background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 

 

 
 
 

Joanna Stępień 

 

 
 
 
 
 
 

Korzystanie z programów komputerowych 
wspomagających pracę masażysty 322[12].Z1.03

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Katarzyna Zarębska 
mgr Adam Zborowski 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Joanna Stępień 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa  
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].Z1.03, 
,,Korzystanie  z  programów  komputerowych  wspomagających  pracę  masażysty”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik masażysta. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

5 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

6 

5. Ćwiczenia 

10 

5.1.  Bezpieczeństwo i higiena pracy na stanowisku komputerowym oraz 

ergonomia pracy, urządzenia peryferyjne komputera 

10 

5.1.1.Ćwiczenia 

10 

5.2.

 

Programy komputerowe w pracy biurowej 

13 

5.2.1.Ćwiczenia 

13 

5.3.

 

Zasady redagowania pism urzędowych, pojęcie korespondencji 

14 

5.3.1.Ćwiczenia 

14 

5.4.

 

Zasady archiwizacji dokumentów, odbieranie i przekazywanie 

informacji za pomocą poczty elektronicznej, wyszukiwarka 
internetowa
 

19 

5.4.1.Ćwiczenia 

19 

5. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

6. Literatura 

33 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Poradnik,  będzie  Ci  pomocny  w  przyswajaniu  wiedzy  i  kształtowaniu  z  zakresu 

umiejętności korzystania z programów komputerowych wspomagających pracę masażysty.  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów korzystać z poradnika,  

– 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem 
dla ucznia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego, 

– 

wykaz literatury. 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

322[12].Z1 

Masaż klasyczny 

322[12].Z1.01 

Wykonywanie sprężystego  

odkształcania tkanek 

322[12].Z1.02 

Wykonywanie masażu klasycznego 

poszczególnych części ciała 

322[12].Z1.03 

Korzystanie z programów  

komputerowych wspomagających 

pracę masażysty 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

stosować zasady ergonomii pracy, 

 

pracować w grupie i indywidualnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

zorganizować  stanowisko  pracy  przy  komputerze  zgodnie  z wymaganiami  ergonomii, 
przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

– 

posłużyć się urządzeniami peryferyjnymi komputera, 

– 

zredagować pisma i dokumenty niezbędne do zaplanowania masażu, 

– 

zastosować zasady archiwizacji dokumentów, 

– 

wykonać czynności związane z przyjmowaniem i wysyłaniem korespondencji, 

– 

odebrać  i    przekazać  informacje  za  pomocą  poczty  elektronicznej  i innych  nośników  
informacji, 

– 

posłużyć  się  wyszukiwarką  internetową  oraz  pozyskać  informacje  zawarte  w  portalach 
internetowych dotyczących dziedzin medycznych, 

– 

zaplanować dokumentację medyczną z wykorzystaniem programu komputerowego, 

– 

zaplanować  masaż  w  poszczególnych  jednostkach  chorobowych  z  wykorzystaniem 
programu komputerowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZ ZAJĘĆ  

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik masażysta 322[12] 

Moduł:  

 

 

 

Masaż klasyczny 322[12].Z1 

Jednostka modułowa:  

Korzystanie z programów komputerowych 
wspomagających pracę masażysty 322[12].Z1.03 

Temat:   Bezpieczeństwo i higiena pracy na stanowisku komputerowym oraz ergonomia 

pracy, urządzenia peryferyjne komputera. 

Cel ogólny:   Poznanie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku  komputerowym, 

ergonomii pracy, a także urządzeń peryferyjnych komputera. 

  
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–   określić czynniki wpływające na bezpieczną pracę z komputerem, 
– 

zastosować prawidłową ergonomię na stanowisku komputerowym, 

– 

wymienić urządzenia peryferyjne komputera, 

– 

opisać poszczególne urządzenia peryferyjne komputera. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:  
–   organizowania i planowania zajęć, 
–   pracy w zespole, 
–   czytania ze zrozumieniem, 
–   oceny pracy grup.  

 

Metody nauczania–uczenia się: 
–   metoda przewodniego tekstu,  
– 

pokaz. 

