Marek Biesiada 5. 10. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II C
Temat: Kontrreformacja w Europie
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
pamięta:
pojęcia: sobór, inkwizycja, herezja, Indeks ksiąg zakazanych, reforma katolicka, kontrreformacja, hugenot
daty: 1545-1563
postaci: Tomasz Morus, Ignacy Loyola
państwa, w których miały miejsce wojny religijne;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
dlaczego Kościół katolicki podjął dzieło naprawy
rolę zakonu jezuitów w odbudowie autorytetu Kościoła;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
wykorzystując mapę przedstawić religijny podział Europy, jaki wystąpił w XVI w.
Metody:
rozmowa nauczająca,
praca z mapą,
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
mapa „Europa w XVI w.”
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Kontrreformacja w Europie
1. Wojny religijne
2. Sobór w Trydencie - 1545-1563
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 36. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Wojny religijne a. wojny religijne w Niemczech;
b. rzeź hugenotów w Paryżu - 23/24 sierpnia 1572 r.; c. rozwój protestantyzmu w Anglii.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 37-39. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Sobór w Trydencie - 1545-1563: a. cele soboru trydenckiego:
b. postanowienia soboru trydenckiego:
|
Wyjaśnić pojęcie: hugenot
Wyjaśnić pojęcie: sobór
Wyjaśnić pojęcie: kontrreformacja, reforma katolicka, inkwizycja, herezja, Indeks ksiąg zakazanych,
Wyjaśnić zadania: Zakonu Towarzystwa Jezusowego |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-9.) uczniowie mają wykonać 1,2,3,6/27-28. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 1/s. 39 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1