zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Nasza choinka I”- Usprawnienie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Usprawnianie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
- poprawnie rozpoznawać litery według ich wielkości, kształtu oraz osi pionowej i poziomej
- wykonać ćwiczenia manualne oparte o korelację z narządem wzroku
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- ułożyć kompozycję z figur geometrycznych według wzoru
- uważnie słuchać oraz zgodnie współpracować
Metody:
- asymilacyjne: pogadanka
- praktyczne: metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- materiał wzrokowy konkretny ( ilustracje wspomagające zapamiętywanie liter, figury geometryczne foremne) oraz abstrakcyjny (litery)
- karta pracy
- gra „Mozaika”
- kredki
- klocki
Przebieg:
Przywitanie ucznia przez nauczyciela. Krótka rozmowa o tym co się działo dziś w szkole. Podkreślanie sukcesów ucznia.
Obrysowywanie dłoni. Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała. Dostrzeżenie, która ręka jest prawa, a która lewa. Uświadomienie sobie jak trudno jest rysować ręką, którą nie piszemy.
Rysowanie po śladzie choinki bez odrywania narzędzia pisarskiego od kartki. Pokolorowanie choinki, zakreskowanie bombek według wskazań nauczyciela, dorysowanie prezentów.
Prezentacja obrazków przedstawiających literę „b” i „d”. Brzuszki literek tworzą obrazek ułatwiający zapamiętanie kształtu litery. Brzuszek „b” wygląda jak buda, brzuszek „d” jak domek.
Gra językowa, polegająca na podaniu jak największej ilości słów na literę „b” i „p”. Uczeń oraz nauczyciel podają po jednym słowie. Słowa nie mogą się powtarzać, ale mogą być tworzone rodziny wyrazowe.
„Mozaiki geometryczne”- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej -układanie kompozycji z figur geometrycznych według podanego wzoru.
Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Święty Mikołaj”- Usprawnienie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Usprawnianie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie
- starannie rysować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
- wykonać ćwiczenia manualne oparte o korelację z narządem wzroku
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- rozumie pojęcie legenda
- stosuje dłuższe wypowiedzi
- konstruuje złożone zdania uzasadniające jego decyzje
Metody:
- asymilacyjne: opis, pogadanka
- praktyczne: metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
- działania językowego: wyjaśnienie pisowni wyrazów, pamięciowe ćwiczenie zapisu wyrazów.
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- materiał wzrokowy konkretny (ilustracja przedstawiająca postać Świętego Mikołaja)
- zeszyt ucznia
- kredki
- plastelina
- gra dydaktyczna „Bystre oczko”
- rozsypanka wyrazowa
Przebieg:
Przywitanie ucznia przez nauczyciela. Krótka rozmowa o tym co się dziś działo w szkole. Podkreślanie sukcesów ucznia.
Krótka pogadanka na temat Świętego Mikołaja. Poinformowanie ucznia, kim był pierwowzór współczesnego Mikołaja, jak wyglądał i skąd pochodził. Podkreślanie faktu, że dobroczynność Mikołaja z Miry jest legendą, więc nie wiadomo czy w ogóle miała ona miejsce. Krótkie wyjaśnienie uczniowi czym jest legenda.
Kolorowanie obrazka przedstawiającego Świętego Mikołaja. Wykonanie z plasteliny cienkich wałeczków i naklejenie ich na kontury pokolorowanej postaci. Następnie wyklejenie guzika od płaszcza i pompona od czapki.
Wybranie przez ucznia nazw przedmiotów (zapisanych pismem pisanym), które chciał by otrzymać pod choinką.
Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej za pomocą gry „Bystre oczko”.
Doskonalenie pisowni litery „A” „a” w zeszycie ucznia.
Podziękowanie uczniowi za wspólną prace.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7-letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Nasza choinka II”- Usprawnianie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Usprawnianie funkcji wzrokowych i sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
- poprawnie rozpoznawać litery według ich wielkości, kształtu oraz osi pionowej i poziomej
- wykonać ćwiczenia manualne oparte o korelację z narządem wzroku
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- uważnie słuchać czytany tekst, a następnie dokonać streszczenia tekstu
- poprawnie korzystać z nożyczek
Metody:
-asymilacyjne: opis, praca z książką.
-praktyczne: metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych
-samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- materiał wzrokowy konkretny (ilustracje wspomagające zapamiętywanie liter) oraz abstrakcyjny (litery)
- karta pracy
- zeszyt ucznia
- tekst legendy o choince.
- nożyczki odpowiednie dla dzieci leworęcznych
- kolorowy papier
- duży kawałek zielonego brystolu
- dziurkacze
- gra „Memo”
Przebieg:
Przywitanie ucznia przez nauczyciela. Krótka rozmowa o tym co się dziś działo w szkole. Podkreślanie sukcesów ucznia.
