I.WYCHOWANIE OBYWATELSKIE, 4.Sztuka bycia obywatelem, Marek Biesiada


Marek Biesiada 11. 10. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie III B

Temat: Sztuka bycia obywatelem

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakich powinien mieć współpracowników szef administracji państwowej?

    • Dlaczego została uchwalona ustawa „O służbie cywilne”?

    • Kto może zostać urzędnikiem służby cywilnej?

    • Co wolno, a czego nie wolno urzędnikowi?

    • Co wolno i należy urzędnikowi?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Sztuka bycia obywatelem

    1. Świadomość obywatelska - cnoty obywatelskie

    • Kogo uważano za obywatela w dawnych czasach?

    • Jakie były cechy dobrego obywatela w dawnych czasach?

    • Jakie cechy dobrego obywatela z dawnych czasów pozostały do dzisiaj?

    • Jakie wydarzenia spowodowały, że wszyscy ludzie żyjący w państwie są uważani za obywateli i mogą korzystać z praw obywatelskich?

    • Kto może być świadomym obywatelem?

    2. Dobry obywatel

    • Jakie są dzisiaj cechy dobrego obywatela?

    3. Uczestnictwo w życiu politycznym i publicznym

    • Jakie prawa polityczne i publiczne gwarantuje Konstytucja RP?

    • Jak obywatele mogą korzystać ze swoich praw obywatelskich?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 34.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Świadomość obywatelska w dawnych czasach. Cechy dobrego obywatela:

    • aktywne uczestnictwo w życiu publicznym

    • umiłowanie ojczyzny

    • postępowanie wg prawa

    • modre rządy

    • wykonywanie rozkazów przełożonych

    • dbanie o dobro publiczne

    • obrona ojczyzny

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 35.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Dobry obywatel dzisiaj

    • być uczciwym,

    • miłować ojczyznę,

    • być tolerancyjnym,

    • aktywnie włączyć się w życie społeczne i polityczne,

    • być sprawiedliwym,

    • szanować i przestrzegać obowiązującego prawa,

    • posiadać system wartości moralnych,

    • być wrażliwym na potrzeby innych.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 36.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Uczestnictwo w życiu politycznym i publicznym

    Zwrócić uwagę uczniom na fakt, że cechy dobrego obywatela są również „cnotami obywatelskimi”

    Zwrócić uwagę na kwestie posiadania przez wszystkich praw obywatelskich, ale nie korzystania z nich przez obywateli np. brak uczestnictwa w wyborach

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Kogo uważano za obywatela w dawnych czasach?

    • Jakie były cechy dobrego obywatela w dawnych czasach?

    • Jakie cechy dobrego obywatela z dawnych czasów pozostały do dzisiaj?

    • Jakie wydarzenia spowodowały, że wszyscy ludzie żyjący w państwie są uważani za obywateli i mogą korzystać z praw obywatelskich?

    • Kto może być świadomym obywatelem?

    • Jakie są dzisiaj cechy dobrego obywatela?

    • Jakie prawa polityczne i publiczne gwarantuje Konstytucja RP?

    • Jak obywatele mogą korzystać ze swoich praw obywatelskich?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    2


