monter kadlubow okretowych 721[02] z1 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Jerzy Giemza










Trasowanie blach i profili 721[02].Z1.01











Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Bożena Kuligowska
mgr inż. Andrzej Zych



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jerzy Giemza



Konsultacja:
mgr inż. Bożena Kuligowska






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[02].Z1.01.
„Trasowanie blach i profili”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
monter kadłubów okrętowych.

























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Charakterystyka stoczni produkcyjnej

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Proces technologiczny budowy kadłuba statku

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Zadania traserni

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Trasowanie blach i profili

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

20

7. Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Trasowanie blach i profili”, który będzie

pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter
kadłubów okrętowych 721[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci 2 testów wielokrotnego wyboru.

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z 4 tematów, są to: Charakterystyka

stoczni produkcyjnej, Proces technologiczny budowy kadłuba statku, Zadania traserni,
Trasowanie blach i profili.

Treści zawarte w temacie „Charakterystyka stoczni produkcyjnej” pomogą uczniowi

zapoznać się z organizacją stoczni, jej usytuowaniem i zadaniami.

Treści zawarte w temacie „Proces technologiczny budowy kadłuba statku” pomogą

uczniowi zapoznać się z organizacją i metodami stosowanymi podczas budowy kadłuba statku.

Treści zawarte w temacie „Zadania traserni” pomogą uczniowi zrozumieć, jakimi

metodami znakuje się blachy i profile stosowane do budowy kadłuba statku.

Treści zawarte w temacie „Trasowanie blach i profili” pomogą uczniowi zapoznać się

z trasowaniem ręcznym stosowanym na różnych etapach budowy statku.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

dyskusji dydaktycznych,

pokazu z objaśnieniem,

pogadanki,

ćwiczeń.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.

W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono:

plany testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

karty odpowiedzi,

zestawy zadań testowych.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4







































Schemat układu jednostek modułowych

721[02].Z1

Technologia budowy kadłuba

okrętowego

721[02].Z1.02

Wykonywanie obróbki blach

i profili

721[02].Z1.03

Wykonywanie prefabrykacji sekcji

kadłuba

721[02].Z1.04

Montowanie kadłuba statku

721[02].Z1.05

Montowanie elementów

zbrojenia kadłuba

721[02].Z1.06

Przygotowanie statku i pochylni

do wodowania

721[02].Z1.01

Trasowanie blach i profili

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć.

korzystać z różnych źródeł informacji,

organizować stanowisko pracy,

rozróżniać rodzaje wymiarów liniowych,

określać wymiar tolerowany – obliczyć jego wymiary graniczne,

rozróżniać metody pomiarowe,

dobierać przyrządy pomiarowe do pomiaru elementów konstrukcji kadłuba w zależności
od kształtu oraz dokładności wykonania,

wykonywać pomiar elementów konstrukcji kadłuba,

dokonywać sprawdzenia elementów sekcji kadłuba za pomocą szablonu,

odczytywać rysunki konstrukcji kadłuba (złady wzdłużne i poprzeczne, rozwinięcia poszycia,
sekcji kadłuba, podział blokowy i sekcyjny),

wykonywać szkice wręgów,

wykonywać proste rysunki prefabrykacji podsekcji kadłuba,

odczytywać rysunki połączeń elementów kadłuba w różnym stopniu uproszczenia,

korzystać z norm i katalogów unifikacyjnych,

identyfikować symbolikę na rysunkach kadłubowych,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć.

scharakteryzować strukturę stoczni produkcyjnej,

określić zadania poszczególnych wydziałów stoczni,

scharakteryzować etapy procesu technologicznego budowy kadłuba statku,

określić zadania traserni,

porównać trasowanie klasyczne, optyczne i numeryczne,

rozróżnić znaki i symbole traserskie,

zastosować szablony,

wytrasować płaty proste z naniesieniem linii kontrolnych i bazowych,

wytrasować proste sekcje płaskie,

posłużyć się narzędziami traserskimi,

posłużyć się sprzętem pomiarowym w trakcie trasowania,

sprawdzić jakość wykonanej pracy,

skorzystać z dokumentacji technicznej,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas trasowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł:

Technologia wykonywania kadłuba okrętowego 721[02].Z1

Jednostka modułowa:

Trasowanie blach i profili 721[02].Z1.01

Temat: Określić i zdefiniować rodzaje trasowania.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania metod trasowania.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

identyfikować rodzaje trasowania,

charakteryzować rodzaje trasowania.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pogadanka

dyskusja.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

literatura podana w poradniku,

poradnik.


Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:

sprawdzenie obecności,

sprawdzenie samopoczucia uczniów,

przedstawienie przebiegu zajęć,

podanie kryteriów ocen.

2. Instruktaż bieżący:

Praca z poradnikiem

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Zadania traserni),

sprawdzenie umiejętności wyszukiwania wiadomości z internetu.

Wykonanie ćwiczenia 1 z części 4.3.3 poradnika dla ucznia:

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,

sprawdzenie, czy uczniowie wypełnili tabelę,

dyskusja na temat metod trasowania,

omówienie ćwiczenia, wskazanie błędów i ich omówienie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

3. Instruktaż końcowy:

podsumowanie zajęć,

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,

zwrócenie uwagi na błędy,

przeprowadzenie pogadanki na temat różnych metod trasowania,

ocena pracy uczniów.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

poprzez przeprowadzenie pogadanki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł:

Technologia wykonywania kadłuba okrętowego 721[02].Z1

Jednostka modułowa:

Trasowanie blach i profili 721[02].Z1.01

Temat: Trasowanie blach i profili.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności nanoszenia znaków traserskich na podstawie

otrzymanej dokumentacji.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

odczytać rysunek kadłubowy,

nanieść na otrzymane elementy odpowiednie znaki traserskie,

dokonać samokontroli i samooceny.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pogadanka.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja technologiczna,

blachy i profile,

narzędzia traserskie,

narzędzia pomiarowe,

szablony,

poradnik.


Przebieg zajęć:
4. Instruktaż wstępny:

sprawdzenie obecności,

sprawdzenie samopoczucia uczniów,

instruktaż BHP,

przedstawienie przebiegu zajęć,

podanie kryteriów ocen.

5. Instruktaż bieżący:

Praca z dokumentacją technologiczną

nadzorowanie pracy uczniów z szczególnym uwzględnienie przestrzegania przepisów
BHP.

Wykonanie ćwiczenia 3 z części 4.4.3 poradnika dla ucznia:

sprawdzenie, czy uczniowie poprawnie dobrali blachę i profile,

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,

sprawdzenie, czy uczniowie poprawnie znaki traserskie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.

6. Instruktaż końcowy:

podsumowanie zajęć,

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,

zwrócenie uwagi na błędy,

ocena pracy uczniów.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

poprzez ocenę efektów ćwiczenia,

poprzez przeprowadzenie omówienia ćwiczenia przez uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Charakterystyka stoczni produkcyjnej

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zidentyfikuj i scharakteryzuj wydziały produkcyjne stoczni.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować schematy

organizacyjne stoczni i rozdać je uczniom. Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było
samodzielnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność stosowania poprawnej
nomenklatury stoczniowej. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien udzielać
dodatkowych informacji dotyczących organizacji stoczni.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) poprosić nauczyciela o schemat stoczni produkcyjnej,
2) wpisać w tabelę nazwy jednostek organizacyjnych wydziałów produkcyjnych,
3) wpisać w tabelę przeznaczenie i cechy wydziałów produkcyjnych,
4) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Nazwa

jednostki

organizacyjnej

Przeznaczenie

Cechy wydziałów produkcyjnych












Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie przedmiotowe,

pogadanka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

schemat organizacyjny stoczni produkcyjnej,

literatura podana w poradniku.

Poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Przedstaw organizację i zadania pionu technicznego stoczni produkcyjnej.

Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było samodzielnie. Szczególną uwagę należy

zwrócić na umiejętność korzystania z informacji zawartych w Poradniku dla ucznia. Podczas
wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien udzielać dodatkowych informacji dotyczących
organizacji pionu technicznego stoczni.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) poprosić nauczyciela o schemat organizacyjny stoczni,
2) wpisać w tabelę jednostki organizacyjne pionu technicznego,
3) wpisać w tabelę zadania dla poszczególnych jednostek organizacyjnych,
4) porównać wyniki swojej pracy z wynikami kolegów.

Nazwa jednostki
organizacyjnej

Zadania jednostki


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

schemat organizacyjny stoczni,

literatura podana w poradniku,

Poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Proces technologiczny budowy kadłuba statku

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonać podziału kadłuba na stopnie prefabrykacji.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność podporządkowywania zespołów

stopniom prefabrykacji. W pierwszej części uczniowie powinni określić stopnie prefabrykacji.
W drugiej części wpisują w tabelę zespoły i wykonują szkice zespołów. Przy podsumowaniu
zajęć można wykorzystać dyskusje oraz pogadankę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wpisać do tabeli nazwy stopnie prefabrykacji,
2) wpisać do tabeli przykłady podzespołów przyporządkowując je poszczególnym stopniom

prefabrykacji,

3) wykonać szkic podzespołu,
4) porównać swoją tabelę z tabelami kolegów.

Stopień
prefabrykacji

Wyszczególnienie

Szkice

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

literatura podana w poradniku,

Poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Wypisz operacje i czynności w etapie obróbki blach i profili.

Wskazówki do realizacji
Zaleca się aby ćwiczenie było wykonywane samodzielnie. Ma na celu utrwalenie

wiadomości zawartych w Poradniku dla ucznia dotyczących obróbki blach i profili.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypisać wszystkie operacje,
2) wypisać czynności jakie występują w danej operacji,
3) porównać swoje wyniki z wynikami kolegów.

Nazwa operacji

Wykonywane czynności










Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

literatura podana w poradniku,

Poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Zadania traserni

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Korzystając w literatury i Internetu zdefiniuj rodzaje trasowania.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie ma na celu zapoznanie uczniów z rodzajami trasowania. Ćwiczenie powinno

być wykonane samodzielnie przez każdego ucznia. Na zakończenie zaleca się przeprowadzenie
pogadanki, aby ocenić efekty ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w literaturze i Internecie rodzaje trasowania,
2) zdefiniować i wpisać do tabeli.

Rodzaj trasowania

Zdefiniowane pojęcie rodzaju trasowania
















Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

literatura podana w poradniku,

komputer z dostępem do Internetu,

Poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Wypisz zadania traserni klasycznej.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie ma na celu zapoznanie uczniów z zadaniami, którymi zajmuje się trasernia

klasyczna. Ćwiczenie powinno być wykonane samodzielnie przez każdego ucznia. Na
zakończenie zaleca się przeprowadzenie pogadanki, aby ocenić efekty ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wpisać do tabeli wszystkie zadnia traserni klasycznej,
2) wpisać zakres prac objętych danym zadaniem,
3) porównać tabelę z tabelami kolegów.

Rodzaj zadania

Wykonywane czynności








Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do internetu,

literatura podana w poradniku,

Poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Trasowanie blach i profili

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Podaj narzędzia markierskie i ich zastosowanie.

Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane indywidualnie. Ma na celu utrwalenie wiadomości

zawartych w Poradniku dla ucznia dotyczących podstawowych narzędzi do trasowania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rodzajami narzędzi markierskich,
2) wpisać do tabeli rodzaj narzędzia i jego zastosowanie,
3) porównać tabele z tabelami kolegów.