 
Środki dydaktyczne:  
–  urządzenia peryferyjne komputera, 
–  zestaw komputerowy, 
–  poradnik dla ucznia, 
–  metoda tekstu przewodniego, 
–  zeszyt. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  
–   
praca w grupach 5–8 osobowych. 
 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć 
Faza wstępna – 
(10 minut). 
1.  Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
3.  Podział uczniów na grupy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 

Praca  metodą  tekstu  przewodniego,  sporządzanie  notatek  z  udzielaniem  odpowiedzi  na 

podane pytania. 
 
Etap I. Informacje 

Określenie  uczniom  źródła  tekstów  lub  rozdanie  kopii  tekstów  do  analizy  i  pytań  –  

5 minut. 
 
Pytania przewodnie: 
1.  Na jakie schorzenia narażona jest osoba pracującą przy komputerze?  
2.  Jaka powinna być odległość użytkownika od monitora komputerowego? 
3.  W jakiej odległości  powinien być ustawiony monitor? 
4.  Gdzie powinna znajdować się klawiatura komputera? 
5.  Jakie są podstawowe elementy ergonomicznego stanowiska pracy? 
6.  Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zakresie bhp pracy biurowej? 
7.  Jaką rolę spełniają urządzenia techniczne w pracy biurowej? 
8.  Jakie urządzenia techniczne zaliczysz do niezbędnego wyposażenia biura? 
9.  Jakie są wady i zalety urządzeń biurowych? 
 
Etap II.  Planowanie 
 (30 minut). 

Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań. 
Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią pytań. 

 
Etap III.  Ustalenie odpowiedzi – 
(10–15 minut).  

Wszyscy  uczniowie  ustalają  i  zapisują  w  zeszytach  odpowiedzi  na  kolejne  pytania, 

konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi. 

 

Etap  IV. Prezentacja  wykonania  przez uczniów  zadań  i  sprawdzanie  wyników  pracy  – 
(20 minut). 5 zespołów po 3 minuty.  

Przedstawiciele  zespołów  kolejno  prezentują  opracowane  odpowiedzi.  Każdy  

z 5 zespołów powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania.  
 
Etap V.  

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. 

 

Etap VI.  Analiza końcowa, pokaz  – (10 minut): 
–   uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności, 
– 

 nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazuje,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik masażysta 322[12] 

Moduł:  

 

 

 

Masaż klasyczny 322[12].Z1 

Jednostka modułowa:  

Korzystanie z programów komputerowych 
wspomagających pracę masażysty 322[12].Z1.03 

Temat:   Zasady redagowania pism urzędowych, pojęcie korespondencji 

Cel ogólny:   Poznanie zasad redagowania pism urzędowych i pojęcia korespondencji 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić co to jest korespondencja, 

− 

wymienić elementy składowe pisma, 

− 

określić czym charakteryzuje się styl urzędowy, 

− 

wymienić rodzaje skrótowców. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pogadanka,  

− 

praca z tekstem,  

− 

ćwiczenie przedmiotowe,  

− 

dyskusja.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

Kodeks  pracy  (po  jednym  egzemplarzu  na  zespół  lub  stanowiska  komputerowe  
z dostępem do Internetu),  

− 

przybory do pisania i rysowania, 

− 

papier A4 i9 A2.  

 
Pytania prowadzące:
 
Co to jest korespondencja? 
Jakie są elementy składowe pisma? 
Czym charakteryzuje się styl urzędowy? 
Jakie znasz rodzaje skrótowców? 
 
Plan zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć. 
3.  Realizacja zajęć:  

− 

pogadanka: prawo pracy, 

− 

pytania prowadzące. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Zredaguj pisma (CV, świadectwo dojrzałości, 2 zdjęcia), które są niezbędne w przypadku 

ubiegania się o posadę technika masażysty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  Uczniowie określają sposób redagowania pism urzędowych. 
2.  Uczniowie redagują pismo wykorzystując komputer, a następnie go drukują. 
 
Podsumowanie zajęć: 

Uczniowie: 

 

wymieniają podstawowe rodzaje skrótowców, 

 

wymieniają elementy składowe pism, 

 

określają podstawowe rodzaje korespondencji, 

 

określają podstawowe rodzaje pism urzędowych, 

 

określają korzyści wynikające ze stosowania korespondencji, 

 

prezentują opracowanie pisma. 

 

Nauczyciel:  

− 

komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów,  

− 

ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.   Bezpieczeństwo 

higiena 

pracy 

na 

stanowisku 

komputerowym 

oraz 

ergonomia 

pracy, 

urządzenia 

peryferyjne komputera 

 
5.1.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj oceny swojego  stanowiska pracy pod względem zgodności z zasadami ergonomii. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami ergonomii, 
2)  rozpoznać elementy stanowiska pracy, 
3)  zastanowić się i dokonać oceny stanowiska pracy (załącznik).  
      
Załącznik do ćwiczenia 1 
                                                                                                                  Nie                TAK                    
– 

Czy regulowane elementy krzesła i stołu są odpowiednio 
dopasowane  do Twojego wzrostu?                  

 

 

 

– 

Czy podczas pracy na komputerze Twoje ramię 
i przedramię tworzą ze sobą kąt prosty?  

 

 

– 

Czy Twój tułów podczas pracy jest 
wyprostowany, oparty o oparcie i odchylony 
do tyłu o ok. 10

0

–15

0?

              

– 

Czy Masz możliwość wygodnego oparcia 
nadgarstków podczas czynności wykonywanych 
na klawiaturze? 

– 

Czy Masz inne uwagi do stanowiska pracy?  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

  literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Ćwiczenie 2 

Opracuj jedną z wylosowanych kategorii a następnie zaprezentuj ją na forum klasy. 
 
Kategorie: 

  oświetlenie, profilaktyka pracy; 

  mikroklimat, hałas; 

  komputer; 

  meble biurowe. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać wyboru jednej kategorii, 
2)  zapoznać się z dostępnymi materiałami informacyjnymi, 
3)  opracować zalecenia w wybranej kategorii, 
4)  przedstawić opracowanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plakaty, 

  materiały biurowe: markery, klej, kolorowy papier, 

  literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaplanuj niezbędne elementy wyposażenia salonu masażu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania z rozdziału 4.1.1. poradnika dla ucznia, 
2)  zaplanować jakie czynności będą wykonywane w planowanym salonie masażu, 
3)  dobrać urządzenia biurowe i opisać ich wykorzystanie w pracy technika masażysty. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela, 

  kartka papieru A4, 

  przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 4 

Wyszukaj  i  opracuj  na  komputerze  skróconą  instrukcję  obsługi  wybranego  urządzenia. 

Zaplanuj i przygotuj krótkie szkolenie dotyczące obsługi, tego urządzenia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać z przygotowanych instrukcji odpowiadającą wybranemu urządzeniu, 
2)  zapoznać się z instrukcją, 
3)  opracować na komputerze skróconą instrukcję, 
4)  wydrukować instrukcję, 
5)  zaplanować i przygotować szkolenie dotyczące obsługi, 
6)  przeprowadzić szkolenie w grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  urządzenia biurowe niezbędne w pracy technika masażysty, 

  instrukcje obsługi urządzeń, 

  komputer, 

  drukarka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Programy komputerowe w pracy biurowej 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
       
Organizujesz  promocyjny  instruktaż  masażu  przewidujesz  zaprosić  20  osób  z  trzech 
różnych województw. Sporządź kosztorys instruktażu promocyjnego oraz jego program.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z arkuszem kalkulacyjnym, 
2)  sporządzić kosztorys za pomocą arkusza kalkulacyjnego, 
3)  w kosztorysie zaznaczyć:  

 

koszt lokalu o odpowiedniej powierzchni,  

 

koszt dojazdu lub dowozu gości, 

 

koszt rezerwacji pokoi hotelowych, 

 

koszt wynajęcia sprzętu audiowizualnego, 

 

koszt cateringu instruktażu, w tym jedna uroczysta kolacja na 20 osób 

4)  skalkulować i zaprezentować rozwiązania na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

komputer z oprogramowaniem arkusza kalkulacyjnego, 

– 

komputer z dostępem do Internetu, 

– 

drukarka, 

– 

panorama firm regionu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3.    Zasady 

redagowania 

pism 

urzędowych, 

pojęcie 

korespondencji 

 
5.3.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ skróty stosowane w pismach urzędowych. Uzupełnij kartę pracy. 

 

Karta pracy 

 

doktor         _________________ 
dyrektor      _________________ 
tona            _________________ 
rok              _________________ 
magister      _________________ 
naczelnik    _________________ 
numer         _________________

 

według       _________________ 
godzina      _________________ 
minuta        _________________ 
do spraw    _________________ 
ulica           _________________ 
inżynier      _________________ 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić skróty podanych wyrazów, 
2)  wypełnić kartę pracy, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta pracy, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Zredaguj pismo przewodnie dotyczące szkolenia w zakresie masażu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób redagowania pisma przewodniego, 
2)  zredagować pismo przewodnie, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

komputer z drukarką. 

 
Ćwiczenie 3 

Zredaguj  pismo  (CV,  świadectwo  dojrzałości,  2  zdjęcia),  które  jest  niezbędne 

w przypadku ubiegania się o posadę młodszego specjalisty masażu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób redagowania pisma dotyczącego kwestionariusza osobowego, 
2)  zredagować pismo przewodnie w karcie ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

komputer z drukarką. 

 
Ćwiczenie 4 

Wypełnij poniższy kwestionariusz osobowy oraz napisz CV. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować kwestionariusz, a następnie go wypełnić (załącznik 1), 
2)  przeanalizować wzór CV, a następnie opracować swoje CV, 
3)  zaprezentować dokumenty na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

komputer z drukarką. 

 
Załącznik 1 do ćwiczenia 4 
 

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY 

 

1.  Imię (imiona) i nazwisko

............................................................................................................................... 

a)  nazwisko rodowe: 

............................................................................................................................................ 

b)  imiona rodziców: 

............................................................................................................................................. 

c)  nazwisko rodowe matki: 

.................................................................................................................................. 

 

2.  Data i miejsce urodzenia

............................................................................................................................... 

 
3.  Obywatelstwo

................................................................................................................................................. 

 
4.  Numer ewidencyjny (PESEL): 

...................................................................................................................... 

 
5.  Numer identyfikacji podatkowej (NIP): 

....................................................................................................... 

 
6.  Miejsce zameldowania (dokładny adres)

..................................................................................................... 

–  Adres do korespondencji

.............................................................................................................................. 

–  Telefon 

................................................................................................................................................. 

 
7.  Wykształcenie (nazwa szkoły i rok jej ukończenia, zawód, specjalność, stopień, tytuł 

zawodowy, naukowy): 
................................................................................................................................................. 

 
8.  Wykształcenie uzupełniające (kursy, studia podyplomowe, data ukończenia lub 

rozpoczęcia nauki w przypadku jej trwania) 
................................................................................................................................ 

 
9.  Przebieg dotychczasowego zatrudnienia (wskazać okresy zatrudnienia u kolejnych 

pracodawców oraz zajmowane stanowiska pracy): 
....................................................................................................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

10. Dodatkowe uprawnienia, umiejętności, zainteresowania (np. stopień znajomości 

języków obcych, prawo jazdy, obsługa komputera): 
................................................................................................................. 

 
11. Stan rodzinny (imiona i nazwiska oraz daty urodzenia dzieci): 

................................................................. 

 
12. Powszechny obowiązek obrony
a)  stosunek do powszechnego obowiązku obrony: 

............................................................................................... 

b)  stopień wojskowy 

............................................................................................................................................. 

c)  numer specjalności wojskowej 

......................................................................................................................... 

d)  przynależność ewidencyjna do WKU ...... 

....................................................................................................... 

e)  numer książeczki wojskowej 

............................................................................................................................ 

f)  przydział mobilizacyjny do sił zbrojnych RP: ..................... 

............................................................................ 

 
13.  Osoba, którą należy zawiadomić w razie wypadku (imię i nazwisko, adres, telefon): 

.............................                           
................................................................................................................................................
........................... 

