Pawlik Anna
KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W PRZEDSZKOLU-DZIECI PIĘCIOLETNIE
BLOK TEMATYCZNY: Wielkanocne zwyczaje.
TEMAT DNIA: Wielkanocny stół.
CELE OGÓLNE:
-integracja dzieci z nauczycielem
-przekazywanie dzieciom wiadomości dotyczących Świąt Wielkanocnych
-rozwijanie sprawności ruchowej dziecka
-zaznajomienie dzieci z treścią opowiadania pt.: ,,Bajeczka wielkanocna"
-kształtowanie zdolności manualnych
CELE OPERACYJNE:
-dziecko potrafi wybrać prawidłową nazwę świąt
-wypowiada się pełnymi zdaniami na dany temat
-potrafi wysłuchać treści opowiadania
-odgaduje zagadki o tematyce świątecznej
-zna elementy dekoracji świątecznego stołu
-wykonuje prace plastyczną zgodnie z instrukcją nauczyciela
FORMY AKTYWNOŚCI:
-słowna
-ruchowa
-plastyczna
METODY NAUCZANIA (według Kupisiewicza):
-pogadanka
-pokaz
-opowiadanie
FORMY ZAJĘĆ:
-indywidualna
-zbiorowa
-grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Kartki z nazwami świąt; ilustracje do opowiadania; obrazki ze słońcem, kurczątkiem, barankiem, baziami, zajączkiem; bezbarwna taśma; kartka z zagadkami; czekoladowy zajączek; pisanki; gałązki z baziami; flakon; obrus; palma wielkanocna; placek- babka; kolorowe kartki; papier kolorowy; bibuła; klej; nożyczki; ołówek.
CZAS PRACY:
60 minut
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Czas |
Przebieg zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Środki dydaktyczne |
Przewidywane osiągnięcia |
|
6 min. |
Zabawa powitalna ,,Jestem... to jest..." |
Wyjaśnia reguły zabawy. Rozpoczyna zabawę od przedstawie-nia się, mówiąc: ,,Jestem pani Ania". |
Słuchają reguł zabawy i postępują zgodnie z nią. Wskazując na panią , po kolei odpowiadają: ,,To jest pani Ania". Następnie przedstawiają się, zachowując tę zasadę. |
|
Integracja z nauczycielem. |
|
3 min. |
Odszukiwanie nazwy zbliżających się świąt. |
Rozkłada na dywanie kartki z nazwami różnych świąt. |
Wybierają właściwa nazwę z pośród kartek rozłożonych na dywanie. |
Kartki z nazwami świąt. |
Potrafi wybrać prawidłową nazwę świąt |
|
6 min. |
Pogadanka na temat Świąt Wielkanoc-cnych. |
Sprawdza podstawowe wiadomości uczniów na temat świąt zadając pytania.
|
Odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela: -jakie zwierzątka kojarzą wam się ze zbliżającymi świętami? -z kim spędzacie święta? -jak się przygotowuje-cie do świąt? -jakie znacie potrawy związane ze świętami?
|
|
Wypowiada się pełnymi zdaniami na dany temat. |
|
5 min. |
Zabawa ruchowa ,,Przygotowa-nia do świąt". |
Wyjaśnia reguły zabawy. Mówi czynności, które uczeń ma pokazać. |
Ruchem przedstawia czynności jakie wykonuje się w domu przed świętami, na przykład: odkurzanie, gotowanie, mycie okien, ścieranie kurzu, trzepanie dywanu itp.
|
|
Rozwijanie sprawności ruchowej dziecka. |
|
8 min. |
Opowiadanie A. Galicy pod tytułem: ,,Bajeczka wielkanocna". |
Czyta opowiadanie, a następnie zadaje pytania związane z treścią utworu. Pokazuje obrazki dotyczące opowiadania. |
Słuchają opowiadania i odpowiadają na pytania nauczyciela: -Dlaczego słońce obudziło wierzbowe kotki? -Kogo obudziło następnie? -Dlaczego słonko obudziło zajączka i baranka? Szeregują obrazki w odpowiedniej kolejności. |
Ilustracje do opowiadania. |
Potrafi wysłuchać treści opowiadania. |
|
5 min |
Zabawa ruchowo-naśladowcza ,,Czary mary". |
Dzieli dzieci na grupy: słoneczek, zajączków, kurczaczków, baranków oraz bazi i przykleja im obrazki z ich wizerunkami. Następnie mówi zaklęcie: ,,Czary mary obracam się na pięcie, baziami robię zaklęcie. Niech się wokół wszystko zmieni, niech moje dzieci w (baranki, zajączki, kurczaczki, bazie) zmieni! |
Znajdują się w pozycji kucznej. Natomiast po zaklęciu dzieci: -słoneczka- z pozycji kucznej przechodzą do wyprostnej, -zajączki- podskakują w przysiadzie, -kurczaczki- biegają na palcach, machają ramionami jak skrzydełkami, -baranki- w pozycji czworakowania poruszają się po sali, -bazie- w pozycji wyprostnej, ręce w górze, kołyszą ramionami. |
Obrazki ze słońcem, kurczątkiem, barankiem, baziami, zajączkiem; bezbarwna taśma. |
Rozwijanie sprawności ruchowej dziecka. |
|
7min |
Zagadki słowne dotyczące wielkanocne-go stołu.
|
Czyta zagadkę i zadaje pytania z nią związane. Przekazuje dzieciom rekwizyty, które powinny się znaleźć na wielkanocnym stole. |
Słuchają i udzielają odpowiedzi do następujących zagadek: -Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze? (obrus) -Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały i z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni? (zając) -Drugi zwierz, całkiem biały ma, ma dwa rogi, cztery nogi, z wełny kożuch na mróz srogi? (baranek) -A tu znowu taki ptak, kulisty, złocisty, który kwoczą mamę ma i z jajka się wykluwa? (kurczątko) -Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare, znajdziesz je na wierzbie, gdy się kończy marzec? (bazie) -A jak nazywają się jajka: białe, żółte, ozdabiane, na Wielkanoc darowane? (pisanki) -Święcimy ją na tydzień przed Wielkanocą, są kolorowe, zdobione z żywych gałązek wierzby, bazi, bukszpanu, lub sztucznych kwiatów? (palma) -Może być migdałowa, cytrynowa, lukrowana, z rodzynkami, a każda zapachem kusi? |
Zagadki, czekoladowy zajączek, pisanki, gałązki z baziami, flakon, obrus, palma wielkanocna, placek- babka, |
Zna elementy dekoracji świątecznego stołu. |
|
20 min |
Praca plastyczna pt.:" Kompozycje pisankowe". |
Rozdaje przygotowane wcześniej elementy kompozycji. Wyjaśnia jak należy zrobić pracę. Pokazuje przykładową kompozycję. |
Przykleja elementy kompozycji na kolorową kartkę z bloku, zgodnie z własnym pomysłem. |
Kolorowe kartki z bloku, papier kolorowy, bibuła, klej, nożyczki, ołówek.
|
Wykonuje prace plastyczną zgodnie z instrukcją nauczyciela. |
|