drukarz 825[01] z4 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Magdalena Fijałkowska


Drukowanie sitowe wielokolorowe 825[01].Z4.03

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji

Państwowy Instytut Badawczy

Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Bogdan Kostecki
mgr inż. Adam Kanas



Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Gonciarz


Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna


Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 825[01].Z4.03,
„Drukowanie sitowe wielokolorowe”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu drukarz.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Charakteryzowanie farb i podłoży stosowanych w sitodruku oraz operacji
suszenia i uszlachetniania po drukowaniu

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Drukowanie sitowe – charakterystyka i ocena

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3.

Przygotowanie do drukowania na maszynie sitowej

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7. Literatura

31

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie drukarz, w obrębie jednostki
modułowej 825[01].Z4.03 „Drukowanie sitowe wielokolorowe”. Jednostka modułowa
zawarta jest w module „Technologia drukowania sitowego” (schemat układu jednostek
modułowych przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika).

W poradniku zamieszczono:

−−−−

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

−−−−

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

−−−−

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazaniami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.
Treść programu jednostki modułowej zawiera podstawowe zagadnienia związane

z drukowaniem sitowym wielokolorowym.

Jednostka modułowa „Drukowanie sitowe wielokolorowe” została podzielona na 3

rozdziały. Każdy z nich zawiera materiał nauczania niezbędny do zapoznania się z modułem.

charakterystyka farb i podłoży stosowanych w sitodruku oraz operacji suszenia
i uszlachetniania po drukowaniu,

drukowanie sitowe – charakterystyka i ocena,

przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska podczas drukowania na
maszynach sitodrukowych. Środki ochrony indywidualnej podczas drukowania sitowego.
Z racji tego, że przekazywane w bieżącej jednostce zagadnienia mogą stanowić dla ucznia

nowość ze względu na szczególny charakter drukowania sitowego, ważna jest aktywna rola
nauczyciela, szczególnie w zakresie ćwiczeń. Części materiału nauczania nie można
zaprezentować w postaci zadań praktycznych. W celu jak najlepszego zapoznania ucznia
z techniką sitową drukowania, należy zgromadzić dużą ilość materiałów dydaktycznych,
takich jak: gotowe formy drukowe wykonane różnymi metodami, siatki, katalogi materiałów,
przykładowe podłoża drukowe, schematy maszyn.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania–uczenia się, np. metody
projektów, ćwiczeń praktycznych, pokazu z objaśnieniami. Zaleca się, aby odbywały się także
wycieczki dydaktyczne do zakładów pracy.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej w grupach 3–5-osobowych.

Po zakończeniu realizacji programu, zaleca się zastosowanie testu dydaktycznego

wielostopniowego. W tym celu, w poradniku zamieszczono przykładowy test wielokrotnego
wyboru sprawdzający wiedzę oraz test typu „próba pracy”. Testy przygotowane są razem
z obudową metodyczną

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4











Schemat układu jednostek modułowych

825[01].Z4

Technologia drukowania sitowego

825[01].Z4.01

Eksploatowanie maszyn

do drukowania sitowego

825[01].Z4.03

Drukowanie sitowe

wielokolorowe

825[01].Z4.02

Przygotowanie form do

drukowania sitowego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

charakteryzować główne grupy materiałów poligraficznych,

klasyfikować i charakteryzować podłoża drukowe,

klasyfikować farby drukarskie i lakiery,

charakteryzować właściwości drukowe i użytkowe farb,

kwalifikować materiały poligraficzne do produkcji,

klasyfikować materiały pomocnicze stosowane podczas drukowania,

klasyfikować kleje,

charakteryzować materiały stosowane do konstrukcji maszyn poligraficznych,

określać przeznaczenie materiałów poligraficznych,

określać właściwości fizyczne, chemiczne, mechaniczne i technologiczne materiałów
stosowanych w poligrafii,

korzystać z podstawowej wiedzy o barwie,

dobierać materiały do wykonaniu określonego wyrobu poligraficznego,

korzystać z PN, literatury technicznej i innych źródeł informacji,

określać metody utylizacji odpadów poligraficznych,

analizować schematy blokowe automatycznego sterowania i automatycznej regulacji,

rozpoznawać na podstawie oznaczenia rodzaj materiału konstrukcyjnego części maszyn,

rozpoznawać i charakteryzować połączenia rozłączne i nierozłączne stosowane
w maszynach i urządzeniach,

określać rolę zabezpieczeń stosowanych w maszynach i urządzeniach,

określać zasady użytkowania oraz bieżącej konserwacji maszyn i urządzeń,

określać wymagania jakie muszą spełniać formy sitodrukowe,

wykonywać sitodrukową formę drukową,

montować formę sitodrukową w maszynie,

oceniać jakość sitodrukowych form drukowych,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

