,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Piotr Ziółek
Analizowanie obwodów elektrycznych i elektronicznych
723[03].O1.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacyjnej – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Piotr Nowak
mgr inż. Tomasz Kacperski
Opracowanie redakcyjne:
inż. Piotr Ziółek
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Kacperczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 723[03].O1.06
,,Analizowanie obwodów elektrycznych i elektronicznych”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu mechanik–operator pojazdów i maszyn rolniczych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacyjnej – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Podstawowe pojęcia, wielkości, elementy w obwodach elektrycznych
i elektronicznych
11
5.1.1.
Ćwiczenia
11
5.2. Źródła prądu i obwody elektryczne
13
5.2.1.
Ćwiczenia
13
5.3. Prawa i parametry opisujące obwody elektryczne i elektroniczne
15
5.1.1.
Ćwiczenia
15
5.4. Ochrona przeciwporażeniowa
18
5.1.1.
Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
34
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Poradnik dla nauczyciela, dla jednostki modułowej Analizowanie obwodów
elektrycznych i elektronicznych, będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcące w zawodzie mechanik
−
operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03].
Czynnikiem sprzyjającym nabywaniu umiejętności zawodowych jest wykonywanie
ćwiczeń określonych w programach jednostek modułowych.
Poradnik zawiera:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u ucznia jego umiejętności,
−
ewaluację osiągnięć ucznia,
−
wykaz literatury.
Zajęcia dydaktyczne powinny być prowadzone metodami aktywizującymi. Szczególnie
zalecane są metody poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych
źródeł, stosowania zdobytej wiedzy w praktyce, rozwiązywania problemów w sposób
twórczy: obserwacji, symulacji, tekstu przewodniego, projektów oraz ćwiczeń praktycznych.
Prowadzenie zajęć metodami aktywizującymi wymaga przygotowania materiałów
metodycznych, takich jak: tekst przewodni, instrukcja do metody projektów, instrukcje do
wykonania ćwiczeń, instrukcje stanowiskowe, instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy.
Podczas realizacji procesu dydaktycznego należy zwracać uwagę na samokształcenie
z wykorzystaniem materiałów innych niż podręczniki; normy, instrukcje obsługi, poradniki,
i pozatekstowe źródła informacji.
Formy pracy uczniów powinny być różnorodne, począwszy od pracy indywidualnej,
samodzielnej do pracy w małych grupach 3
−
5 osobowych, oraz na pracy zespołowej.
Pomiar dydaktyczny jest istotnym elementem procesu dydaktycznego. Sprawdzanie
i ocenianie osiągnięć może być przeprowadzane przy pomocy przykładowych testów
zamieszczonych w poradniku. Do testów dołączone zostały również:
−
instrukcje dla nauczyciela,
−
instrukcje dla ucznia,
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
723[03].O1
Podstawy techniki
ogólnej
723[03].O1.01
Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
723[03].O1.02
Posługiwanie się
dokumentacją
techniczną
723[03].O1.03
Stosowanie materiałów
konstrukcyjnych i
eksploatacyjnych
723[03].O1.04
Wykonywanie operacji
techniczno - technologicznych
723[03].O1.05
Wykonywanie operacji
obróbki skrawaniem
723[03].O1.06
Analizowanie obwodów
elektrycznych i elektronicznych
723[03].O1.07
Obsługiwanie maszyn i urządzeń
elektrycznych
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
czytać ze zrozumieniem informacje przedstawione w formie opisu, instrukcji, rysunków,
szkiców, wykresów, dokumentacji technicznej,
−
rozpoznawać elementy, zespoły i układy na rysunkach, schematach, zgodnie z instrukcją,
−
określać funkcje zespołów i układów,
−
wykonywać proste szkice i rysunki,
−
weryfikować podzespoły i części,
−
nazywać i użytkować narzędzia,
−
organizować stanowisko pracy do diagnostyki, naprawy i obsługi sprzętu technicznego
