„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Joanna Gręda
Jerzy Kielmas
Dobieranie i programowanie aparatów słuchowych oraz
urządzeń wspomagających słyszenie 322[17].Z2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr n. med. Anna Kabacińska
dr inż. Andrzej Leszczyński
Opracowanie redakcyjne:
mgr Joanna Gręda
Konsultacja:
mgr Lidia Liro
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[17].Z2.02
„Dobieranie i programowanie aparatów słuchowych oraz urządzeń wspomagających
słyszenie”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu protetyk słuchu.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
10
5.1. Wybrane zagadnienia psychoakustyki
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Rodzaje protezowania
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Dopasowywanie aparatów słuchowych
16
5.3.1 Ćwiczenia
16
5.4. Rodzaje urządzeń wspomagających słyszenie
19
5.4.1 Ćwiczenia
19
5.5. Regulacje aparatów słuchowych
21
5.5.1 Ćwiczenia
21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
24
7. Literatura
37
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie protetyk słuchu.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez
problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. ćwiczeń, tekstu
przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy do pracy zespołowej.
Schemat układu jednostek modułowych
322[17].Z2
Aparaty s
łuchowe
i urz
ądzenia
wspomagaj
ące słyszenie
322[17].Z2.02
Dobieranie i programowanie
aparatów s
łuchowych oraz
urz
ądzeń wspomagających
s
łyszenie
322[17].Z2.03
Wykonywanie wk
ładek
usznych i obudowy
aparatów wewn
ątrzusznych
322[17].Z2.01
Charakteryzowanie budowy
i dzia
łania aparatów
s
łuchowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
nawiązywać kontakty interpersonalne z osobami niedosłyszącymi,
−
przeprowadzać wywiad z pacjentem,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
różnicować rodzaje uszkodzeń słuchu i ich przyczyny,
−
wyjaśniać podstawowe pojęcia z zakresu akustyki,
−
wykonywać audiometryczne badanie słuchu,
−
interpretować wyniki badań audiometrycznych,
−
obsługiwać urządzenia pomiarowe służące do pomiarów parametrów akustycznych
i dopasowania aparatów słuchowych,
−
obsługiwać komputer.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
zebrać informacje potrzebne w procesie dopasowywania aparatów słuchowych,
−
rozpoznać oczekiwania i wymagania pacjenta,
−
określić techniczne możliwości spełnienia oczekiwań pacjenta,
−
dokonać wstępnego dopasowania aparatów słuchowych oraz urządzeń wspomagających
słyszenie,
−
dokonać wstępnego ustawienia i dopasowania aparatu w komorze pomiarowej,
−
zmierzyć parametry aparatów w warunkach In situ,
−
poprawić skuteczność działania zastosowanych aparatów słuchowych oraz urządzeń
wspomagających słyszenie na podstawie wyników rozmów z pacjentami,
−
zoptymalizować ustawienie aparatu słuchowego biorąc pod uwagę subiektywne odczucia
pacjenta dotyczące funkcjonowania aparatu w różnych warunkach akustycznych,
−
posłużyć się programami i programatorami do programowania aparatów słuchowych,
−
zastosować w praktyce protezowania narządu słuchu zjawiska psychoakustyczne,
−
wskazać i zinterpretować na podstawie zjawisk psychoakustycznych niepowodzenia
w protezowaniu narządu słuchu,
−
wytłumaczyć pacjentowi z uszkodzeniem słuchu ograniczenia i niedoskonałości aparatów
słuchowych, spowodowane zjawiskami psychoakustycznymi,
−
odpowiedzieć na pytania pacjenta dotyczące użytkowania aparatu słuchowego lub innych
urządzeń wspomagających słyszenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Protetyk słuchu 322[17]
Moduł:
Aparaty słuchowe i urządzenia wspomagające słyszenie
322[17].Z2
Jednostka modułowa:
Dobieranie i programowanie aparatów słuchowych oraz
urządzeń wspomagających słyszenie 322[17].Z2.02
Temat:
Dobieranie
aparatów
słuchowych
na
podstawie
wyników
badań
audiometrycznych.
Cel ogólny: Dobranie aparatu słuchowego na podstawie wyniku audiometrii tonalnej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać ubytek słuchu na podstawie badania audiometrycznego,
−
wprowadzić dane z audiogramu do programu komputerowego NOAH,
−
zaproponować wszystkie możliwe rozwiązania techniczne dla danego ubytku słuchu,
−
podłączyć do programu komputerowego wybrany aparat słuchowy zgodnie z zaleceniami
producenta,
−
dokonać wstępnego ustawienia aparatu słuchowego,
−
uzasadnić wybór danego aparatu słuchowego,
−
sprawdzić poprawność wykonanych czynności.
Metody nauczania–uczenia się:
−
prezentacja,
−
ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w zespołach dwuosobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw audiogramów opracowany przez nauczyciela,
−
zestaw komputerowy z oprogramowaniem NOAH,
−
rzutnik multimedialny,
−
ekran do pokazu slajdów,
−
interfejs,
−
zestaw kabli i łączników,
−
drukarka,
−
aparaty słuchowe różnych producentów, różne typy i modele,
−
instrukcje z danymi technicznymi aparatów słuchowych.
Zadanie dla ucznia:
Na podstawie otrzymanych audiogramów dokonaj doboru aparatu słuchowego za pomocą
odpowiednich metod. Zaproponuj przynajmniej po 2 aparaty słuchowe różnych producentów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
dla każdego audiogramu, oraz dokonaj wstępnego ustawienia za pomocą programu
komputerowego.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie zasad pracy podczas ćwiczeń.