Przeczytanie przez nauczyciela krótkiego opowiadania o choince. Poproszenie ucznia by streścił własnymi słowami opowiadanie. Zwrócenie uwagi by uczeń konstruował poprawne zdania i nie nadużywał spójników.
Wycinanie dwóch choinek narysowanych na zielonym brystolu, a następnie odpowiednie ich nacięcie i złożenie, tak by utworzyły stojącą jedną choinkę. Rysowanie na choince łańcucha i bombek, wykonanie części ozdób za pomocą dziurkacza.
Praca z kartą pracy. Rysowanie po linii bez oderwania ręki od kartki. Kolorowanie bombek
Doskonalenie pisowni litery. „B” i „b” w zeszycie ucznia.
Ćwiczenie pamięci wzrokowej za pomocą gry „Memo”.
Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7-letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Konstruowanie wagi”- Rozwijanie umiejętności matematycznych i sprawności manualnej
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Usprawnianie sprawności manualnych i rozwijanie umiejętności matematycznych.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- prawidłowo trzymać nożyczki
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
- wykonać ćwiczenia manualne oparte o korelację z narządem wzroku
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- rozumie pojęcia więcej, mniej, tyle samo
- powiedzieć kiedy coś jest lżejsze, cięższe, waży tyle samo
- umie liczyć na konkretach do 20
- umie dodawać i odejmować na konkretach w zakresie 20
- poprawnie korzystać z nożyczek
- skonstruować prostą wagę według wskazań nauczyciela
Metody:
- asymilacyjne: opis, pogadanka.
- praktyczne: ćwiczeń,
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- karta praca
- odpowiednie nożyczki dla dziecka leworęcznego
- wieszak na ubrania
- dwa plastikowe kubki
- sznurek
- dwadzieścia szklanych kulek, o jednakowej wadze
- wycięty z papieru alfabet
Przebieg:
Przywitanie ucznia przez nauczyciela. Rozmowa o tym jak dziecko spędziło weekend. Uzyskanie odpowiedzi jaki sposób odpoczynku preferuje: czynny czy bierny.
Konstruowanie wagi według wskazań nauczyciela. Wykonanie przez ucznia dwóch dziurek w każdym kubku. Przewleczenie nitki przez kubki. Zawieszenie powstałych szalek na wieszaku.
Przeliczenie przez ucznia przyniesionych przez nauczycielkę kulek. Podział kulek na dwa równe zbiory. Ćwiczenie określeń tyle samo, mniej, więcej. Ćwiczeni dodawanie i odejmowania na konkretach. Ważenie kulek w skonstruowanej przez ucznia wadze. Próba ważenia 10 piór i 10 szklanych kulek. Rozmowa na temat wyników eksperymentu.
Doskonalenie pisowni litery. „C” i „c” w zeszycie ucznia.
Układanie z alfabetu prostych słów. Zwiększanie trudności podając pary wyrazów o podobnym brzmieniu kosa- koza, kasza- kasa, Basia- bazia itd.
Podziękowanie uczniowi za wytrwałą prace, podkreślenie samodzielnego wykonania wagi.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Łańcuch na choinkę”- Rozwijanie sprawności manualnej i twórczego myślenia
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Rozwijanie sprawności manualnej i twórczego myślenia
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
- wykonać ćwiczenia manualne oparte o korelację z narządem wzroku
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- uważnie słuchać oraz zgodnie współpracować
- poprawnie korzystać z nożyczek
Metody:
- asymilacyjne: opis, pogadanka.
- praktyczne: metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne, giełda pomysłów
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- karta pracy
- nożyczki odpowiednie dla dzieci leworęcznych
- kolorowy papier
- klej
- pudełko po zapałkach
Przebieg:
Przywitanie ucznia. Rozmowa na temat dzisiejszych sukcesów i porażek ucznia. Podkreślenie osiągnięć ucznia w celu poprawy samooceny.
Wykonanie prostego łańcucha na choinkę. Wycinanie paseczków z kolorowego papieru. Polecenie uczniowi by sklejał paski tak aby utworzyły zazębiające się obręcze. Wyznaczenie dziecku „rytmu” kolorów, według którego należy tworzyć łańcuch. np. zielony- żółty- zielony- czerwony itd.
Oklejenie pudełek po zapałkach kolorowym papierem tak aby wyglądał jak malutki prezent. Polecenie uczniowi by wymyślił jak najwięcej przedmiotów mogących się zmieścić do tego pudełka. W razie problemów, pomoc w generowaniu pomysłów. Podawanie słów, które są nowe dla dziecka albo rzadko używane w celu poszerzenia biernego słownika. Następnie podzielenie wypisanych przedmiotów na te, które nadają się na prezent i na te, które się nie nadają.
Praca z kartą pracy.
Doskonalenie pisowni litery „D” i „d”. Podkreślenie różnicy między literą „b” i „d”. Uświadomienie uczniowi, że zapisywane przez niego litery wyglądają coraz ładniej.
Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej za pomocą gry „Patyczki”. Układanie obrazka według wzoru.
