background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Ryszard Stachurski 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 721[01].O1.05 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Halina Śledziona 
mgr inŜ. Bogusław Staniszewski 
 
 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Piotr Stępień 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Jolanta Skoczylas 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  721[01].O1.05 
Wykonywanie pomiarów warsztatowych, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu 721[01] blacharz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
1. Wprowadzenie 

3 

2. Wymagania wstępne 

5 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

7 

5. Ćwiczenia 

14  

    5.1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania pomiarów       

warsztatowych 

14 

5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2. Zamienność części w budowie maszyn 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Wymiary, tolerancje i pasowania 

16  

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Podstawy teoretyczne wykonywania pomiarów 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Klasyfikacja przyrządów 

19 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. UŜytkowanie,  konserwacja,  przechowywanie  i  dobór  przyrządów                     

 

 

pomiarowych 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

5.7. Pomiar wielkości geometrycznych 

22 

5.7.1. Ćwiczenia 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7. Literatura 

39  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie blacharz. 

W poradniku zamieszczono:   

 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe  ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym 

uwzględnieniem 

aktywizujących 

metod 

nauczania, 

samokształcenia 

kierowanego, tekstu przewodniego.

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej.

 

W  podrozdziale  Poradnika  dla  ucznia:  Materiał  nauczania,  treści  kształcenia  zostały 
omówione  w  sposób  ogólny.  Podany  zasób  wiadomości  róŜnych  zagadnień  powinien  być 
wystarczający  dla  kaŜdego  przyszłego  blacharza.  Szczegółowe  wiadomości  uczeń  będzie 
poznawał na kolejnych zajęciach.

 

Nauczyciel powinien pomóc uczniowi przy doborze treści nauczania, wskazując zagadnienia, 
zarówno  te  szczególnie  waŜne,  jak  i  pomocnicze  -  potrzebne  w  wykonywaniu  czynności 
przewidzianych dla zawodu blacharz.

 

Pomocne w prowadzeniu zajęć mogą okazać się zestawy pytań zamieszczonych w Poradniku 
dla  ucznia,  w  podrozdziałach  Pytania  sprawdzające,  z  których  uczeń  moŜe  skorzystać 
w dwojaki sposób:

 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  przed  przystąpieniem  do  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania  -  poznając  w  ten  sposób  wymagania  wynikające  z  potrzeb  zawodu,  a  po 
opanowaniu  wskazanych  treści  odpowiedzieć  na  zadane  pytania,  by  sprawdzić  stan 
swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń, 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  i  odpowiedzieć  na  nie  po  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania  -  sprawdzając  w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń.

 

Wybór naleŜy do ucznia. 
W Poradniku dla ucznia podano po kilka propozycji ćwiczeń do kaŜdej części materiału 

nauczania. Te same ćwiczenia zamieszczone zostały w Poradniku dla nauczyciela.

 

Nauczyciel  moŜe  wykorzystać  wszystkie  ćwiczenia  lub  wybrać  określone  ćwiczenia 
i przeprowadzić je:

 

− 

zgodnie z podanymi wskazówkami, 

− 

na stanowisku wyposaŜonym w podane środki dydaktyczne. 

Nauczyciel moŜe równieŜ przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  moŜliwość  sprawdzenia  poziomu 

postępów w nauce, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.

 

Według  tego  samego  zestawu  pytań,  nauczyciel  dokonuje  oceny  wiedzy  i  umiejętności 

ucznia.

 

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie:

 

− 

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi, 

− 

zakreśla odpowiedź, wstawiając X w odpowiednim miejscu – pod napisem TAK lub NIE. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

Nauczyciel  obserwuje  postępy  ucznia.  Po  dokonaniu  przeglądu  zakreślonych 

odpowiedzi,  określa  pytania,  na  które  uczeń  nie  potrafił  odpowiedzieć  prawidłowo. 
Zakreślenia  pod  zapisem  NIE  wskazują  braki  w  wiedzy  ucznia,  informują  równieŜ,  jakich 
treści jeszcze dobrze nie opanował. Oznacza to, Ŝe uczeń musi nauczyć się tych treści.

 

Poznanie  przez  ucznia  określonej  wiedzy  o  wykonywaniu  pomiarów  warsztatowych  będzie 
stanowiło  dla  nauczyciela  podstawę  przeprowadzenia  sprawdzianu  poziomu  przyswojonych 
wiadomości  i  ukształtowanych  umiejętności.  W  tym  celu  nauczyciel  moŜe  posłuŜyć  się 
zamieszczonymi w rozdziale 6 zadaniami testowymi.

 

W tym rozdziale podano równieŜ:

 

− 

klucz odpowiedzi, 

− 

instrukcję  dla  nauczyciela,  w  której  omówiono  czynności  nauczyciela  podczas 
przeprowadzania sprawdzianu, 

− 

instrukcję  dla  ucznia,  w  której  omówiono  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 
sprawdzianu, 

− 

przykładową  kartę  odpowiedzi,  w  której,  w  odpowiednich  miejscach  uczeń  wpisuje 
odpowiedzi na pytania. 

