background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 

 

 

 

Andrzej Kulka 

 

 

 
UŜytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych 
621[01].Z1.03

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Anna Pietraszko 

mgr inŜ. Tadeusz Popowicz 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Marek Rudziński  

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z1.03 
„UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  ogrodniczych”,  zawartego  w modułowym  programie 
nauczania dla zawodu ogrodnik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1. Dokumentacja techniczna maszyn 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2. Maszyny i narzędzia ogrodnicze 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3. Eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4. Eksploatacja urządzeń i instalacji wodno–kanalizacyjnych 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

5.5. Mechanizacja transportu w ogrodnictwie 

20 

5.5.1.  Ćwiczenia 

20 

5.6.  Gospodarka sprzętem ogrodniczym 

21 

5.6.1.  Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3

1. WPROWADZENIE 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  ogrodnik,  w  jednostce  modułowej 
UŜytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych 621[01].Z1.03 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia,  które  zawierają:  wskazówki  do  realizacji  ćwiczeń,  sposób  wykonania 

ć

wiczenia, metody nauczania, wyposaŜenie stanowiska pracy, 

− 

ewaluacja osiągnięć ucznia, 

– 

wykaz literatury. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  powinny  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  W  trakcie  realizacji  programu  nauczania 
naleŜy  korzystać  z  róŜnych  źródeł  informacji,  takich  jak:  podręczniki,  poradniki,  normy, 
katalogi, przepisy i regulaminy, instrukcje i inne źródła informacji. 

Prowadzenie  zajęć  metodami  aktywizującymi  i  praktycznymi  wymaga  od  nauczyciela 

przygotowania takich materiałów, jak: 

− 

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

instrukcje stanowiskowe, 

− 

scenariusze projektów. 
WaŜnym  elementem  procesu  dydaktycznego  jest  system  sprawdzania  i  oceny  osiągnięć 

szkolnych  ucznia.  W  celu  przeprowadzenia  pomiaru  dydaktycznego,  nauczyciel  moŜe 
posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami róŜnych zadań testowych. 
W tym rozdziale zamieszczono równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4

 

Schemat układu jednostek modułowych 

621[01].Z1 

Mechanizacja produkcji 

ogrodniczej 

621[01].Z1.01 

Stosowanie przepisów 

ruchu drogowego 

621[01].Z1.02 

Stosowanie technik kierowania 

ciągnikiem rolniczym i wykonywanie

 

czynności

 

kontrolno-obsługowych

 

621[01].Z1.03 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń 

ogrodniczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

posługiwać się przyrządami kreślarskimi, 

− 

przeliczać podstawowe wielkości i jednostki układu SI, 

− 

stosować podstawowe pojęcia fizyczne ze statyki, kinematyki, dynamiki, 

− 

stosować podstawowe zasady elektrotechniki i termodynamiki, 

− 

stosować przepisy ruchu drogowego, 

− 

stosować technikę kierowania ciągnikiem rolniczym, 

− 

wykonywać czynności kontrolno–obsługowe ciągnika rolniczego, 

− 

przewidywać  i wskazywać  zagroŜenia  dla  zdrowia  i Ŝycia  ludzkiego  oraz  środowiska 
przyrodniczego, 

− 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy, 

− 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

odczytać rysunki techniczne części oraz zespołów maszyn i urządzeń ogrodniczych, 

– 

odczytać i sporządzić schematy działania maszyn i urządzeń, 

– 

wykonać szkice części maszyn, 

– 

scharakteryzować metale i ich stopy oraz określić ich zastosowanie, 

– 

rozróŜnić  materiały  niemetalowe  stosowane  w mechanizacji  prac  ogrodniczych,  określić 
ich właściwości i zastosowanie, 

– 

odczytać dokumentację techniczną maszyn i urządzeń, 

– 

określić budowę oraz wyjaśnić zasady działania maszyn i urządzeń ogrodniczych, 

– 

określić zastosowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji ogrodniczej, 

– 

przeprowadzić obsługę techniczną maszyn i urządzeń, 

– 

scharakteryzować  maszyny,  urządzenia  i instalacje  elektryczne  stosowane  w produkcji 
ogrodniczej, 

– 

scharakteryzować maszyny, urządzenia oraz instalacje wodno–kanalizacyjne, 

– 

dobrać  narzędzia  i maszyny  do  uprawy  roślin  w zaleŜności  od  warunków  glebowych, 
organizacyjnych i ekonomicznych, 

– 

przygotować  do  pracy,  obsłuŜyć  i dokonać  konserwacji  maszyn  i urządzeń  do  uprawy 
gleby, 