zgodnie z wymaganiami ergonomii,
−
radzić sobie w sytuacjach problemowych,
−
samodzielnie podejmować decyzje,
−
podejmować decyzje dotyczące wyboru technologii naprawy,
−
podejmować decyzje zawodowe zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
−
skutecznie komunikować się z innymi uczestnikami procesu pracy,
−
oceniać własną pracę,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
przewidywać i wskazywać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego oraz środowiska
przyrodniczego,
−
udzielać pomocy przed lekarskiej ofiarom wypadków przy procesie pracy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
wyjaśnić podstawowe pojęcia z zakresu elektrotechniki i elektroniki,
−
wyjaśnić zjawisko powstawania i przepływu prądu elektrycznego w obwodach
elektrycznych,
−
rozróżnić materiały przewodzące, półprzewodzące, izolacyjne, magnetyczne oraz
wskazać ich zastosowanie,
−
rozróżnić źródła i rodzaje prądu elektrycznego,
−
rozróżnić podstawowe elementy obwodu elektrycznego,
−
włączyć przyrządy pomiarowe w obwód elektryczny,
−
odczytać wskazania przyrządów pomiarowych,
−
dokonać pomiaru podstawowych wielkości elektrycznych: napięcia, natężenia prądu,
rezystancji i mocy oraz zinterpretować ich wyniki,
−
zastosować wzory do obliczania podstawowych wielkości elektrycznych,
−
rozróżnić podstawowe elementy elektroniczne,
−
wyjaśnić działanie i zastosowanie elementów elektronicznych w wyposażeniu
elektrycznym maszyn i urządzeń,
−
rozróżnić i odczytać symbole i oznaczenia elektryczne i elektroniczne na schematach
oraz na maszynach i urządzeniach,
−
rozpoznać typowe usterki i uszkodzenia występujące w obwodach instalacji i osprzęcie
elektrycznym maszyn i urządzeń,
−
przewidzieć zagrożenia i ich skutki podczas pracy z urządzeniami zasilanymi prądem
elektrycznym oraz zastosować zasady bezpiecznej obsługi,
−
udzielić pierwszej pomocy osobom porażonym prądem elektrycznym.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………………..
Modułowy program nauczania: Mechanik
−
operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03].
Moduł:
Podstawy techniki ogólnej 723[03].O1
Jednostka modułowa:
Analizowanie obwodów elektrycznych i elektronicznych
723[03].O1.06
Temat: Budowa akumulatora - źródła prądu w pojeździe.
Cel ogólny: Wyjaśnienie budowy, działania i czynności obsługowych akumulatora.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozróżnić źródła prądu występujące w pojazdach,
−
zdefiniować pojecie akumulator,
−
wymienić podstawowe parametry akumulatora,
−
rozróżnić różne typy akumulatorów,
−
scharakteryzować działanie akumulatora.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
dyskusja dydaktyczna wielokrotna.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje obsługi ciągników rolniczych,
−
przekrój akumulatora,
−
akumulatory do oględzin,
−
instrukcja bhp,
−
stanowisko pracy,
−
tablice poglądowe.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2 – 3 osobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia:
Dokonać oględzin zewnętrznych różnych typów akumulatorów: scharakteryzować je,
określić zastosowanie i zasady obsługi na podstawie instrukcji obsługi.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Sprawdzenie listy obecności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
2. Określenie tematu zajęć.
3. Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
4. Podział na grupy 2 – 3 osobowe.
Faza właściwa
1. Metoda tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie wyróżniamy źródła prądu w pojazdach?
2. Co to jest akumulator?
3. Jakie podstawowe parametry posiada akumulator?
4. Czym różnią się akumulatory rozruchowe od zwykłych?
Faza II. Planowanie
1. Jakie znasz różnice pomiędzy źródłami prądu w pojeździe?
2. Jak i gdzie używamy akumulatora?
3. Jakie są najczęstsze usterki akumulatora?
4. Jak eksploatujemy akumulatory?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie wskazują różnice pomiędzy źródłami prądu w pojeździe.
2. Uczniowie pracując w grupach opisują budowę akumulatora.
3. Uczniowie pracując w grupach opisują zastosowanie akumulatora.
4. Uczniowie pracując w grupach opracowują charakterystyki akumulatorów.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie wypisują różnice pomiędzy źródłami prądu w pojeździe.
2. Uczniowie szkicują i opisują budowę akumulatora.
3. Uczniowie opisują zastosowanie akumulatora.
4. Uczniowie wypisują i omawiają zasady eksploatacji akumulatora.
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają poprawność wskazanych różnic pomiędzy źródłami prądu.
2. Uczniowie dyskutują nad zastosowaniem akumulatora.
3. Uczniowie wymieniają się uwagami co do zasad eksploatacji poszczególnych typów
akumulatorów.
4. Uczniowie wyciągają wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości, i jak ich uniknąć na przyszłość.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………………..
Modułowy program nauczania: Mechanik
−
operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03].
Moduł:
Podstawy techniki ogólnej 723[03].O1
Jednostka modułowa:
Analizowanie obwodów elektrycznych i elektronicznych
723[03].O1.06
Temat: Charakteryzowanie podstawowych elementów obwodów elektrycznych.
Cel ogólny: poznanie podstawowych elementów obwodów elektrycznych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zdefiniować pojęcie opornika,
−
scharakteryzować podstawowe kondensatory,
−
rozróżnić rodzaje cewek,
−
scharakteryzować budowę i zastosowanie potencjometrów,
−
rozróżnić rodzaje i typy odbiorników elektrycznych stanowiących wyposażenie maszyn
i urządzeń,
−
określić wpływ czynników zewnętrznych na działanie urządzeń wyposażenia
elektrycznego,
−
przewidzieć zagrożenia i ich skutki podczas pracy z maszynami i urządzeniami
elektrycznymi.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w grupie,
−
oceny pracy w grupie.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
dyskusja dydaktyczna wielokrotna.
Środki dydaktyczne:
−
materiały źródłowe,
−
elementy elektryczne,
−
plansze z przykładowymi elementami elektrycznymi,
−
instrukcje bezpieczeństwa higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej,
−
arkusze papieru,
−
przybory do pisania.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2 osobowych.
Czas trwania zajęć:
−
2 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia:
Scharakteryzuj podstawowe elementy obwodów elektrycznych, występujących
w maszynach i urządzeniach. Scharakteryzuj ich układy elektryczne i wskaż różnice. Określ
ich zastosowanie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Określenie tematu zajęć.
3. Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
4. Podział uczniów na grupy 3 osobowe.
Faza właściwa
1. Wykład informacyjny.
2. Realizacja ćwiczenia metoda tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Co to jest element obwodu elektrycznego?
2. Jak klasyfikujemy elementy elektryczne?
3. Jakie elementy wchodzą w skład budowy obwodu elektrycznego?
Faza II. Planowanie
1. Jakie rozróżniamy elementy urządzeń elektrycznych?
2. Jakie są podstawowe rodzaje elementów elektrycznych?
3. Jakie są różnice w funkcjonowaniu elementów układów elektrycznych?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracując w grupach.
2. Wnioski zapisują na arkuszach papieru.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie rozpoznają podstawowe elementy elektryczne.
2. Uczniowie opisują budowę poszczególnych elementów elektrycznych.
3. Uczniowie wypisują przeznaczenie elementów elektrycznych.
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie prezentują wykonane zadania na forum całej grupy.
2. Uczniowie wymieniają się uwagami i sugestiami.
3. Uczniowie dyskutują na forum grupy o wynikach wykonanego zadania.
Faza VI. Analiza końcowa
Nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę na bieżąco podczas
dyskusji, podczas wykonywania zadania oraz końcowe efekty pracy. Nauczyciel powinien
podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły
nieprawidłowości i jak ich uniknąć w przyszłości.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.
ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe pojęcia, wielkości, elementy w obwodach
elektrycznych i elektronicznych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj klasyfikacji elementów na półprzewodniki, przewodniki i izolatory.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału 4.1. Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na oznaczenia oraz rodzaj
materiału z jakiego zostały wykonane elementy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
2) zaplanować tok postępowania,
3) odszukać elementy półprzewodnikowe,
4) odszukać elementy przewodnikowe,
5) odszukać elementy izolacyjne,
6) ocenić wykonane ćwiczenie,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy półprzewodnikowe, przewodnikowe, izolacyjne,
−
uniwersalny miernik elektryczny,
−
literatura dotycząca podstawowych elementów elektronicznych.
Ćwiczenie 2
Rozróżnij odbiorniki elektryczne i źródło prądu na schemacie oraz opisz ich właściwości
w obwodzie elektrycznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie oznaczenia
elementów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
2) zaplanować tok postępowania,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
3) rozpoznać elementy instalacji elektrycznej na schemacie,
4) wypisać odbiorniki prądu na arkuszu papieru,
5) wypisać źródło prądu na arkuszu papieru,
6) ocenić wykonane ćwiczenie,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania,
−
schemat instalacji elektrycznej,
−
oznaczenia elementów na schematach,
−
instalacje elektryczne,
−
poradnik elektryka.
Ćwiczenie 3
Połącz w obwód elektryczny źródło prądu o napięciu 24 V oraz odbiorniki prądu,
według schematu otrzymanego od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie oznaczenia
elementów oraz na zachowanie zasad bezpiecznej i higienicznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić elementy i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
3) zorganizować narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
4) zaplanować tok postępowania,
5) przeanalizować schemat,
6) wykonać połączenie układu,
7) sprawdzić poprawność połączeń,
8) ocenić wykonane ćwiczenie,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
schemat połączenia elementów,
−
elementy obwodu elektrycznego,
−
narzędzia montażowe do wykonania ćwiczenia,
−
instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Źródła prądu i obwody elektryczne
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz budowę akumulatora samochodowego. Sprawdź poziom i gęstość elektrolitu
w poszczególnych celach. Uzupełnij poziom elektrolitu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Oceniając pracę
uczniów należy zwrócić uwagę na:
−
sposób przygotowania stanowiska,
−
dobór narzędzi,
−
umiejętność wykorzystania instrukcji operacyjnych,
−
prezentację wyników.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) przeanalizować instrukcję obsługi akumulatora,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) rozróżnić elementy budowy akumulatora,
5) sprawdzić stan techniczny akumulatora wizualnie,
6) sprawdzić poziom elektrolitu w poszczególnych celach (uzupełnić w miarę potrzeby),
7) dokonać pomiaru gęstości elektrolitu,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
9) uporządkować miejsce pracy,
10) zaprezentować wnioski z wykonanego ćwiczenia prowadzącemu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
akumulator obsługowy,
−
areometr,
−
woda destylowana,
−
stanowisko do wykonania pomiarów,
−
instrukcja obsługi akumulatora,
−
środki ochrony indywidualnej.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 2
Wskaż odbiorniki elektryczne w pojeździe marki New Holland, wypisz je na arkuszu
papieru oraz zapisz jakie posiadają wartości zabezpieczeń prądowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie oznaczenia
elementów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
2) zaplanować tok postępowania,
3) rozpoznać elementy instalacji elektrycznej,
4) wypisać odbiorniki prądu na arkuszu papieru,
5) odszukać zabezpieczenia do wskazanych odbiorników,
6) spisać wartości zabezpieczeń i przyporządkować je właściwym odbiornikom prądu,
7) ocenić wykonane ćwiczenie,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania,
−
ciągnik rolniczy marki New Holland,
−
instrukcja obsługi ciągnika.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Prawa i parametry opisujące obwody elektryczne
i elektroniczne
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Napisz równania Kirchhoffa dla poniższego obwodu elektrycznego: prądowe
i napięciowe. Zacznij od określenia węzłów w obwodzie i oczek oznaczając je na schemacie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób
wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wykonać stosowne oznaczenia na schemacie,
3) zapisać równania prądowe i napięciowe,
4) podsumować wykonane ćwiczenie,
5) zapisać rozwiązanie,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
arkusz papieru,
−
schemat obwodu elektrycznego.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 2
Żarówka ma moc znamionową 50 W, przy napięciu znamionowym 110 V. Jaki opornik
należy połączyć szeregowo z żarówką, by można było ją włączyć do sieci o napięciu 230 V.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób
wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać obliczeń,
3) uzasadnić wykonane działania,
4) wyciągnąć wnioski z wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania,
−
poradnik dla ucznia - materiał nauczania.
