„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI
Anna Rudzińska
Prowadzenie ksiąg rachunkowych 341[02].Z4.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Krystyna Kielan
mgr Jolanta Rychlicka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Katarzyna Maćkowska
Konsultacja:
mgr Andrzej Zych
Korekta:
mgr Joanna Iwanowska
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[02].Z4.04.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
technik ekonomista.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
9
5.1. Podstawowe wiadomości z zakresu rachunkowości
5.1.1. Ćwiczenia
5.1.2. Sprawdzian postępów
9
9
10
5.2. Pojęcie i zakres ksiąg rachunkowych
5.2.1. Ćwiczenia
5.2.2. Sprawdzian postępów
11
11
12
5.3. Istota konta księgowego, budowa i rodzaje
5.3.1. Ćwiczenia
5.3.2. Sprawdzian postępów
13
13
15
5.4. Funkcjonowanie kont bilansowych
5.4.1. Ćwiczenia
5.4.2. Sprawdzian postępów
16
16
18
5.5. Funkcjonowanie kont wynikowych
5.5.1. Ćwiczenia
5.5.2. Sprawdzian postępów
19
19
20
5.6. Kartoteka ilościowo-wartościowa
5.6.1. Ćwiczenia
5.6.2. Sprawdzian postępów
21
21
22
5.7. Podzielność kont
5.7.1. Ćwiczenia
5.7.2. Sprawdzian postępów
23
23
24
5.8. Zestawienie obrotów i sald
5.8.1. Ćwiczenia
5.8.2. Sprawdzian postępów
25
25
26
5.9. Błędy księgowe i sposoby ich poprawiania
5.9.1. Ćwiczenia
5.9.2. Sprawdzian postępów
27
27
28
5.10. Kontrola dokumentów księgowych
5.10.1. Ćwiczenia
5.10.2. Sprawdzian postępów
29
29
31
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
32
7. Literatura
44
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny
w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik ekonomista,
a w szczególności podczas nauki zasad rachunkowości i finansów.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
− cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego.
W podrozdziałach Poradnika dla ucznia pt. „Materiał nauczania” omówiono ogólnie
treści kształcenia dotyczące jednostki modułowej: „Prowadzenie ksiąg rachunkowych”.
Szczegółowe informacje dotyczące ewidencji księgowej, uczeń będzie poznawał na
poszczególnych zajęciach. Poradnik ten ma za zadanie wskazać najistotniejsze wiadomości
z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Przykładowe scenariusze zajęć pomogą Państwu w znalezieniu odpowiedniej metody
przeprowadzenia lekcji. Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi
metodami ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. burzy
mózgów, aktywnego opisu, aktywnego czytania czy rozsypanki. Formy organizacyjne pracy
uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy
zespołowej.
Proponowane ćwiczenia pozwolą sprawdzić wiedzę uczniów i wskazać te tematy, które
sprawiają uczniom najwięcej trudności. Ćwiczenia te mają na celu przede wszystkim nauczyć
uczniów korzystania z Ustawy o rachunkowości, otwierania i zamykania kont, zasad
funkcjonowania kont bilansowych i wynikowych, zakładania kartoteki ilościowo-
wartościowej, prowadzenia analityki do kont syntetycznych, sporządzania zestawienia
obrotów i sald oraz bilansu zamknięcia, poprawiania błędów księgowych za pomocą storna
czarnego i czerwonego, kontrolowania dowodów księgowych oraz wystawiania dokumentów
korygujących.
Po wykonaniu ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swojej wiedzy,
korzystając z pytań zawartych w podrozdziale „Sprawdzian postępów”. Na podstawie
odpowiedzi ucznia, nauczyciel dokonuje oceny jego wiedzy i umiejętności ucznia.
Testy osiągnięć szkolnych uwzględniają wyniki wszystkich metod sprawdzania
stosowanych przez nauczyciela i obejmują cały zakres materiału dotyczący jednostki
modułowej „Prowadzenie ksiąg rachunkowych”.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Prowadzenie ksiąg
rachunkowych” uczeń powinien umieć:
− posługiwać się podstawowymi pojęciami ekonomicznymi oraz pojęciami z zakresu
prawa,
− posługiwać się podstawową terminologią z zakresu rachunkowości,
− korzystać z różnych źródeł prawa, w tym z Ustawy o rachunkowości,
− prowadzić ewidencję zdarzeń gospodarczych,
− rozróżniać typy operacji gospodarczych,
− posługiwać się terminologią dotyczącą aktywów,
− klasyfikować aktywa trwałe i obrotowe,
− identyfikować źródła finansowania,
− sporządzać uproszczony bilans,
− sporządzać dowody księgowe,
− stosować procedury przygotowania dowodów do księgowania,
− dokonywać archiwizacji dowodów księgowych,
− korzystać z różnych źródeł informacji,
− wykorzystywać technologię informacyjną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
− nazwać akt prawny regulujący prowadzenie rachunkowości,
− wyjaśnić pojęcie rachunkowości,
− zdefiniować przedmiot oraz podmiot rachunkowości,
− wyjaśnić funkcję informacyjną, kontrolną, analityczną i dowodową rachunkowości,
− scharakteryzować cechy rachunkowości,
− dokonać podziału rachunkowości ze względu na jej odbiorców,
− omówić nadrzędne zasady rachunkowości,
− nazwać elementy księgi rachunkowej,
− nazwać cechy księgi rachunkowej,
− wyjaśnić elementy księgi rachunkowej,
− nazwać składniki konta księgowego,
− nazwać elementy konta teowego,
− wyjaśnić pojęcie obrotu i salda konta,
− rozróżnić rodzaje kont księgowych,
− obliczyć obroty i salda konta księgowego,
− wyjaśnić zasady funkcjonowania kont bilansowych i wynikowych,
− sporządzić bilans zamknięcia jednostki gospodarczej,
− założyć kartotekę ilościowo-wartościową dla zapasów,
− dokonać podzielności poziomej i pionowej kont księgowych,
− poprawić błędy księgowe za pomocą storna czarnego i czerwonego,
− sporządzić zestawienie obrotów i sald na podstawie sald kont księgowych,
− określić cechy prawidłowego dowodu księgowego,
− sklasyfikować dowody księgowe według różnych kryteriów,
− wyjaśnić istotę kontroli merytorycznej, formalnej i rachunkowej dowodów księgowych,
− dokonać kontroli wewnętrznych i zewnętrznych dowodów księgowych,
− wystawić fakturę korygującą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Temat: Funkcjonowanie kont bilansowych
Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− sklasyfikować konta bilansowe,
− określić zasady funkcjonowania kont aktywnych
,
− określić zasady funkcjonowania kont pasywnych,
− określić zasady funkcjonowania kont aktywno-pasywnych,
− sporządzić bilans zamknięcia.
Metody nauczania–uczenia się:
− wykład,
− ćwiczenia przedmiotowe,
− dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− praca indywidualna,
− praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
− foliogramy przedstawiające funkcjonowanie kont bilansowych i wynikowych,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Czas:
– 90 minut.
Uczestnicy:
– Uczniowie całej klasy.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Podanie celów zajęć.