– 

przygotować  do  pracy,  obsłuŜyć  i dokonać  konserwacji  maszyn  do  nawoŜenia  roślin 
ogrodniczych, 

– 

przygotować  do  pracy,  obsłuŜyć  i przeprowadzić  konserwację  maszyn  i urządzeń  do 
siewu i sadzenia roślin ogrodniczych, 

– 

przygotować  do  pracy,  obsłuŜyć  i przeprowadzić  konserwację  maszyn  i urządzeń  do 
ochrony roślin ogrodniczych, 

– 

przygotować  do  pracy,  obsłuŜyć  i przeprowadzić  konserwację  maszyn  i urządzeń  do 
zbioru roślin ogrodniczych, 

– 

zastosować zasady agregatownia maszyn i narzędzi z ciągnikiem rolniczym, 

– 

wykonać zabiegi agrotechniczne z zastosowaniem maszyn i urządzeń, 

– 

dobrać sposób i środki transportu produktów ogrodniczych, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca : 

….…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Ogrodnik 621[01] 
Moduł: 

Mechanizacja produkcji ogrodniczej 621[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych 621[01].Z1.03 

 

TematWykonywanie szkiców części maszyn. 

Cel ogólny: opanowanie umiejętności wykonywania szkiców części maszyn. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wykonać proste szkice części maszyn, które będą podstawą do wykonania rysunku, 

− 

zastosować uproszczenia i symbole rysunkowe, 

− 

zastosować wymiary gabarytowe przedmiotu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia indywidualne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca samodzielna uczniów. 

 
Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie ogrodnik. 
 
Czas:
  3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

części maszyn – śruby, 

− 

przybory i materiały kreślarskie, 

− 

arkusze papieru formatu A4, 

− 

podręcznik z uproszczeniami i symbolami rysunkowymi 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie do tematu zajęć. 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: Wykonywanie szkiców części maszyn: 

– 

nauczyciel  wyjaśnia  zasady  stosowane  przy  szkicowaniu  przedmiotów,  stosowanie 
uproszczeń i symboli na rysunku, 

– 

nauczyciel  wyjaśnia  zasady  stosowane  przy  wymiarowaniu  przedmiotów  –  wymiary 
gabarytowe i długość gwintu, 

– 

nauczyciel pokazuje uczniom przykładowe szkice części maszyn i objaśnia sposób ich 
wykonania, 

– 

nauczyciel  rozdaje  uczniom  części  maszyn  -  śruby.  Uczniowie  za  pomocą  linijki 
mierzą otrzymane przedmioty, szkicują i wymiarują gabaryty i długość gwintu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

8

– 

w  trakcie  wykonywania  zadania  nauczyciel,  udziela  wskazówek  i  koryguje  błędy 
uczniów w wykonywanym ćwiczeniu, 

– 

po wykonanym zadaniu, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy i przygotowują 
prezentację wykonanego zadania, 

4.  Prezentacje prac uczniów, dyskusja podsumowująca. 
5.  Posumowanie wykonania zadania przez uczniów, ocena prac. 
6.  Zadanie pracy domowej. 

Zakończenie zajęć 

Praca domowa 

Przygotuj  arkusz  papieru  A4  i  wykonaj  rysunek  wykonawczy  szkicowanej  części. 

Rysunek powinien zawierać: 
– 

obramowanie i tabliczkę rysunkową, 

– 

rysunek części maszyn w uproszczeniu, 

– 

wymiary gabarytowe i długość gwintu. 

 

Ewaluacja: 

Uzyskanie  informacji  zwrotnej  od  uczniów  w  czasie  prezentacji  i dyskusji 

podsumowującej dotyczącej zrozumienia problemu i trudności w wykonaniu zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

9

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Ogrodnik

 

621[01] 

Moduł: 

Mechanizacja produkcji ogrodniczej 621[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych 621[01].Z1.03 

 

Temat: Przygotowanie pługa do pracy i jego konserwacja. 

Cel ogólny: opanowanie umiejętności przygotowania do pracy, obsługi i  konserwacji maszyn 

i narzędzi do uprawy gleby. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozpoznać elementy pługa, 

– 

sprawdzić stan techniczny elementów pługa, 

– 

wykonać proste naprawy elementów roboczych pługa, 

– 

wymienić lemiesz pługa, 

– 

połączyć pług z ciągnikiem, 

– 

wykonać wstępne poziomowanie wzdłuŜne i poprzeczne, 

– 

ustawić wstępnie głębokość pracy pługa, 

– 

sprawdzić poprawność regulacji, 

– 

wykonać konserwację narzędzi do uprawy roli. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne – projekt zgodnie z metodyką egzaminu zewnętrznego. 

