background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

 
Zuzanna Sumirska  
 
 
 
 
 
 
 
 

Projektowanie fryzur 514[02].Z2.05 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Anna Uss-Wojciechowska 
mgr Ewa Kurlej-Bielak 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modu

 

łowej  514[02].Z2.05, 

„Projektowanie  fryzur”,  zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  technik 
usług fryzjerskich. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1.  Style i typy fryzur 

11 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 

5.2.  Komunikacja z klientem podczas projektowania fryzur 

18 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

18 

 

5.3.  Stylizacja fryzur 

21 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

21 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

 

7.  Literatura 

40 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Projektowanie fryzur”, który będzie 

pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności.  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych, 

− 

sprawdzian  osiągnięć  –  przykładowy  zestaw  zadań.  Pozytywny  wynik  sprawdzianów 
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[02].Z2.02 

Stosowanie

 

żnych

 

form kszta

łtowania fryzur  

514[02].Z2.03 

Stosowanie

 

form kolorystycznych 

514[02] Z2.04 

Wykonywanie rysunków technicznych fryzur 

514[02].Z2.01 

Charakteryzowanie rozwoju rzemios

ła  

i sztuki fryzjerskiej

 

514[02].Z2 

Stylizacja fryzur  

514[02].Z2.05 

Projektowanie fryzur  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

analizować wybrane fragmenty tekstu, 

 

wykonywać proste schematy i rysunki, 

 

wykorzystać posiadaną wiedzę ogólną o kształtach i kolorach, 

 

posługiwać się podstawowymi wiadomościami z zakresu stylizacji,  

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z aktywizujących i praktycznych metod nauczania,  

 

planować racjonalne wykorzystywanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń, 

 

przestrzegać zasad higieny oraz przepisów bhp i ppoż. podczas świadczenia usług.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować współczesne style fryzjerskie, 

– 

scharakteryzować kolorystyczne typy urody, 

– 

dokonać analizy wyglądu klienta, 

– 

przeprowadzić rozmowę z klientem, 

– 

określić styl fryzury i ubioru, 

– 

określić kształt głowy i twarzy, 

– 

określić typ kolorystyczny urody, 

– 

uwzględnić typ urody, kształt głowy i twarzy w projektowaniu fryzury,  

– 

dobrać rodzaj fryzury do typu urody i osobowości, 

– 

udzielić klientowi porady w zakresie doboru formy kolorystycznej, 

– 

dobrać makijaż do urody, fryzury, ubioru oraz okoliczności, 

– 

określić metody stylizacji fryzur, 

– 

scharakteryzować zasady upiększania fryzur, 

– 

określić dodatki fryzjerskie, 

– 

scharakteryzować wyroby z włosów, 

– 

zastosować specjalistyczne programy komputerowe do projektowania fryzur. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Stylizacja fryzur 514[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Projektowanie fryzur 514[02].Z2.05 

Temat: 

Style i typy fryzur. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności rozpoznawania styli i typów fryzur. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyliczyć style fryzur, 

 

scharakteryzować styl klasyczny, sportowy i awangardowy, 

 

scharakteryzować metody badania stanu włosów i skóry głowy, 

 

rozróżnić typy fryzur, 

 

scharakteryzować poszczególne typy fryzur, 

 

dobrać styl i typ fryzury do indywidualnych potrzeb klienta. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w 2-osobowych grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze obrazujące style i typy fryzur, 

 

żurnale i katalogi fryzur, 

 

karty ćwiczeń. 

 
Czas:
  90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu 

 

Scharakteryzowanie  styli  i  typów  fryzur  z  uwzględnieniem  z  uwzględnieniem  cech 
w wyglądzie oraz warunków otoczenia danej osoby – pokaz z objaśnieniem. 

4.  Ćwiczenia praktyczne:  

 

rozdanie materiałów do realizacji ćwiczeń w formie indywidualnej. 

