Marek Biesiada 24. 01. 2007
Konspekt lekcji historii
w klasie II A
Temat: Konstytucja 3 maja - próba przebudowy Rzeczypospolitej
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
pamięta:
pojęcia: sejm skonfederowany, konstytucja, Straż Praw, czarna procesja,
daty: 1788-1792 r., 3 maja 1791 r.
postać: Stanisław Małachowski
nazwy stronnictw występujących na Sejmie Wielkim, ich przywódców i programy
że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie.
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia,
że Konstytucja była doniosłym aktem zmierzającym do naprawy Rzeczypospolitej;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
zaznaczyć na osi czasu daty: sejmu wielkiego, uchwalenia Konstytucji 3 maja
analizować źródło normatywne - Konstytucja 3 maja i na jego podstawie uzasadnić, że miała ona charakter nowoczesny.
Metody:
rozmowa nauczająca,
praca z podręcznikiem
praca pod kierunkiem nauczyciela,
praca tekstem źródłowym,
praca mapą,
pokaz,
wykonanie zadań w skoroszycie gimnazjalisty,
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
skoroszyt gimnazjalisty,
ilustracje,
tekst źródłowy - Konstytucja 3 maja,
oś czasu,
mapa ścienna „Polska w okresie rozbiorów”,
wizerunek Stanisława Augusta Poniatowskiego,
reprodukcja obrazu J. Matejki Uchwalenie Konstytucji3 maja
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Konstytucja 3 maja - próba przebudowy Rzeczypospolitej
1. Sytuacja międzynarodowa Rzeczpospolitej w 1788 r.
2. Sejm Wielki (Czteroletni) 1788-1792
3. Konstytucja 3 Maja 1791 r. - postanowienia:
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 139. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Sytuacja międzynarodowa Rzeczpospolitej w 1788 r.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 139-140. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Sejm Wielki (Czteroletni) 1788-1792 a) stronnictwa polityczne w Sejmie Wielkim
b) decyzje Sejmu Wielkiego
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 140-141. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Konstytucja 3 Maja 1791 r. - postanowienia:
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
ZĆ Zadania 1,2,3,4,5,6/s.81-82 P Zadania 1,2/s. 142 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |