Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MII Temat 2 Pro umeb

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

TemaT

2.

ProjekTowanie umeblowania mieszkania

Czas trwania:

2 x 45 minut.

Cele ogólne:

Przygotowanie ucznia do:

świadomego organizowania przestrzeni mieszkalnej, zgodnie z potrzebami własnymi ucznia i współmieszkańców;

właściwego, bezpiecznego posługiwania się narzędziami do obróbki papieru.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

wyjaśnić, co to jest plan poziomy mieszkania i jakie informacje można z niego wyczytać, w jaki sposób można pro-

jektować umeblowanie mieszkania;

zaprojektować umeblowanie mieszkania zaspokajające potrzeby jego mieszkańców;

zaplanować kolorystykę wyposażenia mieszkania zgodnie z potrzebami jego mieszkańców;

we właściwy, bezpieczny sposób posługiwać się podstawowymi narzędziami do obróbki papieru;

poprawnie ciąć, zaginać i kleić karton.

metody i formy pracy:

metody: pogadanka, praca z podręcznikiem, problemowa, dyskusja, ćwiczenia praktyczne;

formy pracy: praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

podręcznik z ćwiczeniami;

wkładka z podręcznika cz. 2;

kartka z bloku technicznego formatu A4;

przybory do rysowania;

nożyczki;

nóż introligatorski;

klej;

ścinki materiałów włókienniczych.

Przebieg lekcji

i. Część wstępna

1.

Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji:

Jakie elementy mają wpływ na samopoczucie człowieka?

Co to jest rzut poziomy mieszkania?

2.

Zapisanie na tablicy tematu lekcji.

ii. Część zasadnicza

1.

Dyskusja na temat: W jaki sposób można projekto wać umeblowanie mieszkania (rysunek prze strzenny, widok z góry,

makieta)? Wyjaśnienie, jaką przewagę ma sporządzenie makiety nad po zostałymi sposobami pracy.

Makieta umożliwia sprawdzenie, czy wysokości mebli są właściwie dobrane, gdzie powiesić półki, obrazy itp.

2.

Zapoznanie uczniów z kryteriami, według których będzie oceniana praca:

dokładność wykonania modeli mebelków (wycinanie, zginanie, sklejanie);

estetyka wykonania (czyste, niepogniecione, odpowiednio dobrana kolorystyka);

umiejętność uzasadnienia wyboru kolorystyki;

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

rozmieszczenie mebli zgodnie z wcześniej przyjętymi ustaleniami (odpowiednie rozmieszczenie miejsca dla człon-

ków rodziny, zachowanie ciągów komunikacyjnych, stworzenie możliwości odpoczynku i wykonywania pracy itp.).

3.

Wykonanie modeli mebelków (podręcznik):

wycięcie z wkładki załączonej do podręcznika elementów, z których można posklejać mebelki (wycinać można

nożyczkami, ale lepiej zrobić to nożem introligatorskim; w tym przypadku należy zwrócić uwagę na to, aby odpo-

wiednio zabezpieczyć stoły przed zniszczeniem i zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa);

w miejscach zaznaczonych przerywanymi liniami wykonanie wgłębienia z jednej strony mebelka, w miejscach za-

znaczonych punktowymi liniami – z drugiej strony mebelka;

odpowiednie powyginanie wyciętych mebelków i ich staranne posklejanie (wgłębienie powinno się znajdować po

wewnętrznej stronie zagięcia);

na kartonie lub tekturce formatu A3 narysowanie rzutu poziomego mieszkania.

Aby plan mieszkania pasował do zamieszczonych na końcu książki mebelków, należy narysować go w skali 1:30.

4.

Określenie warunków, jakie powinno spełniać zaprojektowane umeblowanie, np. w mieszkaniu zajmowanym przez

rodziców z małym dzieckiem musi być miejsce zarówno do pracy, jak i do odpoczynku, a także dla dziecka.

Pokoje dzieci powinny być, w miarę możliwości, umieszczane z daleka od pokoju gościnnego. Wiąże się to z potrze-

bą zapewnienia dziecku spokojnego snu, nawet wtedy, gdy rodzice przyjmują gości.

5.

Wykonanie makiety umeblowania mieszkania i zaproponowanie odpowiedniej kolorystyki (podręcznik).

Malowanie mebelków nie jest najlepszym rozwiązaniem; uczniowie często robią to bardzo niestarannie. Lepszym

rozwiązaniem jest zgromadzenie w pracowni resztek materiałów włókienniczych i dobieranie z nich odpowiednich

elementów wystroju mieszkania.

6.

Przegląd wszystkich projektów i wybór najlepszego na podstawie wcześniej podanych kryteriów.

Najlepszy projekt i najlepszą pracę powinni wybrać uczniowie. Bardzo ważne jest umożliwienie uczniom rzeczowej

dyskusji. Pytania, które warto zadawać uczniom w czasie dyskusji na temat jakości ocenianych prac:

Jakie trudności napotkałeś (napotkałaś) w czasie pracy?

Co miało wpływ na to, że praca nie spełnia Twoich oczekiwań?

Co wpłynęło na to, że tak dobrze oceniasz tę pracę?

iii. Część podsumowująca

1.

Ocena prac z uwzględnieniem wysiłku włożonego w ich wykonanie przez poszczególnych uczniów.

2.

Uporządkowanie stanowisk pracy.

