SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
W GRUPIE INTEGRACYJNEJ DZIECI 5,6-LETNICH „SKRZATY”
Data: 11.01.2016 r.
Grupa integracyjna: 5,6-latki
Prowadząca: Hanna Poczewska
Temat: „Uczę się wskazywać przyczynę i przewidywać skutek. Zaczynam się orientować, jakie zmiany są odwracalne” - zabawa matematyczna wg E. Gruszczyk- Kolczyńskiej. Cz. I.
Zajęcie oparte na innowacji pedagogicznej: „Każdy przedszkolak to chwat z matematyką za pan brat”.
Treści realizowane z podstawy programowej:
Obszar 13 - wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Cele ogólne:
wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Cele operacyjne:
dziecko łączy przyczynę ze skutkiem i przewiduje:
- to bywa po tym,
- jak to zrobię, będzie tak,
- jest tak, bo wcześniej zrobiłem to;
dziecko ustala, które zmiany są, a które nie są odwracalne;
dziecko próbuje przewidywać skutki własnego działania.
Metody pracy:
słowna: objaśnienia, instrukcje,
czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania.
Powyższe metody przeprowadzone na podstawie metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.
Formy pracy:
praca z całą grupą,
indywidualna
Pomoce
do części pierwszej: 5 miseczek z wodą, łyżeczka dla każdego dziecka, 3 talerzyki z przykryciem, sól, cukier, cytryna, sok z cytryny; 2 wysokie naczynia, wełna;
2 stoliki: na pierwszym 2 miski z wodą, sól na talerzyku, na drugim 3 miski z wodą, cytryna na talerzyku i cukier na talerzyku.
do części drugiej: kartka papieru dla każdego dziecka, 2 duże kartki papieru.
Przebieg zajęć:
I. Wstęp
1. Powitanie:
Na powitanie niech każdy wstanie - raz, dwa, trzy.
A teraz pięknie się przywitamy – dzień dobry!
Robimy ukłon,
klaszczemy w dłonie - raz, dwa, trzy.
A teraz wszyscy skrzyżnie siadamy – raz, dwa, trzy.
2. Podanie tematu zajęć
Na dzisiejszych zajęciach będziemy eksperymentować z wodą i kartką papieru. Zadania są trudne i wymagają dużego skupienia, więc proponuję takie ćwiczenie, które pomoże Wam w rozwiązywaniu problemów.
„Sowa” – P. Dennison
Prawa ręka trzyma mocno mięśnie lewego barku, głowa wolno wędruje w lewą stronę, a potem w prawą, podbródek trzymamy prosto. Robimy wdech, gdy głowa jest w skrajnym położeniu tu gdzie ręka trzyma ramię, wydech w czasie obrotu głowy. Zmiana ręki i powtarzamy ćwiczenie.
II.
Część główna
1. Przyczyna - skutek w prostych sytuacjach życiowych
Przed rozpoczęciem zajęć nauczycielka stawia na stoliku dwie miski: w jednej woda czysta, a w drugiej osolona. Pod przykryciem jest spodeczek z solą.
a) Nauczycielka prosi dzieci, żeby ustawiły się rzędem. Rozdaje każdemu łyżeczkę i wyjaśnia:
Będziecie kolejno podchodzić do stolika. Podejdziesz, posmakujesz wody z tej (gest) miski, potem z tej (gest) miski i podejdziesz do mnie, aby powiedzieć mi do ucha, co zauważyłeś?
Kiedy wszystkie dzieci wykonają polecenie i powiedzą cichutko o swych spostrzeżeniach, nauczycielka poleca im stanąć dookoła stolika i stwierdza:
Dowiemy się, co zmieniło smak wody (odsłania spodek i pokazuje sól).
- To ona zmieniła smak wody.
Z solą trzeba ostrożnie. W nadmiarze jest szkodliwa. Łatwo można potrawy przesolić.
- Jak myślicie, jeżeli woda jest już posolona, to da się teraz wyjąć sól z wody, żeby była mniej słona?
- Wydaje mi się, że soli nie da się usunąć z wody tak łatwo.
