ADAPTACJA program, senariusze , załaczniki


Przedszkole Publiczne z Oddziałami
Integracyjnymi Nr 25 w Olsztynie
Program adaptacyjny:
,, Jak dobrze być przedszkolakiem
Autorki programu:
Anna Góra- nauczycielka
Iwona Kowalska- nauczycielka
Małgorzata Derkowska- psycholog
Olsztyn 2006
- 2 -
Spis treści:
1. Wstęp& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..3
2. Trudności adaptacyjne trzylatków i ich przyczyny& & & & & & & & & & .4
3. Cele programu i korzyści wynikające z ich realizacji& & & & & & & & & .7
4. Działania zmierzające do osiągnięcia celów przy realizacji programu-
przykładowe scenariusze spotkań& & & & & & & & & & & & & & & & & 8
5. Załączniki:
" Folder informacyjny na temat Zespołu Placówek edukacyjnych& & & .13
" Rady dla rodziców : Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu & & & & 15
" Wzór zaproszenia dla przedszkolaka& & & & & & & & & & & & & 16
" Ramowy rozkład dnia w przedszkolu dla grupy 3-latków& & & & & ...17
" Ankieta dla rodziców: Informacje o dziecku& & & & & & & & & & ...18
" Ankieta dla rodziców: Przydatność spotkań adaptacyjnych& & & & & 20
" Wzór dyplomu przedszkolaka& & & & & & & & & & & & & & & & .21
6. Bibliografia& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & 22
- 3 -
Wstęp
Pierwszą powa\ną zmianą w \yciu dziecka jest przystosowanie do
środowiska przedszkolnego. W tym momencie zmienia się przecie\ wiele
w \yciu malucha. Bezpieczny dom i ukochani rodzice nie są ju\ jedynymi,
z którymi się spotyka. Znajduje się teraz w nowej sytuacji, zupełnie ró\nej od
tej domowej, dobrze mu znanej. Dziecko zaczyna funkcjonować w dwóch
ró\nych środowiskach: rodzinnym i instytucjonalnym. Instytucjonalny charakter
sprawowania opieki nad dzieckiem wymaga od niego pewnego
podporządkowania się narzuconej jemu organizacji \ycia, przestrzegania
pewnych reguł postępowania grupowego. Dziecko musi pogodzić się z brakiem
komfortu i intymności, przebywania w gwarze, a nawet hałasie kilka godzin
dziennie. Analizując okres wstępnej adaptacji dziecka nowo przyjętego do
przedszkola mo\na stwierdzić, i\ u dzieci jest to czas wielu przykrych doznań
emocjonalnych, co w efekcie utrudnia przystosowanie się dziecka do
przedszkola.
Dla dziecka 3-letnigo moment pójścia do przedszkola to istotny przełom,
który odbija się na jego dalszym \yciu. Gdy ten kilkulatek adoptuje się do roli
przedszkolaka- dobrze byłoby, aby tak powa\na zmiana w jego \yciu
dokonywała się w sposób łagodny i wynikała z reguł i potrzeby natury. Dziecko
na nową sytuację reaguje często: płaczem, wycofaniem, zaburzeniami
w funkcjonowaniu, co mo\e prowadzić do lęku a nawet urazu. Dlatego te\
wa\ne jest by moment przekroczenia progu dom - przedszkole przebiegał
najłagodniej w atmosferze bezpieczeństwa i otworzenia na potrzeby dziecka.
Mając na uwadze dobro dziecka rozpoczynającego edukację przedszkolną
postanowiłyśmy podjąć działania w tym zakresie, opracowując Program
adaptacyjny: Jak dobrze być przedszkolakiem.
- 4 -
Trudności adaptacyjne trzylatków i ich przyczyny.
Adaptacja to przystosowanie do nowego środowiska, do nowych
sytuacji, warunków. Dla małego dziecka takim środowiskiem jest przedszkole,
gdzie zdobywa ono pierwsze doświadczenia społeczne. Wyniki badań
psychologicznych i pedagogicznych wskazują, i\ jedną z przyczyn problemów
adaptacyjnych dzieci jest brak współpracy między rodziną a przedszkolem.