 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca uczniów w zespołach 2 osobowych, 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach. 

 
Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie ogrodnik. 
 
Czas:
  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

–  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
–  instrukcje obsługi ciągnika i pługa, 
–  ciągnik, z wyposaŜeniem TUZ, 
–  pług z wymiennymi lemieszami, 
–  podstawowe narzędzia monterskie, 
–  materiały eksploatacyjne i konserwacyjne (śruby, smar). 

 

Przebieg zajęć: 

1)  Wprowadzenie do tematu zajęć. 
2)  Przedstawienie celów zajęć. 
3)  Realizacja tematu: „Przygotowanie pługa do pracy i jego konserwacja”, 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10

Nauczyciel: 

– 

wprowadza uczniów do tematu zajęć, 

– 

przedstawia cel ogólny i cele szczegółowe zajęć, 

– 

wyjaśnia budowę i zasady działania pługa,  

– 

wskazuje elementy robocze pługa i określa ich stan techniczny, 

– 

analizuje zasady agregatowania narzędzi z ciągnikiem, 

– 

pokazuje sposoby regulacji pługa, 

– 

dokonuje sprawdzenia poprawności regulacji, 

– 

przypomina zasady konserwacji i przechowywania sprzętu 

– 

przypomina zasady bhp obowiązujące przy wykonywaniu ćwiczenia, 

– 

nadzoruje prace uczniów. 

 

Uczniowie analizują: 
– 

zadanie i instrukcję wykonania zadania,  

– 

instrukcję obsługi ciągnika i pługa, 

– 

wykazy części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych, 

– 

eksploatację narzędzi monterskich i posługiwanie się materiałami konserwacyjnymi. 

 
Zadanie dla ucznia

Przygotuj  pług  zagonowy  do  wykonania  orki  na  głębokość  20cm.  Wykonaj  przegląd  stanu 
technicznego  elementów  roboczych  i  ich  wymianę,    a  następnie  wykonaj  wstępne  regulacje, 
zakonserwuj elementy robocze i odstaw narzędzie do miejsca przechowywania. 
 

Instrukcja wykonania zadania 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 

1)  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2)  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 
b)  wykaz niezbędnych narzędzi i maszyn, 
c)  wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji, 

3)  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy, 

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania. 

b)  sprawdź stan techniczny elementów roboczych pługa, 
c)  dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania zadania. 

4)  Przejdź do wykonania zadania: 

a)  sprawdź stan techniczny pługa, w razie konieczności wymień elementy robocze, 
b)  połącz ciągnik z pługiem zachowując zasady agregatowania, 
c)  wykonaj niezbędne wstępne regulacje pługa, 
d)  dokonaj konserwacji elementów roboczych pługa, 
e)  ustaw pług w miejscu przechowywania, 
f)  wykonaj  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 

i ochrony przeciwpoŜarowej, 

g)  zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji. 

5)  Zaprezentuj wykonane zadanie: 

a)  omów sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia regulacji agregatu, 
b)  oceń jakość wykonanych przez siebie prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11

Zawód: Ogrodnik 
Symbol cyfrowy zawodu 621[01] 
Oznaczenie tematu: …………….  
Oznaczenia zadania: …………… 
 
PESEL 

Data urodzenia 

Numer stanowiska 

 
 

 

dzień miesiąc   rok 

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Zapisz  czynności  związane  z  przygotowaniem  pługa  do  pracy  i  jego  konserwacją, 
uwzględniając kolejność ich wykonania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 
2. Wykaz narzędzi, maszyn niezbędnych do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
3. Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12

Praktyczne wykonanie ćwiczenia 
 

Etap 1 planowanie 
–  kaŜdy  uczeń  wypełnia  plan  działania  zgodny  z  arkuszem  egzaminacyjnym  egzaminu 

potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie ogrodnik. 

 
Etap 2 organizowanie 

uczniowie grupowo organizują stanowisko pracy, 
–  gromadzą  i  rozmieszczają  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy, 

instrukcje niezbędne do wykonania zadania. 

–  dobierają środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania zadania. 
 

Etap 3 wykonanie 
uczniowie w 2 osobowych zespołach wykonują poszczególne czynności, zespoły wymieniają 
się zadaniami, pozostali uczniowie obserwują i notują spostrzeŜenia, 

–  sprawdzają stan techniczny pługa, w razie konieczności wymieniają elementy robocze, 

–  łączą ciągnik z pługiem zachowując zasady agregatowania, 
–  wykonują  niezbędne  wstępne  regulacje  pługa  –  poziomowanie  poprzeczne  i  wzdłuŜne, 

głębokość pracy, 

–  sprawdzają poprawność wykonanych regulacji, 
–  dokonują konserwacji elementów roboczych pługa, 
–  odstawiają pług do miejsca przechowywania. 
 

