background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

Monika Mosionek 
Mirosława Szewczyk 

 

 

 

Wykonywanie operacji technologicznych w procesach 
wytwarzania wyrobów odzieżowych 743[01].Z4.03
 
 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Płuska 
mgr Janina Szeliga Szafrańska 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Monika Mosionek 
mgr Mirosława Szewczyk 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Figura 
 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].Z4.03 

„Wykonywanie 

operacji 

technologicznych 

procesach 

wytwarzania 

wyrobów 

odzieżowych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu krawiec. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Proces wykrawania elementów odzieży 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Zasady łączenia elementów odzieży. Węzły technologiczne 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3.  Dokumentacja techniczno-technologiczna – wybrane dokumenty 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia 

14 

5.4.  Rodzaje zapięć odzieżowych. Elementy ozdobne w odzieży 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

5.5.  Zasady łączenia elementów ze skóry 

20 

5.5.1.  Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie krawiec 743 [01]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

  literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy  

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

 

743[01].Z4 

Przemysłowa produkcja odzieży 

743[01].Z4.03 

Wykonywanie operacji technologicznych  

w procesie wytwarzania wyrobów 

odzieżowych  

743[01].Z4.02 

Opracowywanie dokumentacji procesu 

produkcyjnego odzieży 

743[01].Z4.01 

Organizowanie procesu produkcyjnego  

w przedsiębiorstwie odzieżowym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

dobierać narzędzia i przybory potrzebne do wykonania czynności, 

 

odczytywać schematy strukturalne, 

 

dobierać ściegi i szwy do określonych operacji technologicznych, 

 

obsługiwać maszynę stębnową i overlock, 

 

wykonywać proste węzły technologiczne, 

 

wymienić rodzaje rękawów, kołnierzy, 

 

rozpoznawać odmiany modelowe spódnic i spodni, 

 

opisać dokumenty zawarte w dokumentacji techniczno-technologicznej, 

 

odczytywać schematy strukturalne wyrobów odzieżowych, 

 

określić zasady stopniowania szablonów, 

 

przedstawić podstawowe maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle odzieżowym, 

 

scharakteryzować systemy organizacji produkcji i metody pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  produkcji  odzieży  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa 
i higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej,  ochrony  środowiska  i  wymaganiami 
ergonomii, 

 

określić  zasady  organizacji  stanowisk  roboczych  w  poszczególnych  fazach  procesu 
technologicznego, 

 

dobrać maszyny i urządzenia do kolejnych faz procesu technologicznego, 

 

przewidzieć zagrożenia występujące w procesie produkcyjnym, 

 

odczytać  zadania  produkcyjne  zawarte  w  karecie  operacji  stanowiska  pracy 
przedstawione w formie graficznej i opisowej, 

 

sporządzić  rysunek  układu  szablonów  na  tkaninie  uwzględniając  właściwości 
konfekcyjne materiałów odzieżowych, 

 

wykroić elementy odzieży, 

 

skompletować poszczególne wykroje, 

 

zastosować zasady łączenia elementów odzieży, 

 

wykonać proste i złożone węzły technologiczne na elementach odzieży, 

 

uszyć wyroby odzieżowe według dokumentacji techniczno - technologicznej, 

 

wykonać różnego rodzaju zapięcia, 

 

zastosować zasady wykończenia wyrobów odzieżowych, 

 

dokonać obróbki wykończeniowej wyrobów odzieżowych, 

 

wykonać elementy ozdobne w odzieży, 

 

wszyć różnego rodzaju rękawy, 

 

zszyć wykrojone elementy skóry, 

 

ułożyć szablony na powierzchni błamu lub na łatach skór licowych, 

 

zastosować zasady współpracy w zespole produkcyjnym, 

 

dokonać kontroli międzyoperacyjnej, 

 

określić zasady przeprowadzania kontroli gotowego wyrobu odzieżowego, 

 

dokonać klasyfikacji gatunkowej wyrobu odzieżowego, 

 

określić systemy organizacji produkcji w szwalni i metody pracy, 

 

przewidzieć  konsekwencje  nieprzestrzegania przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony  przeciwpożarowej  oraz  wymagań  ergonomii  w  trakcie  realizacji  zadań 
zawodowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

……………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Krawiec 743[01] 

Moduł:  

 

 

 