Nazwa narzędzia

Zastosowanie











Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

rysunki jednostek pływających,

Poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Przedstaw czynności im poddaj rodzaje narzędzi i materiałów dla poszczególnych

rodzajach trasowania.


Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie było wykonywane samodzielnie. Ma na celu utrwalenie

wiadomości zawartych w Poradniku dla ucznia dotyczących podstawowych rodzajów
trasowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wpisać w tabelę sposób wykonania poszczególnych rodzajów znakowania,
2) wpisać rodzaje narzędzi i materiałów.

Rodzaj znakowania

Kolejność czynności

Narzędzia i materiały


Znakowanie

według

rysunków

i szkiców


a) Blach prostych


b) Blach prostych o

obu

krawędziach

krzywych

Znakowanie

według

szablonów

listewkowych


c) Blach prostych do

gięcia
jednokierunkowego



Znakowanie

według

szablonu

płaskiego

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

literatura podana w poradniku,

Poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Nanieś znaki traserskie na podstawie otrzymanej dokumentacji

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie ma na celu zapoznanie uczniów z wykonywaniem trasowanie na podstawie

dokumentacji technicznej. Zaleca się, aby ćwiczenie było wykonywane w dwuosobowych
zespołach. Na zakończenie zaleca się przeprowadzenie pogadanki, aby ocenić efekty
ćwiczenia. Przed rozpoczęciem ćwiczenia należy przeprowadzić instruktaż bhp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) pobrać dokumentację od nauczyciela,
2) wybrać odpowiednią blachę i profile do trasowania,
3) przygotować odpowiednie narzędzia,
4) nanieść odpowiednie znaki traserskie zgodnie z rysunkiem,
5) dokonać samokontroli,
6) zgłosić nauczycielowi wykonanie ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja technologiczna,

blachy i profile,

narzędzia traserskie,

narzędzia pomiarowe,

szablony,

Poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Trasowanie blach i profili”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 13,

12, 14, 15, 16, 18 są z poziomu podstawowego,

zadania 5, 6, 8, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. c, 5. a, 6. b, 7. b, 8. c, 9. c, 10. b, 11. c,
12.
c, 13. a, 14, d, 15. a, 16. b, 17. d, 18. b, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić warunki lokalizacji stoczni

B

P

c

2

Określić wydziały stoczni

B

P

d

3

Wskazać

terminy

zawarte

w harmonogramie budowy statku

C

P

a

4

Określić

etapy

procesu

technologicznego

C

P

c

5

Określić zawartość projektu roboczego

C

PP

a

6

Wyjaśnić

pojęcie

trasowania

optycznego

B

PP

b

7

Wskazać

konieczność umieszczenia

wieży traserskiej na CWOB

C

P

b

8

Określić wielkość traserni klasycznej

D

PP

c

9

Określić

warunki

nanoszenia

linii

bazowych

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

10

Określić warunki opracowania karty
wykroju

B

P

b

11

Wskazać podstawę do wykreślenia
kształtu kadłuba

C

P

c

12

Wskazać

odpowiedzialnych

za

nanoszenie znaków

B

P

c

13

Wskazać

sposób

nanoszenia

bezpośrednio

na

blachę

znaków

traserskich

C

P

a

14 Określić podstawy trasowania ręcznego

C

P

d

15 Wskazać cel znakowania wstępnego

B

P

a

16

Określić

kolejność

w

trasowaniu

płaskim

B

P

b

17

Wskazać sposób nanoszenia odstępów
wręgowych

D

PP

d

18

Określić odchyłki podczas trasowania
i nanoszenia znaków

D

P

b

19

Określić sposób znakowania blach
podczas gięcia jednokierunkowego

D

PP

a

20

Wskazać

dokładność

wykonania

rysunków do trasowania

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

5. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Przy ustalaniu lokalizacji stoczni bierzemy pod uwagę

a) warunki geopolityczne.
b) wartość siły roboczej.
c) naturalne właściwości terenu.
d) Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące tworzenia nowych zakładów pracy.

2. Do wydziałów produkcyjnych stoczni należą

a) wydział zabezpieczenia ruchu.
b) wydział projektowy.
c) wydział kadr.
d) wydziały kadłubowy i wyposażenia.

3. Terminami jakie określa harmonogram budowy statku są

a) położenie stępki, wodowanie, zdanie jednostki armatorowi.
b) wodowanie i zdanie jednostki.
c) położenie stępki i zdanie armatorowi jednostki.
d) podpisanie kontraktu na budowę i zdanie jednostki armatorowi.


4. Na proces technologiczny budowy kadłuba wchodzą etapy

a) prostowanie blach, cięcie i gięcie.
b) przygotowanie materiału, prefabrykację, montaż.
c) obróbkę, prefabrykację, montaż.
d) prefabrykacja i montaż.

5. Projekt roboczy zawiera

a) pełną dokumentację techniczną i technologiczną.
b) pełną dokumentację techniczną.
c) pełną dokumentację technologiczną.
d) wymiary główne, rejon żeglugi, klasę automatyzacji.

6. Trasowanie optyczne polega na

a) wykorzystaniu optycznych przyrządów pomiarowych:
b) nanoszeniu znaków przez markierów.
c) wykorzystaniu urządzenia fotooptycznego.
d) wykorzystaniu emulsji światłoczułej.


7. Wieża traserska na CWOB występuje podczas trasowania

a) klasycznego.
b) optycznego.
c) numerycznego.
d) wcale nie występuje.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

8. Trasernia klasyczna to pomieszczenie o wymiarach

a) 120 m x 25 m.
b) 70 m x 50 m.
c) 100 m x 25 m.
d) 500 m x 45 m.


9. Jednym z elementów na który nanosi się linie bazowe to

a) pokład główny.
b) stępka.
c) elementy poszycia dna wewnętrznego.
d) elementy nadbudowy kadłuba.


10. Kartę wykroju opracowuje

a) technolog wydziałowy.
b) biuro konstrukcyjne.
c) wydział obróbki wstępnej.
d) główny technolog.


11. Kształt kadłuba w biurze konstrukcyjnym wykreślamy na podstawie

a) zamówienia armatora.
b) przepisów PRS.
c) linii teoretycznych.
d) wymiarów głównych kadłuba.

12. Podstawowym zadaniem markierów jest

a) przygotowanie blach do obróbki wstępnej.
b) obsługa wieży traserskiej.
c) nanoszenie znaków podczas trasowania optycznego.
d) nanoszenie znaków podczas trasowania klasycznego.


13. Urządzenie fotooptyczne służy do

a) nanoszenia znaków bezpośrednio na blachę.
b) przygotowania klisz do trasowania optycznego.
c) fotografowania rysunków konstrukcyjnych.
d) nanoszenia emulsji światłoczułej.


14. Trasowanie ręczne elementu wykonujemy w oparciu

a) dokumentację technologiczną.
b) wytyczne traserni.
c) unifikację.
d) rysunek konstrukcyjny i unifikację.


15. Znakowanie wstępne ma na celu

a) naniesienie informacji potrzebnej do wstępnej obróbki blach i profili.
b) ponumerowanie blach i profili w kolejności obróbki.
c) naniesienie kolejności obróbki.
d) naniesienie linii cięcia blach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

16. Trasowanie płaskie rozpoczynamy od

a) obrysu naddatków.
b) wyznaczenia głównych osi symetrii przedmiotu.
c) wykreślenia rozwinięć konstrukcji.
d) wykreślenia łuków i okręgów.

17. Odstępy wręgowe przy znakowaniu blach prostych nanosi się na

a) oś symetrii.
b) linię środkową.
c) krawędź blachy.
d) linię w pobliżu krawędzi blachy.


18. Dopuszczalna odchyłka podczas trasowania i nanoszenia znaków wynosi

a) ±2,0mm.
b) ±1,0mm.
c) ±0,5mm.
d) ±1,5mm.