Etap 4 prezentowanie 
uczniowie prezentują wykonane zadanie – kaŜda grupa swoje czynności 

–  omawiają sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia regulacji agregatu, 
–  oceniają jakość wykonanych przez siebie prac. 
 

Analiza końcowa 
Nauczyciel  podsumowuje  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły  nieprawidłowości.  Uczniowie  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły 
im trudności i jak ich unikać na przyszłość. Nauczyciel z uczniami dokonuje wspólnej oceny 
ich pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13

5.  ĆWICZENIA 

5.1.  Dokumentacja techniczna maszyn 

5.1.1. 

Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Mając  do  dyspozycji  rysunek  techniczny  części  maszyn  określ,  jakiej  części  dotyczy 

i scharakteryzuj ją. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien:

 

1)  określić rodzaj przedstawionego rysunku, 
2)  przeanalizować tabliczkę rysunkową, 
3)  zidentyfikować zastosowane uproszczenia i przekroje, 
4)  przeanalizować wymiary i symbole rysunkowe, 
5)  nazwać przedstawioną część maszyny, 
6)  przedstawić jej charakterystykę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

rysunki wykonawcze części, 

− 

zeszyt. 

 
Ćwiczenie 2 

Mając  część  zamienną  –  śrubę,  wykonaj  szkic,  który  będzie  podstawą  do  wykonania 

rysunku technicznego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien:

 

1)  przygotować arkusz rysunkowy 
2)  dokładnie obejrzeć przedstawioną część, 
3)  zmierzyć linijką potrzebne wymiary, 
4)  naszkicować osie symetrii, 
5)  naszkicować wymiary gabarytowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14

6)  zaznaczyć waŜne elementy, np. gwint, wewnętrzne otwory, 
7)  opisać szkic (kto i kiedy wykonał szkic, materiał do wykonania części). 

 
Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

arkusz papieru do szkicowania, 

− 

przybory niezbędne do szkicowania, 

− 

zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15

 

5.2. 

Maszyny i narzędzia ogrodnicze 

5.2.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Zagregatuj dwuskibowy pług zawieszany z ciągnikiem, dokonaj jego obsługi technicznej, 

a następnie  dokonaj  wstępnego  poziomowania  pługa,  przy  załoŜeniu,  Ŝe  będzie  on 
wykorzystany do orki na głębokość 20cm. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ocenić stan techniczny pługa, 
4)  wykonać obsługę techniczną pługa, 
5)  zagregatować pług z ciągnikiem, 
6)  przeprowadzić poziomowanie wzdłuŜne i poprzeczne, 
7)  ocenić prawidłowość wykonanych regulacji. 

 
Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

dwuskibowy pług zawieszany, 

− 

łącznik górny, sworznie i zawleczki, 

− 

części  wymienne:  lemiesz,  pierś  odkładnicy,  piętka,  śruby  do  mocowania  odkładnicy 
i lemiesza, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

taśma miernicza, 

− 

instrukcje obsługi: ciągnika i pługa. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj i wykonaj orkę zagonową w skład, pługiem zawieszanym, dwuskibowym na 

polu o określonych wymiarach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować pług do pracy. 
4)  zagregatować pług z ciągnikiem, 
5)  rozplanować pole, 
6)  wyznaczyć uwrocia, linię pierwszej bruzdy, 
7)  wykonać orkę zagonową w skład, 
8)  zaorać uwrocia, 
9)  oczyścić pług po pracy i odstawić w miejsce przechowywania, 
10)  ocenić jakość wykonanej pracy, 

 
Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

dwuskibowy pług zawieszany, 

− 

łącznik górny, sworznie i zawleczki, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

tyczki, bruzdomierz, taśma miernicza, 

− 

urządzenia do mycia i materiały do konserwacji pługa, 

− 

instrukcje obsługi: ciągnika i pługa, 

 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj roztrząsacz obornika do wykonania zabiegu nawoŜenia organicznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób jego wykonania i wskazać znaczenie zachowania zasad bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać obsługę techniczną roztrząsacza i wykonać niezbędne regulacje 
5)  ocenić jakość wykonanej regulacji. 
 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

ciągnik rolniczy,  

− 

roztrząsacz obornika, 

− 

wał teleskopowy WOM, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

instrukcje obsługi: ciągnika i roztrząsacza obornika. 

 
Ćwiczenie 4 

Przygotuj siewnik precyzyjny do wykonania siewu punktowego warzyw. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania. Powinien tez wskazać zasady bhp przy pracy z maszyną. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać obsługę techniczną siewnika i wykonać niezbędne regulacje, 
5)  wykonać próbę siewu, 
6)  ocenić jakość przygotowania siewnika do pracy. 

