background image

___________________________________________________________________________                

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Lidia Mnich

 

 
 
 
 

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich  
743[02].Z2.02

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Jadwiga Rudecka 
mgr inż. Ewelina Śmiszkiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
inż. Lidia Mnich 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[02].Z2.02. 
„Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich”, zawartego w programie nauczania 
dla zawodu kuśnierz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.  Narzędzia i przybory stosowane w kuśnierstwie 

17 

5.2.1. Ćwiczenia 

17 

5.3.  Technika szycia ręcznego 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7. 

Literatura 

 

22 
34 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla 

nauczyciela,  który 

będzie  pomocny 

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

kuśnierz. W poradniku 

zamieszczono: 

  wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

  literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 

jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

  sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 

udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału. Jeżeli  wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając,  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

  pokaz z objaśnieniem, 

  pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

743[02].Z2 

Technologia wytwarzania 
wyrobów futrzarskich

 

743[02].Z2.01 

Dobieranie skór do produkcji 
wyrobów futrzarskich

  

 

743[02].Z2.02 

Użytkowanie maszyn, 

urządzeń i narzędzi 

kuśnierskich 

 

743[02].Z2.03 

 Wykonywanie 

błamów  

ze skór futerkowych 

 

743[02].Z2.04 

Wykonywanie odzieży 

futrzanej

 

 

743[02].Z2.05 
Wykonywanie 

galanterii futrzanej 

743[02].Z2.06 

 Wykonywanie usług 

kuśnierskich 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  mechaniki  i  wytrzymałości 
materiałów,  

− 

klasyfikować maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie, 

− 

wyjaśniać budowę i zasadę działania maszyn szwalniczych: kuśnierskiej, 

− 

określać podstawowe i specjalne wyposażenie maszyn,  

− 

określać parametry techniczne maszyn stosowanych w kuśnierstwie, 

− 

charakteryzować instalacje elektryczne oraz zabezpieczenia przeciwporażeniowe, 

− 

określać podstawowe mechanizmy w maszynie kuśnierskiej i stębnowej, 

− 

odczytywać schematy kinematyczne maszyn, 

− 

określać rodzaje i zastosowanie napędów,  

− 

rozróżniać dodatkowe oprzyrządowanie maszyn szwalniczych, 

− 

charakteryzować maszyny o przeznaczeniu specjalnym, 

− 

charakteryzować urządzenia stosowane w kuśnierstwie, 

− 

charakteryzować maszyny do rozkroju skór, 

− 

charakteryzować maszyny do kosmetyki wyrobów futrzarskich, 

− 

charakteryzować maszyny i urządzenia do warstwowania materiałów, 

− 

rozróżniać maszyny do krojenia nakładów i wykrawania materiałów wykończeniowych, 

− 

rozróżniać rodzaje pras do klejenia materiałów wzmacniających i usztywniających, 

− 

określać rolę zabezpieczeń stosowanych w maszynach i urządzeniach, 

− 

planować czynności związane z obsługą maszyn i urządzeń stosowanych w kuśnierstwie,  

− 

dokonywać regulacji maszyn i urządzeń,  

− 

określać zasady wypełniania dokumentacji eksploatacyjnej maszyn i urządzeń, 

− 

określać zasady przeprowadzania okresowych przeglądów maszyn i urządzeń, 

− 

określać zasady czyszczenia i bieżącej konserwacji maszyn i urządzeń, 

− 

korzystać ze źródeł informacji technicznej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

− 

określić podstawowe funkcje maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w kuśnierstwie, 

− 

dokonać podziału maszyn szwalniczych ze względu na rodzaj tworzonego ściegu, 

− 

scharakteryzować  budowę  i  zasady  działania  maszyn:  szwalniczej,  kuśnierskiej 
i stębnowej,  

− 

określić kryteria doboru maszyn szwalniczych, 

− 

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia do poszczególnych operacji technologicznych, 

− 

dobrać maszyny o przeznaczeniu specjalnym, 

− 

posłużyć się dokumentacją techniczno-ruchową, instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń,  