Przemysłowa produkcja odzieży 743[01].Z4 

Jednostka modułowa:  

 Wykonywanie  operacji  technologicznych  w  procesach 
wytwarzania wyrobów odzieżowych 743[01].Z4.03 

 Temat: Sporządzenie planu działania dla wyrobu odzieżowego (spodenki krótkie). 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności sporządzania planu pracy. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

odczytać polecenie zawarte w instrukcji zadania, 

 

dobrać materiały i dodatki do asortymentu odzieży, 

 

dobrać narzędzia, przybory, maszyny potrzebne do uszycia wyrobu, 

 

dobrać parametry prasowania, 

 

ustalić kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka,  

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:
1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw tkanin i dodatków krawieckich, 

 

ćwiczenia technologiczne, 

 

normy dotyczące szwów, 

 

zestaw narzędzi i przyborów. 

 
Przebieg zajęć: 
1)  Czynności organizacyjne. 
2)  Nawiązanie do tematu. 
3)  Nauczyciel  prezentuje  spodenki  krótkie.  Wskazuje  na  rodzaj  tkaniny,  dodatków 

oraz na techniki  wykonania  i  wykończenia  prezentowanych  wyrobów.  Informuje, 
że uczniowie będą wykonywali spodenki gimnastyczne. 

4)  Każdy  uczeń  otrzymuje  instrukcje  oraz  zestaw  ćwiczeń  technologicznych,  ze  szwami 

wg PN, próbniki pokazujące obręby, wszycie paska. 

5)  Zadaniem ucznia jest sporządzić plan działania wykonania spodenek gimnastycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Instrukcja dla ucznia 
Sporządź plan działania dla spodenek gimnastycznych. 
 
a)  Zapisz plan działania 

  czynności prowadzące do uszycia spodenek. 

…………………………………………………………………………………………………... 
………………………………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
b)  Sporządź wykaz: 

  materiałów i dodatków krawieckich potrzebnych do uszycia spodenek. 

………………………………………………………………………………………………….. 
………………………………………………………………………………………………….. 
………………………………………………………………………………………………….. 
………………………………………………………………………………………………….. 
………………………………………………………………………………………………….. 
………………………………………………………………………………………………….. 

  maszyn, narzędzi i przyborów potrzebnych do uszycia spodenek; 

…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 

 

c)  Przygotuj prezentację wykonania zadania. 
 
Zakończenie zajęć 

 

Uczniowie prezentują efekty swojej pracy. 

 

Nauczyciel przekazuje uwagi i ocenia każdego ucznia. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Uczniowie wypełniają karty ewaluacyjne 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

 ……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Krawiec 743[01] 

Moduł:  

 

 

 

Przemysłowa produkcja odzieży 743[01].Z4 

Jednostka modułowa:  

 Wykonywanie  operacji  technologicznych  w  procesach 
wytwarzania wyrobów odzieżowych 743[01].Z4.03 

 Temat: Wszycie mankietu do dołu rękawa. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wszycia mankietu do dołu rękawa. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

odczytać przekroje graficzne węzłów technologicznych. 

 

scharakteryzować metody wszycia mankietów do dołu rękawa. 

 

prawidłowo wszyć mankiet do dołu rękawa. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw multimedialny, 

 

ćwiczenia technologiczne. 

 
Przebieg zajęć: 
1)  Czynności organizacyjne. 
2)  Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 
3)  Nauczyciel  przedstawia  próby  technologiczne  z  metodami  wszycia  mankietów  wraz 

z przekrojami graficznymi.  

4)  Nauczyciel  dzieli  klasę  na  dwie  grupy.  Każda  grupa  otrzymuje  kartę  pracy  z  instrukcją 

oraz materiały do wykonania ćwiczenia.  

5)  Uczniowie odczytują rysunek metody wszycia mankietu. Każdy członek grupy wykonuje 

ćwiczenie indywidualnie.  

6)  Po skończeniu ćwiczenia wspólnie przygotowują prezentację.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Karta pracy 
Odczytaj z przekroju graficznego metodę wszycia mankietu do dołu rękawa a następnie wszyj 
mankiet zgodnie z instrukcją. 

Metoda 1 

 

 

 
 

Metoda 2 
 

 

 
 

 
Zakończenie zajęć 
1.  Nauczyciel dokonuje kontroli: 

  Czy uczniowie prawidłowo odczytali przekroje graficzne? 