 

w  początkowej  fazie  pracy  uczniowie  zapoznają  się  z  materiałem  merytorycznym 
dołączonym do kart ćwiczeń następnie przystępuje do rozwiązania zadań,  

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań,  

 

po  wykonaniu  ćwiczeń  uczeń  porównuje  swoje  odpowiedzi  i  rozwiązania  
z opracowaniami przygotowanymi przez koleżanki/ kolegów, 

 

uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
6.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
7.  Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów  fryzjerskich 

wiadomości na temat rodzajów makijażu. Opisy przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Stylizacja fryzur 514[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Projektowanie fryzur 514[02].Z2.05 

Temat:  Projektowanie fryzury dobranej do indywidualnych cech klienta. 

Cel ogólny:  Kształtowanie 

umiejętności 

stylizowania 

projektowania 

fryzury 

odpowiadającej indywidualnym cechom klienta. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić kolorystyczny typ urody klienta, 

 

określić proporcje sylwetki klienta, 

 

określić kształt twarzy i elementów twarzy klienta, 

 

scharakteryzować zasady stylizacji fryzur, 

 

zaprojektować fryzurę odpowiadającą indywidualnym cechom klienta. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualnie, 

 

w 2-osobowych grupach. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzorniki kolorystycznych typów urody, 

 

palety farb fryzjerskich, 

 

żurnale i katalogi fryzur, 

 

karty ćwiczeń. 

 
Czas:  180 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu. 
4.  Scharakteryzowanie  zasady  stylizacji  fryzur  z  uwzględnieniem  etapów  określania  cech 

osobniczych klienta, elementów kształtowania fryzur oraz zasad doboru kształtu  fryzury 
do indywidualnych cech klienta– pokaz z objaśnieniem oraz instruktaż. 

5.  Ćwiczenia praktyczne  

 

rzdanie materiałów do realizacji ćwiczeń w formie indywidualnej, 

– 

w  początkowej  fazie  pracy  uczniowie  zapoznają  się  z  materiałem  merytorycznym 
dołączonym do kart ćwiczeń następnie przystępuje do rozwiązania zadań, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań,  

– 

po  wykonaniu  ćwiczeń  uczeń  porównuje  swoje  odpowiedzi  i  rozwiązania  
z opracowaniami przygotowanymi przez koleżanki/ kolegów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

– 

podzielenie  uczniów  na  2-osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 
jeden uczeń jest modelem, drugi opracowuje projekt fryzury,  

– 

uczniowie wykonują ćwiczenie,  

– 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań. 
w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia,  

– 

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

6.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
7.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
8.  Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów 

kosmetycznych wiadomości na temat: wyrobów perukarskich. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Style i typy fryzur 
 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij zdania: 

 
Styl to zespół ……………………………………………., które wpływają na to, jak postrzega 
się  konkretną  osobę.  Styl  może  charakteryzować  całą  ……………………………  społeczną 
lub ………………………  indywidualne. W danym środowisku zawodowym, styl tworzy się 
przez    dobór  odpowiedniej  …………………………..  czy  stroju,  zależnych  od    charakteru 
………………... . Aktualne trendy fryzur charakterystyczne są dla ………………………….. 
Elementy  kształtowania  fryzur  wpływają  na  …………………………………….……... 
fryzury.  ……………………………………………...  ma  zasadniczy  wpływ  na  pojęcie 
symetrii  fryzury.  Gładka  powierzchnia  włosów  ………………………………..  optycznie 
objętość  fryzury.  Przy  gęstych  włosach  podstawą  jest  dobre  …………………………  . 
Fryzury  wieczorowe  zachowują  prostotę  fryzur  ………………………….  .  Makijaż 
………………………………  powinien być delikatny i naturalny, dobrany do karnacji.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem stylu i typów fryzur (materiał nauczania 4.1.1.), 
2)  uzupełnić zdania, 
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wymień  trzy  podstawowe  elementy  (tzw.  walory),  które  decydują  o  indywidualności 

i niepowtarzalności każdej osoby:   
 
………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………
….……………………………………………………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1., 
2)  wymienić trzy elementy,  
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

długopis,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Nazwij poniższe typy wyglądu/style i opisz czym się charakteryzują.  

