Konspekt zajęć o odżywianiu słów kilka Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w przedszkolu i klasach I III EWIP



Temat: W zdrowym ciele zdrowy duch – o odżywianiu słów kilka.



Cele ogólne:

- kształtowanie postawy prozdrowotnej,

- poznanie warzyw i owoców,

- rozwijanie świadomości istnienia zależności pomiędzy  prawidłowym żywieniem,  aktywnym trybem życia a zdrowiem


Cele szczegółowe:

- dziecko wie, czemu służy właściwe odżywianie,

- zjada świeże owoce i warzywa

- zachęcanie do spożywania warzyw i owoców

- aktywne uczestnictwo w zajęciach

-  rozumie znaczenie czystości dla zdrowia

- rozumie potrzebę mycia rąk po wyjściu z toalety oraz przed posiłkiem



Metoda:  
czynna, słowno-oglądowa

Forma: 
grupowa, indywidualna

Środki pomocnicze: 
puzzle przedstawiające przybory higieniczne, warzywa, owoce, wierszyki, płyta CD z piosenką, odtwarzacz płyt CD.

PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Powitanie dzieci

  2. Sprawdzenie obecności

  3. Podzielenie dzieci na trzy grupy

  4. Dzieci układają puzzle, które przedstawiają obrazki związane z zachowaniem i utrzymaniem higieny.

  5. Zabawa „kalambury” – dzieci pokazują różne czynności związane z higieną np. mycie zębów, rąk. Pozostałe dzieci mają odgadnąć jaka czynność jest przedstawiana.

  6. Nauczyciel przynosi do sali warzywa i owoce (marchewki, pomidory, jabłka i truskawki). Opowiada dzieciom jakie zawierają witaminy i jakie korzyści przynosi ich jedzenie. Następnie dzieci próbują przyniesione warzywa i owoce.

  7. Nauczyciel czyta dzieciom dwa wierszyki zachęcające do jedzenia zdrowych produktów i uprawiania sportu.

Witaminy trzy bardzo  są pomocne:

A na dobry wzrost,

B na kości mocne

i do tego E, żeby dobrze poczuć się.


Nie jedz chipsów, nie pij coli,

bo cię brzuszek dziś rozboli.

Jedz owoce i warzywa,

bo to zdrowo cię odżywia.

Dużo sporu, dużo ruchu,

trzymaj formę super Zuchu


----------------------------

Chcesz być zdrowy jedz owoce

bo owoce dobra rzecz

jeśli będziesz jadł codziennie

dobre zdrowie będziesz mieć.

Jabłko, gruszkę czy banana

zjadaj sobie co dzień z rana

do obiadu soczki bierz

by do nauki siły mieć

A gdy będziesz trochę chora

to cytrynkę zjedz z wieczora.

Jedz owoce więc codziennie

i pamiętaj by je myć

żeby długo, zdrowo żyć.





  1. Krótka rozmowa z dziećmi na temat przeczytanych wierszyków.

  2. Quiz, dzieci mają za zadanie odpowiedzieć TAK/NIE na pytania:

- Czy myjemy się codziennie?

- Czy przyjemne jest siedzenie w miejscach brudnych?

- Kiedy myjemy ręce? Przed czy po jedzeniu?

- Nos wycieramy w bluzę?

- Bieliznę zmieniamy co kilka dni czy codziennie?

- Żeby być zdrowym zjadamy dużo słodyczy?

- Czy mówimy z pełną buzią?

- Czy owoce i warzywa przez jedzeniem trzeba umyć?

  1. Wykonanie pracy plastycznej. Dzieci mają za zadanie narysować i pokolorować rysunek przedstawiający siebie jedzącego ulubione warzywo lub owoc.

  2. Wspólne śpiewanie piosenki:

Do doktora-ogrodnika przyszła gruszka:

Ja, doktorze, chcę być szczupła, jak pietruszka

Chcę wyglądać jak modelka – wydętego nie mieć brzuszka

i chcę buty na obcasach mieć na nóżkach

A dlaczego gruszka chce być chuda, jak pietruszka,

dlaczego gruszka – chce być jak pietruszka?

Dlaczego gruszka chce być chuda, jak pietruszka,

dlaczego gruszka – chce być jak pietruszka?

Próbowałam stu sposobów – bez efektu,

nie potrafię się uwolnić od defektu,

Brzuszek wcale się nie zmniejsza – a ja jestem coraz cięższa

i zajmuję na gałęzi więcej miejsca

A dlaczego gruszka chce być chuda, jak pietruszka,

dlaczego gruszka – chce być jak pietruszka?

Dlaczego gruszka chce być chuda, jak pietruszka,

dlaczego gruszka – chce być jak pietruszka?

Rzekł ogrodnik: Mądra gruszka dumna jest ze swego brzuszka,

wszystkich nęci zapachem i aromatem – nic nie wolno zmieniać zatem!

Będziesz taka, jaka jesteś –chudej gruszki nikt nie zechce.

Bądź świadoma swej wartości, niech ktoś inny ci zazdrości!

A dlaczego gruszka chce być chuda, jak pietruszka,

dlaczego gruszka – chce być jak pietruszka?

Dlaczego gruszka chce być chuda, jak pietruszka,

dlaczego gruszka – chce być jak pietruszka?

  1. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach

  2. Pożegnanie z dziećmi








9. Quiz wiadomości z zakresu edukacji zdrowotnej - Na stolikach przygotowane tabliczki z napisami TAK, NIE. Dzieci odpowiadają na pytania, pokazując odpowiednią tabliczkę.

10. Podsumowanie, podliczenie punktów, wręczenie nagród i dyplomów za uczestnictwo w konkursie.