  Czy prawidłowo wszyli mankiet? 

  Czy podczas pracy zachowywali przepisy BHP? 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

5.   ĆWICZENIA

 

 

5.1.   Proces wykrawania elementów odzieży  

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Sporządź rysunek układu szablonów spódnicy damskiej w dwóch rozmiarach na tkaninie 

bawełnianej gładkiej, wykrój i skompletuj poszczególne elementy spódnicy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiedni rodzaj układu szablonów, 
2)  prawidłowo ułożyć szablony spódnicy na tkaninie, 
3)  wykroić poszczególne elementy spódnicy, 
4)  oznaczyć i skompletować wykroje. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komplet szablonów spódnicy damskiej w dwóch rozmiarach, 

 

tkanina wełniana w kratę, 

 

plansze z różnymi rodzajami układów szablonów 

 

narzędzia i przybory do krojenia. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź  układ  kroju  bluzki  damskiej  w  trzech  rozmiarach  na  tkaninie  bawełnianej 

gładkiej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiedni układ kroju, 
2)  prawidłowo ułożyć szablony bluzki, 
3)  wykonać rysunek układu szablonów na tkaninie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komplet szablonów bluzki damskiej w trzech rozmiarach, 

 

tkanina atłasowa, 

 

plansze z różnymi rodzajami układów szablonów, 

 

mydełko lub kreda krawiecka. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  zwarstwowanej  przez  ciebie  tkaninie  bawełnianej  gładkiej,  sporządź  rysunek  układu 

szablonów spódniczki dziewczęcej w dwóch rozmiarach i dobierz maszyny i urządzenia jakie 
zastosujesz w kolejnych fazach rozkroju. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ułożyć materiał w stos składający się z 5 warstw, 
2)  ułożyć prawidłowo szablony na pierwszej warstwie, 
3)  sporządzić rysunek układu szablonów, 
4)  dobrać maszyny i urządzenia do kolejnych faz rozkroju materiału. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tkanina bawełniana gładka, 

 

komplet szablonów w dwóch rozmiarach, 

 

plansze z różnymi rodzajami układów szablonów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

5.2.  Zasady  łączenia  elementów  odzieży.  Węzły  technologiczne 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  próbę  technologiczną  wszycia  zamka  błyskawicznego  na  linii  środka  tyłu 

spódnicy  asymetrycznie – jednostronnie. 

 
 
 
 
 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zszyć zaszewki w tyle spódnicy, 
2)  zaprasować zaszewki, 
3)  zszyć spódnicę po linii środka tyłu pozostawiając otwór na zamek błyskawiczny , 
4)  rozprasować szew, 
5)  obrzucić szew, 
6)  wszyć zamek błyskawiczny. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykrój spódnicy, 

 

maszyna stębnowa i overlock, 

 

żelazko, 

 

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce, 

 

zamek błyskawiczny, nici, 

 

plansze przedstawiające różne rodzaje wszycia zamka. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj próbę technologiczną uszycia kołnierza na stójce. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  podkleić wierzchnią część kołnierza i stójki, 
2)  uszyć kołnierz, 
3)  wszyć kołnierz w stójkę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykroje kołnierza i stójki z tkaniny bawełnianej, 

 

wkład klejowy, 

 

maszyna stębnowa, 

 

żelazko, 

 

nici i przybory do szycia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykończ rozporek w rękawie plisą skośną, uszyj i wszyj mankiet konfekcyjnie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszyć rozporek pliską skośną, 
2)  zszyć i wykończyć szew w rękawie, 
3)  uszyć mankiet, 
4)  ułożyć zakładki w rękawie, 
5)  wszyć mankiet. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykrój rękawa, mankietu, pliski skośnej, 

 

wkład klejowy, nici, 

 

maszyna stębnowa i overlock, 

 

żelazko, 

 

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

5.3.   Dokumentacja techniczno-technologiczna – wybrane 

dokumenty 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie rysunków wykonaj próbę technologiczną wszycia zamka błyskawicznego. 