− 

wyjaśnić zasady doboru igieł i nici maszynowych do rodzaju zszywanych skór, 

− 

dobrać narzędzia i przybory do wykonywania określonych prac kuśnierskich, 

− 

posłużyć się narzędziami i przyborami do obróbki ręcznej materiałów, 

− 

scharakteryzować ściegi ręczne podstawowe, specjalne i ozdobne, 

− 

wykonać ściegi ręczne, 

− 

przygotować maszyny i urządzenia do pracy, 

− 

obsłużyć maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie, 

− 

dokonać regulacji maszyn i urządzeń, 

− 

wykonać szwy maszynowe zgodnie z normą,  

− 

wykonać szycie maszynowe po liniach wzoru o zróżnicowanym stopniu trudności, 

− 

ocenić stan techniczny maszyn i urządzeń, 

− 

dokonać podstawowej konserwacji maszyn i urządzeń, 

− 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej 
podczas użytkowania maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w kuśnierstwie.

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….……………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia wytwarzania wyrobów futrzarskich  
743[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich  

                                                           743[02].Z2.02 

 

Temat: Użytkowanie maszyny kuśnierskiej.  
 
Cel ogólny:
 Obsługiwanie maszyny kuśnierskiej.  
 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

  zastosować przepisy bhp oraz ochrony przeciwpożarowej podczas użytkowania maszyny, 

  określić przeznaczenie maszyny kuśnierskiej,  

  ocenić stan techniczny maszyny, 

  posłużyć się instrukcją obsługi maszyny kuśnierskiej, 

  przygotować maszynę kuśnierską do szycia, 

  uruchomić maszynę kuśnierską,  

  wykonać szew próbny, 

  dokonać regulacji maszyny, 

  dokonać podstawowej konserwacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz objaśnieniem, 

  pokaz z instruktorem, 

 

ćwiczenia praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują indywidualnie lub w grupach 2-osobowych

 
Czas:
 5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne 

  maszyny kuśnierskie, 

  maszyna kuśnierska w przekroju, 

  narzędzia do regulacji maszyn, 

  plansze i katalogi ściegów maszynowych, 

  instrukcja obsługi maszyny kuśnierskiej. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Przygotuj maszynę kuśnierską do szycia i wykonaj próbne szycie.  

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Podanie tematu zajęć. 
2.  Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia. 
 
Faza właściwa 
1.  Rozwinięcie tematu zajęć: 

−  nauczyciel  omawia  zasady  działania  mechanizmów  w  maszynie  kuśnierskiej  

w oparciu o przekrój maszyny lub plansze, 

−  nauczyciel podaje zasady bhp przy pracy na maszynie kuśnierskiej, 
−  wskazuje na zagrożenie wynikające z lekceważenia zasad bhp,  
−  nauczyciel  przeprowadza  pokaz  z  instruktażem,  dotyczący  obsługi  maszyny 

kuśnierskiej. 

2.  Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego: 

  uczniowie pracują indywidualnie lub w grupach 2-osobowych, 

  uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi maszyny kuśnierskiej, 

  uczniowie  w  oparciu  o  instruktaż  nauczyciela  i  instrukcje  obsługi  maszyny  oceniają 

stan techniczny maszyny, 

  przygotowują maszyny do szycia – wkręcają igły dobierają i zakładają nici,  

  uruchamiają maszyny, 

  wykonują próbny szew,  

  dokonują ewentualnie regulacji, 

  nauczyciel obserwuje uczniów w czasie pracy i przeprowadza instruktaż bieżący, 

  uczniowie dokonują podstawowej konserwacji − czyszczenia maszyn po zakończonej 

pracy. 

3.  Prezentacja i analiza ćwiczenia: 

  uczniowie sprawdzają poprawność wykonania ćwiczenia,  

  prezentują wykonanie ćwiczenia,  

  nauczyciel podsumowuje ćwiczenia wskazują jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak 

ich unikać na przyszłość. 