Ćwiczenie 3
Na zaciskach żarówki występuje napięcie 18 V. Oblicz siłę elektromotoryczną źródła,
jeśli wiadomo, że 90% energii wydatkowanej przez źródło prądu zostaje przekazane żarówce.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób
wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać stosownych obliczeń,
3) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie prowadzącemu,
5) wyciągnąć wnioski z wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
−
przybory do pisania,
−
materiał nauczania.
Ćwiczenie 4
Do obwodu elektrycznego zawierającego rezystancję, podłącz miernik uniwersalny,
dokonaj jego podstawowych pomiarów i przeanalizuj uzyskane wyniki. Zapisz uzyskane
wartości pomiarów z mierników i uzasadnij je.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Oceniając pracę
uczniów należy zwrócić uwagę na:
−
sposób przygotowania stanowiska,
−
umiejętność wykorzystania instrukcji operacyjnych,
−
prezentację wyników.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać instrukcję obsługi uniwersalnego miernika elektrycznego,
2) określić zasady bezpiecznej pracy,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) przeanalizować obwód elektryczny,
5) określić zasady obsługi miernika,
6) podłączyć miernik,
7) włączyć zasilanie obwodu elektrycznego,
8) odczytać wskazania miernika,
9) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
10) zapisać wskazania miernika,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie i omówić uzyskane wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
obwód elektryczny do pomiarów,
−
miernik uniwersalny do pomiaru napięcia, natężenia i oporności,
−
schemat obwodu elektrycznego,
−
zestaw narzędzi monterskich dla elektryka,
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania,
−
instrukcja obsługi miernika uniwersalnego.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Ochrona przeciwporażeniowa
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wypisz jakie znasz przypadki porażenia prądem elektrycznym. Wskaż przyczyny
powstania wypadków. Wyjaśnij, w jaki sposób można było ich uniknąć.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał nauczania,
2) wypisać znane przypadki, wskazać przyczyny,
3) określić zaniedbania w skutek których doszło do wypadku,
4) zapisać wnioski z ćwiczenia na arkuszu papieru,
5) zaprezentować wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Wypisz, jakie znasz zagrożenia wynikające z obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych.
Scharakteryzuj je na podstawie instrukcji obsługi szlifierki kątowej (przecinarki
mechanicznej).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zapisy instrukcji obsługi,
2) wypisać zagrożenia wynikające z obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych,
3) scharakteryzować zagrożenia podczas obsługi szlifierki kątowej,
4) zapisać wnioski z ćwiczenia na arkuszu papieru,
5) zaprezentować wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie praktyczne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania,
−
instrukcja obsługi szlifierki kątowej.
Ćwiczenie 3
Wypisz w punktach, jak należy postępować podczas udzielania pomocy
poszkodowanemu w wypadku porażenia prądem.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania,
2) określić zasady pierwszej pomocy,
3) zapisać wnioski z ćwiczenia na arkuszu papieru,
4) zaprezentować wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Analizowanie obwodów elektrycznych
i elektronicznych”.
