fryzjer 514[01] z2 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Dorota Frąk







Charakteryzowanie historii rzemiosła i sztuki fryzjerskiej
514[01].Z2.02







Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr Ewa Kurlej-Bielak
mgr Anna Uss-wojciechowska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Marek Rudziński









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z2.02
„Charakteryzowanie historii rzemiosła i sztuki fryzjerskiej”, zawartego w programie
nauczania dla zawodu fryzjer.

















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Historia fryzur, makijażu i ubioru

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Rozwój rzemiosła fryzjerskiego

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Organizacje fryzjerskie i ich działalność

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Najważniejsze postaci w historii fryzjerstwa

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7. Literatura

33





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Charakteryzowanie historii

rzemiosła i sztuki fryzjerskiej”, który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy
i kształtowaniu umiejętności. Zamieszczony materiał zawiera najważniejsze informacje
dotyczące wymienionych zagadnień i wskazuje tematykę, z jaką uczeń powinien się zapoznać
poprzez wyszukanie odpowiednich informacji we wskazanej literaturze. Poradnik zawiera
jedynie najważniejsze informacje. Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń powinien być
dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności. Wykonanie
zaproponowanych przykładowych ćwiczeń pomoże uczniowi ukształtować niezbędne
umiejętności, wymagane programem kształcenia.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;

literaturę uzupełniającą.

W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


























Schemat układu jednostki modułowej



514[01].Z2.03

Rozpoznawanie form przestrzennych

stosowanych we fryzjerstwie

514[01].Z2.04

Rozpoznawanie form kszta

łtowania

fryzury

514[01].Z2.05

Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych

stosowanych we fryzjerstwie

514[01].Z2.06

Wykonywanie rysunku instrukta

żowego fryzury

514[01].Z2.02

Charakteryzowanie historii rzemios

ła

i sztuki fryzjerskiej

514[01].Z2

Podstawy projektowania fryzur

514[01].Z2.01

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

interpretować malarstwo portretowe,

określać proporcje sylwetek damskich i męskich,

szkicować fryzury damskie i męskie,

dobierać narzędzia i przybory do rysowania.


























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić czynniki wpływające na rozwój fryzjerstwa,

scharakteryzować i wskazać obszary działania organizacji fryzjerskich działających
w Polsce,

wyjaśnić powstanie i rozwój rzemiosła fryzjerskiego,

określić zadania współczesnych cechów fryzjerskich,

przedstawić historię rozwoju sztuki fryzjerskiej,

scharakteryzować popularne style fryzur minionych epok,

scharakteryzować popularne formy zarostu w różnych epokach historycznych,

wyjaśnić współczesne style fryzur,

zaprezentować postacie mistrzów, którzy przyczynili się do rozwoju sztuki fryzjerskiej.
























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Podstawy projektowania fryzur 514[01]. Z2

Jednostka modułowa:

Charakteryzowanie

historii

rzemiosła

i

sztuki

fryzjerskiej 514[01]. Z2.02

Temat: Historia stylizacji- starożytność.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania popularnych stylów fryzur

występujących w starożytności.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozróżniać fryzury starożytne,

scharakteryzować fryzury egipskie, greckie i rzymskie,

wskazać sposoby upiększania fryzur starożytnych,

rozróżnić i opisać narzędzia do stylizowania fryzur starożytnych,

podać zmiany w nazewnictwie zawodu fryzjera w starożytności.

Metody nauczania–uczenia się:

wykład połączony z pokazem,

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami fryzur starożytnych,

dyskusja,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

ćwiczenia w trzech grupach.


Czas: 90 min.

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami fryzur starożytnych,

dyskusja.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela historii fryzjerstwa od czasów najdawniejszych do

końca starożytności z uwzględnieniem podziału na największe kultury (Egipt, Grecja,
Rzym)i prezentacją multimedialną.

4. Ćwiczenia praktyczne:

uczniowie zostają podzieleni na grupy 3 grupy,

każda z grup ma scharakteryzować fryzury w wybranej kulturze,

wykonać szkice przedstawiające fryzury reprezentatywne dla danej kultury,

liderzy grup porównują wykonane ćwiczenie z prezentowanymi w części wykładowej

slajdami, charakteryzują je,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozpoznawaniu charakterystycznych

cech fryzur z danej kultury.

5. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego

zadania.

6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na

zajęciach.


Zakończenie zajęć

Praca domowa
Wyszukaj w dostępnych Ci publikacjach i Internecie ilustracje przedstawiające fryzury
starożytne, wykonaj kilka szkiców fryzur.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.






















