Marek Biesiada 15. 12. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II A
Temat: Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
Po zakończonych zajęciach uczeń
pamięta:
pojęcia: kolonia, konstytucja,
daty: 4 lipca 1776 r., 1787 r.
postaci: Jerzy Waszyngton, Benjamin Franklin, Tomasz Jefferson
nazwiska Polaków walczących o wolność Stanów Zjednoczonych - T. Kościuszki
i K. Pułaskiego
główne hasła Deklaracji Niepodległości;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
przyczyny buntu kolonii
znaczenie zasad wprowadzonych przez konstytucję dla poszanowania podstawowych praw człowieka;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
zaznaczyć na osi czasu daty: uchwalenia Deklaracji Niepodległości i konstytucji
analizować źródło normatywne i na jego podstawie wykreślić schemat, przedstawiający strukturę władzy w Stanach Zjednoczonych
wskazać na mapie: kolonie angielskie.
Metody:
praca z podręcznikiem,
ćwiczenia z osią czasu,
praca z mapą,
praca w grupach - przygotowanie scenek i plakatów,
drzewo decyzyjne
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
skoroszyt gimnazjalisty,
ilustracje,
teksty źródłowe - Deklaracja Niepodległości,
Konstytucja Stanów Zjednoczonych,
oś czasu,
atlasy historyczne,
mapa świata w XVIII w.,
ilustracje przedstawiające postaci związane z walką o niepodległość Stanów Zjednoczonych
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej
1. Kolonie angielskie w Ameryce Północnej
2. Konflikty pomiędzy koloniami a Anglią
3. Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej
4. Konstytucja Stanów Zjednoczonych 1787 r.
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 106-107. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Kolonie angielskie w Ameryce Północnej a) osadnictwo
b) gospodarka kolonii
c) rozwój naukowy, kulturalny i edukacyjny kolonii w duchu oświecenia
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Konflikty pomiędzy koloniami a Anglią
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej a) przyczyny:
b) ogłoszenie Deklaracji Niepodległości - 4 lipca 1776 r.
c) przebieg
d) skutki
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Konstytucja Stanów Zjednoczonych 1787 r. a) zasady ustrojowe: trójpodział państwa - władza dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą
b) konstytucja gwarantowała obywatelom wolność słowa i wyznania oraz nietykalność osobistą c) Stany Zjednoczone państwem federacyjnym
|
W których koloniach istniały plantacje i farmy, a w których istniały silne ośrodki handlu i rzemiosła (podręcznik s. 108) |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,5,6,7,8,9/57-60. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 1,2/92. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |