background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 
 

 
 
Anna Niczyporuk 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
Posługiwanie  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu 
układów sterowania i regulacji 714[03].L2.02   

 

 

 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 

 

 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2005   

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Romuald Mazur 
mgr inż. Tadeusz Ługowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Anna Niczyporuk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[03].L2.02 

Posługiwanie  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  układów  sterowania  i  regulacji 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu lakiernik. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2005

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne  

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

12 

5.1. Prąd elektryczny 

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Elementy elektroenergetyki. Maszyny elektryczne  

18 

   5.2.1. Ćwiczenia 

18 

5.3. Elementy elektroniki i automatyki 

21 

   5.3.1.Ćwiczenia 

21 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

23 

7. Literatura 

37 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 

Przekazuję  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie:  lakiernik714[03].  Podczas  zajęć 
uczniowie  powinni  poznać  podstawowe  elementy  półprzewodnikowe,  maszyny  elektryczne, 
napęd hydrauliczny i pneumatyczny. W trakcie zajęć powinny być kształtowane umiejętności 
mierzenia  parametrów  sygnałów  elektrycznych,  rozróżniania  podstawowych  elementów 
automatyki  i  elektroniki,  budowania  prostych  obwodów  elektrycznych,  udzielania  pierwszej 
pomocy porażonemu prądem. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania  wstępne  –  wykaz  wiadomości  i  umiejętności,  jakimi  powinien  dysponować 

uczeń przed rozpoczęciem realizacji jednostki; Posługiwanie się podstawowymi pojęciami  
z zakresu układów sterowania i regulacji , 

  cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  dyskusji problemowej, 

  metody przewodniego tekstu, 

  metody projektów. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  powinny  być  zróżnicowane,  począwszy  od  pracy 

samodzielnej do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym dziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, zawierający klucz odpowiedzi , 

  propozycje norm wymagań oraz sposobu oceniania, 

  instrukcję dla nauczyciela oraz instrukcję dla ucznia, 

  zestaw zadań testowych wraz z kartą odpowiedzi. 

 

W  czasie  zajęć  w  pracowni  należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  przestrzeganie  przez 

uczniów regulaminów, przepisów bhp i higieny pracy oraz instrukcji przeciwpożarowych. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

714[03].L2 

Techniczne podstawy  

lakiernictwa 

714[03].L2.01 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

 

714[03].L2.02 

Posługiwanie się 

podstawowymi pojęciami  

z zakresu układów  

sterowania i regulacji

 

714[03].L2.03 

Stosowanie technologii 

informacyjnej 

 

714[03].L2.04 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych

 

714[03].L2.05 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń 

714[03].L2.06 

Stosowanie technologii 

mechanicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  korzystać z książek, katalogów, podręczników, Polskich Norm i innych źródeł informacji, 

  obliczać podstawowe wielkości  elektryczne w obwodzie prądu stałego, 

  dobierać i obsługiwać przyrządy pomiarowe, 

  objaśniać podstawowe prawa dla obwodu elektrycznego, 

  rozróżniać podstawowe wielkości elektryczne i ich jednostki, 

  objaśniać zasadę działania transformatora, 

  stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas pomiarów elektrycznych, 

  współpracować w grupie, 

  planować działania związane z przeprowadzaniem pomiarów elektrycznych, 

 

łączyć układy pomiarowe na podstawie schematów ideowych i montażowych, 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 

  czytać proste schematy elektryczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

  opisać, podstawowe wielkości charakteryzujące energię elektryczną, 

  rozróżnić  materiały  przewodzące,  półprzewodzące  (półprzewodniki),  izolacyjne, 

magnetyczne, konstrukcyjne oraz wskazać ich zastosowanie, 

  wyjaśnić zjawisko powstawania prądu elektrycznego, 

  rozróżnić źródła i rodzaje prądu elektrycznego, 

  rozróżnić podstawowe elementy obwodu elektrycznego, 

  rozróżnić typowe rodzaje maszyn elektrycznych, 

  rozróżnić podstawowe przyrządy pomiarowe, ich symbole i oznaczenia, 

  odczytać wskazania przyrządów pomiarowych, 

  włączyć przyrządy pomiarowe w obwód elektryczny, 

  zmierzyć napięcie, natężenie prądu, moc i rezystancję, 

  rozróżnić napędy hydrauliczne i pneumatyczne, 

  odczytać schematy prostych układów elektrycznych, elektronicznych i automatyki, 

  przewidzieć zagrożenia podczas pracy urządzeń elektrycznych, 

  udzielić pierwszej pomocy osobie porażonej prądem elektrycznym, 

  wykorzystać literaturę techniczną, 

  skorzystać z PN, 

  rozróżnić podstawowe elementy elektroniczne i automatyki. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1   

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

lakiernik 714[03] 

Moduł:Techniczne podstawy lakiernictwa 714[03].L2. 
Jednostka modułowa: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu układów  
sterowania i regulacji 714[03].L2.02 

Temat: Określanie podstawowych parametrów obwodu prądu stałego 

 
Cel  ogólny
:  kształtowanie  umiejętności  mierzenia  prądu  i  napięcia  w  obwodzie  oraz  
                       stosowania podstawowych praw do obliczeń parametrów obwodu 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  zmierzyć napięcie w obwodzie, 

  zmierzyć natężenie prądu, 

  zastosować prawo Ohma do obliczania rezystancji, 

  obliczyć rezystancję zastępczą połączonych szeregowo rezystorów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  pogadanka, 

  metoda przewodniego tekstu, 

  dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w grupach 3 – osobowych, 

  indywidualna. 

 
Czas:  45 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

  woltomierz, 

  miliamperomierz, 

  3 rezystory, 

 

źródło napięcia stałego. 

  przełącznik dwubiegunowy, 

  tekst przewodni, 

  przewody łączeniowe. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Faza  wstępna  –  czynności  organizacyjno  –  porządkowe,  podanie  tematu  lekcji, 

zapoznanie  uczniów  z  planowanym  przebiegiem  zajęć.  Podzielenie  uczniów  na  3- 
osobowe grupy. 

