background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Leszek Kucharski  
Tomasz Trojanowski 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie napraw wgnieceń poszycia nadwozia 
721[03].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela          

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 

2006 

            

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Jerzy Buczko 
mgr Jerzy Mormul 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Leszek Kucharski 
mgr inż. Tomasz Trojanowski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Piotr Ziembicki 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[03].Z2.01 
Wykonywanie napraw wgnieceń poszycia nadwozia  zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu blacharz samochodowy.  
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

3

2.  Wymagania wstępne 

5

3.  Cele kształcenia 

6

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5.  Materiał nauczania 

11

5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas napraw wgnieceń poszycia 

nadwozia 

11

5.1.1. Ćwiczenia 11

5.2. Technologia napraw miejscowych wgnieceń nadwozia 

12

5.2.1. Ćwiczenia 12

5.3. Wyrównywanie blach 

14

5.3.1. Ćwiczenia 14

5.4. Wyrównywanie blach przez rozpieranie 

16

5.4.1. Ćwiczenia 16

5.5. Wyrównywanie blach przez lutowanie 

17

5.5.1. Ćwiczenia 17

5.6. Naprawa elementów z tworzyw sztucznych 

18

5.6.1. Ćwiczenia 18

5.7. Nietypowe metody usuwania wgnieceń poszycia nadwozia 

20

5.7.1. Ćwiczenia 20

5.8. Prace wykończeniowe naprawionej powierzchni poszycia nadwozia 

22

5.8.1. Ćwiczenia 22

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów  

23

7.  Literatura 

35

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Wykonywanie napraw wgnieceń 

poszycia nadwozia, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie blacharz samochodowy. 

W poradniku zamieszczono:  

−  wymagania wstępne, czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed 

rozpoczęciem realizacji programu jednostki modułowej, tak by bez problemów mógł 
przyswoić sobie wiedzę zawartą w poradniku, 

−  cele kształcenia tj. wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas realizacji 

programu jednostki modułowej,  

−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  ćwiczenia, które pomogą zweryfikować wiedzę teoretyczną ucznia oraz ukształtować 

umiejętności praktyczne, 

−  sprawdzian osiągnięć, czyli zestaw zadań testowych, 
−  literaturę.  

W tej jednostce modułowej szczególnie ważnymi są:  

−  technologia napraw miejscowych wgnieceń nadwozia, 
−  wyrównywanie blach, 
−  naprawa elementów z tworzyw sztucznych, 
−  nietypowe metody usuwania wgnieceń poszycia nadwozia, 
−  prace wykończeniowe naprawionej powierzchni poszycia nadwozia. 

Zalecane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były metodami praktycznymi 

z zastosowaniem metody tekstu przewodniego oraz ćwiczeń praktycznych poprzedzonych 
pokazem. Formy organizacyjne pracy uczniów powinny być zróżnicowane, zatem można 
stosować zarówno prace indywidualną, jak i prace w grupach.  

Nauczyciel może dowolnie rozporządzać  ćwiczeniami zawartymi w poradniku, a także 

zalecić wykonanie wszystkich lub też wybrać tylko niektóre z nich. Również 
przeprowadzenie ich zależy od nauczyciela – może wykonać je zgodnie ze wskazówkami 
zawartymi w poradniku lub według własnych pomysłów. Uczniowie powinni wykonać 
ćwiczenia samodzielnie.  

Po wykonaniu ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich umiejętności 

poprzez wykorzystanie zaproponowanych w poradniku pytań w podrozdziałach Sprawdzian 
postępów.  

Nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem pytań testowych, 

dokonując w ten sposób oceny wiedzy i umiejętności ucznia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

721[03].Z2 

Technologia napraw nadwozia 

721[03].Z2.01 

Wykonywanie napraw wgnieceń  

poszycia nadwozia 

721[03].Z2.02 

Dokonywanie wymiany elementów 

nadwozia 

721[03].Z2.03 

Wykonywanie kompleksowych  

napraw nadwozia 

721[03].Z2.04 

Kwalifikowanie uszkodzeń 

i kosztorysowanie napraw 

721[03].Z2. 05 

Stosowanie procedur  

obsługi klienta 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  korzystać z różnych źródeł informacji, 
−  charakteryzować budowę i przeznaczenie nadwozi, 
−  charakteryzować materiały konstrukcyjne oraz materiały pomocnicze w pracach blacharskich, 
−  wykonywać procesy technologiczne obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej blach i części, 
−  stosować narzędzia monterskie, 
−  wykonywać demontaż i montaż zespołów i części podwozia oraz zewnętrznych 

i wewnętrznych elementów wyposażenia, 

−  wykonywać typowe operacje ręcznej i mechanicznej obróbki skrawaniem, 
−  wykonywać łączenie blach metodami łącznymi i nierozłącznymi, 
−  obsługiwać wszelkie konieczne urządzenia,  
−  dobierać parametry i materiały podczas cięcia i kształtowania blach, 
−  dobierać parametry i materiały podczas procesów łączenia blach techniką spawania oraz 

techniką zgrzewania, 

−  odczytywać i interpretować rysunki maszynowe, 
−  wykonywać rysunki techniczne zgodnie z normami, 
−  organizować stanowisko pracy, 
−  korzystać z aktualnej literatury i innych środków informacji technicznej, 
−  stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

          

 