 
14.  Oświadczam, że dane zawarte w pkt. 1, 2, 4 i 6 są zgodne z dowodem osobistym seria 

........................... 

nr ............... wydanym przez ....................................................... albo innym dowodem 

 

tożsamości .......... 

 
 
 
data i podpis osoby składającej kwestionariusz 
Kielce, 23-09-1989, Leon Krawiec 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Załącznik 2 do ćwiczenia 4 
 

D

ANE PERSONALNE

 

imię i nazwisko

 

 

 

adres

 

 

 

telefon

 

 

 

e-mail

 

 

 

data urodzenia   

 

D

OŚWIADCZENIE ZAWODOWE

 

• okres (od - do)

 

 

 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

 

• zajmowane stanowisko

 

 

 

• okres (od - do)

 

 

 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

  

• zajmowane stanowisko

 

 

 

• okres (od - do)

 

 

 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

 

• zajmowane stanowisko

 

 

 

• okres (od - do)

 

 

 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

 

• zajmowane stanowisko

 

 

 

W

YKSZTAŁCENIE

 

 

• okres (od - do)   

 

• rodzaj instytucji organizującej 

kształcenie 

 

 
 

• uzyskany tytuł/ stopień /rodzaj 

dyplomu 

 

 

• okres (od - do)   

 

• rodzaj instytucji organizującej 

kształcenie 

 

 

• uzyskany tytuł/ stopień/ rodzaj 

dyplomu 

 

  

J

ĘZYKI OBCE

 

   

 

WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, 

DOŚWIADCZENIE

    

Z

DOLNOŚCI MANUALNE

 

 

   

I

NNE ZDOLNOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI

 

 

    

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Zasady 

archiwizacji 

dokumentów, 

odbieranie 

i przekazywanie 

informacji 

za 

pomocą 

poczty 

elektronicznej, wyszukiwarka internetowa 

 
5.4.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Prześlij  pocztą  elektroniczną  instrukcję  obsługi  jednego  z  urządzeń  peryferyjnych 

komputera do 5 znajomych osób. Poproś o potwierdzenie otrzymania informacji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  opracowaną instrukcję  sprawdzić w celu wyeliminowania ewentualnych błędów, 
2)  przygotować krótkie pismo informujące o załączniku, 
3)  załączyć instrukcję do e-maila, 
4)  opracowaną instrukcję wysłać pocztą elektroniczną, 
5)  poprosić o potwierdzenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  komputer z dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 2 

Wpisz w wyszukiwarkę potrzebne zagadnienie z dziedzin medycznych. 

 

Twoja wyszukiwarka 

Wpisz to, co chcesz szuka

ć: 

 

Szukaj

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować zagadnienia z dziedzin medycznych, 
2)  wpisawszy zaplanowane zagadnienie wcisnąć przycisk „szukaj”, 
3)  przeanalizować ilość wyników wyszukiwania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  komputer z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Korzystanie  z  programów 
komputerowych wspomagających pracę masażysty” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania od 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, są poziomu podstawowego, 

– 

zadania od 2, 18, 19, 20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. c, 4. a, 5. b, 6. a, 7. b, 8. a, 9. a, 10. d, 11. a, 
12. 
b, 13. a, 14. b, 15. a, 16. d, 17. d, 18. a, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić urządzenia do przesyłania informacji 

Scharakteryzować obowiązki pracodawcy 

PP 

Określić zadania przy pracy komputerowej 

Podać kąt obserwacji ekranu 

Podać odległość między sąsiednimi 
monitorami 

Podać odległość pomiędzy pracownikiem 
a innym monitorem 

Określić położenie fotela względem podłoża 

Określić wilgotność powietrza 
w pomieszczeniach 

Określić odpowiednią temperaturę 
w pomieszczeniach 

10  Określić granice hałasu w pomieszczeniach 

11  Określić program to tworzenia dokumentów 

tekstowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

12  Określić zastosowanie programu Word 

13  Wyjaśnić zalety formatowania 

14  Określić urządzenia biurowe 

15  Opisać zasadę pisania na klawiaturze 

16  Określić zadania arkusza kalkulacyjnego 

17  Wyjaśnić zastosowanie wykresów 

18  Określić zastosowanie korespondencji 

PP 

19  Określić rodzaje korespondencji 

PP 

20  Określić przeciwieństwo korespondencji 

biurowej 

PP 

 
Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
3.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
4.  Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 
5.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  20  zadań  i  sprawdza  Twoje  wiadomości  z  zakresie  korzystania 