          

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać z rysunków technikę wszycia zamka, 
2)  zszyć przód i tył spódnicy, zostawiając otwór na zamek błyskawiczny, 
3)  rozprasować szew, 
4)  wykończyć szew na overlocku, 
5)  wszyć zamek błyskawiczny. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykrój spódnicy, 

 

maszyna stębnowa i overlock, 

 

żelazko, 

 

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce, 

 

zamek błyskawiczny, nici, 

 

plansze przedstawiające różne rodzaje wszycia zamka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Odczyta ze schematu graficznego rodzaj kołnierza, uszyj go i wszyj do podkroju szyi. 

          

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać schemat graficzny, 
2)  wykroić elementy kołnierza, 
3)  uszyć kołnierz, 
4)  podkleić, zaprasować i wykończyć na overlocku obłożenia, 
5)  zszyć szwy barkowe, rozprasować i wykończyć brzegi na overlocku, 
6)  wszyć kołnierz do podkroju szyi zgodnie ze schematem.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykrój przodów i tyłu bluzki, 

 

tkanina na kołnierz, 

 

wkład klejowy, 

 

maszyna stębnowa i overlock, 

 

żelazko, 

 

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce, 

 

plansze przedstawiające różne rodzaje wszycia kołnierza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

Ćwiczenie 3 

Na podstawie schematu graficznego uszyj i wszyj mankiet do rękawa. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zszyć rękaw, rozprasować szew i wykończyć na overlocku, 
2)  wykroić i uszyć mankiet, 
3)  wszyć mankiet do dołu rękawa. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykrój rękawa z odszytym rozporkiem, 

 

tkanina na mankiet, 

 

wkład klejowy 

 

maszyna stębnowa i overlock, 

 

żelazko, 

 

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce. 

 
Ćwiczenie 4 

Zakład  produkcyjny  otrzymał  zamówienie  na  wykonanie  15  sztuk  bluzek  dziewczęcych  

z  tkaniny  bawełnianej  w  trzech  rozmiarach.  Dobierz  zespół  5  osobowy,  zaproponuj  metody 
i systemy  produkcji  w  szwalni,  wykonaj  zamówienie  zgodnie  z  dokumentacją  techniczno- 
-technologiczną, dokonaj kontroli i klasyfikacji gatunkowej wyrobów gotowych. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać pięcioosobowy zespół, 
2)  dobrać system organizacji produkcji i metodę pracy w szwalni, 
3)  przydzielić zadania członkom grupy, 
4)  ustawić stanowiska pracy, 
5)  uszyć wyrób zgodnie z dokumentacją techniczno technologiczną, 
6)  dokonać kontroli i klasyfikacji gatunkowej wyrobu gotowego. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wykroje bluzki dziewczęcej w trzech rozmiarach, 

 

wykroje z wkładu klejowego, 

 

nici, guziki, 

 

maszyny stębnowe, overlock, dziurkarka, guzikarka,  

 

stanowisko do prasowania, 

 

dokumentacja techniczno technologiczna, 

 

normy dotyczące klasyfikacji gatunkowej wyrobów gotowych, 

 

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5.4.   Rodzaje  zapięć  odzieżowych.  Elementy  ozdobne  w  odzieży 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj próbę technologiczną zapięcia „polo”. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykroić  materiał w zapięciu „polo” pozostawiając na szew 1 cm do okoła, 
2)  przyłożyć do wierzchniej strony dwa obsadzenia „pola”, 
3)  przyszyć obsadzenia wzdłuż wycięcia na szerokość 1 cm do oznaczonej długości „pola”, 
4)  naciąć przód w dole zapięcia, 
5)  rozprasować szwy, 
6)  przełożyć obsadzenia do wewnętrznej strony formując szerokość zapięcia „pola”, 
7)  nałożyć plisę prawą na lewą, 
8)  przeszyć obsadzenia od wewnątrz oraz dół „pola”, 
9)  wykończyć szew „pola” od spodu overlockiem. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tkanina bawełniana, 

 

forma przodu, 

 

foliogramy ze schematami strukturalnymi zapięcia, 

 

maszyna stębnowa i overlock, 

 

żelazko, 

 

taśma centymetrowa, szpilki, igły, nici, 

 

wkład klejowy. 