Podziękowanie uczniowi za wspólną prace.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Moje ciało”- Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cel ogólny: Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- poprawnie wskazać, która ręka jest prawa, a która lewa
- wskazać, którą ręką pisze, je, maluje
- wskazać co jest na prawo od niego, co jest na lewo
- poprawnie nazywać części własnego ciała.
- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
Metody:
-asymilacyjne: opis, pogadanka.
-praktyczne: metody ćwiczebne
-samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- czyste kartki papieru
- kredki
- gumka recepturka
- gra „Sznurki i dziurki”
Przebieg:
Przywitanie ucznia. Pogadanka na temat kolegów ucznia, kogo lubi, w co się lubią bawić, co robią na przerwach. Próba nawiązania silniejszych relacji.
Pytanie ucznia, którą ręka jest prawa, która lewa. Która noga jest prawa, a która lewa. Która moja ręka jest prawa, a która lewa. Rozpoznanie przez nauczyciela czy dziecko orientuje się w schemacie własnego ciała. Jeśli sprawia mu to ogromną trudność, oznaczenie jednej ręki dziecka gumką recepturką.
Dokonanie opisu własnego ciała. Wskazanie prawej i lewej ręki, nogi, uda, łydki, barku, łokcia, oka, kciuka. Doskonalenie formy wypowiedzi, unikanie nadużywania spójników i konstruowania prostych zdań. Podkreślenie, że nos, pępek, szyja, usta są na środku ciała i nie można określić po której stronie ciała się znajdują.
Chłopiec opisuje własne ciała, a nauczycielka rysuje wymieniane przez ucznia elementy. Motywowanie ucznia by przypomniał sobie wcześniej wymieniane części ciała. Prezentacja rysunku z wymienionych elementów przez ucznia. Omówienie rysunku, dorysowanie kredką brakujących elementów. W miarę możliwości, zamiana ról. Nauczyciel wymienia części ciała, a uczeń stara się je narysować.
Gra doskonaląca sprawności manualne w zakresie małej motoryki „Sznurki i dziurki”
Polecenie chłopcu by opisał co znajduje się w pokoju. Motywowanie ucznia by używała określeń „na prawo” „na lewo”.
Doskonalenie pisowni litery „E” i „e”
Podziękowanie uczniowi za wspólną pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Na prawo, na lewo, w górę i w dół”- Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cel ogólny: Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- poprawnie wskazać, która ręka jest prawa, a która lewa
- wskazać, którą ręką pisze, je, maluje
- wskazać co jest na prawo od niego, co jest na lewo
- poprawnie nazywać części własnego ciała
- poprawnie opisać przedstawiony obrazek
- prawidłowo trzymać i naciskać na narzędzie pisarskie
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- czyste kartki w kratkę
- kredki
- gumka recepturka
- dyktando graficzne
- zeszyt ucznia
- karta pracy
Przebieg:
Powitanie ucznia, krótka rozmowa na temat rodziny chłopca. Próba nawiązanie lepszego kontaktu.
Orientacja w schemacie własnego ciała- lewa noga, prawe ucho itd. Utrwalenie nazw części ciała.
Zabawa wyliczanka mające na celu uświadomienie uczniowi, która ręka jest prawa, a która lewa. Gdy nauczyciel zauważa, że dziecko nadal ma z ty problemy oznacza jedną rękę gumką recepturką.
Ćwiczenia w formie zabawy - odnajdywanie schowanych przedmiotów (instrukcja typu: stań twarzą do okna, idź prosto do stołu, skręć w prawo, zrób pięć kroków itp.)
Rysowanie dyktanda graficznego według poleceń. W górę, w dół, w lewo, w prawo. Omówienie pracy. Pokolorowanie rysunku.
Omówienie przez ucznia zaproponowanego przez nauczycielkę obrazka. Używanie słów po lewej stornie, po lewej stronie. Podkreślenie, że przedmioty nieożywione nie posiadają stron. Pokolorowanie obrazka. Zakreślenie przedmiotów zaczynających się na „b” „d” „g” „p”. Wypisanie ich nazw w zeszycie.
Doskonalenie pisowni liter „F” „f”
Podziękowanie uczniowi za wspólną prace.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Gra w domino”- Doskonalenie umiejętności matematycznych
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności matematycznych
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- umie dodawać i odejmować w zakresie 12 (maksymalna suma oczek na jednej kostce domino)
- zrozumieć zasady gry i stosować się do nich
- wykonać plansze do gry
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- tworzyć zbiory, poprawnie przeliczać elementy w tych zbirach
Metody:
- asymilacyjne: praca z
- praktyczne: metody ćwiczebne
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- duży kawałek papieru
- kredki i flamastry
- domino
Przebieg:
Przywitanie ucznia przez nauczyciela.
Gra w domino w klasyczny sposób. Obserwacja ucznia czy poprawnie przelicza oczka i dopasowuje kostkę do kostki.