 
Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

siewnik do siewu punktowego, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

instrukcje obsługi: ciągnika i siewnika punktowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18

5.3.  Eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych 

5.3.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  schemat  instalacji  elektrycznej  szklarni,  określ  jej  rodzaj,  rozpoznaj 

zastosowane urządzenia, sposoby zabezpieczeń i zastosowane urządzenia. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób wykonania i podkreślić znaczenie zasad bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  przeanalizować plan instalacji elektrycznej budynku, 
3)  określić rodzaj przyłącza sieci elektrycznej, 
4)  określić rodzaj sieci, 
5)  rozpoznać zastosowane zabezpieczenia sieci i człowieka przed poraŜeniem, 
6)  sprawdzić prawidłowość zastosowanych bezpieczników, 
7)  wypisać zastosowane urządzenia elektryczne, 
8)  ocenić prawidłowość działania instalacji elektrycznej. 

 
Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

budynek szklarniowy z instalacją elektryczną, przyłączem i urządzeniami elektrycznymi, 

− 

skrzynka bezpieczników, 

− 

plan instalacji elektrycznej budynku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19

5.4.  Eksploatacja urządzeń i instalacji wodno – kanalizacyjnych 

5.4.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  przegląd  instalacji  wodno  –  kanalizacyjnej  gospodarstwa,  określ  jej  rodzaj, 

rozpoznaj zastosowane urządzenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób wykonania i wskazać na znaczenie zachowania zasad bezpieczeństwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  przeanalizować plan instalacji wodno-kanalizacyjnej gospodarstwa, 
3)  wykonać przegląd techniczny instalacji wodno – kanalizacyjnej gospodarstwa 
4)  określić rodzaj ujęcia wodnego, 
5)  rozpoznać rodzaj zastosowanej instalacji wodnej, 
6)  określić punkty odbioru wody, 
7)  ustalić sposób usuwania ścieków, 
8)  ocenić prawidłowość działania instalacji wodno-kanalizacyjnej. 

 
Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

instalacja wodno – kanalizacyjna w budynku gospodarczym, 

− 

schemat urządzenia hydroforowego, 

− 

plan instalacji wodno – kanalizacyjnej budynku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20

 

5.5.  Mechanizacja transportu w ogrodnictwie 

5.5.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Zinwentaryzuj  środki  transportu  w  gospodarstwie  szkolnym,  określ  ich  rodzaj 

i przeznaczenie, przygotuj przyczepę do przechowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  określić rodzaje środków transportowych stosowanych w gospodarstwie, 
3)  określić przyczepę przeznaczoną do przechowywania, 
4)  ustalić sposób i czynności przygotowawcze, 
5)  przygotować narzędzia i materiały, 
6)  wykonać czynności przygotowujące do przechowywania. 

 
Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

ś

rodki transportu w gospodarstwie ogrodniczym, 

− 

instrukcja przygotowania środków transportowych do przechowywania, 

− 

narzędzia monterskie i materiały eksploatacyjne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21

5.6.  Gospodarka sprzętem ogrodniczym 

5.6.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Oceń  stan  parku  maszynowego  znajdującego  się  w  gospodarstwie  szkolnym.  Mając  do 

dyspozycji  katalog  części  zamiennych  określonej  maszyny  wykonaj  zamówienie  na  części 
zamienne wybierając 10 elementów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunek katalogowy, 
2)  zidentyfikować potrzebne 3 części, 
3)  określić ich  nazwę,  
4)  określić ich numer katalogowy (KTM), 
5)  określić liczbę niezbędnych części. 
6)  przygotować kartę zamówienia, np. wg wzoru. 
 

 

Tabela do ćwiczenia 1Zamówienie na części zamienne do …………………………….. 

Lp. 

Nazwa części 

numer KTM 

ilość szt. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczaniauczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

arkusz papieru do wykonania zamówienia na części zamienne, 

− 

katalog części zamiennych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie  maszyn 
i urządzeń ogrodniczych”

 

Test składa się z 20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 4, 11, 16, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

−   dopuszczający – co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
−   dostateczny – co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 
−   dobry – co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 
−   bardzo  dobry  –  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. a, 5. a, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. a, 
12. b, 13. b, 14. d, 15. c, 16. c, 17. d, 18. c, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

Wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Określić rodzaj rysunku 

Rozpoznać rodzaj narzędzia 

Dobrać narzędzia do określonej pracy 

PP  

Zastosować zasady bhp przy pracy 

PP 

Określić zasady bhp przy pracy 

RozróŜnić elementy robocze narzędzia 

Zastosować narzędzia i maszyny do 
nawoŜenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23