 

A.  

B

 

 
A.…………………………………………………………………..………………………….…
……………………………………………………………………..…………………………….
……………………………………………………………………...……………………………
……………………………………………………………………...……………………………
….…………………………………………………………….………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

B.…………………………………………………………………………..………………….…
……………………………………………………………………………..…………………….
……………………………………………………………………………...…………………… 
………………………………………………………………………………………………...…
………………………………………………………………………………………………..… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1., 
2)  rozpoznać style na poszczególnych rysunkach, 
3)  sporządzić w wykropkowanym miejscu opisy rysunków zgodnie z poleceniem, 
4)  porównać swoją pracę z opracowaniami koleżanek/ kolegów, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

długopis,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
Ćwiczenie 4 

Korzystając z wiedzy o powstawaniu trendów opisz krótko poniższe fryzury.  

A.

  B.

  C.

  D.

 

 
A.………………………………………………………………...………………………………
………………………………………………………………..………………………………… 
B.…………………………………………………………...……………………………………
……………………………………………………………..…………………………………… 
C.………………………………………………………………...………………………………
…………………………………………………………………..……………………………… 
D.………………………………………………………………..……………………………… 
……………………………………………………………………..…………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1., 
2)  odpowiedzieć  pisemnie  w  wykropkowanym  miejscu  na  polecenie  zawarte  w  treści 

ćwiczenia,  

3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

długopis,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Przyporządkuj  przy  pomocy  liter  poniższe  gamy  kolorystyczne  typom  kolorystycznym 

urody zawartym w tabeli. Opisz w tabeli typy urody.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A                                                  B                                        C                                      D  
 

Nazwa typu urody 

Opis typu urody 

Gama /właściwa litera 

Wiosna  

 

 

Lato  

 

 

Jesień  

 

 

Zima  

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1., 
2)  rozpoznać typy kolorystyczne/gamy, 
3)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem zawarte w treści ćwiczenia,  
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenia 6 

Na podstawie przedstawionych 4 grup rysunków i zdjęć rozpoznaj  i  scharakteryzuj typy 

fryzur.  

A

       

         

 

 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

B. 

        

      

 

 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

C.   

              

          

 

 
…………………………………………………………………………………..………………
…………………………………………………………………………………..………………
………………………………………………………………………………….……………… 
 

D. 

          

        

 

 
……………………………………………………………………………………..……………
………………………………………………………………………………..…………………
………………………………………………………………………………………………… 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1.,  
2)  rozpoznać typy fryzury, 
3)  wypełnić wykropkowane miejsca zgodnie z poleceniem zawartym w treści ćwiczenia,  
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

długopis,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.2.  Komunikacja z klientem podczas projektowania fryzur 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wypełnij wykropkowane miejsca: 

prawidłowej 

komunikacji 

ważną 

rolę 

odgrywa 

znajomość 

cech 

…………………………….. klientów. W doborze odpowiedniego uczesania liczy się wiedza 
fryzjera na temat zasad ……………………… fryzur, ………………………………… fryzur 
i  ………………………..  włosów.  Celem  komunikacji  jest  wyznaczenie  optymalnego  dla 
klienta  ………………………..  usługi.  Komunikacja  może  być  ……………………………  
i  ………………………………..  .  Wszelkie  czynności  oraz  prowadzenie  rozmowy  należy 
wykonywać, będąc odwróconym w stronę ……………………………….. . Rozmowę należy 
prowadzić  językiem  …………………………………  dla  klienta.  Ważnym  elementem 
otoczenia jest ……………… i dobre ………………………. .  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1.,  
2)  uzupełnić wykropkowane miejsca, 
3)  porównać swoją pracę z opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
4)  przedstawić wyniki.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

długopis,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Zastanów się i napisz, co oznaczają pojęcia: 

 
komunikacja werbalna 
……………………………………………………………..…………………………………… 
……………………………………………………………………...……………………………
………………………………………………………………………..………………………… 
komunikacja niewerbalna 
…………………………………………………………………………...………………………
……………………………………………………………………………..…………………… 
……………………………………………………………………………..…………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1.,  
2)  wpisać w wykropkowane miejsca wyjaśnienie pojęć podanych w poleceniu, 
3)  porównać swoją pracę z opisami koleżanek/ kolegów, 
4)  zaprezentować wyniki.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3  

Dobierzcie  się  w  grupy  2-osobowe  i  przeprowadźcie  rozmowę  wstępną  z  podziałem  na 

role fryzjer / klient. Podczas rozmowy zastosujcie się do zasad dobrej komunikacji. Zwróćcie 
uwagę na popełnione błędy i zanotujcie je w notatnikach.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1.,  
2)  przeprowadzić rozmowę zgodnie z poleceniem, 
3)  zanotować błędy w notatniku,  
4)  porównać swoją pracę z pracami koleżanek/ kolegów, 
5)  zaprezentować wyniki, 
6)  omówić w klasie popełnione błędy.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 4 

Dobierzcie  się  w  grupy  2-osobowe  i  przeprowadźcie  przy  stanowisku  pracy  fryzjera 

rozmowę  na  temat  konkretnego  uczesania  (wybór  fryzur  należy  uzgodnić  z  prowadzącym) 
z podziałem  na  role  fryzjer/klient  przed  lustrem,  z  wykorzystaniem  karty  kolorów 
i grzebienia. Podczas rozmowy zastosujcie się do zasad dobrej komunikacji. Zwróćcie uwagę 
na popełnione błędy i zanotujcie je w notatnikach.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1.,  
2)  przeprowadzić rozmowę zgodnie z poleceniem, 
3)  zanotować błędy w notatniku,  
4)  porównać swoją pracę z pracami koleżanek/ kolegów, 
5)  zaprezentować wyniki, 
6)  omówić w klasie popełnione błędy.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

stanowisko pracy,  

 

grzebień, 

 

karta kolorów,  

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.3.  Stylizacja fryzur 
 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij wykropkowane miejsca opisami poszczególnych czynności.  

 
Stylizując wizerunek człowieka  decyduje się o atrakcyjności jego …………………………., 
którego  podstawowym  elementem  jest  …………………………….  .    Wszelkie  elementy 
w budowie 

człowieka 

można 

podkreślić 

lub 

zatuszować 

przy 

pomocy 

…………………………  fryzury.  Jeżeli  fryzura  tworzy  z  sylwetką  ……………………., 
oznacza,  że  została  źle  dobrana.  W  przypadku  twarzy  trapezowej  polecane  są  fryzury 
z …………………………… 

objętością 

góry. 

Stylizacja 

to 

szereg 

…………………………….  mających  na  celu  uzyskanie  określonego  …………………. 
na włosach. Tresy służą do …………………………………... fryzur. Programy komputerowe 
pomagają określić ………………………….. usługi.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1., 
2)  korzystać z dodatkowych źródeł informacji,  
3)  uzupełnić wykropkowane miejsca, 
4)  porównać swoją pracę opracowaniami koleżanek/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

dostęp do Internetu,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierzcie  się  parami  po  2  osoby,  określcie  wasz  typ  urody  i  zaplanujcie  wizerunek. 

Podczas pracy korzystajcie z palet kolorystycznych. W ocenie klienta wykorzystajcie wyniki 
obserwacji,  wiedzę  na  temat  projektowania  wizerunku,  dostępne  pomoce.  Poszczególne 
elementy projektu wizerunku zanotujcie na formularzu projektowym.  
 
Typ kolorystyczny klienta………………………………………………………………………. 
Cera……………………………………………………………………………………………... 
Kolor oczu………………………………………………………………………………………. 
Naturalny kolor włosów………………………………………………………………………… 
Zastany kolor włosów…………………………………………………………………………... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przewidywany charakter wyglądu w określonym stylu 
………………………………………………………………………………………………… 
Przewidywany kolor włosów 
…………………………..………………………………………………………………………. 
Przewidywany kolor ubioru…………………………………………………………………….. 
Przewidywany kolor makijażu…………………………………………………………………..  
Biżuteria………………………………………………………………………………………… 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1.,  
2)  przeprowadzić wnikliwą obserwację, 
3)  określić typ klienta,  
4)  zaplanować wizerunek klienta,  
5)  uzupełnić wykropkowane miejsca, 
6)  porównać swoją pracę opracowaniami koleżanek/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

palety kolorystyczne, chusty kolorystyczne do projektowania,  

 

przykładowa biżuteria,  

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij tabelę przedstawiając cechy danego typu urody..  

 
Typ klienta 

Kolor oczu 

Naturalny kolor 
włosów 

Nadany kolor 
włosów 

Makijaż i ubiór 

Wiosna  (A) 

 

 

 

 

Lato  (B) 

 

 

 

 

Jesień  (C)  

 

 

 

 

Zima  (D)  

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1.,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją pracę z opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
4)  przedstawić wyniki.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Uzupełnij podane niżej opisy budowy ciała pasującymi do nich opisami fryzur. Postępuj, 

jak na przykładzie.  
 
Budowa ciała drobna i delikatna – fryzura krótka lub do ramion łagodnie otaczająca twarz  
Budowa ciała niska i pulchna – ……………………………………………………………….. 
Budowa ciała o szerokich ramionach – ………………………………………………………..  
Budowa ciała wysoka i/lub pulchna – …………………………………………………………  
Budowa ciała wysoka i szczupła – …………………………………………………………….  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1.,  
2)  uzupełnić wykropkowane miejsca, 
3)  porównać swoją pracę z opracowanymi przez koleżanki/kolegów, 
4)  przedstawić wyniki.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Wybierz dwie osoby – kobietę i mężczyznę. Przeanalizuj aktualny wizerunek, omów jego 

dobre  i  złe  strony,  zaprojektuj  odpowiednią  fryzurę  dla  każdego  modela.  Notatki  wykonuj 
w notatniku.  Zwróć  uwagę  na  następujące  cechy  wizerunku:  głowa,  twarz,  profil,  elementy 
twarzy.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1.,  
2)  wybrać 2 osoby, 
3)  przeanalizować i opisać wizerunki w punktach w/g wzoru,  
4)  porównać swoją pracę z opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
5)  przedstawić wyniki, 
6)  w razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 6 

Na  podstawie  poniższych  zdjęć  wyjaśnij  na  czym  polega  upiększanie  fryzur  bez  użycia 

dodatków fryzjerskich. Nazwij i podpisz formy przedstawione na zdjęciach.  

 

 
………………………………………………………………………………………………… 
 

 

 
………………………………………………………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1.,  
2)  przygotować odpowiedź na zadany problem,  
3)  podpisać zdjęcia,  
4)  zanotować najważniejsze informacje pomocnicze w notesie, 
5)  porównać swoją pracę z opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
6)  przedstawić wyniki.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Projektowanie fryzur” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
a. 2. a, 3. d, 4. b, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. a, 10. d, 11. b, 
12. 
b, 13. c, 14. d, 15. a, 16. c, 17. d, 18. c, 19. c, 20. a.

 

 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić style fryzur 

Rozróżnić fryzury stylu awangardowego 

Rozróżnić style fryzur XX wieku 

Rozróżnić kształty twarzy 

Określić cechy włosów istotne przy doborze 
fryzury 

Wskazać kolorystykę preferowaną przy włosach 
cienkich i delikatnych 

Określić  kolorystykę  włosów  preferowana  przy 
wiosennym typie urody 

Zaproponować kształt fryzury dziennej 

Scharakteryzować fryzury koktajlowe 

10  Rozróżnić fryzurę okolicznościową 

11 

Zaproponować kolorystykę makijażu zależnie od 
pór roku 

12  Rozróżnić kolorystykę makijażu wieczorowego 

13 

Określić zasady przygotowania skóry do 
wykonania makijażu ślubnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

14  Wskazać makijaż sceniczny 

15  Określić zasady komunikacji fryzjera z klientem 

16  Wskazać rodzaje komunikacji 

PP 

17 

Określić czynniki wpływające na dobrą 
komunikację 

PP 

18 

Wskazać elementy otoczenia istotne przy 
komunikacji z klientem 

PP 

19 

Zaproponować kształt fryzury dla osoby o 
drobnej i pulchnej sylwetce 

PP 

20  Wskazać rodzaje peruk 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  projektowania  fryzur.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 
 

Materiały dla ucznia: 

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Style dzieli się na trzy różne grupy 

a)  klasyczny, sportowy, awangardowy. 
b)  klasyczny, wieczorowy, teatralny. 
c)  dzienny, koktajlowy, wieczorowy. 
d)  klasyczny, awangardowy, sceniczny. 
 

2.  Fryzura pokazana na rysunku przedstawia styl 

a)  klasyczny. 
b)  sportowy. 
c)  awangardowy. 
d)  młodzieżowy. 

 

 
3.  Na trzech fotografiach ukazano style fryzur lat 
 

 

 

 

a)  20–30–40/50 – te. 
b)  50–60–70/80 – te. 
c)  współczesne. 
d)  60–70–80/90 – te. 

 
4.  Twarz pokazana na rysunku przedstawia kształt 
 

 

 
a)  okrągły. 
b)  owalny. 
c)  trójkątny. 
d)  podłużny. 
 

5.  Podstawowe cechy włosów ważne przy doborze formy fryzury, to 

a)  kolor, długość, gęstość, tekstura.  
b)  stan włosów, gęstość, długość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

c)  długość, kolor, objętość, tekstura. 
d)  kolor, forma, stan włosów, gęstość. 

 
6.  Przy włosach rzadkich lepiej farbuje się włosy na kolory 

a)  naturalne. 
b)  ciemniejsze od naturalnych. 
c)  bardzo jasne. 
d)  jaśniejsze od naturalnych. 
 

7.  Naturalne kolory włosów dla typu wiosna to 

a)  jasne delikatne blondy, jasne brązy, brązy. 
b)  rudości, miedziano–brązowe, złote blondy i brązy. 
c)  czarny, granatowoczarny, brązowy. 
d)  złoty, lniany blond, złotobrązowe, złotorude. 

 
 

8.  Fryzura na rysunku przedstawia typ 

a)  dzienny. 
b)  koktajlowy. 
c)  artystyczny. 
d)  wieczorowy. 

 

 
9.  Poniższy opis przedstawia fryzurę 
 

………. posiada cechy stylizacji przy średnim stopniu utrwalenia. Przy włosach krótkich 

wyraźnie  podkreśla  się  poszczególne  kosmyki,  przy  włosach  długich  czy  średnio–długich 
wystarczy je pozostawić uczesane, spiąć, związać czy upiąć w klasyczny kok. 

a)  koktajlową. 
b)  dzienną. 
c)  wieczorową. 
d)  awangardową. 

 
10.  Na zdjęciu pokazano fryzurę  

a)  wieczorową. 
b)  koktajlową. 
c)  sportową. 
d)  okazjonalną. 

 

 
 
11.  W zimie kolor pomadki i cieni powinien być 

a)  bardziej matowy niż w lecie. 
b)  jaśniejszy niż w lecie. 
c)  ciemniejszy niż w lecie. 
d)  taki sam, jak jesienią. 

 
12.  W makijażu wieczorowym stosuje się kosmetyki 

a)  matowe i błyszczące. 
b)  błyszczące i brokatowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

c)  tylko błyszczące. 
d)  matowe i transparentne. 

 

13.  Jako dodatkowe utrwalenie makijażu ślubnego stosuje się przed jego wykonaniem 

a)  nawilżenie twarzy. 
b)  mocny podkład. 
c)  ampułki z substancjami czynnymi. 
d)  kapsułki z witaminami. 
 