Zaprezentowanie uczniowi jak w inny sposób można bawić się i uczyć za pomocą kostek domino. Poproszenie ucznia by podzielił kostki na dwa równe zbiory. Przeliczył ile kostek ma każde z nas. Upewnienie się czy mamy po tyle samo. Rozpoczęcie gry na zasadzie karcianej gry „Wojna”. Ten kto ma więcej oczek na wyłożonej kostce zabiera kostki dla siebie. Wygrywa ten kto zdobędzie wszystkie kostki domino. Nauczyciel zwraca uwagę czy uczeń liczy w pamięci czy na konkretach (dotykając każdego oczka).
Zaprezentowanie uczniowi kolejnej gry. Poproszenie by narysował na dużej kartce pola od 0 do 12. następnie by podzielił kostki na dwa równe zbiry. Jedne zbiór otrzymuję nauczyciel drugi uczeń. Wyjaśnianie zasad gry. Uczestnicy muszą w jak najszybciej sumować liczbę oczek na dominie, wynik oczek będzie wyznaczać miejsce kostki na narysowanej przez ucznia planszy. W grę można grać obliczając różnice oczek.
Praca z kartą pracy. Pisanie cyfr od 1 do 10. Skupienie uwagi na graficznie poprawnym zapisie.
Doskonalenie pisowni litery „G” i „g”
Zadanie pracy domowej uczniowi by zagrał z rodzicami w „nowe” domino.
Podziękowanie uczniowi za wspólną prace
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Gra w karty”- Doskonalenie umiejętności matematycznych i sprawności manualnej
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności matematycznych i sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- umie dodawać i odejmować w zakresie 11 (suma symboli w tali kart)
- zrozumieć zasady gry i stosować się do nich
- tworzyć zbiory, poprawnie przeliczać elementy w tych zbiorach
- tworzyć podzbiory wyjaśnić na podstawie jakiej cechy dokonał podziału
- rozwiązać proste zadania z tekstem
- skonstruować proste zadanie z tekstem dla nauczyciela (analogicznie do wcześniej zaprezentowanego)
Metody:
-praktyczne: metody ćwiczebne, uczenie się przez działanie
-samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- kredki i flamastry
- dwie talie kart
- gra „Super farmer”
- zeszyt ucznia
- karta pracy
Przebieg:
Przywitanie ucznia.
Poproszenie ucznia by podzielił karty na dwa zbiory (według koloru talii). Następnie wyłonił w nich podzbiory (według kolorów), kolejno odrzucił wszystkie karty powyżej dziesiątki.
Poproszenie ucznia by rozłożył karty przez sobą i tak dodawał na nich symbole, by suma wynosiła 11. Gdy wszystkie karty zostaną zebrane ze stołu, ponowne ich rozłożenie i powtórzenie gry z odejmowaniem. Gdy zajęcia są prowadzone z większą liczbą uczniów można zrealizować to zadanie w formie gry.
Gra w „Super farmera”. Wymiana drobniejszych zwierząt na większe, wykonywanie za pośrednictwem zabawy wielu działań.
Praca z kartą pracy. Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych.
Konstruowanie w analogiczny sposób zadania dla nauczycielki.
Doskonalenie pisownie litery „H” i „h”
Podziękowanie uczniowi za wspólną prace.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Gra w kości”- Doskonalenie umiejętności matematycznych i funkcji wzrokowych
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Doskonalenie umiejętności matematycznych i funkcji wzrokowych
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- dodawać i odejmować w zakresie 12 (suma oczek na dwóch kostkach do gry)
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- zrozumieć zasady gry i stosować się do nich
- tworzyć zbiory, poprawnie przeliczać elementy w tych zbiorach
- tworzyć podzbiory wyjaśnić na podstawie jakiej cechy dokonał podziału
- poprawnie nazywać zaprezentowane przedmioty
Metody:
- asymilacyjne: opis
- praktyczne: metody ćwiczebne
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- dwie kostki do gry
- gra „Świńska gra”
- układanka z małymi gwoździkami
- zeszyt ucznia
- karta pracy
- kartki z obrazkami
Przebieg:
Przywitanie ucznia, krótka rozmowa o osiągnięciach ucznia.
Gra w kości. Sumowanie oczek na dwóch kostkach. Zapisywanie wyników. Wskazanie zwycięzcy. Dogrywka z wykonywaniem działań na odejmowanie.
Prezentacja obrazków przedstawiających rzeczy codziennego użytku. Nazywanie ich, w miarę potrzeby wyjaśnianie do czego służą.
Tworzenie przez ucznia zbiorów z wcześniej zaprezentowanych przedmiotów. Obserwacja jak uczeń wykonuje zadanie. Sprawdzenie czy stworzony przez ucznia podział jest tworzony na zasadzie łańcuszka skojarzeń, kolekcji czy zbioru.
Gra w „Świńską grę”
Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej za pomocą układanki z małymi gwoździkami. Obrazek jest tworzony według wzoru.