Po zrealizowaniu programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  rozpoznawać uszkodzenia w postaci wgnieceń poszycia nadwozia, 
−  dokonać wstępnych pomiarów uszkodzeń, 
−  rozpoznać rodzaj, cechy i zakres wgnieceń poszycia nadwozia, 
−  zaplanować wykonanie naprawy wgniecenia poszycia nadwozia, 
−  przygotować stanowisko pracy, 
−  przywrócić pierwotny kształt odkształconej powierzchni poszycia nadwozia, 
−  przywrócić pierwotny kształt powierzchni poszycia nadwozia przez nagrzewanie, 
−  przywrócić pierwotny kształt odkształconej powierzchni poszycia nadwozia przez rozpieranie, 
−  dokonać naprawy elementów nadwozia z tworzyw sztucznych, 
−  przywrócić pierwotny kształt powierzchni poszycia nadwozia przez lutowanie, 
−  opisać nietypowe metody usuwania wgnieceń poszycia nadwozia, 
−  dokonać prac wykończeniowych naprawionej powierzchni poszycia nadwozia, 
−  zabezpieczyć naprawioną powierzchnię poszycia nadwozia środkami antykorozyjnymi, 
−  dokonać oceny jakości naprawionej powierzchni poszycia nadwozia, 
−  posłużyć się ręcznymi narzędziami blacharskimi do wyklepywania, 
−  posłużyć się palnikiem acetylenowo- tlenowym do nagrzewania wgnieceń poszycia 

nadwozia, 

−  posłużyć się rozpieraczem do wyrównywania wgnieceń poszycia nadwozia, 
−  posłużyć się narzędziami lutowniczymi do wyrównywania niewielkich wgnieceń 

poszycia nadwozia, 

−  posłużyć się narzędziami do wykończenia naprawionej powierzchni poszycia nadwozia, 
−  posłużyć się narzędziami i przyborami stosowanymi do naprawy elementów nadwozia 

wykonanych z tworzyw sztucznych, 

−  zastosować materiały niezbędne w naprawach wgnieceń poszycia nadwozia, 
−  zastosować przyrządy i materiały do zabezpieczenia antykorozyjnego naprawionych wgnieceń 

poszycia nadwozia, 

−  zastosować dostępne wyposażenie warsztatu blacharstwa samochodowego do wykonania 

napraw, 

−  zaprojektować wybrane fragmenty warsztatu blacharskiego, 
−  zaprezentować zaplanowane rozwiązania techniczno-naprawcze, 
−  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowe oraz ochrony 

środowiska podczas operacji blacharskich, 

−  udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Blacharz samochodowy 721[03] 
Moduł: 

Technologia napraw nadwozia 721[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie napraw wgnieceń poszycia nadwozia 
721[03].Z2.01 

 
Temat: Sposoby napraw wgnieceń nadwozia. 
 

Cel ogólny: zapoznanie się ze sposobami napraw miejscowych wgnieceń nadwozia 

samochodu.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  przygotować stanowisko pracy,

 

 

−  dokonać oględzin poszycia nadwozia w celu ustalenia wgnieceń podlegających naprawie, 
−  sklasyfikować wady i ustalić sposób ich naprawy, 
−  sporządzić schemat blokowy kolejności wykonywanych napraw, 
−  dobrać i zapisać narzędzia niezbędne do wykonania naprawy. 

 

Metody nauczania:  

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca indywidualna.  
 

Czas: 180 minut. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  nadwozie samochodu podlegające oględzinom, 
−  materiały piśmienne do sporządzenia schematu i zapisaniu wniosków, 
−  materiały dydaktyczne dotyczące klasyfikacji i rodzajów wgnieceń nadwozia, 
−  Materiały dotyczące procesów technologicznych napraw nadwozi

.

 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów. 
2.  Zapoznanie z celami zajęć. 
3.  Plan zajęć: 

a) wprowadzenie  

−  nauczyciel zapoznaje uczniów z przepisami i instrukcjami bhp i ppoż. przy wykonywaniu 

prac blacharskich, 

−  nauczyciel omawia sposoby wykonania oględzin nadwozia, 
−  nauczyciel omawia wady oraz sposoby wykonania naprawy, 

b) praca indywidualna: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

−  uczeń zapoznaje się z fragmentami literatury, 
−  przygotowuje stanowisko pracy, 
−  uczeń dokonuje oględzin nadwozia oraz klasyfikacji uszkodzeń, 
−  planuje kolejność napraw oraz sporządza schemat blokowy kolejności napraw, 
−  uczeń wybiera narzędzia właściwe do wykonania danej naprawy, 
−  uczeń zapisuje spostrzeżenia i wnioski do wykonywanego ćwiczenia, 

c) podsumowanie zajęć: 
 uczniowie 

potrafią:  

−  dokonać oględzin uszkodzonego nadwozia oraz sklasyfikować uszkodzenia, 
−  zaplanować kolejność napraw oraz wybrać konieczne narzędzia.  
4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności pracy w zespole, a także 

prezentacji wypracowanych pomysłów. 

5.  Zakończenie zajęć. 
 
Praca domowa  
Szczegółowo opisać spostrzeżenia jakie nasunęły Ci się podczas wykonywania ćwiczenia. 
Wysnuć wnioski. Całość pracy w formie pisemnej przynieść na następne zajęcia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2    

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Blacharz samochodowy 721[03] 
Moduł: 

Technologia napraw nadwozia 721[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie napraw wgnieceń poszycia nadwozia 
721[03].Z2.01 

 

Temat: Sposoby udzielania pierwszej pomocy. 
 
Cel ogólny
: zapoznanie ze sposobami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  ułożyć pozoranta lub manekina w takiej pozycji, aby rana znajdowała się powyżej serca,

 

 

−  właściwie oczyścić i zdezynfekować ranę, 
−  założyć odpowiedni opatrunek. 
 
Metody nauczania: 
 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca indywidualna.  
 
Czas:
 180 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

−  fantom, 
−  apteczka pierwszej pomocy, 
−  instrukcje udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

.

 

 
Przebieg zajęć: 
1)  Powitanie uczniów 
2)  Zapoznanie z celami zajęć. 
3)  Plan zajęć: 

a)  wprowadzenie  

−  nauczyciel zapoznaje uczniów z instrukcjami udzielania pierwszej pomocy, 
−  nauczyciel przedstawia właściwą kolejność udzielania pierwszej pomocy, 
−  omawia sposoby wykonania poszczególnych czynności, 

b) praca indywidualna: 

−  uczeń zapoznaje się z instrukcjami udzielania pierwszej pomocy, 
−  układa pozoranta lub manekin we właściwej pozycji, 
−  uczeń zakłada gumowe rękawiczki i oczyszcza oraz dezynfekuje ranę, 
−  zakłada jałowy opatrunek i bandażuje ranę, 
−  uczeń zabezpiecza opatrunek przed zsunięciem się, 

c)  podsumowanie zajęć: 

uczniowie potrafią:  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

−  szczegółowo omówić właściwą kolejność wykonywanych czynności podczas udzielania 

pierwszej pomocy, 

−  prawidłowo udzielić pierwszej pomocy osobie zranionej.  
4)  Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności pracy w zespole, a także 

prezentacji wypracowanych pomysłów. 

5)  Zakończenie zajęć. 
 
Praca domowa  
Opisać sposoby udzielenie pierwszej pomocy podczas zmiażdżenia. Scharakteryzować 
ewentualne skutki takiego wypadku. Całość pracy w formie pisemnej przynieść na następne 
zajęcia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. Ćwiczenia 

 

 

5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas napraw wgnieceń 

poszycia nadwozia 

 

5.1.1. Ćwiczenia  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udziel pierwszej pomocy przedlekarskiej osobie, która uległa zranieniu dłoni podczas 

pracy w warsztacie blacharskim. 
 

Wskazówki do realizacji

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy,

 

− 

nauczyciel powinien zwrócić szczególną uwagę na jakość opatrunku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z instrukcjami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, 
2)  zapisać kolejność wykonywanie czynności podczas udzielania pierwszej pomocy,  
3)  ułożyć fantom w takiej pozycji, aby rana znajdowała się powyżej serca,  
4)  założyć sterylne rękawiczki gumowe, 
5)  obficie spłukać ranę czysta wodą,  
6)  osuszyć ranę sterylnym gazikiem, 
7)  zdezynfekować ranę wodą utlenioną, 
8)  przyłożyć opatrunek z gazy wyjałowionej, 
9)  zabandażować i zabezpieczyć opatrunek przed zsunięciem się, 
10)  skierować poszkodowanego do służby medycznej,  
11)  zapisać wnioski i spostrzeżenia z wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne.  
 

Środki dydaktyczne: 

−  fantom, 
−  apteczka pierwszej pomocy, 
−  instrukcje udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2.  Technologia napraw miejscowych wgnieceń 

nadwozia 

   

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonaj wstępnych oględzin nadwozia samochodu i ustal wadliwe miejsca podlegające 

naprawie. 
 

Wskazówki do realizacji

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy,

 

− 

nauczyciel powinien szczególną uwagę uczni zwrócić na procedurę oględzin nadwozia.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pacy i przeciwpożarowymi 

przy wykonywaniu prac blacharskich, 

2)  zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela,  
3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  zgromadzić niezbędne materiały do wykonania ćwiczenia, 
5)  dokonać zgodnie z procedurą organoleptycznych oględzin nadwozia,  
6)  zapisać wnioski i spostrzeżenia z wykonanego ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  kreda lub marker, 
−  nadwozie samochodu podlegające oględzinom, 
−  materiały piśmienne do zapisania wniosków i spostrzeżeń. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

−  ćwiczenie praktyczne.

 

 

 
Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporządź plan naprawy przygotowanego ćwiczebnego nadwozia samochodu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy,

 

− 

nauczyciel powinien zwrócić uwagę na prawidłowe sporządzenie schematu blokowego 
naprawy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pracy 

i przeciwpożarowymi przy wykonywaniu prac blacharskich, 

2)  zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  dokonać oględzin poszycia nadwozia w celu ustalenia wgnieceń podlegających naprawie, 
5)  sklasyfikować wady i ustalić sposób ich naprawy,  
6)  zaplanować kolejność napraw sklasyfikowanych elementów nadwozia, 
7)  sporządzić schemat blokowy kolejności wykonywanych napraw, 
8)  dobrać i zapisać narzędzia niezbędne do wykonania naprawy, 
9)  zapisać wnioski i spostrzeżenia z wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

−  nadwozie samochodu podlegające oględzinom, 
−  materiały piśmienne do sporządzenia schematu i zapisaniu wniosków, 
−  materiały dydaktyczne dotyczące klasyfikacji i rodzajów wgnieceń nadwozia, 
−  materiały dotyczące procesów technologicznych napraw nadwozi. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3. Wyrównywanie blach 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj naprawy wgnieceń zewnętrznego poszycia drzwi samochodu przez 

wyklepywanie. 
 

Wskazówki do realizacji

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy,

 

− 

szczególną uwagę nauczyciel powinien zwrócić na operacje rozbrojenia drzwi.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pacy i przeciwpożarowymi 

przy wykonywaniu prac blacharskich, 

2)  zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela,  
3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
5)  dokonać zgodnie z procedurą organoleptycznych oględzin poszycia drzwi, 
6)  przygotować drzwi do naprawy-„rozbroić”,  
7)  dobrać odpowiednie narzędzia (młotki, kowadełka-babki i klepadła-łyżki blacharskie), 
8)  dokonać naprawy, 
9)  dokonać oceny efektu dokonanej pracy,  
10)  zabezpieczyć naprawioną powierzchnię, 
11)  dokonać analizy wykonanej naprawy i omówić na forum grupy ćwiczeniowej. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne.

 

 

 

Środki dydaktyczne: 

−  kompletne uzbrojone drzwi,  
−  zestaw narzędzi do demontażu wyposażenia drzwi, 
−  ręczne narzędzia blacharskie do wyklepywania, 
−  indywidualne środki ochrony osobistej. 
 
Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj naprawy płatu dachowego samochodu przez nagrzanie palnikiem acetylenowo – 

tlenowym. 
 

Wskazówki do realizacji

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy,

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

− 

szczególną uwagę prowadzący zajęcia powinien zwrócić na operację zabezpieczenia 
naprawionej powierzchni.