z programów komputerowych wspomagających pracę masażysty. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Wskaż  tylko  jedną 

odpowiedź  prawidłową.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zakreślić 
kółkiem i zaznaczyć odpowiedź poprawną.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu pisemnego masz 40 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do urządzeń służących do przekazywania informacji należy 

a)  notebook. 
b)  drukarka. 
c)  telefon komórkowy. 
d)  kserokopiarka. 
 

2.  Obowiązkiem pracodawcy jest 

a)  zapewnienie bezpieczeństwa i higieny warunków pracy. 
b)  ochrona zdrowia pracowników. 
c)  dopuszczenie do pracy urządzeń stanowiskowych. 
d)  prowadzenie szkoleń. 

 
3.  Pracownik pracujący z komputerem powinien 

a)  nosić okulary. 
b)  samodzielnie naprawić sprzęt. 
c)  siedzieć w odległości 40-75 cm od monitora. 
d)  stosować 15 min przerwy po każdej godzinie pracy. 

 
4.  Wysokość kąta obserwacji ekranu powinien wynosić 

a)  20–50

o

 w dół od wysokości oczu. 

b)  20–50

o

 w górę od wysokości oczu. 

c)  20–50

o

 nie zależnie od wysokości oczu. 

d)  20–50

o

 w zależności od biurka. 

 
5.  Odległość między sąsiednimi monitorami powinna wynosić 

a)  80 cm. 
b)  minimum 60 cm. 
c)  maximum 60 cm. 
d)  90 cm. 

 
6.  Odległość między pracownikiem a tyłem sąsiedniego monitora powinna wynosić 

a)  80 cm. 
b)  60 cm. 
c)  90 cm. 
d)  50 cm. 

 
7.  Krzesło obrotowe, stabilne z podstawką w zakresie, powinno znajdować się 

a)  40-50 cm od biurka. 
b)  40-50 cm od podłoża. 
c)  60-80 cm od biurka. 
d)  60-80 cm od podłoża. 

 
8.  Wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu wynosi 

a)  40–80%. 
b)  20–40%. 
c)  40–60%. 
d)  20–60%. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9.  Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 

a)  20–26

o

C. 

b)  25–30

o

C. 

c)  18–20

o

C. 

d)  20–23

o

C. 

 
10. Hałas w pomieszczeniu nie powinien przekraczać 

a)   powyżej 50 dB. 
b)  powyżej 55 dB. 
c)  poniżej 50 dB. 
d)  poniżej 55 dB. 

 
11. Programem komputerowym do tworzenia dokumentów tekstowych jest 

a)  Word. 
b)  Exel. 
c)  Internet. 
d)  PowerPoint. 
 

12.  Edytor tekstu Word służy do 

a)  modyfikowania grafiki. 
b)  tworzenie  dokumentów  tekstowych  oraz  odtwarzania  testów  ze  słuchu  i  do  jego 

formatowania. 

c)  rysowania. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
13. Formatowanie tekstu umożliwia 

a)  zmianę wyglądu poszczególnych znaków i akapitów. 
b)  naprawę urządzeń biurowych. 
c)  zmianę narysowanych rysunków. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
14. Do typowych urządzeń biurowych należą 

a)  skaner, obcinarka, telefon. 
b)  komputer, fax, telefon. 
c)  komputer, wózek, kopiarka. 
d)  laminator, obcinarka, bindownica. 

 
15. Pisząc tekst, dokument należy pamiętać aby 

a)  pisać na klawiaturze metodą mnemotechniczną (wszystkie palce). 
b)  pisać dwoma palcami. 
c)  piać jak komu wygodnie. 
d)  pisać w zależności od zdolności. 

