„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Dariusz Kowalczyk
Małgorzata Kowalczyk
Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu
dźwiękowego 313[06].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Paweł Pirosz
mgr inż. Marcin Makowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Kowalczyk
Konsultacja:
mgr inż. Joanna Stępień
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 313[06].Z1.02
,,Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego”, zawartego w programie
nauczania dla zawodu asystent operatora dźwięku.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowy scenariusz zajęć
7
5.
Ćwiczenia
13
5.1. Elementy toru fonicznego w konsolecie mikserskiej
13
5.1.1. Ćwiczenia
13
5.2. Mikrofony, zasada działania, zastosowania
16
5.2.1. Ćwiczenia
16
5.3. Podstawowe urządzenia peryferyjne. Studyjne monitory odsłuchowe
19
5.3.1. Ćwiczenia
19
5.4. Urządzenia odtwarzające i nagrywające
21
5.4.1. Ćwiczenia
21
5.5. Komputerowe techniki obróbki dźwięku
24
5.5.1. Ćwiczenia
24
5.6. Technika nagrywania i dobór urządzeń
27
5.6.1 Ćwiczenia
27
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
30
7. Literatura
44
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Konfigurowanie i obsługiwanie
studyjnego sprzętu dźwiękowego”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystent operatora dźwięku 313 [06]
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego),
−
wykaz literatury.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
zadania wielokrotnego wyboru.
W tym rozdziale zamieszczono również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
313[06].Z1.01
Charakteryzowanie studyjnych
urządzeń dźwiękowych
313[06].Z1.02
Konfigurowanie
i obsługiwanie studyjnego sprzętu
dźwiękowego
313[06].Z1
Technika studyjna
313[06].Z1.03
Łączenie urządzeń toru fonicznego
i wizyjnego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu akustyki,
−
rozróżniać elementy obwodów elektrycznych,
−
czytać schematy blokowe urządzeń elektronicznych,
−
obsługiwać komputer,
−
obsługiwać urządzenia audio powszechnego użytku,
−
stosować przepisy BHP przy obsłudze urządzeń elektrycznych.
Ponadto powinieneś posiadać:
−
badania laryngologiczne dopuszczające do pracy w charakterze akustyka – wskazany
audiogram.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien, umieć:
−
rozróżnić urządzenia dźwiękowe, wyjaśnić zasady działania i użytkowania urządzeń
dźwiękowych, stosowanych w produkcji filmowej,
telewizyjnej, radiowej, teatralnej,
fonograficznej i estradowej.
−
określić przeznaczenie i zastosowanie urządzeń dźwiękowych,
−
określić czynności związane z przygotowaniem do pracy urządzeń nagrywających,
−
zamontować mikrofon na tyczce i boomie,
−
dokonać nagrania za pomocą mikrofonów bezprzewodowych i mikroportów,
−
skopiować materiały dźwiękowe na różne nośniki danych,
−
opisać nagrany materiał dźwiękowy,
−
dokonać nagrania głosu z obrazem i bez obrazu,
−
dokonać nagrania efektów dźwiękowych z obrazem i bez obrazu,
−
dokonać nagrania na sprzęcie przenośnym, z obrazem i bez obrazu,
−
dokonać nagrania muzyki z obrazem i bez,
−
dokonać zgrania wielośladowego z obrazem i bez obrazu,
−
dokonać konfiguracji i obsługi sprzętu studyjnego,
−
przygotować do pracy sprzęt dźwiękowy,
−
wykonać próby i testy sprzętu dźwiękowego,
−
ocenić sprawność sprzętu dźwiękowego,
−
dokonać naprawy i konserwacji sprzętu dźwiękowego,
−
dokonać archiwizacji materiałów nagranych na różne nośniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
..........................................................................
Modułowy program nauczania:
Asystent operatora dźwięku
Moduł :
Technika studyjna Z1.
Jednostka modułowa:
Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego
sprzętu dźwiękowego 313[06].Z1.02
Temat: Dokonaj nagrania z użyciem rekordera MiniDisc.
Cel ogólny: Klasyfikacja i obsługa urządzeń nagrywających.
Szczegółowe cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
sklasyfikować urządzenia nagrywające ze względu na używane przez nie nośnik,
−
podłączyć urządzenie nagrywające do konsolety,
−
dokonać nagrania na podłączonym do konsolety rekorderze MiniDisc,
−
sprawdzić poprawność nagrania.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizacja miejsca pracy,
−
planowanie działań,
−
ocena własnych umiejętności.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja opracowana przez nauczyciela,
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,
−
instrukcje obsługi urządzeń występujących w ćwiczeniu,
−
konsoleta mikserska,
−
mikrofon dynamiczny,
−
mikrofon bezprzewodowy lavalier,
−
doręczny mikrofon bezprzewodowy,
−
tyczka mikrofonowa,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
rekorder MiniDisc.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
wskazana praca indywidualna i grupowa.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia:
Dokonaj nagrania głosu z podkładem muzycznym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.
3.
Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego.
4.
Zaznajomienie uczniów z metodą pozyskiwania informacji z instrukcji obsługi
urządzenia.
Faza właściwa
−
Praca metodą tekstu przewodniego.
−
Praca z instrukcjami obsługi urządzeń.
Faza I Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Jakich mikrofonów należy użyć do wykonania zadania?
2.
Jak podłączyć odbiornik mikrofonu bezprzewodowego do konsolety mikserskiej?
3.
Jak umocować mikrofon typu lavalier?
4.
Jak zamocować mikrofon do tyczki mikrofonowej?
5.
Jakich przewodów użyć do podłączenia odtwarzacza CD Audio?
6.
Jak podłączyć odtwarzacz CD Audio do konsolety mikserskiej?
7.
Jakich przewodów użyć do podłączenia rekordera MiniDisc?
8.
Jak podłączyć rekorder MiniDisc do konsolety mikserskiej?
9.
Jak sprawdzić poziom sygnałów w kanale konsolety?
10.
Jak sprawdzić poziom sygnału wysyłanego do rekordera MiniDisc?
Faza II Planowanie
Uczniowie określają:
1.
Sposób podłączenia urządzeń.
2.
Jak skonfigurować konsoletę w celu dokonania nagrania.
3.
Jak ustawić poziomy sygnału.
4.
Jak umocować mikrofon typu lavalier.
5.
W jaki sposób posługiwać się tyczką mikrofonową.
Faza III Ustalanie
1.
Uczniowie pracując z urządzeniami określają sposób ich połączenia.
2.
Uczniowie odnajdują w konsolecie mikserskiej potencjometry odpowiedzialne za
poziomy sygnału.
3.
Uczniowie ćwiczą posługiwanie się tyczką mikrofonową.
4.
Uczniowie ustalają sposób mocowania mikrofonu typu lavalier.
Faza IV Wykonanie
1.
Uczniowie podłączają urządzenia do konsolety.
2.
Uczniowie przeprowadzają próbę głosu ustalając poziomy sygnałów w konsolecie.
3.
Uczniowie przeprowadzają próbę głosu ustalając jego barwę.
4.
Uczniowie wykonują nagranie wykorzystując mikrofony wyszczególnione w opisie
ć
wiczenia
Faza V Sprawdzanie
1.
Uczniowie odsłuchują wykonane nagrania oceniając ich jakość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczyciele wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły
im trudności. Nauczyciel powinien ocenić wykonane nagrania pod względem jakości.
Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
..........................................................................
Modułowy program nauczania:
Asystent operatora dźwięku
Moduł :
Technika studyjna Z1.
Jednostka modułowa:
Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego
sprzętu dźwiękowego 313[06].Z1.02
Temat: Wykonaj miks głosu z podkładem muzycznym za pomocą komputerowego
edytora audio.
Cel ogólny: Podstawowe funkcje edycyjne w edytorze audio.
Szczegółowe cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
podłączyć odtwarzacz CD Audio do karty dźwiękowej komputera,
−
dokonać nagrania za pomocą edytora,
−
posłużyć się podstawowymi narzędziami w edytorze audio,
−
zapisać gotowy materiał na dysku twardym komputera,
−
dokonać zapisu gotowego materiału na płycie CD Audio.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe
−
organizacja miejsca pracy,
−
planowanie działań,
−
ocena własnych umiejętności.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja do ćwiczenia opracowana przez nauczyciela,
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,
−
instrukcje obsługi urządzeń biorących udział w ćwiczeniu,
−
urządzenia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
−
instrukcja do edytora audio.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna i grupowa.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia:
Zmiksuj w programowym edytorze audio nagrany głos lektora z muzyką.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.
3.
Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
4.
Zaznajomienie uczniów z metodą pozyskiwania informacji z instrukcji obsługi
urządzenia.
5.
Zaznajomienie uczniów z metodą pozyskiwania informacji z instrukcji obsługi edytora
audio.
Faza właściwa
−
Praca metodą tekstu przewodniego.
−
Praca z instrukcją obsługi urządzenia.
−
Praca z instrukcją edytora audio.
−
Ć
wiczenie praktyczne.
Faza I Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Jakich przewodów należy użyć do podłączenia odtwarzacza z kartą dźwiękową?
2.
Jak podłączyć odtwarzacz do karty dźwiękowej?
3.
Jak ustawić poziom nagrania w edytorze audio?
4.
Jak dokonać nagrania?
5.
Jak zapisać wgrany materiał?
6.
Jakich użyć funkcji edycyjnych w edytorze audio do wykonania zadania?
7.
Jak nagrać na dysk twardy komputera gotowy materiał?
8.
W jakim formacie powinien być plik do nagrania materiału na płytę CD Audio?
9.
Jak nagrać płytę CD Audio?
10.
Jak i czym opisać nagraną płytę?
Faza II Planowanie
Uczniowie określają:
1.
Sposób podłączenia urządzeń.
2.
Jak ustawić poziomy sygnału.
3.
Jak dokonać nagrania.
4.
Jak zapisać nagrany materiał.
5.
Jakich narzędzi użyć w edytorze audio.
6.
Jak nagrać gotowy materiał na płytę CD Audio.
Faza III Ustalanie
1.
Uczniowie pracując z urządzeniami określają sposób ich połączenia.
2.
Uczniowie zapoznają się z możliwościami edytora audio.
3.
Uczniowie ćwiczą posługiwanie się narzędziami edytora audio.
Faza IV Wykonanie
1.
Uczniowie podłączają odtwarzacz do karty dźwiękowej.
2.
Uczniowie przeprowadzają próby nagrania za pomocą edytora audio.
3.
Uczniowie wykonują nagranie.
4.
Uczniowie edytują nagrania.
5.
uczniowie zapisują gotowy materiał na dysku twardym komputera.
6.
Uczniowie nagrywają gotowy materiał na płytę CD Audio.
Faza V Sprawdzanie
1.
Uczniowie odsłuchują wykonane nagranie oceniając ich jakość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczyciele wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły
im trudności. Nauczyciel powinien ocenić wykonane nagrania pod względem jakości.
Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5. ĆWICZENIA
5.1. Elementy toru fonicznego w konsolecie mikserskiej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wskaż i opisz wszystkie elementy toru fonicznego w konsolecie mikserskiej łącznie
z gniazdami wejściowymi i wyjściowymi.
Wskazówki do realizacji
Przed realizacją ćwiczenia uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi konsolety
i jej schematem blokowym, a także przeczytać rozdział materiału nauczania z poradnika dla
ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia,
4)
dokonać analizy schematu blokowego urządzenia,
5)
wskazać elementy odpowiedzialne za poszczególne funkcje w torze fonicznym,
6)
scharakteryzować każdy element regulacyjny.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
instrukcja obsługi konsolety mikserskiej,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Sprawdź działanie konsolety mikserskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed realizacją ćwiczenia uczeń powinien zapoznać się ze schematem blokowym
konsolety, a także przeczytać rozdział materiału nauczania z poradnika dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć do konsolety dwa odtwarzacze CD Audio,
5)
ustawić parametry sygnału audio dla pierwszego odtwarzacza,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
6)
ustawić parametry sygnału audio dla drugiego odtwarzacza,
7)
włączyć odtwarzanie nagranego głosu z pierwszego odtwarzacza CD Audio,
8)
włączyć odtwarzanie muzyki ilustracyjnej z drugiego odtwarzacza CD Audio,
9)
posługując się regulatorami poziomu dźwięku w kanałach konsolety ustawić dobrą
proporcję głośności pomiędzy nagraną muzyką a głosem.
10)
oceń prawidłowość ustawień poprzez odsłuchanie zsumowanych sygnałów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
dwa odtwarzacze CD Audio,
−
płyta CD Audio z nagranym głosem lektora,
−
płyta z nagraną muzyką ilustracyjną,
−
przewody połączeniowe,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola).
Ćwiczenie 3
Zbadaj działanie regulatorów torów fonicznych konsolety mikserskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed realizacją ćwiczenia uczeń powinien zapoznać się ze schematem blokowym
konsolety, a także przeczytać rozdział materiału nauczania z poradnika dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
zapoznać się ze schematem blokowym konsolety mikserskiej,
5)
podłączyć do konsolety mikserskiej odtwarzacz CD Audio,
6)
włączyć odtwarzanie muzyki z płyty CD Audio,
7)
zbadać działanie przełączników wysyłających sygnał do podgrup i bezpośrednio do sumy
stereo,
8)
zbadać działanie torów AUX i przełączników PRE, poprzez podłączenie studyjnych
monitorów odsłuchowych do wyjść tych torów,
9)
zbadać działanie przełączników PFL poprzez odsłuch sygnału za pomocą słuchawek.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
schemat blokowy konsolety mikserskiej,
−
instrukcja obsługi konsolety,
−
konsoleta mikserska.
−
odtwarzacz CD Audio,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
−
płyta CD Audio z nagraniem muzycznym,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
−
słuchawki,
−
przewody połączeniowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.2. Mikrofony, zasada działania, zastosowania
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ zastosowania poszczególnych modeli mikrofonów w zależności od ich budowy
i charakterystyki.
Wskazówki do realizacji.
Przed realizacją ćwiczenia uczeń powinien przeczytać instrukcje obsługi i zalecenia
producentów dla poszczególnych modeli mikrofonów, a także rozdział materiału nauczania
w poradniku ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
2)
odszukać w opisach i zaleceniach producentów charakterystyki i przeznaczenie podanych
modeli mikrofonów,
3)
wskazać model najbardziej odpowiedni do określonego zastosowania,
4)
uzasadnić wybór jakiego dokonał,
5)
wyjaśnić różnicę w działaniu mikrofonu o charakterystyce kardioidalnej i dookólnej,
6)
wskazać sposoby zasilania mikrofonów pojemnościowych,
7)
opisać elementy regulacyjne odbiornika mikrofonu bezprzewodowego i sposób jego
podłączenia do konsolety mikserskiej,
8)
opisać sposoby mocowania mikrofonów typu lavalier.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrukcje i zalecenia producentów mikrofonów,
−
mikrofon,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Zbadaj działanie doręcznego mikrofonu pojemnościowego i mikrofonu lavalier.
Wskazówki do realizacji.
Przed realizacją ćwiczenia uczeń powinien przeczytać instrukcje obsługi i zalecenia
producentów dla poszczególnych modeli mikrofonów, a także rozdział materiału nauczania
w poradniku ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć studyjne monitory odsłuchowe do konsolety mikserskiej,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5)
podłączyć doręczny mikrofon pojemnościowy do konsolety,
6)
włączyć zasilanie phantom dla mikrofonu pojemnościowego,
7)
zbadać wpływ odległości ust od kapsuły mikrofonu na barwę i poziom głosu,
8)
podłączyć odbiornik zestawu mikrofonu bezprzewodowego do konsolety,
9)
zamocować mikrofon lavalier do odzieży,
10)
zbadać wpływ odległości ust od główki mikrofonu lavalier na poziom i barwę głosu.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrukcja doręcznego mikrofonu pojemnościowego,
−
instrukcja zestawu mikrofonu bezprzewodowego,
−
konsoleta mikserska,
−
doręczny mikrofon pojemnościowy,
−
zestaw mikrofonu bezprzewodowego,
−
mikrofon lavalier,
−
przewody połączeniowe
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
Ćwiczenie 3
Zastosuj komplet dynamicznych mikrofonów instrumentalnych do perkusji.
Wskazówki do realizacji.
Przed realizacją ćwiczenia uczeń powinien przeczytać instrukcje obsługi i zalecenia
producenta zestawu do nagłośnienia perkusji, a także rozdział materiału nauczania
w poradniku ucznia. Należy zwrócić uwagę na czystość dźwięku poszczególnych składników
zestawu perkusyjnego. W dźwięku instrumentów nie powinien pojawić się dźwięk
mechanizmu hi-hatu, ani stopy bębna wielkiego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
zamocować zestaw mikrofonów do perkusji,
5)
podłączyć mikrofony do konsolety mikserskiej,
6)
podłączyć studyjne monitory odsłuchowe do konsolety mikserskiej,
7)
skonfigurować tory foniczne konsolety mikserskiej z podłączonymi mikrofonami,
8)
ocenić poprzez odsłuch prawidłowość rozmieszczenia mikrofonów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Wyposażenie stanowiska pracy:
−
instrukcja obsługi zestawu mikrofonów do nagłośnienia perkusji,
−
konsoleta mikserska,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
−
komplet mikrofonów do nagłośnienia perkusji,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
−
zestaw perkusyjny,
−
przewody połączeniowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Podstawowe urządzenia peryferyjne. Studyjne monitory
odsłuchowe
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie fragmentu materiału nauczania z punktu 4.3 i instrukcji obsługi, określ
zastosowania i możliwe występowania w torze fonicznym następujących urządzeń:
1.
Kompresor
2.
Exciter
3.
Urządzenie efektowe
4.
Equalizer
5.
Bramka szumowa
6.
Monitory studyjne
Wskazówki do realizacji.
Przed realizacją ćwiczenia uczeń powinien zapoznać się z instrukcjami obsługi urządzeń
a także z rozdziałem materiału nauczania w poradniku ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
wskazać zastosowanie urządzeń.
5)
podłączyć urządzenie do konsolety mikserskiej.
6)
wskazać elementy regulacyjne mające wpływ na działanie urządzenia.
7)
sprawdzić poprzez odsłuchanie prawidłowość podłączenia urządzeń.
Zalecane metody nauczania-uczenia się
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne
−
kompresor,
−
exciter,
−
urządzenie efektowe,
−
equalizer,
−
konsoleta mikserska,
−
przewody połączeniowe,
−
odtwarzacz CD,
−
płyta audio z muzyką i tekstem mówionym,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
Ćwiczenie 2
Zbadaj działanie excitera.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Wskazówki do realizacji.
Przed realizacją ćwiczenia uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi excitera a
także z rozdziałem materiału nauczania w poradniku ucznia. Do ćwiczenia powinno się
wykorzystać nagrania o zubożonym brzmieniu, aby wpływ działania excitera był wyraźny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć exciter do konsolety mikserskiej,
5)
podłączyć do konsolety studyjne monitory odsłuchowe,
6)
podłączyć do konsolety odtwarzacz CD Audio,
7)
podczas odtwarzania różnych gatunków muzyki z płyty CD Audio posłużyć się
regulatorami excitera,
8)
zbadać wpływ działania excitera na różne gatunki muzyki,
Zalecane metody nauczania-uczenia się
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrukcja obsługi excitera,
−
konsoleta mikserska,
−
exciter,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
−
płyta z różnymi gatunkami muzyki,
−
przewody połączeniowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.4. Urządzenia odtwarzające i nagrywające
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj nagrania głosu z podkładem muzycznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia MiniDisc
i rozdziałem materiału nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
prawidłowo połączyć urządzenia,
5)
prawidłowo umocować mikrofon typu lavalier,
6)
podłączyć do konsolety mikserskiej odbiornik mikrofonu bezprzewodowego,
7)
zamocować mikrofon na tyczce mikrofonowej,
8)
ustalić poziomy dźwięku używając regulatorów konsolety mikserskiej,
9)
ustalić prawidłową barwę głosu używając odpowiedniej sekcji konsolety mikserskiej,
10)
dokonać nagrania za pomocą mikrofonu bezprzewodowego w sposób zapewniający
najbardziej naturalne brzmienia głosu z odpowiednim poziomem podkładu muzycznego.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
mikrofon ze statywem,
−
mikrofon bezprzewodowy typu Lavalier,
−
mikrofon bezprzewodowy doręczny,
−
odtwarzacz CD,
−
rekorder MiniDisc,
−
monitory odsłuchowe,
−
przewody połączeniowe,
−
instrukcja obsługi do rekordera MiniDisc,
−
czysty nośnik MiniDisc,
−
płyta CD z podkładem muzycznym,
−
tyczka mikrofonowa.
Ćwiczenie 2
Dokonaj nagrania głosów z podkładem muzycznym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia zapoznaj się z instrukcją obsługi rekordera
wielościeżkowego i rozdziałem materiału nauczania w poradniku dla ucznia. Należy zwrócić
uwagę na miejsce podłączenia rekordera (wyjścia DIRECT).
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć rekorder do konsolety mikserskiej,
5)
podłączyć do konsolety dwa mikrofony dynamiczne,
6)
podłączyć do konsolety odtwarzacz CD Audio,
7)
podłączyć do konsolety mikserskiej studyjne monitory odsłuchowe,
8)
dokonać nagrania dialogu za pomocą mikrofonów i podkładu muzycznego z płyty CD
Audio na pojedyncze ścieżki,
9)
sprawdzić poprzez odsłuch pojedynczych ścieżek prawidłowość nagrania.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
rekorder wielościeżkowy,
−
dwa mikrofony dynamiczne,
−
dwa statywy mikrofonowe,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
−
płyta CD Audio z podkładem muzycznym,
−
przewody połączeniowe.
Ćwiczenie 3
Dokonaj zgrania trzech nagranych ścieżek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia zapoznaj się z instrukcją obsługi rekordera
wielościeżkowego, rekordera MiniDisc i rozdziałem materiału nauczania w poradniku dla
ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć wielościeżkowy rekorder do konsolety mikserskiej,
5)
podłączyć rekorder MiniDisc do konsolety mikserskiej,
6)
podłączyć studyjne monitory odsłuchowe do konsolety,
7)
ustawić poziomy ścieżek odtwarzanych z wielościeżkowego rekordera,
8)
dokonać zgrania na dyskietkę MiniDisc.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
wielościeżkowy rekorder,
−
rekorder MiniDisc,
−
przewody połączeniowe,
−
materiał dźwiękowy nagrany w ćwiczeniu 2,
−
czysta dyskietka MiniDisc,
−
przewody połączeniowe,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.5. Komputerowe techniki edycji dźwięku
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zmiksuj w programowym edytorze audio nagrany głos lektora z muzyką.
Wskazówki do realizacji.
Przed ćwiczeniem przeczytaj instrukcję karty audio lub instrukcję płyty głównej jeżeli
komputer posiada kartę dźwiękową zintegrowaną i zapoznaj się z rozdziałem materiału
nauczania z poradnika ucznia. Przeczytaj także fragmenty instrukcji do edytora audio
dotyczące działań które podejmiesz.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
korzystając
z
odpowiednich
przewodów
połączyć
urządzenie
odtwarzające
z komputerem,
5)
ustalić poziom nagrania w edytorze audio,
6)
skopiować nagranie głosu do komputera,
7)
skopiować nagranie muzyczne do komputera,
8)
zmiksować obydwa materiały dźwiękowe ustalając ich poziomy względem siebie,
9)
odciąć zbędną cześć nagrania muzycznego wyciszając go na końcu,
10)
zapisać gotowy materiał na dysku twardym komputera w pliku *.wav,
11)
nagrać materiał na płytę CD audio korzystając z programu do nagrywania,
12)
opisać nośnik specjalnym flamastrem,
13)
odsłuchać gotowe nagranie.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odtwarzacz CD lub MiniDisc,
−
płyta CD Audio lub MiniDisc z materiałem do realizacji ćwiczenia,
−
komputer klasy PC z kartą dźwiękową,
−
konsoleta mikserska,
−
studyjne monitory odsłuchowe,
−
kable do połączenia urządzeń,
−
zainstalowany edytor audio np. Adobe Audition lub Adacity,
−
zainstalowany program do nagrywania płyt CD-R,
−
czysta płyta CD-R,
−
flamaster do opisywania płyt CD-R.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Ćwiczenie 2
Dokonaj nagrania głosu z podkładem muzycznym.
Wskazówki do realizacji.
Przed ćwiczeniem przeczytaj instrukcję profesjonalnej karty audio i zapoznaj się
z rozdziałem materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zwrócić uwagę na poziom
nagrywanego materiału dźwiękowego w celu uniknięcia przesterowań.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
zapoznać się z instrukcją obsługi profesjonalnej karty dźwiękowej,
5)
podłączyć mikrofon dynamiczny do karty dźwiękowej,
6)
podłączyć studyjne monitory odsłuchowe do wyjścia karty dźwiekowej,
7)
dokonać nagrania głosu,
8)
skopiować podkład muzyczny z płyty CD Audio do komputera,
9)
zmiksować nagrany głos z podkładem muzycznym w edytorze audio,
10)
nagrać gotowy materiał na dyskietkę MiniDisc,
11)
ocenić jakość nagrania poprzez odsłuchanie.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer wyposażony w profesjonalną kartę dźwiękową i edytor audio,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
−
rekorder MiniDisc,
−
mikrofon dynamiczny,
−
statyw mikrofonowy,
−
przewody połączeniowe,
−
czysta dyskietka MiniDisc.
Ćwiczenie 3
Dodaj do filmu wideo podkład muzyczny.
Wskazówki do realizacji.
Przed ćwiczeniem przeczytaj instrukcję komputerowego edytora wideo.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć do komputera studyjne monitory odsłuchowe,
5)
skopiować fragment filmu do komputera,
6)
skopiować muzykę ilustracyjną do komputera,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
7)
wczytać skopiowany fragment filmu do edytora wideo,
8)
dodać do fragmentu filmu muzykę ilustracyjną,
9)
nagrać gotowy film na płytę DVD Video,
10)
ocenić gotowy film odtwarzając go w odtwarzaczu DVD.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrukcja obsługi komputerowego edytora wideo,
−
komputer z zainstalowanym edytorem wideo,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
odtwarzacz DVD,
−
płyta z filmem (bez muzyki ilustracyjnej),
−
płyta CD Audio z muzyką ilustracyjną,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
5.6. Technika nagrywania i dobór urządzeń
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz właściwe urządzenia do wykonania nagrania wokalisty z gitarą akustyczną
i opisz ustawienia konsolety mikserskiej i urządzeń peryferyjnych.
Wskazówki do realizacji.
Przed ćwiczeniem zapoznaj się z rozdziałem materiału nauczania z poradnika ucznia.
Należy zwrócić uwagę na staranne umieszczenie mikrofonu dla gitary akustycznej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
korzystając z materiału nauczania wyszczególnić potrzebne urządzenia i przewody,
5)
prawidłowo podłączyć je do konsolety,
6)
podłączyć do konsolety studyjne monitory odsłuchowe,
7)
sprawdzić działanie wszystkich elementów uczestniczących w nagraniu,
8)
dokonać kilku nagrań z różnymi ustawieniami parametrów,
9)
opisać położenie wszystkich elementów regulacyjnych i przełączników,
10)
opisać parametry pozostałych urządzeń,
11)
odsłuchać nagrań wybierając najlepsze z nich.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
mikrofony,
−
urządzenia zewnętrzne,
−
przewody,
−
statywy,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
rejestrator audio,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
−
papier formatu A4, długopis.
Ćwiczenie 2
Dokonaj nagrania wokalu z akompaniamentem gitary akustycznej za pomocą rekordera
wielośladowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Wskazówki do realizacji.
Przed ćwiczeniem przeczytaj instrukcję profesjonalnej karty audio i zapoznaj się
z rozdziałem materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zwrócić uwagę na prawidłowy
poziom nagrywanego dźwięku.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć rekorder do konsolety mikserskiej,
5)
podłączyć do konsolety mikserskiej mikrofon wokalisty,
6)
podłączyć do konsolety mikserskiej mikrofon do gitary akustycznej,
7)
podłączyć do konsolety deesser,
8)
podłączyć do konsolety podłogowy monitor odsłuchowy aktywny,
9)
podłączyć do konsolety mikserskiej studyjne monitory odsłuchowe,
10)
zamocować na statywie pop-filtr,
11)
ustawić parametry deessera,
12)
dokonać nagrania na osobnych ścieżkach wokalu i akompaniamentu,
13)
ocenić nagranie odsłuchując je.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrukcja obsługi deessera,
−
konsoleta mikserska,
−
rekorder wielościeżkowy,
−
deesser,
−
pop-filtr,
−
mikrofon wokalowy,
−
mikrofon do gitary akustycznej,
−
dwa statywy mikrofonowe,
−
podłogowy monitor odsłuchowy aktywny,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe.
Ćwiczenie 3
Dokonaj masteringu materiału dźwiękowego nagranego w ćwiczeniu 2.
Wskazówki do realizacji.
Przed ćwiczeniem przeczytaj instrukcję profesjonalnej karty audio i zapoznaj się
z rozdziałem materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy dobrać efekt rozszerzający
panoramę dźwięku gitary.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć wielościeżkowy rekorder do konsolety mikserskiej,
5)
podłączyć do konsolety mikserskiej rekorder MiniDisc,
6)
podłączyć do konsolety mikserskiej studyjne monitory odsłuchowe,
7)
podłączyć procesor efektów dla wokalu,
8)
podłączyć procesor efektów dla gitary akustycznej,
9)
jeżeli zachodzi potrzeba użyć kompresora,
10)
użyj efektu uprzestrzenniającego dźwięk gitary akustycznej,
11)
użyj efektu dodającego naturalnego pogłosu do wokalu,
12)
dokonaj masteringu i nagraj materiał na dyskietkę MiniDisc,
13)
oceń nagrany materiał dźwiękowy odsłuchując go.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
wielościeżkowy rekorder,
−
rekorder MiniDisc,
−
dwa procesory efektowe,
−
kompresor,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
czysta dyskietka MiniDisc.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
6.
EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Konfigurowanie
i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których
−
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego
−
zadania 3, 4, 9, 11, 13, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. b, 5. c, 6. d, 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. b,
12. c, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wyjaśnić do czego służy przełącznik PFL
występujący w konsolecie
B
P
c
2.
Wybrać potencjometr do regulacji poziomu
B
P
d
3.
Zaproponować typ mikrofonu do nagrania chóru
D
PP
d
4.
Wybrać sposób podłączenia equalizera do
konsolety
C
PP
b
5.
Wyjaśnić zastosowanie przełącznika SOLO
B
P
c
6.
Wskazać maksymalne pasmo słyszalności
człowieka
A
P
d
7.
Wskazać napięcie Phantom
A
P
d
8.
Nazwać element roboczy w mikrofonie
A
P
a
9.
Zastosować mikrofon shotgun
C
PP
c
10.
Zidentyfikować kabel insertowy
B
P
a
11.
Zastosować deesser
C
PP
b
12.
Wybrać monitory do małego studia
A
P
c
13.
Wybrać sposób podłączenia urządzenia
efektowego do konsolety
C
PP
c
14.
Wskazać częstotliwość próbkowania w
standardzie CD Audio
A
P
c
15.
Nazwać technologię kodowania MiniDisc
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
16.
Zastosować pułapki basowe
C
PP
c
17.
Wybrać minimalny czas nagrania CD Audio
B
P
d
18.
Określić rozdzielczość bitową CD Audio
B
P
a
19.
Wskazać technologię zapisu MiniDisc
A
P
a
20.
Zidentyfikować gniazdo TOSLINK
A
P
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest
prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.
W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Przełącznik PFL w konsolecie służy do
a)
wyłączenia equalizera.
b)
podania sygnału na podgrupę.
c)
podsłuchu sygnału przed potencjometrem poziomu.
d)
wyłączenia gniazda INSERT.
2.
Do ustawienia poziomu sygnału wejściowego w kanale konsolety używamy
a)
potencjometru PFL.
b)
potencjometru AUX.
c)
potencjometru PAN.
d)
potencjometru GAIN.
3.
Do nagrania chóru należy zastosować mikrofon
a)
dynamiczny o charakterystyce ósemkowej.
b)
pojemnościowy o charakterystyce nerkowej.
c)
dynamiczny o charakterystyce dookólnej.
d)
pojemnościowy o charakterystyce dookólnej.
4.
Equalizer do kanału konsolety podłączamy do gniazda
a)
MIC.
b)
INSERT.
c)
LINE.
d)
DIRECT.
5.
Przełącznik SOLO w konsolecie mikserskiej
a)
zmienia sygnał stereofoniczny na monofoniczny.
b)
wycisza kanał konsolety.
c)
wycisza wszystkie pozostałe kanały konsolety pozostawiając tylko jeden.
d)
wysyła sygnał z kanału konsolety do gniazda słuchawkowego.
6.
Pasmo częstotliwości słyszane przez człowieka to
a)
1Hz – 16kHz.
b)
20Hz – 30kHz.
c)
16Hz – 92kHz.
d)
16Hz – 20kHz.
7.
Napięcie PHANTOM zasilające mikrofony pojemnościowe to
a)
12 V prądu zmiennego.
b)
24 V prądu stałego.
c)
60 V prądu zmiennego.
d)
48 V prądu stałego.
8.
W mikrofonie dynamicznym elementem przetwarzającym dźwięk na sygnał elektryczny
jest
a)
cewka z membraną pracująca w polu magnetycznym.
b)
kondensator zmieniający pojemność pod wpływem fali akustycznej.
c)
rezystor o zmieniający wartość pod wpływem fali akustycznej.
d)
bimetal.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
9.
Do nagrania „zza kadru” należy zastosować
a)
mikrofon lampowego.
b)
mikrofon wokalowego.
c)
mikrofon typu shotgun.
d)
mikrofon nagłownego.
10.
Przedstawiony na rysunku kabel to
a)
przewód insertowy.
b)
przewód słuchawkowy.
c)
przewód głośnikowy.
d)
przewód do podłączenia efektu do konsolety.
11.
Do eliminacji niepożądanych zakłóceń wytwarzanych przez sybilanty należy użyć
a)
excitera.
b)
deessera.
c)
bramki szumowej.
d)
equalizera.
12.
Do małych pomieszczeń studyjnych stosujemy monitory
a)
w standardzie 5.1.
b)
monitory główne.
c)
bliskiego pola.
d)
ś
redniego pola.
13.
Urządzenie efektowe podłączamy do konsolety poprzez gniazdo
a)
DIRECT.
b)
LINE.
c)
AUX.
d)
INSERT.
14.
Jaką częstotliwość próbkowania ma standard CD Audio
a)
48kHz.
b)
38kHz.
c)
44.1kHz.
d)
22kHz.
15.
System kodowania technologii MiniDisc to
a)
ATRAC.
b)
MPEG.
c)
MP3.
d)
FLAC.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
16.
Pułapki basowe stosuje się w
a)
konsolecie mikserskiej do odfiltrowania przydźwięku z sieci energetycznej.
b)
subwooferze do podbicia niskich tonów.
c)
studio nagrań do wytłumienia niskich częstotliwości.
d)
mikrofonie pojemnościowym dla ochrony przed uszkodzeniem wysokim
poziomem dźwięku.
17.
Minimalny czas jednego nagrania na płycie CD Audio to
a)
60 sekund.
b)
2 sekund.
c)
20 sekund.
d)
4 sekundy.
18.
Rozdzielczość bitowa w standardzie CD audio wynosi
a)
16 bit.
b)
24 bity.
c)
32 bity.
d)
48 bit.
19.
Zapis nośnika MiniDisc odbywa się techniką
a)
magnetooptyczną.
b)
laserową.
c)
głowicą wirującą.
d)
holograficznie.
20.
Gniazdo TOSLINK to
a)
analogowe gniazdo symetryczne.
b)
analogowe gniazdo niesymetryczne.
c)
optyczna odmiana gniazda S/PDIF.
d)
inna nazwa gniazda LINK.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:...........................................................................................
Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
Test 2
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
,,Konfigurowanie
i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 2, 5, 8, 9, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. c, 5. a, 6. c, 7. a, 8. d, 9. c, 10. c, 11. c,
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zidentyfikować wtyk przedstawiony na rysunku
A
P
c
2.
Sklasyfikować rodzaj filtru
C
PP
b
3.
Opisać gniazdo przedstawione na rysunku
A
P
b
4.
Zastosować przewód służący do podłączania
urządzeń do gniazda INSERT
A
P
c
5.
Zaproponować użycie mikrofonu
pojemnościowego
C
PP
a
6.
Wyjaśnić do czego służy w konsolecie
potencjometr PAN
A
P
c
7.
Zidentyfikować rodzaje gniazd w mikrofonie
B
P
c
8.
Scharakteryzować sposób przenoszenia sygnału
w przewodzie symetrycznym
C
PP
d
9.
Zastosować mikrofon o charakterystyce nerkowej
C
PP
c
10.
Zastosować potencjometr GAIN
A
P
c
11.
Zastosować przełącznik BYPASS
A
P
c
12.
Zdefiniować zjawisko dźwięku
B
P
a
13.
Wybrać sposób zapisu/odczytu w magnetofonie
DAT
B
P
c
14.
Nazwać standard wtyczek Steinberga
A
P
b
15. Scharakteryzować funkcję modułu multitrack
C
PP
a
16. Wskazać ilość regulatorów w equalizerze
A
P
d
17. Zdefiniować pojęcie monitora aktywnego
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
18. Zastosować mastering
C
PP
a
19. Wskazać informacje zapisywane na taśmie DAT
A
P
c
20. Wyjaśnić pojęcie charakterystyki
częstotliwościowej mikrofonu
B
P
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest
prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.