 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pacy i przeciwpożarowymi 

przy wykonywaniu prac blacharskich, 

2)  zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela,  
3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
5)  dokonać zgodnie z procedurą organoleptycznych oględzin płatu dachowego, 
6)  dokonać wyboru techniki naprawy, 
7)  przygotować powierzchnie do naprawy,  
8)  dobrać i zgromadzić odpowiednie narzędzia i urządzenia, 
9)  sprawdzić stan techniczny palnika, węży gumowych,  
10)  zapalić płomień stosując się do procedury, 
11)  wyregulować płomień acetylenowo-tlenowy, 
12)  dokonać naprawy, 
13)  dokonać oceny efektu wykonanej pracy,  
14)  zabezpieczyć naprawioną powierzchnię, 
15)  uporządkować stanowisko pracy, 
16)  dokonać analizy wykonanej naprawy i omówić na forum grupy ćwiczeniowej. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne.

 

 

 

Środki dydaktyczne: 

−  nadwozie samochodu z uszkodzonym płatem dachowym,  
−  zestaw narzędzi i urządzeń do prostowania termicznego, 
−  materiały do chłodzenia naprawianej powierzchni, 
−  materiały do czyszczenia i zabezpieczenia naprawianej powierzchni, 
−  indywidualne środki ochrony osobistej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.4. Wyrównywanie blach przez rozpieranie 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj naprawy odkształconego słupka drzwiowego przez rozpieranie. 

 

Wskazówki do realizacji:

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy,

 

− 

prowadzący zajęcia szczególną uwagę powinien zwrócić na operacje pomiaru 
uszkodzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pacy i przeciwpożarowymi 

przy wykonywaniu prac blacharskich, 

2)  zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela,  
3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  zdemontować zbędne elementy wyposażenia samochodu, 
5)  zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
6)  dokonać pomiaru uszkodzenia wzorując się na lustrzanej nieuszkodzonej stronie nadwozia, 
7)  przygotować rozpieracz dobierając odpowiedniej długości elementy przedłużające i 

odpowiednie końcówki (stopki i główki), 

8)  wykonać naprawę zwracając szczególną uwagę na umiejscowienie stopki rozpieracza, 
9)  dokonywać kilkukrotnego rozpierania z każdorazowym pomiarem efektu dokonywanej 

naprawy do momentu uzyskania prawidłowego wymiaru, 

10)  na forum grupy omówić efekt wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne.

 

 

 

Środki dydaktyczne: 

−  komplet rozpieraczy hydraulicznych, 
−  nadwozie samochodu, 
−  zestaw narzędzi do demontażu zbędnego wyposażenia samochodu, 
−  narzędzia i urządzenia pomiarowe, 
−  sprzęt ochrony osobistej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.5.  Wyrównywanie blach przez lutowanie

   

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonaj naprawy niewielkiego wgniecenia poszycia drzwi nadwozia stosując metodę 

wyrównania powierzchni przez lutowanie. 
 

Wskazówki do realizacji:

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pacy i przeciwpożarowymi 

przy wykonywaniu prac blacharskich 

2)  zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela,  
3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
5)  wymontować naprawiany element, 
6)  zdemontować zbędne elementy wyposażenia drzwi. 
7)  przygotować powierzchnię do naprawy, 
8)  nałożyć pastę lutowniczą, 
9)  pobielić przez odpowiednie podgrzanie pasty cynowej, 
10)  nałożyć i rozprowadzić lutowie, 
11)  wyrównać powierzchnię po lutowaniu, 
12)  zabezpieczyć powierzchnię, 
13)  uporządkować stanowisko pracy, 
14)  na forum grupy omówić efekt wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  nadwozie z drzwiami do naprawy, 
−  zestaw narzędzi do demontażu zbędnego wyposażenia samochodu, 
−  narzędzia i urządzenia do lutowania, 
−  materiały do lutowania i zabezpieczenia naprawianej powierzchni, 
−  sprzęt ochrony osobistej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.6.  Naprawa elementów z tworzyw sztucznych 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonaj naprawy pękniętego zderzaka wykonanego z tworzywa sztucznego 

wykorzystując metodę spawania. 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji:

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy,

 

− 

nauczyciel szczególną uwagę powinien zwrócić na dobranie odpowiedniego tworzywa do 
spawania.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pacy 

i przeciwpożarowymi przy naprawie elementów z tworzyw sztucznych,  

2)  zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela,  
3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
5)  wymontować naprawiany zderzak, 
6)  zdemontować zbędne elementy konstrukcji zderzaka, 
7)  określić rodzaj spawanego tworzywa, 
8)  dobrać odpowiedni drut spawalniczy, 
9)  przygotować powierzchnię do naprawy, 
10)  uruchomić, ustawić odpowiednią temperaturę spawania i rozgrzać urządzenie, 
11)  dokonać naprawy pęknięcia, 
12)  odłączyć spiralę grzejną w celu ostudzanie urządzenia, 
13)  wyrównać powierzchnię po spawaniu, 
14)  dokonać obróbkę wykończeniową, 
15)  nanieść strukturę odpowiadającą nieuszkodzonej części zderzaka,  
16)  uporządkować stanowisko pracy, 
17)  na forum grupy omówić efekt wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne

 

Środki dydaktyczne: 

−  pęknięty zderzak wykonany z tworzywa sztucznego, 
−  zestaw narzędzi do demontażu zbędnych elementów konstrukcji zderzaka, 
−  oprzyrządowanie do ustalenia rodzaju naprawianego tworzywa, 
−  materiały, narzędzia i urządzenie do spawania, 
−  materiały, narzędzia i urządzenia do obróbki wykańczającej tworzywa, 
−  sprzęt ochrony osobistej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonaj naprawy pękniętego zderzaka wykonanego z tworzywa sztucznego 

wykorzystując metodę klejenia. 