Spróbujemy jednak odwrócić ten proces za pomocą kawałka wełny /n-lka przelewa osoloną wodę do wysokiego naczynia, do środka wkłada kawałek wełny i odstawia/
Wyjaśnia: codziennie będziemy sprawdzać czy coś się zmienia i czy woda robi się mniej słona.
b) Nauczycielka prowadzi dzieci do stolika w drugim końcu sali. Na stoliku są trzy miski z wodą: czystą, z sokiem cytrynowym i osłodzona. Pod jednym przykryciem znajduje się rozkrojona cytryna, a pod drugim - spodeczek z cukrem.
Nauczycielka zwraca się do dzieci:
Każde z was ma swoją łyżeczkę. Trzeba kolejno podejść do stolika i skosztować wody z tej (gest) miseczki, potem z tej miseczki (gest), a potem z tej (gest) miseczki. Następnie podejść do mnie i powiedzieć mi cichutko o swoich spostrzeżeniach.
Gdy dzieci wykonały polecenie, ustawiają się wokół stolika. Nauczycielka kosztuje wody z pierwszej miski i mówi:
Ta woda jest ... (dzieci dopowiadają np. czysta), a ta woda jest ... (kosztuje wody z drugiej miski, a dzieci dopowiadają, jaki jest jej smak).
Co zmieniło smak wody? Kto wie? ... Zobaczymy, kto ma rację —
N-lka odsłania cytrynę i stwierdza: To cytryna zmieniła smak wody i dlatego woda jest kwaśna.
Kosztuje wody z trzeciej miski i mówi: Ta woda jest ... (dzieci dopowiadają, jaki jest smak wody).
- Kto wie, co zmieniło smak wody? ...
Odsłania cukier i stwierdza: To cukier zmienił smak wody. Była kwaśna, a teraz
jest słodko-kwaśna.
- Jak myślicie, czy da się wyjąć sok cytrynowy z wody i sprawić, żeby woda nie była kwaśna? Kto chce to wyjaśnić? ...
Czy można teraz wyjąć cukier z wody, gdy się już rozpuścił? Kto zna odpowiedź? ...
- Jak cukier się rozpuścił, to trudno go będzie usunąć z wody.
Jednak spróbujemy odwrócić ten proces w taki sam sposób jak sól. N-lka wlewa słodko-kwaśną wodę do wysokiego naczynia i wkłada do niej kawałek wełny, odstawia do obserwacji.
Ćwiczenie oddechowe „Kartka papieru”
Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru, unosi ją na wysokości ust i dmucha tak, by kartka odchylała się ku górze. Robi wdech nosem, wydech ustami.
Dzieci siadają na dywanie i kładą kartki obok siebie.
2. Przyczyna i skutek: odwracanie zmian przekształcających
Teraz popatrzcie jak to jest z kartką papieru (N. pokazuje dzieciom całą kartkę, odwraca się i zgniata ją, a potem pokazuje dzieciom).
— Co się zmieniło?
Każde z Was weźmie swoją kartkę do ręki, uważnie się przyjrzy i zrobi to samo co ja.
- Co się zmieniło?
Czy da się zrobić tak, żeby kartka była taka, jak na początku? ...
Będzie inaczej.
A teraz? - popatrzcie (pokazuje całą, następnie rozdziera ją na trzy części i pokazuje
dzieciom).
Jeszcze raz popatrzcie, co się dzieje z kartką — Co się zmieniło? ...
Czy teraz można coś zrobić, żeby kartka była ponownie cała? ...
- Jak kartka jest podarta, to można ją skleić, ale nie będzie już taka jak przedtem.
III. Zakończenie
- Czy zadania były dla was trudne?,
- które zadanie najbardziej ci się podobało?,
- czy znasz odpowiedź na pytanie:
- dlaczego woda w misce była słona?
- dlaczego woda w misce była kwaśna?
- dlaczego woda w misce była słodko-kwaśna?
- czy da się zrobić tak, by podarta kartka papieru była taka jak na początku?
Bardzo Wam dziękuję za wspólną zabawę.