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Podstawy projektowania fryzur 514[01]. Z2

Jednostka modułowa:

Charakteryzowanie historii rzemiosła i sztuki fryzjerskiej
514[01].Z2.02

Temat:

Najważniejsze postacie w historii fryzjerstwa

Cel ogólny:

Przybliżenie sylwetek zawodowych najsłynniejszych postaci w historii
fryzjerstwa.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wymienić najsłynniejsze postaci fryzjerstwa,

przedstawić sylwetkę zawodową mistrza sztuki fryzjerskiej Antoniego Cierplikowskiego,

wskazać dokonania w dziedzinie wynalezienia chemicznych zabiegów fryzjerskich.

Metody nauczania–uczenia się:

wykład połączony z pokazem,

prezentacja multimedialna,

dyskusja.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

w 2 osobowych zespołach.


Czas: 45 min.

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna

literatura zawodowa

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne,
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizowanie tematu lekcji:
4. przybliżenie sylwetek zawodowych najsłynniejszych postaci w historii fryzjerstwa ze

szczególnym uwzględnieniem postaci Antoniego Cierplikowskiego.

5. Wskazanie dokonań w dziedzinie rozwoju technik wykonywania zabiegów fryzjerskich.
6. Podział na grupy dwuosobowe:
7. Opracowanie biografii Antoniego Cierplikowskiego
8. Wskazanie osiągnięć najmocniej wpływających na rozwój fryzjerstwa.
9. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy.
10. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego

zadania.

11. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na

zajęciach (5 min).




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i Internecie dodatkowych informacji na
temat rozwoju fryzjerstwa.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Historia fryzur, makijażu i ubioru

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę


Okresy

w

dziejach

ludzkości

Opis fryzury

Włosy krótkie, prosto przycięte, z boku nachodzące na policzki,
grzywka prosta nad linią brwi.

Barok

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

Fryzura pionowa z gładko do góry zaczesanych włosów,
pudrowana na biało, uzupełniona trójgraniastym kapeluszem

Fryzura z przedziałkiem w trójkąt, partie nad uszami uczesane w
opadające loki, na szczycie głowy misterna konstrukcja z
warkoczy ozdobiona kwiatami.

Secesja

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

Lata sześćdziesiąte
XX wieku

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem fryzur wykonywanych w różnych epokach ( materiał nauczania

pkt. 4.1.1),

2) wpisać odpowiedź do tabeli,
3) porównać Swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiały piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Dokonaj charakterystyki fryzur z różnych epok.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1.),
2) dokonać charakterystyki fryzur z różnych epok,
3) zaprezentować wybrane epoki i charakterystyczne dla nich fryzury.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A3,

reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Przeanalizuj fryzury historyczne i wskaż w jakich epokach wzorowano się na

starożytności.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem fryzur wykonywanych w różnych epokach (materiał nauczania

pkt. 4.1.1.),

2) dokonać analizy trendów mody w analizowanych epokach,
3) wybrać, zapisać i scharakteryzować epoki w których odwoływano się do wzorców

antycznych,

4) wskazać podobieństwa ze starożytnością,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A3,

reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 4

Przeanalizuj najnowsze trendy mody fryzjerskiej i wskaż ich powiązania z fryzurami

innych epok.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem fryzur wykonywanych w różnych epokach (Materiał nauczania

pkt. 4.1.1.),

2) dokonać analizy trendów mody w analizowanych epokach,
3) dokonać analizy trendów w modzie współczesnej,
4) wybrać i scharakteryzować epoki do których nawiązuje moda współczesna,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok ,

żurnale fryzjerskie, prasa branżowa,

literatura z rozdziału 7.
















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2.

Rozwój rzemiosła fryzjerskiego


5.2.1.

Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę zawarta w karcie ćwiczeń.

Okresy w dziejach
ludzkości

Nowości w sztuce fryzjerskiej

Egipt

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

sposób utlenienia włosów na kolor blond ,,filo d’oro” – tzw.
wenecki blond.

Rzym

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

uczesania na tzw. „modę faktów”- zdobienie fryzur
symbolami codziennych zdarzeń np. okrętem, amorkiem,
koszem warzyw itp.

Moda na fryzury damskie dzielone przedziałkami na części.

Secesja

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

Lata dwudzieste
XX wieku

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem fryzur wykonywanych w różnych epokach (materiał nauczania

pkt. 4.2.1.),

2) wpisać odpowiedź do tabeli zawartej w karcie ćwiczeń,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki / kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiały piśmiennicze,

literatura zgodna z punktem 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 2

Przeanalizuj rozwój sztuki fryzjerskiej na przestrzeni wieków i podaj jak zmieniały się

nazwy profesji ludzi zajmujących się pielęgnacją włosów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się chronologią rozwoju sztuki fryzjerskiej na przestrzeni wieków (materiał

nauczania pkt. 4.2.1.),

2) dokonać analizy rozwoju sztuki fryzjerskiej,
3) wybrać i zapisać nazwy profesji,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3.

