SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
DLA DZIECI 6 LETNICH.
Temat: Tradycje świąteczne. Idziemy z kogucikiem.
Cele:
zapoznanie dzieci z wielkanocnym zwyczajem chodzenia z kogucikiem,
wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w poznawaniu tradycji i obrzędów
Świąt Wielkanocnych,
rozwijanie umiejętności aktorskich,
wytworzenie atmosfery radości i oczekiwania na Święta Wielkanocne,
kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się.
Metody:
rozmowa z dziećmi, pogadanka,
pokazowa,
zadań praktycznych.
Formy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki:
kukiełki do inscenizacji, rekwizyt kogucika, wózek, drobne emblematy
świąteczne, napisy.
Przebieg:
Powitanie z dziećmi. Dzieci siedzą na dywanie w kole w środku stoi
wózek z kogucikiem. Dzieci przekazują sobie świąteczne pozdrowienie
przez kiwnięcie głową do kolegi.
Rozmowa z dziećmi na temat zbliżających się świąt wielkanocnych-
dzieci wypowiadają się w jaki sposób ich rodzice przygotowują się do
świąt, jak one pomagają, z czym kojarzą im się święta ( palmy, bazie, baranek, pisanki, święconka itp.)
Spośród wielu rozłożonych obrazków dzieci wybierają te, które
związane są ze świętami, na polecenie nauczyciela wyszukują podpisy do niektórych obrazków.
Nauczycielka nawiązuje do tradycji ludowej chodzenia z kogucikiem.
Dzieci uczą się słów ludowej przyśpiewki:
„Wieziemy tu kogucika,
Dajcie jajek do koszyka,
Dajcie jajek choć ze cztery,
A do tego ze dwa sery,
Dla kogucika dla kogucika”.
Oraz życzeń, które, będą składały w zakładach pracy które odwiedzą z
Kogucikiem:
„ Do Was tutaj wstępujemy
zdrowia, szczęścia winszujemy.
Dajcie to co macie dać,
Zdrowia, szczęścia nam nie żałować”.
Zabawa ruchowa z kogucikiem:
Jedno dziecko niesie kogucika, pozostałe maszerują za nim i śpiewają piosenkę „ Wieziemy tu kogucika” ( kilkukrotna zmiana dziecka niosącego).
Dzieci siadają do stolików i z pomocą nauczycielki przymocowują taśmą
Do patyczka wcześniej przygotowane drobne emblematy dekoracji świątecznej dla zakładów pracy. Umieszczają je na wózku.
Wyjście z kogucikiem z przedszkola na spacer by odwiedzić zakłady
Pracy, gdzie przedstawiają wcześniej przygotowaną inscenizację, po której składają życzenia i wręczają upominki.
Powrót do przedszkola- podział otrzymanych słodyczy.