3. Plan zajęć:
– wstęp – należy wyjaśnić uczniom do czego służą konta bilansowe oraz podać
klasyfikację tych kont, wyjaśnić do ewidencji jakich operacji gospodarczych służą
konta aktywne, pasywne i aktywno-pasywne. Należy omówić zasady funkcjonowania
kont bilansowych, przedstawić graficznie gdzie zapisuje się saldo początkowe kont
aktywnych, pasywnych i aktywno-pasywnych, zwiększenia i zmniejszenia obrotów na
tych kontach oraz salda końcowe,
– uczniowie otrzymują zestaw ćwiczeń z części 5.4.1 poradnika,
– uczniowie rozwiązują ćwiczenie 1, dotyczące funkcjonowania kont aktywnych przy
pomocy nauczyciela, ćwiczenie 2, dotyczące funkcjonowania kont pasywnych
w parach, ćwiczenie 3, dotyczące funkcjonowania kont aktywno-pasywnych
samodzielnie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
– uczniowie z pomocą nauczyciela wykonują ćwiczenie, podsumowujące wszystkie
wiadomości zdobyte podczas zajęć,
– należy rozdać uczniom ćwiczenie do samodzielnej pracy w domu, omówić je, wskazać
dzień, na który zadanie domowe powinno być wykonane.
4. Podsumowanie zajęć:
– uczniowie wyjaśniają pojęcie kont bilansowych, podają ich klasyfikację,
– wyjaśniają funkcjonowanie kont aktywnych, pasywnych i aktywno-pasywnych.
5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
Scenariusz zajęć 2
Temat: Kontrola dowodów księgowych
Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
− podać cechy prawidłowego dowodu księgowego,
− sklasyfikować dowody księgowe,
− wyjaśnić na czym polega kontrola merytoryczna, formalna i rachunkowa dowodów
księgowych,
− dokonać kontroli wewnętrznych i zewnętrznych dowodów księgowych,
− wystawić dokument korygujący.
Metody nauczania–uczenia się:
− wykład,
− ćwiczenia przedmiotowe,
− dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− praca indywidualna,
− praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
− druki dowodów księgowych,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Czas:
– 90 minut.
Uczestnicy:
– Uczniowie klasy w grupach 15 osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Podanie celów zajęć.
3. Plan zajęć:
– wstęp – wyjaśnić uczniom, co to są dowody księgowe i co je odróżnia od dokumentów
księgowych, w jakim celu się je sporządza, podać cechy prawidłowego dokumentu,
sklasyfikować dowody według podmiotu wystawiającego dowód oraz z punktu
widzenia techniki ewidencji, omówić na czym polega kontrola dowodów księgowych
oraz w jaki sposób poprawia się błędy w dowodach wewnętrznych i zewnętrznych,
– uczniowie otrzymują zestaw ćwiczeń z części 5.10.1 poradnika,
– wykonują w dwuosobowych grupach ćwiczenie 1, dotyczące kontroli wewnętrznego
dowodu księgowego (raportu kasowego), czytają uważnie dokument,
– nauczyciel jeszcze raz zwraca uwagę na cechy prawidłowo sporządzonego dowodu
księgowego,
– uczniowie dokonują korekty raportu kasowego, zgodnie z zasadami poprawiania
dowodów wewnętrznych,
– nauczyciel sprawdza poprawione raporty,
– uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenie 2, dotyczące kontroli dowodu
zewnętrznego (faktury), czytają uważnie fakturę,
– zaznaczają błędy w fakturze i wystawiają fakturę korygującą,
– nauczyciel sprawdza faktury korygujące.
4. Podsumowanie zajęć:
– uczniowie wyjaśniają, co to są dowody księgowe, w jakim celu się je sporządza,
– podają cechy prawidłowo sporządzonego dokumentu,
– klasyfikują dowody według podmiotu wystawiającego dowód oraz z punktu widzenia
techniki ewidencji,
– omawiają na czym polega kontrola dowodów księgowych oraz w jaki sposób
poprawia się błędy w dowodach wewnętrznych i zewnętrznych.
5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe wiadomości z zakresu rachunkowości
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie Ustawy o rachunkowości określ, co jest podstawą zapisów w księgach
rachunkowych (podaj rozdział oraz artykuł).
Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uczniom uwagę na sposób interpretacji przepisów prawnych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z ustawą o rachunkowości,
2) zanotować najważniejsze informacje z odnalezionego artykułu.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− ustawa o rachunkowości,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zgodnie z zasadą memoriałową określ w jakich miesiącach będą ujęte:
− przychód w przypadku pierwszym,
− koszt w przypadku drugim.
1. Jednostka gospodarcza sprzedała produkty w październiku, a otrzymała zapłatę
w styczniu następnego roku;
2. Jednostka gospodarcza w grudniu zapłaciła czynsz za wynajem pomieszczeń za przyszły
rok.
Wskazówki do realizacji
Należy wyjaśnić uczniom na czym polega zasada memoriałowa.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić na czym polega zasada memoriałowa,
2) przyporządkować przychód i koszt do odpowiedniego okresu sprawozdawczego.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Środki dydaktyczne:
− ustawa o rachunkowości,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przedsiębiorstwo wyprodukowało 1 000 krzeseł po 20 zł za jedną sztukę. Sprzedało 800
krzeseł po 25 zł za sztukę. Ile wyniósł zysk ze sprzedaży krzeseł?
Wskazówki do realizacji
Należy wskazać zasadę, zgodnie z którą uczeń będzie rozwiązywał zadanie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć ile wyniosły koszty produkcji,
2) obliczyć ile wyniosły przychody ze sprzedaży,
3) obliczyć ile wyniosły koszty uzyskania przychodów,
4) porównując przychody i koszty ich uzyskania ustalić jaki zysk osiągnęło
przedsiębiorstwo ze sprzedaży krzeseł,
5) wskazać zasadę rachunkowości, zgodnie z którą rozwiązał zadanie.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− ustawa o rachunkowości,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
5.1.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) określić akt prawny, regulujący prowadzenie ksiąg rachunkowych,
2) wyjaśnić pojęcie rachunkowości,
3) nazwać przedmiot i podmiot rachunkowości,
4) określić cechy rachunkowości,
5) określić funkcje rachunkowości,
6) dokonać podziału rachunkowości,
7) omówić nadrzędne zasady rachunkowości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.2. Pojęcie i zakres ksiąg rachunkowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaznacz czy zdanie jest prawdziwe (P), czy fałszywe (F):
P F
1. Księgi rachunkowe można prowadzić w walucie europejskiej EURO.
2. Zapisy w dzienniku muszą być kolejno numerowane.
3. Konta księgi głównej dotyczą ewidencji syntetycznej i analitycznej.
4. Konta ksiąg pomocniczych służą uszczegółowieniu zapisów kont księgi
głównej.
5. Inwentarz sporządzają wszystkie jednostki gospodarcze.
Wskazówki do realizacji
Należy pozwolić uczniom korzystać z ustawy o rachunkowości.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie zdania,
2) zaznaczyć znakiem 3 P – jeżeli zdanie jest prawdziwe, F – jeżeli zdanie jest fałszywe.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− zestaw ćwiczeń,
− ustawa o rachunkowości,
− literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dopasuj odpowiednią literę do odpowiedniej cyfry:
Księgi powinny być prowadzone: co oznacza:
1.
2.
3.
4.
rzetelnie
bezbłędnie
sprawdzalnie
na bieżąco
A.
B.
C.