współpracować w grupie,

analizować i wyciągać wnioski,

oceniać swoje umiejętności,

uczestniczyć w dyskusji,

prezentować siebie i grupę w której pracujesz,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać maszynę sitodrukową do rodzaju i wielkości produkcji,

określić przyczyny typowych wad druków wykonywanych w technice sitodrukowej oraz
sposoby ich usuwania,

odczytać z karty technologicznej podstawowe dane dotyczące założeń produkcyjnych
realizowanego zadania,

sporządzić wykaz materiałów, sprzętu i narzędzi potrzebnych do realizacji zadania,

zaplanować czynności technologiczne na stanowisku pracy maszyn sitodrukowych,
sporządzić plan działania (czynności do realizacji zadania),

przeprowadzić kontrolę sprawności maszyny sitodrukowej,

zamocować formę sitodrukową w maszynie,

zamocować rakiel w uchwycie maszyny.

ustawić kąt nachylenia rakla i siłę jego docisku,

scharakteryzować czynniki wpływające na jakość druku sitowego,

wyregulować zespół prowadzenia arkuszy – samonakładak i urządzenia odbierające,

wydrukować odbitkę przyrządową – próbną i ocenić jej jakość,

wydrukować nakład i skontrolować parametry drukowania,

wydrukować odbitki w technologii sitodruku na różnych podłożach,

zastosować środki zaradcze w przypadku zaistnienia trudności w czasie drukowania,

zdjąć, umyć i zabezpieczyć formy drukowe,

wykonać czynności związane z myciem, smarowaniem i konserwacją maszyny
sitodrukowej,

zastosować środki ochrony indywidualnej podczas drukowania sitowego,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie wymaganiami ergonomii,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska podczas drukowania na maszynach do sitodruku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]
Moduł:

Technologia drukowania sitowego 825[01].Z4.

Jednostka modułowa:

Drukowanie sitowe wielokolorowe 825[01].Z4.03

Temat: „Ocena jakości odbitki sitodrukowej za pomocą przenośnego densytometru”.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności oceniania jakości odbitki sitodrukowej za pomocą

densytometru, w celu określenia jakości druku zapoznania się z obsługą
densytometru.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

porównać odbitkę sitodrukową ze wzorcem,

sklasyfikować densytometry,

skalibrować densytometr,

zinterpretować otrzymany wynik podczas pomiaru,

dokonać oceny jakości odbitki sitodrukowej.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

w grupach 3–4-osobowych.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

wzorcowe podłoże,

podłoże drukowe – do oceny jakości,

densytometr.

Przebieg zajęć:

1.

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.

2.

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć.

3.

Zapis tematu zajęć.

4.

Pokaz z objaśnieniem sposobów oceny jakości druków, przyrządów do tego stosowanych.

5.

Dyskusja na temat zastosowania densytometru i jego ustawienia.

6.

Rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczenia i udzielenie odpowiedzi na pytania
dotyczące realizacji ćwiczenia.

7.

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

8.

Wykonanie ćwiczenia przez uczniów.

9.

Prezentowanie wyników pracy.

10.

Dyskusja na temat trudności w realizacji ćwiczenia.


Zakończenie zajęć

Podsumowanie zajęć.

Wykonanie notatki z wykonanego ćwiczenia.

Praca domowa

Narysuj schemat densytometru i opisz w zeszycie zasadę jego działania.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

Ankieta:

Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność

zajęć i dokonać ewentualnych zmian.

1)

Czy potrafisz przygotować densytometr do pomiaru gęstości optycznej?

TAK NIE

2)

Czy potrafisz odczytać wynik z densytometru?

TAK NIE

3)

Czy potrafisz zinterpretować odczytany wynik z densytometru?

TAK NIE

4)

Czy potrafisz ocenić jakość odbitki drukarskiej?

TAK NIE

5)

Czy któraś część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? Jeżeli TAK, to która?

TAK NIE

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]
Moduł:

Technologia drukowania sitowego 825[01].Z4.

Jednostka modułowa:

Drukowanie sitowe wielokolorowe 825[01].Z4.03

Temat: „Klasyfikacja maszyn sitodrukowych”.

Cel ogólny: Klasyfikowanie maszyn sitodrukowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

sklasyfikować maszyny sitodrukowe

scharakteryzować poznane maszyny sitodrukowe,

rozróżniać maszyny sitodrukowe,

narysować schematy maszyn sitodrukowych.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład wprowadzający,

ć

wiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

w grupach 4–5-osobowych.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

maszyna sitodrukowa,

schematy maszyn do druku sitowego.

Przebieg zajęć:

1.

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.

2.

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć.

3.

Zapis tematu zajęć.

4.

Przypomnienie podstaw drukowania sitowego, jego charakterystyki.

5.

Wykład wprowadzający na temat podstawowych elementów, które posiada maszyna
sitodrukowa oraz jakie jest ich zadanie.

6.

Rozdanie uczniom przykładowych schematów maszyn sitodrukowych.

7.

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia.

