Konspekt lekcji języka polskiego
Do przeprowadzenia zajęć w dniu 24
kwietnia 2012 roku w klasie I L,
I. Treści programowe:
Zapoznanie z toposem marności – vanitas,
Przypomnienie budowy i cech charakterystycznych sonetu,
Przypomnienie cech charakterystycznych literatury baroku.
Zapoznanie z twórczością Mikołaja Sępa - Szarzyńskiego.
II. Temat zajęć: Barokowe kontrasty – Mikołaj Sęp - Szarzyński.
III. Cele zajęć:
Wiadomości
Uczeń:
zna cechy toposu,
zna sonety M. Sępa - Szarzyńskiego (
„Sonet III. O wojnie naszej, którą wiedziemy
z szatanem,
światem i ciałem” i „Sonet V. O nietrwałej miłości rzeczy
świata tego.”
zna pojęcie poezji metafizycznej
Umiejętności:
Uczeń:
potrafi określić cechy sonetu,
potrafi omówić czym jest peryfraza i inwersja i wskazać je w tekście.
umie wyrażać swoje zdanie w sposób kulturalny i demokratyczny.
Postawy:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w lekcji,
dba o kulturę i poprawność języka podczas budowania wypowiedź ustnych,
wykazuje się zaangażowaniem w pracy na zajęciach,
chętnie i otwarcie wyraża swoje zdanie,
IV. Formy, metody, techniki uczenia oraz środki dydaktyczne:
Formy nauczania:
- indywidualna
- zbiorowa
Metody i techniki nauczania:
metody podające – elementy objaśnienia,
metody oparte na słowie – elementy dyskusji
metody programowe – praca z podręcznikiem,
metody aktywizujące – elementy burzy mózgów.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik
V. Bibliografia:
1. R. Janicka- Szyszko, M. Steblecka. Język polski. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. cz. 2. Operon. Gdynia 2007
2. Podstawa Programowa Dz. U. 2009 rok, Nr 4, poz. 17
3. Jan Błoński. Mikołaj Sęp - Szarzyński a początki polskiego baroku. Kraków 1996
4. Mikołaj Sęp - Szarzyński. Poezje. wstęp i oprac. Janusz S. Gruchała. Kraków 1997
5. Słownik Encyklopedyczny - Język polski. Wyd. Europa. Warszawa 1999.
VI. Tok lekcji:
Czynności organizacyjne.
Podanie tematu lekcji: Barokowe kontrasty – Mikołaj Sęp - Szarzyński.
Prowadzący wprowadza uczniów w tematykę lekcji. Przypomina pojęcie toposu. Wprowadza topos vanitas – marność.
Topos (greckie = miejsce), miejsce wspólne; pole znaczeniowe toposu obejmuje motyw, obraz, symbol, metaforę, alegorię, jest to schemat powszechnie funkcjonujący w kręgu kulturowym, powtarzalny odwiecznie. Wyrósł z tradycji antycznej retoryki, jest uniwersalny od antyku do współczesności, np. miłość niebiańska – miłość ziemska, ojczyzna – pamięć ziemi i grobów, wyspy szczęśliwe, arkadia dzieciństwa, miejsce rozkoszne (krajobraz pasterski wiosną) – miejsce straszliwe (łagry Sybiru)
Uczniowie słuchają odczytu nauczyciela
o Sępie- Szarzyńskim, wprowadzającego
w koloryt epoki i
oddającego cechy twórczości tego poety.
Zapoznanie się z definicją poezji metafizycznej.
Odczytanie Sonetu III, analiza i interpretacja.
Uczniowie odpowiadają na pytania zamieszczone w podręczniku pod tekstem sonetu.
Nauczyciel czyta Sonet V, uczniowie omawiają użyte środki stylistyczne, sytuacją liryczną. Posługują się pytaniami pomocniczymi zamieszczonymi w podręczniku.
Zapoznanie się z krótką notą biograficzną autora.
Zakończenie lekcji.