D.
tak, aby możliwe było stwierdzenie
poprawności dokonanych w nich zapisów
aby dokonane w nich zapisy odzwierciedlały
stan faktyczny
gdy pochodzące z nich informacje umożliwiają
terminowe sporządzenie sprawozdań
finansowych
dane powinny być kompletne, pozbawione
błędów formalnych i rachunkowych
Wskazówki do realizacji
Należy pozwolić uczniom korzystać z ustawy o rachunkowości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastanowić się, co oznacza rzetelne, bezbłędne, sprawdzalne i bieżące prowadzenie ksiąg
rachunkowych,
2) połączyć cechy prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych z odpowiadającymi im
definicjami.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− zestaw ćwiczeń,
− ustawa o rachunkowości,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
5.2.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) nazwać elementy księgi rachunkowej,
2) określić do czego służy dziennik,
3) określić, do czego służą konta księgi głównej,
4) określić, do czego służą konta ksiąg pomocniczych,
5) nazwać, jakie jednostki sporządzają inwentarz,
6) omówić, kiedy sporządza się zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej
oraz kont ksiąg pomocniczych,
7) omówić, jakie cechy powinny posiadać księgi rachunkowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.3. Istota konta księgowego, budowa i rodzaje
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Posługując się odpowiednią terminologią, nazwij wskazane strzałką elementy konta
„Materiały”.
Dt Materiały Ct
…………
5 000
680
520
93
710
140
60
…………
…………
6 360
5 357
1 003
…………
…………
Wskazówki do realizacji
Należy uzmysłowić uczniom konieczność posługiwania się fachowa terminologią
z zakresu rachunkowości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) nazwać zapisy po stronie Dt,
2) nazwać zapisy po stronie Ct.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Posługując się odpowiednią terminologią, nazwij wskazane strzałką elementy konta
„Kredyty bankowe”.
Dt Kredyty bankowe Ct
…………
200
3 000
10 000
5 200
300
…………
…………
…………
3 200
12 300
15 500
…………
Wskazówki do realizacji
Należy uzmysłowić uczniom konieczność posługiwania się fachową terminologią
z zakresu rachunkowości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) nazwać zapisy po stronie Dt,
2) nazwać zapisy po stronie Ct.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Ustal i nazwij saldo konta „Kasa”, jeżeli:
− obroty Dt wynoszą 6 200 zł,
− obroty Ct wynoszą 5 300 zł.
Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uczniom uwagę na fakt, że saldo końcowe nie może wyjść ujemne.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odjąć od wyższych obrotów obroty niższe,
2) nazwać saldo konta, zgodnie z zasadą, że saldo konta przyjmuje nazwę wyższych
obrotów.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Przyporządkuj podane konta do odpowiedniej grupy: B – bilansowe, W – wynikowe,
K – korygujące, R – rozliczeniowe:
1. Środki trwałe
2. Długoterminowe aktywa finansowe
3. Umorzenie środków trwałych
4. Rachunki bankowe
5. Kredyty bankowe
6. Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami
7. Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń
8. Wynagrodzenia
9. Rozliczenie niedoborów
10. Materiały
11. Odchylenia od cen ewidencyjnych
materiałów
12. Rozliczenie zakupu
13. Przychody ze sprzedaży materiałów
14. Wartość sprzedanych towarów w cenie
zakupu
15. Usługi obce
16. Zyski nadzwyczajne
17. Kapitały zasadnicze
18. Przychody przyszłych okresów
19. Rozliczenia międzyokresowe kosztów
20. Koszty finansowe
21. Zużycie materiałów i energii
22. Wyroby gotowe
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Wskazówki dla nauczyciela
Należy zwrócić uwagę uczniom, jakie konta zalicza się do kont bilansowych, kont
wynikowych, kont korygujących i kont rozliczeniowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie nazwy kont,
2) zastanowić się jakie konta zalicza się do kont bilansowych, jakie do kont wynikowych,
kont korygujących i kont rozliczeniowych,
3) wpisać obok nazwy konta, symbol oznaczający grupę kont.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− zestaw ćwiczeń,
− Ustawa o rachunkowości,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
5.3.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) zdefiniować konto księgowe,
2)
omówić budowę konta teowego
,
3)
wyjaśnić pojęcie obrotu konta,
4)
wyjaśnić pojęcie salda konta,
5)
nazwać inaczej zapisywanie operacji gospodarczych po stronie Dt,
6) nazwać inaczej zapisywanie operacji gospodarczych po stronie Ct,
7) omówić rodzaje kont księgowych,
8) obliczyć obroty i saldo końcowe konta księgowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.4. Funkcjonowanie kont bilansowych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Saldo początkowe konta „Środki trwałe” wynosi 10 260 zł. Zapisz zmiany na tym koncie,
które wystąpiły na skutek następujących operacji gospodarczych:
1. Zakupiono maszynę o wartości 4 200 zł i przyjęto ją do użytkowania.
2. Przekazano szkole podstawowej nieodpłatnie komputer o wartości 2 400 zł.
3. Wskutek pożaru uległy zniszczeniu maszyny produkcyjne o wartości 1 300 zł.
Wskazówki dla nauczyciela
Należy zwrócić uwagę, czy uczniowie dobrze zapisali salda początkowe, uzmysłowić im,
że od poprawności zapisania sald początkowych zależy poprawność dalszego księgowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapisać saldo początkowe zgodnie z zasadą funkcjonowania kont aktywnych,
2) zapisać zwiększenie po stronie Dt i zmniejszenie po stronie Ct obrotów na koncie
„Środki trwałe”.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Ustal saldo końcowe konta „Kredyty bankowe”, jeżeli saldo początkowe wynosi 17 800
zł oraz w bieżącym okresie wystąpiły poniższe operacje dotyczące konta „Kredyty bankowe”:
1. Zaciągnięto kredyt na spłatę zobowiązań w wysokości 5 000 zł.
2. Spłacono ratę kredytu w wysokości1 000 zł.
Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uwagę, czy uczniowie dobrze zapisali salda początkowe, uzmysłowić im,
że od poprawności zapisania sald początkowych zależy poprawność dalszego księgowania.
Ćwiczenie uczniowie powinni wykonać w parach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapisać saldo początkowe na koncie „Kredyty bankowe” zgodnie z zasadą
funkcjonowania kont pasywnych,
2) zapisać zmiany na koncie „Kredyty bankowe” (zwiększenie obrotów po stronie Ct,
zmniejszenie po stronie Dt),
3) obliczyć obroty po obu stronach konta,
4) porównać obroty Dt i Ct, a różnicę zapisać jako saldo końcowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Saldo początkowe konta „Rozrachunki z pracownikami” wynosi 4 000 zł (Dt) i 7 000 zł
(Ct). W bieżącym okresie wystąpiły następujące operacje gospodarcze:
1. Wypłacono pracownikowi zaliczkę na zakup materiałów w kwocie 1 000 zł.
2. Pracownik zakupił materiały na kwotę 400 zł.
3. Pracownik zwrócił część niewykorzystanej zaliczki o wartości 600 zł.
Ustal salda końcowe na koncie „Rozrachunki z pracownikami”
Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uwagę, czy uczniowie dobrze zapisali salda początkowe, uzmysłowić im,
że od poprawności zapisania sald początkowych zależy poprawność dalszego księgowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć konto „Rozrachunki z pracownikami” zapisując salda początkowe,
2) zapisać zmiany na tym koncie dotyczące należności i zobowiązań,
3) obliczyć obroty po stronie Dt i Ct,
4) porównując obroty po obu stronach konta ustalić saldo końcowe należności i
zobowiązań.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Spółka akcyjna ABC zajmuje się produkcją czapek.