Praca z karta pracy: znajdź różnice
Doskonalenie pisownie litery „I” i „i”
Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Płynnie czytamy”- Doskonalenie umiejętności płynnego czytania
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności płynnego czytania
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- wymienić wszystkie samogłoski, powiedzieć czym się różnią od innych liter
- podzielić prosty tekst na sylaby
- podzielić wskazane słowa na sylaby
- odnaleźć w tekście samogłoski
- uważnie słuchać poleceń nauczyciela oraz zgodnie współpracować
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- tekst z podręcznika ucznia
- alfabet
- duży naścienny alfabet
- zeszyt ucznia
- gra PUS z łączeniem sylab w wyrazy
Przebieg:
Przywitanie ucznia przez nauczyciela. Rozmowa na temat zainteresowań ucznia.
Poproszenie ucznia by powiedział w jaki sposób można wyróżnić samogłoski z całego alfabetu. Po usłyszeniu prawidłowego uzasadnienia, prezentacja alfabetu przez nauczyciela. Poproszenie ucznia by wybrzmiewał zaprezentowane głoski (kontrolowanie ucznia by robił to poprawnie) i wyłaniał te które są samogłoskami. Sprawdzenie czy uczeń stosuje wcześniej przedstawioną zasadę.
Czytanie tekstu z podręcznika ucznia. Omówienie tekstu. Krótkie streszczenie tekstu. Sprawdzenie ile uczeń zrozumiał z tekstu za pomocą pytań.
Podział fragmentu tekstu na sylaby. Wspomaganie podziału wyrazów wyklaskiwaniem każdej sylaby. Obserwacja twarzy w lustrze podczas sylabizowania.
Podkreślanie samogłosek we fragmencie tekstu.
Próba ułożenia podanych przez nauczyciela słów z liter wyciętego alfabetu.
Doskonalenie pisownie litery „J” i „j”.
Gra PUS- ami. Łączenie sylab w wyrazy.
Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „W ZOO”- Doskonalenie umiejętności płynnego czytania i rozwijanie sprawności manualnej
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Doskonalenie umiejętności płynnego czytania i rozwijanie sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- podzielić prosty tekst na sylaby
- podzielić wskazane słowa na sylaby
- odnaleźć w tekście samogłoski
- zapamiętać krótki wiersz i go powtórzyć
- uważnie słuchać poleceń nauczyciela oraz zgodnie współpracować
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne, metody wytwórcze
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- alfabet do podpisania zwierząt na plakacie
- zeszyt ucznia
- teksty wierszy Jana Brzechwy ze zbioru „ZOO”
- nożyczki
- szablony zwierząt
- duży brystol
- kredki i flamastry
Przebieg:
Przywitanie ucznia przez nauczyciela. Rozmowa na temat rodzeństwa ucznia.
Czytanie teksu wierszy. Najpierw przez nauczycielkę, następnie przez ucznia.
Podział wybranego wiersza na sylaby.
Odnalezienie w tekście wybranego wiersza samogłosek.
Próba stworzenia własnego Zoo. Kolorowanie szablonów zwierząt. Wycinanie ich i przyklejanie we wcześniej narysowanych klatkach na dużym brystolu.
Po wykonaniu pracy ponowne odczytanie wierszy, próba zapamiętania wybranego wiersza.
Zabawa w grę zgadnij jakim jestem zwierzakiem. Uczeń losuje sobie kartkę z nazwą zwierzęcia, nauczyciel przykleja mu ją na czoło tak by nie mógł przeczytać co jest na niej napisane. Uczeń zadaje pytania nauczycielowi w taki sposób, aby jak najszybciej dowiedzieć się jakim jest zwierzęciem.
Doskonalenie pisownie litery „K” i „k”.
Zadanie pracy domowej. Przeczytanie rodzicom wierszy Jana Brzechwy ze zbioru „ZOO”.
Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Zrozumieć jak najwięcej”- Doskonalenie umiejętności rozumienia czytanego tekstu i rozwijanie sprawności funkcji wzrokowych.
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Doskonalenie umiejętności rozumienia czytanego tekstu i rozwijanie sprawności funkcji wzrokowych.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- skupić uwagę na czytanym tekście
- zapamiętać treść czytanego tekstu
- konstruować dłuższe, poprawne wypowiedzi
- uważnie słuchać poleceń nauczyciela oraz zgodnie współpracować
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- kredki i flamastry
- tekst z podręcznika ucznia
- wykreślanka
- spis wyrazów z których jeden nie pasuje do reszty
- zagadki
- gra edukacyjna „Sylaby w dominie”
- książka Zbigniewa Dmitroca „Zagadki wesołej gromadki”
Przebieg:
Przywitanie ucznia. Rozmowa na temat zainteresowań ucznia. Deklaracja ze strony nauczyciela przygotowania zajęć pod kontem owych zainteresowań.
Nauczyciel czyta tekst uczniowi.