2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zadanie do wykonania: 
 
Zbuduj  obwód  do  pomiaru  rezystancji  rezystorów  połączonych  szeregowo  wg  otrzymanego 
schematu. Zmierz natężenie prądu I, napięcia pomiędzy punktami AB, BC, CD, AD.  Oblicz 
rezystancje  R1,  R2,  R3  oraz  rezystancję  zastępczą.  Sprawdź  poprawność  wykonanego  
ćwiczenia. 

 

Aby wykonać ćwiczenie odpowiedz  na pytania w zamieszczonym  niżej tekście przewodnim. 
Postępuj zgodnie ze wskazówkami tego tekstu. 
 
I Informacje 
1)  Jak nazywają się przyrządy pomiarowe służące do pomiaru natężenia prądu? 
2)  W jaki sposób względem odbiornika włącza się miernik natężenia prądu elektrycznego? 
3)  Na czym polega szeregowe połączenie rezystorów? 
4)  Podaj sposób obliczenia rezystancji zastępczej rezystorów połączonych szeregowo. 
5)  Jaki prąd płynie przez R1 a jaki przez R2? 
6)  W jakich jednostkach mierzymy natężenie prądu, a w jakich napięcie? 
 
II Planowanie 
Przygotuj plan czynności do wykonania ćwiczenia 
Zaplanuj  elementy  obwodu  elektrycznego  oraz  przyrządy  pomiarowe  do  badania 
szeregowego połączenie rezystorów. 
Narysuj układy pomiarowe, przygotuj tabele do zestawienia wyników 
Określ  kolejność  czynności  przy  dokonywaniu  pomiarów,  obliczeń,  kontroli  poprawności  
wykonania ćwiczenia 
Po  udzieleniu  odpowiedzi  w  fazie  I  i  zaplanowaniu  czynności  w  fazie  II  zgłoś  się  do  
nauczyciela 
 
III Ustalenie 
Jeśli  Twoje  odpowiedzi  i  planowanie  było  poprawne,  uzyskałeś  akceptację  nauczyciela  
pobierz  niezbędne  elementy  oraz  aparaturą  pomiarową  i  przystąp  do  pracy  według  
zaplanowanych  etapów.  Zmontuj  zestaw  do  badania  rezystancji  szeregowo  połączonych 
rezystorów. Przygotuj odpowiednie tabele do zapisywania zmierzonych wartości parametrów. 
Uwaga:  zanim  zostanie  przyłączone  napięcie  ,  połączony  układ  pomiarowy  musi  sprawdzić 
nauczyciel.  

 

IV Wykonanie 
Przystąp do wykonania ćwiczenia wg planu - masz na to 30 minut. 
Pamiętaj o zasadach BHP. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

V Sprawdzenie 
 
Dokonaj oceny poszczególnych etapów swojej pracy 
Lp.  Czynności 

Twoja ocena 

Ocena nauczyciela 

Dobór aparatury pomiarowej niezbędnej 
do przeprowadzenia pomiarów 

 

 

Przygotowanie elementów obwodu prądu 
stałego i aparatury pomiarowej. 
Zmontowanie układu. 

 

 

Sporządzenie tabeli obejmującej wartości 
zmierzone i odczytane z mierników 

 

 

Czynności wykonywane podczas 
pomiarów 

 

 

Opracowanie wyników, obliczenie 
rezystancji zastępczej w oparciu o 
wartości zmierzone 

 

 

Dokonanie oceny poprawności 
wykonanego ćwiczenia  

 

 

Sformułowanie wniosków 

 

 

Zachowanie bezpieczeństwa pracy 

 

 

 
VI Analiza 
Co sprawiło mi trudność? 
Co wykonywałem bez problemu? 
Jak wykonałbym ćwiczenie je jeszcze raz? Jakie zmiany bym wprowadził? 
 
Oceniam swoją pracę na................Podpis ucznia.......................... 
 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  powinien  podsumować  zajęcia  wskazując,  jak  ważne  umiejętności  zostały 
przećwiczone,  jakie  uczniowie  popełnili  błędy,  jak  unikać  ich  w  przyszłości,  co  uczniowie 
zrobili dobrze. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych  
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2   

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

lakiernik 714[03] 

Moduł:Techniczne podstawy lakiernictwa 714[03].L2. 
Jednostka modułowa: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu układów  
sterowania i regulacji 714[03].L2.02 

Temat: Określanie podstawowych parametrów obwodu prądu stałego 

 
Cel  ogólny
:  kształtowanie  umiejętności  wyznaczania  rezystancji  zastępczej  rezystorów      

połączonych szeregowo i równolegle 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  narysować rezystory połączone szeregowo, 

  rozpoznać rodzaj połączenia rezystorów, 

  zastosować wzory do obliczenia rezystancji zastępczej, 

  obliczyć rezystancję zastępczą rezystorów połączonych w sposób mieszany. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  pogadanka, 

  metoda projektu, 

  dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w grupach 2 osobowych, 

  indywidualna. 

 
Czas:  45 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

  stanowisko komputerowe wraz z oprogramowaniem, 

  kartka papieru A4 dla każdej grupy. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Faza  wstępna  –  czynności  organizacyjno  –  porządkowe,  podanie  tematu  lekcji, 

zapoznanie uczniów z planowanym przebiegiem lekcji, sposobem oceniania ich pracy. 

2.  Nawiązanie  do  tematu,  omówienie  celów  zajęć  i  zmotywowanie  uczniów  do  świadomej 

aktywności na lekcji. 

3.  Przypomnienie wiadomości dotyczących podstawowych praw dla obwodu prądu stałego, 

szeregowego i równoległego łączenia rezystorów. 

4.  Realizacja tematu: 

 
Uczniowie  pracują  w  grupach  2  osobowych.  Na  wykonanie  ćwiczenia  mają  30  minut. 

