V.ŚWIAT PO WOJNIE, 40.Polska w latach 1956-1970, Marek Biesiada


Marek Biesiada 29. 03. 2007

Konspekt lekcji historii

w klasie III B

Temat: Polska w latach 1956-1970.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie zmiany zaszły w ZSRR i na świecie po śmierci Stalina?

    • Kiedy miała miejsce XX wiek ZSRR?

    • Kogo skrytykował na tym zjeździe Nikita Chruszczow?

    • W których państwach dochodziło do wystąpienia społeczeństw przeciwko władzom komunistycznym?

    • Kiedy miało miejsce powstanie węgierskie?

    • Dlaczego robotnicy w Berlinie wystąpili przeciw władzom komunistycznym?

    • Jak zakończyło się powstanie w Berlinie?

    • Kiedy miały miejsce wydarzenia w Poznaniu?

    • Jaki przebieg miały wydarzenia w Poznaniu?

    • Do jakich zmian przyczyniły się wydarzenia w Poznaniu?

    • Kiedy Władysław Gomułka został I sekretarzem PZPR?

    • Jaki okres zakończył się w PRL wraz z powołaniem Gomułki na I sekretarza PZPR?

    • Kiedy miało miejsce powstanie węgierskie?

    • Kiedy miała miejsce praska wiosna w Czechosłowacji?

    • Dlaczego wydarzenia w Czechosłowacji zagrażały innym państwom socjalistycznym w Europie Środkowo-Wschodniej?

    • Dlaczego wojska Układu Warszawskiego dokonały inwazję na Czechosłowację?

    • Kiedy miała miejsce inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację?

    • Jakie skutki miały wydarzenia w Czechosłowacji?

    • Kiedy i gdzie miały miejsce kryzysy międzynarodowe w latach 1956-1980?

    • Czym mógł się zakończyć każdy z kryzysów międzynarodowych na świecie?

    • Kiedy wybudowano mur berliński?

    • Dlaczego władze NRD zdecydowały się na budowę muru w Berlinie?

    • Kiedy miał miejsce kryzys kubański?

    • Jak doszło do kryzysu kubańskiego?

    • Co mógł rozpocząć kryzys kubański?

    • Jak zakończył się kryzys kubański?

    • Gdzie i kiedy miały miejsce konflikty lokalne na świecie?

    • Jakie było zaangażowanie USA i ZSRR w wojnie Wietnamskiej, w konflikcie arabsko-izraelskim, w wojnie w Afganistanie?

    • Jakie były początki idei zjednoczonej Europy?

    • Kiedy powołano Radę Europy?

    • Kiedy powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali?

    • Jaką była organizacją EWWS i jakie stawiała sobie cele?

    • Kiedy powołano Europejską Wspólnotę Energii Atomowej?

    • Kiedy i gdzie powołano Europejską Wspólnotę Gospodarczą?

    • Jakie państwa stworzyły EWG?

    • Jakie były cele i działalność EWG?

    • Jakie korzyści odniosły państwa skupione w EWG?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Polska w latach 1956-1970.

    1. Polska po 1956 r.

    • Jakie zmiany polityczne zapowiadał Władysław Gomułka w październiku 1956 r.?

    • Jaką politykę prowadziła PZPR pod rządami Władysława Gomułki?

    2. Społeczeństwo wobec rządów Gomułki

    • Kiedy i gdzie społeczeństwo protestowało przeciw polityce władz komunistycznych?

    • Czym był list 34?

    • Kiedy nastąpiło nasilenie walki władz komunistycznych z Kościołem katolickim?

    • Jakie represje stosowały władze komunistyczne wobec Kościoła katolickiego?

    • Kiedy doszło do wystąpień studenckich?

    • Dlaczego doszło do wystąpień studenckich?

    • Jakie były przyczyny wystąpień robotników w grudniu 1970 r.?

    • Gdzie doszło do wystąpień robotników w grudniu 1970 r.

    • Jaki przebieg miały wydarzenia z grudnia 1970 r.?

    • Jakie skutki miały wydarzenia z grudnia 1970 r.?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s.186-187. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Polska po 1956 r.

    • odejście przez ekipę Gomułki od polityki represji

    • nie kontynuowanie reform politycznych i gospodarczych

    • likwidacje rad robotniczych

    • łamania zasad wolności słowa - zamknięcie tygodnika „Po prostu”

    • walka władz komunistycznych z Kościołem katolickim - usunięcie religii ze szkół

    • ingerencja cenzury w dzieła literackie i naukowe (np. historyczne)

    • gospodarka sterowana centralnie i podporządkowana interesom ZSRR

    • rozbudowa przemysłu ciężkiego - maszynowy, zbrojeniowy, górnictwo i hutnictwo

    • niski poziom życia - niskie płace pracowników

    • brak bezrobocia, dostęp do oświaty i służby zdrowia

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 187. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Społeczeństwo wobec rządów Gomułki

    a) list 34

    • był to list 34 intelektualistów skierowany do premiera Cyrankiewicza, w którym ludzie nauki protestowali przeciwko zaostrzanej przez władze cenzurze i zmniejszaniu środków na naukę i kulturę

    b) walka władz komunistycznych z Kościołem katolickim podczas uroczystości milenijnych związanych z powstaniem państwa polskiego

    • obchody chrztu Polski

    • aresztowanie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

    c) wystąpienia studentów - marzec 1968 r.

    • studenci żądali wolności słowa i przekonań, protestowali przeciwko antysemityzmowi władz

    d) strajk i demonstracje robotników w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu - grudzień 1970

    • walki uliczne pomiędzy robotnikami, a milicją i wojskiem

    • ofiary śmiertelne

    • zmiana w kierownictwie partii i państwa - I sekretarzem CK PZPR został Edward Gierek

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie zmiany polityczne zapowiadał Władysław Gomułka w październiku 1956 r.?

    • Jaką politykę prowadziła PZPR pod rządami Władysława Gomułki?

    • Kiedy i gdzie społeczeństwo protestowało przeciw polityce władz komunistycznych?

    • Czym był list 34?

    • Kiedy nastąpiło nasilenie walki władz komunistycznych z Kościołem katolickim?

    • Jakie represje stosowały władze komunistyczne wobec Kościoła katolickiego?

    • Kiedy doszło do wystąpień studenckich?

    • Dlaczego doszło do wystąpień studenckich?

    • Jakie były przyczyny wystąpień robotników w grudniu 1970 r.?

    • Gdzie doszło do wystąpień robotników w grudniu 1970 r.

    • Jaki przebieg miały wydarzenia z grudnia 1970 r.?

    • Jakie skutki miały wydarzenia z grudnia 1970 r.?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania: 1,3/125-126.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