Zastosować narzędzia i maszyny do 
siewu 

Zastosować zabiegi w produkcji 
ogrodniczej 

10  Określić zasadę działania maszyn 

11 

Scharakteryzować zastosowanie 
maszyn do zbioru 

PP 

12 

Wyjaśnić zasadę działania maszyn do 
zbioru 

13 

RozróŜnić instalacje stosowane w 
ogrodnictwie 

14 

Scharakteryzować urządzenia 
elektryczne 

15 

Scharakteryzować instalacje wodno-
kanalizacyjne 

16 

Dobrać elementy instalacji wodno-
kanalizacyjnej 

PP 

17  Scharakteryzować środki transportu 

18 

Dobrać środki transportu produktów 
ogrodniczych 

PP 

19 

RozróŜnić agregaty stosowane w 
produkcji ogrodniczej 

20  Określić zadania obsługi technicznej 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu. 
5.  Jeśli są jakieś wątpliwości dotyczące zrozumienia instrukcji wyjaśnij. 
6.  Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
8.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o czasie zakończenia 

udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak  X.  w przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  naleŜy  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Szkic jest to rysunek wykonany 

a)  przyrządami w rzutach. 
b)  przyrządami kreślarskimi. 
c)  komputerowo. 
d)  odręcznie. 

 

 

2.  Na rysunku przedstawiono 

a)  pług łąkowy. 
b)  pług agromelioracyjny. 
c)  głębosz.. 
d)  pług wahadłowy. 

 

 

3.  Do doprawiania gleby moŜna zastosować: 

a)  pługi podorywkowe, kultywatory, głębosze. 
b)  włóki, brony, kultywatory, wały. 
c)  włóki, pługi, brony, agregaty. 
d)  pługi talerzowe, brony, wały. 

 
4.  Na narzędziach i maszynach do pracy w ogrodnictwie 

a) 

nie wolno przewozić ludzi. 

b) 

wolno przewozić dorosłe osoby z duŜą ostroŜnością. 

c) 

wolno przewozić osoby, pod warunkiem odpowiedniego przystosowania maszyn. 

d) 

moŜna przewozić osoby, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25

 
5.  Wykonywanie regulacji rozsiewacza nawozu zawieszonego na ciągniku z uruchomionym 

silnikiem 
a)  jest bezwzględnie zabronione. 
b)  jest dopuszczalne, ale tylko z zachowaniem szczególnej ostroŜności. 
c)  jest moŜliwe, pod warunkiem podparcia maszyny na solidnej podstawce. 
d)  jest moŜliwe przy zaciągniętym hamulcu postojowym. 

 

6.  Elementy robocze pielnika ciągnikowego stanowią: 

a)  obsypniki, dłuta. 
b)  noŜe kątowe, gęsiostopki. 
c)  dłuta, noŜe kątowe, koła podporowe. 
d)  dłuta, spręŜyny, pogłębiacze. 

 

7.  Rozsiewacz nawozów wykorzystywany jest do nawoŜenia nawozami 

a)  organicznymi stałymi. 
b)  organicznymi płynnymi. 
c)  mineralnymi stałymi. 
d)  mineralnymi płynnymi. 

 

8.  Do wysiewu warzyw stosowane są siewniki 

a)  uniwersalne. 
b)  rzędowe. 
c)  rzutowe. 
d)  punktowe. 

 

9.  Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych ma na celu 

a)  nawoŜenie roślin. 
b)  sadzenie roślin. 
c)  zapewnienie optymalnych warunków wzrostu. 
d)  zbiór owoców. 

 

10.  Opryskiwacze słuŜą do nanoszenia środka chemicznego na rośliny w postaci 

a)  rozpylonego proszku. 
b)  rozdrobnionych kropel. 
c)  aerozolu. 
d)  podlewania roślin. 

 

11.  Mechaniczny zbiór ogórków i pomidorów wykonywany moŜe być 

a)  jednokrotnie. 
b)  dwa razy. 
c)  wielokrotnie. 
d)  w zaleŜności od dojrzewania owoców. 

 

12.  Kombajny stosowane do zbioru umoŜliwiają 

a)  zbiór częściowo zmechanizowany. 
b)  zbiór całkowicie zmechanizowany. 
c)  zbiór z wykorzystaniem narzędzi pomocniczych. 
d)  zbiór ręczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26

 

13.  Energia elektryczna przesyłana jest z elektrowni do gospodarstw ogrodniczych 

a)  instalacjami wodnymi. 
b)  instalacjami elektrycznymi. 
c)  instalacjami kanalizacyjnymi. 
d)  instalacjami oświetleniowymi. 