4. Przydział zadań do wykonania na poszczególnych stanowiskach komputerowych- każda
osoba otrzymuje po 3 przykładowe audiogramy.
5. Zprawdzenie gotowości sprzętu do pracy- włączenie komputerów.
Faza właściwa:
1. Instruktaż wstępny w formie prezentacji multimedialnej na podstawie wybranego
przykładu audiogramu.
2. Ćwiczenia pod kierunkiem nauczyciela mające na celu dobór odpowiednich aparatów
słuchowych zgodnie z poleceniem.
Uczniowie podczas ćwiczeń pracują samodzielnie, nauczyciel udziela instruktażu
bieżącego w przypadku trudności oraz stwierdzanych błędów.
Faza końcowa:
1. Zaprezentowanie przez uczniów zaproponowanych rozwiązań technicznych do danego
ubytku słuchu, uzasadnienie wyboru oraz wniosków wynikających z ich ustawienia.
2. Podsumowanie ćwiczeń z podaniem wskazówek do dalszej pracy oraz sposobów unikania
błędów.
3. Zakończenie zajęć.
Praca domowa
Przeanalizuj najnowsze artykuły z czasopism dla protetyków słuchu, dotyczących
nowoczesnych metod dopasowywania aparatów słuchowych, sporządź notatki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Protetyk słuchu 322[17]
Moduł:
Aparaty słuchowe i urządzenia wspomagające słyszenie
322[17].Z2
Jednostka modułowa:
Dobieranie i programowanie aparatów słuchowych oraz
urządzeń wspomagających słyszenie 322[17].Z2.02
Temat: Regulacje aparatów słuchowych.
Cel ogólny: Ustawienie aparatu słuchowego za pomocą różnych metod.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wykazać różnice w ustawieniu aparatu analogowego i cyfrowego,
−
dokonać ustawienia aparatu słuchowego w komorze pomiarowej,
−
odczytać parametry aparatu słuchowego,
−
dokonać regulacji aparatu słuchowego za pomocą programu komputerowego,
−
dokonać ustawienia aparatu słuchowego za pomocą symulatora ucha,
−
dokonać pomiaru aparatu słuchowego w warunkach In situ,
−
dokonać ręcznej korekty ustawienia aparatu słuchowego analogowego,
−
sprawdzić poprawność wykonanych czynności.
Metody nauczania–uczenia się:
−
prezentacja,
−
ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w zespołach dwuosobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela,
−
zestaw komputerowy wraz z oprogramowaniem NOAH,
−
interfejs HI PRO lub NOAH LINK,
−
zestaw kabli i łączników do aparatów słuchowych,
−
analizator aparatów słuchowych-komora pomiarowa,
−
sprzęgacz 2 cm
3
,
−
sztuczne ucho-symulator ucha,
−
sonda do wykonywania pomiarów In situ,
−
zestaw różnych typów aparatów słuchowych wraz z danymi technicznymi,
−
wyniki badań audiometrycznych,
−
arkusz papieru formatu A4, pisaki.
Zadanie dla ucznia:
Wykonaj regulację dwóch aparatów słuchowych: analogowego i cyfrowego różnymi
metodami, z uwzględnieniem danych audiometrycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Określenie tematu zajęć,
2. Wyjaśnienie szczegółowych celów kształcenia,
3. Wyjaśnienie zasad pracy podczas ćwiczeń,
4. Przydział zadań do wykonania na poszczególnych stanowiskach – każda osoba otrzymuje
do regulacji po dwa aparaty słuchowe i zestaw audiogramów,
5. Przygotowanie sprzętu do pracy.
Faza właściwa:
1. Instruktaż wstępny w formie prezentacji na wybranym przykładzie,
2. Ćwiczenia na poszczególnych stanowiskach pracy.
Faza końcowa:
1. Sprawdzenie poprawności wykonania zadań,
2. Wskazanie błędów i sposobów ich unikania,
3. Ustalenie wniosków do dalszej pracy,
4. Udzielenie praktycznych wskazówek przez nauczyciela.
Praca domowa
Przygotuj referat na temat: „Regulacja programowalnych aparatów cyfrowych – korzyści dla
pacjenta”.
Uwaga!
Pomiar In situ może być przeprowadzany tylko z pacjentem, stąd wskazane jest aby ćwiczenia
były prowadzone w gabinetach protetyki słuchu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Wybrane zagadnienia psychoakustyki
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeanalizuj subiektywne wrażenia słuchowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania, oraz wykorzystać wiedzę z jednostki modułowej.
Wykonywanie pomiarów i analiz dźwięku 322[17].Z1.01.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) nagrać dowolny dźwięk na dyktafon lub inne urządzenie,
2) ułożyć krótki zestaw pytań, dotyczący odbioru dźwięku przez osoby go słuchające,
3) zaprezentować nagrany dźwięk przynajmniej trzem osobom,
4) zebrać odpowiedzi na pytania od osób badanych i porównać je,
5) sformułować i zapisać wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
dyktafon lub inne urządzenie do nagrywania dźwięków,
–
arkusz ćwiczeń, flamastry,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Mając trzy egzemplarze tego samego tekstu: w pierwszym egzemplarzu zamaluj wszystkie
spółgłoski, w drugim wszystkie samogłoski. Spróbuj przeczytać pozostały tekst. Następnie
sprawdź poprawność swojego zrozumienia w porównaniu do tekstu nie zamalowanego.
Wyjaśnij, na czym polega różnica w rozumieniu zamalowanych tekstów. Jak myślisz, czy
długość tekstu ma znaczenie dla zrozumienia treści?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel i zasady
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treść ćwiczenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
2) opisać zaobserwowane zjawisko,
3) sformułować i zapisać wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
trzy kopie tego samego tekstu z mowy potocznej (np. wycinek prasowy),
–
czarny flamaster,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Poproś koleżankę lub kolegę o przeczytanie tekstu w normalny i typowy dla niej sposób.
