KONSPEKT LEKCJI: 28
DATA: 05.10.2007
DYSCYPLINA: KOSZYKÓWKA
TEMAT: Nauka podania oburącz z przed klatki piersiowej.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: IF / M
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki do koszykówki
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać podanie oburącz z przed klatki piersiowej.
2.Wiadomości. : z zakresu techniki i przepisów gry w koszykówkę.
3.Sprawność motoryczna. : zwinność, koordynacja, siła mm. RR
4.Akcent wychowawczy: współpraca w grupie, zdyscyplinowanie
Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka 2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej - nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
1. „Berek liniowy”- uczniowie poruszają się po liniach boiska do koszykówki. Jeżeli osoba uciekająca wyjdzie poza linie lub przekroczy boisko to zmienia się w berka. Berek biega za zawodnikiem po linii. 2.Przeskoki przez piłkę obunóż i jednonóż. 3.W siadzie prostym, nogi w rozkroku, toczenie piłki opuszkami palców dookoła wyprostowanych w stawach kolanowych nóg i tułowia. 4.Krążenia piłki wokół tułowia, głowy, kolan, bioder ,kostek. 5.Uczniowie wykonują bieg do ułożonych w szeregu piłek, następnie wykonują wyskok w górę z piłką nad głową , odkładają piłki i wracają truchtem. 6.Siad równoważny RR w bok, piłka między stopami, wytrzymać 10 sekund. 7.Uczniowie wykonują podpór leżąc przodem pod jedną ręką trzymając piłkę i wykonują pompki. 8.Podrzut piłki- obrót wokół własnej osi, w prawą i lewą stronę. 9.Piłka trzymana między nogami- przysiady. 10.Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem, przejść do kozłowania poprzez przysiad do postawy stojącej i powrót do leżenia tyłem. 11.Pozycja rozkroczna stojąca: toczenie piłki między nogami tzw. ósemka. 12.W siadzie prostym unoszenie obu nóg, przetoczenie piłki pod nogami. 13.W leżeniu przodem przetaczanie piłki pod klatką piersiową. 14.Piłka trzymana przed sobą na wysokości bioder. Podrzut pionowo w górę, chwyt za plecami. 15.Przechwyty z naprzemianstronnym trzymaniem piłki. Stojąc w rozkroku nogi ugięte w stawach kolanowych. Piłka trzymana na wysokości kolan w taki sposób, że jedna ręka obejmuje ją z przodu, druga ułożona jest z przeciwnej strony nogi. Puszczamy piłkę, zmieniamy układ rąk, chwytamy. |
2 min.
11 min. |
- prowadzący wybiera berków (dwóch) - w rozsypce na sali na liniach boiska - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego - każdy ćwiczący ma piłkę - ustawienie w rozsypce
- ustawienie w rozsypce - piłki ułożone w jednym szeregu - każdy ćwiczący ma swoją piłkę
- w rozsypce na sali
- duża intensywność ćwiczenia - ustawienie w rozsypce
- ustawienie w rozsypce
- ustawienie w rozsypce
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
1.Chwyć toczoną piłkę- jeden z ćwiczących toczy piłkę w dowolnym kierunku ograniczonego pola. Ćwiczący w pozycji niskiej porusza się krokiem dostawnym, chwyta piłkę i oddaje piłkę zawodnikowi. 2.Ćwiczący ustawieni parami wykonują podania oburącz sprzed klatki piersiowej. 3.Ćwiczący ustawieni parami wykonują podania sprzed klatki piersiowej. W momencie wyprowadzenia podania noga wykroczna przenoszona jest w przód do wykroku, w momencie chwytu piłki powrót do pozycji wyjściowej. 4.Ćwiczący ustawieni parami wykonują podania oburącz z przed klatki piersiowej. W momencie wyprowadzenia podania noga zakroczna przenoszona jest w przód, do wykroku, w czasie chwytu piłki powrót do pozycji wyjściowej. 5.Jeden z pary przygotowany do wykonania podania. Partner startuje w przód, kiedy znajduje się w połowie odległości między ćwiczącymi otrzymuje podanie, wykonuje zatrzymanie, podaje piłkę do partnera, startuje do punktu wyjścia, wykonuje zatrzymanie i start do podania. 6.Ustawienie ćwiczących dwójka naprzeciwko dwójki . Jedna piłka na czwórkę ćwiczących. Pierwszy z dwójki wykonuje podrzut piłki w przód w kierunku partnerów stojących naprzeciwko i biegnie za piłką, którą łapie po koźle i podaje do pierwszego z dwójki na przeciw. Po podaniu przebiega na koniec dwójki do której podał. 7.Ustawienie trójkami. Ćwiczący stoją w jednej linii w odległości 3-4 metrów od siebie. Piłka znajduje się u ćwiczącego 2. Na sygnał 2 podaje 1, który wybiega do podania. Po podaniu 2 zmienia miejsce z 1, który podaje do 3 i zajmuje jego miejsce. 3 podaje do 2 i również następuje zmiana miejsc. 8.Gra w koszykówkę |
25 min.
|
- wykonują to w miejscu - zwiększamy odległości miedzy ćwiczącymi
- ustawienie w dwóch szeregach naprzeciwko siebie - odległość miedzy ćwiczącymi początkowo 4 a następnie 6m lub do 9m - podanie wykonywane na sygnał prowadzącego - po 5 podaniach następuje zmiana
- dwa zespoły - gra samymi podaniami zgodnie z przepisami |
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|