Organizacje fryzjerskie i ich działalność


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeanalizuj rozwój organizacji fryzjerskich na przestrzeni wieków i podaj jak zmieniały

się nazwy i programy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się chronologią rozwoju organizacji fryzjerskich na przestrzeni wieków

(materiał nauczania pkt. 4.3.1.),

2) dokonać analizy rozwoju organizacji fryzjerskich,
3) wybrać i zapisać nazwy tych organizacji,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Na podstawie materiału nauczania ułóż według znaczenia i zasięgu imprezy fryzjerskie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się kalendarzem imprez fryzjerskich,
2) zapoznać się z zasięgiem zaproponowanych imprez,
3) zapisać nazwy organizacji przygotowujących te imprezy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4.

Najważniejsze postacie w historii fryzjerstwa

5.4.1.

Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Napisz kim był i czego dokonał Antoni Cierplikowski.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z notką biograficzną Antoniego Cierplikowskiego,
2) scharakteryzować dokonania Antoniego Cierplikowskiego,
3) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4

literatura z rozdziału 7.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie historii
rzemiosła i sztuki fryzjerskiej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. a, 5. d, 6. c, 7. c, 8. a, 9. c, 10. c, 11. c,
12. d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. d, 17. a, 18. a, 19. b, 20. b.

Plan testu

Nr
zada

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Wskazać fryzurę charakterystyczną
starożytnego Egiptu

C

P

a

2.

Określić

epokę,

której

dokonano

podziału na fryzury damskie i męskie

C

P

c

3.

Określić początki rozjaśniania włosów

C

P

d

4.

Scharakteryzować fryzury okresu
biedermeieru

C

P

a

5.

Rozróżnić fryzury pudrowane

B

P

d

6.

Oszacować początek działalności
cechów na ziemiach polskich

D

P

c

7.

Wskazać najsłynniejszego polskiego
fryzjera

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

8.

Podać

nazwę

firmy,

która

jako

pierwsza wprowadziła farby fryzjerskie

A

P

a

9.

Podać

nazwisko

twórcy

trwałej

ondulacji

A

P

c

10.

Określić wpływy na rozwój fryzjerstwa
w okresie średniowiecza

C

P

c

11.

Zidentyfikować nazwę POLFRYZ

B

P

c

12.

Wskazać nadrzędny ogran Izb
Rzemieślniczych

C

P

d

13. Określić zadania perukarzy

C

P

c

14.

Wskazać, co ile lat odbywają się
mistrzostwa świata we fryzjerstwie

C

P

a

15. Scharakteryzować fryzury gotyckie

C

P

c

16.

Wskazać królową, na dworze, której
wydawano „Modę faktów”

C

PP

d

17. Scharakteryzować fryzurę Fontanges

C

PP

a

18.

Wskazać okres, w którym
wprowadzono farby metaliczne

C

PP

a

19.

Przewidzieć kształt czepców
siodłowych

D

PP

b

20. Wskazać cechę fryzury a la Tytus

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej. Są to pytania

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Peruki w kształcie pazia noszono w

a) starożytnym Egipcie.
b) Francji.
c) dyrektoriacie.
d) latach dwudziestych XX wieku.


2. Podział na fryzjerów męskich i damskich nastąpił w

a) baroku.
b) średniowieczu.
c) starożytnym Rzymie.
d) XIX wieku.


3. Rozjaśnianie włosów za pomocą wody morskiej i słońca miało miejsce w

a) XX wieku.
b) starożytnej Grecji.
c) baroku.
d) renesansie.

4. Moda na fryzury z fantazyjnymi przedziałkami, z lokami nad uszami oraz z koczkami na

czubku głowy występowała w okresie

a) biedermeieru.
b) dyrektoriatu.
c) empire.
d) rokoko.

5. Fryzury pudrowane modne były w okresie

a) XX wieku.
b) rokoko.
c) starożytności.
d) renesansu.


6. Początek działalności cechów na ziemiach polskich sięga

a) XIX wieku.
b) XVI wieku.
c) XIII wieku.
d) X wieku.


7. Najsłynniejszy polski mistrz fryzjerstwa to

a) Antoni Słonimski.
b) Antoni Czechow.
c) Antoni Cierplikowski.
d) Antoni Sosnowski.