 

14.  Do przetwarzania energii elektrycznej na energię mechaniczną stosowane są 

a)  Ŝarówki i świetlówki. 
b)  grzejniki elektryczne. 
c)  lampy rtęciowe. 
d)  silniki elektryczne. 

 

15.  Przykładowe zuŜycie wody w gospodarstwie domowym z mieszkaniem wyposaŜonym 

w instalację wodno 

−−−−

 kanalizacyjną, wynosi na 1 osobę 

a)  10 – 5 l. 
b)  50 – 60 l. 
c)  80 – 90 l. 
d)  100 – 120 l. 

 

16.  Urządzeniem zapewniającym ciągły dopływ wody do punktów odbioru jest 

a)  pompa. 
b)  silnik. 
c)  hydrofor. 
d)  wodociąg. 

 

17.  Przenośnik pneumatyczny do przemieszczenia materiału wykorzystuje 

a)  ślimak. 
b)  taśmę. 
c)  zgarniak. 
d)  powietrze. 

 

18.  Do wewnętrznego transportu polowego w gospodarstwie stosowane są 

a)  samochody cięŜarowe. 
b)  taczki lub wózki. 
c)  przyczepy platformowe. 
d)  przenośniki ślimakowe. 

 

19.  Agregat złoŜony wieloczynnościowy tworzą 

a)  ciągnik i kultywator. 
b)  ciągnik i włóka, kultywator, brona zębowa. 
c)  ciągnik i dwie kosiarki. 
d)  kultywator z wałem strunowym i siewnik. 

 
20.  Obsługa techniczna okresowa ma za zadanie 

a)  przygotowanie sprzętu do przechowywania zimowego. 
b)  dokonanie regulacji i zabiegów konserwacyjnych. 
c)  uzupełnienie materiałów eksploatacyjnych. 
d)  wymianę części. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
UŜytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie  maszyn 
i urządzeń ogrodniczych”

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 13, 15, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 10, 11, 12, 14, 16, 17, 19, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

−   dopuszczający – co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
−   dostateczny – co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 
−   dobry – co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
−   bardzo dobry – co najmniej 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. b, 4. a, 5. d, 6. a, 7. a, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. c, 13. c, 14. c, 15. d, 16. b, 17. c, 18. c, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

Wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Określić rodzaj rysunku 

Określić właściwości metali 

Określić format A4 

P  

RozróŜnić metale kolorowe 

Rozpoznać materiały naturalne 

RozróŜnić elementy dokumentacji 

Określić elementy robocze pługa 

RozróŜnić rodzaje pługów 

Określić zadania głębosza 

10 

Dobrać narzędzia do zabiegów 
wiosennych 

PP 

11 

Dobrać narzędzia do niszczenia 
chwastów 

PP 

12 

Dobrać narzędzia do przewietrzania 
gleby 

PP 

13  Określić narzędzia doprawiające 

14  Określić narzędzia uprawowe 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29

15  RozróŜnić maszyny do załadunku 

16 

Scharakteryzować sposoby regulacji 
ilości wysiewu rozsiewaczy 

PP 

17 

Scharakteryzować zadania obsługi 
technicznej 

PP 

18  RozróŜnić maszyny do siewu 

19 

Scharakteryzować zadanie próby 
kręconej 

PP 

20  Określić zastosowanie sadzarek 

 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu. 
5.  Jeśli są jakieś wątpliwości dotyczące zrozumienia instrukcji wyjaśnij. 
6.  Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
8.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o czasie zakończenia 

udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Test składa się z 20 zadań, do kaŜdego masz 4 moŜliwości wyboru. Na karcie odpowiedzi 

przy  odpowiednim  zadaniu  postaw  X,  w  razie  pomyłki  zaznacz  kółeczkiem  błędną 
odpowiedź, następnie zaznacz odpowiedź prawidłową. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Rysunek części to 

a)  ręcznie wykonany schemat. 
b)  schemat wykonany przyrządami kreślarskimi. 
c)  widok przedmiotów wykonany w odpowiedniej podziałce. 
d)  widok lub rzut jednej części. 

 
3.  Właściwości mechaniczne metali to 

a)  odporność na korozję. 
b)  barwa i połysk. 
c)  spawalność, kowalność. 
d)  wytrzymałość na obciąŜenia, twardość . 

 
3.  Arkusz formatu A4 ma wymiary 

a)  200 x 300. 
b)  210 x 297. 
c)  250 x 300. 
d)  205 x 280. 

 
4.  Metale kolorowe to 

a)  miedź, aluminium, chrom, złoto. 
b)  miedź, aluminium, brąz, ołów. 
c)  mosiądz, cynk, cyna, stal. 
d)  Ŝelazo, aluminium, cynk, ołów. 