 

   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

721[01].O1.01 

Przestrzeganie  przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz 

ochrony środowiska

 

721[01].O1 

Podstawy techniczne  

blacharstwa

 

721[01].O1.03 

Analizowanie pracy prostych 

układów elektrycznych

 

721[01].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną

 

721[01].O1.04 

Rozpoznawanie materiałów  

i podstawowych technik 

wytwarzania

 

721[01].O1.05 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

– 

stosować układ jednostek SI, 

– 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki,  

– 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

– 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

– 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

– 

wykonywać proste działania matematyczne, 

– 

posługiwać się kalkulatorem, 

– 

oceniać jakość wykonywanej pracy, 

– 

interpretować związki wyraŜone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

– 

znać i przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

czytać rysunki wykonawcze części maszyn. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

− 

rozróŜnić rodzaje wymiarów liniowych, 

− 

określić wymiar tolerowany, 

− 

dokonać zamiany tolerowania symbolowego na liczbowe, 

− 

określić pasowanie na podstawie oznaczenia i wartości luzów, 

− 

wyjaśnić pojęcie mierzenia i sprawdzania, 

− 

rozróŜnić metody pomiarowe, 

− 

sklasyfikować przyrządy pomiarowe, 

− 

określić właściwości metrologiczne przyrządów pomiarowych, 

− 

dobrać  przyrządy  pomiarowe do pomiaru i sprawdzania elementów  konstrukcyjnych 
z blachy, 

− 

zmierzyć podstawowe wielkości geometryczne, 

− 

zinterpretować wyniki pomiarów, 

− 

zakonserwować i przechować przyrządy pomiarowe, 

− 

posłuŜyć się Polskimi Normami, dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną,  

− 

skorzystać z katalogów i poradników, 

− 

zorganizować stanowisko do pomiarów zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny 
pracy i wymaganiami ergonomii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Blacharz 721[01] 

Moduł: 

Podstawy techniczne blacharstwa 721[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 721[01].O1.05 

Temat: Dobieranie narzędzi pomiarowych

 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  narzędzi  pomiarowych  i  metod 

pomiarowych.

 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

wyjaśnić pojęcie mierzenia i sprawdzania,  

− 

rozróŜnić metody pomiarowe, 

− 

sklasyfikować przyrządy pomiarowe, 

− 

określić właściwości metrologiczne przyrządów pomiarowych, 

− 

dobrać narzędzia pomiarowe, 

− 

zorganizować  stanowisko  do  pomiarów  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy i wymaganiami ergonomii. 

 
Metody nauczania–uczenia się:

 

− 

miniwykład, 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:

 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w małych zespołach. 

 
Strategia: 
uczenie się przez doświadczenie.

 

 
Środki dydaktyczne:

 

− 

narzędzia pomiarowe, 

− 

normy dotyczące narzędzi pomiarowych, 

− 

katalogi narzędzi, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Czas: 
90 min.

 

 
Przebieg:

 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Omówienie celów zajęć. 
3.  Plan zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

A.  Mierzenie i sprawdzanie:

 

− 

nauczyciel wyjaśnia pojęcie mierzenia i sprawdzania, wyjaśnia znaczenie mierzenia oraz 
sprawdzania, 

− 

uczniowie otrzymują katalogi narzędzi pomiarowych, poradniki, 

− 

uczniowie pracując indywidualnie wypisują znaczenie pojęć: mierzenie i sprawdzanie. 

B.   Klasyfikacja narzędzi pomiarowych:

 

wstęp – naleŜy scharakteryzować uczniom klasyfikację narzędzi pomiarowych,

 

− 

uczniowie otrzymują katalogi narzędzi pomiarowych, poradniki, narzędzia pomiarowe, 

− 

uczniowie  pracując  samodzielnie  wypisują  przy  nazwie  wskazanych  narzędzi 
pomiarowych ich dokładność oraz przeznaczenie, 

− 

pracując  w  grupie  uczniowie  sporządzają  wspólnie  tabelę  wymagań  dotyczących 
organizacji stanowiska pomiarowego. 

W  trakcie  tworzenia  tabeli  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  funkcje  i  zadania 
poszczególnych przyrządów pomiarowych. 
 
C.  Dobieranie narzędzi pomiarowych: 

− 

uczniowie dobierają narzędzia do pomiarów wskazanych przez nauczyciela, 

− 

uczniowie dobierają narzędzia do pomiarów wymiarów zewnętrznych, 

− 

uczniowie dobierają narzędzia do pomiarów wymiarów wewnętrznych, 

 
Podsumowanie:

 

− 

uczniowie uzasadniają znaczenie pomiarów warsztatowych, 

− 

wskazują korzyści wynikające ze stosowania narzędzi pomiarowych, 

− 

wymieniają podstawowy podział narzędzi pomiarowych, 

− 

wymieniają  wymagania  dotyczące  organizowania  stanowiska  do  pomiarów  zgodnie 
z przepisami bhp i wymaganiami ergonomii. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa
 
Do pomiaru wymiarów przedstawionych na rysunku wykonawczym przedmiotu, wskazanym 
przez nauczyciela, dobierz narzędzia pomiarowe i uzasadnij ich dobór. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Blacharz 721[01] 

Moduł: 

Podstawy techniczne blacharstwa 721[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 721[01].O1.05 

Temat: Pomiary elementów konstrukcyjnych z blachy 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności planowania i organizowania pomiarów elementów 

konstrukcyjnych z blachy.

 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zebrać niezbędne informacje do wykonania zadania, 

− 

czytać rysunek wykonawczy, 

− 

korzystać z tablic, układu tolerancji, poradników, 

− 

dobrać  narzędzia  pomiarowe  w  zaleŜności  od  wymaganej  dokładności  pomiarów, 
kształtów, wielkości mierzonych elementów, 

− 

prawidłowo dokonać pomiarów elementu przedstawionego na rysunku wykonawczym za 
pomocą poleconych narzędzi pomiarowych, 

− 

interpretować wyniki pomiarów. 