Następnie poproś tę osobę, by w trakcie czytania zatkała sobie szczelnie obydwoje uszu.
Zaobserwuj, czy pojawiła się jakaś zmiana? Po przeczytaniu tekstu poproś tę osobę o opisanie
jej wrażeń słuchowych związanych z zatkaniem uszu. Wspólnie opiszcie wpływ tego zjawiska
na komfort słyszenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel i zasady
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treść ćwiczenia,
2) podać dokładną instrukcję osobie współpracującej,
3) zapisać spostrzeżenia i sformułować wnioski na podstawie przeprowadzonego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
fragment tekstu składający się z kilkunastu zdań,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4 *
Przeanalizuj subiektywne odczucia związane ze słyszeniem.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien wykazać znaczenie subiektywnych wrażeń słuchowych w doborze
aparatu słuchowego poprzez ćwiczenia eksperymentalne z dźwiękiem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać fragment dowolnego tekstu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
2) nagrać na dyktafon analogowy i cyfrowy swój głos oraz głosy 3 innych osób czytających
ten sam tekst,
3) odsłuchać nagrane głosy, a następnie odpowiedzieć na pytania:
–
jaka jest różnica pomiędzy głosem nagranym, a głosem słyszanym na żywo?
–
czy w nagraniu występują dodatkowe dźwięki?
–
jakie odnosisz wrażenia po odsłuchaniu własnego głosu?
–
czy masz trudności w przypisaniu nagranego głosu do danej osoby?
–
które z nagrań ma lepsza jakość, a które jest przyjemniejsze dla ucha?
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie,
–
metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
–
fragment tekstu składający się z kilkunastu zdań,
–
dyktafon analogowy,
–
dyktafon cyfrowy,
–
arkusz ćwiczeń,
–
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Rodzaje protezowania
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zgłosiła się do Ciebie osoba w wieku ok. 80 lat, w celu dobrania jej aparatu słuchowego.
Pomijając ubytek słuchu stwierdzony w badaniu audiometrycznym, zaproponuj optymalny
aparat słuchowy dla tej osoby.
Wskazówki do realizacji
Przed wykonaniem ćwiczenia nauczyciel powinien odpowiednio ukierunkować uczniów
pod kątem rodzajów protezowania, oraz wyjaśnić jaki cel ma to ćwiczenie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treść ćwiczenia,
2) przeanalizować wady i zalety różnych typów aparatów słuchowych,
3) uzasadnić w kilku zdaniach wybór aparatu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
prezentacja z objaśnieniem,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw różnych aparatów słuchowych,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Dobierz rodzaj protezowania do głębokości ubytku słuchu.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien opracować zestaw audiogramów z różnymi ubytkami słuchu, aby
uczniowie mieli możliwość doboru jak największej ilości różnych aparatów słuchowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dane techniczne różnych aparatów słuchowych,
2) zinterpretować wynik badania audiometrycznego i określić rodzaj oraz głębokość ubytku
słuchu,
3) zaproponować przynajmniej dwa aparaty słuchowe do danego ubytku słuchu,
4) uzasadnić wybór.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie,
–
dyskusja.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Środki dydaktyczne:
–
zestaw różnych aparatów słuchowych,
–
dane techniczne aparatów,
–
zestaw przygotowanych przez nauczyciela audiogramów,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Do pomocy wybierz jedną osobę, która będzie pełniła rolę pacjenta. Przygotuj listę pytań,
jakie zadasz pacjentowi podczas pierwszej rozmowy. Zastosuj się do dekalogu protetyka
słuchu. Wymień te pytania, na które pacjent może nie znać odpowiedzi. W jaki sposób
zweryfikujesz ich wiarygodność?
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie może być przeprowadzone symulacyjnie w parach, zaleca się powtórzenie go
w gabinecie protetycznym z pacjentem pod nadzorem nauczyciela.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treść dekalogu protetyka słuchu,
2) skonstruować pytania tak, by nie sugerowały odpowiedzi,
3) określić i zapisać sposoby weryfikacji wiarygodności odpowiedzi pacjenta.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
instruktaż bieżący,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
arkusz papieru formatu A4,
–
pisaki,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Do Twojego gabinetu przychodzi osoba w wieku około 30 lat, aktywna zawodowo, która
obejrzała reklamę aparatu słuchowego typu CIC. Aparat ten nie może zostać zastosowany
w jej przypadku. Jakich użyjesz argumentów by wytłumaczyć tej osobie, że powinna nosić inny
aparat słuchowy? Jako przyczynę niemożności zastosowania aparatu wybierz dowolny wariant.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien upewnić się co do stopnia zrozumienia ćwiczenia przez ucznia, oraz
skorygować i uzasadnić przedstawione przez niego argumenty.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treści dotyczące typów aparatów słuchowych,
2) określić przyczyny, które są przeciwwskazaniem do używania aparatów typu CIC,
3) sformułować w postaci argumentów uzasadnienie wyboru innego aparatu słuchowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw różnych typów aparatów słuchowych,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3.
Dopasowywanie aparatów słuchowych
5.3.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz wzmocnienie docelowe IG dla poszczególnych metod dopasowywania aparatów
słuchowych na podstawie audiogramu tonalnego.
Wskazówki do realizacji
Przed wykonaniem ćwiczenia nauczyciel powinien sprawdzić umiejętności uczniów
dotyczące obliczeń wzmocnienia w poszczególnych metodach dopasowywania aparatów
słuchowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wyniki badania słuchu na podstawie audiogramu tonalnego,
2) przeanalizować metody dopasowywania aparatów słuchowych opierające się na
audiometrii tonalnej,
3) wykonać właściwe obliczenia,
4) wykreślić charakterystykę wzmocnienia w funkcji częstotliwości dla każdej z metod,
5) sformułować i zapisać wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia,
–
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
–
przykładowy audiogram tonalny,
–
kalkulator,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Dopasuj odpowiedni dla pacjenta aparat słuchowy za pomocą wybranego programu
komputerowego.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być wykonane po uprzednim wyjaśnieniu przez nauczyciela jego celu
i zasad wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wprowadzić dane pacjenta do programu NOAH,
2) przeanalizować audiogram, na podstawie którego ma dokonać dopasowanie aparatu
słuchowego,
3) wybrać dowolny program służący do doboru aparatów słuchowych,
4) dokonać ustawień aparatu słuchowego właściwych dla danego ubytku słuchu i preferencji
pacjenta.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
instruktaż bieżący,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw komputerowy z oprogramowaniem NOAH i programem do danego aparatu,
–
przykładowy audiogram pacjenta,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Dopasuj aparat słuchowy na podstawie audiometrii mowy.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być wykonane w gabinecie protetyki słuchu, z pacjentem pod
kierunkiem nauczyciela.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić wszystkie wymagane parametry aparatu słuchowego w oparciu o audiometrię
mowy,
2) przeanalizować wynik badania audiometrii mowy,
3) wykonać obliczenia,
4) wybrać odpowiedni aparat słuchowy,
5) uzasadnić wybór dopasowywanego aparatu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
przykładowy wynik audiometrii mowy,
–
kalkulator,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Dopasuj aparat słuchowy na podstawie audiogramu tonalnego i audiometrii mowy.
Wskazówki do realizacji
Przed wykonaniem ćwiczenia nauczyciel powinien omówić znaczenie zastosowania
audiometrii mowy w doborze aparatu słuchowego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wynik audiogramu tonalnego,
2) wybrać odpowiednią metodę dopasowania,
3) określić parametry elektroakustyczne aparatu na podstawie wyniku audiometrii mowy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
4) wybrać odpowiedni typ aparatu słuchowego,
5) porównać wyniki z obu metod dopasowania aparatu, zapisać wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
omówienie z prezentacją,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
przykładowy wynik audiometrii tonalnej,
–
przykładowy wynik audiometrii mowy,
–
kalkulator,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4.
Rodzaje urządzeń wspomagających słyszenie
5.4.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wypróbuj działanie systemu FM na przykładzie aparatu słuchowego.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być przeprowadzone pod nadzorem nauczyciela i poprzedzone
szczegółowym instruktażem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją obsługi systemu FM,
2) podłączyć go do odpowiedniego aparatu słuchowego,
3) aparat słuchowy podłączyć z zachowaniem wszelkiej ostrożności do stetoklipu,
4) wypróbować działanie systemu w możliwie różnych sytuacjach akustycznych,
5) zanotować swoje spostrzeżenia i wnioski z przeprowadzonych prób działania urządzenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
omówienie z prezentacją,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
system FM (nadajnik odbiornik, instrukcja obsługi),
–
aparat słuchowy współpracujący z systemem FM,
–
stetoklip,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj podłączenie aparatu słuchowego do pętli indukcyjnej i wypróbuj jego działanie.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien zapewnić odpowiednie warunki akustyczne do przeprowadzenia
ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać aparat mogący współpracować z pętlą indukcyjną,
2) podłączyć go z zachowaniem wszelkiej ostrożności do stetoklipu,
3) wypróbować działanie aparatu odbierającego sygnał z pętli w różnych warunkach
akustycznych,
4) zanotować spostrzeżenia i wnioski, jakie Ci się nasunęły po przetestowaniu urządzenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
pętla indukcyjna (przenośna lub stacjonarna, w pomieszczeniu),
–
aparat słuchowy współpracujący z pętlą indukcyjną,
–
stetoklip,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Dobierz odpowiednie urządzenie wspomagające słyszenie do określonych potrzeb
i oczekiwań pacjenta.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być poprzedzone przeanalizowaniem potrzeb i oczekiwań pacjenta
w jego warunkach codziennego życia na podstawie rozmów z pacjentami.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z działaniem poszczególnych urządzeń wspomagających słyszenie,
2) ocenić ich funkcjonalność i przydatność w życiu codziennym osoby niedosłyszącej,
3) uszeregować te urządzenia w skali od najbardziej przydatnych do najmniej przydatnych,
4) sporządzić krótkie notatki opisujące wady i zalety.
5) uzasadnić, czym się kierowałeś przy szeregowaniu urządzeń według ich przydatności?