8. Pierwsze farby w paście wprowadziła na rynek firma

a) L’Oréal.
b) Oriflame
c) House of Gucci.
d) Lancôme Paris.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

9. Pierwszej trwałej zmiany kształtu włosów dokonał

a) Vidal Sassoon.
b) Georg Hardy.
c) Karol Nessler.
d) Dage.


10. W średniowieczu największy wpływ na styl życia i fryzury miał

a) Król i jego dwór.
b) warunki klimatyczne.
c) Kościół i duchowieństwo.
d) Mieszczaństwo.


11. POLFRYZ to

a) Związek Rzemiosła Polskiego.
b) Ogólnopolska Komisja Branżowa Fryzjersko-Kosmetyczna.
c) Stowarzyszenie Polskich Fryzjerów i Kosmetyczek.
d) Artystyczna Organizacja Fryzjerska.

12. Nadrzędnym organem Izb Rzemieślniczych jest

a) Salon International.
b) POLFRYZ.
c) Międzynarodowa Artystyczna Organizacja Fryzjerska.
d) Związek Rzemiosła Polskiego.

13. Perukarze zajmują się

a) pielęgnowaniem zarostu.
b) wykonywaniem koloryzacji włosów.
c) produkowaniem i konserwacją wyrobów z włosów.
d) wykonywaniem nakryć głowy.

14. Mistrzostwa świata we fryzjerstwie, odbywają się, co

a) 4 lata.
b) 5 lat.
c) 2 lata.
d) roku.

15. Moda na fryzury wykonane z warkoczy skręconych, ujętych w siatki i upiętych nad

uszami, tworzących tzw. baranie rogi występowała w
a) XVII wieku.
b) w rokoko.
c) w gotyku.
d) w renesansie.


16. „Modę faktów” we fryzurach dworskich wprowadził Leonard na dworze królowej

a) Marii Leszczyńskiej.
b) Marii Teresy Hiszpańskiej.
c) Katarzyny Medycejskiej.
d) Marii Antoniny.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

17. „Fontanges” to nazwa fryzury wykonanej

a) z loków spiętrzonych nad czołem, bocznymi spiralami włosów na skroniach

i długimi anglezami.

b) z włosów ujętych w ozdobną siatkę.
c) na metalowym stelażu.
d) z włosów ujętych na czubku głowy w luźny kok.


18. Farby metaliczne były w użyciu już

a) Starożytnym Rzymie.
b) w XVII Francji.
c) w Grecji.
d) w renesansowych Włoszech.

19. Czepce siodłowe miały formę przypominającą

a) literę S.
b) literę V.
c) koło.
d) kwadrat.

20. Charakterystyczną cechą fryzury a la Tytus są

a) misterne sploty.
b) misterne loczki.
c) luźne zwoje.
d) warkocze.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej


Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie historii
rzemiosła i sztuki fryzjerskiej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. c, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. a, 10. d, 11. c,
12. b, 13. b, 14. d, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr
zad

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Wskazać epokę, w której rozpowszechniły
się peruki

C

P

a

2.

Scharakteryzować fryzury damskie epoki
średniowiecza

C

P

c

3. Określić cechy fryzur renesansowych

C

P

b

4.

Rozróżnić twórcę trwałej zmiany kształtu
włosów

B

P

c

5.

Wskazać grupę zajmującą się czesaniem
włosów w starożytnym Rzymie

C

P

a

6.

Wybrać miejsce pracy Antoniego
Cierplikowskiego

B

P

d

7.

Nazwać fryzurę rozpropagowaną przez
Antonie

A

P

a

8.

Rozróżnić komisje działające przy Związku
Rzemiosła Polskiego

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Wskazać czynności zawodowe łaziebników

C

P

a

10.

Określić cechę charakterystyczną dla fryzur
rokokowych

C

P

d

11. Wskazać twórcę trwałej elektrycznej

C

P

c

12. Rozróżnić fryzury starożytnego Rzymu

B

P

b

13.

Wskazać sposób barwienia włosów w
renesansie

C

P

b

14. Przewidzieć styl fryzur okresu empier

D

P

d

15.

Scharakteryzować fryzury francuskie XIV
i XV w.

C

P

d

16. Wskazać twórcę „strzyżeń asymetrycznych”

C

PP

a

17.

Oszacować rok dopuszczenia płynu trwale
ondulującego do użytku powszechnego

D

PP

b

18.

Wskazać twórcę pierwszej Akademii
Fryzjerskiej

C

PP

a

19. Określić zastosowanie kalamisa

C

PP

d

20. Scharakteryzować fryzurę romantyczną

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących charakteryzowania rozwoju rzemiosła i sztuki

fryzjerskiej. Są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. W czasach nowożytnych peruki męskie rozpowszechniły się

a) w baroku.
b) w renesansie.
c) w średniowieczu.
d) w XIX wieku.