Przedszkole jest pojmowane jako środowisko edukacyjne stymulujące
mo\liwości rozwojowe dziecka, wspomagające jego rozwój indywidualny i
tworzące korzystne warunki dla wszechstronnego rozwoju. Jednak\e
przedszkole mo\e zapewnić prawidłowy rozwój dziecka, tylko wtedy, gdy
współdziała z rodziną. Ta współpraca wymaga zaanga\owania rodziców i
personelu przedszkola oraz wzajemnej korelacji działań obu stron, poniewa\
dziecko musi nauczyć się \yć w nowej rzeczywistości i przyswoić sobie wiele
informacji organizacyjnych. Nowe otoczenie to przecie\ własność społeczna i
przestrzeń jest tu większa i inna od domowej. Obowiązują tu nowe zasady, przez
co obserwuje się u dzieci poczucie zagubienia. Trudności w adaptacji mogą
wiązać się te\ z brakiem orientacji w zakresie organizacji pobytu i rytmie dnia
przedszkolnego. Tą wiedzę dziecko posiądzie dopiero w miarę zdobywania
własnych, nowych, pozytywnych doświadczeń.
Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest momentem
przełomowym w jego rozwoju społecznym. Kontakty z rówieśnikami i
personelem umo\liwiają mu poznanie norm współ\ycia i respektowania grupy
społecznej. W tym okresie dziecko uczy się nowej dla siebie roli przedszkolaka,
poniewa\ instytucjonalny charakter opieki nad dziećmi, wymaga od niego
pewnego podporządkowana się panującej tam organizacji. Dziecko 3-letnie
przez pierwsze dni pobytu w przedszkolu jest zdezorientowane, nie wie z kim
nawiązać bli\szy kontakt, kto zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju
wewnętrznego. Tą osobą jest nauczycielka. Jednak sprawuje ona opiekę nad
wieloma dziećmi i nie mo\e poświęcić czasu tylko jednostce, dziecko nie
zajmuje centralnej pozycji, przystosowuje się, uczy się więc nowych zachowań
w sytuacjach emocjonalnie i poznawczo trudnych. Udane włączenie dziecka do
grupy przedszkolnej ma tak\e ogromne znaczenie dla dalszego jego rozwoju.
- 5 -
Je\eli początkowy okres pobytu dziecka w przedszkolu związany jest
z przyjemnymi prze\yciami, wtedy dziecko jest pozytywni nastawione, ufne i
nie reaguje lękiem na podobne sytuacje. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu
mo\na przyzwyczaić 3-latka do przedszkola i niwelować jego ewentualny stres.
Jako środowisko społeczne pełne ró\norodnych bodzców przedszkole będzie
spełniało swoje funkcje wychowawcze i dydaktyczne. Ale tylko wtedy, gdy
dziecko będzie je postrzegało jako bezpieczne i atrakcyjne dla siebie  wówczas
szybciej się do niego przystosuje i zniesie niedogodności \ycia zbiorowego.
Część dzieci przystosowuje się dość szybko, u innych okres adaptacji trwa
bardzo długo, są te\ takie dzieci, które nigdy nie adoptują się do warunków
przedszkolnych. Najczęściej takie problemy mają dzieci, które miały przykre
doświadczenia w relacjach z dorosłymi, są nieśmiałe, lękliwe, miały mały
kontakt z rówieśnikami, lub te\ ich rodzice są nadopiekuńczymi. Proces
aklimatyzacji zale\y tak\e od fazy rozwojowej dziecka i jego indywidualnych
zdolności adaptacyjnych.
Wiek przedszkolny to okres osiągania kolejnego stadium dojrzałości
fizjologicznej organizmu i rozwoju intelektualnego, budowania podstawowych
struktur osobowości, zdobywania doświadczeń społecznych dziecka, w tym i
przystosowujących do \ycia w grupie.