   

Wskazówki do realizacji:

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pacy i przeciwpożarowymi 

przy naprawie elementów z tworzyw sztucznych, 

2)  zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela,  
3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
5)  wymontować naprawiany zderzak, 
6)  zdemontować zbędne elementy konstrukcji zderzaka, 
7)  określić rodzaj klejonego tworzywa, 
8)  dobrać odpowiedni system naprawy, 
9)   dobrać metodę i wstępnie oczyścić powierzchnię, 
10)  przygotować powierzchnię do naprawy, 
11)  dobrać, dopasować i ustawić wzmocnienia, 
12)  dokonać naprawy pęknięcia, 
13)  utwardzić powierzchnię wykorzystując napromiennik, 
14)  wyrównać powierzchnię po klejeniu, 
15)  w razie konieczności wypełnić powstałe ubytki, 
16)  dokonać obróbkę wykończeniową, 
17)  nanieść plastyfikator w celu ułatwienia prac lakierniczych, 
18)  nanieść strukturę baranka odpowiadającą nieuszkodzonej części zderzaka,  
19)  uporządkować stanowisko pracy, 
20)  na forum grupy omówić efekt wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  pęknięty zderzak wykonany z tworzywa sztucznego, 
−  zestaw narzędzi do demontażu zbędnych elementów konstrukcji zderzaka, 
−  oprzyrządowanie do identyfikacji rodzaju naprawianego tworzywa, 
−  materiały, narzędzia i urządzenie do klejenia, 
−  materiały, narzędzia i urządzenia do obróbki wykańczającej tworzywa, 
−  sprzęt ochrony osobistej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.7.  Nietypowe metody usuwania wgnieceń poszycia nadwozia

 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonaj naprawy niewielkiego wgniecenia w okolicach lusterka drzwi samochodu 

osobowego za pomocą wypychaczy blacharskich. 

 
Wskazówki do realizacji: 

−  przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy, 

−  nauczyciel szczególną uwagę powinien zwrócić na operacje demontażu lusterka 

bocznego i „boczka”. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pracy przy naprawach 

blacharskich, 

2)  zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela,  
3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
5)  zdemontować „boczek” i lusterko boczne, 
6)  w razie konieczności zdemontować przeszkadzające mechanizmy konstrukcji drzwi, 
7)  dobrać odpowiedni typ wypychacza, 
8)  dokonać naprawy poprzez wypychanie stale kontrolując efekt dokonywanej naprawy, 
9)  zabezpieczyć antykorozyjnie miejsce naprawy, 
10)  uzbroić drzwi w kolejności odwrotnej do demontażu,  
11)  uporządkować stanowisko pracy, 
12)  na forum grupy omówić efekt wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  nadwozie samochodowe z wgnieceniem na drzwiach, 
−  zestaw narzędzi do demontażu przeszkadzających elementów konstrukcji drzwi, 
−  zestaw wypychaczy blacharskich, 
−  materiały, narzędzia do zabezpieczenia antykorozyjnego, 
−  sprzęt ochrony osobistej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj naprawy wgniecenia tylnego błotnika za pomocą pneumatyczno 

– 

mechanicznego młotka osiowego do powierzchni wklęsłych. 

 

 

Wskazówki do realizacji:

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pacy i przeciwpożarowymi,  
2)  zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela,  
3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
5)  określić zakres i wielkość wgniecenia, 
6)  przygotować powierzchnię do naprawy, 
7)  dobrać odpowiednią wielkość przyssawki, 
8)  przygotować urządzenie do pracy, 
9)  dokonać naprawy wgniecenia, 
10)  korygować i kontrolować stan dokonywanej naprawy, 
11)  uporządkować stanowisko pracy, 
12)  na forum grupy omówić efekt wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne

 

Środki dydaktyczne: 

−  nadwozie samochodu, 
−  oprzyrządowanie do identyfikacji wielkości wgniecenia, 
−  pneumatyczno-mechaniczny młotek osiowy do powierzchni wklęsłych, 
−  materiały do oczyszczenia naprawianej powierzchni, 
−  sprzęt ochrony osobistej. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.8. Prace wykończeniowe wyrównanej powierzchni poszycia 

nadwozia

 

 

5.8.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonaj zabezpieczenia naprawionej powierzchni błotnika wykorzystując operacje 

szlifowania i szpachlowanie.  

 

Wskazówki do realizacji:

 

− 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy,

 

− 

powinien zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich materiałów ściernych.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

 

1)  zapoznać się z przepisami i instrukcjami bezpieczeństwa i higieny pacy 

i przeciwpożarowymi, 

2)  przygotować stanowisko pracy,  
3)  zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
4)  oczyścić naprawioną powierzchnię z zanieczyszczeń i tłuszczu, 
5)  wyszlifować oczyszczoną powierzchnię szlifierką  kątową z materiałem  ściernym o ziarnie 

P80, 

6)  doszlifować materiałem ściernym o ziarnie od P120 do P150, 
7)  usunąć pył po szlifowaniu, 
8)  powtórnie oczyścić powierzchnię, 
9)  rozrobić szpachlę w odpowiednich proporcjach, 
10)   nałożyć warstwę szpachli, 
11)  odczekać do wyschnięcia, 
12)  szlifować materiałem ściernym o ziarnie od P80 do P150, 
13)   w razie konieczności uzupełnić szpachlę, 
14)  wyszlifować na sucho materiałem o ziarnie P150 do P240, 
15)  doszlifować szlifierka oscylacyjną (P180-P240) (szlifowanie końcowe), 
16)  starannie usunąć pył po szlifowaniu, 
17)  nałożyć podkład z wypełniaczem wykorzystując pistolet do malowania, 
18)  uporządkować stanowisko pracy, 
19)  na forum grupy omówić efekt wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

−  nadwozie samochodu, 
−  zestaw materiałów i narzędzi do szlifowania i do szpachlowania, 
−  pistolet malarski, 
−  materiały do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni, 
−  sprzęt ochrony osobistej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie napraw 
wgnieceń poszycia nadwozia
” 

 

Test składa się z 20 pytań wielokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania 2,4,5,6,7,9,10,11,12,14,16,18 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 1,3,8,13,15,17,19,20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

−  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
−  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 
−  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
−  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu 

ponadpodstawowego.  

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. d, 6. a, 7. a, 8. c, 9. b, 10. a, 11. c,  
12. 
a, 13. a, 14. a, 15. c, 16. b, 17. d, 18. b, 19. b, 20. d

 

PLAN TESTU 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1   Określić rodzaj pożaru C 

PP 

 

2   Dobrać środki gaśnicze B 

3   

Zareagować prawidłowo w sytuacji 
zagrożenia życia 

C PP  d 

4   Zastosować środki ochrony słuchu  

5   

Dobrać miejsce kontroli stanu 
technicznego nadwozia 

B P  d 

6   

Rozpoznać narzędzia pomiarowo – 
kontrolne  

B P  a 

7   Dobrać metody naprawy nierówności B  P  a 

8   

Scharakteryzować powierzchnię roboczą 
młotka gładzika 

C PP  c 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

9   Zdefiniować wyklepywanie 

10   Zidentyfikować narzędzia do podparcia  

11   Wyszczególnić cechy szpachli 

12   Zdefiniować sposoby napraw palnikiem 

13   Określić zalety naprawy rozpieraczami 

PP 

14   Dobrać odpowiednią metodę lutowania 

15   Rozróżnić tworzywa spawalne 

PP 

16   

Wskazać zastosowanie wypychaczy 
blacharskich 

B P  b 

17   Określić masy uszczelniające  

PP 

18   

Dobrać moment zabezpieczenia przed 
korozją  

B P  b 

19   

Zidentyfikować podgrzewacz 
indukcyjny 

C PP  b 

20   Określićsposób obróbki cieplnej 

PP 

 

Przebieg testowania 

Instrukcja dla nauczyciela 

1)  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej 

jednotygodniowym. 

2)  Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 
3)  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4)  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla uczniów. 
5)  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
6)  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1)  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2)  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3)  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4)  Test zawiera 20 zadań. Do każdego z nich podane są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna 

jest poprawna. 

5)  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak „X”. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić poprawną odpowiedź. 

6)  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7)  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie ci wolny czas. 

8)  Na rozwiązanie testu masz 20 minut. 
 
Materiały dla ucznia
−  instrukcja,  
−  zestaw zadań testowych, 
−  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  W pożarze typu C: 

a)  zapaleniu uległy metale lekkie. 
b)  spaleniu uległy ciała stałe pochodzenia organicznego. 
c)  płoną gazy palne. 
d)  ogień obejmuje ciecze palne lub substancje stałe przechodzące w stan płynny pod 

wpływem wysokich temperatur. 

 

2.  W przypadku zapalenia się instalacji elektrycznej należy ją gasić: 

a)  proszkiem gaśniczym. 
b)  pianą powstałą ze zmieszania wody z detergentami. 
c)  piaskiem. 
d)  wodą. 

 

3.  Nie należy samemu podejmować pomocy przedlekarskiej po upływie od przygniecenia: 

a)  2 minut. 
b)  5 minut. 
c)  7 minut. 
d)  10 minut. 

 

4.  Środki ochrony słuchu należy stosować: 

a)  gdy hałas osiągnie natężenie 50 dB. 
b)  gdy hałas osiągnie natężenie 70 dB. 
c)  po przekroczeniu 60 dB. 
d)  po przekroczeniu 85 dB. 

 
5.  Kontrola stanu technicznego nadwozia oraz jego elementów powinna być 

przeprowadzona na: 
a)  przystosowanym parkingu. 
b)  stanowisku przeznaczonym do naprawy silnika. 
c)  miejscu, w którym nadwozie zostało uszkodzone. 
d)  stanowisku naprawy. 
 

6.  Kontrolę stanu technicznego nadwozia przeprowadza się przy użyciu: 

a)  nieuzbrojonego oka i wzierników kontrolnych. 
b)  tylko wzierników kontrolnych. 
c)  szkła powiększającego. 
d)  suwmiarki. 

 

7.  Naprawę nierówności powierzchni płatów nadwozia wykonuje się następującymi 

metodami: 
a)  mechanicznie, cieplnie lub przez wypełnienie szybko twardniejącymi tworzywami 

sztucznymi. 

b)  tylko mechanicznie. 
c)  tylko cieplnie. 
d)  mechanicznie, cieplnie lub chemicznie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

8.  Powierzchnia młotków gładzików powinna być: 

a)  specjalnie wyprofilowana. 
b)  zakończona ostrą krawędzią. 
c)  gładko wypolerowana. 
d)  pokryta papierem ściernym drobnoziarnistym. 

 

9.  Wyklepywanie polega na: 

a)  szybkim uderzaniu w metal. 
b)  na rozciąganiu metalu przez płynne uderzanie. 
c)  uderzaniu w metal z dużą siłą. 
d)  na rozciąganiu metalu przy jednoczesnym podgrzewaniu. 

 

10.  Do podparcia w trudnodostępnych miejscach w naprawianym nadwoziu po uprzednim 

rozbrojeniu stosujemy 
a)  klepadła. 
b)  pogrzebacze. 
c)  kowadła. 
d)  urządzenia próżniowe. 

 

11.  Preparat określany mianem szpachli jest: 

a)  koloru niebieskiego w stanie półpłynnym. 
b)  płynem o szarym kolorze. 
c)  wykonany na bazie żywicy epoksydowej, koloru srebrnego i konsystencji ciasta. 
d)  wykonany na bazie żywicy poliestrowej, ma kolor srebrny. 

 

12.  Podczas wyrównywania blach przez nagrzewanie płomień palnika powinien być 

kierowany: 
a)  dookoła wybrzuszenia. 
b)  na środek wybrzuszenia. 
c)  wzdłuż przekątnych wybrzuszenia. 
d)  jest bez znaczenia. 

 

13.  Naprawa nadwozi przy użyciu rozpieraczy: 

a)  ogranicza w sposób znaczący pracochłonność i koszt naprawy. 
b)  wydłuża czas naprawy. 
c)  zwiększa pracochłonność naprawy. 
d)  wymaga demontażu całych elementów karoserii.  

