Marek Biesiada 28. 11. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D

Temat: Ustrój RP. Organy władzy państwowej i ich kompetencje

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to jest demokracja?

    • Jakie mamy rodzaje demokracji?

    • Jakie państwo może być uważane za demokratyczne?

    • Jakie są zalety demokracji?

    • Jaki akt prawny określa zasady funkcjonowania państwa demokratycznego?

    • Kto w poprzednich wiekach sprawował władzę ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą?

    • W jaki sposób przejawia się demokracja bezpośrednia?

    • Co to jest referendum?

    • Jakie są wady demokracji?

    • Co to jest państwo autorytarne?

    • W jakich państwach władzę sprawuję się w sposób autorytarny?

    • Co to jest państwo totalitarne?

    • W jakich państwach władzę sprawowano w sposób totalitarny?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Ustrój RP. Organy władzy państwowej i ich kompetencje

    1. Polska demokracja - zasady ustrojowe Rzeczpospolitej Polskiej

    • Jakim państwem jest Rzeczpospolita Polska?

    • Jak przeprowadzane są wybory w Polsce?

    2. Ustrój państwa opiera się na trójpodziale władz

    • Jak podzielona jest władza w Rzeczpospolitej Polsce?

    3. Władza ustawodawcza

    • Do kogo należy władza ustawodawcza?

    • Ilu posłów liczy Sejm?

    • Ilu senatorów liczy Senat?

    • Ile liczy parlamentarzystów Zgromadzenie Narodowe?

    • Kto może być posłem?

    • Kto może być senatorem?

    • Kto ma czynne prawo wyborcze?

    • Jakie uprawnienia ma Sejm?

    • Co to jest ustawa?

    • Co to jest inicjatywa ustawodawcza?

    • Kto ma prawo inicjatywy ustawodawczej?

    4. Władza wykonawcza

    • Kto sprawuję władzę wykonawczą w Rzeczpospolitej Polskiej?

    • Jak wybierany jest prezydent?

    • Jakie uprawnienia ma prezydent?

    • Kto tworzy rząd?

    • Kto powołuje rząd?

    5. Władza sądownicza

    • Do kogo należy władza sądownicza?

    • Jakie są w Polsce sądy?

    • Kto mianuje sędziów?

    • Jakie organy tworzą system polskiego sądownictwa?

    • Jakimi sprawami zajmują się sądy powszechne?

    • Co to są sądy specjalne?

    • Czym zajmuje się Trybunał Stanu?

    • Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

    6. System sprawowania władzy w Polsce

    • Jaki istnieje system sprawowania władzy w Polsce?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 64.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Polska demokracja - zasady ustrojowe Rzeczpospolitej Polskiej

    • Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawa

    • Wybory w Polsce są powszechne, równe, tajne, bezpośrednie i proporcjonalne

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 65.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Ustrój państwa opiera się na trójpodziale władz

    • władza ustawodawcza (Sejm i Senat)

    • władza wykonawcza (prezydent, rząd)

    • władza sądownicza (sądy, trybunały)

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 65-67

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Władza ustawodawcza

    a) uprawnienia Sejmu

    • Uchwalenie konstytucji i ustaw, zwłaszcza bardzo ważnej ustawy budżetowej.

    • Ratyfikowanie czyli zatwierdzanie umów międzynarodowych.

    • Powoływanie, odwoływanie i kontrolowanie rządu.

    • Powoływanie wielu bardzo ważnych urzędników państwowych, m.in. prezesa Narodowego Banku Polskiego, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw obywatelskich, członków Trybunału Stanu i Trybunału Konstytucyjnego.

    b) inicjatywa ustawodawcza

    • Ustawa

    c) uprawnienia Senatu

    • Senat spełnia wobec Sejmu funkcję kontrolną. Przyjmuje, odrzuca lub wprowadza poprawki o ustaw sejmowych.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 67-69.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Władza wykonawcza - prezydent i rząd

    a) wybory prezydenckie - odbywają się co 5 lat i są one:

    • powszechne

    • równe

    • bezpośrednie

    • tajne

    • o urząd prezydenta może ubiegać się obywatel polski, który ukończył 35 lat

    b) uprawnienia prezydenta

    • głowa państwa

    • czuwa nad przestrzeganiem konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz jego nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium

    • reprezentuje państwo na zewnątrz

    • zatwierdza umowy międzynarodowe

    • mianuje ambasadorów Polski w innych krajach

    • jest zwierzchnikiem sił zbrojnych

    • nadaje i odbiera obywatelstwo polskie

    • wręcza ordery i odznaczenia państwowe

    • powołuje sędziów

    • powołuje premiera, powołuje i odwołuje ministrów

    • stosuje prawo łaski wobec osób skazanych przez sądy

    • ma prawo w szczególnych okolicznościach rozwiązać Sejm

    • ma prawo sprzeciwu wobec ustaw sejmowych (prawo weta)

    c) Rząd czyli Rada Ministrów na czele z premier, któremu podlegają ministrowie

    d) funkcje rządu:

    • prowadzenie polityki zewnętrznej państwa (dyplomacja międzynarodowa)

    • prowadzenie polityki wewnętrznej państwa (czyli kierowanie różnymi dziedzinami życia)

    • przygotowanie budżetu państwa i jego realizacja

    • kierowanie administracją rządową w kraju

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 70-71.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Władza sądownicza

    a) Sądy w Polsce

    • są niezawisłe czyli niezależne od pozostałych dwóch władz

    • sędziów mianuje prezydent

    b) System polskiego sądownictwa tworzą:

    • Sąd Najwyższy

    • sądy powszechne (rejonowe, okręgowe, apelacyjne)

    • sądy szczególne (wojskowe, administracyjne)

    c) sądy powszechne rozstrzygają sprawy z zakresu:

    • prawa karnego

    • prawa cywilnego

    • prawa rodzinnego

    • prawa pracy

    d) sądy specjalne

    • Trybunał Stanu

    • Trybunał Konstytucyjny

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 71.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. System sprawowania władzy w Polsce

    • demokracja parlamentarno-gabinetowa

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakim państwem jest Rzeczpospolita Polska?

    • Jak przeprowadzane są wybory w Polsce?

    • Jak podzielona jest władza w Rzeczpospolitej Polsce?

    • Kto sprawuję władzę wykonawczą w Rzeczpospolitej Polskiej?

    • Jak wybierany jest prezydent?

    • Jakie uprawnienia ma prezydent?

    • Kto tworzy rząd?

    • Kto powołuje rząd?

    • Do kogo należy władza sądownicza?

    • Jakie są w Polsce sądy?

    • Kto mianuje sędziów?

    • Jakie organy tworzą system polskiego sądownictwa?

    • Jakimi sprawami zajmują się sądy powszechne?

    • Co to są sądy specjalne?

    • Czym zajmuje się Trybunał Stanu?

    • Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

    • Jaki istnieje system sprawowania władzy w Polsce?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1