Faza kończąca 
1.  Podsumowanie zajęć: 

   nauczyciel podsumowuje zajęcia i z pomocą uczniów stawia wnioski końcowe, 

  nauczyciel  ocenia  uczniów  na  podstawie  obserwacji  prowadzonej  podczas 

wykonywania zadania , ocenia stopień aktywności i zaangażowania oraz poprawność 
wykonywania zadania, 

  nauczyciel podaje temat następnych zajęć. 

 
Praca domowa 
Wypisz  w  zeszycie  najczęściej  występujące  usterki  w  pracy  maszyny  kuśnierskiej   
i przyczyny ich powstawania. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: uczniowie wypełniają 
ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….……………………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia wytwarzania wyrobów futrzarskich  
743[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

 

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich     

                                                     743[02].Z2.02 

Temat: Ściegi specjalne stosowane w kuśnierstwie.  

Cel ogólny: Wykonywanie ściegów specjalnych.  
 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować ściegi specjalne, 

  określić zastosowanie ściegów specjalnych, 

  wykonać ściegi specjalne. 

 
Metody nauczania−uczenia się: 

  pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują indywidualnie

 
Czas:
 5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze schematów ściegów specjalnych, 

  próbki ściegów, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Zadanie dla ucznia 
Wykonaj ściegi specjalne na kawałkach skór lub na kawałkach materiałów włókienniczych. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Podanie tematu zajęć. 
2.  Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia. 
 
Faza właściwa 
1.  Rozwinięcie tematu zajęć: 

  nauczyciel  charakteryzuje  ściegi  specjalne,  przedstawia  plansze  ze  schematami 

wykonania i próbki wykonanych ściegów specjalnych, 

  nauczyciel demonstruje sposoby wykonywania ściegów, 

  przydziela materiały potrzebne do wykonania zadania, 

2.  Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego: 

  uczniowie pracują indywidualnie, 

  uczniowie wykonują poszczególne ściegi specjalne na kawałkach skór, 

  nauczyciel obserwuje uczniów w czasie pracy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

3.  Prezentacja i analiza ćwiczenia: 

  uczniowie dokonują samooceny ćwiczeń, 

  prezentują wykonanie zadania,  

  nauczyciel podsumowuje ćwiczenia, wskazuje jakie wystąpiły nieprawidłowości.  

 
Faza kończąca 
1. 

Podsumowanie zajęć: 

  nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i zaangażowanie w pracy na podstawie 

obserwacji w trakcie wykonywania ćwiczeń, 

  nauczyciel zadaje pracę domową. 

Praca domowa 
Wykonaj rysunki ściegów specjalnych w zeszycie ćwiczeń. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: uczniowie wypełniają 
ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypisz w zeszycie mechanizmy tworzenia ściegu w maszynie stębnowej i kuśnierskiej. 

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  nauczania  treści  dotyczących  budowy  i  działania  wskazanych 

maszyn, 

2)  wypisać mechanizmy tworzenia ściegu maszyny stębnowej, 
3)  wypisać mechanizmy tworzenia ściegu maszyny kuśnierskiej, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania−uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania,  

 

zeszyt, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 6. 

 
Ćwiczenie2 

Przygotuj maszynę stębnową do pracy.  

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób 

przygotowania maszyny stębnowej do pracy, omówić zakres i techniki wykonania ćwiczenia. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać narzędzia i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zaplanować kolejność czynności przygotowujących maszynę stębnową do szycia, 
3)  przygotować maszynę stębnową do szycia, 
4)  uruchomić maszynę,  
5)  wykonać próbny szew, 
6)  dokonać samooceny.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

maszyna stębnowa,  

     przybory i narzędzia do obsługi maszyny, 

     poradnik dla ucznia, 

     instrukcja obsługi maszyny stębnowej, 

     normy szwów klasyfikacji i oznaczenia szwów, 

     resztki tkanin do wykonywania próbnego szycia,  

     literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj maszynę kuśnierską do szycia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób 

przygotowania  maszyny  kuśnierskiej  do  szycia,  omówić  zakres  i  techniki  wykonania 
ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać narzędzia i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zaplanować kolejność czynności przygotowujących maszynę do szycia, 
3)  przygotować maszynę kuśnierską do szycia, 
4)  uruchomić maszynę,  
5)  wykonać próbny szew, 
6)  dokonać samooceny.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

maszyna kuśnierska, 

 

przybory i narzędzia do obsługi maszyny, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi maszyny kuśnierskiej, 

 

normy szwów, 

 

odpad ze skór futerkowych do wykonywania próbnego szycia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4
 

Wykonaj na maszynie stębnowej próbki dwóch dowolnie wybranych szwów zwykłych. 