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 7, 8, 11, 14, 19, 20, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający
−
za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny
−
za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry
−
za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry
−
za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. a, 5. b, 6. d, 7. a, 8. a, 9. b, 10. c, 11. d,
12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. b, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wyjaśnić, co oznacza analizowanie
obwodów elektrycznych
B
P
b
2
Wyjaśnić, czym jest prąd elektryczny
B
P
c
3
Wyjaśnić, co nazywamy dielektrykami
B
P
d
4
Wyjaśnić, co nazywamy
półprzewodnikiem
B
P
a
5
Określić, co nazywamy gałęzią
obwodu elektrycznego
B
P
b
6
Wyjaśnić, co nazywamy opornikiem
B
P
d
7
Scharakteryzować cewki
C
PP
a
8
Scharakteryzować kondensator
C
PP
a
9
Określić źródło powstawania energii
elektrycznej
B
P
b
10 Określić źródło prądu w pojazdach
B
P
c
11
Scharakteryzować źródło energii
odnawialnej
C
PP
d
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
12
Określić oznaczenie prądu
przemiennego
B
P
a
13
Określić literowe oznaczenie prądu
stałego
B
P
a
14 Scharakteryzować elektrolizę
C
PP
b
15
Określić budowę ogniwa
elektrolitycznego
B
P
a
16
Określić liczbę ogniw w akumulatorze
12V
B
P
c
17
Określić wartość siły
elektromotorycznej w akumulatorze
A
P
d
18
Określić podstawową wadę
akumulatora ołowianego
B
P
b
19 Scharakteryzować obwody elektryczne
C
PP
a
20
Scharakteryzować połączenia
elementów
C
PP
c
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania testowe.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
9. Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli instrukcję i polecenia. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
10. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
11. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
12. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
13. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
14. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Tylko jedna jest
prawidłowa.
6. W zadaniach zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Analizowanie obwodów elektrycznych oznacza
a)
obliczanie wzorów z prawa Ohma.
b)
badanie wielkości parametrów obwodów elektrycznych.
c)
obliczanie wzorów z prawa Kirchhoffa.
d)
sprawdzanie czy obwód działa.
2. Prąd elektryczny jest to
a)
napięcie 230 V.
b)
instalacja naziemna elektryczna.
c)
ruch ładunków elektrycznych.
d)
sieć energetyczna.
3. Dielektrykami nazywamy
a)
przewodniki.
b)
półprzewodniki.
c)
ferromagnetyki.
d)
izolatory.
4. Półprzewodniki to
a) ciała posiadające właściwości pośrednie między przewodnikami a izolatorami.
b) druty w osłonach izolacyjnych.
c) złącza automatyczne.
d) metale kolorowe.
5. Gałęzią obwodu elektrycznego jest
a)
wiązka przewodów.
b)
zespół elementów połączonych ze sobą w sposób umożliwiający przepływ energii.
c)
grupa elementów nie połączonych ze sobą.
d)
zacisk obwodu.
6. Opornikiem nazywamy
a)
cewkę.
b)
kondensator.
c)
bezpiecznik.
d)
rezystor.
7. Cewka to element
a)
pasywny.
b)
aktywny.
c)
oporowy.
d)
źródło prądu.
8. Kondensator to element
a)
pasywny.
b)
aktywny.
c)
przetwarzający energię elektryczna.
d)
wytwarzający energię elektryczną.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9. Najczęściej energia elektryczna powstaje z
a)
wyładowań atmosferycznych.
b)
energii mechanicznej, jądrowej, słonecznej.
c)
akumulatora.
d)
baterii.
10. Źródłem prądu wykorzystywanym w motoryzacji jest
a)
dynamo.
b)
akumulator.
c)
alternator, prądnica.
d)
generator prądu.
11. Najwięcej energii odnawialnej jest wytwarzanej z
a)
energii wiatru.
b)
energii biomasy.
c)
energii pływów morskich.
d)
energii spadku wody.
12. Prąd przemienny z języka angielskiego oznaczmy
a)
AC.
b)
KP.
c)
DW.
d)
AD.
13. Prąd stały z języka angielskiego oznaczamy
a)
DC.
b)
BS.
c)
DS.
d)
LN.
14. Elektroliza to
a)
wodny roztwór kwasu.
b)
rozkład chemiczny powstający przy przepływie prądu elektrycznego przez
elektrolit.
c)
zjawisko elektryczne.
d)
łączenie atomów.