8.

Analiza schematów maszyn.

9.

Prezentowanie wyników pracy.

10.

Dyskusja na temat budowy, zasady działania i klasyfikacji maszyn do sitodruku.

Zakończenie zajęć

Podsumowanie zajęć.

Wykonanie notatki z wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Praca domowa

Odpowiedz pisemnie na pytanie: co jest podstawą klasyfikacji maszyn sitodrukowych?

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.


Ankieta:

Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć

i dokonać ewentualnych zmian.

1)

Czy potrafisz sklasyfikować maszyny sitodrukowe?

TAK NIE

2)

Czy znasz podstawowe elementy maszyn sitodrukowych?

TAK NIE

3)

Czy potrafisz opisać zasadę działania maszyn sitodrukowych ?

TAK NIE

4)

Czy potrafisz narysować schematy maszyn sitodrukowych?

TAK NIE

5)

Czy któraś część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? Jeżeli TAK, to która?

TAK NIE

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1.

Charakteryzowanie farb i podłoży stosowanych w sitodruku

oraz operacji suszenia i uszlachetniania po drukowaniu

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sporządź wykaz materiałów, sprzętu i narzędzi do wykonania uszlachetniania gotowego

produktu lakierem UV.


Wskazówki do realizacji:
Prawidłowe przeprowadzenie ćwiczenia wymaga od nauczyciela wcześniejszego

przygotowania różnorodnych pomocy dydaktycznych. Przed przystąpieniem do zajęć należy
przypomnieć charakterystykę procesu uszlachetniania druków oraz wskazać jakie materiały
i sprzęt są potrzebne do jego wykonania. Należy zwrócić uwagę na właściwości lakierów
UV i związane z ich zastosowaniem środki bezpieczeństwa. Nauczyciel powinien
zagospodarować odpowiednią ilość czasu na wykonanie zadania, a także umożliwić
konsultację z prowadzącym zajęcia. Niezbędne do wykonania zadania jest przygotowanie
przez nauczyciela instrukcji projektu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokładnie zapoznać się z instrukcją projektu,

2)

ustalić terminy konsultacji z nauczycielem,

3)

opracować plan sprawozdania z projektu,

4)

dokładnie zaplanować proces uszlachetniania druków,

5)

dokonać charakterystyki podłoża przeznaczonego do lakierowania

6)

zwrócić uwagę na przepisy bhp i przeciwpożarowe oraz środki ochrony indywidualnej
przy stosowaniu farb i lakierów UV,

7)

dokonać wyboru odpowiedniej maszyny sitodrukowej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektu.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrukcję do wykonania projektu,

gotowy produkt zadrukowany techniką druku sitowego,

dokumentacja technologiczna,

arkusz do sporządzenia wykazu,

poradnik dla ucznia.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Zadrukuj koszulkę typu T-shirts jednym kolorem na maszynie sitodrukowej ręcznej

dobierając właściwą farbę drukarską.


Wskazówki do realizacji:
Wymagane jest wcześniejsze przygotowanie koszulek i różnych rodzajów farb

drukarskich. Ćwiczenie powinno być wykonane w grupach maksymalnie 3–4-osobowych.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić zakres i sposób wykonania
ć

wiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować materiały, sprzęt, narzędzia do druku,

2)

zwrócić uwagę na poprawne zamocowanie formy sitodrukowej,

3)

zwrócić uwagę na prawidłowe posługiwanie się raklem,

4)

dobrać farbę drukową umożliwiającą zadruk koszulki typu T-shirts,

5)

zapoznać się z obsługą maszyny sitodrukowej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

koszulka T-shirts,

forma drukowa,

farby drukowe,

maszyna sitodrukowa ręczna,

instrukcja obsługi maszyny,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Na podstawie karty technologicznej dokonaj charakterystyki planowanego procesu

drukowania sitowego.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować przykładową kartę

technologiczną i karty do ćwiczeń oraz omówić zadanie i informacje zawarte w niej.
Ć

wiczenie powinno odbyć się w grupach 2–3-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

sporządzić szczegółowe notatki dotyczące planowania procesu drukowania sitowego,

2)

zwrócić uwagę na jakiej maszynie ma zostać przeprowadzone drukowanie sitowe,

3)

zwrócić uwagę na jakim podłożu ma zostać przeprowadzone drukowanie sitowe,

4)

zwrócić uwagę jakimi farbami ma zostać przeprowadzone drukowanie sitowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ć

wiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Wyposażenie stanowiska pracy:

karta technologiczna,

arkusz do sporządzenia charakterystyki procesu drukowania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Drukowanie sitowe – charakterystyka i ocena

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj oceny jakości odbitki sitodrukowej za pomocą przenośnego densytometru.

Wskazówki do realizacji
Do przeprowadzenia ćwiczenia nauczyciel powinien zgromadzić odbitki sitodrukowe do

oceny jakości. Należy zapoznać uczniów z przeznaczeniem densytometru oraz jego zasadą
działania. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien pokazać przykładowy
pomiar densytometrem po wcześniejszej kalibracji. Ćwiczenie powinno odbyć się w grupach
4–5-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokładnie obejrzeć dostarczone zadrukowane podłoże okiem nieuzbrojonym,

2)

wskazać niedoskonałości druku na podłożu zadrukowanym,

3)

skalibrować densytometr,

4)

dokonać pomiaru gęstości optycznej za pomocą densytometru,

5)

dokonać oceny jakości druku na podstawie wykonanych pomiarów i obserwacji.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

wzorcowe podłoże,

podłoże zadrukowane – do oceny jakości,

densytometr,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj wadę druku sitowego na przykładzie przygotowanej odbitki sitodrukowej oraz

określ przyczynę jej powstawania.

Wskazówki do realizacji
Warunkiem koniecznym do realizacji ćwiczenia jest przygotowanie przez nauczyciela

wadliwych odbitek sitodrukowych oraz ich wzorców. Nauczyciel powinien ukierunkować
uczniów, aby zadali pytanie: co jest przyczyną powstania danej wady druku? Zalecane jest,
aby nauczyciel i uczniowie korzystali z Polskich Norm. Ćwiczenie powinno odbyć się
w grupach 4–5-osobowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokładnie obejrzeć odbitkę sitodrukową i zadrukowane podłoże okiem nieuzbrojonym,

2)

zastanowić się jaką wadę posiada przygotowany druk,

3)

zapoznać się z Polskimi Normami „Odbitki drukarskie i druk. Wady”

4)

nazwać prawidłowo wadę druku,

5)

przeanalizować przyczyny powstania zdefiniowanej wady.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

wzorcowe podłoże,

wadliwa odbitka sitodrukowa,

PN,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Sporządź schemat automatycznej maszyny sitodrukowej płaskiej na podstawie wycieczki

dydaktycznej do zakładu pracy.


Wskazówki do realizacji
Prawidłowe przeprowadzenie ćwiczenia wymaga zorganizowania wycieczki dydaktycznej

do drukarni sitodrukowej oraz przygotowania schematu maszyny sitodrukowej płaskiej.

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób

jego wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1)

uważnie obserwować pracę poszczególnych elementów maszyny sitodrukowej,

2)

sporządzić notatki i szkice na podstawie obserwacji pracującej maszyny,

3)

wykonać samodzielnie schemat maszyny,

4)

porównać ze schematem automatycznej maszyny płaskiej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

automatyczna maszyna płaska,

arkusz do wykonania szkicu,

schemat automatycznej maszyny płaskiej,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Przygotowanie do drukowania na maszynie sitowej

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj analizy działania systemu podawania i odbierania podłoża drukowego

w automatycznej maszynie sitodrukowej na podstawie wycieczki dydaktycznej do zakładu
pracy.

Wskazówki do realizacji

Prawidłowe przeprowadzenie ćwiczenia wymaga zorganizowania wycieczki dydaktycznej

do drukarni sitodrukowej oraz przygotowania schematu samonakładaka i urządzenia
odbierającego.

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób

jego wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

uważnie prześledzić drogę podłoża drukowego w automatycznej maszynie sitodrukowej,

2)

zwrócić uwagę na regulację zespołu prowadzenia podłoża – samonakładaka i urządzenia
odbierającego,

3)

sporządzić notatki i szkice na podstawie obserwacji pracy maszyny,

4)

dokonać analizy przebiegu podłoża drukowego przez samonakładak maszyny
sitodrukowej i urządzenie odbierające.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

automatyczna maszyna sitodrukowa z samonakładakiem i urządzeniem odbierającym,

arkusz do wykonania szkiców schematu maszyny,

schemat automatycznej maszyny sitodrukowej z samonakładakiem i urządzeniem
odbierającym,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Ustaw kąt nachylenia rakla i siłę jego docisku do drukowania rastrowego.

Wskazówki do realizacji
Ć

wiczenie powinno się odbyć w laboratorium szkolnym wyposażonym w maszynę

sitodrukową lub w zakładzie pracy. Nauczyciel powinien przygotować różne rodzaje rakli
oraz narzędzia do umocowania rakla w maszynie i jego regulacji. W celu właściwego
przeprowadzenia ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać i objaśnić zasadę mocowania
i regulacji rakla.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien określić zakres wykonania zadania

zgodnie z zasadami bhp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest rakiel,

2)

zwrócić uwagę na profil zastosowanego rakla,

3)

dokonać właściwego montażu rakla w maszynie sitodrukowej,

4)

porównać parametry ustawienia rakla w sitodruku tradycyjnym i rastrowym.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

maszyna sitodrukowa,

narzędzia do regulacji rakla,

rakiel,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Dokonaj wyboru odpowiednich przepisów bhp i ochrony przeciwpożarowej oraz

ś

rodków do ochrony indywidualnej niezbędnych podczas drukowania farbami utrwalanymi

promieniami UV na maszynie półautomatycznej.