Przyglądanie się właściwościom rozwojowym dziecka 3-letniego
uświadamia nam, jak wiele trudności i ograniczeń wynika tylko z samego
procesu rozwojowego, z którym musi ono przecie\ poradzić sobie podczas
adaptacji. Tak, więc mo\emy powiedzieć, \e przebieg tego procesu zale\y
zawsze od ogólnego poziomu rozwoju psychoruchowego dziecka.
U dzieci 3-letnich mamy do czynienia z szeregiem właściwości
rozwojowych utrudniających rozpoczynanie edukacji przedszkolnej tj.
" niski poziom autoidentyfikacji
" dominacja sfery emocjonalnej np. potrzeby bezpieczeństwa
" niski poziom kompetencji językowej
" nieznajomość środowiska, w którym dziecko ma być samodzielne
przez wiele godzin
" ró\ne umiejętności samoobsługowe, a próg stawianych wymagań
przez środowisko przedszkolne jest jednakowy
- 6 -
Przedszkole oczekuje, \e dziecko 3-letnie powinno mieć opanowane
następujące czynności samoobsługowe:
- samodzielne jedzenie ły\ką
- mycie rąk
- czynności higieniczne przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych
- zdejmowane i ubieranie podstawowych części garderoby
- rozpoznawanie swoich rzeczy wśród innych
- wycieranie nosa
- znajomość swojego imienia i nazwiska
Do przedszkola przychodzą dzieci z bardzo zró\nicowanym zasobem
umiejętności samoobsługowych i nie jest to spowodowane ich poziomem
rozwoju psychoruchowego, lecz systemem wychowania w rodzinie.
Podsumowując dla wielu dzieci pierwsze kontakty z przedszkolem są
zródłem przykrych napięć emocjonalnych, utrudniających im przystosowanie.
Jednak przedszkole jest właściwym środowiskiem do uczenia \ycia dziecka w
społeczności. Dziecko szybciej się do niego adaptuje i zniesie niedogodności,
gdy będzie go postrzegało jako bezpieczne i atrakcyjne dla siebie i swoich
rodziców.
- 7 -
Cele programu i korzyści wynikające z ich
realizacji.
Cel główny programu:
" Tworzenie dzieciom warunków do łatwej adaptacji w przedszkolu
Cele szczegółowe:
" Zmniejszenie u dzieci napięć emocjonalnych w pierwszych kontaktach z
przedszkolem
" Motywowanie dzieci do podejmowania działań i zachowań sprzyjających
integrowaniu się z przedszkolem
" Nawiązywanie bliskiego kontaktu w relacjach: nauczyciel-dziecko,
nauczyciel-rodzic
" Zachęcenie rodziców oraz pracowników przedszkola do zapewnienia
optymalnych warunków do łatwej adaptacji
" Integracja rodziców z przedszkolem w celu ułatwienia lepszej
współpracy
" Przekazywanie rodzicom wiedzy w zakresie zaspokajania potrzeb
dziecka-jako warunku jego prawidłowego rozwoju
" Zapoznanie rodziców z bazą i zasobami przedszkola oraz organizacją
pracy
Korzyści dla dzieci, rodziców i nauczycieli wynikające z realizacji
programu:
- dzieci i rodzice zapoznają się z nowym otoczeniem jakim jest przedszkole, do
którego zapisali swoje dziecko
- dzieci i rodzice oraz nauczyciele grup młodszych wzajemnie poznają się,
nawiązują serdeczny kontakt
- dzieci i rodzice zapoznają się z organizacją pracy przedszkola, formami i
metodami pracy
- 8 -
- rodzice uczestniczą w organizowanych spotkaniach, zabawach, ćwiczeniach
słu\ących łatwej adaptacji oraz integrowaniu się dzieci i dorosłych
- rodzice uzyskują fachową pomoc w przezwycię\aniu trudnego okresu jakim
jest adaptacja ich dziecka do przedszkola
- dyrektor i nauczycielki poznają potrzeby i oczekiwania przyszłych klientów
poprzez wywiady i ankiety
Działania zmierzające do osiągnięcia celów przy
realizacji programu- przykładowe scenariusze
spotkań.