Wyboru dokonaj z poniżej przedstawionych schematów szwów. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

 

Rys. do ćwiczenia 3

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  zapoznać się z normami szwów, 
3)  wybrać dwa szwy zwykłe,  
4)  przerysować z norm do zeszytu schematy wybranych szwów, 
5)  wykonać próbki szwów maszynowych,  
6)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  maszyna stębnowa, 

  normy szwów, 

  resztki tkanin z przeznaczeniem wykonania próbek szwów, 

  przybory krawieckie, 

  przybory do rysowania i pisania, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 5 

Zszyj odpad ze skór futerkowych na maszynie kuśnierskiej po liniach prostych, falistych, 

łamanych według rysunku.  

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 4

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel u powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii,  
2)  przygotować  odpad  ze  skór  futerkowych  do  zszywania  –  obrównać  odpad  zgodnie  

z wymogami ćwiczenia, 

3)  pozszywać odpad, 
4)  dokonać samooceny wykonywanych szwów,  
5)  przedstawić wnioski i spostrzeżenia,  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  poradnik dla ucznia, 

  maszyna kuśnierska, 

  odpad ze skór futerkowych, 

  nóż kuśnierski, nożyczki, 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 6 

Oczyść  i  przeprowadź  podstawową  konserwację  maszyny  kuśnierskiej  i  stębnowej  po 

zakończonej pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

wykonania ćwiczenia uczniów uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się kolejność instrukcją obsługi maszyn, 
2)  oczyścić zewnętrzne części maszyn, 
3)  nasmarować maszyny zgodnie z instrukcją obsługi , 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  maszyna kuśnierska, 
−  maszyna stębnowa, 
−  instrukcje obsługi maszyn, 
−  poradnik dla ucznia, 
−  literatura. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.2. Narzędzia i przybory stosowane w kuśnierstwie 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Obrównaj odpad ze skór owczych według określonego szablonu (prostokąt o wymiarach 

60 mm x 40 mm), posługując się nożem kuśnierskim. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  zaprezentować  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej 
pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 
2)  wykonać szablon do obrównywania odpadu,  
3)  dobrać odpad, 
4)  obrysować  szablon  na  odpadzie  zwracając  uwagę  na  ekonomiczne  wykorzystanie 

powierzchni odpadu,  

5)  przygotować nóż kuśnierski, 
6)  wykroić odrysowane elementy, 
7)  dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 
8)  przedstawić wnioski i spostrzeżenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  nóż kuśnierski,  

  przybory do rysowania na skórach, 

  tektura lub preszpan do wykonania wzorniku, 

  stół do krojenia, 

  odpad ze skór owczych kl. II, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Nabij skóry królicze, posługując się narzędziami i przyborami do nabijania skór.  

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  zaprezentować technikę  wykonania  ćwiczenia.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej 
pracy.

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do nabijania skór  futerkowych  zgodnie z zasadami bhp  

i ergonomii, 

2)  wyznaczyć w skórach pręgę grzbietową, 
3)  nawilżyć skóry i złożyć do odleżenia. 
4)  nabić skóry zgodnie z zasadami technologicznymi,  
5)  dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 
6)  przedstawić wnioski spostrzeżenia, 
7)  odstawić skóry do suszenia. 