Omówienie tekstu. Nauczyciel sprawdza stopnień zapamiętania tekstu za pomocą pytań. Nauczyciel prosi ucznia o streszczenie tekstu w punktach.
Uczeń rozwiązuje wykreślankę.
Szukanie wyrazu nie pasjonującego do reszty. Uczeń czyta wyrazy i wyłania te które nie pasują do reszty.
Czytanie i odpowiadanie na zagadki z książki Zbigniewa Dmitroca „Zagadki wesołej gromadki”
Doskonalenie pisownie litery „L” i „l”
Gra w „Sylaby w dominie”.
Zadanie pracy domowej. Poproszenie ucznia by napisał dwie zagadki dla nauczyciela.
Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Poprawnie konstruujemy zdania”- Doskonalenie umiejętności poprawnego konstruowania zdań i umiejętności rozumienia czytanego tekstu.
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Doskonalenie umiejętności poprawnego konstruowania zdań i doskonalenie umiejętności rozumienia czytanego tekstu.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- skupić uwagę na czytanym teście
- poprawnie skonstruować zdanie. Wie, że zdanie zaczyna się wielką literą i kończy kropką
- konstruować dłuższe, poprawne wypowiedzi
- uważnie słuchać poleceń nauczyciela oraz zgodnie współpracować
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- książki godne polecenia
- rozsypanka
- tekst z podręcznika ucznia
Przebieg:
Przywitanie
ucznia. Rozmowa o ulubionej książce ucznia. Próba zasugerowania
uczniowi by czytał więcej książek. Polecenie uczniowi dobrych
książek: „Kacperiada.
Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” autorstwa Grzegorza
Kasdepke i „Aksamitny
Królik”
autorstwa Margery Williams.
Ewentualne pożyczenie uczniowi książki.
Poproszenie ucznia o przeczytanie prostych zdań z podręcznika. Zapytanie ucznia czy zauważył analogie w odczytywanych zdaniach. Wyjaśnienie uczniowi, że każde zdanie zaczyna się wielką literą, a kończy kropką (znakiem zapytania, wykrzyknikiem). Wyjaśnienie kiedy piszemy kropkę, kiedy wykrzyknik, a kiedy znak zapytania.
Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.
- Kasia poszła do kina.
-Ania lubi jeść owoce.
-Tomek bawi się samochodami.
-Adam słucha głośno muzyki.
Odnajdywanie słów z rozsypanki. Tworzenie zbiorów słów pasujących do siebie.
Pamięciowa gra „Wkładam do walizki...”. Każdy uczestnik werbalnie dodaje po jednej rzeczy do walizki, uprzednio wymieniwszy przedmioty „wkładane” przez poprzedników. Wkładane przedmioty należy wymieniać zgodnie z kolejnością ich wkładania. Np. władam do walizki... narty (kolejna osoba mówi) władam do walizki... narty i skarpety....(następna dorzuca) władam do walizki... narty, skarpety i rękawiczki. W grę można grać parami. Przegrywa ten kto nie potrafi powtórzyć wszystkich wyrazów w poprawnej kolejności
Doskonalenie pisownie litery „Ł” i „ł”
Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Poznajemy rodzaje zdań”- Doskonalenie umiejętności poprawnego konstruowania zdań i umiejętności rozumienia czytanego tekstu.
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Doskonalenie umiejętności poprawnego konstruowania zdań i doskonalenie umiejętności rozumienia czytanego tekstu.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- skupić uwagę na czytanym teście
- poprawnie skonstruować zdanie
- poprawnie zastosować kropkę, znak zapytania, wykrzyknik
- konstruować dłuższe, poprawne wypowiedzi
- uważnie słuchać poleceń nauczyciela oraz zgodnie współpracować
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- rozsypanka
- tekst z podręcznika ucznia
- zeszyt ucznia
- książka Ewy Słodownik-Rycaj „Gry i zabawy językowe”
Przebieg:
Przywitania ucznia. Rozmowa z uczniem jak spędził weekend.
Czytanie prostego tekstu przez ucznia. Odnajdywanie przez ucznia w przeczytanym tekście trzech rodzajów zdań. Próba nazwania zdań. Wskazanie elementów różnicujących.
Nauczyciel prosi ucznia by zastosował odpowiedni znak (kropkę, znak zapytania, wykrzyknik) na końcu zdania. Próba nazwania zdań
-Kasia idzie do kina (oznajmujące, stawiamy „.”)
-Czy Kasia idzie dziś do kina (pytające stawiamy „?”)
-Kasiu, masz dziś iść do kina (rozkazujące stawiamy „!”)
Uzupełnianie nie dokończonych zdań obrazkiem lub napisem.
Próba samodzielnego konstruowania zdań.
Doskonalenie pisownie litery „M” i „m”
Zabawa w zadawanie trafnych pytań. Nauczyciel myśli o jakimś przedmiocie zajmującym się w sali, a uczniowie zadają pytania. Ten kto zada jak najmniej pytań i odgadnie co ma na myśli nauczyciel, wygrywa.