 
Ćwiczenie 2 

W bluzce damskiej rozmieść i wykonaj dziurki poziome, przyszyj guziki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić długość przodów, 
2)  rozmieścić, zgodnie z zasadami, dziurki poziome, 
3)  wyszyć dziurki na maszynie dziurkarce, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

4)  oznaczyć miejsce przyszycia guzików, 
5)  przyszyć guziki, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

uszyta bluzka, 

 

maszyna dziurkarka, 

 

taśma centymetrowa, nożyce, igły, szpilki, nici, guziki. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj próbę technologiczną kieszeni nakładanej ozdobionej lamówką. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykroić kieszeń nakładaną o linii półokrągłej, 
2)  wykonać obręb podwójny w górnej krawędzi kieszeni, 
3)  wykroić pliskę skośną, 
4)  wykończyć brzegi kieszeni lamówką, 
5)  naszyć gotową kieszeń na próbnik, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tkanina, 

 

maszyna stębnowa, 

 

forma kieszeni, 

 

taśma centymetrowa, szpilki kreda krawiecka, linijka, nożyce. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

5.5.   Zasady łączenia elementów ze skóry 
 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Spośród kilkunastu skór wybierz odpowiednią ilość skór potrzebnych do skrojenia jednej 

sztuki kamizelki męskiej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać  sortowania  skór  i  wybrać  cztery  sztuki  w  jednym  odcieniu  i  jednakowej 

grubości, 

2)  ułożyć na powierzchni skór formy kamizelki, 
3)  wyciąć elementy kamizelki i skompletować, 
4)  oznaczyć wykroje. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

15 sztuk skór, 

 

formy kamizelki męskiej, 

 

nóż do wycinania. 

 
Ćwiczenie 2 

Uszyj kamizelkę męską ze skóry. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  skontrolować wykroje kamizelki męskiej, 
2)  uszyć kamizelkę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Środki dydaktyczne: 

 

wykroje kamizelki męskiej, 

 

maszyna do szycia skór, 

 

stanowisko do prasowania, 

 

nici, klej, przybory. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Wykonywanie  operacji 

technologicznych w procesach wytwarzania wyrobów odzieżowych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 4, 5, 9, 11, 14,  15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 3, 6, 7, 8, 10, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 12  z poziomu  podstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. b, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. c, 9. b, 10. a, 11. a, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. c, 16. a, 17. c, 18. b, 19. c, 20. d 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać rodzaje nakładów 

Określić sposób wszycia zamka 
błyskawicznego 

PP 

Zinterpretować rysunek graficzny 
wszycia paska 

PP 

Wybrać wielkość obrębu w spódnicy 
podstawowej 

Wyjaśnić sposób krojenia pliski 
skośnej 

Określić sposób wszycia kołnierza 

PP 

Zinterpretować rysunek graficzny 
kołnierza 

PP 

Określić  sposób wykończenia 
rozporka w rękawie 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Wyjaśnić sposób wszywania rękawa 

10 

Zinterpretować rysunek graficzny 
rozporka 

PP 

11  Rozróżnić rodzaj mankietu 

12 

Zinterpretować zapis graficzny wszycia 
mankietu 

PP 

13 

Zinterpretować zapis graficzny 
zapięcia 

PP 

14 

Wyjaśnić sposób rozmieszczania 
dziurek 

15 

Wyjaśnić sposób obliczania długości 
mankietu 

16  Zdefiniować pojęcie kontroli jakości 

17  Wymienić zawartość karty operacji 

18 

Zdefiniować pojęcie rysunku 
strukturalnego 

19  Wyjaśnić sposób krojenia skór 

20 

Wymienić etapy konfekcjonowania 
skór 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Do rodzajów nakładów zaliczamy  

a)  pojedynczy, wielokrotny, sekcyjny. 
b)  łączony, wielokrotny, stopniowy. 
c)  pojedynczy, stopniowy, asymetryczny. 
d)  pojedynczy, wielokrotny, stopniowy. 
 

2.  Rysunek przedstawia zamek 

a)  błyskawiczny wszyty symetrycznie – dwustronnie. 
b)  wszyty asymetrycznie kryto. 
c)  błyskawiczny wszyty kryto. 
d)  błyskawiczny wszyty asymetrycznie. 
 

3.  Rysunek graficzny przedstawia wszycie 

 

a)  paska maszyną i podszycie ręczne. 
b)  paska maszyną i stębnowanie na szwie. 
c)  paska maszyną i stębnowanie podwójnie. 
d)  paska maszyną i stębnowanie pojedynczo nad szwem. 
 