1) Na podstawie uproszczonego bilansu (patrz tabela) otwórz konta.
Aktywa Kwota
(w zł)
Pasywa Kwota
(w zł)
A. Aktywa trwałe
1. Środki trwałe
2. Wartości niematerialne i prawne
B. Aktywa obrotowe
1. Materiały
2. Produkcja w toku
3. Produkty gotowe
4. Kasa
5. Rachunki bankowe
6. Rozrachunki z odbiorcami
180 000
17 000
9 000
2 500
1 500
700
16 000
7 200
A. Kapitały własne
1. Kapitał akcyjny
B. Kapitały obce
1. Kredyty bankowe
2. Rozrachunki z dostawcami
200 000
30 000
3 900
Suma bilansowa
233 900 Suma bilansowa
233 900
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
2) Wpisz zmiany na kontach dotyczące następujących składników bilansu:
a) Środki trwałe zwiększyły się o 10 000 zł. Rachunki bankowe zmniejszyły się
o 10 000 zł.
b) Rozrachunki z odbiorcami zmniejszyły się o 2 000 zł. Kasa zwiększyła się o 2 000 zł.
c) Wartości niematerialne i prawne zwiększyły się o 1 500 zł. Rachunki bankowe
zmniejszyły się o 1 500 zł.
d) Kasa zmniejszyła się o 450 zł. Materiały zwiększyły się o 450 zł.
e) Produkcja w toku zmniejszyła się o 780 zł. Produkty gotowe zwiększyły się o 780 zł.
f) Rozrachunki z dostawcami zwiększyły się o 600 zł. Materiały zwiększyły się
o 600 zł.
g) Kredyty bankowe zwiększyły się o 50 000 zł. Rachunki bankowe zwiększyły się
o 50 000 zł.
h) Rozrachunki z dostawcami zmniejszyły się o 300 zł. Rachunki bankowe zmniejszyły się
o 300 zł.
3) Ustal salda końcowe.
4) Sporządź bilans zamknięcia.
Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uwagę uczniom na poprawność zapisania sald początkowych,
przypomnieć im zasady funkcjonowania kont bilansowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapisać salda początkowe kont aktywnych i pasywnych po odpowiednich stronach,
2) zapisać zmiany w obrotach na kontach,
3) obliczyć obroty kont po stronie Dt i Ct,
4) porównując obroty po obu stronach kont ustalić salda końcowe,
5) sporządzić bilans zamknięcia.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
5.4.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) sklasyfikować konta bilansowe,
2) określić zasady funkcjonowania kont aktywnych,
3) określić zasady funkcjonowania kont pasywnych,
4) określić zasady funkcjonowania kont aktywno-pasywnych,
5) sporządzić bilans zamknięcia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Funkcjonowanie kont wynikowych
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ, w których z podanych zdarzeń gospodarczych występuje koszt, strata, przychód
lub zysk.
1. Sprzedano za gotówkę środek trwały.
2. Otrzymano fakturę od dostawcy za wykonane usługi.
3. Zakupiono materiały (WB).
4. Przekazano w formie darowizny materiały.
5. Spłacono ratę kredytu bankowego.
6. W czasie pożaru uległy zniszczeniu materiały.
7. Otrzymano odszkodowanie za zniszczone materiały.
8. Stwierdzono w magazynie nadwyżkę materiałów.
9. Naliczono wynagrodzenia pracownikom.
10. Wypłacono wynagrodzenia pracownikom.
Wskazówki do realizacji
Należy przypomnieć uczniom, kiedy występuje przychód i zysk, a kiedy koszt i strata.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wpisać do tabeli, które z podanych zdarzeń gospodarczych wskazują na poniesienie
kosztu, straty, przychodu lub zysku.
Nr zdarzenia gospodarczego
Koszt
Strata
Przychód
Zysk
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zapisz na odpowiednich kontach i po odpowiednich stronach następujące koszty
i przychody:
1. Przychody finansowe 1 000 zł.
2. Zużycie materiałów i energii 750 zł.
3. Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia 160 zł.
4. Pozostałe przychody operacyjne 200 zł.
5. Koszty finansowe 600 zł.
6. Zyski nadzwyczajne 700 zł.
7. Pozostałe koszty operacyjne 200 zł.
8. Straty nadzwyczajne 800 zł.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Wskazówki do realizacji
Należy przypomnieć uczniom zasady funkcjonowania kont wynikowych.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) przypomnij sobie zasady funkcjonowania kont kosztów i przychodów i zgodnie z nimi
zapisz po odpowiednich stronach kont koszty i przychody,
2) obliczyć przychody i zyski,
3) obliczyć koszty i straty,
4) ustalić, czy wynik finansowy jest zyskiem czy stratą, odejmując koszty od przychodów.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
5.5.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) nazwać zasady funkcjonowania kont wynikowych,
2) określić, kiedy powstaje zysk netto, a kiedy strata netto,
3) nazwać przykłady kont wynikowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.6. Kartoteka ilościowo-wartościowa
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Firma „CUKIEREK” zajmuje się wyrobem słodyczy. Zapisz w kartotece ilościowo-
wartościowej zmianę stanu materiałów, która nastąpiła w wyniku następujących operacji
gospodarczych:
1. Przyjęto do magazynu 30 kg cukru po 1,50 zł/kg (PZ).
2. Wydano do zużycia 10 kg cukru po 1,50 zł/kg (RW).
3. Rozchód sprzedanego cukru 15 kg po 1,55 zł/kg (WZ).
Wskazówki do realizacji
Do ćwiczenia można wykorzystać gotowe druki lub zadać uczniom sporządzenie
kartoteki na komputerze.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sklasyfikować poszczególne operacje jako rozchód lub przychód,
2) zapisać je w odpowiednim miejscu w kartotece.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− kartoteka ilościowo-wartościowa,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Sklep „MOTYLEK” zajmuje się sprzedażą odzieży sportowej. Zapisz w kartotece
ilościowo-wartościowej zmianę stanu towarów, która nastąpiła w wyniku następujących
operacji gospodarczych:
1. Przyjęto do sklepu 30 par szortów po 15 zł/szt (według raportu sklepowego).
2. Wyksięgowano wartość sprzedanych szortów w ilości10 par po 15 zł/szt.
3. Sprzedano 5 par szortów po 25 zł/szt.
Wskazówki do realizacji
Do ćwiczenia można wykorzystać gotowe druki lub zadać uczniom sporządzeni kartoteki
na komputerze.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sklasyfikować poszczególne operacje jako rozchód lub przychód,
2) zapisać je w odpowiednim miejscu w kartotece.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− kartoteka ilościowo-wartościowa,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
5.6.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) wyjaśnić, w jakim celu stosuje się kartotekę ilościowo-wartościową,
2) określić, z jakich elementów składa się kartoteka ilościowo-wartościowa,
3) zakładać i prowadzić katrtotekę ilościowo-wartościową.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.7. Podzielność kont
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Jesteś właścicielem sklepu spożywczego.
1. Zaproponuj nazwy kont analitycznych do konta „Towary”.
2. Jakie konto analityczne można założyć do konta „Środki trwałe” (podzielność pionowa
kont)?