 

14.  Na zdjęciu poniżej pokazano makijaż 
  

a)  fotograficzny. 
b)  wieczorowy. 
c)  okazjonalny. 
d)  sceniczny. 

 
 

15.  W prawidłowej komunikacji fryzjera z danym klientem ważną rolę odgrywa znajomość  

a)  cech typologicznych klientów. 
b)  podstawowych kształtów fryzur. 
c)  narzędzi fryzjerskich. 
d)  mechanizmów rozmowy. 

 
16.  Komunikacja może być  

a)  przyjemna i nieprzyjemna. 
b)  udana i nieudana. 
c)  werbalna i niewerbalna. 
d)  konstruktywna i niekonstruktywna. 

 
17.  Podstawowe czynniki wpływające na dobrą komunikację to:  

a)  rozmowa, postawa, mimika, kontakt wzrokowy. 
b)  głośny śmiech, wyprostowana postawa. 
c)  szczere spojrzenie, łagodny uśmiech, miłe gesty. 
d)  rozmowa, słuchanie, mimika, kontakt wzrokowy. 

 

18.  Ważnym elementem otoczenia, w którym przebiega komunikacja jest  

a)  kolor ścian i mebli. 
b)  spokojna aranżacja wnętrza. 
c)  lustro i dobre światło. 
d)  dużo przestrzeni wokół stanowiska. 

 
19.  Fryzury krótkie, z cieniowanych włosów pasują do budowy ciała 

a)  drobnej i delikatnej. 
b)  wysokiej i pulchnej. 
c)  drobnej i pulchnej. 
d)  wysokiej i szczupłej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

20.  Peruki, ze względu sposób wykorzystania, można podzielić na  

a)  użytkowe, sceniczne, pokazowe, okazjonalne. 
b)  sceniczne, sztuczne, naturalne. 
c)  dziecięce, młodzieżowe, dla dorosłych. 
d)  filmowe, teatralne, normalne, chorobowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………. 
 

Projektowanie fryzur 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

TEST 2 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Projektowanie fryzur” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. 
, 13. c, 14. d, 15. c, 16. c, 17. d, 18. a, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić pojęcie styl 

Rozróżnić style fryzur 

Wskazać cechy fryzur stylu klasycznego 

Rozróżnić style ubioru 

Oszacować czas trwania trendów mody 

Wskazać fryzurę stylu lat 50 – tych  

Wyjaśnić pojęcie symetrii fryzury 

Rozróżnić kształty twarzy 

Wskazać element decydujący o formie fryzury 

10  Wyjaśnić pojęcie tekstura włosów 

11 

Określić  kolorystykę  preferowana  przy  letnim 
typie urody 

12  Scharakteryzować typ urody zima 

13  Scharakteryzować fryzurę dzienną 

14  Rozróżnić rodzaje makijażu 

15 

Określić czynniki istotne przy wykonywaniu 
makijażu wieczorowego 

16 

Zaproponować fryzurę dla osoby o drobnej i 
delikatnej sylwetce 

PP 

17  Określić cel komunikacji fryzjera z klientem 

PP 

18  Rozróżnić typ urody klienta 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

19  Wskazać efekt stylizacji włosów 

PP 

20  Określić wskazania do stosowania tupetów 

PP 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  projektowania  fryzur.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

1.  Tworzenie stylu oznacza 

a)  wizaż. 
b)  stylizację. 
c)  nadanie formy. 
d)  kierunek projektowania. 

 
2.  Dobór odpowiednich fryzur czy stroju zależy od  charakteru pracy w  

a)  środowisku sportowym. 
b)  subkulturze. 
c)  środowisku artystycznym. 
d)  środowisku zawodowym. 

 

3.  Włosy gładko ułożone i symetryczne charakteryzują styl 

a)  konwencjonalny. 
b)  klasyczny. 
c)  sportowy. 
d)  dzienny. 

