SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY VI
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 2 x 45min (dwie godziny lekcyjne)
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Wolfgang Amadeusz Mozart i klasycyzm w muzyce
Cel ogólny:
Zapoznanie się z sywetką W. A. Mozarta jako czołowego przedstawiciela klasycyzmu
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wymienia cechy muzyki klasycystycznej oraz nazwiska jej najwybitniejszych twórców,
wyjaśnia znaczenie terminów: homofonia, styl galant, klasycy wiedeńscy,
charakteryzuje życie i twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta,
wymienia tytuły najpopularniejszych kompozycji Mozarta,
wykonuje fragment utworu Eine kleine Nachtmusik na flecie lub na dzwonkach.
Podstawa programowa:
1.1, 1.2, 1.6, 1.7, 2.4, 2.9, 3.1, 3.2, 3.5, 3.6
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
granie na instrumentach,
percepcja,
rozmowa nauczająca (pogadanka),
praca w grupach,
mapa myśli.
Środki dydaktyczne:
podręcznik „Lekcja muzyki 6” (s. 42–46),
Zeszyt ucznia „Lekcja muzyki 6” (s. 29–31),
płyty „Posłuchajmy” CD2 i CD3.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Wprowadzenie podstawowych informacji dotyczących muzyki epoki klasycyzmu (podręcznik, s. 42).
Nauczyciel prezentuje nagranie fragmentu serenady Eine kleine Nachtmusik Mozarta. Z towarzyszeniem odtwarzanej muzyki omawia temat lekcji oraz tłumaczy znaczenie związanych z nim terminów: homofonia i styl galant.
[„Posłuchajmy” CD2, nr 24]
Ponowne wysłuchanie serenady Eine kleine Nachtmusik.
Prowadzący poleca wykonanie ćwiczenia „Posłuchajmy”. Uczniowie wskazują występujące w utworze cechy charakterystyczne dla stylu galant (podręcznik, s. 42; Zeszyt ucznia, s. 30, ćwiczenie 1.).
Omówienie poszczególnych form stosowanych w muzyce klasycystycznej oraz przedstawienie instrumentarium charakterystycznego dla epoki klasycyzmu.
Uczniowie opisują różnice między klawesynem a fortepianem (podręcznik, s. 43, ćwiczenie 1.).
Prezentacja nagrania utworu Marsz turecki.
Nauczyciel poleca uczniom, aby podczas słuchania ustalili formę utworu Mozarta (podręcznik, s. 43, ćwiczenie „Posłuchajmy”).
[„Posłuchajmy” CD2, nr 25]
Przedstawienie sylwetek najwybitniejszych kompozytorów muzyki klasycystycznej.
Prowadzący zajęcia wyjaśnia wyrażenie klasycy wiedeńscy (podręcznik, s. 43).
Realizacja ćwiczenia polegającego na rozpoznaniu portretów klasyków wiedeńskich (Zeszyt ucznia, s. 30, ćwiczenie 2.).
Omówienie zagadnień związanych z życiem i twórczością Wolfganga Amadeusza Mozarta na podstawie tekstów i ilustracji zawartych w podręczniku (s. 44–45).
Nauczyciel inicjuje rozmowę o Mozarcie. Podczas dyskusji prezentuje następujące nagrania utworów kompozytora:
aria Królowej Nocy z opery Czarodziejski flet,
Bułeczka z masłem,
aria Figara z opery Wesele Figara.
[„Posłuchajmy” CD2, nr 22 i 23, CD3, nr 2]
Wykonanie fragmentu Eine kleine Nachtmusik (podręcznik, s. 46).
Uczniowie ćwiczą grę wskazanej melodii, a następnie wykonują cały utwór.
Powtórzenie wiadomości o budowie okresowej (podręcznik, s. 46, ćwiczenie 2).
Podsumowanie i utrwalenie wiadomości – wspólne opracowanie mapy myśli dotyczącej muzyki klasycystycznej.
Nauczyciel umieszcza na środku tablicy hasło Klasycyzm w muzyce, a następnie dzieli
uczniów na trzy grupy.
Pierwszy zespół przygotowuje informacje na temat cech charakterystycznych dla utworów muzyki klasycystycznej.
Druga grupa gromadzi wiadomości dotyczące klasyków wiedeńskich.
Trzeci zespół porządkuje najważniejsze fakty z życia Mozarta i tworzy listę jego największych dzieł.
Członkowie poszczególnych drużyn zapisują zgromadzone informacje na kartkach samoprzylepnych, które następnie naklejają w odpowiednich miejscach wokół hasła głównego. Powstaje w ten sposób mapa myśli.
Informacje dodatkowe:
Typowa symfonia to forma muzyczna składająca się najczęściej z czterech części o różnym tempie i charakterze.
I część jest zazwyczaj szybka.
II część utrzymana jest w wolnym tempie i ma refleksyjny nastrój.
III część zwykle ma taneczny charakter.
IV część cechuje się szybkim tempem. W niektórych utworach jest uwieńczona uroczystym finałem.
Ojciec Mozarta, Leopold, pracował jako kompozytor i skrzypek na dworze arcybiskupa Salzburga Hieronima von Colloredo. W tym właśnie mieście urodził się Wolfgang Amadeusz. W młodości wybitny twórca należał przez jakiś czas, podobnie jak ojciec, do nadwornej orkiestry arcybiskupiej.
Faza podsumowująca:
Zadanie domowe: Wykonaj ćwiczenie wstępne ze s. 29 oraz ćwiczenie 3. ze s. 31 Zeszytu ucznia.
Zadanie domowe dla chętnych: Wykonaj ćwiczenie 4. ze s. 31 Zeszytu ucznia.