Wskazówki do realizacji
W celu prawidłowego wykonania zadania nauczyciel powinien przypomnieć charakterystykę

procesu drukowania sitowego farbami UV. Należy przygotować podręcznik z przepisami bhp,
ochrony przeciwpożarowej. Ćwiczenie powinno odbywać się w grupach 4–5-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zwrócić uwagę na właściwości farb UV,

2)

przeanalizować proces suszenia druków z naniesiona warstwą farby UV,

3)

wybrać odpowiednie przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej oraz środki ochrony
indywidualnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład wprowadzający,

ć

wiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

zestaw przepisów bhp i ochrony przeciwpożarowej,

arkusz do sporządzenia notatek,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

Drukowanie sitowe

wielokolorowe”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4,5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 8, 12, 20, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Uwaga! Nie przewiduje się oceny celującej za rozwiązanie testu.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. c, 5. c, 6. d, 7. d, 8. a, 9. c, 10. b, 11. a,
12. d, 13. b, 14. a, 15. c, 16. d, 17. b, 18. d, 19. b, 20. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wymienić właściwości farb
sitodrukowych

A

P

c

2

Sklasyfikować farby sitodrukowe

B

P

b

3

Dobrać podstawowe materiały do
procesu technologicznego

D

PP

d

4

Zidentyfikować urządzenia do suszenia
druków

A

P

c

5

Nazwać procesy wykonywane podczas
drukowania sitowego

A

P

c

6

Rozróżnić elementy charakterystyczne
dla maszyny sitodrukowej

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

7

Porównać zasadę działania maszyn do
sitodruku

C

P

d

8

Dokonać analizy przyczyny
powstawania wad druków

C

PP

a

9

Określić zastosowanie urządzeń do
pomiaru jakości odbitki sitodrukowej.

B

P

c

10

Nazwać wielkość fizyczną mierzoną na
urządzeniu do pomiaru jakości odbitki

A

P

b

11

Rozróżnić przeznaczenie rakli
o różnych profilach

B

P

a

12

Wyznaczyć właściwy kąt nachylenia
rakla w zależności od rodzaju druku
sitowego

C

PP

d

13

Rozróżnić budowę maszyn
sitodrukowych

B

P

c

14

Zastosować właściwy sposób
czyszczenia sita w zależności od
zastosowanych do drukowania
materiałów

C

P

a

15

Sklasyfikować stopień zagrożenia dla
ś

rodowiska farb sitodrukowych.

B

P

c

16

Dobrać właściwe środki ochrony
indywidualnej do procesu drukowania
sitowego

C

P

d

17

Dobrać właściwe materiały do
mocowania formy sitodrukowej

C

P

b

18

Określić temperaturę suszenia druków
w urządzeniach suszących

B

P

d

19

Rozróżnić na rysunku rodzaj maszyny
sitodrukowej

B

P

b

20

Ustalić przyczynę powstawania wad
druków na odbitce sitodrukowej

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.

3.

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.

4.

Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).

5.

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.

6.

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.

7.

Jeżeli uczeń ukończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze od
niego pracę.

8.

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.

9.

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję, masz na tę czynność 5 minut.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Test zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.

4.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

5.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

6.

Możesz uzyskać maksymalnie 20 punktów.

7.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

9.

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Farby sitodrukowe powinny charakteryzować się następującymi właściwościami
a)

być krótkie, posiadać małą lepkość.

b)

być długie, posiadać małą lepkość.

c)

być krótkie, posiadać dużą lepkość.

d)

być długie, posiadać dużą lepkość.


2.

Farby utrwalające się w wyniku polimeryzacji to farby utrwalające się w wyniku
a)

reakcji fizycznych.

b)

reakcji chemicznych.

c)

odparowania rozpuszczalnika.

d)

promieniowania UV.


3.

Do drukowania napisów, znaków i emblematów nanoszonych na gotowe ubrania stosuje
się farby
a)

transparentne.

b)

ultrafioletowe.

c)

dwuskładnikowe.

d)

pigmentowe.


4.

Rysunek przedstawia suszarkę do suszenia druków
a)

ruchoma.

b)

dyszowa.

c)

tunelowa.

d)

rusztowa.


5.

Nanoszenie na podłoże drukowe lakieru UV to proces
a)

drukowania.

b)

impregnowania.

c)

uszlachetniania.

d)

laminowania.


6.

Elementy charakterystyczne dla sitodruku to
a)

siatka, walec anilox.

b)

duktor, lakier.

c)

walec, anilox.

d)

siatka, rakiel.


7.

W półautomatycznych maszynach sitodrukowych automatycznie nie jest wykonywane
a)

przesuwanie rakla.

b)

podnoszenie formy.

c)

nanoszenie farby.

d)

nakładanie arkuszy.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

8.