I. Pierwsze spotkanie z przedszkolem- miesiąc czerwiec.
Zebranie z rodzicami dzieci nowo przyjętych o charakterze edukacyjno-
informacyjnym:
- Zapoznanie rodziców przez dyrektora z organizacją pracy przedszkola i
nauczycielkami rozpoczynającymi pracę od września w grupie dzieci
nowoprzyjętych
- Uczestnictwo rodziców w prelekcji na temat:,, Trudności adaptacyjne
trzylatków i ich przyczyny
- Wypełnienie przez rodziców ankiety: Informacje o dziecku  w celu poznania
potrzeb i upodobań przyszłych przedszkolaków
- Wręczenie rodzicom folderu informacyjnego na temat Zespołu Placówek
Edukacyjnych oraz kartki z propozycjami: Jak ułatwić dziecku start
przedszkolny
- Rodzice otrzymują zaproszenia na trzy spotkania adaptacyjne, które odbędą się
w miesiącu sierpniu
- Umo\liwienie rodzicom indywidualnych konsultacji z dyrektorem,
wicedyrektorem i nauczycielkami
- 9 -
II. Przykłady zajęć adaptacyjnych- scenariusze spotkań.
SPOTKANIE 1-  Poznajmy się
Przywitanie w drzwiach rodziców i dzieci, wręczenie im wizytówek  rodzic
z dzieckiem przyozdabia wizytówkę według własnego pomysłu.
Dowolne zabawy dzieci(ok.10-20 min).
Zaproszenie wszystkich do koła do zabawy( zabawy zapoznawcze).
1. Gadająca piłka  otrzymując piłkę dziecko mówi swoje imię, rodzic swoje
imię i co jego dziecko najbardziej lubi do wyboru: potrawa, zabawa,
zwierzątko..)
2. Cześć !- witamy się z osobami najbli\ej nas, z obu stron ( podajemy rękę i
mówimy sobie swoje imię).
3. Taniec  Samolot  z Pedagogiki zabawy.
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa  Słonko świeci, deszczyk pada - na
hasło : słonko świeci- wszyscy spacerują, kłaniając się spotkanym
osobom, na hasło : deszczyk pada-dziecko biegnie do swojego rodzica i
chroni się pod  parasolem , który robi rodzic.
5. Przytulanki kołysanki  zabawa przy muzyce z wykorzystaniem metody
W.Sherborne:
- Fotelik  dziecko siada pomiędzy nogami dorosłego, jest obejmowane
przez niego rękoma i kołysane.
- Plecaki- rodzice i dzieci siadają do siebie plecami, nogi ugięte w
kolanach,
pchanie plecami partnera starając się pokonać jego opór. Zmiana ról.
- Domek- rodzic wykonują klęk podparty , głowami do środka koła , dzieci
przechodzą pod domkiem i wracają do swoich rodziców.
- Tunel  dorośli tworzą tunel, stojąc blisko siebie, a dzieci przechodzą pod
nim, czołgając się.
6. Zabawa  Na łące  spotykamy ró\ne zwierzątka:
- małe zwierzątka ( dzieci) biegają po łące, wydając odgłosy, du\e
zwierzątka ( dorośli) wołają je,
- dzieci biegają do swoich mam, przytulają się i znów zmieniają się w inne
zwierzątka
( nauczycielka mówi jakie : pieski- hau, hau, kotki- miau, miau, \abki-
kum, kum, boćki- kle, kle& )
- 10 -
7. Taniec  Do przedszkola - z Pedagogiki zabawy- inscenizujemy w rytm
muzyki: dziecko idzie z mamą za rękę do przedszkola, droga jest
daleka( zmiana kierunku),spotyka inne dzieci i idą wspólnie ( łączą do
środka po kole dwa kroki). W przedszkolu zmieniamy buciki i Pani
zaprasza do zabawy( idą do środka koła dwa kroki), dzieciom zabawa się
podoba bardzo , \e a\ klaszczą w ręce ( klaśnięcie z podniesieniem rąk do
góry i trzeba krokami do tyłu)  powtarzamy: od zaproszenia zabawy&
8. Po\egnalne utrwalenie imion. Po kolei ka\da osoba wychodzi krok do
przodu i mówi swoje imię z pięknym ukłonem.
