konspekt nr 11

KONSPEKT ZAJĘĆ

TEMAT:
CELE:

FORMA PRACY: Indywidualna

METODY PRACY: wspierające i stymulacyjne rozwój dziecka, aktywizujące, korygujące

UCZESTNIK ZAJĘĆ: chłopiec z autyzmem lat 4,

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 3 godz. dydaktyczne

POMOCE DYDAKTYCZNE:tacki, koraliki, spinacze, klamerki, piłeczki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Powitanie - powitanie dziecka przez podanie dłoni, głośne wymawianie jego imienia

  2. Śniadanie – dziecko samodzielnie wyciąga śniadanie z tornistra, pod kontrolą opiekuna spożywa posiłek, w razie potrzeby prosząc o pomoc. Dziecko zostawia po sobie porządek.

  3. Nauka -

    proste sortowanie – terapeuta kładzie przed dzieckiem trzy tacki, na jednej umieszcza koraliki, na drugiej, spinacze, na trzeciej, klamerki, prosi dziecko by resztę przedmiotów po segregowało samo.

    Zabawa w naśladowanie pozycji drugiej osoby – zaczynamy od najprostszych do zrozumienia i przedstawienia przez dziecko pozycji: stojącej – przodem, tyłem; siedzącej, kucnej,leżenie na plecach, na brzuchu)

    rzuty piłkami – piłeczki są różnej wielkości, dziecko stara się trafić do kosza stojącego na środku pokoju.

    Kolorowanka - Dziecko otrzymuje kartkę z szablonem figur geometrycznych, zadaniem jest rysowaniem po śladzie i wypełnienie figur kolorem.

    Zabawa piłką - terapeuta razem z dzieckiem toczy piłkę po podłodze, strzelają do bramki, podrzucają piłkę do góry, itp.


(Procedura dziecka przed rozpoczęciem zajęcia – dziecko siada wyprostowane przy stoliku, wykonuje kierowane do niego polecenia, na zakaz „nie” przerywa pożądaną czynność i po skończonym zadaniu odkłada pomoce dydaktyczne na swoje miejsce)

  1. Ćwiczenia metodą Knilla – Program 2:

      kołysanie

      klaskanie

      głaskanie po brzuchu

      głaskanie ud

      głaskanie kolan

      głaskanie palców u nogi

      wiosłowanie

      pocieranie stóp

      poruszanie palcami u nóg

      poruszanie nogami

      leżenie na plecach

      obracanie się z pleców na bok

      obracanie się z pleców na brzuch

      relaksacja

(Procedura zajęcia opiekun siada z dzieckiem i mówi „Zrób tak” powoli pokazuje czynność np. Klaśnięcie w dłonie)

  1. Zabawa wg upodobań dziecka – np. Układanie klocków, zabaw lalką/ samochodzikiem/ piłką.

  2. Pożegnanie z dzieckiem.

Uwagi ogóle: jeśli uczeń nie potrafi wykonać samodzielnie zadania, opiekun stosuje podpowiedz manualną i natychmiast nagradza dziecko. Terapeuta musi się upewnić czy dziecko jest skupione na zadaniu. Jeśli dziecko nie chce go naśladować, terapeuta musi mu w tym pomóc i je nagrodzić. Terapeuta stopniowo ogranicza swój udział.


Osoba prowadząca: Podpis opiekuna praktyki + ocena