4.  Przeciętna  szerokość  obrębu  spódnicy  prostej  wykonanej  z  tkaniny  wełnianej  w  dole 

wynosi 
a)  4,0 – 6,0 cm. 
b)  3,0 – 4,0 cm. 
c)  1,0 – 3,0 cm. 
d)  0,5 –1,0 cm. 
 

5.  Pliskę skośną kroimy po 

a)  nitce osnowy. 
b)  nitce wątku. 
c)  wzdłuż brzegu fabrycznego tkaniny. 
d)  przekątnej kwadratu. 

 
6.  Rysunek przedstawia kołnierz 

a)  wykładany wszyty maszynowo między obłożenia. 
b)  ze stójką wszyty maszynowo. 
c)  wszyty z pliską skośną. 
d)  be-be wszyty z pliską skośną. 
 
 

 
 
7.  Poniższy rysunek graficzny przedstawia kołnierz 

a)  wykładany wszyty maszynowo między obłożenia. 
b)  ze stójką wszyty maszynowo. 
c)  wszyty z pliską skośną. 
d)  be-be wszyty z pliską skośną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

 

8.  Rysunek przedstawia rozporek wykończony 

a)  pliską. 
b)  listewką. 
c)  obrębem. 
d)  obsadzeniem. 
 
 

9.  Wpinając rękaw środek główki rękawa przykładamy do 

a)  szwu bocznego. 
b)  szwu barkowego. 
c)  do punktu montażowego na linii pachy tyłu. 
d)  do punktu montażowego na linii pachy przodu. 

 
10.  Zapis graficzny przedstawia rozporek wykończony 

a)  pliską. 
b)  listewką. 
c)  obsadzeniem. 
d)  obrębem. 
 
 

11.  Rysunek przedstawia 

a)  mankiet krojony łącznie z rękawem. 
b)  mankiet doszywany do rękawa. 
c)  rękaw krótki wykończony w dole pliską skośną. 
d)  rękaw krótki wykończony obrębem pojedynczym. 
 
 
 

12.  Zapis graficzny przedstawia wszycie  

a)  mankietu konfekcyjnie. 
b)  mankietu metodą tradycyjną. 
c)  wszycie mankietu i podszycie ręcznie. 
d)  wszycie mankietu metodą miarową. 

 
 
 
13.  Na rysunku przedstawiono zapięcie 

a)  wykończone obłożeniem. 
b)  wykończone plisą. 
c)  kryte. 
d)  „polo”. 

 
 
14.  Długość dziurki rozmieszcza się w następujący sposób 

a)  1/3 długości dziurki od linii środka do krawędzi załamania. 
b)  2/3 długości dziurki od linii środka do krawędzi załamania. 
c)  długość dziurki od linii środka do linii boku. 
d)  1/2długości dziurki od linii środka do krawędzi załamania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

15.  Długość mankietu przy obwodzie nadgarstka „on” = 16 cm wynosi 

a)  17 cm. 
b)  24 cm. 
c)  21 cm. 
d)  19 cm. 

 
16.  Kontrola międzyoperacyjna polega na kontrolowaniu 

a)  jakości wykonania poszczególnych operacji technologicznych. 
b)  jakości dodatków krawieckich. 
c)  jakości wyrobów gotowych. 
d)  jakości stanowisk roboczych. 

 
17.  Karta operacji zawiera następujące informacje 

a)  wykaz  maszyn  i  urządzeń,  rysunek  modelowy  wyrobu,  parametry  technologiczne 

maszyn i urządzeń. 

b)  rysunek  techniczny  wyrobu,  rysunek  techniczny  elementu  odzieży,  wykaz  maszyn 

i urządzeń. 

c)  parametry  technologiczne  maszyn  i  urządzeń,  czas  wykonania  operacji,  wykaz 

maszyn i urządzeń, rysunek widokowy i przekrojowy elementu odzieży. 

d)  rysunek  widokowy  elementu  odzieży,  czas wykonania  operacji,  rysunek techniczny 

wyrobu. 

 
18.  Schemat strukturalny wyrobu to rysunek przedstawiający 

a)  ogólną linię sylwetki będącej w ruchu. 
b)  ogólną budowę wyrobu, sposób powiązania węzłów technologicznych. 
c)  strukturę danego węzła. 
d)  ogólną linię modelu. 