  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i przybory do nabijania skór, 

 

stół do nabijania, 

 

stół do zwilżania skór, 

 

skóry królicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wytnij  odrysowane  na  papierze  szablony  poszczególnych  elementów  futra,  posługując 

się nożycami.  
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 
2)  odrysować na papierze szablony futra, 
3)  wyciąć  szablony  posługując  się  nożycami,  szczególną  uwagę  zwrócić  na  dokładne 

wycinanie po liniach wklęsłych (np. podkrój pachy )i wypukłych (np. kula rękawa), 

4)  dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 
5)  przedłożyć pracę do oceny.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stół kuśnierski, 

  szablony futra, 

  papier, 

    nożyce, 

  przybory do rysowania, 

    literatura z rozdziału 7. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3 Technika szycia ręcznego 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dobierz przybory kuśnierskie do szycia ręcznego, zademonstruj posługiwanie się nimi. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zademonstrować 

posługiwanie  się  igłą  z  naparstkiem,  omówić  zakres  i  techniki  wykonania  ćwiczenia. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  przyjąć prawidłową postawę przy szyciu,  
3)  zademonstrować sposób posługiwania się igłą i naparstkiem, 
4)  powtórzyć wielokrotne czynności wbijania igły w skórę przy pomocy naparstka. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

  

Środki dydaktyczne: 

 

przybory kuśnierskie: igła, naparstek, 

 

skrawki skór futerkowych, 

 

stanowisko do szycia ręcznego, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj ściegi podstawowe na skrawkach skór lub materiałów włókienniczych.  

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób 

wykonywania  ściegów  podstawowych,  omówić  zakres  i  techniki  wykonania  ćwiczenia. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp i ergonomii, 
2)  przygotować próbki skór lub materiałów do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać ściegi podstawowe w zeszycie ćwiczeń, 
4)  wykonać ściegi podstawowe, 
5)  dokonać samooceny wykonanych ściegów,  
6)  przedłożyć pracę do oceny. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stół do szycia ręcznego, 

  przybory i narzędzia do szycia ręcznego, 

  skrawki skór lub materiałów włókienniczych,  

  nici, 

  poradnik ucznia, 

  literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  ściegi  ręczne  specjalne  na  skrawkach  skór  futerkowych  i  sporządź  rysunki 

ściegów w zeszycie.  
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób 

wykonywania  ściegów  specjalnych,  omówić  jego  zakres    i  techniki  wykonania.  Zapoznać 
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp i ergonomii, 
2)  przygotować próbki skór lub materiałów do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać ściegi specjalne w zeszycie ćwiczeń, 
4)  wykonać ściegi specjalne, 
5)  sporządzić rysunki ściegów w zeszycie, 
6)  dokonać samooceny wykonanych ściegów,  
7)  przedłożyć pracę do oceny. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stół do szycia ręcznego, 

  przybory i narzędzia do szycia ręcznego, 

  kawałki skór lub materiałów włókienniczych,  

  nici do szycia ręcznego, 

  przybory do rysowania, 

  poradnik ucznia, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj ściegi ręczne ozdobne na skrawkach skór lub materiałów włókienniczych.  

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób 

wykonywania  ściegów  ozdobnych,  omówić  jego  zakres    i  techniki  wykonania.  Zapoznać 
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp i ergonomii,  
2)  wypisać ściegi ozdobne w zeszycie ćwiczeń, 
3)  przygotować próbki skór lub materiałów włókienniczych, 
4)  wykonać ściegi ozdobne, 
5)  dokonać samooceny wykonanych ściegów, 
6)  przedłożyć pracę do oceny. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   stół do szycia ręcznego, 

  przybory i narzędzia do szycia ręcznego, 

  skrawki skór lub materiałów włókienniczych,  

  nici, 

  poradnik ucznia,  

  literatura z rozdziału 7. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  maszyn, 
urządzeń i narzędzi kuśnierskich”.  

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18 , 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 8, 16, 19,  są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. a, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. c, 8. b, 9. b, 10. b, 11. a,  
12. c, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać maszyny do zszywania skór 
futerkowych 

Znać urządzenie do dobierania skór 

Znać narzędzie do nabijania skór 

Rozpoznać ścieg wykonywany na maszynie 
kuśnierskiej 

Określić technikę szycia na maszynie kuśnierskiej  

PP 

Wyjaśnić technikę szycia na maszynie kuśnierskiej 

P  

Znać zagrożenia przy krojeniu nożem kuśnierskim 

Określić przyczyny rozchodzenia się zszytych 
krawędzi skór 

PP 

Znać maszyny specjalne stosowane do kosmetyki 
wyrobów 

10  Podać zastosowanie maszyny stębnowej 

b

 

