background image

 

 

 
 
 

 

 

Biuro Projektu 

Poprzez praktykę do profesjonalizmu 

 

– nowa koncepcja praktyk studenckich i jej aplikacja

 

ul. Wagonowa 9, pok. 36 
53-

609 Wrocław 

email: praktykinauczycielskie@dswe.pl 
tel. 71 358 27 47 
fax 71 358 27 57 
 
www.praktykinauczycielskie.dsw.edu.pl 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

Scenariusz zajęd - edukacja matematyczna 

 
 
 

Temat:  

Zapoznanie dzieci ze znakami matematycznymi <, > oraz = 

 
 
Cele:  
-  pogłębianie  rozumienia  pojęd  określających  równolicznośd  i  różnolicznośd  (tyle  samo,  po  równo,  więcej, 
mniej, za dużo, za mało 
- zapoznanie dzieci ze znakami matematycznymi <, > i = 
- kształtowanie umiejętności stosowania znaków <, > i = w odniesieniu do zbiorów oraz liczb 
 
Metody i formy pracy: 
- metoda działania praktycznego 
- gry i zabawy matematyczne 
- praca zbiorowa, praca indywidualna 
 
Środki dydaktyczne: 
- krążki gimnastyczne (maty, tekturki) 
- guziki 
- papierowe krokodyle ze znakami <, > i = 
- patyczki do liczenia 
- paski z kropkami 
- duży chodniczek liczbowy 
- obrazek przedstawiający tygrysa 
- kartoniki z cyframi 
 
Uczestnicy zajęd: 
- dzieci sześcio- i siedmioletnie realizujące program rocznego przygotowania przedszkolnego 
 
 
Przebieg zajęd: 
 
1. Ustalanie różnoliczności i równoliczności zbiorów (więcej, mniej, tyle samo, po równo) 
Dzieci siedzą na dywanie tworząc koło. Każde z dzieci otrzymuje krążek gimnastyczny (albo inną podkładkę, 
matę,  tekturkę  wyznaczającą  obszar,  na  którym  dziecko  będzie  pracowad)  oraz  pojemnik  z  guzikami. 
Nauczyciel  prosi  dzieci  o  wskazanie  prawej  strony  i  lewej  strony  krążka,  a  następnie  prosi  o  położenie 
po lewej stronie trzech guzików, a po prawej dwóch. Zadaje pytania: Po której stronie guzików jest więcej?, 
Po  której  stronie  guzików  jest  mniej?  Co  trzeba  zrobid,  aby  po  obu  stronach  było  tyle  samo  (po  równo)? 
Zadaje kilka podobnych zadao, przy czym w kolejnych przykładach różnica między liczbami jest każdorazowo 
inna np.: Ułóżcie po lewej stronie 5 guzików, a po prawej 2.  
 
 
 

background image

 

 

 
 
 

 

 

Biuro Projektu 

Poprzez praktykę do profesjonalizmu 

 

– nowa koncepcja praktyk studenckich i jej aplikacja

 

ul. Wagonowa 9, pok. 36 
53-

609 Wrocław 

email: praktykinauczycielskie@dswe.pl 
tel. 71 358 27 47 
fax 71 358 27 57 
 
www.praktykinauczycielskie.dsw.edu.pl 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 

2. Wprowadzenie znaków matematycznych <, > oraz = 
- znaki < oraz > 
Nauczyciel  przygotowuje  liczmany  przedstawiające  jabłka  i  gruszki  oraz  papierowego  krokodyla 
(pokolorowanego z obu stron) z otwartą paszczą. Opowiada dzieciom opowieśd o krokodylu, który lubił jeśd 
dużo  owoców.  Wszyscy  mu  je  przynosili,  bo  wiedzieli  jak  bardzo  je  lubi.  Nauczyciel  układa  kilka  gruszek 
po lewej stronie i kilka po prawej i wyjaśnia, że krokodyl zawsze chętnie zjadał owoce, z tej strony, po której 
było ich więcej i ustawia krokodyla w odpowiednią stronę zwracając uwagę na jego paszczę.  
Następnie  nauczyciel  kilka  razy  układa  jabłka  i  gruszki  po  dwóch  stronach,  a  dzieci  odwracają  krokodyla 
w tę stronę, gdzie owoców jest więcej, pokazując jednocześnie dłoomi, w którą stronę paszcza krokodyla jest 
otwarta. 
 