 

Celem zajęć jest kształtowanie następujących umiejętności: 

− 

dokonywania pomiarów wymiarów liniowych i kątów, 

− 

planowania i organizowania własnej pracy, 

− 

rozwiązywania problemów w sposób twórczy, 

− 

samooceny własnej pracy, 

− 

współdziałania w zespole, 

− 

wyszukiwanie i wykorzystanie informacji z róŜnych źródeł. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:

 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w małych zespołach. 

 
Strategia: 
uczenie się przez doświadczenie.

 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

− 

pokaz, 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja w grupie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia pomiarowe, 

− 

instrukcje, 

− 

stoły pomiarowe 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

Czas: 135 min. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WSTĘPNA

 

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć przez nauczyciela, 
zaznajomienie uczniów z pracą – metodą tekstu przewodniego.

 

 

FAZA WŁAŚCIWA

 

INFORMACJE  
Ć

wiczenie praktyczne: 

 

Dokonaj pomiaru elementu dostarczonego przez nauczyciela.  
Zanim przystąpisz do planowania i organizowania oraz wykonania ćwiczenia, 
odpowiedz na pytania: 
1.  Jakie informacje zawarte są na rysunku wykonawczym? 
2.  Na czym polega mierzenie? 
3.  Jakie są metody pomiarowe? 
4.  Od czego zaleŜy dobór narzędzi pomiarowych? 
5.  Jak powinno być zorganizowane stanowisko pomiarowe? 
6.  Jakich informacji będziesz potrzebował do wykonania ćwiczenia? 

 

PLANOWANIE

 

Zaplanuj działania, które pozwolą Ci prawidłowo wykonać ćwiczenie: 
1.  Jakimi kryteriami będziesz kierował się przy doborze narzędzi pomiarowych? 
2.  Jakie dodatkowe narzędzia będą Ci potrzebne do wykonania pomiarów? 
3.  Z jakich normatywów, będziesz korzystał w czasie wykonywania ćwiczenia? 
4.  W jakiej kolejności będziesz przeprowadzał pomiary? 

 

Przedstaw przebieg ćwiczenia i zestawienie narzędzi pomiarowych.

 

Zaproponuj sposób zestawienia wyników pomiarów i oceny ich zgodności z rysunkiem

 

wykonawczym zgodnie z przyjętą przez ciebie kolejnością dokonania pomiarów (tabelę).

 

 

ORGANIZOWANIE

 

Zorganizuj stanowisko pomiarowe do wykonania ćwiczenia: 
1.  Przedstaw swoje dotychczasowe działania związane z organizacją stanowiska. 
2.  Sprawdź czy prawidłowo dobrałeś narzędzia pomiarowe i pomocnicze. 
3.  Zweryfikuj swoje dotychczasowe działania i podejmij decyzję o ewentualnych zmianach. 

 

WYKONANIE

 

Zwróć  uwagę  na  prawidłowe  zamocowanie  narzędzia  pomiarowego  lub  przedmiotu 
w odpowiednim uchwycie: 
1.  Na stanowisku pomiarowym nie powinny znajdować się zbędne przedmioty. 
2.  Dbaj o czystość mierzonych przedmiotów i narzędzi pomiarowych. 
3.  Sprawdź stan techniczny, prawidłowość regulacji narzędzi pomiarowych, którymi się 

posługujesz. 

4.  Dokładnie odczytuj wskazania narzędzi pomiarowych, unikaj błędów pomiarowych. 
5.  Dla sprawdzenia prawidłowości wyniku, powtórz pomiar. 
6.  Zapisz wartości uzyskanych wyników w tabeli pomiarów. 

 

SPRAWDZANIE

 

Przeanalizuj wykonanie ćwiczenia i przedstaw swoje wnioski: 
1.  Czy udało Ci się wykonać ćwiczenie bezbłędnie? 
2.  Jakich błędów przy wykonywaniu ćwiczenia mogłeś uniknąć? Z czego one wynikały? 
3.  Czy prawidłowo zaplanowałeś przebieg wykonania ćwiczenia? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

ANALIZA

 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe,  waŜne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości.

 

 
FAZA KOŃCOWA  
Zakończenie zajęć

 

 
Praca domowa

 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Organizacja laboratoriów pomiarowych i opisz 
ich zadania. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
Załącznik 1  
Instrukcja dla ucznia

 

Zapoznaj  się  dokładnie  z  tematem  ćwiczenia  i  rysunkiem  wykonawczym 

przedstawionego przedmiotu. Zwróć uwagę na czas przeznaczony na jego wykonanie.

 

Pamiętaj,  Ŝe  będziesz  oceniany  za  umiejętność  organizacji  stanowiska  pracy,  prawidłowość 
doboru  i  posługiwania  się  narzędziami  pomiarowymi,  staranność  dokonywania  pomiarów, 
umiejętność  wyszukiwania  i  wykorzystania  niezbędnych  informacji  (literatura,  tablice), 
samodzielność wykonania zadania.

 

Czytaj uwaŜnie wszystkie polecenia i uwagi skierowane do Ciebie w przedstawionym 

tekście.  Szczególnie  uwaŜnie  przeczytaj  i  udziel  ustnych  odpowiedzi  na  pytania  prowadzące 
zawarte  w  fazach  tekstu  przewodniego.  Pytania  te  lub  zagadnienia  do  przemyślenia 
poprowadzą  Cię  do  prawidłowego  wykonania  ćwiczenia.  Postępuj  zgodnie  z  sugestiami 
nauczyciela starając się wykonać ćwiczenie samodzielnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Temat ćwiczenia: 
Dokonaj pomiarów elementu przedstawionego na rysunku wykonawczym 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Załącznik 2

 

Przykładowy arkusz zgodności wymiarów elementu z wymaganiami rysunku wykonawczego, 
który otrzymuje uczeń po wykonaniu ćwiczenia. 
 