SPOTKANIE 2   Zabawy integracyjne
1. Zabawa  Całusek - w kole- powitanie i utrwalenie imion  powiedz
swoje imię i poślij całuska.
2. Dowolne zabawy dzieci ( ok. 10-20 min).
3. Zabawa  Ludzie do ludzi  swobodny taniec przy muzyce, gdy
muzyka milknie, witamy się z napotkaną osobą ( witają się rączki,
kolana, małe paluszki, czółka i noski& ).
4. Zabawa w parach przy muzyce  Marsz z woreczkami - wszyscy
maszeruję w takt muzyki z woreczkami w dłoniach. Na ustalone hasło
umieszczają woreczki: na głowie, pod pachą stają na nim, podrzucają
do góry&
5. Zabawa w parach  Lustra - dziecko stoi naprzeciwko mamy. Dziecko
robi ró\na ruchy i miny, mama musi go naśladować. Zmiana ról.
6. Taniec  Krasnalkowi buty
Krasnal bardzo lubi biegać
To te\ szybko buty zdarł(wędrujemy po kole)
Przyszła pogoda zła( robimy wichurę wyciągniętymi ramionami)
Kto małemu buty da( pochylamy się i pokazujemy rękami buty)
Poszedł krasnal po zakupy
Kupił sobie nowe buty( idziemy po kole)
Jeden but, drugi but( pokazujemy buty)
Teraz będzie biegał znów( biegniemy w miejscu).
7. Samodzielne jedzenie posiłku- dziecko siada przy stoliku, samodzielnie
spo\ywa zupę ( nie korzysta z pomocy dorosłych) .
- 11 -
8. Działalność plastyczna Wspomnienie z wakacji - rodzic z dzieckiem
wykonuje pracę plastyczną . Wykonane prace zostaną powieszone na
tablicy.
9. Zabawa po\egnalna:  Podaj swoje imię i pięknie się ukłoń .
SPOTKANIE 3   Bawimy się razem
1. Powitanie- podaj imię i prześlij iskierkę ( uścisk dłoni) do najbli\szej
osoby.
2. Dowolne zabawy dzieci ( ok. 10-20 min).
3. Zabawa ze śpiewem  Ojciec Wirgiliusz - nauczycielka na refren pokazuje
prosty gest ( tupanie jedną nogą, młynek rąk) i wybiera następną dorosłą
osobę, następnie wybieramy dzieci,
- przy 3 zwrotce nauczycielka prosi o śpiewanie: szeptem, cieniutko jak
myszka, grubo jak niedzwiedz&
4. Zabawa w parach  Lustra - dziecko stoi naprzeciwko mamy. Dziecko
robi ró\ne ruchy i miny, mama musi go naśladować. Zmiana ról.
5. Zabawa  Zaczarowana drabina - na podłodze układamy ze sznurka
szczebelki drabiny i prosimy by po tej  zaczarowanej drabinie przejść w
zaczarowany sposób ( klaszcząc w dłonie, na czworakach, okręcając się
na ka\dym szczebelku).
6. Zabawa  Balonik .
7. Zabawa przy piosence:  My jesteśmy krasnoludki - nauczycielka śpiewa
piosenkę i proste gesty zgodne z tekstem piosenki.
8. Masa\  Dreszczyk  dziecko le\y na brzuchu, głowa na rękach, obok
siedzi rodzic. Nauczycielka mówi wiersz, demonstrując czynności, które
rodzice powtarzają na ciele dziecka.
- tędy płynie rzeczka
- idzie pani na szpileczkach
- tu płynie rzeczka
- tu przebiegły konie
- tędy przeszły słonie
- a tu idzie szczypaweczka
- zaświeciły dwa słoneczka
- spadł drobniutki deszczyk
- czy przeszedł cię dreszczyk? Zmiana ról.