 
16. Zadaniem podstawowym arkusza kalkulacyjnego jest 

a)  budowanie tabel. 
b)  rysowanie. 
c)  budowanie wykresów. 
d)  wykonywanie obliczeń na pojedynczych komórkach i grupach.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

17.  Wykres służy do 

a)  budowania tabel. 
b)  umieszczania tabel. 
c)  rysowania tabel. 
d)  przedstawiania  w  sposób  graficzny  i  na  wiele  różnych  sposobów  danych 

umieszczonych w arkuszu. 

 
18.  Korespondencja to porozumiewanie się 

a)  listowe. 
b)  ustne. 
c)  listowe i ustne. 
d)  telefoniczne. 

 
19.  Rodzajem korespondencji są 

a)  książki. 
b)  płyty CD. 
c)  długopisy i ołówki. 
d)  telefon. 

 
20.  Przeciwieństwem korespondencji biurowej jest 

a)  telefon. 
b)  e-mail. 
c)  płyty CD. 
d)  książki. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Korzystanie  z  programów  komputerowych  wspomagających  pracę 
masażysty 
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Test 2 
 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Korzystanie  z  programów 
komputerowych wspomagających pracę masażysty” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 1, 3, 9, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym,  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi  1.  a,  2.  a,  3.  c,  4.  c,  5.  a,  6.  d,  7.  a,  8.  b,  9.  a,  10.  a,  11.  c, 
12. 
c, 13. a, 14. d, 15. c, 16. a, 17. d, 18. d, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić czynniki wpływające na 
bezpieczeństwo podczas pracy z komputerem 

PP 

Określić skład zestawu komputerowego 

Scharakteryzować program do tworzenia 
prezentacji multimedialnych 

PP 

Określić zastosowanie programu front page 

Zdefiniować pojęcie korespondencji 

Określić czym są pisma informacyjne 

Określić załącznik do pisma przewodniego 

Zdefiniować pojęcie zaświadczenie 

Określić cechy stylu urzędowego 

PP 

10  Określić zastosowanie pism urzędowych 

11  Wyjaśnić znacznie skrótu PAN 

12  Wyjaśnić znacznie skrótu BHP 

13  Dokonać podziału pism ze względu na treści 

PP 

14  Określić skład pism na formularzach 

15  Określić znaczenie nagłówka w piśmie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

16  Określić skrótowiec ONZ 

17  Określić skrótowiec ZUS 

18  Określić znaczenie nazw grupowych 

19  Wyjaśnić zastosowanie kropki 

20  Wyjaśnić zastosowanie kropki 

 
Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
3.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
4.  Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 
5.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  20  zadań  i  sprawdza  Twoje  wiadomości  z  zakresu  nawiązywania 

i utrzymywania kontaktów międzyludzkich  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Wskaż  tylko  jedną 

odpowiedź  prawidłową.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zakreślić 
kółkiem i zaznaczyć odpowiedź poprawną.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu pisemnego masz 40 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Czynnikami wpływającymi na bezpieczną pracę z komputerem są/jest 

a)  meble. 
b)  ludzie. 
c)  brak szkoleń. 
d)  brak okularów. 

 
2.  Zestaw komputerowy składa się 

a)  jednostki centralnej, monitora i klawiatury. 
b)  jednostki centralnej, bindownicy, klawiatury. 
c)  jednostki centralnej, monitora, kserokopiarki. 
d)  jednostki centralnej, monitora, skanera. 

 
3.  Programem komputerowym do tworzenia prezentacji multimedialnych jest 

a)  Word. 
b)  Excel. 
c)  Power Point. 
d)  Publisher. 

 
4.  Program komputerowy Front Page służy do 

a)  tworzenia grafiki. 
b)  tworzenia dokumentów tekstowych. 
c)  tworzenia stron Internetowych. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
5.  Korespondencja jest to 

a)  wymiana myśli. 
b)  ustna wymiana myśli. 
c)  telefoniczne porozumiewanie się. 
d)  ustne i pisemne porozumiewanie się. 

 
6.  Zaznacz błędną odpowiedź. Do pism informacyjnych nie należą 

a)  rachunek. 
b)  notka. 
c)  sprawozdanie. 
d)  wypracowanie. 

