KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Klasa: Data:
Temat lekcji: Nauczanie skoku kucznego przez skrzynię.
Ilość ćwiczących: nie ćwiczących: Miejsce: Korytarz szkolny.
Przyrządy: Skrzynia, odskocznia, materace. Przybory: -
Cele: Kształcący: Kształtowanie skoczności i koordynacji ruchowej.
Poznawczy: Poznanie pojęć - odbicie jednonóż, obunóż; różnice i zastosowanie.
Wychowawczy: Poczucie odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.
Zdrowotny: Przepisy bezpieczeństwa w szkole.
Metody: Realizacji zadań ruchowych: Zabawowa - klasyczna, zadaniowa - ścisła.
Przekazywania wiedzy: Pokaz, opis, objaśnienie, pogadanka.
Wychowawcze: Wyrażanie aprobaty i dezaprobaty, wysuwanie sugestii, nagradzanie wychowawcze.
Tok lekcyjny - rodzaje zadań |
Nazwa i opis zadania /ćwiczenia / |
Czas / dozowanie |
Uwagi organizacyjne i metodyczne |
I Część wstępna Czynności organiza- cyjno-porządkowe
Zabawa ożywiająca
Rozgrzewka |
Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu. „Berek w parach” - ćwiczący trzymając się za ręce, uciekają przed „berkiem”.
l. Szeroki rozkrok, ramiona w górze - krążenie tułowia z rysowaniem dłońmi kół w powietrzu, w płaszczyźnie czołowej. 2. Stojąc w małym rozkroku, ręce na biodrach - krążenie bioder w prawą i lewą stronę. 3. Stojąc w rozkroku, ramiona w bok - skrętoskłony; dotknąć prawą ręką do lewej stopy i lewą ręką do prawej stopy. 4. Skoki zajęcze - poruszanie się skokami po całej sali. 5. Chód wypadami z pogłębionymi skłonami tułowia w przód i w tył. 6. W truchcie, na sygnał - wyskok z 1/2 obrotu i ponownie trucht. 7. Wieloskoki na jednej nodze z odbicia obunóż, naprzemianstronne. 8. Seryjne wyskoki, podskoki z przysiadu podpartego. 9. Leżenie przodem, ramiona w bok - dotknięcie lewą nogą do prawej dłoni i prawą nogą do lewej dłoni. 10. W truchcie, na sygnał - po dwóch krokach rozbiegu - wyskoki w górę z odbicia jednonóż. |
5'
3'
10' |
Zbiórka w dwuszeregu, raport kapitana. Pogadanka na temat bezpieczeństwa w szkole.
Nauczyciel objaśnia zasady zabawy, „wyznacza berka”. Ustawienie grupy w rozsypce. Nauczyciel pokazuje i objaśnia ćwiczenia, poprawia błędy, zwraca uwagę na zachowanie odpowiednich odstępów między ćwiczącymi. |
II Część główna Nauczanie skoku kucznego przez skrzynię
III Część końcowa Ćwiczenia rozluźnia- jące i uspokajające
Moment organiza- cyjno-porządkowy |
1. Pokaz i objaśnienie nauczanego elementu. 2. Z podporu leżąc przodem na materacu, odbiciem stopami przejść do przysiadu podpartego. 3. Z podporo, leżąc przodem na materacu, odbiciem stopami przejść do przysiadu podpartego, energicznym odbiciem z nóg i rąk łącznie, wyskok w górę z lądowaniem do półprzysiadu, z ramionami w górę w skos. 4. Z postawy zasadniczej na odskoczni, ręce oparte na 4-5 częściach skrzyni, 2-3 odbicia i wyskok kuczny na skrzynię, potem zeskok w głąb. 5. Z postawy zasadniczej na odskoczni, dwa tempowe odbicie i naskok na skrzynię. 6. Z kilku kroków rozbiegu, przeskok kuczny wszerz skrzyni z energicznym uderzeniem rąk o skrzynię. 7. Samodzielne wykonanie skoku kucznego przez skrzynię.
1. Opad tułowia w dół, ramiona rozluźnione - skręty tułowia w lewo, w prawo. 2. Klęk, opad tułowia w przód z ramionami w przodzie. 3. Leżenie przewrotne, rozluźnienie nóg i sięgnięcie nimi do podłoża.
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie. |
22'
3'
2' |
Pokazu i objaśnienia dokonuje nauczyciel. Osoby nie ćwiczące przygotowują miejsce ćwiczeń według wskazówek prowadzącego. Prowadzący asekuruje uczniów podczas wykonywania ćwiczeń, koryguje błędy. Ustawienie grupy w rzędzie przed odskocznią.
Nie ćwiczący sprzątają miejsce ćwiczeń.
Zbiórka w szeregu. Pochwała najlepiej ćwiczących.
|
|
|
|
|
2