Wskazówki do realizacji
Uczniowie powinni ustalić asortyment swojego sklepu i wskazać towary, dla których
warto byłoby założyć konta analityczne. Swoją decyzję powinni uzasadnić.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić asortyment swojego sklepu,
2) wypisać nazwy kont analitycznych do konta „Towary”,
3) podać nazwę konta analitycznego w przypadku podzielności pionowej do konta „Środki
trwałe”.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Do których z podanych kont syntetycznych poprowadziłbyś analitykę, gdybyś był
właścicielem zakładu produkującego zabawki?
− Środki trwałe.
− Materiały.
− Towary.
− Rozrachunki z odbiorcami.
− Rachunki bankowe.
− Kredyty bankowe.
− Rozrachunki z dostawcami.
− Rozrachunki z ZUS.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie powinni uzasadnić swój wybór oraz podać nazwy kont analitycznych do
wybranych kont syntetycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastanowić się, do których kont syntetycznych warto prowadzić konta analityczne,
2) zaproponować nazwy kont analitycznych.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
5.7.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) wyjaśnić na czym polega podzielność pozioma kont,
2) wyjaśnić na czym polega pionowa podzielność kont,
3) zaproponować nazwy kont analitycznych do kont syntetycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.8. Zestawienie obrotów i sald
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź zestawienie obrotów i sald na podstawie zapisów na kontach:
Środki trwałe Materiały
Produkcja w toku
800
11
300
80
15
29
70
29
30
811 0
811
395
29
366
99 30
69
Wyroby gotowe
Rozrachunki z odbiorcami
Rachunki bankowe
90
30
80
18
40
15
3
110
40
31
42
15
24
120 0
120
98
58
40
150 122
28
Kapitał zasadniczy
Kapitał
zapasowy Kredyty
bankowe
600
700
42
15
150
0
600
600
0
700
700
57
93
150
Rozrachunki z
dostawcami
Kasa
Długoterminowe aktywa
finansowe
80
31
3
18
11
15
0
80
80
34
29
5
15 0
15
Wskazówki do realizacji
Uczniowie mogą sporządzić zestawienie obrotów i sald na gotowych drukach,
w zeszytach lub na komputerze.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić zestawienie obrotów i sald,
2) wpisać nazwy kont,
3) wpisać obroty i salda końcowe,
4) podsumować salda końcowe.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Ćwiczenie 2
Oblicz salda końcowe kont, mając dane:
Obroty (w zł) Salda
końcowe (w zł)
Lp. Nazwa
konta
Dt Ct Dt Ct
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Środki trwałe
Materiały
Produkty gotowe
Kasa
Rachunki bankowe
Kapitały zasadnicze
(podstawowe)
Rozrachunki z dostawcami
Kredyty bankowe
9 000
3 315
2 250
375
2 550
0
1 200
900
0
300
225
90
1 800
11 700
4 425
1 050
Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uwagę uczniom, że salda końcowe kont są jednocześnie saldami
początkowymi w następnym okresie i od tego uzależnić wpis salda końcowego do
odpowiedniej kolumny (saldo „Dt” lub „Ct”).
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) w przypadku kont aktywnych odjąć obroty Ct od obrotów Dt, wynik wpisać jako saldo
końcowe po stronie Dt,
2) w przypadku kont pasywnych odjąć od obrotów Ct, obroty Dt, wynik wpisać jako saldo
końcowe po stronie Ct,
3) obliczyć sumę sald końcowych.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
5.8.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) wyjaśnić, w jakim celu sporządza się zestawienie obrotów i sald,
2) określić, jak inaczej nazywa się zestawienie obrotów i sald,
3) wyjaśnić, jakie dane zawiera zestawienie obrotów i sald,
4) sporządzić zestawienie obrotów i sald.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
5.9. Błędy księgowe i sposoby ich poprawiania
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W firmie „KORAL”, która prowadzi usługi w zakresie informatyki, w bieżącym okresie
wystąpiły następujące operacje gospodarcze:
1. Sprzedano za gotówkę program komputerowy o wartości 1 000 zł (Dt – Kasa, Ct –
Pozostałe przychody operacyjne).
2. Zakupiono komputer do sprzedaży (WB) o wartości 5 000 zł (Dt – Środki trwałe, Ct –
Rachunki bankowe).
3. Wystawiono fakturę za drukarkę na kwotę 560 zł (Dt – Rozrachunki z odbiorcami, Ct –
Przychody ze sprzedaży towarów).
Operacje te zostały błędnie zaksięgowane, należy dokonać poprawy błędnych zapisów.
Rachunki bankowe
Towary
Środki trwałe
1) 1 000
100 (1
2) 5 000
Kasa
Rozrachunki
z dostawcami
Usługi obce
2) 5 000
560 (3
3) 560
Wskazówki do realizacji
Uczniowie mogą sami wybrać metodę poprawiania błędów księgowych, powinni
uzasadnić swój wybór.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokonane zapisy,
2) dokonać poprawy błędnych zapisów za pomocą storna czarnego lub czerwonego,
3) zapisać poprawne wartości po odpowiednich stronach kont.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Otrzymano fakturę od dostawcy za zakupione materiały na kwotę 5 000. Operację tę
zaksięgowano na koncie „Materiały” po stronie Dt oraz na koncie „Kasa” po stronie Ct.
Popraw błąd za pomocą storna czarnego.
Wskazówki do realizacji
Należy przypomnieć uczniom metodę storna czarnego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć konta „Materiały” i „Kasa”, zapisując na nich dane podane w treści zadania,
2) dokonać korekty za pomocą storna czarnego na koncie „Kasa”,
3) otworzyć odpowiednie konto i dokonać na nim prawidłowego zapisu.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
5.9.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) określić sposoby poprawiania błędów księgowych,
2) wyjaśnić na czym polega poprawianie błędów księgowych za pomocą
korekty,
3) wyjaśnić na czym polega poprawianie błędów księgowych za
pomocą storna czarnego,
4) wyjaśnić na czym polega poprawianie błędów księgowych za pomocą
storna czerwonego,
5) poprawiać błędy księgowe za pomocą storna czarnego,
6) poprawiać błędy księgowe za pomocą storna czerwonego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
5.10. Kontrola dokumentów księgowych
5.10.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sprawdź pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym raport kasowy,
sporządzony na podstawie dowodów KP i KW.
Raport kasowy za okres od 01.09.2005r. do 30.09.2005r.
Nr raportu kasowego RK 9/2005
Lp. Nr
dokumentu
Data Opis
Dt Ct
Kontrahent
Podpis
kontrahent
a
1. KW
1/9/05
02.09
Zaliczka na zakup
materiałów
60,00
Nowak
Adam
2. KP
1/9/05 05.09
Wpłata należności od
firmy X
160,00
Kowalski
Jan
3. KP
2/9/05 16.09
Zwrot zaliczki
15,00
Nowak
Adam
4. KP
3/9/05 27.09
Na wypłatę wynagrodzeń
4 000,00
5. KW
3/9/05
28.09
Lista płac 9/05
1 500,00 Nowak Adam
Obroty
4 160,00
1 585,00
Przeniesienie
z poprzedniego raportu
980,00 900,00
Stan kasy
5 140,00
2 485,00
Wskazówki do realizacji
Należy przypomnieć uczniom, na czym polega kontrola merytoryczna, formalna
i rachunkowa, następnie uczniowie, pracując w parach, zaznaczają błędy
i wyjaśniają na czym one polegają i jak należy je poprawić.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przyjrzeć się dokładnie raportowi kasowemu,
2) odszukać błędy w dowodzie księgowym (czy znajdują się na nim wszystkie informacje,
czy nie ma błędów arytmetycznych itd.),
3) poprawić błędy zgodnie z zasadami poprawiania błędów w dowodach księgowych.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne:
− druki dowodów księgowych wewnętrznych,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Ćwiczenie 2
Sprawdź pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym fakturę wystawioną
przez Hurtownię Sprzętu AGD „ALFA”, wystawioną dla sklepu „BETA” za zakup towarów.