 
7.  Co powinno się wysyłać wraz z pismem przewodnim 

a)  załączniki. 
b)  notkę. 
c)  propozycje. 
d)  rachunek. 

 
8.  Zaświadczenie jest to 

a)  potwierdzenie stanu z przeszłości. 
b)  potwierdzenie stanu faktycznego. 
c)  potwierdzenie zaistniałego faktu. 
d)  potwierdzenie z wyprzedzeniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.  Styl urzędowy cechuje się 

a)  używaniem zwrotów grzecznościowych. 
b)  używanie form osobowych. 
c)  używanie zwrotów o zabarwieniu emocjonalnym. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
10. Pismo urzędowe może dotyczyć 

a)  tylko jednej sprawy. 
b)  maksymalnie dwóch spraw. 
c)  wielu spraw. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
11. Rozszyfruj skrót PAN 

a)  Państwowa Akademia Nauk. 
b)  Polska Aukcja Naukowców. 
c)  Polska Akademia Nauk. 
d)  Polski Akcent Narodowościowy. 

 
12. Rozszyfruj skrót BHP 

a)  Baza Hal Produkcyjnych. 
b)  Bezpieczeństwo Handlowców Polskich. 
c)  Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. 
d)  Bezpośredni Hamulec Produkcji. 

 
13. Ze względu na treść, pisma dzielą się na 

a)  zewnętrzne i wewnętrzne. 
b)  sporządzane na formularzach i na blankietach korespondencyjnych. 
c)  informacyjne i przekonujące. 
d)  zwykłe i terminowe. 

 
14. Do pism sporządzanych na formularzach zaliczamy 

a)  notkę służbową. 
b)  reklamacje. 
c)  ofertę. 
d)  umowę o pracę. 

 
15. Nagłówek pisma zawiera 

a)  imię, nazwisko nadawcy oraz adres. 
b)  adres, kod pocztowy i miejscowość nadawcy. 
c)  nazwę przedsiębiorstwa, adres, kod pocztowy, miejscowość. 
d)  nazwę przedsiębiorstwa, kod pocztowy i miejscowość. 

 
16. Skrótowiec ONZ jest 

a)  literowcem. 
b)  głoskowcem. 
c)  grupowcem. 
d)  skrótowcem mieszanym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

17. Skrótowiec ZUS jest 

a)  skrótem mieszanym. 
b)  grupowcem. 
c)  literowcem. 
d)  głoskowcem. 

 
18. Nazwy grupowe 

a)  powstają przez połączenie różnych sposobów odczytywania skrótów. 
b)  zbudowane są z pierwszych liter nazwy. 
c)  powstają przez wymawianie pierwszych głosek. 
d)  powstają  przez  wymawianie  pierwszych  grup  głosek  lub  sylab  skracanych 

wchodzących w skład formacji kilkuwyrazowej. 

 
19. Kropkę stawiamy po 

a)  dr. 
b)  nr. 
c)  mgr. 
d)  inż. 

 
20. Kropki nie stawiamy po 

a)  mgr. 
b)  inż. 
c)  prof. 
d)  godz. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Korzystanie  z  programów  komputerowych  wspomagających  pracę 
masażysty 
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  LITERATURA 

 

1.  Kienzler  I.:  Praca  biurowa  i  język  handlowy: wzory  pism,  umów  i  innych dokumentów 

w języku polskim, angielskim i niemieckim. Wydawnictwo „IVAX”, Gdynia 1999 

2.  Kinel K.: Technika pracy biurowej, część 1. WSiP, Warszawa 2003 
3.  Ogletree T. W.: Windows XP PL. Księga eksperta. Helion, Gliwice 2002 
4.  Stefaniak-Piasek E.: Technika pracy biurowej, część 2. WSiP, Warszawa 2003 
5.  Stinson  C.,  Dodge  M.:  Microsoft  Excel wersja 2002  dla ekspertów. Wydawnictwo  RM, 

Warszawa 2003 

6.  Wiśniewska M.: Technika biurowa. Wydawnictwo „eMPi2”, Poznań 1997 
7.  www.ergonomia.e-ar.pl