Przyczyną przywierania zadrukowanego podłoża do formy sitodrukowej są
a)

zbyt mały odskok, zbyt duża lepkość farby.

b)

zbyt duża lepkość farby, zbyt wysoka temperatura,

c)

nadmierna wsiąkliwość farby, mały odskok.

d)

duży odskok, zbyt mała wsiąkliwość farby.


9.

Kontrola densytometryczna odbitki drukarskiej polega na ocenie
a)

odwzorowania linii, odwzorowania rysunku.

b)

odwzorowania linii, wartości tonalnych.

c)

wartości tonalnych, intensywności barwy.

d)

intensywności barwy, odwzorowania linii.


10.

Densytometr służy do pomiaru wielkości fizycznej, którą jest
a)

jednostka długości.

b)

gęstość optyczna.

c)

natężenie prądu.

d)

jednostka oświetlenia.


11.

Rakiel o profilu jak na rysunku d stosuje się przy drukowniu
a)

podłoży niewsiąkliwych.

b)

dużych powierzchni.

c)

na przedmiotach okrągłych.

d)

podłoży wsiąkliwych.


12.

Kąt nachylenia rakla w sitodruku tradycyjnym wynosi
a)

80

°

.

b)

85

°

.

c)

70

°

.

d)

75

°

.


13.

Samonakładak jest stosowany w maszynach sitodrukowych
a)

stołach ręcznych.

b)

automatycznych.

c)

półautomatycznych.

d)

ręczno-półautomatycznych.


14.

Mycie pośrednie sita jest potrzebne, gdy drukowanie odbywa się przy użyciu farb
a)

pigmentowych.

b)

ultrafioletowych.

c)

rozpuszczalnikowych.

d)

termoaktywnych.


15.

Najbezpieczniejsze dla otaczającego nas środowiska są farby
a)

rozpuszczalnikowe,

b)

ultrafioletowe,

c)

na bazie wody,

d)

pigmentowe.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

16.

Do ochrony indywidualnej podczas drukowania farbami UV zastosujesz
a)

okulary, maskę.

b)

rękawice, kask.

c)

kask, rękawice.

d)

okulary, fartuch.


17.

Forma sitodrukowa jest mocowana w maszynie sitodrukowej za pomocą
a)

spinaczy.

b)

uchwytów.

c)

taśmy.

d)

wełny.


18.

W suszarkach tunelowych suszenie druków odbywa się w temperaturze
a)

20

°

–50

°

C.

b)

40

°

–80

°

C.

c)

60

°

–100

°

C.

d)

70

°

–120

°

C.


19.

Rysunek przedstawia maszynę do sitodruku. Jest to
a)

stół do sitodruku ręcznego.

b)

karuzela wielokolorowa.

c)

półautomat jednokolorowy.

d)

automat wielokolorowy.


20.

Przyczyną powstawania smug i rys w druku (tzw. druk prążkowy) jest
a)

nieprawidłowy docisk rakla i kąt nachylenia.

b)

nadmierna ilość farby na sicie.

c)

wadliwy wybór formy kopiowej.

d)

zły dobór farby i rakla sitodrukowego.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................


Drukowanie sitowe wielokolorowe

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

TEST II
Test „próba pracy” do jednostki modułowej „Drukowanie sitowe wielokolorowe”
Próba pracy ma w zamierzeniu spełniać dwa zadania:
1)

sprawdzić stopień opanowania jednej z umiejętności praktycznych, jakie uczniowie
powinni zdobyć przy realizacji tego modułu,

2)

przygotować uczniów do zdawania części praktycznej egzaminu zewnętrznego
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie drukarz.
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie

spotkają się na egzaminie. Oznacza to konieczność opracowania zadania w sposób
umożliwiający kryterialne ocenianie wykonywanych przez ucznia czynności w czterech
obszarach: planowania, organizowania, wykonywania i prezentowania. Próbę pracy
przeprowadza wybrany uczeń. Pozostali wspólnie z nauczycielem obserwują jego pracę. Po
pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie.

Ocenianie:

niedostateczny

do 14 pkt.

dopuszczający

15 pkt.

dostateczny

16–17 pkt.

dobry

18–19 pkt.

bardzo dobry

20 pkt.

Uwaga: nie przewiduje się oceny celującej

Wyposażenie stanowiska do przeprowadzania próby pracy:

Wyposażenie na stanowisku

Liczba

Półautomatyczna maszyna sitodrukowa

1 szt.

Sitodrukowe formy

2 szt.

Narzędzia do fegulacji maszyny, mocowania formy i rakla

1 kpl.

Farby sitodrukowe

2 szt.

Tkanina – koszulki

21 szt.

Przyrządy kontrolno-pomiarowe

1 kpl.


Informacja dla ucznia:

1.

Sprawdź, czy otrzymałeś kompletny arkusz do wykonania zadania. Ewentualne braki
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi.