- 12 -
9. Zabawa  Stary niedzwiedz .
10. Działalność plastyczna- dziecko lepi z plasteliny( rodzic mo\e pomóc
dziecku) dowolny przedmiot, nazywa swoją pracę.
11. Zabawa po\egnalna w kole - podaj swoje imię i głośno klaśnij.
III. Uroczystość,, Pasowanie na przedszkolaka - miesiąc wrzesień.
Przebieg uroczystości:
" Powitanie pani dyrektor oraz zaproszonych gości
" Wyjaśnienie celu uroczystości
" Odczytanie tekstu przysięgi przez nauczycielkę-dzieci podnoszą
prawą rękę i powtarzają słowa
" Pasowanie ołówkiem ka\dego malucha na przedszkolaka przez
panią dyrektor
" Udekorowanie przedszkolaków emblematami:,, Zucha-malucha
oraz wręczenie dyplomów przedszkolaka
" Śpiewanie piosenki:,, Wesoło jest wesoło
" Wspólny poczęstunek, uwiecznienie uroczystości na wspólnej
fotografii, wesołe zabawy w sali przy muzyce
- 13 -
Załącznik 1
Folder informacyjny na temat Zespołu Placówek Edukacyjnych
- 14 -
- 15 -
Załącznik 2
Rady dla rodziców: ,,Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu
" W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej,
poniewa\ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania
poza domem wdaje mu się bardzo długi.
" Nie mówimy dziecku, \ przyjdziemy o nie wcześniej, kiedy to jest
niemo\liwe, poniewa\ będzie nieszczęśliwe, nie składamy obietnic,
których nie mo\emy wypełnić.
" Nigdy nie straszymy dziecka przedszkolem.
" Stosujemy w przedszkolu krótkie po\egnanie. Kiedy je
przedłu\amy, dzieci cierpią dłu\ej.
" Pozwalamy dziecku zabrać cząstkę domu do przedszkola (np.
przytulankę).
" Wdra\amy dziecko do przestrzegania umów i zasad.
" Przyzwyczajamy do samoobsługi, pozwalamy dziecku samemu
załatwić potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.
" Przygotowujemy dziecku wygodny strój do samodzielnego
ubierania się, który mo\na pobrudzić pastelami czy farbami.
" Nie okazujemy dziecku własnych rozterek zostawiając je
w przedszkolu, przekazujemy mu wtedy swoje lęki.
- 16 -
Załącznik 3
Wzór zaproszenia dla przedszkolaka
- 17 -
Załącznik 4
Ramowy rozkład dnia w przedszkolu dla trzylatków
6.00 - 8.00- witamy się, rozmawiamy, rysujemy, bawimy się klockami i
innymi zabawkami, śpiewamy, oglądamy ksią\eczki
8.00 - 8.10- myjemy ręce przed śniadaniem
8.10 - 8.40- jemy śniadanie- lepiej się nie spózniać, niezdrowo jeść
chłodne
posiłki i smutno samotnie siedzieć przy stoliku
8.40 - 9.00- poranna toaleta- myjemy zęby, ręce i twarz
9.00 - 10.00- uczestniczymy w zajęciach i zabawach: malujemy, lepimy,
rysujemy, śpiewamy, tańczymy, uczymy się wierszyków i
piosenek, gimnastykujemy się
10.00-10.15- jemy drugie śniadanie i odwiedzamy łazienkę
10.15-11.45- wychodzimy na spacer lub bawimy się na placu zabaw
11.45-12.00- myjemy ręce przed obiadem
12.00-12.45- jemy obiad
12.45-13.00- przygotowujemy się do odpoczynku
13.00-14.00- odpoczywamy, słuchamy muzyki relaksacyjnej lub baśni
14.00-14.30- jemy podwieczorek
14.30-16.00- bawimy się, rysujemy, śpiewamy, tańczymy, budujemy z
klocków, gramy w gry, układamy puzzle. Odbierają nas
rodzice i wracamy do domu.
