background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Bożena Stępień 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Charakteryzowanie  produkcji  roślinnej  i  zwierzęcej 
612[01].O1.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Urszula Malinowska 
mgr inż. Mirosław Worobik 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opracowanie  zawiera  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].O1.02 
„Charakteryzowanie  produkcji  roślinnej  i  zwierzęcej”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu pszczelarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Czynniki klimatyczne środowiska 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Gleba jako siedlisko roślin 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Wybrane zagadnienia z produkcji zwierzęcej 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia  

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

26 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania,  np.  pokaz  z  objaśnieniem, 
pokaz z instruktażem, tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych oraz metody projektów. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

612[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

612[01].O1 

Podstawy zawodu 

612[01].O1.02 

Charakteryzowanie produkcji 

roślinnej i zwierzęcej 

i zwierz

ęcej 

612[01].O1.03 

Posługiwanie się 
dokumentacją techniczną 

612[01].O1.04 

Stosowanie przepisów 

ruchu drogowego 

612[01].O1.05 

 Stosowanie technik 

kierowania ciągnikiem 

rolniczym i 

wykonywanie czynności 

kontrolno-obsługowych  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu mechanizacji rolnictwa, 

 

znać podstawowe pojęcia dotyczące gleboznawstwa, chemii, 

 

zastosować zasady eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami BHP, ochrony przeciwpożarowej, 

 

przestrzegać  przepisów  BHP,  ochrony  przeciwpożarowej  podczas  pracy  w  budynkach 
inwentarskich i magazynach, 

 

przestrzegać zasad postępowania z środkami ochrony roślin, nawozami, oraz maszynami 
do uprawy roli, 

 

posługiwać się prostymi narzędziami takimi jak opryskiwacz plecakowy, łopata, waga, 

 

dostrzegać  i  opisywać  związki  między  naturalnymi  składnikami  środowiska, 
człowiekiem i jego działalnością, 

 

umieć posługiwać się prostymi proporcjami matematycznymi, 

 

interpretować wyniki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

użytkować komputer, 

 

współpracować w grupie, 

 

dobrać i zastosować środki ochrony indywidualnej do określonych prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować  czynniki  środowiska  i  ocenić  ich  wpływ  na  wzrost,  rozwój 
i plonowanie roślin uprawnych, 

 

określić wpływ pogody na agrotechnikę i plony roślin uprawnych, 

 

dokonać  analizy  i  interpretacji  bieżących  i  długoterminowych  prognoz  pogody 
podawanych  przez  środki  masowego  przekazu  oraz  zamieszczanych  w  serwerach 
meteorologicznych,  

 

rozpoznać typy gleb i scharakteryzować ich właściwości, 

 

scharakteryzować procesy związane z powstawaniem gleb, 

 

ocenić wpływ właściwości gleby na rośliny, 

 

określić klasy bonitacyjne gleby i kompleksy rolniczej przydatności gleb, 

 

określić rolę człowieka w kształtowaniu siedliska, 

 

scharakteryzować proces degradacji i rekultywacji gleb, 

 

określić czynniki wpływające na rozwój produkcji zwierzęcej w Polsce, 

 

określić cechy charakterystyczne gatunków zwierząt gospodarskich, 

 

określić system identyfikacji zwierząt, 

 

scharakteryzować  zasady  eksploatacji  podstawowych  maszyn  i  urządzeń  użytkowanych 
podczas produkcji roślinnej i zwierzęcej, 

 

zapobiec zagrożeniom wynikającym z niewłaściwej gospodarki wodno-ściekowej, 

 

określić rodzaje i sposoby wykorzystywania niekonwencjonalnych źródeł energii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca   

 

 

 

……………………………………….. 

Modułowy program nauczania:    

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Podstawy zawodu 612[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie  produkcji  roślinnej  i  zwierzęcej 
612[01].O1.02 

Temat: Oznaczanie kwasowości gleby. 

Cel ogólny: Charakteryzować kwasowość gleb. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zdefiniować pojęcie kwasowości gleb, 

– 

rozpoznać kwasowość gleby na podstawie charakterystycznych roślin, 

– 

znać metody pomiaru pH gleby, 

– 

dobrać rośliny w zależności od pH gleby, 

– 

określić kwasowość gleby, 

– 

dobrać odpowiednie metody obniżenia zakwaszenia gleb, 

– 

scharakteryzować przyczyny zakwaszania gleb, 

– 

zmierzyć przy pomocy dostępnych przyrządów pH gleby, 

– 

wykonywać zabiegi mające na celu obniżenie zakwaszenia gleby. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka, 

– 

pokaz z instruktażem,  

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca w grupach. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

zielniki z roślinami lubiącymi gleby kwaśne, 

– 

próbki nawozów wapniowych, 

– 

kwasomierz Helliga, 

– 

indykator. 

 
Przebieg zajęć 
1.  Faza wstępna 

– 

czynności  organizacyjne:  sprawdzenie  listy  obecności,  sprawdzenie  gotowości 
uczniów do zajęć, 

– 

podanie tematu zajęć, 

– 

podanie do zapisania w zeszycie przedmiotowym celu pomiaru kwasowości gleb, 

– 

podział grupy uczniów na zespoły 4–5 osobowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  Faza właściwa 

– 

wykład  nauczyciela  z  elementami  pogadanki  na  temat  zakwaszenia  gleb  w  naszym 
kraju, 

– 

wspólna dyskusja na temat zakwaszania gleb, 

– 

szczegółowe omówienie przyczyn i skutków zakwaszania gleb. 

 
3.  Realizacja zadań 

Praca w grupach 4-5 osobowych 

– 

nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

– 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

– 

pobierają próbki gleby, 

– 

przy pomocy kwasomierza określają pH gleby, 

– 

dokonują pomiaru kwasowości gleby i zapisują wyniki. 

 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

– 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

– 

czy prawidłowo interpretują wyniki, 

– 

czy zachowują zasady bhp. 

 
Zakończenie zajęć. 
– 

uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy interpretują je na forum klasy, 

– 

dyskutują na temat zakwaszenia gleb i metod walki z tym zjawiskiem, 

– 

nauczyciel ocenia pracę każdej grupy. 

 
Praca domowa 

Określ kwasowość gleby w swoim gospodarstwie. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej ucznia po zakończonych zajęciach. 

− 

nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie każdego ucznia, na bieżąco podczas 
dyskusji  i  podczas  wykonywania  ćwiczenia.  Ocenia  także  aktywność  i  zaangażowanie 
ucznia w wykonywane prace.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca   

 

 

 

 

………………………………….. 

Modułowy program nauczania:   

 

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

 

Podstawy zawodu 612[01].01 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie  produkcji  roślinnej  i  zwierzęcej 
612[01].01.02 

Temat: Konserwacja maszyn i urządzeń do zbioru zbóż. 

Cel ogólny: Charakteryzować konserwację maszyn i urządzeń do zbioru zbóż. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

charakteryzować środki stosowane do konserwacji maszyn, 

– 

rozpoznać maszyny i urządzenia do zbioru zbóż, 

– 

dobrać środki do konserwacji maszyn żniwnych 

– 

stosować zasady bhp przy konserwacji maszyn, 

– 

rozpoznać fazę środki do konserwacji, 

– 

konserwować maszyny do zbioru zbóż, 

– 

obliczyć koszty konserwacji maszyn i urządzeń do zbioru zbóż. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka, 

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczeń praktycznych,  

– 

metoda projektu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

pracuje cała grupa. 

 
Czas: 2 godziny zajęć dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

kombajn zbożowy, 

– 

snopowiązałka, 

– 

kosiarka. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjno-przygotowawcze: 

– 

sprawdzenie obecności, 

– 

sprawdzenie wiedzy uczniów. 

 
2.  Faza właściwa: 

– 

pogadanka nauczyciela z elementami pokazu na, temat maszyn i urządzeń do zbioru 
zboża, 

– 

szczegółowe omówienie poszczególnych metod zbioru zbóż, 

– 

prezentacja maszyn do zbioru zbóż, 

– 

przedstawienie sposobów konserwacji maszyn i urządzeń, 

– 

prezentacja smarów do konserwacji maszyn, oraz farb. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

3.  Realizacja ćwiczenia:  

Praca w grupie ćwiczeniowej; 

– 

nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

– 

przydzielenie grupie zadanie, 

– 

zapoznanie się grup przydzielonym zadaniem, 

– 

uczniowie przystępują do wykonania zadania, 

– 

przystępują do przygotowania kombajnu po zakończonym sezonie. 

 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

– 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

– 

czy prawidłowo interpretują wyniki. 