Wskazówki do realizacji
Należy przypomnieć uczniom, na czym polega kontrola merytoryczna, formalna
i rachunkowa. Uczniowie, pracując w parach, zaznaczają błędy i wyjaśniają na czym one
polegają i jak należy je poprawić.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokładnie fakturę,
2) zwrócić uwagę na błędy powstałe podczas wypisywania dokumentu,
3) wystawić fakturę korygującą.
Metody nauczania-uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− faktury oraz faktury korygujące,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
FAKTURA VAT nr 12345/2005
KOPIA/ORYGINAŁ
Data wystawienia: 2005-09-27
Data sprzedaży: 2005-09-27
Termin płatności: 14 dni
Forma płatności: przelew
Sprzedawca
Hurtownia Sprzętu AGD „ALFA”
ul. Jasna 65
71-123 Szczecin
tel/fax: 091-456 78 90
NIP: 851-123-45-67
nr rachunku bankowego: PKO BP O/Szczecin, 1111117778890056123
Nabywca
Sklep „BETA”
ul. Słoneczna 3
70-556 Szczecin
tel/fax: 091-444 55 66
NIP: 852-098-76-54
Lp. Nazwa
towaru Ilość Cena
Wartość
netto
Stawka
VAT
Kwota
VAT
Wartość
brutto
1.
2.
3.
Suszarka do włosów
Toster
Elektroniczna waga kuchenna
5
3
2
53,00
123,00
150,00
265,00
369,00
300,00
22%
7%
22%
58,30
25,83
44,00
323,30
394,83
366,00
Ogółem według stawek VAT:
369,00
565,00
7%
22%
25,83
102,30
394,83
667,30
RAZEM: 934,00
128,13
1
062,13
Do zapłaty: 1 062, 13 zł
Słownie: tysiąc sześćdziesiąt dwa złote, trzynaście groszy
Podpis osoby upoważnionej
do wystawiania faktury VAT
Podpis osoby upoważnionej
do odbioru faktury VAT
.......................................
........................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
5.10.2. Sprawdzian postępów
Tak Nie
Uczeń potrafi:
1) określić cechy prawidłowego dowodu księgowego,
2) określić, kiedy dokument jest dowodem księgowym,
3) określić podział dowodów księgowych z punktu widzenia osoby
4) wystawiającej dowód,
5) określić podział dowodów księgowych z punktu widzenia techniki ewidencji,
6) wyjaśnić na czym polega merytoryczna kontrola dokumentów,
7) wyjaśnić na czym polega kontrola formalna dowodów księgowych,
8) wyjaśnić na czym polega kontrola rachunkowa dowodów księgowych,
9) przeprowadzić korektę dowodów wewnętrznych,
10) przeprowadzić korektę dowodów zewnętrznych
,
11) wystawić fakturę korygującą
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test praktyczny – próba pracy
Test składa się z 6 zadań, z których:
− zadania 1, 2, 5, 6 są z poziomu podstawowego,
− zadania 3, 4 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
− dopuszczający – za sporządzenie bilansu otwarcia oraz określenie rodzajów co najmniej 10
kont,
− dostateczny – za sporządzenie bilansu otwarcia, określenie rodzajów co najmniej 14 kont,
sporządzenie bilansu zamknięcia,
− dobry – za sporządzenie bilansu otwarcia, określenie rodzajów 21 kont, zaproponowanie
kont analitycznych, określenie metody poprawienia błędu w operacji 6, sporządzenie
bilansu zamknięcia,
− bardzo dobry – za sporządzenie bilansu otwarcia, określenie rodzajów 21 kont,
zaproponowanie kont analitycznych, określenie metody poprawienia błędu w operacji 6,
sporządzenie zestawienia obrotów i sald, sporządzenie bilansu zamknięcia.
Klucz odpowiedzi:
1. Aktywa trwałe: 40 000, Aktywa obrotowe: 20 000, Kapitał własny: 45 000, Kapitał obcy:
15 000, Suma bilansowa: 60 000; 2. konta bilansowe – A:1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, P: 6, 9, 10, A-P:
17; konta wynikowe – K: 11, 13, 14, 15, 18, 19, Prz: 12, 16, 20, WF: 21; 3. konta analityczne
do konta „Towary”: „Napoje”, „Słodycze”, „Nabiał”; konta analityczne do konta
„Rozrachunki z dostawcami”: „Mleczarnia MILK”, „Browar SZCZECIN”, „GOPLANA”; 4.
storno czerwone; 6. suma obrotów Dt: 99 700, suma obrotów Ct: 99 700, suma sald kont Dt:
61 000, suma sald kont Ct: 61 000; 7. Aktywa trwałe:40 000, Aktywa obrotowe: 21 000,
Kapitał własny: 47 200, Kapitał obcy: 13 800, Suma bilansowa: 61 000.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
1. Sporządzić bilans otwarcia
C
P
2. Określić rodzaje kont
C
P
3.
Zaproponować konta analityczne do kont „Towary”
i „Rozrachunki z dostawcami”
D PP
4. Określić metodę poprawienia błędu w operacji 6
C
PP
5. Sporządzić zestawienie obrotów i sald
C
P
6. Sporządzić bilans zamknięcia C
P
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
dwutygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z treścią zadania.
4. Część praktyczna sprawdza Twoje umiejętności z zakresu prowadzenia ksiąg
rachunkowych. Zadanie rozwiąż na karcie odpowiedzi.
5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
6. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
7. Pamiętaj, że będziesz oceniany za wszystkie czynności opisane w poleceniach.
8. Na rozwiązanie zadania masz 90 minut.
Powodzenia.
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań,
− karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Zadanie
Na podstawie zapisów na kontach hurtowni artykułów spożywczych:
1) Sporządź bilans otwarcia.
2) Określ rodzaj każdego konta.
3) Zaproponuj konta analityczne do kont „Towary” i „Rozrachunki z odbiorcami”.
4) Określ jaką metodę poprawiania błędów zastosowano w przypadku operacji 6.
5) Sporządź zestawienie obrotów i sald.
6) Sporządź bilans zamknięcia.