2.

Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia
i numer stanowiska.

3.

Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem
roboczym i jego wyposażeniem. Masz na to 20 minut.

4.

Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 180 minut).
Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych
wskazówek. Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie
przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać
wykonywanie zadania.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Zadanie praktyczne:
Wykonaj

na

półautomatycznej

maszynie

sitodrukowej

20

szt.

odbitek

dwukolorowych na przygotowanej tkaninie – koszulkach. Wykorzystaj formy
sitodrukowe dla poszczególnych kolorów. Jako podłoża próbnego użyj przygotowanej
tkaniny. Kontroluj wizualnie i densytometrycznie zgodność barw odbitki ze wzorcem.
Zaprezentuj wykonanie zadania.


Instrukcja wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:

1.

Przeanalizuj dokładnie treść zadania.

2.

Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:
a)

czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania,

b)

wykaz niezbędnych maszyn i urządzeń i materiałów,

c)

wykaz sprzętu kontrolo-pomiarowego,

3.

Zorganizuj stanowisko pracy.

4.

Wykonaj zadanie zgodnie z przepisami bhp

5.

Po zakończonej pracy uporządkuj stanowisko i przygotuj je do prezentacji wykonanego
zadania.

6.

Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji.

7.

Podczas prezentacji:
a)

omów sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia poszczególnych
czynności,

b)

oceń jakość wykonanych przez siebie prac.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Zawód: Drukarz
Symbol cyfrowy zawodu 825[01]
Oznaczenie tematu ...................
Oznaczenie zadania ..................
PESEL

Data urodzenia

dzień miesiąc rok

Nr stanowiska

PLAN DZIAŁANIA

1.

Zapisz czynności związane z wykonaniem 20 odbitek dwukolorowych na tkaninie, na
maszynie sitodrukowej półautomatycznej, uwzględniając kolejność ich wykonania:

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
2.

Wykaz urządzeń, narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonania zadania:

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
3.

Wykaz sprzętu kontrolo-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania zadania:

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Zadanie praktyczne:
Wykonaj

na

półautomatycznej

maszynie

sitodrukowej

20

szt.

odbitek

dwukolorowych na przygotowanej tkaninie – koszulkach. Wykorzystaj formy
sitodrukowe dla poszczególnych kolorów. Jako podłoża próbnego użyj przygotowanej
tkaniny. Kontroluj wizualnie i densytometrycznie zgodność barw odbitki ze wzorcem.
Zaprezentuj wykonanie zadania.

Czas wykonania zadania wynosi 180 minut.

O

b

sz

ar

st

an

d

ar

d

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA

Liczba

pkt.
0–1

Czynność 1: Zapisanie kolejnych czynności niezbędnych do wykonania
odbitek

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zapisał co najmniej 5
z następujących czynności:

uruchomienie kontrolne maszyny
przygotowanie i zamocowanie formy sitodrukowej
dobór odpowiedniego rakla do przeciskania farby drukowej,
zamocowanie rakla w maszynie,
ustawienie kąta nachylenia rakla,
wyregulowanie siły docisku rakla w maszynie,
zamocowanie podłoża drukowego próbnego na stole sitodrukowym,
przygotowanie farb drukarskich,
wykonanie odbitek kontrolnych,
porównanie zgodności barw między odbitką próbna a wzorcem,
regulacja położenia form drukowych (pasowanie kolorów),
zamocowanie właściwego podłoża drukowego na stół sitodrukowy,
wykonanie odbitek na koszulkach.

Czynność 2: Zapisanie wykazu materiałów, narzędzi i maszyn potrzebnych
do wykonania zadania.

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zapisał co najmniej: 4 z 7

elementów.
półautomatyczna maszyna sitodrukowa,
sitodrukowe formy,
narzędzia do regulacji poszczególnych zespołów maszyny

sitodrukowej,

farby,
odbitki wzorcowe,
podłoże do zadrukowania – koszulki,

zmywacze

Czynność 3: Zapisanie wykazu sprzętu kontrolno-pomiarowego
potrzebnego do wykonania zadania.

I.

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zapisał co najmniej: 1 z 3
elementów:

densytometr
przymiar liniowy,
lupa.

Suma punktów w obszarze – I. Planowanie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Czynność 4: Zgromadzenie niezbędnych urządzeń, narzędzi i materiałów
do wykonania zadania.

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zgromadził: wokół
sitodrukowej maszyny:

4 sitodrukowe formy,
sitodrukowe farby,
narzędzia do regulacji zespołów maszyny,
podłoże drukowe – koszulki,
zmywacz.

Czynność 5: Zgromadzenie sprzętu kontrolno – pomiarowego:

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zgromadził na stanowisku co
najmniej 1 z wymienionych elementów:

densytometr,

przymiar liniowy,

lupa

Czynność 6. Dokonanie oględzin i kontrolnego uruchomienia maszyny.