 
Zakończenie zajęć: 
– 

uczniowie przedstawiają wykonaną pracę konserwacyjną, 

– 

dyskutują na forum klasy na temat poszczególnych etapów konserwacji, 

– 

nauczyciel ocenia pracę grupy oraz indywidualnie każdy projekt. 

 
Praca domowa: 

Przedstaw  w  jaki  sposób  konserwowane  są  maszyny  w  twoim  gospodarstwie  po 

zakończonym sezonie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie każdego ucznia, na bieżąco podczas 
dyskusji  i  podczas  wykonywania  ćwiczenia.  Ocenia  także  aktywność  i  zaangażowanie 
ucznia w wykonywane prace.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Czynniki klimatyczne środowiska 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zmierz szybkość wiatru i określ jego kierunek. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z działaniem wiatromierza Wilda, 
2)  zaopatrzyć się w kompas, 
3)  zaplanować tok pracy, 
4)  zgromadzić potrzebne dane, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  określić prędkość wiatru w kilometrach na godzinę, 
7)  dokonać kilku pomiarów w różnych godzinach, 
8)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wiatromierz Wilda, 

 

kompas, 

 

plansza ze skalą Beauforta,  

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Zmierz opady atmosferyczne, oblicz sumy dekadowe ze stacji meteorologicznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  udać się do punktu pomiaru opadów, 
2)  zapoznać się z budową i sposobem zainstalowania deszczomierza, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

3)  porównać cylinder miarowy z menzurką do pomiaru opadów, 
4)  zmierzyć w milimetrach opad z poprzedniej doby przy użyciu cylindra miarowego, 
5)  dokonać obliczeń, 
6)  przestudiować odpowiedni fragment poradnika dla ucznia, 
7)  obliczyć sumy dekadowe ze stacji meteorologicznej, 
8)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

deszczomierz, 

 

menzurka z podziałką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Gleba jako siedlisko roślin 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj odkrywkę glebową w miejscu typowym dla danego terenu lub pola. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
przy posługiwaniu się prostymi narzędziami do badania składu gleb. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykopać odkrywkę glebową do głębokości 150 cm, 
2)  zaznaczyć wszystkie poziomy, które odznaczają się barwą, 
3)  opisać poziomy profilu glebowego, 
4)  zbadać skład granulometryczny, 
5)  zapisać efekty pracy, 
6)  zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz odpowiedzi, 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

szpadel, 

 

znaczniki. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ kwasowość gleby. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać próbki gleby z działki, 
2)  umieścić glebę w zagłębieniu kwasomierza Helliga, 
3)  potraktować glebę indykatorem, 
4)  przechylić kwasomierz i na podstawie koloru płynu i koloru na płytce określić pH, 
5)  zapisać wyniki w arkuszu, 
6)  zaprezentować wyniki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

kwasomierz Helliga, 

 

indykator, 

 

łopatka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Wybrane zagadnienia z produkcji zwierzęcej 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj konserwacji kombajnu zbożowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
przy obsłudze maszyn do zbioru zbóż. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  umyć dokładnie kombajn i wysuszyć, 
2)  dokonać przeglądu technicznego pewnych zespołów, 
3)  dokonać czynności związane z czyszczeniem podzespołów w maszynie, 
4)  zaprezentować efekty pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

kombajn zbożowy, 

 

pomoce czyszczące. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ typ użytkowy krów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
przy obsłudze zwierząt gospodarskich. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie dokonać oględzin cech anatomicznych krowy, 
2)  porównać z opisem znajdującym się w poradniku dla ucznia, 
3)  zapisać wyniki w arkuszu, 
4)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

obora z krowami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie produkcji 
roślinnej i zwierzęcej” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 12, 15, 16, 17,18, 19 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 8, 10, 11, 13, 14, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. d, 6. d, 7. b, 8. d, 9. c, 10. c, 11. d, 
12. c,13. d, 14. d, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b,19. d, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać typy użytkowe bydła 

 

Wskazać udział pogłowia bydła krajowego  
w pogłowiu światowym 

Określić miejsce naszego kraju w europejskim 
pogłowiu bydła 

Określić na podstawie wyglądu typ użytkowy 
bydła 

Określić typy użytkowe bydła 

d

 

Rozpoznać typy użytkowe bydła 

Rozpoznać typ mleczny krów 

Analizować rynek produktów zwierzęcych 

PP 

Klasyfikować produkty uboczne chowu bydła 

10  Charakteryzować sposób odżywiania świń 

PP 

11  Charakteryzować owczarstwo w naszym kraju 

PP 

d

 

12  Określić wydajność rzeźną świń 

13  Prowadzić rozród świń 

PP 

14  Charakteryzować rozród świń 

PP 

15  Objaśnić zasady uboju tuczników 

16  Definiować zasady karmienia tuczników 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

17 

Wykazać znajomość zasady skupu tuczników 

18 

Rozpoznać typy użytkowe koni 

19 

Identyfikować zwierzęta 

20 

Charakteryzować produkty pszczele 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku.  

