Konspekt lekcji elementy informatyki w klasie pierwszej szkoły podstawowej.
Prowadzący: Tomasz Czepiel
Data: 09.03.1998
Przedmiot: Elementy informatyki.
Szkoła: SP nr.8 w Rzeszowie.
Klasa: 1b
Temat: Ami Pro - Wierszyk dla mamy.
Cele lekcji:
wyjaśnienie możliwości programu Ami pro,
wykazanie właściwości poszczególnych funkcji programu,
wyjaśnienie jak pisać tekst oraz wklejać rysunki,
wyjaśnienie jak zapisać oraz wydrukować wykonaną pracę.
Środki dydaktyczne: komputer, drukarka system windows (wersja 3.11) program Ami Pro for windows (wersja 3.0),sieć lokalna.
L- dotyczy ucznia po lewej stronie stanowiska,
P- dotyczy ucznia po prawej stronie stanowiska.
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Czas |
Usadowienie uczniów przy komputerach i sprawdzenie obecności. |
|
5 min |
Nauczyciel opowiada uczniom o pro- gramie będącym tematem lekcji: -Program Ami Pro służy do tworzenia dokumentów tekstowych na komputerze. Pisanie odbywa się na klawiaturze. Na ekranie będziemy widzieć okno z kartką na której będziemy pisać wierszyk.. Pod wierszykiem wkleimy kwiatki dla mamy. |
|
5 min |
Zalogowanie komputerów do sieci lokalnej (pojawia się NC) i ustawienie katalogu, w którym znajduje się windows. |
|
5 min |
-Proszę nacisnąć ENTER na katalogu windows |
Dzieci piszą ENTER |
|
-Proszę uruchomić windows poprzez wpisanie „win” i naciśnięcie klawisza ENTER |
Dzieci piszą win i uruchamiają windows. |
|
-Proszę kliknąć dwa razy lewym przyciskiem myszy na ikonę Lotus Applications. |
Dzieci klikają wskazaną ikonę. |
|
-Proszę kliknąć dwa razy lewym przyciskiem myszy ikonę Ami Pro 3.0. |
Dzieci uruchamiają program. |
|
Nauczyciel opowiada o widocznych na monitorze elementach menu głównego: -na ekranie widzimy kartkę oraz kolorowe kwadraciki z obrazkami u góry. |
|
4 min |
-klikając na kwadraciki program robi różne rzeczy np. drukuje albo wkleja rysunek kwiatków. |
|
|
Nauczyciel prosi uczniów aby napisali wierszyk dla mamy. Wierszyk później wydrukujemy i będzie można pokazać go mamie. |
Uczniowie przystępują do pisania wierszyka. |
21 min |
-Proszę o poszukanie u góry ekranu kwadracika na którym narysowany jest aparat fotograficzny. Kwadrat ten znajduje się obok kwadratu na którym narysowana jest kredka. |
|
2 min |
Kto znalazł ten niech naciśnie lewym przyciskiem myszy na kwadrat z narysowanym aparatem fotograficznym. |
Uczniowie otwierają okno Importuj grafikę. |
|
-Proszę o wpisanie w okienku Nazwa pliku słowo `flowers.sdw'. |
Uczniowie wpisują. |
8 min |
-Proszę o kliknięcie myszką na polu OK. lub naciśnięciu przycisku ENTER. |
Dzieci klikają lub naciskają ENTER. |
|
Na ekranie pojawią się obrazek przedstawiający kwiatki. -Proszę powiększyć obrazek chwytając kursorem myszki za bok obrazka, klikając na czarny kwadrat który jest na rogu oraz nie puszczając przycisku powiększamy obrazek przesuwając myszką w bok i na dół. |
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. |
10 min |
Gdy rysunek zostanie odpowiednio zrobiony. -Proszę o włożenie dyskietek do stacji dysków (napędów). |
Uczniowie wkładają dyskietki. |
|
-Proszę o poszukanie na górze ekranu kwadracika z żółtą kopertą oraz niebieską strzałką do środka. Jest to drugi kwadrat z kolei po lewej stronie. |
Uczniowie szukają oraz otwierają pole Zapisz jako. |
|
-Proszę o napisanie w polu Nazwa pliku np. Wierszyk.sam. Następnie w polu napęd proszę wybrać literę a: klikając kursorem myszy na górny kwadracik który się pokazał. |
Dzieci wybierają napęd. |
5 min |
-Proszę o kliknięciu OK. lub naciśnięciu przycisku ENTER. |
Uczniowie tworzą na dyskietce plik Wierszyk.sam. |
|
Nauczyciel tłumaczy dzieciom co to jest drukarka i do czego służy. Drukarka jest to urządzenie które wydrukuje nam na kartce papieru wierszyk z kwiatkami żebyście mogli zanieść go mamie. Drukarka może drukować rysunki oraz teksty. Może ona drukować kolorowo lub czarno-biało w zależności jaki atrament ma w środku. |
|
6 min |
-Proszę o wyciągnięcie dyskietek i pojedyncze podejście do komputera gdzie jest drukarka. |
Uczniowie podchodzą pojedynczo do komputera. |
19 min |
Nauczyciel zadaje zadanie domowe. |
|
|
Nauczyciel zapisuje kto otrzymał na dzisiejszych zajęciach kropkę. |
|
|
Nauczyciel żegna się z uczniami. |
Uczniowie odpowiadają i wychodzą z pracowni. |
|