Karta zgodności wymiarów elementu z rysunkiem wykonawczym 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wymiar

 

Zgodność z rysunkiem     

(T – tak , N – nie )

 

40

+0,1 

22

2

,

0

1

,

0

+

 

30 

11

-0,1 

Ø5 

Ø3 

20 

20

+0,2 

35 

51 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.ĆWICZENIA 

 
5.1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania 

pomiarów warsztatowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oceń  czy  stanowisko  pomiarowe  wskazane  Ci  przez  nauczyciela  w  pracowni  szkolnej 

(lub  widoczne  na  planszy),  zorganizowane  jest  zgodnie  z  wymaganiami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  opisać  jakie  warunki  powinny  panować  w  pomieszczeniu,  w  którym  znajduje  się 

stanowisko pomiarowe,  

2)  ocenić  poprawność  ułoŜenia  elementów  do  mierzenia  i  narzędzi  pomiarowych  na 

stanowisku pomiarowym, 

3)  wskazać zauwaŜone nieprawidłowości na stanowisku pomiarowym,  
4)  opisać zagroŜenia występujące na wskazanym stanowisku pomiarowym. 
 

Zlecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie praktyczne. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy dla stanowiska pomiarowego, 

– 

obowiązujące normatywy dotyczące pomiarów warsztatowych, 

– 

stanowisko pomiarowe z elementami do mierzenia i narzędziami pomiarowymi, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca organizowania stanowiska pomiarowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2. Zamienność części w budowie maszyn 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Zidentyfikuj współpracujące elementy i dobierz je z odpowiednich grup selekcyjnych.

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien:

 

1)  zidentyfikować współpracujące elementy, 
2)  zidentyfikować tolerowane wymiary, 
3)  na podstawie dokumentacji technologicznej przydzielić elementy do grup selekcyjnych, 
4)  dobrać elementy z odpowiednich grup selekcyjnych, 
5)  połączyć elementy, 
6)  sprawdzić jakość połączenia, 
7)  krótko uzasadnić dobór. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

współpracujące elementy wykonane w róŜnych grupach selekcyjnych, 

− 

narzędzia pomiarowe, 

− 

dokumentacja technologiczna, poradniki, 

− 

Polska Norma, 

− 

kalkulator, 

− 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zamienności części w budowie maszyn. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Wymiary, tolerancje i pasowania 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Dla  wymiarów  detalu  przedstawionego  na  rysunku  wykonawczym  dostarczonym  przez 

nauczyciela, oblicz wymiary graniczne, odchyłki graniczne i tolerancje. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:

 

1)  zidentyfikować dany wymiar, 
2)  zidentyfikować pole tolerancji i klasę dokładności, 
3)  odszukać w tablicach odchyłki dla danego wymiaru, 
4)  zapisać odchyłki, 
5)  obliczyć wymiary graniczne, 
6)  zapisać wyniki obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

Polska Norma, 

− 

kalkulator, 

− 

notatnik, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7 dotycząca wymiarów, tolerancji i pasowań. 

 
Ćwiczenie 2 

Dla  wymiaru  Ø

2

,

0

1

,

0

35

+

określ  wymiary  graniczne  B  i  A  oraz  przedstaw  to  w  układzie 

graficznym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  obliczyć wymiar graniczny górny B,

 

2)  obliczyć wymiar graniczny dolny A,

 

3)  zapisać wyniki obliczeń,

 

4)  przedstawić wykonane obliczenia w układzie graficznym, 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

Polska Norma, 

− 

kalkulator, 

− 

notatnik, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7 dotycząca wymiarów, tolerancji i pasowań. 

 
Ćwiczenie 3

 

Dokonaj zamiany zapisu tolerowania symbolowego na liczbowe.

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  zidentyfikować wymiary danych elementów, 
2)  zidentyfikować pola tolerancji i klasy dokładności wymiarów, 
3)  odszukać w tablicach odchyłki dla danych wymiarów, 
4)  zapisać odchyłki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Polska Norma, 

− 

notatnik, 

− 

przybory do pisania,  

− 

literatura z rozdziału 7 dotycząca wymiarów, tolerancji i pasowań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4. Podstawy teoretyczne wykonywania pomiarów 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie rysunku nr 16, określ podstawowe rodzaje błędów pomiarów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę

 

wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy rys. 16 (rodzaje błędów pomiarów), 
2)  wskazać rodzaje błędów wg prawdopodobieństwa pojawienia się błędów, 
3)  wskazać rodzaje błędów wg formy ujęcia liczbowego błędów, 
4)  określić rodzaje błędów systematycznych, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

narzędzia pomiarowe i osprzęt, 

− 

wzorce, 

− 

uchwyty pomiarowe, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Klasyfikacja przyrządów pomiarowych 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  narzędzia  pomiarowe  do  wykonywania  pomiarów  mieszanych,  elementów 

wskazanych przez nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę

 

wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować mierzone wymiary, 
2)  określić sposób wykonywania pomiaru, 
3)  dobrać odpowiednie narzędzie pomiarowe, 
4)  uzasadnić dobór narzędzi pomiarowych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia pomiarowe róŜnego rodzaju, 

– 

przykładowe elementy maszyn dostępne w pracowni szkolnej, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przyrządów pomiarowych. 