19. Znakowanie blach do gięcia jednokierunkowego wykonujemy jak

a) znakowanie blach prostych o obu krawędziach krzywych.
b) znakowanie blach prostych przy pomocy szablonu.
c) znakowanie blach skośnych.
d) znakowanie blach prostych o obu krawędziach prostych..


20. Dokładność wykonania rysunków konstrukcyjnych w trasowaniu optycznym wynosi

a) ± 1 mm.
b) ± 0.1 mm.
c) ± 1,5–2,0 mm.
d) ± 0,5 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Trasowanie blach i profili


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

6

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Trasowanie blach i profili”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania, 2, 3, 7, 8, 9,10, 11, 12,13, 14, 15, 16, 17, 19 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 1, 4, 5, 6, 18, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. a, 5. c, 6. c. 7. a, 8. c, 9. c, 10. c, 11. d,
12.
d, 13. b, 14. b, 15. a, 16. a, 17. d, 18. b, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić zawartość projektu roboczego

C

PP

a

2

Rozróżnić etapy procesu technologicznego

C

P

c

3

Rozróżnić wydziały stoczni

B

P

d

4

Określić terminy zawarte w harmonogramie
budowy statku

C

PP

a

5

Określić wielkość traserni klasycznej

D

PP

c

6

Określić rodzaj trasowania

D

PP

c

7

Wskazać stopień prefabrykacji

C

P

a

8

Wskazać

odpowiedzialnych

za

nanoszenie

znaków

B

P

c

9

Wskazać podstawę do wykreślenia kształtu
kadłuba

C

P

c

10

Wskazać odpowiednie oprzyrządowanie procesu
trasowania

C

P

c

11 Wskazać możliwość użycia narzędzi

B

P

d

12 Wyjaśnić pojęcie trasowania optycznego

B

P

d

13 Rozróżnić oprzyrządowanie procesu trasowania

C

P

b

14 Określić warunki opracowania karty wykroju

B

P

b

15 Określić kolejność w trasowaniu płaskim

B

P

a

16 Wskazać rodzaj trasowania

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

17 Wskazać cel znakowania wstępnego

B

P

d

18

Wskazać dokładność wykonania rysunków do
trasowania

C

PP

b

19 Określić warunki nanoszenia linii bazowych

C

P

a

20 Określić rodzaje trasowania

D

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

5. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenie!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Projekt roboczy zawiera

a) pełną dokumentację techniczną i technologiczną.
b) pełną dokumentację techniczną.
c) pełną dokumentację technologiczną.
d) wymiary główne, rejon żeglugi, klasę automatyzacji.

2. Na proces technologiczny budowy kadłuba wchodzą etapy

a) prostowanie blach, cięcie i gięcie.
b) przygotowanie materiału, prefabrykację, montaż.
c) obróbkę, prefabrykację, montaż.
d) prefabrykacja i montaż.

3. Do wydziałów produkcyjnych stoczni należą

a) wydział zabezpieczenia ruchu.
b) wydział projektowy.
c) wydział kadr.
d) wydziały kadłubowy i wyposażenia.

4. Głównymi terminami jakie określa harmonogram budowy statku są

a) położenie stępki, wodowanie, zdanie jednostki armatorowi.
b) wodowanie i zdanie jednostki.
c) położenie stępki i zdanie armatorowi jednostki.
d) podpisanie kontraktu na budowę i zdanie jednostki armatorowi.


5. Trasernia klasyczna to pomieszczenie o wymiarach

a) 120 m x 25 m.
b) 70 m x 50 m.
c) 100 m x 25 m.
d) 500 m x 45 m.

6. Poniższy rysunek przedstawia:

a) znakowanie blachy do cięcia.
b) znakowanie blachy do gięcia cylindrycznego.
c) znakowanie blachy do gięcia jednokierunkowego.
d) znakowanie blachy do gięcia dwukierunkowego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. Pokazany szkic przedstawia

a) podzespoły.
b) płaty.
c) sekcje ramowe.
d) wręgi ramowe.