Zadaniem  uczniów  jest  zaplanowanie  prac  związanych  z  połączeniem  sześciu  rezystorów 
o rezystancji  4Ω  w  taki  sposób  aby  otrzymać  rezystancję  zastępczą  najbliższą  wartości  5Ω. 
W opracowanym  planie  powinny  znaleźć  się  schematy  połączeń  rezystorów,  wyliczenie 
wartości rezystancji zastępczej  oraz sposób włączenia wybranych urządzeń pomiarowych  w 
celu sprawdzenia obliczonego wyniku. Zaproponowany schemat połączeń wraz z miernikami 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

należy  zasymulować  na  komputerze  w  oparciu  o  program  np.  MultiSim7  i  sprawdzić 
wskazania przyrządów. Swoje rozwiązania należy zaprezentować na forum klasy.  
Wspólnie  z  nauczycielem  uczniowie  wybierają  najlepsze  rozwiązanie.  Oceniana  jest  
poprawność  merytoryczna,  oryginalność  rozwiązania,  sposób  zaprezentowania  wyników, 
zgodność wyliczeń ze wskazaniami  mierników. 
 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  powinien  podsumować  zajęcia  wskazując,  jak  ważne  umiejętności  zostały 

przećwiczone,  jakie  uczniowie  popełnili  błędy,  jak  unikać  ich  w  przyszłości,  co  uczniowie 
zrobili dobrze. 
 
Praca domowa 

Wykonaj w domu analogiczne zadanie do tego, które było na  lekcji przyjmując, że  masz  

4  rezystory  o  wartości  39Ω  każdy  i  powinieneś  w  wyniku  dowolnego  połączenia  otrzymać  
rezystancję  zastępczą  najbliższą  30Ω.  Pamiętaj  należy  połączyć  wszystkie  cztery  rezystory. 
Wynik potwierdź stosując symulację komputerową. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych  
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA

    

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.  Prąd elektryczny 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz  wartość  prądu  I  i  napięcia  U  dla  układu,  którego  schemat  został  Ci  dostarczony 

przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres  i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  
wykonanie uczniowie mają 20 minut, pracują w grupach dwuosobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć prawo Ohma oraz prawa Kirchhoffa, 
2)  przypomnieć szeregowe i równoległe łączenie rezystorów, 
3)  zapisać wzory z których będzie korzystać, wypisać dane i szukane, 
4)  obliczyć wartość prądu I i napięcia U dla układu, którego schemat dostarczył nauczyciel, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia obliczeniowe 

 
      Środki dydaktyczne: 

− 

schemat obwodu elektrycznego, 

− 

biały papier formatu A4, 

− 

przykład zadania do ćwiczenia 1. 

 
W obwodzie pokazanym na rysunku prąd I

2

 = 2A. Wartość rezystancji: R

1

 = 3 Ω, R

2

 = 18Ω, 

R

3

 = 3Ω, R

4

 = 6Ω. Oblicz rezystancję zastępczą obwodu i napięcie zasilające U. 

 

 
Ćwiczenie 2 

Mając  trzy  rezystory  o  rezystancji  R  =  2Ω  każdy,  zaproponuj  takie  połączenie,  aby  

otrzymać rezystancję zastępczą R

z

 = 3Ω  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  wykonanie  
uczniowie mają 15 minut, pracują w parach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie zasadę szeregowego i równoległego łączenia rezystorów, 
2)  zapisać wzory, z których będziesz korzystać, 
3)  wypisać dane i szukane, 
4)  narysować układ połączeń trzech rezystorów, 
5)  obliczyć wartość rezystancji zastępczej, 
6)  zaprezentować wyniki i sformułować wnioski, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

− 

ćwiczenia,  

− 

dyskusja problemowa 

 
      Środki dydaktyczne: 

− 

biały papier formatu A4 dla każdej pary uczniów. 

 
Ćwiczenie 3 

Zmierz prąd stały pobierany przez żarówkę. 
 

 

Pomiar prądu pobieranego przez żarówkę: a) układ; b) schemat  

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  wykonanie 
uczniowie mają 30 minut, pracują w parach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie sposób wyznaczania stałej amperomierza wskazówkowego, 
2)  zaplanować pomiary, zaproponować tabelkę w której będą zapisywane wyniki pomiarów, 
3)  skompletować niezbędną aparaturę i elementy do przeprowadzenia pomiarów, 
4)  zmontować układ zgodnie ze schematem, 
5)  dokonać pomiaru prądu dla trzech różnych żarówek dobierając zawsze zakres pomiarowy  

α ≈α

max,

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

6)  zapisać wyniki pomiarów, 
7)  porównać otrzymane wyniki, 
8)  zwrócić uwagę na intensywność świecenia żarówki, 
9)  zaprezentować wyniki i wyciągnąć wnioski, 
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia, pokaz z objaśnieniem, 

− 

pogadanka 

 
      Środki dydaktyczne: 

− 

amperomierz wskazówkowy,  

− 

biały papier formatu A4 dla każdej pary uczniów, 

− 

trzy różne żarówki, 

− 

przewody łączeniowe,  

− 

źródło napięcia stałego – bateria. 

 
Ćwiczenie 4 

Zmierz napięcie ogniwa elektrochemicznego 

 

Pomiar napięcia ogniwa elektrochemicznego: a) układ; b) schemat  

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  wykonanie 
uczniowie mają 30 minut, pracują wgrupach. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenie 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie jak się wyznacza stałą podziałki przyrządu analogowego, 
2)  przypomnieć  sposób  wyznaczania  wartości  mierzonej  odpowiadającej  odczytanemu  

odchyleniu wskazówki, 

3)  przypomnieć sposób odczytu wartości mierzonej z przyrządu cyfrowego, 
4)  zaplanować pomiary, zaproponować tabelę do której będą wpisywane wyniki pomiarów, 
5)  skompletować niezbędną aparaturę i elementy do przeprowadzenia pomiarów, 
6)  zmontować układ zgodnie ze schematem, 
7)  dokonać  pomiaru  napięć  dla  trzech  różnych  źródeł  woltomierzem  analogowym  

i cyfrowym, 

8)  zapisać wyniki pomiarów do tabelki, 
9)  porównać  otrzymane  wyniki  w  obu  pomiarach  (woltomierzem  analogowym  

i woltomierzem cyfrowym), 

10) zaprezentować wyniki i wyciągnąć wnioski, 
11) ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia, pokaz z objaśnieniem, 

− 

pogadanka 

 
      Środki dydaktyczne: 

− 

woltomierz wskazówkowy, woltomierz cyfrowy,  

− 

biały papier formatu A4 dla każdej pary uczniów, 

− 

trzy różne źródła elektrochemiczne, 

− 

przewody łączeniowe,  

− 

wyłącznik dwubiegunowy. 