15. Ogniwo elektrolityczne to
a)
dwie elektrody zanurzone w elektrolicie.
b)
jedna elektroda zanurzona w elektrolicie.
c)
trzy elektrody zanurzone w elektrolicie.
d)
dwie elektrody zabudowane w metalowej obudowie.
16. Akumulator o napięciu 12 V składa się z ogniw
a)
3.
b)
5.
c)
6.
d)
8.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
17. Siła elektromotoryczna naładowanego akumulatora 12 V wynosi
a)
13,2 V.
b)
14,7 V.
c)
12,0 V.
d)
12,6 V.
18. Wadą akumulatorów ołowianych jest
a)
duża siła elektromotoryczna.
b)
ryzyko wycieku kwasu siarkowego.
c)
waga akumulatora.
d)
rodzaj napięcia.
19. Obwody elektryczne dzielimy na
a)
obwody prądu przemiennego i stałego.
b)
obwody cyfrowe i cyfrowo zmienne.
c)
obwody liniowe i analogowe.
d)
obwody nieliniowe i cyfrowe.
20. Obwody dzielimy ze względu na rodzaj połączenia elementów na
a)
mieszane.
b)
zamknięte.
c)
szeregowe, równoległe i szeregowo równoległe.
d)
otwarte.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Analizowanie obwodów elektrycznych i elektronicznych
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Analizowanie obwodów
elektrycznych i elektronicznych”
Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 7, 8, 11, 14, 19, 20, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający
−
za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny
−
za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry
−
za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry
−
za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. a, 5. b, 6. d, 7. a, 8. a, 9. b, 10. c, 11. d,
12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. b, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wyjaśnić, co oznacza analizowanie
obwodów elektrycznych
B
P
b
2
Wyjaśnić, czym jest prąd elektryczny
B
P
c
3
Wyjaśnić, co nazywamy dielektrykami
B
P
d
4
Wyjaśnić, co nazywamy
półprzewodnikiem
B
P
a
5
Określić, co nazywamy gałęzią
obwodu elektrycznego
B
P
b
6
Wyjaśnić, co nazywamy opornikiem
B
P
d
7
Scharakteryzować cewki
C
PP
a
8
Scharakteryzować kondensator
C
PP
a
9
Określić źródło powstawania energii
elektrycznej
B
P
b
10 Określić źródło prądu w pojazdach
B
P
c
11
Scharakteryzować źródło energii
odnawialnej
C
PP
d
12
Określić oznaczenie prądu
przemiennego
B
P
a
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
13
Określić literowe oznaczenie prądu
stałego
B
P
a
14 Scharakteryzować elektrolizę
C
PP
b
15
Określić budowę ogniwa
elektrolitycznego
B
P
a
16 Określić liczbę ogniw w akumulatorze
B
P
c
17
Określić wartość siły
elektromotorycznej w akumulatorze
A
P
d
18
Określić podstawową wadę
akumulatora ołowianego
B
P
b
19 Scharakteryzować obwody elektryczne
C
PP
a
20
Scharakteryzować połączenia
elementów
C
PP
c
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania testowe.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
9. Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli instrukcję i polecenia. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
10. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
11. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
12. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
13. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
14. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Tylko jedna jest
prawidłowa.
6. W zadaniach zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Analizowanie obwodów elektrycznych oznacza
a) obliczanie wzorów z prawa Kirchhoffa i prawa Ohma.
b) badanie wielkości parametrów obwodów elektrycznych.
c) obliczanie wzorów.
d) sprawdzanie czy obwód działa.
2. Prąd elektryczny jest to
a) uporządkowany ruch jonów.
b) instalacja naziemna elektryczna.
c) uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.
d) sieć energetyczna.
3. Dielektrykami nazywamy
a) przewodniki i izolatory.
b) półprzewodniki samoistne.
c) ferromagnetyki i izolatory.
d) izolatory.
4. Półprzewodniki to
a) ciała posiadające właściwości pośrednie między przewodnikami a izolatorami.
b) materiały przewodzące tylko połowę napięcia.
c) złącza automatyczne.
d) materiały przewodzące tylko połowę prądu.