 
Ćwiczenie 2 

 Dobierz  narzędzia  pomiarowe  do  wykonania  pomiarów  detalu,  przedstawionego  na 

rysunku wykonawczym, dostarczonym przez nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę

 

wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować mierzone wymiary, 
2)  określić sposób wykonywania pomiarów, 
3)  dobrać odpowiednie narzędzia pomiarowe, 
4)  uzasadnić dobór narzędzi pomiarowych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia pomiarowe róŜnego rodzaju, 

– 

rysunek wykonawczy detalu, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przyrządów pomiarowych. 

 
Ćwiczenie 3 

Odczytaj  wymiar  ustawiony  na  głębokościomierzu  suwmiarkowym  i  głębokościomierzu 

mikrometrycznym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić dokładność mierzenia przyrządami suwmiarkowymi, 
2)  określić dokładność mierzenia przyrządami mikrometrycznymi, 
3)  odczytać wymiar ustawiony  na głębokościomierzu suwmiarkowym, 
4)  odczytać wymiar ustawiony na głębokościomierzu mikrometrycznym, 
5)  zapisać wyniki odczytów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

głębokościomierz suwmiarkowy, 

– 

głębokościomierz mikrometryczny, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przyrządów pomiarowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6

UŜytkowanie, 

konserwacja, 

przechowywanie 

dobór 

przyrządów pomiarowych 

 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przeprowadź konserwację przyrządów pomiarowych i przygotuj je do przechowania.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać środki zmywające i konserwujące, 
2)  zapoznać się z instrukcjami stosowania wyŜej wymienionych środków, 
3)  dokładnie umyć środkiem zmywającym wszystkie powierzchnie naraŜone na korozję, 
4)  dokładnie wytrzeć do sucha umyte powierzchnie przy pomocy miękkiej szmatki, 
5)  nanieść na konserwowane powierzchnie warstwę środka konserwującego, 
6)  umieścić przyrząd w oryginalnym futerale lub szufladzie chroniącym przed zakurzeniem 

i uszkodzeniami mechanicznymi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

narzędzia pomiarowe, 

−−−−    

ś

rodki zmywające, 

−−−−    

ś

rodki konserwujące, 

−−−−    

czyściwo,

 

−−−−    

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  uŜytkowania,  konserwacji,  przechowywania  i  doboru 
przyrządów pomiarowych.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.7.

 

Pomiar wielkości geometrycznych 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  pomiary  za  pomocą  przyrządów  suwmiarkowych,  elementów  o  róŜnych 

kształtach, wykonanych z blachy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać identyfikacji mierzonych wymiarów, 
2)  dobrać sposób ustawienia elementu na stanowisku pomiarowym, 
3)  wybrać bazę pomiarową, 
4)  dobrać narzędzia pomiarowe do wykonania pomiarów i metody pomiarów, 
5)  dokonać niezbędnych pomiarów, 
6)  zapisać wyniki pomiarów, 
7)  zinterpretować wyniki pomiarów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

przykładowe elementy do wykonania pomiarów, 

– 

przyrządy pomiarowe i osprzęt, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj pomiarów wielkości wskazanych przez nauczyciela na elementach wykonanych 

z blachy. Zastosuj w tym celu przyrządy mikrometryczne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać identyfikacji mierzonych wymiarów, 
2)  dobrać sposób ustawienia elementu na stanowisku pomiarowym, 
3)  wybrać bazę pomiarową, 
4)  dobrać narzędzia pomiarowe i metody pomiarów, 
5)  dokonać niezbędnych pomiarów, 
6)  zapisać wyniki pomiarów, 
7)  zinterpretować wyniki pomiarów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

przykładowe elementy do wykonania pomiarów, 

– 

przyrządy pomiarowe i osprzęt, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Sprawdź  za  pomocą  promieniomierzy  promienie,  oraz  zaokrąglenia  wypukłe  i  wklęsłe 

wskazanych elementów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować sprawdzane promienie i zaokrąglenia, 
2)  dobrać odpowiedni promieniomierz, 
3)  dokonać sprawdzenia promieni, 
4)  zinterpretować wynik sprawdzenia, 
5)  dokonać sprawdzenia zaokrąglenia wypukłego i wklęsłego, 
6)  zinterpretować wynik sprawdzenia, 
7)  dokonać oceny wykonania danego elementu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

przykładowe elementy do wykonania pomiarów,  

– 

promieniomierze, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Za  pomocą  mikrometru  do  pomiaru  gwintów,  dokonaj  pomiaru  średnicy  podziałowej, 

ś

rednicy wewnętrznej i średnicy zewnętrznej gwintu.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować mierzony gwint, 
2)  dobrać metodę pomiaru, 
3)  dobrać odpowiedni przyrząd pomiarowy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

4)  uzasadnić powyŜszy wybór, 
5)  dokonać  niezbędnych  pomiarów  średnicy  podziałowej,  wewnętrznej  i  zewnętrznej 

gwintu, 

6)  zinterpretować uzyskane wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

elementy gwintowane, 

– 

narzędzia pomiarowe z osprzętem, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Za  pomocą  kątomierza  uniwersalnego,  dokonaj  pomiaru  kątów  elementów  wykonanych 

z blachy.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać uchwyty pomiarowe, 
2)  zidentyfikować mierzone powierzchnie, 
3)  dobrać przyrządy pomiarowe i metodę pomiaru, 
4)  dokonać pomiaru kątów, 
5)  zapisać i zinterpretować wyniki pomiarów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

przykładowe elementy z blachy, 

– 

uchwyty pomiarowe, 

– 

kątomierz uniwersalny, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
warsztatowych”

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

 

– 

zadania 1–3, 5, 8–10, 11–14, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 4, 6, 7, 15, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.

