background image

 

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH  

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW” 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

background image

 

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH  

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW” 

Scenariusz zdobył II miejsce w polsko- ukraińskim konkursie  

materiałów dydaktycznych o współpracy „Poznajmy lepiej swoich sąsiadów” 

organizowanym w ramach Programu „Przemiany w Regionie”- RITA 

 

 

Autorka Renata Piątkiewicz 

Temat: Powstanie Chmielnickiego na Ukrainie. 

 
 

Uczestnicy : uczniowie II klasy gimnazjum(około 30 osób)-lekcja historii, scenariusz dla 

klasy zainteresowanej tematem. 

 

Cele operacyjne: 

Uczeń pamięta: 

-  daty 1648 r., 1667 r., 

- pojęcia : Kozak, ataman, sicz, rejestr,  

- miejsca najwaŜniejszych bitew (śółte Wody, Korsuń, Beresteczko,Piławce, ZbaraŜ,), 

- postanowienia ugody zborowskiej, układu rosyjsko – kozackiego z Perejesławia, rozejmu w 

Andruszowie, 

- postacie związane z konfliktem (Bohdan Chmielnicki, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jeremi 

Wiśniowiecki), 

Uczeń rozumie: 

- wyŜej wymienione pojęcia, 

- przyczyny wybuchu powstania Chmielnickiego. 

Uczeń potrafi: 

- wyjaśnić przyczyny wybuchu powstania kozackiego, 

- omówić przebieg i skutki prowadzonych walk na Ukrainie, 

- wyciągnąć wnioski z następstw powstania, 

- umiejscowić na mapie najwaŜniejsze wydarzenia, 

- wskazać na mapie Ukrainę, Dniepr, granicę ustaloną w 1667 r. 

- skutecznie komunikować się i współpracować w grupie. 

 

Czas: jedna godzina lekcyjna 

background image

 

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH  

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW” 

 

Metody: praca w grupach, rozmowa nauczająca, praca z ksiąŜką, praca z mapą, drzewko 

decyzyjne, gra dydaktyczna 

Materiały: 

- podręcznik do historii dla klasy drugiej gimnazjum lub załącznik5 – materiały skanowane 

 s.  78, 79, 80 (Wojciechowski G.- Historia 2.Razem przez wieki. Zrozumieć przeszłość. 

Arka/Nowa Era) 

- atlas historyczny – mapa dotycząca powstania, 

- mapa ścienna (np. Rzeczpospolita 1648 – 1764), 

- ilustracje przedstawiające Kozaka, starszyznę kozacką (moŜna wykorzystać fragmenty filmu 

„Ogniem i mieczem” w reŜyserii J. Hoffmana). 

 

L.p. 

 

Przebieg zajęć 

( formy i 

metody) 

 

Treść 

Czas 

Uwagi 

organizacyjno-

metodyczne 

1. 

Rozmowa 

nauczająca 

Wprowadzenie w problematykę 

tematu przez nauczyciela, które 

powinno zawierać najwaŜniejsze 

informacje z zakresu: 

- jaka była historia powstania 

państwa kozackiego ? 

- czym się zajmowali Kozacy i jak 

byli zorganizowani? 

- kto i w jakim celu zorganizował 

rejestr Kozaków? 

5 min. 

Uczniowie 

przysłuchują się 

wypowiedzi 

nauczyciela 

wskazanie na mapie 

Ukrainy i  Dniepru 

,oglądają ilustracje 

przedstawiające 

Kozaków  

- załączniki 4 a, b, c, 

d ,e 

2. 

Praca w grupach  - GRUPA 1-na podstawie tekstu 

popularno-naukowego wymienia 

przyczyny powstania kozackiego 

- GRUPA 2 – zapoznaje się z 

podanym w podręczniku 

fragmentem materiału i na jego 

ok.25 

min. 