Zabawa z książki „Gry i zabawy językowe”. Ułożenie zdań ze słowami kot, miska, piec, koc, mysz, miotła. Ułożenie opowiadanie z tymi słowami.
Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Sylaby i głoski”- Doskonalenie umiejętności poprawnego sylabizowania i głoskowania.
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Doskonalenie umiejętności poprawnego sylabizowania i głoskowania.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- poprawnie sylabizować
- poprawnie głoskować
- płynnie przeczytać krótki tekst
- utworzyć z wybranych sylab słowa
- dokonać analizy i syntezy wskazanych słów
- określić miejsce wskazanej sylaby w wyrazie
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- zeszyt ucznia
- obrazki przedstawiające różne postacie, zwierzęta i przedmioty
- spis wyrazów zawierających sylaby „ko”/„ka”/„wa”/„ry”/„le”
- gra w „Sylaby w dominie”
- książka Ewy Słodownik-Rycaj „Gry i zabawy językowe”
Przebieg:
Powitanie ucznia. Krótka rozmowa o tym co się dziś działo w szkole. Podkreślanie sukcesów ucznia.
Nauczyciel rozkłada przed uczniem obrazki przedstawiające różne przedmioty. Prosi ucznia aby nazwał te przedmioty i spróbował podzielić na głoski ich nazwę. Następnie nauczyciel prosi, aby uczeń ułożył obrazki od najmniejszej liczby sylab w nazwie do największej.
Szukanie sylaby „ko”/„ka”/„wa”/„ry”/„le” w podanych przez nauczycielkę wyrazach. Próba określenia miejsca sylaby „ko”/„ka”/„wa”/„ry”/„le”w wyrazach.
Próba głosowania wybranych wyrazów.
Dobieranie par obrazków, których nazwy zaczynają się taką samą głoską.
Dobieranie par obrazków, których nazwy kończą się taką samą głoską.
Doskonalenie pisownie litery „N” i „n”. Uświadomienie uczniowi, że zapisywane przez niego litery wyglądają coraz ładnie.
Gra w „Sylaby w dominie”
Gra ze zbioru „Gry i zabawy językowe”. Układanie jak największej liczby wyrazów z podanego przez nauczycielkę słowa.
Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Poszukiwanie skarbu”- Rozwijanie sprawności manualnej i doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Rozwijanie sprawności manualnej i doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- uważnie słuchać poleceń nauczyciela oraz zgodnie współpracować
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- czytać ze zrozumieniem
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- zrozumieć zasady gry i stosować się do nich
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- farby i białe kartki
- zeszyt ucznia
- świeca, pędzel
- wskazówki
Przebieg:
Przywitanie ucznia. Krótka rozmowa o tym co się dziś działo w szkole. Podkreślanie sukcesów ucznia.
Uczeń i nauczycielka zaszyfrowują na kartkach informacje, wykorzystując w tym celu świece. Uczeń pisze krótkie słowo lub rysuje obrazek, natomiast nauczycielka zapisuje miejsce ukrycia kolejnej wskazówki. Uczeń i nauczycielka wymieniają się kartkami i zamalowują kartkę farbą. Gdy na kartce wyłoni się zaszyfrowana informacja uczeń kieruje się w miejsce w które kieruje go wskazówka. Gdy uczeń odnajdzie wskazówkę odczytuje ją: „aby otrzymać dalsze informacje gdzie znajduje się skarb, musisz wymienić wszystkie samogłoski. Poszukaj w sali półki z ostatnią samogłoską w alfabecie”. Gdy uczeń wymieni samogłoski i powie która jest ostatnią samogłoską może poszukać półki z samogłoską „y”, a następnie wziąć kartkę (która leży na tej półce) i otworzyć zakodowaną informacje. „Trzy pierwsze litery informacji są na początku podanych wyrazów, a kolejne na końcu. Zapisz litery wskazówki. Jeśli zrobisz to poprawnie czeka Cię nagroda”
wyrazy wskazówki: paczka, okno, dom, ptak,ara, bal, oko, renifer, zimy, traf, przeczytanie, bar, śpiewanie, mam. Uczeń odnajduje we wskazanym miejscu drobną niespodziankę.
Doskonalenie pisownie litery „O” i „o”. Uświadomienie uczniowi, że zapisywane przez niego litery wyglądają coraz ładnie.
Podziękowanie za wspólne zajęcia, pochwała za wytrwałą pracę.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Biedroneczka”- Rozwijanie sprawności manualnej i doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Rozwijanie sprawności manualnej i doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- uważnie słuchać poleceń nauczyciela oraz zgodnie współpracować
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- czytać ze zrozumieniem
- starannie rysować, kolorować, pisać oraz kreślić wymagane kształty
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- zrozumieć zasady gry i stosować się do nich
- poprawnie posługiwać się nożyczkami
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne
-samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- kolorowe kartki
- zeszyt ucznia
- nożyczki dla dzieci leworęcznych
- książka pt. „Biedroneczka” Dariusza Chodynieckiego
- gra „Grzybobranie”
Przebieg:
Przywitanie ucznia. Rozmowa z uczniem o ostatnio przeczytanej książce. Zachęcenie ucznia do czytania lektur i innych książek.