 
14.  Do wyrównywania powierzchni blachy stosuje się: 

a)  lutowanie miękkie. 
b)  lutowanie twarde. 
c)  lutowanie kąpielowe. 
d)  lutowanie elektryczne i oporowe. 

 
15.  Spawając tworzywa sztuczne należy pamiętać, iż spawaniu podlegają: 

a)  wszystkie tworzywa. 
b)  tworzywa termoizolacyjne. 
c)  tworzywa termoplastyczne. 
d)  duroplasty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

16.  Wypychacze blacharskie służą do: 

a)  kompleksowych napraw nadwozia. 
b)  napraw niewielkich uszkodzeń. 
c)  napraw elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. 
d)  napraw uszkodzeń, przy których została naruszona struktura lakieru. 

 

17.  W blacharstwie nie znajduje zastosowania:  

a)  masa kauczukowa. 
b)  masa poliuretanowa. 
c)  masa na bazie modyfikowanych silanów. 
d)  masa polimerowa. 

 

18.  Proces zabezpieczania blachy przed korozją rozpoczyna się na etapie: 

a)  wyklepywania. 
b)  spawania. 
c)  szpachlowania. 
d)  po obróbce wykończeniowej. 

 

19.  Nowoczesne urządzenie, które stosuje się obecnie podczas naprawy blach na gorąco to: 

a)  palnik gazowy. 
b)  pogrzewacz indukcyjny. 
c)  nagrzewnice. 
d)  mikropalnik. 

 
20.  Przed naprawą blachy aluminiowe należy poddać procesowi: 

a)  odpuszczania. 
b)  przesycenia. 
c)  ulepszania cieplnego. 
d)  wyżarzania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko..................................................................................................................... 
 

Wykonywanie napraw wgnieceń poszycia nadwozia

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

Nr  

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1   a  b  c  d 

 

2   a  b  c  d 

 

3   a  b  c  d 

 

4   a  b  c  d 

 

5   a  b  c  d 

 

6   a  b  c  d 

 

7   a  b  c  d 

 

8   a  b  c  d 

 

9   a  b  c  d 

 

10   a  b  c  d 

 

11   a  b  c  d 

 

12   a  b  c  d 

 

13   a  b  c  d 

 

14   a  b  c  d 

 

15   a  b  c  d 

 

16   a  b  c  d 

 

17   a  b  c  d 

 

18   a  b  c  d 

 

19   a  b  c  d 

 

20   a  b  c  d 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 2 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie napraw 
wgnieceń poszycia nadwozia” 

 

Test składa się z 20 pytań wielokrotnego wyboru z których: 

−  zadania 2,4,5,6,7,9,10,11,12,14,16,18 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 1,3,8,13,15,17,19,20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

−  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
−  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 
−  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
−  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu 

ponadpodstawowego.  

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. d, 6. a, 7. a, 8. c, 9. b, 10. a, 11. c,  
12. 
a, 13. a, 14. a, 15. c, 16. b, 17. d, 18. b, 19. b, 20. d

 

PLAN TESTU 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowied

ź 

1   Określić sposób zatamowania krwotoku 

PP 

2   Dobrać środki gaśnicze B 

3   

Określić środki ochrony osobistej podczas 
szlifowania 

C PP d 

4   Zastosować środki ochrony słuchu  

5   Wskazać element podlegający naprawie 

6   Rozpoznać narzędzia pomiarowo – kontrolne 

7   

Dobrać odpowiednie metody naprawy 
nierówności 

B P a 

8   

Scharakteryzować powierzchnię roboczą 
młotka  

C PP c 

9   Zdefiniować wyklepywanie 

10   Zidentyfikować narzędzia pomocnicze  

11   Wyszczególnić cechy szpachli 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

12   Wykonać naprawę palnikiem 

13   Określić zalety naprawy rozpieraczami 

PP 

14   Dobrać odpowiednią metodę lutowania 

15   Rozróżnić tworzywa spawalne  

PP 

16   

Wskazać zastosowanie wypychaczy 
blacharskich 

B P b 

17   Określić zastosowanie mas uszczelniających 

C PP d 

18   

Określić moment zabezpieczenia przed 
korozją 

D P b 

19   Zidentyfikować podgrzewacz indukcyjny 

PP 

20   Wybrać sposób obróbki cieplnej 

PP 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1)  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej 

jednotygodniowym. 

2)  Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 
3)  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4)  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla uczniów. 
5)  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
6)  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1)  Przeczytaj uważnie instrukcje. 
2)  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3)  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4)  Test zawiera 20 zadań. Do każdego z nich podane są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna 

jest poprawna. 

5)  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak „X”. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić poprawną odpowiedź. 

6)  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7)  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie ci wolny czas. 

8)  Na rozwiązanie testu masz 20 minut. 
 
Materiały dla ucznia
−  instrukcja,  
−  zestaw zadań testowych, 
−  karta odpowiedzi. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Aby zatamować krwotok ze zranionej ręki należy: 

a)  zastosować opaskę uciskową powyżej zranienia. 
b) zastosować opaskę uciskową poniżej zranienia. 
c)  przykryć zranione miejsce jałowym opatrunkiem z jednoczesnym uciskiem. 
d) podać środki znieczulające. 

 

2.  W przypadku zapalenia się instalacji elektrycznej należy ją gasić: 

a)  proszkiem gaśniczym. 
b) pianą powstałą ze zmieszania wody z detergentami. 
c)  piaskiem. 
d) wodą. 

 
3.  Podczas szlifowania bezwzględnie należy stosować: 

a)  maskę przeciwpyłową. 
b) nagolenniki. 
c)  skórzane rękawice ochronne. 
d) okulary ochronne. 

 
4.  Środki ochrony słuchu należy stosować: 

a)  gdy hałas osiągnie natężenie 50 dB. 
b) gdy hałas osiągnie natężenie 70 dB. 
c)  po przekroczeniu 60 dB. 
d) po przekroczeniu 85 dB. 

