Konspekt dla klasy 5e szkoły podstawowej
Temat: Cywilizacje starożytne.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z procesem tworzenia się cywilizacji.
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Pojęcia:. czasy prehistoryczne, czasy historyczne, prehistoria, cywilizacja, państwo, epoka kamienia, epoka brązu, epoka żelaza
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: czasy prehistoryczne, czasy historyczne, prehistoria, cywilizacja, państwo, epoka kamienia, epoka brązu, epoka żelaza, wędrowny i osiadły tryb życia
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
Wymienić czynniki decydujące o narodzinach cywilizacji
Podzielić czynniki cywilizacji na materialne i duchowe
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
Wskazać rolę czynników, które zbudowały cywilizacje, uzasadnia że są one niezbędne w procesie kształtowania cywilizacji
Wymienić zdobycze współczesnej cywilizacji
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Uczeń potrafi dostrzec rolę wynalazków i zdobyczy poprzednich cywilizacji.
Potrafi wskazać iż rozwój cywilizacji ma miejsce do dziś.
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Metody Pracy- praca z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela, rozmowa nauczająca,
Środki dydaktyczne-podręcznik do klasy piątej- „ Człowiek i jego cywilizacja” autor-Grzegorz Wojciechowski, plakat ilustrujący najważniejsze pojęcia i podział czynników składających się na cywilizacje.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia
|
I.Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie obecności.
|
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń. |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: Która jednostka czasu jest większa: wiek czy rok? Która jednostka czasu jest mniejsza: dzień czy miesiąc? Które z wydarzeń nastąpiło wcześniej: bitwa pod Grunwaldem( 1410r) czy chrzest Polski( 966r)?
|
Uczniowie odpowiadają na pytania:
Wiek Dzień Chrzest Polski (966)
|
III. Wprowadzenie do tematu: Cywilizacje starożytne. Przedstawienie uczniom podziału na czasy prehistoryczne i czasy historyczne. Charakterystyka każdego z tych dwóch okresów. Podanie uczniom notatki: Czasy prehistoryczne trwały setki tysięcy lat. Ludzie prowadzili początkowo wędrowny( koczowniczy) tryb życia, dopiero później udomowili zwierzęta i zmienili tryb na osiadły. Posługiwali się prymitywnymi narzędziami, od których pochodzą nazwy kolejnych epok prehistorycznych- epoka kamienia, brązu i żelaza. Ludzie ci żyli we wspólnocie. Prehistoria- to nauka zajmująca się badaniem dziejów od momentu pojawienia się człowieka do czasu powstania pierwszych źródeł historycznych. Czasy historyczne-rozpoczynają się wraz z wynalezieniem pisma. W tych czasach powstają pierwsze państwa , które posiadają terytorium, ludność, władce, prawo i wojsko. Cywilizacja to dorobek ludzi na przestrzeni dziejów.
Przedstawienie co składa się na dorobek cywilizacji. Omówienie czynników duchowych i materialnych. Podanie uczniom notatki: Na dorobek cywilizacji składają się czynniki: Materialne- zamki, kościoły, wynalazki Duchowe- kultura, religia, wierzenia, obyczaje.
|
III. Uczniowie zapisują do zeszytu temat lekcji: Cywilizacje starożytne.
Uczniowie zapisują notatkę
Uczniowie zapisują notatkę |
IV. Rekapitulacja pierwotna: powtórzenie treści poprzez zapisanie na tablicy pytań: 1)Czasy prehistoryczne zajmują się badaniem dziejów od momentu pojawienia się CZŁOWIEKA do momentu powstania PISMA. 2)Czasy historyczne rozpoczynają się wynalezieniem PISMA. 3) Na rozwój cywilizacji składają się czynniki DUCHOWE i MATERIALNE.
|
Uczniowie rozwiązują zadanie. |
V. Podanie pracy domowej: Rozwiąż w domu zadanie z podręcznika- ćw. 1/ strona 11.
|
Uczniowie zapisują prace domową. |