Środki trwałe
Długoterminowe
aktywa finansowe
Towary
Materiały
Sp) 30000
3) 1000
300 (12
Sp) 10000
700 (15
Sp) 6000
3000 (3
1500 (9
Sp) 500
6a) 2000
400 (1
2000 (6
2000 (6a
Rozrachunki
z odbiorcami
Rozrachunki
z dostawcami
Kasa
Rachunki bankowe
Sp) 2000
2) 5000
8) 2000
2500 (7
16) 3000
6) 2000
6a) 2000
5000 (Sp
2000 (6a
100 (11
Sp) 3500
13) 150
14) 900
50 (4
Sp) 8000
7) 2500
19) 100
3000 (16
1000 (17
200 (18
Kapitał zasadniczy
Kredyty bankowe
Zużycie materiałów
i energii
Przychody
ze
sprzedaży towarów
45000
(Sp
1000 (5
17) 1000
10000 (Sp
1) 400
400 (20d
20a) 7000
5000 (2
2000 (8
Wartość sprzedanych
towarów w cenie
nabycia
Koszty finansowe
Przychody finansowe
Rozrachunki z tytułu
wynagrodzeń
3) 3000
9) 1500
4500 (20g
18) 200
15) 700
900 (20i
20c) 1000
900 (14
100 (19
700
(10
Wynagrodzenia
Usługi obce
Pozostałe przychody
operacyjne
Wynik finansowy
10) 700
700 (20e
11) 100
100 (20f
20b) 150
150 (13
20d) 400
20e) 700
20f) 100
20g) 4500
20h) 350
20i) 900
7000 (20a
150 (20b
1000 (20c
Pozostałe koszty
operacyjne
4) 50
12) 300
350 (20h
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko…………………………………………………………………….....................
Prowadzenie ksiąg rachunkowych
1. Sporządź bilans otwarcia.
AKTYWA Kwota PASYWA Kwota
Suma bilansowa
Suma bilansowa
2. Określ rodzaj każdego konta (bilansowe: aktywne (A), pasywne (P), aktywno-pasywne
(A-P); wynikowe: koszty (K), przychody (P), wynik finansowy (WF))
Rodzaj konta
Lp. Nazwa
konta
Bilansowe / wynikowe
A, P, A-P / K, P, WF
1.
Środki trwałe
2. Długoterminowe aktywa finansowe
3. Towary
4. Materiały
5.
Rozrachunki z odbiorcami
6.
Rozrachunki z dostawcami
7. Kasa
8. Rachunki
bankowe
9. Kapitał zasadniczy
10. Kredyty
bankowe
11. Zużycie materiałów i energii
12.
Przychody ze sprzedaży towarów
13. Wartość sprzedanych towarów w cenie nabycia
14. Pozostałe koszty operacyjne
15. Koszty
finansowe
16. Przychody
finansowe
17.
Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń
18. Wynagrodzenia
19. Usługi obce
20. Pozostałe przychody operacyjne
21. Wynik
finansowy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
3. Zaproponuj konta analityczne do kont „Towary” i „Rozrachunki z dostawcami”.
Konta analityczne do konta „Towary”:
− ………………………………………………………………………………………………..
− ………………………………………………………………………………………………..
− ………………………………………………………………………………………………..
Konta analityczne do konta „Rozrachunki z dostawcami”:
− ………………………………………………………………………………………………..
− ………………………………………………………………………………………………..
− ………………………………………………………………………………………………..
4. Określ jaką metodę poprawiania błędów zastosowano w przypadku operacji 6
(podkreśl prawidłową odpowiedź).
a) storno czarne,
b) storno czerwone.
5. Sporządź zestawienie obrotów i sald
Obroty Saldo
konta
Lp. Nazwa
konta
Dt Ct Dt Ct
1.
Środki trwałe
2. Długoterminowe
aktywa
finansowe
3.
Towary
4. Materiały
5.
Rozrachunki
z
odbiorcami
6.
Rozrachunki
z
dostawcami
7.
Kasa
8.
Rachunki
bankowe
9. Kapitał
zasadniczy
10.
Kredyty
bankowe
11. Zużycie materiałów i energii
12. Przychody ze sprzedaży
towarów
13. Wartość sprzedanych towarów w cenie nabycia
14. Pozostałe
koszty
operacyjne
15.
Koszty
finansowe
16.
Przychody
finansowe
17. Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń
18.
Wynagrodzenia
19. Usługi
obce
20. Pozostałe
przychody
operacyjne
21. Wynik
finansowy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
6. Sporządź uproszczony bilans zamknięcia
Aktywa Kwota Pasywa Kwota
Suma bilansowa
Suma bilansowa
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Prowadzenie ksiąg
rachunkowych”
Test składa się z 22 pytań, z których:
− zadania 1, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego,
− zadania 2, 3, 4, 5, 16, 17, 18, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za błędną odpowiedź lub jej
brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
− dopuszczający – za odpowiedź na co najmniej 11 pytań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za odpowiedź na co najmniej 13 pytań z poziomu podstawowego,
− dobry – za odpowiedź na 18 pytań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za odpowiedź na co najmniej 20 pytań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.a, 3.a, 4.c, 5.d, 6.a, 7.c, 8.d, 9.a, 10.c, 11.b, 12.a, 13.c, 14.a, 15.b,
16.b, 17.c, 18.c, 19.c, 20.b, 21.b, 22.a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Nazwać główny akt prawny regulujący
prowadzenie ksiąg rachunkowych
A P B
2.
Określić na czym polega funkcja kontrolna
rachunkowości
C PP A
3. Nazwać odbiorców rachunkowości finansowej
A
PP
A
4. Określić do czego służą konta księgi głównej C PP C
5.
Określić co oznacza sprawdzalność ksiąg
rachunkowych
C PP D
6. Nazwać podział kont księgowych A
P
A
7.
Nazwać zapisywanie operacji po stronie Dt
konta księgowego
A P C
8.
Zdefiniować jedną z zasad funkcjonowania
kont aktywnych
A P D
9. Przedstawić przykład konta aktywnego
B
P
A
10. Obliczyć saldo konta „Środki trwałe” C
P
C
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
11.
Zdefiniować jedną z zasad funkcjonowania
kont pasywnych
A P B
12. Przedstawić przykład konta pasywnego
B
P
A
13. Obliczyć saldo konta „Kredyty bankowe”
C
P
C
14.
Przedstawić przykład konta aktywno-
pasywnego
B P A
15. Rozróżniać koszty i przychody
B
P
B
16. Scharakteryzować podzielność pionową kont
C
PP
B
17.
Przedstawić przykład konta analitycznego do
konta „Środki trwałe”
B PP C
18.
Nazwać jakie konta ujmuje się w kartotece
ilościowo-wartościowej
A PP C
19. Scharakteryzować storno czarne
B
P
C
20.
Dokonać podziału dowodów księgowych
z punktu widzenia wystawcy dowodu
B PP B
21.
Określić na czym polega kontrola formalna
dokumentów księgowych
C PP B
22.
Nazwać metodę poprawiania błędów
w dowodach obcych
A P A
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
dwutygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Przygotuj Ustawę o rachunkowości dla każdego ucznia.
4. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu.
5. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
6. Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
7. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test pisemny zawiera 22 pytania i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu prowadzenia
ksiąg rachunkowych.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną odpowiedź
prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź skreślić
i zaznaczyć kółkiem odpowiedź poprawną.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Możesz korzystać z Ustawy o rachunkowości, przygotowanej przez nauczyciela.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu pisemnego masz 45 minut.
Powodzenia.
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− ustawa o rachunkowości,
− karta odpowiedzi.
Zestaw pytań testowych
1. Głównym aktem prawnym, regulującym prowadzenie ksiąg rachunkowych jest:
a) ustawa o rachunkowości z dnia 24 września 1994 r. z późniejszymi zmianami,
b) ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. z późniejszymi zmianami,
c) ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 2000 r. z późniejszymi zmianami,
d) ustawa o rachunkowości z dnia 24 września 2000 r. z późniejszymi zmianami.
