Microsoft Word sasiedzi powinni wspolpracowac

background image

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

Scenariusz zdobył I miejsce w polsko- ukraińskim konkursie

materiałów dydaktycznych o współpracy „Poznajmy lepiej swoich sąsiadów”

organizowanym w ramach Programu „Przemiany w Regionie”- RITA

Autorzy: Irena i Zygmunt Starykiewiczowie

Temat: Sąsiedzi powinni współpracować.

/ lekcja przeznaczona dla klasy I gimnazjum, czas realizacji 2 godz./

Cele:

Uczeń

• wymienia aspekty dobrego sąsiedztwa narodów,

• podaje przykłady współpracy polsko – ukraińskiej na różnych płaszczyznach,

• potrafi ocenić rolę i znaczenie dobrosąsiedzkiej współpracy obu państw i narodów,

• sprawnie korzysta z Internetu,

• skutecznie współpracuje w zespole.

Metody, techniki: dyskusja, „piramida wartości”, praca z tekstem źródłowym, krzyżówka

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: plakat „Zbudujemy mosty”, załączniki 8- 15, magnesy , „metki”, szary

papier, markery

Przebieg lekcji:

Fazy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Zaangażowanie W widocznym miejscu w klasie wisi

background image

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

/ 3 min./

Badanie

/10 min./

Przekształcanie

/ 5 min./

Prezentacja/

Refleksja

/ 6 min./

Przekształcanie

/ 12 min./

plakat cyklu „Zbudujemy mosty”.

Prowadzący nawiązuje do celów lekcji,

zwraca uczniom uwagę na fakt

sąsiedztwa Polski i Ukrainy.

Podsumowując dyskusję nauczyciel

dzieli klasę na 6 grup, wykorzystując

wzory haftu ukraińskiego /załącznik nr

8/ i prosi o wyznaczenie liderów grup.

Następnie rozdaje grupom schemat

„piramidy wartości” /załącznik nr 9/

i objaśnia, na czym będzie polegało

kolejne zadanie.

Osoba prowadząca zajęcia przekazuje

grupom zestawy materiałów /załącznik

nr 10/, nawiązujących do różnych

wydarzeń dotyczących współpracy obu

krajów: Polski i Ukrainy oraz rozdaje

arkusze szarego papieru.

Uczestnicy zajęć odpowiadają

w formie dyskusji na pytanie

„Czym powinno się charaktery-

zować dobre sąsiedztwo?”

Uczniowie, pracując w grupach,

wpisują wartości zgodnie

z ustaloną hierarchią.

Liderzy grup omawiają swoje

schematy, próbując uzasadnić

wybory, jakich dokonali.

Zadaniem uczestników zajęć jest

zilustrowanie na szarym papie-

rze, z wykorzystaniem przeka-

zanych przez nauczyciela

materiałów poszczególnych

background image

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

Prezentacja

/ 6 min./

Badanie

/ 15 min./

Nauczyciel podkreśla znaczenie współ-

pracy dla dobrosąsiedzkich stosunków

i zachęca uczniów do zbadania,

jak przebiega współpraca polsko –

ukraińska na różnych płaszczyznach.

Na tablicy wywiesza wykaz adresów

stron www /załącznik nr11/, z których

powinni korzystać uczniowie.

wartości z „piramidy”

przez przyklejenie „ilustracji”

i podpisanie z wykorzystaniem

słownictwa z „piramidy”.

Liderzy prezentują efekty pracy

w grupach, uzasadniając dobór

„ilustracji”.

Grupy pracują ze swoimi zada-

niami, wykorzystując Internet:

GR.I – Na czym polega

współpraca gospodarcza Polski

i Ukrainy?

GR II – Na czym polega

współpraca transgraniczna Polski

i Ukrainy?

GR III – Na czym polega part-

nerstwo miast Polski i Ukrainy?

GR IV – Na czym polega współ-

praca w ramach Euro 2012 Polski

i Ukrainy?

GR V – Na czym polega współ-

praca w zakresie zachowania

dóbr przyrody oraz ekologii

Polski i Ukrainy?

GRVI - Na czym polega współ-

background image

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

Prezentacja/

Refleksja

/ 15 min./

Przekształcanie/

Refleksja

/ 10 min./

Refleksja

/ 8 min./

Nauczyciel proponuje, aby prezentacji

opracowanego materiału towarzyszyła

refleksja na temat korzyści

wynikających ze współpracy polsko –

ukraińskiej dla obu stron.

Prowadzący zajęcia podsumowuje

zagadnienie współpracy polsko – ukra-

ińskiej i proponuje uczniom grupowe

rozwiązanie krzyżówki /załącznik nr

13/.

Nauczyciel nawiązuje do celów cyklu

„Zbudujemy mosty” i prosi uczniów

o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej

/załącznik nr 14/

praca na płaszczyźnie kultury

i edukacji Polski i Ukrainy?

Wiadomości, jakie zgromadzili

zapisują w schemat /załącznik

nr 12/.

W oparciu o zebrany materiał

liderzy grup omawiają różne for-

my współpracy na wymienionych

wyżej płaszczyznach i próbują

ocenić jej zakres, jakość, częs-

totliwość itp. Jeden z wniosków

dotyczących wzajemnej

współpracy zostaje zapisany

jako temat lekcji.

Uczestnicy zajęć rozwiązują

krzyżówkę, a jej hasło wpisują

do zeszytu jako podsumowanie

cyklu.

Młodzież wypełnia ankietę,

background image

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

Na zakończenie cyklu zajęć osoba

prowadząca nagradza uczestników

naklejkami nawiązującymi

do problematyki lekcji /załącznik nr

15/.

oceniając cykl zajęć,

w których uczestniczyła