         <      >  

 
- znak = 
Nauczyciel  wyjaśnia,  że  niekiedy  krokodyl  otrzymywał  po  tyle  samo  owoców  i  wówczas  nie  mógł  się 
zdecydowad,  które  owoce  zjeśd,  a  wówczas  jego  paszcza  pozostawała  zamknięta.  Ilustruje  taką  sytuację 
wykładając odpowiednią ilośd liczmanów i układa między nimi krokodyla z zamkniętą paszczą.  
 

         =

 

 
3. Zastosowanie znaków <, > i = - dwiczenia na konkretach 
- dwiczenia z krokodylem - praca zbiorowa 
Nauczyciel  rozdaje  dzieciom  liczmany  i  to  one  przynoszą  krokodylowi  owoce.  Wskazane  dziecko  wybiera 
odpowiedniego krokodyla i ustawia go we właściwy sposób.  
- dwiczenia na materiale konkretnym - praca indywidualna 
Każde  z  dzieci  pracuje  na  wyznaczonym  krążkiem  (matą,  podkładką)  obszarze.  Do  dyspozycji  ma  paski 
z nadrukowanymi  szeregami  kropek  oraz  dwa  patyczki  do  liczenia.  Nauczyciel  poleca  odnaleźd  pasek 
na którym  są  trzy  kropki  i  położyd  po  lewej  stronie  krążka,  a  następnie  pasek,  na  którym  jest  pięd  kropek 
i położyd po prawej stronie krążka. Poleca dzieciom z patyczków do liczenia ułożyd między kropkami kształt 
paszczy krokodyla odwróconej we właściwą stronę. 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

 
 
 

 

 

Biuro Projektu 

Poprzez praktykę do profesjonalizmu 

 

– nowa koncepcja praktyk studenckich i jej aplikacja

 

ul. Wagonowa 9, pok. 36 
53-

609 Wrocław 

email: praktykinauczycielskie@dswe.pl 
tel. 71 358 27 47 
fax 71 358 27 57 
 
www.praktykinauczycielskie.dsw.edu.pl 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 

 
4. Liczby większe i mniejsze w szeregu liczbowym - Zabawa w "Polowanie na tygrysa"
 
Nauczyciel  przygotowuje  dzieci  do  zastosowania  poznanych  znaków  w  odniesieniu  do  liczb,  w  tym  celu 
przeprowadza zabawę w "Polowanie na tygrysa". Na dywanie układa duży chodniczek liczbowy z zakresem 
liczbowym,  który  do  tej  pory  został  opracowany.  Jedno  z  dzieci  wychodzi  z  sali,  a  pozostałe  ukrywają 
wizerunek tygrysa pod wybraną liczbą. Zapraszają dziecko, które będzie "polowało na tygrysa" do sali.  
Dziecko  "polujące  na  tygrysa"  próbuje  odgadnąd,  gdzie  jest  on  ukryty  kierując  się  podpowiedziami 
pozostałych  dzieci  -  typuje  jakąś  liczbę  i  uzyskuje  informację,  czy  to  za  duża  czy  za  mała  liczba.  Następnie 
wyeliminowane liczby zostają zakryte, a zakres możliwych liczb zmniejsza się. W kolejnych próbach dziecku 
udaje  się  "upolowad  tygrysa",  poprzez  odgadnięcie  liczby  bądź  wyeliminowanie  wszystkich  "za  dużych" 
i "za małych". Grę można powtórzyd kilka razy. 
 
5. Zastosowanie znaków <, > i = - porównywanie liczb 
Dzieci  wracają  do  swoich  krążków  (mat,  podkładek).  Otrzymują  kartoniki  z  cyframi  oraz  po  dwa  patyczki 
do liczenia.  Nauczyciel  instruuje,  jaką  liczbę  należy  położyd  po  prawej,  a  jaką  po  lewej  stronie  krążka, 
a następnie dzieci ustawiają patyczki (paszczę krokodyla) zamkniętą - jeśli po obu stronach są te same liczby, 
bądź otwartą - w stronę liczby większej.   
 
 
 
Scenariusz opracował i zajęcia przeprowadził: mgr Grzegorz Kempa 
Scenariusz zredagowała: dr Elżbieta Kalinowska