 
19.  Przy krojeniu skór zwraca się uwagę na 

a)  nitkę prostą, wzór, powierzchnię skóry. 
b)  kolor, nitkę prostą, długość skóry. 
c)  wymiary skóry, występujące nieregularności, różnice w kolorze, wady i uszkodzenia 

mechaniczne skór. 

d)  wady i uszkodzenia mechaniczne, powierzchnię, kolor, bieg nitki osnowy i wątku. 

 
20.  Konfekcjonowanie skór składa się z następujących etapów 

a)  klejenie, sortowanie, gładzenie, szycie. 
b)  rozkrój, szycie, stabilizacja, prasowanie końcowe. 
c)  klejenie, rozkrój, szycie, gładzenie. 
d)  sortowanie, rozkrój, stabilizacja, szycie, klejenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Wykonywanie  operacji  technologicznych  w  procesach  wytwarzania 
wyrobów odzieżowych

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

Test 2 
 
Test sprawdzający umiejętności praktyczne – próba pracy 
 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

dwutygodniowym. 

2.  Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania i omów sposób prezentacji pracy. 
4.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
5.  Rozdaj uczniom treść zadania testowego i podaj czas przeznaczony na wykonanie. 
6.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym 

się czasie zakończenia pracy 

8.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników  
9.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu umiejętności praktycznych 
10.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Materiały dla ucznia 

 

treść zadania z załącznikami, 

 

instrukcja do wykonania zadania, 

 

formularz Plan pracy, 

 

wykrój rękawa, mankietu, pliski skośnej z tkaniny bawełnianej, 

 

wykrój wkładu usztywniającego – mankiet, 

 

próby technologiczne węzłów, 

 

narzędzia i przybory (nożyczki, szpilki, taśma centymetrowa, naparstek, kreda krawiecka, 
igły do szycia ręcznego). 

 
Treść zadania 

 
Uszyj prawy rękaw bluzki damskiej, korzystając z gotowych wykrojów. Szablon rękawa 

i mankietu,  wykonany  zgodnie  z  rysunkiem  załącznik  nr  1,  oraz  wykroje  (prawy  rękaw, 
mankiet  i  pliska  skośna  z  tkaniny  bawełnianej  jednobarwnej,  oraz  wkład  usztywniający 
do mankietu z włókniny sztywnikowej z klejem) znajdują się w magazynie. Odszyj rozporek 
oraz uszyj i wszyj mankiet zgodnie z rysunkiem strukturalnym zamieszczonym w załączniku 
nr  2  oraz  rysunkiem  przekrojów  węzłów  technologicznych  załącznik  nr  3.  Wyprasuj  rękaw. 
Wykonaj zapięcie w mankiecie za pomocą dziurkarki i przyszyj guzik. Po wykonaniu zadania 
zmierz  i  zapisz  w  formularzu  plan  działania  długość  rękawa  z  mankietem,  oraz  szerokość 
i długość mankietu. Czas wykonania zadania wynosi 180 minut.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

Instrukcja do wykonania zadania 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania i zapoznaj się z załącznikami. 
2.  Zapisz w formularzu plan działania: 

  wykaz kolejnych czynności niezbędnych do uszycia rękawa z mankietem, 

  wykaz  materiałów  i  dodatków  krawieckich  niezbędnych  do  uszycia  rękawa 

z mankietem, 

  wykaz narzędzi, przyborów, maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania zadania. 

3.  Zorganizuj stanowisko pracy zgodnie z treścią zadania: 

  pobierz  z  magazynu  i  zgromadź  na  stanowisku  pracy  szablony,  wykroje,  dodatki 

krawieckie, narzędzia i przybory, 

  rozmieść na stanowisku pracy materiały, dodatki krawieckie, oraz narzędzia i przybory 

tak aby nie utrudniały pracy, 

  sprawdź  stan  techniczny  maszyn  szwalniczych  i  wykańczających,  wykonaj  próbę 

ściegu, 

  sprawdź stan techniczny żelazka, wykonaj próbę prasowania. 

4.  Wykonaj  zadanie  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

5.  Kontroluj  na  bieżąco  jakość  wykonanych  czynności  oraz  zwracaj  uwagę  na  ład 

i porządek na stanowisku pracy i w jego obrębie. 

6.  Po wykonaniu zadania zmierz  i zapisz w Planie  Działania długość rękawa z  mankietem, 

szerokość i długość mankietu. 

