczesne recytowanie; maszerowanie z recytowaniem; podział na grupki: I – rytmicznie wymawia tekst, II – klaska w rytm, III – maszeruje rytmicznie)
ćwiczenia tworzące sytuacje problemową
Idzie rak (nauczyciel prezentuje dzieciom rymowankę)
Jadą,
jadą goście (nauczyciel
prezentuje dzieciom rymowankę i wartość rytmiczną „ta”)
III
Ogniowo: Doświadczenie muzyczne z wykorzystaniem rożnych form
aktywności muzycznej
- Nauczyciel prezentuje tekst rytmizowany , a dzieci słuchowo rozpoznają problem ósemki
- Dzieci rytmizują tekst Idzie rak. Tekst złożony z sylab rytmicznych Ti. Wystukują rękami , następnie idą rytmicznie.
- dzieci rytmizują tekst Idze rak wystukując go na bębenkach.
-wprowadzenie znaku graficznego ti
- dzieci uczą się i śpiewają piosenkę Żabki:
Prezentacja piosenki przez nauczyciela
Nauka piosenki fragmentami
Nauka całej piosenki
Śpiewanie całej piosenki z akompaniamentem
Nauka piosenki.
IV OGNIWO: Podsumowanie zajęć
Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat rytmizowanych tekstów, dzieci wypowiadają się na temat trudności jakie im sprawił tekst.
Dzieci rozmawiają z nauczycielem o znakach jesieni.
Wszyscy tańczą ponownie Żabkę.
Nauczyciel opowiada dzieciom bajkę.
Sygnał pożegnania z muzyką: Dowidzenia do miłego zobaczenia.