8. Podstawowym zadaniem markierów jest

a) przygotowanie blach do obróbki wstępnej.
b) obsługa wieży traserskiej.
c) nanoszenie znaków podczas trasowania optycznego.
d) nanoszenie znaków podczas trasowania klasycznego.


9. Kształt kadłuba w biurze konstrukcyjnym wykreślamy na podstawie

a) zamówienia armatora.
b) przepisów PRS.
c) linii teoretycznych.
d) wymiarów głównych kadłuba.


10. Do znakowania profili o łagodnych krzywiznach stosujemy

a) szablony skrzynkowe.
b) karty wykroju.
c) szablony listewkowe.
d) szablony pomocnicze.

11. Poniżej przedstawione narzędzia służą do

a) podtrzymywania blach w czasie obróbki.
b) do mocowania blach na stanowiskach ślusarskich.
c) do prac montażowych.
d) do prac traserskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

12. Trasowanie optyczne polega na

a) wykorzystaniu optycznych przyrządów pomiarowych:
b) wykorzystaniu urządzenia fotooptycznego.
c) wykorzystaniu emulsji światłoczułej.
d) nanoszeniu znaków przez markierów.

13. Wieża traserska pokazana na rysunku występuje podczas trasowania

a) klasycznego.
b) optycznego.
c) numerycznego.
d) wcale nie występuje w powyższych trasowaniach.

14. Kartę wykroju opracowuje

a) technolog wydziałowy.
b) biuro konstrukcyjne.
c) wydział obróbki wstępnej.
d) główny technolog.

15. Trasowanie płaskie rozpoczynamy od

a) wyznaczenia głównych osi symetrii przedmiotu.
b) wykreślenia rozwinięć konstrukcji.
c) wykreślenia łuków i okręgów.
d) obrysu naddatków.

16. Na rysunku pokazano

a) znakowanie blach do cięcia drobnych elementów.
b) znakowanie blach do gięcia.
c) znakowanie blach do palenia.
d) znakowanie blach do spawania usztywnień.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

17. Znakowanie wstępne ma na celu

a) ponumerowanie blach i profili w kolejności obróbki.
b) naniesienie kolejności obróbki.
c) naniesienie linii cięcia blach.
d) naniesienie informacji potrzebnej do wstępnej obróbki blach i profili.


18. Dokładność wykonania rysunków konstrukcyjnych w trasowaniu optycznym wynosi

a) ± 1 mm.
b) ± 0.1 mm.
c) ± 1,5–2,0 mm.
d) ± 0,5 mm.


19. Jednym z elementów na który nanosi się linie bazowe to

a) elementy poszycia dna wewnętrznego.
b) elementy nadbudowy kadłuba.
c) stępka.
d) pokład główny.


20. Przedstawione znakowanie blach występuje podczas operacji

a)

gięcia blach na walcach.

b)

znakowania blach prostych o obu krawędziach krzywych.

c)

gięcia blach według szablonu.

d)

znakowania blach prostych o obu krawędziach prostych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Trasowanie blach i profili


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

6. LITERATURA


1. Doeffer J., Palasik L.: Trasowanie okrętowe. WM, Gdynia 1959
2. Doerffer J.: Technologia budowy kadłubów okrętowych. WM, Gdańsk 1969
3. Misiur L.: Spawanie gazowe i elektryczne. WSi P, Warszawa 1991
4. Palasik L.: Monter kadłubowy. WM, Gdańsk 1969
5. Przepisy klasyfikacji i budowy statków morskich – PRS
6. Szarejko J., Regulski R.: Zarys budowy okrętów. WM, Gdańsk 1994
7. Szarejko J.: Poradnik ślusarza okrętowego. WM, Gdańsk 1977
8. http://pl.wikipedia.org/wiki/Trasowanie