 
5.  Element, który podlega naprawie to: 

a)  pęknięty próg. 
b) skorodowany błotnik. 
c)  skrzywiona pokrywa bagażnika z ostrymi załamaniami. 
d) wgniecione drzwi nie mające ostrych zagięć. 

 
6.  Kontrolę stanu technicznego nadwozia przeprowadza się przy użyciu: 

a)  nieuzbrojonego oka i wzierników kontrolnych. 
b) tylko wzierników kontrolnych. 
c)  szkła powiększającego. 
d) suwmiarki. 

 
7.  Naprawę nierówności powierzchni płatów nadwozia wykonuje się następującymi 

metodami: 
a)  mechanicznie, cieplnie lub przez wypełnienie szybko twardniejącymi tworzywami 
sztucznymi. 
b) tylko mechanicznie. 
c)  tylko cieplnie. 
d) mechanicznie, cieplnie lub chemicznie. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

8.  Powierzchnia młotków gładzików powinna być: 

a)  specjalnie wyprofilowana. 
b) zakończona ostrą krawędzią. 
c)  gładko wypolerowana. 
d) pokryta papierem ściernym drobnoziarnistym. 

 

9.  Wyklepywanie polega na: 

a)  szybkim uderzaniu w metal. 
b) na rozciąganiu metalu przez płynne uderzanie. 
c)  uderzaniu w metal z dużą siłą. 
d) na rozciąganiu metalu przy jednoczesnym podgrzewaniu. 

 
10.  Do podparcia w trudnodostępnych miejscach w naprawianym nadwoziu po uprzednim 

rozbrojeniu stosujemy: 
a)  klepadła. 
b) wypychacze. 
c)  kowadła. 
d) urządzenia próżniowe. 

 

11.  Preparat określany mianem szpachli jest: 

a)  koloru niebieskiego w stanie półpłynnym. 
b) płynem o szarym kolorze. 
c)  wykonany na bazie żywicy epoksydowej, koloru srebrnego i konsystencji ciasta. 
d) wykonany na bazie żywicy poliestrowej, ma kolor srebrny. 

 

12.  Podczas wyrównywania blach przez nagrzewanie płomień palnika powinien być 

kierowany: 
a)  dookoła wybrzuszenia. 
b) na środek wybrzuszenia. 
c)  wzdłuż przekątnych wybrzuszenia. 
d) jest bez znaczenia. 

 

13.  Naprawa nadwozi przy użyciu rozpieraczy: 

a)  ogranicza w sposób znaczący pracochłonność i koszt naprawy 
b) wydłuża czas naprawy 
c)  zwiększa pracochłonność naprawy 
d) wymaga demontażu całych elementów karoserii. 

 
14.  Do wyrównywania powierzchni blachy stosuje się: 

a)  lutowanie miękkie. 
b) lutowanie twarde. 
c)  lutowanie kąpielowe. 
d) lutowanie elektryczne i oporowe. 

 
15.  Spawając tworzywa sztuczne należy pamiętać, iż spawaniu podlegają: 

a)  wszystkie tworzywa. 
b) tworzywa termoizolacyjne. 
c)  tworzywa termoplastyczne 
d) duroplastyczne. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

16.  Wypychacze blacharskie służą do: 

a)  kompleksowych napraw nadwozia. 
b) napraw niewielkich uszkodzeń. 
c)  napraw elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. 
d) uszkodzeń, przy których została naruszona struktura lakieru. 

 

17.  W blacharstwie nie znajdują zastosowania:  

a)  masy kauczukowe. 
b) masy poliuretanowe. 
c)  masy na bazie modyfikowanych silanów. 
d) masy polimerowe. 

 

18.  Proces zabezpieczania blachy przed korozją rozpoczyna się na etapie: 

a)  wyklepywania. 
b) spawania. 
c)  szpachlowania. 
d) po obróbce wykończeniowej. 

 

19.  Podczas naprawy blach na gorąco stosuje się obecnie: 

a)  palnik gazowy. 
b) podgrzewacz indukcyjny. 
c)  Nagrzewnice. 
d) mikropalnik. 

 
20.  Przed naprawą blach aluminiowych należy je poddać procesowi: 

a)  odpuszczania. 
b) przesycenia. 
c)  ulepszania cieplnego. 
d) wyżarzania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko..................................................................................................................... 
 

Wykonywanie napraw wgnieceń poszycia nadwozia

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

Nr  

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1.   a 

 

2.   a 

 

3.   a 

 

4.   a 

 

5.   a 

 

6.   a 

 

7.   a 

 

8.   a 

 

9.   a 

 

10.  a 

 

11.  a 

 

12.  a 

 

13.  a 

 

14.  a 

 

15.  a 

 

16.  a 

 

17.  a 

 

18.  a 

 

19.  a 

 

20.  a 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

7. LITERATURA

 

 
1.  Grzybek S. (red.): Budowa pojazdów samochodowych. Część II.. Wydawnictwo REA, 

Warszawa 2003 

2.  Kac A.M.: Naprawa nadwozi samochodowych. WKiT, Warszawa 1975 
3.  Kozłowski M. (red.): Mechanik pojazdów samochodowych. Budowa i eksploatacja 

pojazdów. Część II. Wydawnictwo Vogel, Wrocław 2003 

4.  Stojanowski J.: Blacharstwo karoseryjne. WSiP, Warszawa 1974 
5.  Szenejko W.: Blacharstwo. Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, Warszawa 1978 
 
Czasopisma 
6.  Auto Expert 5/2000 
7.  Auto Expert 11/2000 
8.  Auto Moto Serwis 11/2000 
9.  Auto Moto Serwis 12/2002 
10.  Auto Moto Serwis 7-8/2005 
11.  Auto Moto Serwis 9/2005 
12.  Poradnik Serwisowy 3/2002, 2/2006 

 

13.  http://www.ratownictwo.za.pl/postepowanie/postepowanie26.htm 
14.  www.sobanski.com.pl  

 
Literatura metodyczna 

1.  Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP Warszawa 2002 
2.  Ornatowski T, Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Radom 1995