5. Gałęzią obwodu elektrycznego jest
a) rozgałęziona wiązka przewodów.
b) zespół elementów połączonych ze sobą w sposób umożliwiający przepływ energii.
c) grupa elementów połączonych ze sobą.
d) zacisk prądowy obwodu.
6. Opornikiem nazywamy
a) cewkę i kondensator.
b) diodę.
c) diodę Zeanera.
d) rezystor.
7. Cewka to element
a) pasywny.
b) aktywny.
c) zasilający.
d) źródło prądu.
8. Kondensator to element
a) pasywny.
b) składowy kondensatora.
c) przetwarzający energię elektryczna.
d) wytwarzający energię elektryczną.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
9. Najwięcej energii elektrycznej wytwarzane jest z
a) wyładowań atmosferycznych.
b) energii mechanicznej, jądrowej, słonecznej.
c) ze źródeł wiatrowych.
d) baterii słonecznych.
10. Źródłem prądu wykorzystywanym w motoryzacji jest
a) dynamo i akumulator.
b) akumulator i rozrusznik.
c) alternator, prądnica.
d) generator prądu.
11. Najwięcej energii odnawialnej jest wytwarzanej z
a) energii ropy naftowej.
b) energii węgla.
c) energii słonecznej.
d) energii spadku wody.
12. Prąd przemienny z języka angielskiego oznaczmy
a) AC.
b) BC.
c) CD.
d) DC.
13. Prąd stały z języka angielskiego oznaczamy
a) DC.
b) AC
c) DA.
d) AD.
14. Elektroliza to
a) wodny rozpad kwasu.
b) rozkład chemiczny powstający przy przepływie prądu elektrycznego przez elektrolit.
c) przepływ elektronów.
d) łączenie atomów.
15. Ogniwo elektrolityczne to
b) dwie elektrody zanurzone w elektrolicie.
c) dwie elektroda zanurzona w destylacie.
d) trzy elektrody zanurzone w elektrolicie.
e) dwie elektrody zabudowane w obudowie ebonitowej.
16. Akumulator o napięciu 24 V składa się z ogniw
a) 3.
b) 10.
c) 12.
d) 8.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
17. Siła elektromotoryczna naładowanego akumulatora 24 V wynosi
a) 23,2 V.
b) 21,7 V.
c) 24,0 V.
d) 25,2 V.
18. Wadą akumulatorów ołowianych jest
a) duża prąd rozruchowy.
b) ryzyko wycieku kwasu siarkowego.
c) waga akumulatora.
d) stała wartość napięcia.
19. Obwody elektryczne dzielimy na
a) obwody prądu przemiennego i stałego.
b) obwody cyfrowe i analogowe.
c) obwody liniowe i cyfrowo zmienne.
d) obwody nieliniowe.
20. Obwody dzielimy ze względu na rodzaj połączenia elementów na
a) mieszane i proste.
b) zamknięte i rozwarte.
c) szeregowe, równoległe i szeregowo - równoległe.
d) otwarte i zamknięte.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Analizowanie obwodów elektrycznych i elektronicznych
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Bartodziej G.: Aparaty i urządzenia elektryczne. WSiP, Warszawa 2000
2. Chochowski A.: Elektrotechnika z automatyką. WSiP, Warszawa 1996
3. Chochowski A.: Elektrotechnika z automatyką ćwiczenia. WSiP, Warszawa 1996
4. Instrukcja obsługi ciągnika Newholand TL90. Warszawa 2005
5. Orlik W.: Egzamin kwalifikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach. WiHK
„Kabe”, Krosno 2003
6. Rączkowski B.: Bhp w praktyce. ODDK, Gdańsk 2006
7. Sokolnik J.: Elektrotechnika samochodowa. WSiP, Warszawa 1999
8. www.pl.wikipedia.org.:
9. www.cocodive.pl
Czasopisma:
−
Agroserwis,
−
Farmer,
−
Technika rolnicza – poradnik rolniczy
Literatura metodyczna:
1. Dretkiewicz – Więch J.:ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITE, Radom 2000