Konspekt lekcji:
Temat: Doskonalenie odbić piłki siatkowej w grach i zabawach, próby gry w siatkówkę „Rzucanka”
Dyscyplina: Siatkówka
Klasa/płeć: V
Ilość uczniów: 16
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45min
Przybory: piłki siatkowe, ławeczka, 3cz. Skrzyni, materac drabinki słupki
Cele główne:
1.Umiejętności: odbicia sposobem górnym i dolnym
2.Motoryka: koordynacja, szybkość
3.Wiadomości: ustawnienie na boisku, linie na boisku
4.Akcenty wychowawcze: umiejętność współpracowania w grupie
Imię i nazwisko prowadzącego: Michał Ackermann
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organ.-metod |
1.Zorganizowane grupy
2.Motywacja do zajęć
3.Rozgrzewka psychomotoryka profilaktyka
4.Kształtownie sprawności i doskonalenie umiejętności |
1.zbiórka w dwuszeregu 2.sprawdzenie obecności i strojów sportowych
1.Podanie tematu lekcji 2.Omówienie znaczenia nauczanego elementu podczas gry 3.Pokaz prawidłowego odbicia sposobem górnym i dolnym
1.zabawa ożywiająca „gonitwa parami” 2. ćw RR -krążenia RR naprzemianstronne i równoczesne,w przód i w tył - rozgrznie nadgarstków 3.ćw NN przsiad podparty, na sygnał wyskok w gorę , RR w górę 4.ćw T - stojąc w lekkim rozkroku , jenda ręka łukiem nad głową , druga na biodrze , skłony T w bok ( w obie strony) 5.ćw mm. Brzucha - leżenie tyłem o NN ugiętych - skłon w przód a dotknięciem RR stóp 6.ćw mm grzbietu - leżenie przodem - chwyt rękoma na kostki „kołysanka” 7. ćw T stojąc w rozkroku - przez skłon T w przód dotknięcie LR prawej stopy i odwortnie 8.ćw RR i NN - podpór leżąc przodem, wyrzuty naprzemianstronne raz NL, taz NP. w tył 9.podskoki - 3 niskie podskoki obunóż, 4 wyskok wysoko w górę 10.krążenia głową
1.”Dokładne odbicie” -dwie drużyny, każda w rzędzie naprzeciw swego kapitana stojącego w kole, osoby z rzędu po kolei z własnego podrzutu odbijają piłkę sposobem górnym do kapitana.Wygrywa zespól, który więcej razy trafi do kapitana
2.” Bieg po prostokącie” - jedna z drużyn usatwia się na lini końcowej boiska, druga parami naprzeciw siebie, na gwizdek 1 drużyna biegnie po obwodzie koła, 2 odbija z własnego podrzutu, sposobem dolnym do partnera.Liczy się ilośc odbić w czasie kiedy 1 drużyna wykona całe okrązenie i stanie na swoim miejscu.
3.jedna z drużyn stoi naprzeciw ławeczki (obróconej), kapitan stoi obok ławeczki w odl.2m, zawodniczy tej drużyny mają za zadanie przejść po listwie ławeczki i wymienić min. 2 podania spos. górnym z kapitanem druga drużyna - ma za zadanie pokonać tor przeskód , skok na skrzynię (3 częsciową) |
3'
3'
3' 2'
5x 1'
5x 2x30” 30s
2x1' 5x 10x
3x
2x
5'
|
Odkładamy biżuterię i zegarki
|
5.Usposobienie organizmu |
zeskok, wejście na 3-4 szczebel drabinki i w zwisie przejście na sąsiednia drabinkę, zejście na parkiet, przewrót w przód na materacu
4.j.w. zamina drużyn
5.”siatkarskie koło” - dwie drużyny, każda tworzy koło na jednej połowie boiska , na gwizdek odbicia piłki dowolnym sposobem ,wygrywa zespół, który dłużej utrzyma piłkę w powietrzu 6.wyścig rzędów - dwie drużyny, bieg slalomem z piłką między słupkami do linii, skąd zagrywka spoosbem dolnym w kierunku swojej drużyny i weraca obok slalomu.Wygrywa zespół, który piewszry ukończty całość 7.”sztafeta” - odbicia p. sposobem górnym, drużyna na dwie częsci ustawionego naprzeciw odbicie p.naprzeciw i bieg na koniec swego rzędu, wygrywa szybsza drużyna 8.wyścig do lini - drużyny w siadzie skrzyżnym na lini 3m na giwzdek bieg do lini końcowej z dotknięciem dłonią lini i powrót, która drużyna szybciej siądzie na lini środkowej. 9.”rzucanka” najpierw rozmowa o liniach na boisku i ustaiwnieu na boisku.
1.zabawa uspokajająca „kto zmienił miejsce” |
5'
3x
3x
3x
3x
15'
|
|
6.Czynnosci org.wych
7.Nastawienie do pracy samodzielnej |
1.Uprzątnięcie sali 2.Podsumowanie, pochwała najlepiej uczących
1.Zachęcenie gry w siatkowka poza lekcjami Wf-u 2.Pożegnanie |
|
|