Małgorzata Olejnik
SCENARIUSZ SPOTKANIA - „Mamo, Tato - bawimy się razem”
W grupie 6 - latków
Cele:
niwelowanie nadpobudliwości nerwowej, lęku i agresji;
pobudzanie wyobraźni twórczej przy muzyce;
rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie;
poznawanie własnego ciała;
radość przeżywania kontaktów z rodzicami, zachęcanie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem.
Środki dydaktyczne: megafon, gazety, kocyki.
Przebieg zajęć:
Powitanie uczestników spotkania. Rodzice i dzieci siedzą w kole mówią wierszyk: Wszyscy są, witam was, zaczynamy to już czas. Jestem ja, jesteś ty, raz dwa trzy.
Dzieci i mamy w parach. Dotykają się różnymi częściami ciała, najpierw wg propozycji prowadzącej, potem wg pomysłów własnych. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka.
„Prowadzenie ślepca” - ćwiczący (dziecko) zamyka oczy i jest oprowadzany (jest to ćwiczenie trudniejsze, niż się wydaje - wymaga zaufania do „przewodnika” oraz zdecydowania i pewności siebie osoby aktywnej).
„Przepychanka” - partnerzy siadają tyłem do siebie, poznają wzajemnie swoje plecy. Następnie popychają się plecami na przemian - raz jedna, raz druga osoba.
„Kołysanka” - rodzic pozycja rodząca, dzieci znajdują się pomiędzy nogami rodziców. Rodzic, naśladując kołysankę, obejmuje dziecko, buja się z boku na bok, kołysze je, głaszcze.
„Turlanie” - rodzice turlają dzieci po swoich nogach.
„Rowery” - siad płaski, partnerzy dotykają się stopami. Potem wykonują mostek - do góry podnoszą nogi złączone stopami pedałują mówiąc wierszyk: „Jedzie rowerek na spacerek na pogodę i na deszcz, nasz rowerek jedzie też”.
„Huśtawka” - partnerzy, trzymają się za ręce, wykonują przysiad. Raz kuca jedna, raz druga osoba.
„Masaż” - wszyscy siadają w kole jedno za drugim. Jednocześnie mówiąc wierszyk, palcami pokazująca plecy osoby, która siedzi przed nimi:
Idą słonie po betonie,
Płynie rzeczka,
Idzie pani na szpileczkach,
Z gryzącymi pieseczkami,
Słonko świeci,
Pada deszcz - czujesz dreszcz.
„Relaks przy muzyce” - w rytm „tańczą” poszczególne części ciała: najpierw ręce, potem nogi, ramiona, biodra i wreszcie cale ciało.
„Mostek” - rodzice robią mostek, a dzieci obchodzą ich na czworakach, przechodząc pod mostkiem. W dowolnej chwili dorosły „przygniata” dziecko i zachęca je do wyczołgiwania się z pod niego.
„Zabawy z gazetami” - wszyscy swobodnie wymachują gazetami - nisko, wysoko, jedną ręką, druga ręką, tańczą gazetami na głowie w rytm muzyki. Uczestnicy zabawy rozrywają gazety na pół i usiłują chodzić po podłodze bez odrywania stóp - do przodu, do tyłu, w bok. Następnie zwijamy gazetę w kule i wrzucamy do kosza.
„Kocyk” - dzieci siadają w siadzie skrzyżnym na kocyku, rodzic ciągnie za kocyk, ciągnąc tym samym siedzące dziecko.
„Zakończenie” - siadamy lub kładziemy się wygodnie, zamykamy oczy i słuchamy muzyki i czytanego tekstu.
Całość zakończymy wspólną zabawą ruchową do piosenki „Gdy smutno Ci i źle”.