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw różnych urządzeń wspomagających słyszenie,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Regulacje aparatów słuchowych
5.5.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj pomiar i regulację dowolnego aparatu słuchowego na podstawie audiogramu.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się aby ćwiczenie było wykonane w gabinecie protetyki słuchu, pod nadzorem
nauczyciela.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować audiogram,
2) wybrać i zastosować metodę dopasowania aparatu słuchowego,
3) wprowadzić wymagane parametry do urządzenia,
4) wybrać właściwy aparat słuchowy,
5) wykonać pomiar i przeprowadzić stosowne regulacje tak, by osiągnąć możliwie dokładne
dopasowanie,
6) zapisać wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
urządzenie pomiarowe,
–
różne aparaty słuchowe,
–
śrubokręty do regulatorów,
–
audiogram,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj regulację aparatu słuchowego w komorze pomiarowej.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się aby ćwiczenie było wykonane w gabinecie protetyki słuchu, pod nadzorem
nauczyciela.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wprowadzić dane audiometryczne z audiogramu do programu komputerowego,
2) wybrać ręcznie metodę dopasowania aparatu słuchowego,
3) wykonać pomiar aparatu w komorze pomiarowej dla każdej wybranej metody,
4) zapisać wnioski z pomiarów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
komputer z oprogramowaniem NOAH,
–
urządzenie pomiarowe,
–
różne aparaty słuchowe,
–
audiogram,
–
arkusz ćwiczeń,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wybierz metodę dopasowania aparatu słuchowego na podstawie audiogramu. Ustaw jego
parametry posługując się komorą pomiarową. Dokonaj korekty ustawień jeśli będzie to
konieczne. Zapisz wnioski z tych pomiarów i porównaj je.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy przeprowadzić pod kontrolą nauczyciela lub doświadczonego protetyka
słuchu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować treść ćwiczenia,
2) wykonać wszystkie etapy dopasowania aparatu słuchowego,
3) w przypadku konieczności wykonać korektę ustawienia,
4) zapisać spostrzeżenia i wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
komputer z oprogramowaniem NOAH,
–
urządzenie pomiarowe,
–
zestaw do pomiaru In situ,
–
różne aparaty słuchowe,
–
audiogram wybranej osoby z ubytkiem słuchu,
–
arkusz papieru formatu A4,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Przeprowadź pomiar dowolnego aparatu słuchowego w warunkach In situ.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy przeprowadzić pod kontrolą doświadczonego protetyka słuchu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wprowadzić dane audiometryczne do programu komputerowego,
2) zaprogramować aparat zgodnie z wytycznymi proponowanymi przez komputer,
3) wykonać pomiar In situ,
4) zapisać spostrzeżenia z tych pomiarów.
Środki dydaktyczne:
–
zestaw komputerowy z oprogramowaniem NOAH,
–
urządzenie pomiarowe,
–
zestaw do pomiaru In situ,
–
różne typy aparatów słuchowych,
–
audiogram wybranej osoby z ubytkiem słuchu,
–
arkusz ćwiczeń,
–
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6.
EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Dobieranie i programowanie
aparatów słuchowych oraz urządzeń wspomagających słyszenie”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 13, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania: 7, 8, 10, 14, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź
lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. b, 5. d, 6. d, 7. c, 8. b, 9. b, 10. c, 11. c,
12. b, 13. c, 14. d, 15. d, 16. a, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Scharakteryzować subiektywne cechy dźwięku
C
P
a
2
Określić objaw wyrównania głośności
B
P
c
3
Określić poziom percepcji dźwięku przez ucho
ludzkie
B
P
d
4
Określić definicję systemu Fm
A
P
b
5
Określić warunki korzystania z pętli indukcyjnej
C
P
d
6
Określić typ aparatu słuchowego
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
7
Określić wskazania do zastosowania
protezowania zamkniętego
C
PP
c
8
Określić wskazania do zastosowania
protezowania otwartego
C
PP
b
9
Określić zastosowanie protezowania kostnego
C
P
b
10
Przeanalizować warunki przystąpienia do doboru
aparatu słuchowego
C
PP
c
11 Określić rolę układu kompresji
B
P
c
12 Określić pojęcie regulator barwy
A
P
b
13
Określić zastosowanie programu komputerowego
NOAH
B
P
c
14
Określić możliwości spełnienia oczekiwań
pacjenta po pierwszym zaprotezowaniu
C
PP
d
15
Dostosować metodę dopasowania aparatu
słuchowego do ubytku słuchu
C
PP
d
16 Określić pojęcie skalowanie głośności
A
P
a
17
Określić warunki dopasowania aparatu
słuchowego na podstawie audiometrii tonalnej
C
P
d
18
Określić zastosowanie audiometrii mowy w
dopasowaniu aparatu słuchowego
C
PP
c
19 Określić cel pomiaru aparatu słuchowego
B
P
a
20
Rozpoznać miejsce wykonania pomiaru aparatu In
situ
B
P
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel zastosowania testu.
3. Wyjaśnij uczniom na czym polegają zadania testowe oraz jakie są zasady ich punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij warunki samodzielnej pracy uczniów podczas rozwiązywania testu.
6. Przed rozpoczęciem testu zapoznaj uczniów ze skierowaną do nich instrukcją.
7. Upewnij się czy wszystko zostało zrozumiane przez uczniów, w razie wątpliwości
wyjaśnij je.
8. Przestrzegaj czasu wyznaczonego na test, nie wydłużaj go.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20
zadań. Każde zadanie ma cztery możliwości odpowiedzi. Tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa.
5. Wybraną odpowiedź zaznacz na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce krzyżyk.
6. W przypadku pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem, a następnie zakreśl odpowiedź
prawidłową.
7. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Subiektywne cechy dźwięku to
a) głośność, wysokość, barwa.
b) natężenie, częstotliwość, widmo.
c) czas trwania, barwa, częstotliwość.
d) okres, faza, widmo, częstotliwość.
2. Objaw wyrównania głośności to
a) sumowanie się głośności po obuusznym podaniu dźwięku.
b) naturalne percypowanie głośności wraz ze wzrostem poziomu ciśnienia akustycznego.
c) nienaturalnie szybkie percypowanie głośności wraz ze wzrostem ciśnienia
akustycznego.
d) objaw prawidłowej pracy ślimaka przy wzroście natężenia dźwięków.