 
Ćwiczenie 5 

Badanie połączenia szeregowego rezystorów 

Zbuduj  obwód  do  pomiaru  rezystancji  rezystorów  połączonych  szeregowo  wg  otrzymanego 
schematu. Zmierz natężenie prądu I, napięcia pomiędzy punktami AB, BC, CD, AD.  Oblicz 
rezystancje  R1,  R2,  R3  oraz  rezystancję  zastępczą.  Sprawdź  poprawność  wykonanego  
ćwiczenia. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

 techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  wykonanie  
uczniowie mają 45 minut, pracują w grupach 3-4 osobowych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  odpowiedzieć na pytania zamieszczone w tekście przewodnim  
2)  postępować zgodnie ze wskazówkami tego tekstu. 
 
I Informacje 
1)  Jak nazywają się przyrządy pomiarowe służące do pomiaru natężenia prądu? 
2)  W jaki sposób względem odbiornika włącza się miernik natężenia prądu elektrycznego? 
3)  Na czym polega szeregowe połączenie rezystorów? 
4)  Podaj sposób obliczenia rezystancji zastępczej rezystorów połączonych szeregowo. 
5)  Jaki prąd płynie przez R1 a jaki przez R2? 
6)  W jakich jednostkach mierzymy natężenie prądu, a w jakich napięcie? 
 
II Planowanie 
Przygotuj plan czynności do wykonania ćwiczenia 
Zaplanuj  elementy  obwodu  elektrycznego  oraz  przyrządy  pomiarowe  do  badania 
szeregowego połączenie rezystorów. 
Narysuj układy pomiarowe, przygotuj tabele do zestawienia wyników 
Określ  kolejność  czynności  przy  dokonywaniu  pomiarów,  obliczeń,  kontroli  poprawności  
wykonania ćwiczenia 
Po  udzieleniu  odpowiedzi  w  fazie  I  i  zaplanowaniu  czynności  w  fazie  II  zgłoś  się  do  
nauczyciela 
 
III Ustalenie 
Jeśli  Twoje  odpowiedzi  i  planowanie  było  poprawne,  uzyskałeś  akceptację  nauczyciela  
pobierz  niezbędne  elementy  oraz  aparaturą  pomiarową  i  przystąp  do  pracy  według  
z  etapów.  Zmontuj  zestaw  do  badania  rezystancji  szeregowo  połączonych  rezystorów.  
Przygotuj  odpowiednie  tabele  do  zapisywania  zmierzonych  wartości  parametrów.  Uwaga:  
zanim  zostanie  przyłączone  napięcie  ,  połączony  układ  pomiarowy  musi  sprawdzić  
nauczyciel.  

 

IV Wykonanie 
Przystąp do wykonania ćwiczenia wg planu - masz na to 45 minut. 
Pamiętaj o zasadach BHP. 
 
V Sprawdzenie 
Dokonaj oceny poszczególnych etapów swojej pracy 
Lp.  Czynności 

Twoja ocena 

Ocena nauczyciela 

Dobór aparatury pomiarowej niezbędnej 
do przeprowadzenia pomiarów 

 

 

Przygotowanie elementów obwodu prądu 
stałego i aparatury pomiarowej. 
Zmontowanie układu. 

 

 

Sporządzenie tabeli obejmującej wartości 
zmierzone i odczytane z elementów 

 

 

Czynności wykonywane podczas 
pomiarów 

 

 

Opracowanie wyników, obliczenie 
rezystancji zastępczej w oparciu o 
wartości zmierzone 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Dokonanie oceny poprawności 
wykonanego ćwiczenia  

 

 

Sformułowanie wniosków 

 

 

Zachowanie bezpieczeństwa pracy 

 

 

 
VI Analiza 
Co sprawiło mi trudność? 
Co wykonywałem bez problemu? 
Jak zrobiłbym ćwiczenie wykonując jej jeszcze raz? Jakie zmiany bym wprowadził? 
 
Oceniam swoją pracę na................Podpis ucznia.......................... 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda przewodniego tekstu, 

− 

pogadanka 

 
      Środki dydaktyczne: 

− 

miliamperomierz,  

− 

biały papier formatu A4 dla każdej pary uczniów, 

− 

woltomierz, 

− 

przewody łączeniowe, 

− 

wyłącznik dwubiegunowy, 

− 

źródło napięcia stałego  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.2.  Elementy elektroenergetyki. Maszyny elektryczne.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie1 

Pomiar rezystancji izolacji stojana silnika indukcyjnego 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  wykonanie 
uczniowie mają 90 minut, pracują w 3-4 osobowych zespołach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenie 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie budowę silnika, 
2)  przed  pomiarem  odłączyć  przewody  zasilające  oraz  sprawdzić  czy  temperatura  uzwojeń 

jest wyższa niż 10

0

C, 

3)  przygotować mierniki do przeprowadzenia pomiaru, 
4)  bezpośrednio przed pomiarem uziemić uzwojenie na okres około 1 minuty, 
5)  zaplanować tabelę do zapisywania wyników pomiarów wiedząc, że będziesz mierzył: 
a.  rezystancję  między  danym  uzwojeniem,  a  zaciskiem  ochronnym  maszyny  do  której  

przyłącza się pozostałe uzwojenia, 

b.  rezystancję między poszczególnymi uzwojeniami, 
c.  pamiętać, że oddzielne uzwojenie silnika to takie  9z punktu widzenia pomiaru) które ma 

wyprowadzenia swoich końców na tabliczce, 

6)  połączyć miernik z uzwojeniem silnika wg wskazówek w punkcie 5a,b,c, 
7)  dokonać pomiaru odczytując wartość rezystancji dla czasu 60 sekund, 
8)  rozładować badane uzwojenie po zakończeniu pomiaru, 
9)  przeliczyć  wyniki  pomiarów  zgodnie  z  tabelą,  jeśli  pomiar  był  wykonany  przy  

temperaturze innej niż 20

0

C: 

 
                               R

20

 = K

20

 R

ZM 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

R

ZM – 

rezystancja izolacji zmierzona dla danej temperatury, 

K

20

- współczynnik przeliczeniowy dla danej temperatury odczytujemy z tabeli 

 
10) ocenić  wyniki  pomiarów  wiedząc,  że  rezystancja  silników  o  mocy  >250kW  R

60

(przy 

T=20

0

C) jest nie mniejsza niż 1MΩ na 1kV napięcia znamionowego uzwojenia, a o mocy 

 mniejszej  lub  równej  250kW          R

60

(przy  T=20

0

C)  jest  nie  mniejsza  niż  1kΩ  na  1V  

napięcia znamionowego, 

11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

 
      Środki dydaktyczne: 

− 

silnik  indukcyjny  z  wyprowadzonymi  końcami  uzwojeń  stojana  na  napięcie  zasilania 
400V, 

− 

biały papier formatu A4 dla każdej pary uczniów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

− 

miernik do pomiaru izolacji na napięcie 0,5 kV, 

− 

termometr, 

− 

tabele do przeliczenia wyników pomiarów dla temp. 20

− 

stoper. 