 

 
Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo dobry - za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi

1.c, 2.b, 3.a, 4.d, 5.c, 6.c, 7.b, 8.b, 9.a, 10.d, 11.a, 12.c, 13.b, 

14.c, 15.a, 16.c, 17.b, 18.b, 19.d, 20.a.

 

 

Plan testu 1 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

  Poziom 
wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

Określić wymiar tolerowany

 

P

 

c

 

2. 

Dokonać zamiany tolerowania 
symbolowego na liczbowe

 

P

 

b

 

3.

 

RozróŜnić rodzaje wymiarów liniowych

 

P

 

4.

 

Zmierzyć podstawowe wielkości 
geometryczne

 

PP

 

d

 

5.

 

RozróŜnić rodzaje wymiarów liniowych

 

P

 

c

 

6.

 

Określić pasowanie na podstawie 
oznaczenia i wartości luzów

 

PP

 

c

 

7.

 

Określić wymiar tolerowany

 

PP

 

b

 

8.

 

Określić właściwości metrologiczne 
przyrządów pomiarowych

 

P

 

b

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

9.

 

Sklasyfikować przyrządy pomiarowe

 

P

 

a

 

10.

 

Wyjaśnić pojęcie mierzenia i 
sprawdzania

 

P

 

d

 

11.

 

RozróŜnić metody pomiarowe

 

P

 

a

 

12.

 

Zinterpretować wyniki pomiarów

 

P

 

c

 

13.

 

Zakonserwować i przechować 
przyrządy pomiarowe 

P

 

14.

 

Sklasyfikować przyrządy pomiarowe 

P

 

15. 

PosłuŜyć się Polskimi Normami, 
dokumentacją konstrukcyjną 
i technologiczną 

PP 

16. 

Zmierzyć podstawowe wielkości 
geometryczne 

PP 

 

17. 

Określić właściwości metrologiczne 
przyrządów pomiarowych 

18.  RozróŜnić metody pomiarowe 

PP 

19. 

Dobrać przyrządy pomiarowe do 
pomiaru i sprawdzania elementów 
konstrukcyjnych z blachy 

20. 

Zmierzyć podstawowe wielkości 
geometryczne 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej   

jednotygodniowym    wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania pomiarów warsztatowych. Są to 

zadania  wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zaznaczając  prawidłową 

odpowiedź  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Zamienność technologiczna części w budowie maszyn polega na 

a)  wymianie części bez dodatkowych operacji, 
b)  kojarzeniu elementów z odpowiednich grup selekcyjnych, 
c)  wykonaniu  dodatkowej  obróbki  w  celu  usunięcia  niekorzystnego  zbiegu  odchyłek 

wymiarów w danym zespole,  

d)  braku moŜliwości montaŜu pewnej liczby części, gdyŜ ze względów ekonomicznych 

tolerancje ich wykonania zostały powiększone. 

 

 

2.  Przy symbolowym zapisie tolerancji wałków i otworów naleŜy stosować 

a)  dla wymiarów wewnętrznych (otworów) małe litery, 
b)  dla wymiarów zewnętrznych (wałków) małe litery, 
c)  wielkość liter (małe/duŜe) nie ma znaczenia, 
d)  dla wymiarów zewnętrznych (wałków) duŜe litery. 

 

3.  Wymiary,  którymi  określa  się  na  rysunkach  technicznych  postać  geometryczną  części 

maszyn, dzieli się na 
a)  cztery rodzaje, 
b)  dwa rodzaje, 
c)  trzy rodzaje, 
d)  pięć rodzajów. 

 

4.  Odchyłką zarysu przekroju wzdłuŜnego nie jest 

a)  stoŜkowość, 
b)  wygięcie, 
c)  baryłkowość, 
d)  graniastość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

5.  Wymiarem mieszanym nazywamy  

a)  odległość osi symetrii, 
b)  średnicę wałka, 
c)  głębokość otworu nieprzelotowego, 
d)  szerokość rowka, 

 

6.  Pasowania części maszynowych są oznaczane 

a)  cyframi, 
b)  literami, 
c)  literami i cyframi, 
d)  umownymi symbolami, 

 

7.  Wymiary graniczne dla wymiaru tolerowanego liczbowo 

12

,

0

24

,

0

50

wynoszą 

a)  50,12 mm i 50,24 mm, 
b)  49,88 mm i 49,76 mm, 
c)  50,36 mm i 49,64 mm, 
d)  50,00 mm i 50,36 mm, 

 
 

8.  Podziałka noniusza występująca w przyrządach pomiarowych słuŜy do 

a)  łatwiejszego dokonywania pomiarów głębokich otworów, 
b)  zwiększenia dokładności odczytywania pomiarów, 
c)  dokonywania pomiarów wymiarów pośrednich, 
d)  mierzenia długich przedmiotów, 

 

9.  Wzorcem długości jest  

a)  przymiar kreskowy, 
b)  promieniomierz, 
c)  suwmiarka, 
d)  zestaw płytek wzorcowych. 

 

10.  Sprawdziany słuŜą do 

a)  określania rzeczywistego wymiaru, 
b)  pomiaru tolerancji wykonanego przedmiotu, 
c)  określania stanu powierzchni, 
d)  stwierdzenia czy wymiar jest prawidłowy lub nie. 

 
11.  Pomiaru skoku gwintu dokonujemy 

a)  przez porównanie go z wzorcem zarysu gwintu, 
b)  przymiarem kreskowym, 
c)  suwmiarką, 
d)  kątownikiem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

12.  Ustawienie noniusza suwmiarki wskazuje wymiar 

 

 

 

a)  50,00 mm, 
b)  50,50 mm, 
c)  50,90 mm, 
d)  46,00 mm, 

 
13.  Do konserwacji narzędzi pomiarowych stosujemy 

a)  smar grafitowy, 
b)  wazelinę,  
c)  wosk,  
d)  terpentynę. 