3. Percepcja dźwięku przez ucho ludzkie jest
a) Taka sama niezależnie od częstotliwości i poziomu ciśnienia akustycznego dźwięku.
b) Taka sama tylko w zakresie częstotliwości.
c) Różna tylko w zakresie częstotliwości.
d) Różna w zależności od ciśnienia akustycznego i częstotliwości dźwięku.
4. System FM to
a) aparat słuchowy przeznaczony do odbioru fal radiowych.
b) urządzenie wspomagające słyszenie, wykorzystujące fale radiowe.
c) inna nazwa pętli indukcyjnej.
d) Zestaw złożony z mikrofonu, wzmacniacza i głośnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
5. Z pętli indukcyjnej można korzystać
a) przy użyciu dowolnego aparatu słuchowego.
b) pod warunkiem, że aparat ma zainstalowany odbiornik FM.
c) jeśli aparat posiada wejście DAI.
d) jeśli aparat słuchowy ma wbudowaną cewkę telefoniczną.
6. Oznaczenie aparatu symbolem ITE oznacza
a) że jest to aparat analogowy.
b) że aparat może mieć zastosowaną wkładkę.
c) aparat wewnątrzuszny z dołączaną wkładką.
d) aparat wewnątrzuszny małżowinowy.
7. Protezowanie zamknięte
a) jest wskazane w każdym przypadku.
b) nie powinno być stosowane w przypadku małych dzieci.
c) jest stosowane, jeśli ubytek słuchu występuje w całym zakresie częstotliwości.
d) wymaga użycia zaawansowanych aparatów cyfrowych.
8. Protezowanie otwarte
a) może być stosowane, jeśli ubytek w całym zakresie częstotliwości ma co najmniej
poziom umiarkowany.
b) jest stosowane w celu kompensacji ubytku wysokoczęstotliwościowego.
c) jest zalecane szczególnie do aparatowania małych dzieci.
d) może być stosowane przy wykorzystaniu aparatów analogowych.
9. Protezowanie kostne
a) jest odmianą protezowania zamkniętego.
b) stosowane jest jeśli nie można wykonać klasycznego protezowania (zamkniętego lub
otwartego).
c) nie może być użyte jeśli pacjent cierpi na przewlekłe stany zapalne ucha środkowego.
d) wymaga użycia specjalnej wkładki dousznej.
10. Do protezowania pacjenta można przystąpić
a) z pominięciem wizyty u lekarza laryngologa jeśli nic podejrzanego się nie dzieje.
b) w każdej sytuacji, jeśli tylko jest odpowiedni aparat słuchowy.
c) wtedy, gdy pacjent został zdiagnozowany przez lekarza i nie ma przeciwwskazań.
d) jeśli są przeciwwskazania lekarskie, a pacjent mimo to chce mieć aparat słuchowy.
11. Układ kompresji to układ, który
a) ma za zadanie ograniczyć wzmacnianie dźwięków w określonym paśmie
częstotliwości.
b) obcina wartości szczytowe sygnału wyjściowego o zbyt dużym poziomie ciśnienia
akustycznego.
c) ma za zadanie zapewnić takie wzmocnienie sygnału akustycznego, aby cały obszar
sygnału mowy „zmieścił" się w obszarze dynamiki resztkowej pacjenta.
d) dba o utrzymanie maksymalnego wzmocnienia w całym zakresie dynamiki pacjenta.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
12. Regulator barwy to
a) potencjometr głośności.
b) filtr, który ogranicza przenoszenie określonego zakresu częstotliwości.
c) układ kompresji AGC.
d) układ odpowiadający za wzmocnienie aparatu.
13. Program komputerowy NOAH, to program który
a) służy do ustawiania aparatów cyfrowych i programowalnych.
b) jest niezbędny w procesie programowania aparatów słuchowych.
c) jest bazą danych i nie służy do programowania aparatów słuchowych.
d) jest bazą danych, bez której nie mogą pracować inne programy dopasowujące aparaty
słuchowe.
14. Po pierwszym zaprotezowaniu pacjent
a) powinien słyszeć komfortowo i nie należy się przejmować jego uwagami odnośnie
słyszenia.
b) może mieć zastrzeżenia co do działania aparatu i należy dokonywać do skutku
ustawienia, aż pacjent powie, że słyszy komfortowo.
c) ze względu na komfortowe słyszenie nie musi już w ogóle przychodzić do punktu
protetycznego.
d) powinien wypróbować wstępne ustawienie aparatu w swoich naturalnych warunkach
przez kilka, kilkanaście dni, a następnie, jeśli jest to konieczne, poprosić o korektę
ustawień.
15. Metody stosowane w dopasowaniu aparatów słuchowych do dużych ubytków słuchu to
a) POGO I, NAL-RM, BERGER.
b) NAL, 1/3HTL, POGO II.
c) Tylko NAL-RM.
d) POGO II, NAL-RM, ½ HTL.
16. Skalowanie głośności to
a) inna nazwa audiometrii tonalnej.
b) metoda dopasowania aparatu słuchowego.
c) zdolność pacjenta do skalowania głośności niektórych dżwięków.
d) inaczej zdolność pacjenta do rozpoznawania dźwięków o różnej skali głośności.
17. W dopasowaniu aparatu na podstawie audiometrii tonalnej ważne jest
a) marka aparatu słuchowego i jego parametry elektroakustyczne.
b) stopień zaawansowania aparatu słuchowego.
c) pasmo przenoszenia aparatu i liczba regulatorów.
d) pasmo przenoszenia, charakterystyka V(f) i charakterystyka we/wy.