 

4.  Przedstawione niżej sylwetki pokazują styl 

a)  awangardowy. 
b)  sportowy. 
c)  wieczorowy. 
d)  artystyczny. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

5.  W historii mody określonymi trendami mody charakteryzuje się  

a)  dana epoka. 
b)  dziesięciolecie. 
c)  każda era.  
d)  współczesność. 

 

6.  Fotografia poniżej pokazuje styl lat  

a)  90–200… 
b)  60–70/80. 
c)  50–60/70. 
d)  40/50. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  Stopień zróżnicowania długości włosów w obrębie jednej fryzury oznacza 

a)  długość włosów. 
b)  fakturę włosów. 
c)  strukturę fryzury. 
d)  symetrię fryzury. 

 

8.  Jaki kształt twarz przedstawia rysunek poniżej 

a)  okrągły. 
b)  kwadratowy. 
c)  owalny. 
d)  trapezowy. 

 

 
 

9.  Długość włosów wpływa na 

a)  objętość fryzury. 
b)  fakturę fryzury. 
c)  formę fryzury. 
d)  wielkość fryzury. 

 
10.  Tekstura włosów, określa  

a)  rodzaj powierzchni włosów. 
b)  kształt fryzury. 
c)  strukturę fryzury. 
d)  kolor fryzury. 

 
11.  Pokazana poniżej gama kolorystyczna określa typ 

a)  wiosny. 
b)  lata. 
c)  jesieni. 
d)  zimy. 

 

 
 
 
 
 

12.  Typ zimy, to  

a)  jasna i oliwkowa cera. 
b)  jasna i śniada cera. 
c)  jasna cera. 
d)  ciepła złocista cera.  

 

13.  Fryzura charakteryzująca się delikatną stylizacją to fryzura  

a)  koktajlowa. 
b)  naturalna. 
c)  dzienna. 
d)  sportowa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

14.  Poniższe zdjęcie przedstawia makijaż  
 
 

a)  ślubny. 
b)  okolicznościowy. 
c)  wieczorowy. 
d)  dzienny. 

 

 
 
15.  Podczas wykonywania makijażu wieczorowego najważniejsze to  

a)  kosmetyki. 
b)  lustro. 
c)  światło. 
d)  pomysł. 

 
16.  Dla osoby o drobnej i delikatnej budowie ciała poleca się fryzury  

a)  krótkie z cieniowanych włosów. 
b)  o dużej objętości. 
c)  sięgające ramion, łagodnie otaczające twarz.  
d)  z objętością, puszyste lub w loczkach.  

 
17.  Celem w każdej komunikacji fryzjera z klientem jest wyznaczenie  

a)  odpowiedniej pielęgnacji włosów.  
b)  właściwego strzyżenia. 
c)  optymalnej dla klienta formy fryzury. 
d)  optymalnego dla klienta kierunku usługi. 

 

18.  Przedstawiony poniżej wizerunek przedstawia typ kolorystyczny  

a)  lata. 
b)  zimy. 
c)  jesieni. 
d)  wiosny. 

 

 
 
 
 
 

19.  Efekt projektu fryzury i stylizacji włosów dotyczy  

a)  formy i koloru włosów.  
b)  długości włosów. 
c)  kształtu fryzury. 
d)  struktury włosów. 

 
20.  Tupet stosuje się w przypadku  

a)  łysiny. 
b)  przerzedzonych włosów. 
c)  włosów z problemami.  
d)  stylizacji.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Projektowanie fryzur 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

7.  LITERATURA 
 

1.  Pr.  zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej,  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U.” 

SUZI”, Warszawa 2005 

2.  Pr.  zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej,  Stylizacja,  wyd.  PPHU  „SUZI”, 

Warszawa 2004 

3.  Pr. zbiorowa, Stylizacja, wyd. REA, Warszawa 2006 
4.  Z. Sumirska, B. Wach–Mińkowska, Męskie fryzjerstwo, Warszawa 2006 
5.  Pr.  zbiorowa  pod  red.  Z.  Sumirskiej,  Koki  Upięcia  Warkocze,  wyd.  PPHU  „SUZI”, 

Warszawa 2005