 
Ćwiczenie 2 

Pomiar rezystancji izolacji uzwojeń transformatora małej mocy 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  wykonanie 
uczniowie mają 40 minut, pracują w grupach 3-4 osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować czynności, które umożliwią przeprowadzenie ćwiczenia, 
2)  sporządzić tabelkę w której będą zapisywane wyniki pomiarów, 
3)  skompletować niezbędną aparaturę i sprzęt, 
4)  wykonać  pomiary  pomiędzy  elementami  do  których  przyłącza  się  napięcie,  a  korpusem 

oraz  między  stroną  wejściową  i  wyjściową  transformatora  (wartość  pomiarów  odczytać 
dla T=60s), 

5)  ocenić wyniki pomiarów wiedząc, że zmierzone wartości nie mogą być mniejsze niż: 
a.  2MΩ między elementami znajdującymi się pod napięciem i korpusem,  
b.  5MΩ między stroną wejściową a wyjściową transformatora, 
c.  7 MΩ przy izolacji wzmocnionej, np. w transformatorach bezpieczeństwa.  
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia,  

− 

dyskusja problemowa 

 
       Środki dydaktyczne: 

− 

transformator 5 – 10 kW,  

− 

biały papier formatu A4 dla każdej pary uczniów, 

− 

miernik do pomiaru izolacji o napięciu do 500V, 

− 

stoper.  

 
Ćwiczenie3
  

Pomiar rezystancji izolacji transformatorów zainstalowanych w spawarkach 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  wykonanie 
uczniowie mają 40 minut, pracują w grupach 3-4 osobowych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odłączyć urządzenie od zasilania, 
2)  na około 2 minuty uziemić uzwojenie transformatora, 
3)  zaplanować czynności do przeprowadzania pomiarów,  
4)  przygotować niezbędne aparaty do przeprowadzenia pomiarów, 
5)  przygotować tabelę do zapisywania wyników pomiarów, 
6)  sprawdzić, czy są odłączone elementy półprzewodnikowe w spawarce prostownikowej, 
7)  wykonać  pomiar  między  uzwojeniem  pierwotnym  i  wtórnym  a  obudową,  odczytując 

wynik po ok. 60 s, 

8)  rozładować transformator po wykonaniu każdego pomiaru, 
9)  ocenić wyniki pomiarów wiedząc, że: 
a)  dla spawarek transformatorowych rezystancja jest nie mniejsza niż 2MΩ, 
b)  dla spawarek prostownikowych rezystancja izolacji podana jest w instrukcji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz,  

− 

dyskusja problemowa 

 
      Środki dydaktyczne: 

− 

spawarka transformatorowa (lub prostownikowa),,  

− 

biały papier formatu A4 dla każdej pary uczniów, 

− 

miernik do pomiaru izolacji o napięciu do 1000V, 

− 

stoper.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.3.  Elementy elektroniki i automatyki

   

 

 

 

 

 

 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie1 

Badanie tranzystorowego wzmacniacza napięciowego 

Schemat  wzmacniacza  tranzystorowego.  Połącz  układ  według  schematu  i  wyznacz  
współczynnik  wzmocnienia  napięciowego  w  paśmie  częstotliwości  akustycznych  30  Hz  
do 20 kHz. 
 
K

u

 = U

wy

/U

we

 

 
C

we

 = 10μF; C

E

 = 47 μF; Tranzystor BC549 

E

C

 = 15V 

R

E

 = 200Ω ; R

C

 = 1k 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  wykonanie 
uczniowie mają 90 minut, pracują w grupach 3-4 osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować czynności w celu wykonania pomiarów, 
2)  skompletować niezbędny sprzęt do przeprowadzenia pomiarów, 
3)  połączyć układ do badania tranzystorowego wzmacniacza napięciowego, 
4)  przygotować tabelę w której będą zapisywane wyniki pomiarów, 
 
K

u

=f(U

we

)  U

we

 

 

 

 

 

 

U

wy

 

 

 

 

 

 

f

1

 = ...Hz 

 

K

u

 

V/V 

 

 

 

 

 

U

wy

 

 

 

 

 

 

f

2

 = ...Hz 

K

u

 

V/V 

 

 

 

 

 

U

wy

 

 

 

 

 

 

f

3

 = ...Hz 

K

u

 

V/V 

 

 

 

 

 

U

wy

 

 

 

 

 

 

f

4

 = ...Hz 

K

u

 

V/V 

 

 

 

 

 

 
5)  wykonać pomiary i obliczyć wzmocnienie napięciowe dla różnych częstotliwości napięcia 

wejściowego, wyniki zapisać w tabeli, 

6)  obserwować  na  ekranie  oscyloskopu  kształt  krzywej  wzmocnionego  napięcia  i  notować 

spostrzeżenia, 

7)  zaprezentować wyniki i wyciągnąć wnioski, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda pokazu,  

− 

dyskusja problemowa 

 
      Środki dydaktyczne: 

− 

elementy  niezbędne  do  zmontowania  wzmacniacza  elektronicznego,  którego  schemat  
zamieszczono w ćwiczeniu, 

− 

biały papier formatu A4 dla każdej pary uczniów, 

− 

zasilacz, 

− 

generator akustyczny, 

− 

oscyloskop, 

− 

woltomierz, 

− 

przewody łączeniowe, 

− 

wyłącznik, 

− 

stoper.  