18. Audiometria mowy
a) nie wnosi niczego istotnego w procesie dopasowania aparatów słuchowych.
b) może być stosowana z pominięciem audiometrii tonalnej.
c) pozwala ocenić korzyści z aparatu słuchowego.
d) powinna być stosowana jedynie w uzasadnionych przypadkach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
19. Pomiar parametrów aparatu
a) pozwala sprawdzić, czy zastosowane regulacje są prawidłowe.
b) jest obojętny w procesie dopasowania aparatów słuchowych.
c) może zostać pominięty w procesie dopasowywania, jeśli protetyk nie widzi potrzeby
zastosowania pomiarów.
d) może zostać pominięty w protezowaniu niedosłuchu przewodzeniowego.
20. Pomiar „In situ”
a) pozwala sprawdzić parametry aparatu słuchowego na sprzęgaczu akustycznym 2 cm
3
.
b) pozwala sprawdzić parametry aparatu słuchowego w uchu pacjenta.
c) oznacza pomiar w wolnym polu z zastosowaniem aparatów.
d) to inaczej pomiar na sztucznym uchu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko.........................................................................................................................
Dobieranie i programowanie aparatów słuchowych oraz urządzeń
wspomagających słyszenie
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Zadanie typu próba pracy
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania:
1) sprawdzić stopień opanowania jednej z umiejętności praktycznych, jakie uczniowie
powinni zdobyć w wyniku realizacji tej jednostki modułowej,
2) przygotować uczniów do zdawania części praktycznej egzaminu zewnętrznego,
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie protetyk słuchu.
W związku z powyższym zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką
uczniowie spotkają się na egzaminie. Oznacza to konieczność opracowania zadania w sposób
umożliwiający kryterialne ocenianie wykonywanych przez ucznia czynności w czterech
obszarach: planowania, organizowania, wykonywania i prezentowania. Próbę pracy
przeprowadza wybrany uczeń. Pozostali wspólnie z nauczycielem obserwują jego pracę. Po
pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie.
Ocenianie:
dopuszczający
8 pkt.
dostateczny
9–10 pkt.
dobry
11–12 pkt.
bardzo dobry
od 13 pkt.
Wyposażenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy:
Wyposażenie na stanowisku
Ilość
Zestaw komputerowy z oprogramowaniem
1 szt.
Interfejs HI pro lub NOAH link
1 szt.
Zestaw kabli i łączników do aparatów słuchowych
1 kpl.
Aparaty słuchowe różnych producentów wraz z danymi technicznymi
1 kpl.
Komora pomiarowa
1 szt.
Zestaw audiogramów
3 szt.
Indywidualna wkładka uszna
1 szt.
Informacja dla ucznia
1. Sprawdź, czy otrzymałeś kompletny arkusz do wykonania zadania. Ewentualne braki lub
usterki zgłoś nauczycielowi.
2. Na arkuszu PROJEKT REALIZACJI PRAC wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę
urodzenia i numer stanowiska.
3. Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem
pracy i jego wyposażeniem. Na te czynności masz 20 minut.
4. Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla ciebie
miejscu, łącznie wynosi on 180 minut.
Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który nie
może udzielać Ci żadnych wskazówek.
Powodzenia !
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Zadanie
Wykonaj dopasowanie aparatu słuchowego u danego pacjenta na podstawie wywiadu
oraz wyniku badania audiometrycznego. Wybierz odpowiednią metodę, wykonaj
obliczenia i wyrysuj wymagane charakterystyki. Na ich podstawie wybierz trzy różne
aparaty słuchowe, dokonaj ich wstępnego ustawienia i sprawdź poprawność ustawień na
sprzęgaczu 2 cm
3
.
Instrukcja wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przeanalizuj dokładnie treść zadania.
2. Zapisz w formularzu PROJEKT REALIZACJI PRAC:
a) założenia do projektu wynikające z treści zadania,
b) czynności związane z wykonywaniem zadania, w kolejności ich wykonywania,
c) wykaz niezbędnych narzędzi i sprzętu,
d) wykaz podstawowych pytań do wywiadu z pacjentem.
3. Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy:
a) przygotuj komputer, i inne elementy wyposażenia stanowiska pracy,
b) sprawdź działanie urządzeń.
4. Przeprowadź rozmowę z pacjentem,
5. Przeanalizuj wynik badania audiometrycznego.
6. Wprowadź dane pacjenta oraz wynik audiogramu do programu komputerowego.
7. wybierz odpowiednią metodę doboru aparatu słuchowego.
8. Wykonaj stosowne obliczenia i wyrysuj charakterystyki.
9. Zaproponuj pacjentowi 3 aparaty słuchowe, dobierz jeden z nich zgodnie z oczekiwaniami
pacjenta.
10. Dokonaj wstępnego ustawienia aparatu słuchowego na sprzęgaczu.
11. Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji.
12. Podczas prezentacji:
a) omów sposób wykonania zadania,
b) uzasadnij wybór aparatu słuchowego,
c) oceń efekty wykonanej pracy.
Do opracowania projektu realizacji prac, wykorzystaj:
1. Wynik badania audiometrycznego – załącznik nr 1.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Zawód: protetyk słuchu
Symbol cyfrowy zawodu: 322[17]
Jednostka modułowa 322[17].Z2.02 Dobieranie i programowanie aparatów słuchowych
oraz urządzeń wspomagających słyszenie
Symbol zadania…..
PESEL Data urodzenia Numer stanowiska
││
dzień miesiąc rok
PROJEKT REALIZACJI PRAC
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Załącznik nr 1 Wynik badania audiometrycznego
Zadanie praktyczne
Wykonaj dopasowanie aparatu słuchowego u danego pacjenta na podstawie wywiadu
oraz wyniku badania audiometrycznego. Wybierz odpowiednią metodę, wykonaj
obliczenia i wyrysuj wymagane charakterystyki. Na ich podstawie wybierz trzy różne
aparaty słuchowe, dokonaj ich wstępnego ustawienia i sprawdź poprawność ustawień na
sprzęgaczu 2 cm
3
.