Podział klasy na 

zespoły, z których 

kaŜdy otrzymuje 

przygotowane przez 

nauczyciela na piśmie 

instrukcje. 

background image

 

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH  

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW” 

podstawie opracowuje odezwę 

Kozaków do króla, która powinna 

zawierać informacje o problemach 

politycznych, społecznych i 

religijnych na Ukrainie oraz 

powinna poruszać problem 

powiększenia rejestru Kozaków, 

 

- GRUPA 3 – na podstawie 

określonego przez nauczyciela 

fragmentu tematu opracowuje 

kalendarium z przebiegu działań 

wojennych (od rozpoczęcia 

powstania do układu w 

Perejesławiu), powinno ono 

zawierać tylko krótkie informacje o 

rozegranych bitwach i ich 

rezultatach . 

- GRUPA 4 – przygotowuje 

fragment KRONIKI UKRAINY 

przedstawiając losy terytorium 

(zmiany i podziały przynaleŜności 

terytorialnej w latach 1648-1667). 

- GRUPA 5- dzieli otrzymane  

fakty na przyczyny i skutki 

powstania Chmielnickiego 

 

- przygotowanie 

zadań przez grupy 

(ok. 10 min.) – 

wszystkie prace 

powinny być krótkie, 

zawierające 

najwaŜniejsze 

informacje, 

- prezentacja pracy 

grup w formie ustnej 

(kaŜda grupa ma o k. 

3 min.) 

nauczyciel musi 

kontrolować 

prawidłowość 

przekazywanych 

informacji (niezbędne 

jest równieŜ 

wykorzystanie przy 

prezentacji  

pozostałych grup ). 

- załącznik 1 

- uczniowie chętni 

mogliby w domu 

przygotować pracę 

grup 3 lub 4 w  formie 

albumu lub plakatu.  

 

 

 

3. 

Krótkie 

podsumowanie 

pracy grup przez 

Podsumowanie tematu, które 

powinno zawierać wyciągnięcie 

wniosków wraz z odpowiedzią na 

3min. 

 

Na pytania próbują 

odpowiedzieć 

uczniowie. 

background image

 

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH  

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW” 

nauczyciela i 

ocena, 

 

pytania: jaki był rezultat powstania 

kozackiego oraz jak omówione 

wydarzenia mogły wpłynąć na 

stosunki polsko – rosyjskie?  

 

4. 

Gra dydaktyczna 

 

 

Gra dydaktyczna wykorzystana jest 

na tej lekcji do utrwalenia 

poznanych faktów, pojęć i 

wydarzeń dotyczących  powstania 

kozackiego na Ukrainie. 

 

 

10 min.  Na kartkach naleŜy 

przygotować napisy 

(daty, pojęcia, 

wydarzenia) 

dotyczące powstania 

Chmielnickiego. 

- załącznik 2 

Układamy je na 

podłodze w 

określonym porządku 

(moŜna zastosować 

np. porządek 

chronologiczny). ). W 

grze bierze udział 

jeden przedstawiciel 

kaŜdej grupy lub 

jeŜeli chcemy skrócić 

czasowo grę -np. 

trzech chętnych 

uczniów.  Zabawa 

polega na 

przechodzeniu z pola 

na pole i 

odgadywaniu 

znaczenia dat, pojęć 

itp. W przypadku 

błędnej odpowiedzi 

uczestnik traci 

background image

 

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH  

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW” 

kolejkę. Wygrywa 

grupa, która 

najszybciej dotrze do 

mety. Grupy mogą 

pomagać w 

odpowiedziach. 

5. 

Ocena pracy 

uczniów na 

lekcji 

 

 

2 min. 

Oceniamy wszystkich 

uczniów czynnie 

biorących udział w 

zajęciach. 

6. 

Zadanie pracy 

domowej 

 

Wypełnienie drzewka decyzyjnego 

z podaniem uczniom sytuacji 

wymagającej podjęcia decyzji np. 

„Do króla i Sejmu zgłaszają się 

Kozacy z Ŝądaniem zwiększenia 

rejestru. Jaką decyzję naleŜy 

podjąć?”  

 

1 min. 

 Zadajemy ją pod 

warunkiem, Ŝe ta 

metoda jest przez 

uczniów dobrze 

opanowana. Najlepiej 

wcześniej skopiować 

drzewko.- załącznik 

3 i 3a  

Praca dla chętnych- 

patrz punkt 2 lekcji