 
Ćwiczenie 2 

Badanie tranzystora bipolarnego 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Na  wykonanie 
uczniowie mają 45 minut, pracują w grupach 3-4 osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie sposób obliczania wzmocnienia prądowego tranzystora, 
2)  zapisać zależności prądowe i napięciowe tranzystora bipolarnego, 
3)  przygotować stanowisko komputerowe wraz z oprogramowaniem np. MULTISIM 7, 
4)  narysować w programie komputerowym otrzymany od nauczyciela schemat wzmacniacza 

tranzystorowego, 

5)  wstawić  do  schematu  amperomierze,  woltomierze,  oscyloskop  aby  zmierzyć  prądy  

i napięcia tranzystora, oraz aby obejrzeć wyjściowy przebieg napięciowy, 

6)  zaplanować tabelkę do której będą zapisane wyniki pomiarów, 
7)  przeprowadzić pomiary, wpisać wyniki, obliczyć wzmocnienie prądowe, 
8)  porównać otrzymane wyniki, wyciągnąć wnioski o stanie pracy tranzystora, 
9)  przeprowadzić pomiary dla trzech różnych wartości napięcia wejściowego, 
10) zaprezentować wyniki i wyciągnąć wnioski, 
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

 

      

Środki dydaktyczne: 

− 

stanowisko komputerowe wraz z oprogramowaniem, 

− 

biały papier formatu A4 dla każdej pary uczniów, 

− 

schemat wzmacniacza tranzystorowego. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej

 

„Posługiwanie 

się 

podstawowymi pojęciami z zakresu układów sterowania i regulacji”    

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 6,9,16,20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  celujący – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego  

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Klucz odpowiedzi 

 

Nr 
zad 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozróżnić materiały pod względem 
właściwości elektrycznych 

2. 

Wyjaśnić działanie prądu na 
organizm ludzki 

3.  Zmierzyć natężenie prądu 

100mA 

4. 

Rozróżnić elementy obwodu 
elektrycznego 

5. 

Udzielić pierwszej pomocy osobie 
porażonej prądem elektrycznym 

6. 

Włączyć przyrządy pomiarowe w 
obwód elektryczny 

PP 

7. 

Obliczyć wartość napięcia 
elektrycznego 

14V 

8.  Obliczyć moc prądu stałego 

9. 

Obliczyć wartość pojemności 
zastępczej 

PP 

0,8333 μF 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

10.  Narysować obwód elektryczny 

 

 

 
 
 

11.  Obliczyć wartość rezystancji 

12. 

Rozróżnić materiały pod względem 
właściwości magnetycznych 

13. 

Rozróżnić napęd hydrauliczny i 
pneumatyczny 

14. 

Rozróżnić typowe rodzaje maszyn 
elektrycznych 

15.  Obliczyć prąd elektryczny 

16. 

Wyjaśnić działanie pieców 
przemysłowych 

PP 

17. 

Rozróżnić elementy obwodu 
elektrycznego 

 

 

 

18.  Porównać źródła światła 

19. 

Omówić budowę silnika 
indukcyjnego 

20. 

Charakteryzować materiały pod 
względem właściwości 
elektrycznych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania   

 

 

 

 

 

  

 
Instrukcja dla nauczyciela    

 

 

 

 

 

 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej  

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
 
Bezpośrednio przed testem i podczas testu : 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielenie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 
Po zakończeniu testu: 
11. Sprawdź test i wpisz wyniki do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  dobre  przygotowanie 

uczniów z całego zakresu treści realizowanej jednostki modułowej.  

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz 1 punkt 
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  na  dane  pytanie  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  odłóż  jego       

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  inne  zadania  i  gdy  zostanie  Ci 
wolny   czas. 

8.  Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

                            Powodzenia ! 

Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.   Do przewodników pierwszego rodzaju należą:  

a)  gazy, ciecze, 
b)  german, krzem, 
c)  miedź, aluminium, 
d)  roztwory wodne kwasów. 
 

2.  W jaki sposób prąd działa na układ nerwowy człowieka? 

1.1. powoduje uszkodzenie uszu, 
1.2. powoduje uszkodzenie oczu, 
1.3. powoduje uszkodzenia mechaniczne. 
1.4. powoduje skurcze mięśni przez które przepływa 
 

3.  Dla miliamperomierza o zakresie pomiarowym 150 mA i liczbie działek 60 stała miernika 

wynosi  c  =  2,5 

dz

mA

.  Jaka  jest  wartość  mierzonego  prądu  jeżeli  liczba  działek  wskazana 

przez wskazówkę miernika wynosi 40.

 

 

4.  Do elementów pasywnych odbiorczych obwodu elektrycznego zaliczamy: 

a)  akumulator, 
b)  rezystory, cewki, kondensatory, 
c)  baterię, 
d)  prądnicę elektryczną. 
 

5.   W przypadku porażenia prądem elektrycznym należy w pierwszej kolejności 

a)  spróbować uwolnić porażonego od napięcia przy użyciu suchego, drewnianego kija, 
b)  chwycić porażonego pod pachy i odciągnąć z miejsca wypadku, 
c)  wyłączyć napięcie w rozdzielni pomimo jej znacznego oddalenia od miejsca wypadku, 
d)  zawiadomić przełożonych i wezwać pogotowie ratunkowe. 

 

6.  Który  z  podanych  układów  umożliwia  pomiar  natężenia  prądu  płynącego  przez  rezystor 

 R i spadku napięcia na tym rezystorze. 

 

d) żaden ze schematów  
 
 

 
 
 
 

7.  W  obwodzie  przedstawionym  na  schemacie  woltomierz  wskazuje  8V.  Rezystancje 

obwodu: R

1

 = 4Ω, R

2

 = 7Ω, R

3

 = 5Ω, R

w

 = 1Ω. Jakie napięcie wystąpi na rezystorze R

2

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

8.  W  celu  określenia  mocy  pobieranej  przez  urządzenie  zmierzono  następujące  wartości:  

U = 220V, I = 0,2A. Jaka jest moc urządzenia? 

a)  220W, 
b)  44W, 
c)  110W, 
d)  444W. 
 

9.  Określ  wartość  pojemności  zastępczej  układu  kondensatorów  przedstawionego  poniżej, 

jeżeli C

1

 = 1μF, C

2

 = 2 μF, C

3

 = 3 μF 

 

 

 

10. Narysuj  obwód  elektryczny  złożony  z  trzech  sił  elektromotorycznych  E

1

,  E

2

,  E

3

 

połączonych szeregowo i obciążonych szeregowo połączonymi rezystancjami R

1

 i R

2.