Jutro znów się spotkamy! Do zobaczenia!
- 18 -
Załącznik 5
Ankieta dla rodziców: Informacje o dziecku.
- 19 -
- 20 -
Załącznik 6
Ankieta dla rodziców: Przydatność spotkań adaptacyjnych.
Prosimy o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy uwa\ają Państwo, \e program adaptacyjny w przedszkolu jest
potrzebny?
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
2. Czy zdaniem Państwa program ten pomógł dziecku w przygotowani do
przedszkola?
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
3. Co program adaptacyjny dał Państwu?
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
4. Czego chcieliby się Państwo dowiedzieć na zebraniach z rodzicami
(proszę podać kilka tematów).
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
5. Jakie są Państwa oczekiwania w stosunku do przedszkola pod
względem opiekuńczo-wychowawczym?
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
6. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się dodatkowymi uwagami na temat
naszej pracy, mo\na to zrobić teraz.
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Dziękujemy za wypełnienie ankiety.
- 21 -
Załącznik 7
Wzór dyplomu przedszkolaka
Dyplom
dla& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
za uzyskanie miana
PRZEDSZKOLAKA
Gratulacje i wyrazy uznania składają
Wychowawca: Dyrektor:
& & & & & & & & dnia:& & & & & & &
- 22-
Bibliografia:
1.Gruszczyk-Kolczyńska E.: Wspomaganie rozwoju trzylatka,
w Wychowaniu w przedszkolu Nr 2/1988.
2.Kapnik A.: Jak pomóc dzieciom i rodzicom, w Wychowaniu w
przedszkolu Nr 6/2001.
3.Lubowiecka J.: Przystosowanie psychospołeczne dziecka do
przedszkola, WSiP Warszawa 2000.
4.Rzadkewicz M.: Mamo, tato idę do przedszkola, WSiP Warszawa 2006.
5.Szurawska K.: Pomagamy trzylatkom polubić przedszkole, w
Wychowaniu w przedszkolu Nr 4/1993.
- 23 -
Opinia na temat:
Program adaptacyjny ,,Jak dobrze być
przedszkolakiem .
Po zapoznaniu się z Programem adaptacyjnym ,,Jak dobrze być
przedszkolakiem opracowanym przez nauczycielki mgr Annę Górę,
mgr Iwonę Kowalską i psychologa mgr Małgorzatę Derkowską uwa\am,
i\ jest to cenna, ciekawa i merytorycznie właściwa propozycja opieki nad
dziećmi 3-letnimi w przedszkolu.
Układ treści określa obszary oddziaływań takie jak:
" Zmniejszenie u dzieci napięć emocjonalnych w pierwszych
kontaktach z przedszkolem.
" Motywowanie dzieci do podejmowania działań i zachowań
sprzyjających integrowaniu się z przedszkolem.
" Nawiązywanie bliskiego kontaktu w relacjach: nauczyciel-
dziecko, nauczyciel- rodzic.
" Zachęcanie rodziców oraz pracowników przedszkola do
zapewnienia optymalnych warunków do łatwej adaptacji.
" Integracja rodziców z przedszkolem w celu ułatwienia lepszej
współpracy.
" Zapoznanie rodziców z bazą i zasobami przedszkola oraz
organizacją pracy.
Dobór ten wskazuje na znajomość przez osoby tworzące powy\szy program
specyfiki rozwoju dziecka 3-letniego, etapów nabywania kompetencji
adaptacyjnych oraz rozwoju systemu nerwowego dziecka w pierwszym okresie
jego aktywności przedszkolnej.
Proponowane zabawy i scenariusze stanowią nowoczesną i aktywizującą
formę kontaktu z dzieckiem umo\liwiającą wykorzystanie jego potencjału
rozwojowego i twórczego.
Biorąc powy\sze pod uwagę program opiniuję pozytywnie i wnioskuję
o jego realizację w przedszkolu.
nauczyciel dyplomowany
mgr Jolanta Maluszczak-Klimowska