 

14.  Do pomiaru kątów słuŜy: 

a)  suwmiarka, 
b)  mikrometr, 
c)  kątomierz, 
d)  czujnik dźwigniowy, 

 
15.  Przedstawiony na rysunku znak chropowatości określa 

 

a)  powierzchnię uzyskaną bez zdjęcia warstwy materiału, 
b)  powierzchnię uzyskaną dowolnym sposobem obróbki, 
c)  powierzchnię uzyskaną metodą galwaniczną, 
d)  powierzchnię uzyskaną przez zdjęcie warstwy materiału (na przykład skrawaniem). 

 
16.  Odchyłką zarysu przekroju poprzecznego jest 

a)  siodłowość, 
b)  baryłkowość, 
c)  graniastość, 
d)  wygięcie, 

 

17.  Za pomocą przyrządów mikrometrycznych moŜna dokonywać pomiarów z dokładnością 

a)  0,1 mm, 
b)  0,01 mm, 
c)  0,05 mm, 
d)  0,001 mm, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

18.  Metoda pomiarowa porównawcza polega na 

a)  bezpośrednim odczytaniu wskazania narzędzia pomiarowego, 
b)  na porównaniu mierzonej wartości ze znaną wartością tej samej wielkości, 
c)  na wykorzystaniu sprawdzianów szczękowych i tłoczkowych, 
d)  na  bezpośrednim  mierzeniu  innych  wielkości  i  wykorzystywaniu  znanej  zaleŜności 

tych wielkości od wielkości, której wartość miała być wyznaczona. 

 
19.  Do pomiaru średnicy większych otworów z dokładnością do 0,01 mm słuŜy 

a)  głębokościomierz mikrometryczny, 
b)  przymiar kreskowy, 
c)  suwmiarka, 
d)  średnicówka mikrometryczna, 

 

 
20.  Do bezpośrednich pomiarów kątów o róŜnej wartości słuŜą 

a)  kątomierze uniwersalne, 
b)  kątowniki, 
c)  sprawdziany, 
d)  wzorcowe płytki kątowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie pomiarów warsztatowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź   

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

 

14 

 

 

15 

 

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

TEST  2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
warsztatowych”
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

14 zadań 1–3, 4, 6, 8–10, 12, 13, 15, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

6 zadań 5, 7, 11, 14, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  -  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:
 

– 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 
ponadpodstawowego 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.c, 3.a, 4.b, 5.d, 6.a, 7.c, 8.d, 9.a, 10.b, 11.b, 12.a, 13.b, 

14.d, 15.d, 16.c, 17.b, 18.b, 19.b, 20.c. 

 

Plan testu 2 

                                                                       

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

1.

 

Określić wymiar tolerowany 

b

 

2.

 

RozróŜnić rodzaje wymiarów liniowych

 

c

 

3.

 

Dobrać przyrządy pomiarowe do 
pomiaru i sprawdzania elementów 
konstrukcyjnych z blachy

 

                 a 

4.

 

Dokonać zamiany tolerowania 
symbolowego na liczbowe

 

b

 

5.

 

Zmierzyć podstawowe wielkości 
geometryczne

 

PP 

d

 

6.

 

Określić właściwości metrologiczne 
przyrządów pomiarowych

 

a

 

7.

 

Określić pasowanie na podstawie 
oznaczenia i wartości luzów

 

PP 

c

 

8.

 

Sklasyfikować przyrządy pomiarowe

 

C

 

P

 

d

 

9.

 

Wyjaśnić pojęcie mierzenia 
i sprawdzania

 

C

 

P

 

                

    a  

10.

 

Zakonserwować i przechować przyrządy 
pomiarowe

 

C

 

P

 

b

 

11.

 

RozróŜnić metody pomiarowe

 

C

 

PP

 

b

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

12.

 

Określić wymiar tolerowany

 

A

 

P

 

 

                 a 

13.

 

Zorganizować stanowisko do pomiarów 
zgodnie z przepisami bhp i wymaganiami 
ergonomii

 

C

 

P

 

 
 
                b 

 

14.  Określić wymiar tolerowany 

PP 

 
               d 

15.  Zinterpretować wyniki pomiarów 

 
                d 

16. 

Wyjaśnić pojęcie mierzenia 
i sprawdzania 

PP 

 
                c 
                 

17. 

PosłuŜyć się Polskimi Normami, 
dokumentacją konstrukcyjną 
i technologiczną 

                b 

18. 

Określić właściwości metrologiczne 
przyrządów pomiarowych 

                b 

19.  Sklasyfikować przyrządy pomiarowe 

PP 

                b 

20. 

Dobrać przyrządy pomiarowe do 
pomiaru i sprawdzania elementów 
konstrukcyjnych z blachy 

    
                c 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera  20 zadań  dotyczących  wykonywania  pomiarów  warsztatowych, w tym: 

− 

14 poziomu podstawowego, 

− 

6 poziomu ponadpodstawowego 

2.  Do kaŜdego pytania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 
3.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a 
następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

4.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
5.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

6.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wymiar tolerowany liczbowo składa się 

a)  z dwóch wymiarów wyraŜonych liczbami, 
b)  z trzech wymiarów wyraŜonych liczbami, 
c)  z czterech wymiarów wyraŜonych liczbami, 
d)  z pięciu wymiarów wyraŜonych liczbami. 