 

 
11. Rezystancja  zastępcza  trzech  identycznych  rezystorów,  każdy  po  4Ω,  połączonych  

szeregowo wynosi:  

a)  2Ω, 
b)  3 Ω, 
c)  8 Ω, 
d)  12 Ω. 
 

12. Woda należy do materiałów: 

a)  ferromagnetycznych, 
b)  diamagnetycznych, 
c)  paramagnetycznych, 
d)  nie należy do żadnej wymienionej grupy. 
 

13. 

 

Do napędu silnika pneumatycznego wykorzystuje się: 

a)  energię elektryczną 
b)  ciecz pod ciśnieniem 
c)  sprężone powietrze 
d)  silnik spalinowy 
 

14. Maszyny prądu stałego różnią się od maszyn prądu zmiennego o tej samej mocy gdyż: 

maszyny prądu stałego są zawsze koloru niebieskiego, 
maszyny prądu stałego są znacznie większe, 
maszyny prądu stałego są znacznie mniejsze, 
nie można ich rozróżnić, gdyż mają podobne gabaryty. 

 
15. Dla przedstawionego węzła elektrycznego prądy mają następujące wartości: I

1

=7A, I

2

=4A      

I

4

 = 12A. Jaką wartość ma prąd I

3

a) 10A 
b)  9A 
c)  15A 
d)  23A 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

16. Wsad pieca indukcyjnego zachowuje się jak jedna z części transformatora: 

a)  uzwojenie pierwotne, 
b)  uzwojenie wtórne, 
c)  rdzeń, 
d)  wzbudnik. 
 

17. Jakim symbolem oznaczamy prąd przemienny (napięcie przemienne)?  
 
18. W lampach żarowych źródłem światła jest: 

a)  wyładowanie elektryczne przy niskim ciśnieniu, 
b)  rozgrzany żarnik, 
c)  świecenie substancji chemicznych, 
d)  wyładowanie elektryczne przy wysokim ciśnieniu. 
 

19. Część nieruchoma silnika asynchronicznego to: 

a)   stojan, 
b)  wirnik, 
c)  wał, 
d)  pierścień. 
 

20.  Przedstawiony  na  rysunku  obwód  zbudowano  z  czterech  przewodów  o  jednakowych  

polach przekroju wykonanych z aluminium  Al., miedzi  Cu, żelaza  Fe  i  chromonikieliny 
Chr. Największą wartość ma prąd: 

a)  I

1

b)  I

2

c)  I

3

d)  I

4

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Posługiwanie  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  układów  sterowania  
i regulacji 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakująca odpowiedź lub wykonaj rysunek

 .   

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 
 
 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 
 
 
 
 
 

 

8. 

 

9. 

 
 
 
 

 

10. 

 
 
 
 

 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

  
 
 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 Test II 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej

 

„Posługiwanie 

się 

podstawowymi pojęciami z zakresu układów sterowania i regulacji”    

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6,7, 8, 10, 11, 12,  14, 15, 17,  19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 13,16,18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

  celujący – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

         Klucz odpowiedzi 

 

Nr 
zad 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wyjaśnić zjawisko 
powstawania prądu 

zjawisko indukowania się 

siły elektromotorycznej w 

przewodzie poruszającym się  

w polu magnetycznym 

2. 

Określić zużycie energii 
 

3. 

Rozróżnić materiały pod 
względem właściwości 
elektrycznych 

4.  Odczytać wyniki pomiaru 

150mA 

5. 

Określić wpływ prądu na 
organizm człowieka 

6. 

Włączyć przyrządy 
pomiarowe w obwód 
elektryczny 

7. 

Udzielić pierwszej pomocy 
porażonemu 

8. 

Scharakteryzować źródła 
światła 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

9. 

Rozróżnić materiały pod 
względem magnetycznym 

10. 

Rozróżnić podstawowe 
symbole, elementy i układy 
elektroniczne 

 

 

11. 

Obliczyć wartość elementu 
obwodu elektrycznego 

120Ω 

12. 

Obliczyć parametry 
transformatora 

13. 

Wyznaczyć wartość elementu 
obwodu elektrycznego 

PP 

14. 

Rozróżnić połączenia 
szeregowe  
i równoległe elementów 
obwodu 

15. 

Rozróżnić napęd 
hydrauliczny  
i pneumatyczny  

16. 

Wyznaczyć wskazania 
mierników  

PP 

ok. 1,38A 

17. 

Określić zużycie energii 
przez urządzenie elektryczne 

 

 

18. 

Porównać wskazania 
przyrządów pomiarowych 

PP 

19. 

Odczytać symbole i 
oznaczenia 

PP 

20. 

Charakteryzować źródła 
energii elektrycznej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania   

 

 

 

 

 

  

 
Instrukcja dla nauczyciela    

 

 

 

 

 

 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej  

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
 
Bezpośrednio przed testem i podczas testu : 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielenie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 
Po zakończeniu testu: 
11. Sprawdź test i wpisz wyniki do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

 sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  dobre  przygotowanie 

uczniów z całego zakresu treści realizowanej jednostki modułowej.  

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz 1 punkt 
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  na  dane  pytanie  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  inne  zadania  i  gdy  zostanie  Ci 
wolny czas. 

8.  Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

                            Powodzenia ! 

Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Na jakim zjawisku opiera się działanie prądnicy elektrycznej? 
 
2.  W  celu  określenia  zużycia  energii  przez  pracujące  przez  10  godzin  urządzenie  elektryczne, 

zmierzone zostały następujące parametry badanego urządzenia: U = 220V, I= 4A.  

 
3.  Urządzenie  zużyło: 

a)  88Wh 
b)  2200Wh 
c)  8800Wh 
d)  55Wh 
 

4.  Do budowy przewodów wiodących prąd stosuje się: 

a)  przewodniki pierwszego rzędu, 
b)  przewodniki drugiego rzędu, 
c)  półprzewodniki,  
d)  dielektryki. 
 

4.  Dla miliamperomierza o zakresie pomiarowym 200 mA i liczbie działek 80 stała miernika 

wynosi  c  =  2,5 

dz

mA

.  Jaka  jest  wartość  mierzonego  prądu  jeżeli  liczba  działek wskazana 

przez wskazówkę miernika wynosi 60. 

