KONSPEKT
DATA: 11.05.2007r.
DYSCYPLINA: KOSZYKÓWKA
TEMAT: Nauka i doskonalenie podań i chwytów w zespołach 3 osobowych.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: I bg/ M/K
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki do koszykówki, szarfy.
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: nauka różnych sposobów podań , rzut do kosza.
2.Wiadomości. : z zakresu gry oraz wykorzystania rodzaju podania w zależności od sytuacji w grze.
3.Sprawność motoryczna. : zwinność, orientacja, ruchomość obręczy barkowej.
4.Akcent wychowawczy: współpraca, rywalizacja, dokładność
Imię i nazwisko prowadzącego: Zygmunt Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka
2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska
- nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
1.Zabawa ożywiająca- „Berek z piłką” Zabawa odbywa się na połowie boiska do koszykówki. Spośród uczestników wybieramy jednego berka, który otrzymuje piłkę. Zadaniem jego jest trafienie piłką jednego z uciekających. Gdy któryś z uciekających zostanie trafiony lub jeśli wyjdzie poza linie wyznaczające boisko do zabawy to zmienia berka. 2.Ćwiczący dobierają się w pary, stoją w rozkroku tyłem do siebie, poprzez skręt tułowia następuje przekazanie piłki do partnera. 3.Ćwiczący stoją w postawie rozkrocznej tyłem do siebie, jeden z pary trzyma piłkę. Wykonuje on skłon tułowia w przód (drugi jednocześnie wykonuje skłon tułowia w przód) następuje przekazanie piłki między nogami. Następnie wykonują wyprost i przez skłon tułowia w tył ma miejsce przekazanie piłki nad głową. 4.Ćwiczący stoją naprzeciw siebie w odległości 2-3 metrów w pozycji wykroczno- rozkrocznej wykonują naprzemianstronne podskoki (zmiana nogi zakrocznej i wykrocznej) z jednoczesnymi podaniami oburącz sprzed klatki piersiowej. 5.Ćwiczący stoją j.w. w pozycji rozkrocznej wykonują podania jednorącz do partnera raz pod prawym raz pod lewym kolanem. 6.Ćwiczący stoją j.w. piłka trzymana oburącz za plecami, przez skłon tułowia w przód wyrzut piłki do partnera. 7.Ćwiczący stoją j.w. w pozycji zwartej, ćwiczący z piłką wykonuje przysiad, podskok w przysiadzie, a następnie wyskok z jednoczesnym podaniem piłki do partnera. 8.Ćwiczący stoją j.w. wykonują kozłowanie w biegu w kierunku partnera z jego obiegnięciem i wracają na swoje miejsce, wykonują zatrzymanie na 1 tempo, następnie obrót na prawej nodze i podanie oburącz sprzed klatki piersiowej do partnera.(drugim wykonuje to samo). 9.Ćwiczący wykonują siad prosty naprzeciw siebie stopy znajdują się na wysokości kolan. Jeden trzyma piłkę stopami(między kostkami) przenosi ją nad nogami partnera raz na prawą raz na lewą stronę. 10.Ćwiczący wykonują leżenie przodem naprzeciw siebie w odległości około 2 metrów. Jeden trzyma piłkę. Wykonuje skłon tułowia w tył z jednoczesnym podaniem do partnera.
|
2 min.
11 min. |
„Rzut” w uciekającego musi zostać wykonany oburącz sprzed klatki piersiowej. Trafienie ma mieć miejsce w nogi uciekającego.
Jedna piłka przypada na parę. Wykonujemy 10 powtórzeń. Ćwiczenie powtarzamy dziesięć razy.
Wykonujemy około 15-20 podań.
Wykonujemy około 10 podań pod każdym kolanem. Wykonujemy 10 powtórzeń.
j.w.
Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
j.w.
j.w.
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Ćwiczący dobierają się w zespoły 3 osobowe. Nauczyciel pokazuje technikę wykonania różnych podań. 1. Ćwiczący ustawieni w trójkącie równobocznym o boku 3-6 metra, wykonują podania oburącz sprzed klatki piersiowej. 2.Ćwiczący ustawieni j.w. stojący wykonuje podania kozłem do partnerów ci natomiast wykonują podania oburącz sprzed klatki piersiowej do niego. 3.Ćwiczący ustawieni w rzędzie w odległościach około 3 metrów od siebie. Pierwszy zawodnik zewnętrzny podaje piłkę do środkowego oburącz sprzed klatki piersiowej, ten ją chwyta wykonuje obrót na nodze prawej i podaje piłkę kozłem do drugiego zawodnika zewnętrznego, ten wykonuje długie podanie jednorącz do pierwszego zawodnika. 4.Gra „Podanie po kozłowaniu” Zawodnicy w tych zespołach 3 osobowych ustawieni w rzędach przy linii końcowej boiska. W odległości około 5 metrów wyznaczamy miejsca do których muszą dobiec zawodnicy. Na sygnał prowadzącego pierwszy z rzędu biegnie kozłując piłkę do wyznaczonego miejsca, tam zatrzymuje się na jedno tempo wykonuje obrót na lewej nodze i podaje piłkę oburącz sprzed klatki piersiowej do partnera, który czeka aż pierwszy wróci do swojego rzędu Wtedy dopiero startuje i wykonuje to samo co pierwszy. Wygrywa drużyna która wykona zadanie szybciej. 5.Ćwiczący ustawieni w 3 szeregach przy końcowej linii boiska . Środkowy kozłuje piłkę w miejscu. Na sygnał dwaj zewnętrzni biegną w przód jeden zatrzymuje się w odległości 7m. Od kosza , drugi około 3m. Środkowy wykonuje długie podanie jednorącz do pierwszego ten podaje kozłem do drugiego który oddaje rzut do kosza i zbiera piłkę. Powrót bokiem boiska w marszu. 6.Ćwiczący ustawieni j.w. na sygnał poruszają się wzdłuż boiska truchtem i wykonują podania oburącz sprzed klatki piersiowej. Środkowy podaje do zewnętrznego ten oddaje do środkowego ,który podaje do drugiego zewnętrznego. Powrót bokiem boiska. 7.Ćwiczący ustawieni j.w. Środkowy ma piłkę ,zawodnicy poruszają się w truchcie wzdłuż boiska zewnętrzny i środkowy biegną po przekątnej w kierunku siebie w momencie mijania środkowy podaje piłkę zewnętrznemu i mija go za plecami. Pierwszy zewnętrzny i drugi zewnętrzny wykonują to samo. Powrót bokiem boiska. 8.Gra „Do 8 podań” Dwa zespoły grają na połowie boiska do koszykówki. Gra bez kozłowania zgodnie z przepisami koszykówki. Drużyna musi wykonać 8 podań aby zdobyć punkt dodatkowo trzeba wykonać jeszcze 2 podania kozłem. Gdy przeciwnik dotknie piłki podania liczymy od początku. Wygrywa drużyna która zdobędzie więcej punktów. 9.Gra w koszykówkę z pełnymi przepisami. |
17 min.
8 min.
|
Jedna piłka na zespół.
Kierunek podań zgodny z ruchem wskazówek zegara. Zwracamy uwagę na poprawność wykonania podania. Ćwiczący zmieniają swe ustawienie 3 razy. Ćwiczący zmieniają swe ustawienie 3 razy.
Możliwość zmiany sposobu podania.
Powtarzamy 3 razy.
Powtarzamy 3 razy. Zawodnik z piłką wykonuje dwa kroki.
Ćwiczenie powtarzamy 3 razy. Zawodnik z piłką wykonuje dwa kroki.
Przybory piłka do koszykówki. |
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|