Konspekt zajęć
Przedmiot: Obsługa pojazdu
Temat: Czynności przygotowawcze przed rozpoczęciem jazdy-obsługa układu chłodzenia, zasilania, smarowania i akumulatora.
Cel ogólny: Kursant zna podstawowe czynności obsługi układów chłodzenia, zasilania i smarowania oraz akumulatora. Potrafi poprawnie przygotować się do jazdy.
Cele operacyjne:
Kursant:
-Wie jak dokonać prawidłowej obsługi układu smarowania, układu chłodzenia, układu zasilania oraz akumulatora.
-Wie jakie są pierwsze czynności po zajęciu miejsca za kierownicą i konsekwentnie się do nich stosuje.
Metoda: Wykład, opis z pokazem, pogadanka.
Środki dydaktyczne: „Nowy podręcznik kierowcy”, komputer z oprogramowaniem, rzutnik, prezentacja multimedialna, plansze-obsługa pojazdu, przygotowanie do jazdy.
Miejsce: Sala wykładowa
Czas: 45 minut
Prowadzący: Krystian Liwarowski
Tok zajęć
Sprawdzenie obecności, podanie tematu zajęć.
Opis z pokazem na planszach oraz pogadanka
Omówienie:
- Układ smarowania (tarcie)
- Układ chłodzenia (nadmiar ciepła)
- Układ zasilania (paliwo + powietrze)
3. Obsługa pojazdu:
- Kontrola poziomu oleju, wskaźnik bagnetowy, min-max !!, zimny silnik, prosta nawierzchnia, awaria = czerwona lampka na tablicy rozdzielczej,
- Kontrola płynu chłodzącego, zbiornik wyrównawczy, wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej
- Sprawdzenie poziomu płynu do spryskiwacza, jakość wycieraczek
- Układ zasilania, poziom na desce rozdzielczej, NIE URUCHAMIAĆ SILNIKA GDY WLEJEMY ZŁE PALIWO!
- Akumulator i układy elektroniczne, bezpiecznie zamontowany
4. Przygotowanie się do jazdy:
- Ustawienie fotela kierowcy + zagłówki!
- Lusterka!
- Pasy bezpieczeństwa!
- Trzymanie rąk na kierownicy, 9.15, PEWNIE ALE NIE ZA MOCNO! Lekko ugięte w łokciach
- Pedał sprzęgła lewa noga, pedał hamulca tylko prawa noga!, pedał gazu prawa noga, delikatnie i płynnie!
- Dźwignia zmiany biegów, całkowicie wciśnięte sprzęgło!
- hamulec (ręczny) awaryjny + sygnał dźwiękowy.
5. Podsumowanie:
-Prezentacja multimedialna
- Pytania kontrolne
- Wyjaśnienie wątpliwości i powtórzenie najważniejszych zagadnień.