KONSPEKT LEKCJI: 11
DATA: 28.09.2007r.
DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA
TEMAT: Nauka rzutu z wyskoku.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: IIA / K
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki ręczne, szarfy
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać rzut z wyskoku
2.Wiadomości : uczeń zna technikę wykonania rzutu z wyskoku
3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, zwinność, siła RR, skoczność
4.Akcent wychowawczy: zdyscyplinowanie
Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka 2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej - nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
„Berek naśladowca”- ćwiczący dobierają się w pary. Każdy z ćwiczących posiada piłkę. Pierwszy z pary na sygnał prowadzącego zaczyna wykonywać różne ćwiczenia z piłką(kozłowanie, zatrzymanie, obroty itp.), natomiast drugi z pary ma go naśladować. 1.Przeskoki przez piłkę obunóż . 2.Krążenia piłki wokół kolan, bioder ,kostek. 3.W siadzie prostym, nogi w rozkroku, toczenie piłki opuszkami palców dookoła wyprostowanych w stawach kolanowych nóg i tułowia. 4.Siad równoważny RR w bok, piłka między stopami, wytrzymać 10 sekund. 5.Uczniowie wykonują podpór leżąc przodem trzymając piłkę między kostkami i wykonują pompki. 6.Podrzut piłki- obrót wokół własnej osi, w prawą i lewą stronę. 7.Piłka trzymana w rękach na wysokości bioder- wyrzut piłki w górę i wykonujemy przysiady. 8.Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem, przejść do kozłowania poprzez przysiad do postawy stojącej i powrót do leżenia tyłem. 9.Pozycja rozkroczna stojąca: toczenie piłki między nogami tzw. ósemka. 10.W siadzie prostym unoszenie obu nóg, przetoczenie piłki pod nogami. 11.W leżeniu przodem przetaczanie piłki pod klatką piersiową. 12.Piłka trzymana przed sobą na wysokości bioder. Podrzut pionowo w górę, chwyt za plecami. |
2min.
10x 1 min. 1 min. 10 sekund x2
10x 1 min.
10x
1 min. 1 min. 5x 2 x 5
|
- w rozsypce na sali na liniach boiska - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego
- każdy ćwiczący ma piłkę - ustawienie w rozsypce
- ustawienie w rozsypce
- w rozsypce na sali
- duża intensywność ćwiczenia - ustawienie w rozsypce
- ustawienie w rozsypce
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Pokaz i objaśnienie wykonania rzutu w wyskoku przez nauczyciela, zwrócenie uwagi na błędy. 1.W biegu ( co 4 kroki ) odbicie z lewej nogi wzwyż i pociągnięcie kolana prawej nogi do góry. Zawodnicy leworęczni ćwiczą odwrotnie. Ćwiczenie wykonujemy bez piłki. 2. To samo, tylko przed odbiciem stopę lewej nogi należy ustawić ukośnie- zewnętrzną krawędzią stopy do kierunku biegu, a po odbiciu kolano nogi przeciwnej w górę w bok w prawą stronę. 3. To samo, tylko dodatkowo wykonujemy skręt tułowia w prawo i zamach ręki w tył. Ćwiczenie wykonujemy bez piłki. 4. To samo, tylko ćwiczący imituje rzut bez piłki, lądując na nogę odbijającą. 5. Ćwiczący ustawieni w dwóch szeregach naprzeciwko siebie. Ćwiczący posiadający piłkę wykonuje krok lewą nogę w przód w prawo skos, unosząc prawe kolano w górę i odwodząc je lekko do tyłu. Ręka zostaje uniesiona z piłka w górę i odprowadzona do tyłu. Z tej pozycji następuje podanie do partnera. Podający gwałtownie prostuje prawą nogę do tyłu, stojąc dalej na lewej nodze. 6. To samo, tylko po wykonaniu dwóch kroków. Po wykonaniu podania powrót na swoje miejsce. Następnie wykonujemy to z trzech kroków. 7. To samo, tylko po wykonaniu jednego, dwóch, trzech kroków następuje wyskok w górę i podanie w wyskoku. Lądowanie odbywa się na nogę odbijającą. 8. Ćwiczący ustawieni w rzędzie na pozycji lewego rozgrywającego. Z boku stoi jeden zawodnik stały podający piłki. Każdy z zawodników stojących w rzędzie jest w posiadaniu piłki. W momencie rozpoczęcia ćwiczenia następuje podanie piłki do zawodnika stałego, bieg w kierunku bramki, otrzymanie podania i rzut na bramkę w wyskoku.( można to samo wykonać w ustawieniu na pozycji środkowego rozgrywającego lub prawego rozgrywającego). 9. Ćwiczący ustawieni na pozycji lewego rozgrywającego. Każdy z nich jest w posiadaniu piłki. Na sygnał prowadzącego następuje kozłowanie w kierunku bramki zakończone rzutem z wyskoku na linii 6m od bramki 10. Gra szkolna 7 x 7 . |
1 min.
1 min.
1 min.
1 min.
1 min. 3 min.
1 min.
2 min.
3 min.
3 min.
8 min. |
-ustawienie w rozsypce
-ustawienie w rozsypce
-ustawienie w rozsypce |
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|