2. Szczelne zakrywanie włosów u kobiet zamężnych obowiązywało

a) w XX wieku.
b) w czasach rokoko.
c) w średniowieczu.
d) w okresie dyrektoriatu.

3. Najbardziej pożądanym kolorem w renesansowych Włoszech był

a) rudy.
b) jasny blond.
c) czarny.
d) szatyn.

4. Pierwszej trwałej zmiany kształtu włosów dokonał

a) Georg Hardy.
b) Vidal Sassoon.
c) Karol Nessler.
d) Dage.

5. Rzymianie dbali o włosy stosując

a) usługi wyspecjalizowanych niewolników.
b) nosząc peruki.
c) goląc włosy na głowie.
d) zaplatając włosy w pletnie.

6. Antoni Cierplikowski pracował w

a) Wiedniu.
b) Londynie.
c) Nowym Yorku.
d) Paryżu.

7. Podaj, jakie uczesanie wprowadził w modę Antonie

a) na chłopczycę.
b) na panka.
c) na wykonywanie trwałej ondulacji.
d) na koki.

8. Podaj, jak nazywa się komisja ds. fryzjerstwa działająca przy Związku Rzemiosła

Polskiego
a) Komisja Branżowa Fryzjerska.
b) Komisja Fryzjersko-Perukarska.
c) Komisja Branżowa Fryzjersko-Kosmetyczna.
d) Komisja Fryzjerska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

9. Jakie zawody wykonywali rzemieślnicy dbający o ciało człowieka

a) Fryzjera i łaziebnego.
b) Łaziebnego i bednarza.
c) Cyrulika i perukarza.
d) Perukarza i aptekarza.


10. Określ, kiedy fryzury przybrały największe rozmiary

a) W XX wieku.
b) W starożytności.
c) W baroku.
d) W rokoko.

11. Podać kto po raz pierwszy zastosował trwałą ondulację elektryczną

a) Antoni Cierplikowski.
b) Vidal Sassoon.
c) Karol Nessler.
d) cesarzowa Eugenia.

12. Fryzury noszone przez arystokratki rzymskie to

a) luźno rozpuszczone włosy.
b) bardzo skomplikowane i ozdobne, uzupełniane obcymi splotami włosów.
c) Podzielone przedziałkami, z partiami włosów nad uszami.
d) Peruki na „pazia”.


13. Jak zmieniano kolor włosów w renesansowych Włoszech

a) za pomocą wody utlenionej.
b) za pomocą wody morskiej i słońca.
c) farb metalicznych.
d) farb w kremie.


14. Moda na wzory antyczne rozpowszechniła się w

a) rokoko.
b) biedermeierze.
c) średniowieczu.
d) empire.

15. Fantazyjne, duże czepce były w modzie we Francji w:

a) w baroku.
b) w XX wieku.
c) w empire.
d) w XIV i XV wieku.

16. Kto stworzył innowacyjne ,,asymetryczne strzyżenie:

a) Vidal Sassoon.
b) Georg Hardy.
c) Karol Nessler.
d) Jean Louis David.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

17. W którym wieku Polskie Ministerstwo Zdrowia dopuściło do użytku płyn do trwałej

ondulacji
a) 1960 rok.
b) 1957 rok.
c) 1945 rok.
d) 1970 rok.


18. Kto jako pierwszy założył Akademię Fryzjerską

a) Dagé i Legros.
b) Karol Nessler.
c) Ludwik XIV.
d) Maria Antonina.

19. Kalamis to

a) grzebień.
b) rodzaj diademu.
c) środek do stylizacji włosów.
d) przyrząd do ondulacji na gorąco.

20.Kobieta romantyczna nosiła

a) fryzury z fantazyjnymi przedziałkami, z lokami nad uszami oraz z koczkami na

czubku głowy.

b) włosy obcięte na chłopczycę.
c) „koński ogon”.
d) włosy przykryte szczelnie chustą lub czepcem.

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….


Charakteryzowanie historia rzemiosła i sztuki fryzjerskiej


Zakreśl prawidłową odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA

1. Król D. Stańczyk J.: Historia fryzur z zarysem historii ubioru europejskiego, Wyd.

TELBIT, Warszawa 2005

2. praca zbiorowa pod redakcją Z. Sumirskiej: Stylizacja wyd. SUZI, Warszawa 2004
3. Możdżyńska- Nawrotka M.: O modach i strojach. Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław

2004

4. strony internetowe:

http//:wigipedia.pl

piękna niewiasta.