W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Na rysunku przedstawiono
a)
wtyk RCA.
b)
wtyk MiniJack.
c)
wtyk XLR.
d)
wtyk Jack.
2.
Potencjometr regulacji wysokiej częstotliwości w module equalizera w konsolecie to filtr
a)
dolnoprzepustowy.
b)
górnoprzepustowy.
c)
ś
rodkowoprzepustowy.
d)
ś
rodkowozaporowy.
3.
Przedstawione gniazdo jest w standardzie
a)
S/PDIF.
b)
TOSLINK.
c)
RCA.
d)
SPDIF Coaxial.
4.
Na rysunku przedstawiono przewód połączeniowy służący do
a)
podłączenia odtwarzacza CD Audio do karty dźwiękowej komputera.
b)
podłączenia studyjnych monitorów odsłuchowych.
c)
podłączenia urządzeń do gniazda INSERT.
d)
podłączenia zasilania mikrofonu pojemnościowego.
5.
Do nagrania gitary akustycznej należy zastosować mikrofon
a)
pojemnościowy.
b)
dynamiczny.
c)
typu shotgun.
d)
typu lavalier.
6.
Potencjometr PAN w konsolecie służy do
a)
ustawienia poziomu sygnału w słuchawkach.
b)
ustawienia poziomu sygnału wysyłanego do podgrupy.
c)
pozycjonowania sygnału w panoramie stereofonicznej.
d)
ustawienia poziomu efektu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
7.
Profesjonalne mikrofony mają gniazda
a)
Jack mono 6.3 mm.
b)
RCA.
c)
XLR.
d)
DIRECT.
8.
Sygnał w kablu symetrycznym przenoszą
a)
jedna żyła sygnałowa i masa.
b)
dwie żyły sygnałowe.
c)
jedna żyła sygnałowa, masa i ekran.
d)
dwie żyły sygnałowe i masa.
9.
W celu wyeliminowania nanoszenia się dźwięku do mikrofonu z monitora odsłuchowego
należy zastosować mikrofon o charakterystyce
a)
dookólnej.
b)
ósemkowej.
c)
nerkowej.
d)
charakterystyka mikrofonu nie ma wpływu na to zjawisko.
10.
Potencjometrem GAIN ustawia się poziom sygnału na
a)
wejściu mikrofonowym.
b)
wejściu insertowym .
c)
wejściu mikrofonowym i liniowym.
d)
wejściu liniowym.
11.
W zewnętrznych urządzeniach przełącznik BYPASS służy do
a)
wzmocnienia sygnału.
b)
osłabienia sygnału.
c)
ominięcia wszystkich modułów ingerujących w sygnał.
d)
zwarcia sygnału do masy.
12.
Dźwięk jest zjawiskiem
a)
falowym.
b)
kwantowym.
c)
elektrycznym.
d)
elektrostatycznym.
13.
Zapis i odczyt w magnetofonach DAT obywa się za pomocą
a)
lasera.
b)
dwóch głowic stacjonarnych.
c)
głowic wirujących.
d)
technologii holograficznej.
14.
Formatem wtyczek (plug-in) opracowanym przez firmę Steinberg jest
a)
GPL.
b)
VST.
c)
PFL.
d)
S/PDIF.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
15.
Moduł multitrack w programowym edytorze audio jest
a)
odpowiednikiem magnetofonu wielościeżkowego.
b)
programowym equalizerem.
c)
modułem do nagrywania płyt Audio CD.
d)
programowym exciterem.
16.
Equalizer 1/3 oktawy posiada
a)
3 regulatory.
b)
13 regulatorów.
c)
33 regulatory.
d)
31 regulatorów.
17.
Monitory odsłuchowe ze zintegrowanym wzmacniaczem to monitory
a)
pasywne.
b)
aktywne.
c)
liniowe.
d)
koaksjalne.
18.
Mastering to
a)
końcowe ustalanie brzmienia. panoramy instrumentów i ich proporcji do wokalu.
b)
wyrównanie dynamiki wszystkich instrumentów w nagraniu.
c)
usuwanie zakłóceń w nagraniu.
d)
system mocowania sprzętu profesjonalnego.
19.
Na taśmie DAT zapisywane są
a)
indeksy.
b)
kody czasowe.
c)
indeksy i kody czasowe.
d)
sygnały PEAK.
20.
Charakterystyka częstotliwościowa mikrofonu określa
a)
odporność na wstrząsy.
b)
użyteczne pasmo.
c)
częstotliwość zasilania.
d)
kierunek największej czułości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:...........................................................................................
Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
7. LITERATURA
1.
Urbański B.: Elektroakustyka w pytaniach i odpowiedziach – dżwięk…. płyta….
taśma…. . WN-T, Warszawa 1984,
2.
Sereda J.: Elektroakustyka na scenie i estradzie. WKiŁ, Warszawa 1977,
3.
Sztekmiler K.: Podstawy nagłaśniania i realizacji nagrań – podręcznik dla akustyków.
Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2003.
Strony internetowe:
4.
http://www.shure.com/
5.
http://www.rodemic.com/
6.
http://www.tascam.com/
7.
http://www.studiophile.com/
8.
http://www.fostex.com/
9.
http://www.marantz.com/
10.
http://www.alesis.com/
11.
http://www.emu.com/
12.
http://www.neumannusa.com/
13.
http://www.neutrik.com/
14.
http://www.klotz-ais.com/
Strony internetowe z dnia 30.09.2007r.
Inne źródła:
15.
Instrukcja obsługi konsolety mikserskiej Soundcraft LX7ii