 
5.  Naturalne materiały konstrukcyjne to 

a)  drewno, włókna, metale szlachetne. 
b)  drewno, miedź, wolfram. 
c)  szkło, stal, brąz. 
d)  drewno, skóra, tkaniny. 
e)   

6.   Dokumentację techniczną stanowią 

a)  instrukcje obsługi, gwarancje, katalogi części. 
b)  gwarancje, rysunki techniczne złoŜeniowe. 
c)  katalogi części, szkice i schematy części. 
d)  rzuty części, instrukcje obsługi. 
 

7.  Elementy robocze pługa stanowią 

a)  lemiesz, odkładnica, płoz. 
b)  słupica, lemiesz, odkładnica. 
c)  rama, korpus płuŜny. 
d)  przedpłuŜek, korpus, krój. 

 

8.  Pług specjalnej konstrukcji to 

a)  wahadłowy. 
b)  obracalny. 
c)  łąkowy. 
d)  z pogłębiaczem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31

 

9.  Głębosze stosowane są do 

a)  dokładnego odwracania skiby. 
b)  głębokiego spulchniania warstwy podornej. 
c)  kruszenia brył na polu. 
d)  zagęszczania wierzchniej warstwy. 

 

10.  Najwcześniej uŜywanym na wiosnę narzędziem doprawiającym jest 

a)  pług zagonowy. 
b)  brona chwastownik. 
c)  włóka. 
d)  wał kruszący. 

 

11.  W celu niszczenia chwastów w redlinach stosuje się 

a)  brony siatkowe. 
b)  kolczatki. 
c)  brony zębowe. 
d)  włóki. 

 

12.  Do przewietrzania gleb zwięzłych i głębszego spulchniania wykorzystuje się 

a)  kultywatory z zębami spręŜystymi. 
b)  brony talerzowe. 
c)  kultywatory z zębami sztywnymi. 
d)  brony zębowe. 

 

13.  Do przedsiewnego przygotowania gleby stosuje się wały 

a)  pierścieniowe Campbella. 
b)  Croscill-Campbridge. 
c)  strunowe. 
d)  kolczatki. 

 

14.  Aktywne maszyny uprawowe stosuje się w celu 

a)  wykonania orki. 
b)  niszczenia chwastów. 
c)  rozdrobnienia brył i wyrównania powierzchni. 
d)  przykrycia resztek poŜniwnych. 

 

15.  Do załadunku nawozów organicznych słuŜą 

a)  przenośniki pneumatyczne. 
b)  ciągniki uniwersalne. 
c)  roztrząsacze jednoosiowe. 
d)  ładowacze czołowe lub chwytakowe. 

 

16.  Ilość nawozu wysiewanego na ha w rozsiewaczach reguluje się przez 

a)  prędkość jazdy. 
b)  szerokość szczeliny i szybkość przesuwu taśmy. 
c)  obroty talerzy rozrzucających. 
d)  ilość załadowanego nawozu. 

 

17.  Obsługę techniczną maszyn naleŜy wykonać 

a)  tylko przed siewem nawozów. 
b)  tylko po wysiewie nawozów. 
c)  przed i po wysiewie nawozów. 
d)  nie przeprowadza się obsługi technicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32

 

18.  Siew rzędowy zbóŜ moŜna wykonać 

a)  sadzarką uniwersalną. 
b)  siewnikiem punktowym. 
c)  siewnikiem uniwersalnym. 
d)  siewnikiem rzutowym. 

 

19.  Próba kręcona siewnika pozwala na 

a)  prawidłowe zawieszenie na ciągniku. 
b)  regulowanie głębokości siewu nasion. 
c)  precyzyjne ustalenie ilości wysiewu. 
d)  zabezpieczenie siewnika. 

 
20.  Sadzarki słuŜą do 

a)  sadzenia rozsady lub ziemniaków. 
b)  sadzenia i siewu nasion. 
c)  okrycia folią roślin. 
d)  nawoŜenia roślin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
UŜytkowanie maszyn i urządzeń ogrodniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34

6.  LITERATURA 

 

1.  Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996 
2.  Kowalczuk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa. cz. i .WSiP, Warszawa 2000 
3.  Kowalczuk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa. cz. II .WSiP, Warszawa 2000 
4.  Kozłowska D.: Podstawy mechanizacji, wiadomości ogólne. Hortpress, Warszawa 2003 
5.  Instrukcja obsługi. Katalog części wymiennych. Promar, Złotki 2003 
 
Literatura metodyczna 

1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999 
2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  1  i  2. 

ITeE, Radom 1999