Scenariusz zajęć
6.11.2012
Temat kompleksowy: Co nam niesie Pani Jesień?
Temat dnia: Nadeszła jesień
Grupa wiekowa: 5-latki
Prowadząca: Marta Konarska
Cele ogólne:
Uważne słuchanie opowiadania
Zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie
Wdrażanie do słuchania kolegów i czekania na swoją kolej podczas ich wypowiedzi
Rozwijanie umiejętności współpracy w grupach
Rozwój koordynacji ruchowej
Rozwój dużej i małej motoryki
Rozwijanie poczucia estetyki
Poznanie techniki collage’u
Cele szczegółowe:
dziecko
potrafi spokojnie i uważnie słuchać treści opowiadania
potrafi wyróżnić ważne elementy z treści i o nich opowiedzieć
opisuje jakie zmiany zachodzą w przyrodzie podczas jesieni
potrafi współdziałać w grupie
rozwija się ruchowo
doskonali pracę rąk
wyrabia sobie poczucie estetyki i poznaje nowe techniki plastyczne
Metody pracy: podająca, poszukująca, praktyczna
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: opowiadanie A. Galicy – „ Nadeszła jesień”, obrazki, kredki, papier, liście, obrazki – naklejki, klej, (pędzelki),
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta opowiadanie, następnie dyskutuje z dziećmi o jego treści.
Jakie zmiany zachodzą jesienią w przyrodzie?
Pogoda: deszcz, wiatr, mgła,
Natura: zmiana koloru liści, owoce na drzewach w sadzie (jabłka, gruszki, śliwki), na drzewach w parku (kasztany, żołędzie, orzechy), w lesie – grzyby
Dzieci w grupach zdobywają obrazki z cechami jesieni. Każde dziecko w grupie ustawia się w kolejce, w każdej rundzie występuje 1 dziecko z każdej grupy. By zdobyć obrazek musi iść jak wąż, mniej więcej po linii, do obrazka i wrócić do grupy skacząc na 1 nodze (lub 2, jeśli jeszcze nie potrafią). Po uzbieraniu obrazków, każda grupa omawia co na nich jest i jak można je zaklasyfikować (obrazki przedstawiające pogodę jesienią, owoce drzew w sadzie, owoce drzew z parku, dary jesieni z lasu, jak się ubieramy jesienią)
Praca plastyczna metodą collage – dzieci tworzą kompozycję jesienną nawiązującą do opowiadania.