 
5.  Istotnym  czynnikiem  oddziałującym  na  organizm  człowieka  oprócz  wartości  natężenia  

prądu i czasu jego przepływu jest: 

a)  pora roku, 
b)  pora dnia, 
c)  częstotliwość prądu, 
d)  nastrój porażonego. 
 

6.  Który z podanych układów umożliwia pomiar napięcia źródła? 

 

d) żaden ze schematów  
 
 

 

 
 
 

7.  W przypadku porażenia prądem elektrycznym należy w pierwszej kolejności 

a)  spróbować uwolnić porażonego od napięcia przy użyciu suchego, drewnianego kija, 
b)  chwycić porażonego pod pachy i odciągnąć z miejsca wypadku, 
c)  wyłączyć napięcie w rozdzielni pomimo jej znacznego oddalenia od miejsca wypadku, 
d)  zawiadomić przełożonych i wezwać pogotowie ratunkowe. 
 

8.  Największą wadą lampy rtęciowej jest: 

a)  mała skuteczność 
b)  wolny zapłon 
c)  mała trwałość 
d)  barwa światła 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

9.  Do materiałów ferromagnetycznych zaliczamy: 

a)  materiały  izolacyjne 
b)  aluminium 
c)  próżnia 
d)  żelazo 
 

10. Rysunek przedstawia symbol graficzny: 

.  

a)  wzmacniacza 
b)  generatora 
c)  przetwornika 
d)  zasilacza 

 


 

11.  Do  zacisków  rezystora  doprowadzono  napięcie  24V.  Pod  jego  wpływem  przez  rezystor 

popłynął prąd I = 200mA. Oblicz rezystancję tego rezystora 

 
12. Uzwojenie  pierwotne  wynosi  1320  zwojów,  a  uzwojenie  wtórne  60.  Przekładnia  

transformatora wynosi:  
a)  20 
b)  22 
c)  100 
d)  15 
 

13. Piec elektryczny połączony  jest z siecią o napięciu U = 240 V przewodami o rezystancji  
      Rp = 1Ω. Jaka jest rezystancja pieca, jeżeli jego moc P = 4,4 kW? 

a)  110 Ω 
b)  50 Ω 
c)  11 Ω 
d)  l0 Ω 
 

14. Dla obwodu przedstawionego obok prawdziwe jest stwierdzenie: 

a)  R

1

 i R

2

 są połączone równolegle, E

1

 i E

3

 

szeregowo 

b)  R

2

 i R

3

 są połączone równolegle, E

1

 i E

3

 

szeregowo 

c)  R

1

, R

2

, R

3

 są połączone szeregowo, E

3

 i R

4

 

równolegle 

d)  R

2

 i R

3

 są połączone szeregowo, E

1

 i R

1

 też są 

połączone szeregowo 

 

15. Silniki hydrauliczne przekształcają : 

a)  energię mechaniczną  w energię elektryczną 
b)  energię elektryczną w energię mechaniczną 
c)  energię ciśnienia cieczy w energię mechaniczną 
d)  energię ciśnienia gazu w energię mechaniczną 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

16. W obwodzie o połączeniu  mieszanym impedancji amperomierze  A

2

  i  A

3

 wskazują 1,8A.               

Jaką wartość wskaże amperomierz A

1

 jeżeli wiadomo, że R=Xc? 

 

 

17.    Do  jakiego  napięcia  trzeba  naładować  kondensator  elektrolityczny  lampy  błyskowej  

o pojemności C=500μF, aby energia błysku W=45J? 

a)  220V 
b)  212V 
c)  424V 
d)  400V 
 

18

Porównaj wskazania woltomierzy V1 i V2. Wskaż prawidłową zależność.

 

 

a)  V1 > V2 
b)  V1 = V2 
c)  V1 < V2 
d)  V1 = E = V2 

 

 
 

 

 

19. Symbol „S2” na tabliczce znamionowej oznacza: 

a)  pracę ciągłą 
b)  pracę przerywaną 
c)  pracę dorywczą 
d)  pracę z przerwami jałowymi 
 

20. Akumulator jest to źródło energii elektrycznej: 

a)  źródło elektrochemiczne odwracalne 
b)  źródło elektrochemiczne nieodwracalne 
c)  źródło cieplne 
d)  źródło elektromechaniczne 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Posługiwanie  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  układów  sterowania  
i regulacji 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakująca odpowiedź lub wykonaj rysunek

 .   

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.

 

LITERATURA

   

 

 

 

 

 

 

  

 
1.  Bartodziej G., Kałuża E.: Aparaty i urządzenia elektryczne. WSiP, Warszawa 1997  
2.  Bastian  P.,  Schuberth  G.,  Spielvogel  O.,  Steil  H.,  Tkotz  K.,  Ziegler  K.:  Praktyczna 

elektrotechnika ogólna. REA, Warszawa 2003  

3.  Bolkowski S.: Elektrotechnika. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Idzi K.: Pomiary elektryczne. Obwody prądu stałego. WSiP, Warszawa 1999 
5.  Jabłoński W., Płoszajski G.: Elektrotechnika z automatyką. WSiP, Warszawa 1998 
6.  Koziej E., Sochoń B.: Elektrotechnika i elektronika. PWN, Warszawa 1980 
7.  Kurdziel R.: Podstawy elektrotechniki. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1976 
8.  Markiewicz H.: Bezpieczeństwo w elektroenergetyce. WNT, Warszawa 1999 
9.  Marusak A.: Urządzenia elektroniczne. Cz. 3. WSiP, Warszawa 2000 
10.  Musiał E.: Instalacje i urządzenia elektro-energetyczne. WSiP, Warszawa 1998 
11.  Nieciejowski E.: Elektrotechnika. WSiP, Warszawa 1980 
12.  Pilawski M.: Pracownia elektryczna. WSiP, Warszawa 1999 
13.  Rusek M., Pasierbiński J.: Elementy i układy elektroniczne w pytaniach i odpowiedziach. 

WNT, Warszawa 1991 

14.  Schmid  D.,  Baumann  A.,  Kaufmann  H.,  Paetzold  H.,  Zippel  B.:  Mechatronika.  REA, 

Warszawa 2002 

15.  Siemieniako F., Gawrysiak M., Automatyka i robotyka. WSiP, Warszawa 1996