7.  Po  zakończeniu  pracy  uporządkuj  stanowisko  pracy  ręcznej  i  maszynowej,  wyłącz 

maszyny i żelazko, oczyść przybory i narzędzia, odnieś je na miejsce składowania. 

8.  Przygotuj się do prezentacji wykonanego zadania. 
9.  Dokonaj prezentacji rękawa z mankietem: 

  uzasadnij  sposób  odszycia  rozporka  i  wszycia  mankietu  do  rękawa  oraz  dobór 

parametrów prasowania, 

  dokonaj  oceny  wyrobu  pod  względem  estetyki  i  precyzji  wykonania  oraz  zgodności 

z założeniami zawartymi w dokumentacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

PLAN DZIAŁANIA 

 
Zapisz kolejne czynności niezbędne do uszycia rękawa z mankietem: 
………………………………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………… 

 
Sporządź  wykaz  materiałów  i  dodatków  krawieckich  potrzebnych  do  uszycia  rękawa  
z mankietem: 
…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

 
Sporządź wykaz narzędzi, przyborów, maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

…………………………………………………………………………………………………... 

Po wykonaniu zadania zmierz i zapisz: 

Długość rękawa z mankietem:…………………. cm, 

Szerokość mankietu: …………………………… cm, 

Długość mankietu: ……………………………... cm. 

  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

ZAŁĄCZNIK Nr 1

 

 

MANKIET 

Pliska skośna 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

ZAŁĄCZNIK Nr 2 
 
 

Rysunek strukturalny rękawa i mankietu 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zamocowanie rozporka od lewej strony rękawa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

ZAŁĄCZNIK Nr 3 – Przekroje węzłów technologicznych 
 
 

Rozporek odszyty pliską skośną 

 

A-A 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mankiet 

 

 

 

 

 

 

Rękaw 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

Arkusz obserwacji 
 
 

Lp. 

Czynności oceniane 

Liczba 

punktów 

1. 

Sporządzenie wykazu czynności niezbędnych do uszycia rękaw 

 

2. 

Sporządzenie wykazu materiałów i dodatków niezbędnych do 
uszycia rękawa 

 

3. 

Sporządzenie wykazu maszyn, urządzeń i narzędzi, przyborów 
i przyrządów potrzebnych do uszycia rękawa 

 

4. 

Pobranie materiałów i dodatków krawieckich niezbędnych 
do uszycia rękawa 

 

5. 

Pobranie narzędzi, przyborów niezbędnych do uszycia rękawa 

 

6. 

Sprawdzenie wykrojów 

 

7. 

Sprawdzenie stanu technicznego maszyny szwalniczej 

 

8. 

Sprawdzenie stanu technicznego żelazka 

 

9. 

Odszycie rozporka 

 

10.  Zamocowanie rozporka 

 

11.  Zszycie szwu w rękawie 

 

12.  Zaprasowanie szwu 

 

13.  Wykończenie szwu na overlocku 

 

14.  Podklejenie mankietu i zaprasowanie 

 

15.  Uszycie mankietu 

 

16.  Sprasowanie mankietu 

 

17.  Ułożenie zakładek w dole rękawa 

 

18.  Wszycie mankietu do dołu rękawa 

 

19.  Wykończenie wewnętrznej krawędzi mankietu na overlocku 

 

20.  Przestębnowanie mankietu w szwie 

 

21.  Oznaczenie dziurki 

 

22.  Wyszycie dziurki 

 

23.  Uprasowanie rękawa 

 

24.  Oznaczenie miejsca przyszycia guzika 

 

25.  Przeszycie guzika 

 

26.  Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

27.  Prezentacja swojej pracy 

 

 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne 
 

Stopień szkolny  ndst 

dop 

dst 

db 

bdb 

Punkty 

0 - 19 

20 - 21 

22 -23 

24 -25 

26 -27 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

7. LITERATURA 
 

1.  Cyrankiewicz H.: Konstrukcja i modelowanie odzieży dziecięcej. WSIP, Warszawa 1999 
2.  Lewandowska – Stark E.: Techniki szycia odzieży. SOP, Toruń 1995 
3.  Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Polska Norma: PN-83/P-84501. Wyroby konfekcyjne. Szwy. Klasyfikacja i oznaczenia 
5.  Samek P.: Materiałoznawstwo. WSiP, Warszawa 1999 
 
Czasopisma: 
–  Odzież 
–  Przemysł Mody