11  Znać przeznaczenie naparstka 

12  Rozpoznać ostrze igły kuśnierskiej 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

13  Rozpoznać ścieg  

14  Znać zastosowanie ściegu okrętkowego 

15  Rozpoznać ścieg ozdobny  

b

 

16  Określić sposób postępowania w przypadku 

zauważenia usterki w pracy maszyny 

PP 

17  Rozpoznać rodzaj ściegu 

18  Podać zastosowanie narzędzi kuśnierskich 

19  Określić skutek zbyt dużego naciągu nici 

w maszynie kuśnierskiej 

PP 

20  Rozpoznać przeznaczenie urządzenia 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  30  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

 

1.  Skóry futerkowe zszywamy na maszynie 

a)  stębnowej. 
b)  pikówce. 
c)  kuśnierskiej. 
d)  zygzakowej. 

 
2.  Urządzenie do dobierania skór to stół 

a)  z uchylnym blatem. 
b)  z blatem perforowanym. 
c)  z blatem szklanym. 
d)  z blatem laminowanym. 
 

3.  Do nabijania skór służy 

a)  radełko. 
b)  grzebień. 
c)  młotek. 
d)  kleszcze kuśnierskie. 
 

4.  Maszyna kuśnierska szyje ściegiem 

a)  zygzakowym.  
b)  stębnowym. 
c)  łańcuszkowym. 
d)  niewidocznym. 
 

5.  Przy zszywaniu skór na maszynie kuśnierskiej należy 

a)  włos wykładać na zewnątrz krawędzi. 
b)  włos wpychać dokładnie pomiędzy zszywane krawędzie.  
c)  wycinać włos.  
d)  zszywać skóry z minimalnie wystającym włosem ponad krawędzie. 
 

6.  Po zakończonym szyciu na maszynie kuśnierskiej ucinamy nić  

a)  przy igle wbitej w zszywane krawędzie skór.  
b)  przy podniesionej stopce. 
c)  przy cofniętym położeniu igły i rozsuniętych tarczach. 
d)  przy igle cofniętej i zaciśniętych tarczach. 
  

7.  Podczas krojenia nożem kuśnierskim występuje zagrożenie 

a)  poparzeniem. 
b)  stłuczeniem. 
c)  skaleczeniem. 
d)  zatruciem. 
 

8.  Rozchodzenie się zszytych krawędzi skór spowodowane jest 

a)  zbyt mocnym naciągiem nici. 
b)  zbyt słabym naciągiem nici.  
c)  zastosowaniem zbyt grubej nici. 
d)  zastosowaniem zbyt cienkiej nici. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  Maszyny specjalne stosowane do kosmetyki wyrobów to  

a)  zgrzewarki. 
b)  maszyny do trzepania. 
c)  krajarki. 
d)  pikówki. 

 
10. Maszyna stębnowa w kuśnierstwie służy do  

a)  zszywania skór futerkowych. 
b)  zszywania materiałów włókienniczych.  
c)  wykonywania dziurek. 
d)  wszywania kołnierzy do futer.  
 

11. Naparstek służy do ochrony palca  

a)  środkowego ręki przy szyciu ręcznym. 
b)  kciuka ręki przy szyciu ręcznym. 
c)  środkowego przy nabijaniu gwoździ. 
d)  kciuka przy wyjmowaniu gwoździ.    
   

12. Ostrze igły kuśnierskiej ręcznej jest 

a)  okrągłe. 
b)  zakończone kulką. 
c)  w kształcie grotu.  
d)  w kształcie stożka. 

 

13. Na rysunku  przedstawiono ścieg  

a)  maszynowy. 
b)  podszyciowy. 
c)  zaciągający podbiciowy. 
d)  polski. 

 
14. Ścieg okrętkowy służy do  

a)  zszywania skór. 
b)  przyszywania tkaniny wzmacniającej. 
c)  tasiemkowania brzgów wyrobu. 
d)  przyszywania watoliny. 
 