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Trójkątny kształt ciała mają krowy w typie użytkowym 

a)  mlecznym. 
b)  mięsnym. 
c)  kombinowanym. 
d)  roboczym. 

 
2.  Udział % pogłowia naszego bydła w pogłowiu światowym wynosi 

a)  2%. 
b)  3%. 
c)  0,6%. 
d)  0,2%. 

 
3.  Wśród krajów europejskich, pod względem liczby bydła, zajmujemy miejsce 

a)  1. 
b)  5. 
c)  2. 
d)  8. 

 
4.  Jakiego  typu  użytkowego  jest  krowa,  która  ma  beczułkowatą  budowę,  krótkie  mocne 

kończyny, głęboką klatkę piersiową pojemny brzuch i silnie rozbudowany mostek 
a)  mięsnego. 
b)  mlecznego. 
c)  kombinowanego. 
d)  roboczego. 

 
5.  Zanikającym typem użytkowym bydła jest typ 

a)  mięsny. 
b)  mleczny. 
c)  kombinowany. 
d)  roboczy. 

 

6.  Typ wielokierunkowy bydła to typ 

a)  mięsno – mleczny. 
b)  mleczno – mięsny. 
c)  mięsny. 
d)  mleczno – mięsno - roboczy. 
 

7.  W typie wybitnie mlecznym jest rasa 

a)  simentalska. 
b)  jersey. 
c)  pimontese. 
d)  hereford. 
 

8.  Produkty pozyskiwane od bydła stanowią wartość całej produkcji rolniczej 

a)  45%. 
b)  65%. 
c)  25%. 
d)  10%. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

9.  Podpuszczkę uzyskujemy z żołądków 

a)  krów. 
b)  wolców. 
c)  cieląt. 
d)  byków. 

 
10.  Świnie ze względu na sposób odżywiania uznaje się za 

a)  roślinożerne. 
b)  mięsożerne. 
c)  wszystkożerne. 
d)  odżywiają się zielonkami. 

 
11.  Najwięcej owiec występuje w naszym kraju w 

a)  regionach północnych. 
b)  regionie środkowej Polski. 
c)  górach. 
d)  Polsce wschodniej. 

 
12.  Wydajność rzeźna świń waha się między 

a)  10 do 20%. 
b)  30 do 35%. 
c)  76 do 82%. 
d)  15 do 30%. 

 

13.  Liczba prosiąt odsadzonych od lochy rocznie powinna wynosić 

a)  14 sztuk. 
b)  16 sztuk. 
c)  17 sztuk. 
d)  20 sztuk. 

 
14.  Według nowych dyrektyw locha powinna w okresie użytkowania rozpłodowego wydać 

a)  3 mioty. 
b)  4 mioty. 
c)  5 miotów. 
d)  6 miotów. 

 

15.  Masa ubijanych tuczników powinna wynosić 

a)  powyżej 120 kg. 
b)  130 kg. 
c)  140 kg. 
d)  poniżej 105 kg. 

 
16  Na 1 kg przyrostu masy tucznika zużycie paszy powinno wynieść 

a)  1 kg. 
b)  2 kg. 
c)  do 3 kg. 
d)  powyżej 0,5 roku. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

17.  Mięsność tusz powinna wynosić 

a)  20%. 
b)  30%. 
c)  nie mniej niż 53%. 
d)  42%. 

 
18.  Typ użytkowy konia charakteryzujący się;  jędrnością i suchością tkanek,  lekką  budową, 

długą linią, kończynami dość długimi sprzyjającymi dużej szybkości to typ 
a)  pociągowy. 
b)  wierzchowy. 
c)  juczny. 
d)  wszechstronnie użytkowy. 

 

19.  Na kolczyku znajduje się 

a)  11 znaków. 
b)  12 znaków. 
c)  10 znaków. 
d)  14 znaków. 