 
2.  Wymiarem pośrednim nazywamy wymiar 

a)  średnicy otworu, 
b)  długości wałka, 
c)  odległość osi symetrii otworów, 
d)  głębokość rowka. 

 
3.  Pomiaru średnicy podziałowej gwintu moŜna dokonać 

a)  mikrometrem do gwintów, 
b)  suwmiarką, 
c)  przymiarem kreskowym, 
d)  sprawdzianem do gwintów. 

 
4.  Przy symbolowym zapisie tolerancji wałków i otworów naleŜy stosować     

a)  dla wymiarów wewnętrznych (otworów) małe litery, 
b)  dla wymiarów zewnętrznych (wałków) małe litery, 
c)  wielkość liter (małe/duŜe) nie ma znaczenia, 
d)  dla wymiarów zewnętrznych (wałków) duŜe litery. 
 

5. Liniałem sinusowym moŜna dokonywać pomiarów 

a)  wymiarów wewnętrznych, 
b)  wymiarów zewnętrznych, 
c)  skoku gwintu, 
d)  kątów. 

 
6.  Za pomocą przyrządów suwmiarkowych moŜna dokonywać pomiarów z dokładnością 

a)  0,1 mm,  0,05 mm,  0,02 mm, 
b)  0,01 mm,  0,03 mm,  0,04 mm, 
c)  1 mm,  0,5 mm,  1,5 mm, 
d)  0,5 mm,  0,001 mm,  0,002mm. 

 
7.  Pasowanie według zasady stałego otworu jest to pasowanie utworzone z 

a)  wałkiem podstawowym, 
b)  wałkiem i otworem podstawowym, 
c)  otworem podstawowym, 
d)  wymiarem nominalnym wałka. 

 
8.  Promieniomierz słuŜy do 

a)  sprawdzania szczelin, 
b)  sprawdzania skoku gwintów, 
c)  sprawdzania kątów, 
d)  sprawdzania promieni oraz zaokrągleń wypukłych i wklęsłych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

9.  Wzorcem długości jest 

a)  przymiar kreskowy, 
b)  promieniomierz, 
c)  suwmiarka, 
d)  zestaw płytek wzorcowych. 

 
10. Do konserwacji narzędzi pomiarowych stosujemy 

a)  smar grafitowy, 
b)  wazelinę, 
c)  wosk, 
d)  terpentynę. 

 
11. Metoda pomiarowa porównawcza polega na 

a)  bezpośrednim odczytaniu wskazania narzędzia pomiarowego, 
b)  na porównaniu mierzonej wartości ze znaną wartością tej samej wielkości, 
c)  na wykorzystaniu sprawdzianów szczękowych i tłoczkowych, 
d)  na  bezpośrednim  mierzeniu  innych  wielkości  i  wykorzystywaniu  znanej  zaleŜności  

tych wielkości od wielkości, której wartość miała być wyznaczona. 

 
12. Wymiar tolerowany określają: 

a)  dwa wymiary graniczne, 
b)  jeden wymiar graniczny, 
c)  trzy wymiary graniczne, 
d)  cztery wymiary graniczne. 

 

13. Temperatura w pomieszczeniu, w jakiej powinny odbywać się pomiary wynosi 

a)  +18°C, 
b)  +20°C, 
c)  +22°C, 
d)  +25°C. 

 
14. Zamienność częściowa w budowie maszyn stosowana jest w produkcji 

a)  jednostkowej, 
b)  seryjnej, 
c)  seryjnej i masowej, 
d)  masowej. 

 
15. Wskazanie mikrometru przedstawionego na rysunku wynosi 
 

 

 

a)  21,00 mm, 
b)  21,50 mm, 
c)  21,75 mm, 
d)  21,64 mm,                          

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

16. Odchyłką zarysu przekroju poprzecznego jest 

a)  siodłowość, 
b)  baryłkowość, 
c)  graniastość, 
d)  wygięcie. 

 
17. Wartość parametrów chropowatości powierzchni R

a

 i R

z

 podawane są w 

a)  mm, 
b)  µm, 
c)  cm, 
d)  nm, 

 
18. Za pomocą przyrządów mikrometrycznych moŜna dokonywać pomiarów z dokładnością 

a)  0,1 mm, 
b)  0,01 mm, 
c)  0,05 mm, 
d)  0,001 mm, 

 
19. Podziałka noniusza występująca w przyrządach pomiarowych słuŜy do 

a)  łatwiejszego dokonywania pomiarów głębokich otworów, 
b)  zwiększenia dokładności odczytywania pomiarów, 
c)  dokonywania pomiarów wymiarów pośrednich, 
d)  mierzenia długich przedmiotów, 

 

20. Do pomiaru kątów słuŜy 

a)  suwmiarka, 
b)  mikrometr, 
c)  kątomierz, 
d)  czujnik dźwigniowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie pomiarów warsztatowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź   

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  LITERATURA 

 

1.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
2.  Jakubiec W. Malinowski J.: Metrologia wielkości geometrycznych. WNT, Warszawa 1993 
3.  Malinowski J.: Pomiary długości i kąta w budowie maszyn. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Malinowski J.: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa 1993 
5.  Praca zbiorowa pod redakcją Reymer B.: Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1994 
6.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2001 
7.  Malinowski J.: Pomiary długości i kąta. WNT, Warszawa 1974 
8.  Struzik Cz.: Pracownia techniczna. PWSZ Warszawa, 1973 
9.  Lipski R.: Technologia dla Z.S.M. PWSZ Warszawa 1974 
10.  Górecki A.: Technologia ogólna WSiP S.A. Warszawa 2006 
11.  Polskie Normy dotyczące zawodu blacharz.