15. Do grupy ściegów ozdobnych należy ścieg. 

a)  okrętkowy. 
b)  dziergany. 
c)  polski. 
d)  fastrygowy. 
 

16.  W przypadku zauważenia usterek w pracy maszyny należy 

a)  odłączyć maszynę od prądu i wezwać przełożonego. 
b)  usunąć usterkę. 
c)  wykonać przegląd maszyny. 
d)  wyjąć bębenek. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

 

17. Na rysunku przedstawiono sposób wykonywania ściegu  

a)  okrętkowego.  
b)  polskiego. 
c)  zaciągajacego  prawdziwego. 
d)  rygującego. 
 

18.  Przedstawione na rysunku narzędzia służą kuśnierzowi do 

a)  rozprzestrzeniania skór.  
b)  rozczesywania włosa. 
c)  strzyżenia włosa. 
d)  wyciągania gwoździ. 

 
19.  Zbyt mocny naciąg nici może być przyczyną. 

a)  zrywania nici. 
b)  opuszczania ściegów. 
c)  rozchodzenia się zszytych krawędzi. 
d)  pętelkowania ściegu. 
 

20. Urządzenie przedstawione na rysunku służy do

 

       a)  wieszania czapek i kapeluszy. 
       b)  wieszania futer i kurtek. 
       c)  modelowania nakryć głowy. 
       d)  nabijania czapek i kapeluszy.  

 

 

 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ........................................................................................................................... 
 
 

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich  

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  maszyn, 
urządzeń i narzędzi kuśnierskich”.  

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 18, 19 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 13, 16, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. c, 8. b, 9. b, 10. a, 11. b,  
12. a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. a, 18. b, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić urządzenia stosowane w kuśnierstwie 

Znać rodzaj noża do krojenia skór 

Rozpoznać stół do nawilżania skór 

Znać deski do nabijania skór 

Określić zależność między numerem igły a jej 
wymiarem 

PP 

Wyjaśnić przyczynę przerywania się zszytych 
krawędzi skór wzdłuż ściegu 

P  

b  

Przedstawić konserwację maszyny 

Znać zastosowanie manekinów 

Znać zastosowanie kleszczy 

10  Rozpoznać grupę ściegów ręcznych  

a

 

11  Rozpoznać ściegi ręczne podstawowe 

12  Rozpoznać urządzenia kuśnierskie 

13  Określić rodzaj ściegu na podstawie schematu 

PP 

14  Podać sposób postępowania w przypadku 

zauważenia wyrwanego gniazda wtykowego 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

15  Podać kryteria doboru igły w maszynie kuśnierskiej 

b

 

16  Określić przeznaczenie maszyny pikówki 

PP 

17  Określić przyczyny zrywania nici podczas pracy 

maszyny kuśnierskiej 

PP 

18  Znać przeznaczenie urządzenia kuśnierskiego 

19  Znać przeznaczenie taśmy metrycznej 

20  Określić maszynę szyjącą na podstawie ściegu 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

 
1.  Do urządzeń kuśnierskich zaliczane są 

a)  kleszcze kuśnierskie, nóż kuśnierski. 
b)  stoły do dobierania skór, stojaki, manekiny. 
c)  radełka, nożyce, szablony. 
d)  kleszcze, grzebienie, żelazko. 
 

2.  Skóry futerkowe kroi się nożem 

a)  kuśnierskim. 
b)  ręcznym tarczowym. 
c)  taśmowym.  
d)  stołowym. 
 

3.   Blat stołu do zwilżania skór futer wykonany jest z płyty  

a)   pokrytyej filcem. 
b)   paździerzowej. 
c)   perforowanej. 
d)   laminowanej. 
 

4.   Deski do nabijania skór powinny być wykonane z drewna   

a)  twardego drzew liściastych. 
b)   miękkiego drzew liściastych. 
c)  drzew iglastych. 
d)   sklejkowego 

 

5.  Zależność między numerem igły a jej wymiarami  

a)  wyższy numer - grubsza igła. 
b)  niższy numer - grubsza igła. 
c)  wyższy numer - dłuższa igła. 
d)  niższy numer - dłuższa igła. 
 