 

20.  Źródłem białka dla pszczół jest 

a)  miód. 
b)  kit pszczeli. 
c)  pierzga. 
d)  wosk. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Charakteryzowanie produkcji roślinnej i zwierzęcej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2 

 

Test 

praktyczny 

– 

„próba 

pracy” 

do 

jednostki 

modułowej 

„Charakteryzowanie produkcji roślinnej i zwierzęcej”

 

 

Treść zadania 

Określ  skład  botaniczny  pastwiska,  oceń  ruń,  podziel  pastwisko  i  wyznacz  kwatery,  do 

wypasu bydła mlecznego. 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
podjętych działań praktycznych. 
 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Uczeń  powinien 
wykonać  zadanie  pod  nadzorem  nauczyciela  i  pracownika  odpowiedzialnego  za  zwierzęta 
w gospodarstwie, który zapewni uczniowi: 

− 

możliwość praktycznego wykonania zadania, 

− 

zapoznania się ucznia z pastwiskiem, 

− 

zapoznania się ucznia ze zwierzętami znajdującymi się w gospodarstwie. 
Nauczyciel powinien: 

− 

uzgodnić  z  kierownictwem  i  pracownikiem odpowiedzialnym  za prowadzenie  prac przy 
obsłudze  zwierząt  w  gospodarstwie  rolnym,  możliwość  i  termin  przeprowadzenia 
ćwiczeń, 

− 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy, 

− 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 
przestrzeganie, 

− 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

− 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

− 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

− 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności:  

− 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

− 

zapoznać się z pastwiskiem, 

− 

zapoznać się ze zwierzętami znajdującymi się w gospodarstwie, 

− 

posługując się ramką i kluczem oznaczyć rośliny i wpisać w arkusz roboczy, 

− 

policzyć  rośliny:  trawy,  zioła  i  motylkowe,  obliczyć  %  ich  udział  w  runi  pastwiskowej, 
wpisać do arkusza, 

− 

określić  na  podstawie  składu  botanicznego  wartość  pastwiska  i  ustalić  wartość 
pokarmową zielonki w 1 kg, 

− 

zmierzyć wysokość runi, 

− 

skosić ½ ara pastwiska, zebrać zielonkę na płachtę i zważyć, 

− 

wyliczyć wydajność pastwiska, 

− 

obliczyć wartości pokarmowej pastwiska (MJ i białko), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

− 

obliczyć ile można uzyskać mleka ze skoszonej zielonki, 

− 

obliczyć powierzchnie pastwiska do skarmienia na 1 dzień i ustalić wielkość kwatery, 

− 

sporządzić szkic pastwiska z zaznaczeniem kwater i dróg dopędowych, 

− 

wszystkie wyniki nanieść na arkusz roboczy. 

 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

 
Lp. 

 
Czynności wykonywane przez ucznia 

Punkty 
do 
uzyskania 

Punkty 
przyznane 

1.  Dobranie odzieży ochronnej 

 

zapoznania się z pastwiskiem 

 

zapoznania 

się 

ze 

zwierzętami 

znajdującymi 

się  

w gospodarstwie 

 

4.  Umiejętne  posługiwanie  się  ramką  i  kluczem  do  oznaczania 

roślin 

15 

 

Obliczanie procentowego udziału grup roślin 

15 

 

Obliczanie wydajności pastwiska 

15 

 

Obliczenie wartości pokarmowej pastwiska (MJ i białka)  

20 

 

Sporządzenie  szkicu  pastwiska  (zaznaczenie  kwater  i  dróg 
dopędowych) 

20 

 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba 

uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

75 

dostateczny 

85 

dobry 

95 

bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bac S.: Produkcja roślinna. PWRiL, Warszawa 1999 
2.  Dobrzański B.: Produkcja roślinna. PWRiL, Warszawa 1995 
3.  Sołtysiak U.: Rolnictwo ekologiczne od teorii do praktyki. Ekoland 1993 
4.  Krukowski M.: Hodowla zwierząt. PWRiL, Warszawa 1996 
5.  Waszkiewicz.Cz.: Maszyny rolnicze. WSiP,  Warszawa 1996 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITEE, Radom 2000 
 
Czasopisma: 
– 

Rzepak poradnik dla producentów 

– 

Zboże wysokiej jakości 

– 

Aktualności rolnicze 

– 

Trzoda chlewna