Wspólne czytanie książki pt. „Biedroneczka” Dariusza Chodynieckiego. Nauczycielka zadaje uczniowi pytania dotyczące tekstu. Prosi go o streszczenie bajki, a następnie o wskazanie kilku rymów występujących w książce.
Próba stworzenia własnej biedronki metoda origami. Nauczycielka prosi ucznia by wyciął z kolorowego papieru dwa czerwone kółka i jedno czarne. Następnie prosi by uczeń wyciął duży zielony liść i parę małych kropek. Prosi ucznia by złożył kółka na pół i przykleił na wcześniej wycięty liść.
Doskonalenie pisownie litery „P” i „p”.
Gra w grę „Grzybobranie”
Zadanie pracy domowej. Poproszenie ucznia by wykonał laurkę dla mamy tą samą metodą co biedronkę.
Podziękowanie uczniowi za wspólną prace.
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Igła i nić”- Rozwijanie sprawności manualnej i doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Rozwijanie sprawności manualnej i doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- uważnie słuchać poleceń nauczyciela oraz zgodnie współpracować
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- czytać ze zrozumieniem
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
- zrozumieć zasady gry i stosować się do nich
- poprawnie posługiwać się nożyczkami
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne
-samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- guziki
- kolorowe nitki
- tępa igła (odpowiednia do szycia płótna)
- zeszyt ucznia
- nożyczki
Przebieg:
Przywitanie ucznia.
Czytanie wiersza „Tańcowała igła z nitką” Jana Brzechwy.
Próba przyszycia paru guzików
Doskonalenie pisownie litery „R” i „r”. Uświadomienie uczniowi, że zapisywane przez niego litery wyglądają coraz ładnie.
Praca na karcie pracy. Połączenie kropek tak aby utworzyły obrazek igły i nitki.
Podziękowanie uczniowi za wspólną prace.
Podawanie przez nauczycielkę zbirów wyrazów. Zadaniem ucznia jest wskazanie tego który nie pasuje do reszty.
Gra doskonaląca pamięć i poszerzająca bierny słownik ucznia. Rzeczy niezbędne do szycia.... nauczycielka podaje np.... naparstek, następnie uczeń dodaje kolejne słowo uprzednio wymieniając rzecz, którą wymieniła nauczycielka. Rzeczy niezbędne do szycia to naparstek, igła itd. Następnie nauczycielka dodaje kolejny przedmiot wymieniając poprzednie. Rzeczy niezbędne do szycia to naparstek, igła, okulary.....itd. Przegrywa ta osoba, która zapomni wymienić wszystkie przedmioty.
Podziękowanie za zajęcia
zajęcia terapeutyczne dla dziecka 7 letniego
Konspekt
Temat zajęć: „Obrazkowy świat”- Doskonalenie umiejętności matematycznych
Imię ucznia: Tomek
Klasa: I
Prowadząca: Katarzyna Hermanowska
Termin zajęć:
Czas zajęć: 45 min
Cele ogólne: Doskonalenie umiejętności matematycznych
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- dodawać i odejmować w zakresie 20
- uważnie słuchać poleceń nauczyciela oraz zgodnie współpracować
- skoncentrować się na danej czynności i doprowadzić zadanie do końca
Metody:
- asymilacyjne: opis, praca z książką
- praktyczne: metody ćwiczebne
-samodzielnego dochodzenia do wiedzy: gry dydaktyczne
Formy:
- indywidualna praca z dzieckiem
- zbiorowa z dziećmi o podobnych trudnościach
Środki i materiał dydaktyczny:
- domino
- obrazki przedstawiające różne przedmioty
- zeszyt ucznia
- gra „Wielkie zakupy”
Przebieg:
Przywitanie ucznia. Krótka rozmowa z uczniem na temat gier w jakie gra z rodzicami. Polecenie kilku gier.
Nauczycielka rozkłada przed uczniem obrazki. Prosi go aby utworzył parę (omówienie na jakiej podstawie dobierał obrazki), następnie łańcuszek (omówienie co skłoniło go do wyboru akurat tych obrazków) doskonalenie za pomocą tego zadania umiejętności poprawnego wypowiadania się i twórczego myślenia. Następnie tworzenie przez ucznia kolekcji a na końcu sklasyfikowanie przez ucznia obrazków według podanego kryterium.
Gra w wojnę dominem.
Praca z kartą pracy.
Doskonalenie pisownie litery „R” i „r”. Uświadomienie uczniowi, że zapisywane przez niego litery wyglądają coraz ładnie.
Gra w grę „Wielkie zakupy”. Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania.
Podziękowanie za wspólne zajęcia.