Scenariusz
sytuacji edukacyjnej dla dzieci 3-letnich
TEMAT:
„Kwiaty
dla mamy” – zabawy rozwijające umiejętność czytania w oparciu
o metodę J. Cieszyńskiej.
CELE OGÓLNE:
1.
Doskonalenie percepcji wzrokowej, słuchowej
2. Doskonalenie
koncentracji uwagi, myślenia, pamięci, koordynacji
wzrokowo-ruchowej.
3. Kształtowanie umiejętności czytania
sylab wg J. Cieszyńskiej.
4. Kształtowanie umiejętności
wywiązywania się z podejmowanych zadań.
5. Wdrażanie do
samodzielnego wykonywania zadań.
6. Wdrażanie do słuchania,
rozumienia, zapamiętywania, wykonywania poleceń nauczyciela.
CELE
OPERACYJNE:
W toku podjętej aktywności dziecko:
1.
Wskazuje różnice występujące na obrazkach
2. Nazywa dźwięki
z otoczenia: dźwięk dzwoneczka, gra na bębenku oraz uderzanie
dwóch klocków o siebie.
3. Odtwarza z pamięci prosty rytm
dźwięków.
4. Rozpoznaje sylabę „MA” pojedynczo.
5.
Odczytuje sylabę „MA” pojedynczo i w sekwencji „MA MA”.
6.
Składa obrazek z części (od 3 do 6 ) wg wzoru.
7.
Samodzielnie wykonuje powierzone zadanie do końca.
8. Odtwarza
sekwencję 3 obrazków wg wzoru i z pamięci.
METODY:
Słowne:
polecenie, objaśnienie, rozmowa
Percepcyjne: pokaz, odgłosy z
otoczenia
Czynne: kierowanie aktywnością dziecka, zadań
stawianych do wykonania
Metoda prof. J. Cieszyńskiej
Elementy
kinezjologii edukacyjnej
FORMY ORGANIZACYJNE:
- Praca
z grupą
- Praca indywidualna
FORMY DYDAKTYCZNE:
Wzór
obrazka do układania, koperty z obrazkiem kwiatka pociętym na 3,4,6
części.
Kartoniki z sylabą „MA” oraz sylabami: PA, PI,
PO, PE, PU, PÓ, PY.
Obrazek do opowiadania z książeczki
„Kocham czytać” J. Cieszyńskiej.
Obrazki „Odszukaj
różnice”.
Obrazki do ćwiczeń percepcji wzrokowej
(pojedyncze i w zestawach)
Materiały plastyczne
PRZEBIEG:
I
. Część wstępna:
1. Elementy kinezjologii edukacyjnej:
picie wody, masowanie punktów na myślenie, ruchy naprzemienne,
marsz po kole „krokiem mierniczym” .
2. Zagadki słuchowe –
ćwiczenie percepcji słuchowej:
• Rozpoznawanie i nazywanie
odgłosów z otoczenia (nauczyciel prezentuje dzieciom przedmioty
oraz dźwięki przez nie wydawane, następnie chowa się za parawanem
i powtarza zagadki słuchowe – dzieci odgadują)
•
Zapamiętywanie i odtwarzanie wyklaskanego lub zagranego na bębenku
rytmu.
3. Zabawa ruchowa „Stań przy literce”. W sali
porozmieszczane są tablice z samogłoskami. Dzieci poruszają się
po dywanie w rytm muzyki z magnetofonu lub akompaniamentu granego
przez nauczyciela. Na przerwę w muzyce nauczyciel wydaje polecenie:
„Stań przy literce A”. Dzieci odszukują literę i ustawiają
się przy niej. Zabawę powtarzamy kilka razy. (Nauczyciel podczas
wydawania polecenia wspiera się tablicą z daną samogłoską).
4.
Ćwiczenie spostrzegania – ćwiczenie percepcji wzrokowej.
•
Wyszukiwanie różnic między obrazkami.
• Wyszukiwanie
spośród obrazków leżących na dywanie obrazka zaprezentowanego
przez nauczyciela (zabawę powtarzamy kilka razy). Każde dziecko z
zebranych przez siebie obrazków układa dowolny wzór i przelicza
ilość zebranych obrazków.
5. Wprowadzenie sylaby „MA” w
oparciu o ilustrację. Dzieci wraz z nauczycielem opowiadają treść
obrazka z „Zeszytu 3” Kocham czytać J. Cieszyńskiej. „Chłopczyk
już się wyspał. Stoi w łóżeczku i chyba kogoś woła. Woła:
MA-MA-MA. Może pomożecie mu zawołać. Kogo wołaliśmy wspólnie z
chłopcem? – Tak, jego mamę”.
6. Prezentacja sylaby „MA”
– „tak wygląda sylaba MA. Gdy tę sylabę powiemy dwa razy to
usłyszymy najpiękniejsze słowo MA-MA. Niedługo Wasze mamy będą
obchodziły swoje święto. Na pewno każde dziecko będzie o tym
pamiętało”.
7. Wyszukiwanie sylaby „MA” wśród innych
sylab. Na dywanie są porozkładane kartoniki z sylabą MA i innymi
sylabami. Każde dziecko wyszukuje dla siebie kartonik z sylabą MA i
kładzie obok chmurki na której również znajduje się sylaba MA.
Dzieci wspólnie z nauczycielem odczytują sylabę pojedynczo MA i w
sekwencji MA-MA.
II. Część: Zadania
edukacyjne:
Zadanie edukacyjne nr 1
- składanie
obrazka z części wg wzoru
R ( 6, 7 )
Zadanie
edukacyjne nr 2
- wyszukiwanie sylaby MA wśród innych sylab,
naklejanie ich w sekwencji MAMA w odpowiednim miejscu na obrazku,
odczytywanie powstałego słowa, kolorowanie obrazka kredkami.
R,
W, E ( 4, 5, 7 )
Zadanie edukacyjne nr 3
-
odtwarzanie sekwencji 3 obrazków wg wzoru i z pamięci
R, W (
9 )
Zadanie edukacyjne nr 4
- ozdabianie tła wokół
sylaby MA poprzez samodzielne rysowanie kwiatków kredkami lub
naklejanie kwiatków wyciętych dziurkaczem fantazyjnym. Łączenie
swojej pracy z pracą wybranego kolegi. Wspólne odczytywanie
powstałego słowa MAMA.
E, R, W ( 4, 5, 7 )
II.
Część : Podsumowanie
Na tablicy umieszczone są wazoniki
(szablony), każdy oznaczony znaczkiem indywidualnym dziecka. Za
każde wykonane zadanie (4) dziecko otrzymuje kwiatek w jednym z
czterech kolorów (czerwony, niebieski, żółty, biały), który
umieszcza w swoim wazoniku. Po wykonaniu wszystkich zadań każde
dziecko powinno mieć w swoim wazoniku 4 kwiatki.
Uwaga:
Zadania
edukacyjne będą wykonywane w ciągu całego dnia.