Czas wykonania zadania wynosi 180
O
b
sza
r
st
and
ard
CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA
Liczba pkt
0-1
Czynność 1: sporządzenie wykazu niezbędnych urządzeń
i narzędzi
Kryterium wykonania: 1 punkt – jeżeli uczeń zapisał co
najmniej:
Zestaw komputerowy z oprogramowaniem
Interfejs
Zestaw aparatów słuchowych
Oraz co najmniej 3 spośród następujących elementów: zestaw
kabli i łączników, audiogram, sprzęgacz 2 cm
3
, papier formatu
A4, pisaki
I. P
L
AN
O
W
AN
IE
Czynność 2: zapisanie kolejnych czynności związanych
z dopasowaniem i ustawieniem aparatów słuchowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń uwzględnił
w wykazie, co najmniej 5 z następujących czynności:
Przeprowadzenie wywiadu z pacjentem
Przeanalizowanie wyniku badania słuchu na podstawie
audiogramu
Wykonanie stosownych obliczeń na podstawie właściwie
wybranej metody
Wykreślenie charakterystyk
Wybranie i zaproponowanie trzech aparatów słuchowych
adekwatnych do potrzeb pacjenta i wielkości ubytku słuchu
Wstępne ustawienie aparatów słuchowych
Sprawdzenie poprawności działania aparatów słuchowych na
sprzęgaczu
Czynność
3:
przygotowanie
zestawu
pytań
do
przeprowadzenia wywiadu z pacjentem.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń przygotował co
najmniej 9 pytań zgodnie z Dekalogiem audioprotetyka.
Suma punktów w obszarze I. Planowanie
Czynność 4: zgromadzenie niezbędnych urządzeń i sprzętu do
dopasowania aparatów słuchowych
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń zapisał co najmniej:
Zestaw komputerowy z oprogramowaniem
Interfejs Hi Pro lub NOAH LINK
Zestaw aparatów słuchowych
Oraz co najmniej 3 spośród następujących elementów:
zestaw kabli i łączników, audiogram, sprzęgacz 2 cm
3
,
papier formatu A4, pisaki
Czynność 5: sprawdzenie gotowości sprzętu do pracy.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń przygotował
komputer do pracy, sprawdził podłączenie Interfejsu oraz stan
sprzęgacza
II
O
R
GAN
IZ
O
W
AN
IE
Suma punktów w obszarze II. Organizowanie
Czynność 6: Przeprowadzenie wywiadu z pacjentem
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń przeprowadził
rozmowę z pacjentem, dotyczącą problemów ze słyszeniem,
czasu trwania, przebytych chorób ucha, wizyty u lekarza,
potrzeb
i
oczekiwań
odnośnie
dopasowania
aparatu
słuchowego.
III
W
YKONY
W
AN
IE
Czynność 7: Wprowadzenie danych pacjenta oraz wyniku
badania audiometrycznego do programu komputerowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń wprowadził dane
pacjenta oraz wynik badania audiometrycznego do programu
komputerowego.
Czynność 8: Wybranie odpowiedniej metody dopasowania,
oraz wykonanie obliczeń
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń wybrał właściwą
metodę, dokonał poprawnych obliczeń oraz wyrysował
charakterystyki
Czynność 9: Dobranie i zaproponowanie trzech różnych
aparatów słuchowych do danego ubytku słuchu.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń wybrał
i zaproponował przynajmniej 3 różne aparaty słuchowe na
podstawie dokonanych obliczeń właściwych dla danego ubytku
słuchu
Czynność 10: wstępne ustawienie aparatów słuchowych
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli słuchacz wstępnie ustawił
wszystkie trzy aparaty słuchowe
Czynność 11: Sprawdzenie ustawień na sprzęgaczu 2 cm
3
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń sprawdził
poprawność ustawień aparatów słuchowych
Czynność 12: uzasadnienie sposobu wykonania zadania.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń uzasadnił wybór
aparatów słuchowych, wybór metody dopasowania aparatów
słuchowych, sposób ustawienia aparatów słuchowych
Czynność 13: ocena efektów wykonanej pracy
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli słuchacz ocenił efekty
swojej pracy, wskazał trafność dokonanego wyboru w tym
metody dopasowania jak i aparatów słuchowych
IV
P
R
EZE
N
T
O
W
AN
IE
Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie
Razem:
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
7. LITERATURA
1. Hojan E.: Akustyka aparatów słuchowych, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1997
2. Hojan E.: Miernictwo aparatów słuchowych, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań
1997
3. Gołębiewski R.: Wykład: Dopasowanie aparatów słuchowych
4. Jorasz U.: Wykłady z psychoakustyki. Wydawnictwo Naukowe UAM Poznań
5. Mikołajewski R.: Oticon 100 lat w służbie osób niedosłyszących. Oticon people first,
Warszawa 2004
6. Pruszewicz A.: Zarys Audiologii Klinicznej. Wydawnictwo AM im. Karola
Marcinkiewicza Poznań 2003
7. Skrodzka E. : Wykład: Audiometria mowy
8. Śliwińska – Kowalska M. Audiologia Kliniczna, Mediton, 2003
9. Phonak Fokus nr 6, 1988
10. Sound and Hearing – Widex
11. www.audioservice.pl
12. www.bellman.com
13. www.harmony-central.com
14. www.nal.gov.au
15. www.oticon.pl
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000