II

.

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń uruchomił maszynę i sprawdził
poprawność działania poszczególnych jej zespołów.

Suma punktów w obszarze – II. Organizowanie

Czynność 7: Zamocowanie form drukowych.

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń: zamontował formy
sitodrukowe w uchwytach mocujących.

Czynność 8: Dobranie odpowiedniego rakla

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń ustalił odpowiedni do

wykonania zadania rodzaj rakla

Czynność 9: zamocowanie rakla w maszynie sitodrukowej.

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń dokonał montażu rakla
w prawidłowy sposób.

Czynność 10: Ustawienie właściwego kąta nachylenia rakla
i wyregulowanie siły jego docisku.

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń ustawił właściwy kąt
nachylenia rakla i wyregulował siłę jego docisku.

Czynność 11: Montaż podłoża drukowego – próbnego na stół sitodrukowy.

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń założył prawidłowo podłoże
drukowe próbne na stół sitodrukowy

Czynność 12: Nakładanie farby sitodrukowej.

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń nałożył farbę na formę
sitodrukową.

Czynność 13: Wykonanie odbitki próbnej i jej ocena.

Kryterium wykonania 1 pkt – jeżeli uczeń zadrukował koszulki, sprawdził
wizualnie i przy pomocy urządzenia kontrolno-pomiarowego sprawdził
zgodność pasowania kolorów

II

I.

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

Czynność 14. Korekta pasowania kolorów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Kryterium wykonania: 1 pkt jeżeli uczeń dokonał korekty pasowania
kolorów.

Czynność 15. Zamocowanie podłoża nakładowego.

Kryterium wykonania: 1 pkt jeżeli uczeń zamontował koszulki na stole
sitodrukowym.

Czynność 16. Wykonanie odbitek nakładowych.

Kryterium wykonania: 1 pkt jeżeli uczeń wykonał 20 szt odbitek
wielokolorowych na koszulkach zgodnie ze wzorcem.

Czynność 17. Zabezpieczenie maszyny sitodrukowej.

Kryterium wykonania: 1 pkt jeżeli uczeń umył maszynę oraz odłączył
zasilanie maszyny.

Czynność 18. Uporządkowanie stanowiska pracy.

Kryterium wykonania: 1 pkt jeżeli uczeń oczyścił narzędzia,
zagospodarował odpady i rozliczył materiały poligraficzne.

Suma punktów w obszarze – III. Wykonywanie

Czynność 19: Uzasadnienie sposobu wykonania odbitek.

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń uzasadnił sposób i kolejność
wykonywanych operacji.

Czynność 20: Ocena jakości wykonanych odbitek.

IV

.

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń ocenił jakość wykonanych
odbitek pod kątem pasowania kolorów i estetyki odbitek, wskazać
przyczyny powstanie ewentualnych wad i określić sposoby ich uniknięcia.

Suma punktów w obszarze – IV. Prezentowanie

Razem


Czynność wykonana – 1 pkt, niewykonana – 0 pkt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. LITERATURA

1.

Arends R.I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994

2.

Branżowe Normy

3.

Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba
Druku, Warszawa 1999

4.

Czichon H., Czichon M.,: Farby sitodrukowe wodorozcieńczalne. W: Świat Druku
Nr 1/2007

5.

Jakucewicz S., Czichon H., Czichon M.: Materiałoznawstwo poligraficzne.
Wydawnictwa PW, Warszawa 1992

6.

Jakucewicz S, Magdzik S.: Podstawy poligrafii, WSiP, Warszawa 1997

7.

Kochaniak R.: Sitodrukowe farby UV a ochrona pracy i środowiska. W: Świat Druku
Nr 1/2004

8.

Kołak J., Ostrowski J.: Maszyny i urządzenia. Maszyny drukujące. WSiP, Warszawa
1979

9.

Moos J., Koludo A. (red.): Metody aktywizujące z uwzględnieniem technologii
informacyjnej w kształceniu dorosłych. Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli
Centrów Kształcenia Praktycznego – Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006

10.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997

11.

Nelson R. Eldred: Co drukarz powinien wiedzieć o farbach. COBRPP, Warszawa 2007

12.

Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005

13.

Poligrafia a ochrona środowiska. Najlepsze dostępne techniki (BAT) w przemyśle
poligraficznym. Polska Izba Druku. COBRPP, Warszawa 2001

14.

Polskie Normy

15.

Sitodrukowe Konfrontacje. W: Świat Druku Nr 1/2007

16.

Stankiewicz B., Czech G.: Sitodruk. COBRPP, Warszawa 2001

17.

Stankiewicz B.: Tendencje rozwojowe w technice sitodruku. W: Świat Druku Nr 6/2002

18.

Materiały reklamowe firmy Grey Metal

19.

Materiały reklamowe firmy Romanik

20.

Zarządzanie barwami w poligrafii. W: Świat Druku Nr 7–8/2006