6.  Przerwanie się zszytych skór wzdłuż ściegu, spowodowane jest zastosowaniem 

a)  słabych nici 
b)  zbyt gęstego ściegu. 
c)  zbyt mocnych nici. 
d)  za długiej igły. 

 
7.  Konserwacja maszyny polega na 

a)  opuszczeniu stopki i wyłączeniu maszyny.  
b)  wyłączeniu maszyny. 
c)  oczyszczeniu zewnętrznych części maszyny i nasmarowaniu. 
d)  przykryciu pokrowcem. 

 
8.  Manekiny służą do 

a)  wieszania wyrobów gotowych. 
b)  modelowania i wykonywania przymiarek.  
c)  ozdoby pracowni kuśnierskiej. 
d)  prasowania podszewki po uszyciu. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

9.   Kleszcze kuśnierskie służą do 

a)  wkręcania igły do maszyny. 
b)  nabijania skór i wyjmowania gwoździ. 
c)  wieszania skór. 
d)  sortowania skór. 
 

10. Przedstawione na rysunku ściegi należą do grupy ściegów 

a)  ozdobnych. 
b)  specjalnych. 
c)  podstawowych. 
d)  zwykłych. 

 

11. Na rysunku przedstawiono ścieg 

a)  polski. 
b)  okrętkowy. 
c)  kurpiowski. 
d)  krzyżykowy. 

 
12. Przedstawione na zdjęciu urządzenie służy do 

a)  trzepania skór. 
b)  epilowania skór. 
c)  rozciągania skór. 
d)  wytłaczania wzorów na dermie. 
 

13. Na rysunku przedstawiono schemat ściegu maszynowego 

a)  prawidłowego kuśnierskiego. 
b)  prawidłowego stębnowego. 
c)  nieprawidłowego kuśnierskiego. 
d)  nieprawidłowego stębnowego. 

 
14. W przypadku zauważenia wyrwanego gniazda wtykowego ze ściany należy 

a)  przystąpić do naprawy gniazda. 
b)  ostrożnie włożyć wtyczkę maszyny do gniazda. 
c)  zgłosić fakt przełożonemu. 
d)  odciąć dopływ prądu. 

 
15. Dobór numeru igły w maszynie kuśnierskiej zależy od 

a)  długości ściegu maszyny. 
b)  grubości tkanki skórnej. 
c)  grupy rodzajowej skór. 
d)  rodzaju asortymentu. 

 
16. Maszyna pikówka zaliczana jest do maszyn 

a)  podstawowych stosowanych w kuśnierstwie. 
b)  pomocniczych stosowanych w kuśnierstwie. 
c)  krojczych. 
d)  montażowych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

17. Przyczyną zrywania nici podczas pracy maszyny kuśnierskiej jest 

a)  zbyt mocny naciąg nici  
b)  zbyt słaby naciąg nici. 
c)  zbyt gruba igła. 
d)  zbyt cienka igła. 
  

18. Urządzenie przedstawione na rysunku służy do  

a)  suszenia skór. 
b)  wieszania i przewożenia futer. 
c)  wieszania czapek i kapeluszy.  
d)  nanoszenia poprawek w wyrobach kuśnierskich. 

 
19. Taśma metryczna służy do  

a)  kreśleniu linii. 
b)  spinaniu skór. 
c)  wykonywaniu pomiarów. 
d)  wiązaniu skór w komplety. 

 
20. Na rysunku przestawiono ścieg wykonany na maszynie 
      a) stębnowej. 

b) kuśnierskiej. 
c) zygzakowej. 
d) pikowej. 

 
 
       

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ........................................................................................................................... 
  

Użytkowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

 

1.  Białczak  B.:  Maszyny  i  urządzenia  w  przemyśle  odzieżowym.  Podręcznik  dla  ZSZ. 

WSiP, Warszawa1995 

2.  Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo. WSiP, Warszawa 1986. 
3.  Burzyński Cz., Dzieża R., Suliga A., Duda J.: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1986 
4.  Burzyński Cz., Suliga A.: Kuśnierstwo. Część 1. WSiP, Warszawa 1986 
5.  Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa1992.