2. Funkcja kontrolna rachunkowości polega na:
a) ochronie i zabezpieczeniu mienia,
b) dostarczeniu informacji do podejmowania decyzji,
c) interpretacji danych liczbowych dostarczanych przez rachunkowość,
d) kontroli dowodów księgowych przez biegłego rewidenta.
3. Rachunkowość finansowa:
a) tworzy informacje dla potrzeb odbiorców zewnętrznych,
b) tworzy informacje na potrzeby kierownictwa danej jednostki,
c) daje podstawy do podejmowania decyzji w zakresie przyszłej działalności jednostki,
d) tworzy informacje o kosztach i przychodach w jednostce gospodarczej.
4. Konta księgi głównej służą do:
a) uszczegółowienia kont syntetycznych,
b) zapisywania kolejno dzień po dniu operacji gospodarczych,
c) ujęcia zapisów na kontach przewidzianych w zakładowym planie kont,
d) zapisywania operacji gospodarczych na kontach syntetycznych i analitycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
5. Sprawdzalność ksiąg rachunkowych oznacza, że:
a) dokonane w nich zapisy są zgodne ze stanem faktycznym,
b) dane w nich zawarte są kompletne,
c) dane w nich zawarte są pozbawione błędów,
d) są prowadzone tak, aby możliwe było stwierdzenie ich poprawności.
6. Konta księgowe dzieli się na:
a) konta bilansowe, konta wynikowe, konta korygujące,
b) konta bilansowe, konta aktywne, konta pasywne,
c) konta wynikowe, konta rozliczeniowe, konta rozrachunków,
d) rozliczeniowe, konta wynikowe, konta aktywno-pasywne.
7. Zapisywanie operacji po stronie Dt konta księgowego nazywa się:
a) kredytowaniem konta,
b) uznaniem konta,
c) obciążeniem konta,
d) księgowaniem po stronie Ma.
8. Jedną z zasad funkcjonowania kont aktywnych jest:
a) saldo początkowe zapisuje się po stronie Ct,
b) zwiększenie obrotów zapisuje się po stronie Ct, a zmniejszenie po stronie Dt,
c) saldo końcowe zapisuje się po stronie Dt,
d) zwiększenie obrotów zapisuje się po stronie Dt, a zmniejszenie po stronie Ct.
9. Przykładem konta aktywnego jest konto:
a) „Należności krótkoterminowe”,
b) „Zobowiązania długoterminowe”,
c) „Kredyty bankowe”,
d) „Wynik finansowy”.
10. Ile wyniesie saldo konta „Środki trwałe”, jeżeli saldo początkowe wynosi 2 500 zł,
obroty Dt wynoszą 5 300 zł, obroty Ct wynoszą 2 800 zł:
a) 0 zł,
b) 2 500 zł,
c) 5 000 zł,
d) 10 600 zł.
11. Jedną z zasad funkcjonowania kont pasywnych jest:
a) saldo początkowe konta pasywnego zapisuje się po stronie Dt,
b) zwiększenie konta pasywnego zapisuje się po stronie Ct,
c) zmniejszenie konta pasywnego zapisuje się po stronie Ct,
d) saldo końcowe zapisuje się po stronie Ct.
12. Przykładem konta pasywnego jest konto:
a) „Zobowiązania wobec dostawców”,
b) „Rozrachunki z pracownikami”,
c) „Należności długoterminowe”,
d) „Należności krótkoterminowe”.
13. Ile wyniesie saldo konta „Kredyty bankowe”, jeżeli saldo początkowe wynosi 10 000 zł,
obroty Dt wynoszą 6 000 zł, obroty Ct wynoszą 3 000 zł:
a) 0 zł,
b) 1 000 zł,
c) 7 000 zł,
d) 13 000 zł.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
14. Przykładem konta aktywno-pasywnego jest:
a) konto „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”,
b) konto „Rozliczenie zakupu”,
c) konto „Umorzenie środków trwałych”,
d) konto „Usługi obce”.
15. W którym zdarzeniu występuje koszt:
a) otrzymano fakturę od dostawcy za zakupione materiały,
b) otrzymano fakturę od dostawcy za wykonane usługi,
c) wystawiono fakturę odbiorcy za sprzedane materiały,
d) wystawiono fakturę odbiorcy za wykonaną usługę.
16. Podzielność pionowa kont polega na tym, że:
a) konta syntetyczne dzieli się na konta analityczne,
b) część zapisów z jednego konta syntetycznego jest ujmowana na innym koncie
syntetycznym,
c) uszczegółowia się konta syntetyczne,
d) uszczegółowia się konta analityczne.
17. Kontem analitycznym do konta „Środki trwałe”, stosując podzielność poziomą kont,
może być konto:
a) „Umorzenie środków trwałych”,
b) „Amortyzacja”,
c) „Maszyny i urządzenia”,
d) „Środki pieniężne w kasie”.
18. W kartotece ilościowo-wartościowej zapisuje się:
a) przychód i rozchód środków trwałych,
b) przychód i rozchód wartości niematerialnych i prawnych,
c) przychód i rozchód materiałów,
d) przychód i rozchód aktywów finansowych.
19. Storno czarne polega na tym, że:
a) skreśla się błędny zapis i obok wpisuje poprawny,
b) błędny zapis poprawia się przy użyciu liczb ujemnych po tej samej stronie konta, na
której wystąpił,
c) błędny zapis powtarza się po przeciwnych stronach konta przy użyciu liczb dodatnich,
d) błędny zapis powtarza się po przeciwnych stronach konta przy użyciu liczb ujemnych.
20. Z punktu widzenia wystawcy dowodu, dowody księgowe dzieli się na:
a) źródłowe i wtórne,
b) wewnętrzne i zewnętrzne,
c) gotówkowe i bezgotówkowe,
d) własne i obce.
21. Kontrola formalna dokumentów księgowych polega na:
a) sprawdzeniu, czy wszystkie dane w dokumencie odpowiadają rzeczywistości,
b) sprawdzeniu, czy dokument jest kompletny, czy zawiera wszystkie niezbędne dane,
c) sprawdzeniu, czy dokument nie zawiera błędów arytmetycznych,
d) sprawdzeniu, czy dokument jest oznaczony numerem, umożliwiającym powiązanie go
z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
22. Błędy w dowodach obcych poprawia się poprzez:
a. wystawienie dowodu korygującego,
b. skreślenie błędnego zapisu i wpisanie poprawnego,
c. pisemne poinformowanie kontrahenta o zaistniałym błędzie,
d. ustne poinformowanie kontrahenta o zaistniałym błędzie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
43
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko…………………………………………………………………….....................
Prowadzenie ksiąg rachunkowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr zadania
Odpowiedź Punkty
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
22 a b c d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
44
7. LITERATURA
1. Bartel T., Chałupczak J., Potulska E., Stec K.: Zasady rachunkowości. Zbiór zadań,
ODDK, Gdańsk 2002
2. Bień W.: Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Difin, Warszawa 2005
3. Dębski S.: Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw. Cz. 1 i 2. WSiP, Warszawa 1997
4. Gierusz B.: Podręcznik do samodzielnej nauki księgowania. ODDK, Gdańsk 2002
5. Matuszewicz J.: Rachunkowość od podstaw. WSiP, Warszawa 2001
6. Ossowska M., Szczypa P.: Podstawy rachunkowości. Fundacja na rzecz Uniwersytetu
Szczecińskiego, Szczecin 2000
7. Szwajor J.: Podstawy księgowości, Podręcznik ze zbiorem ćwiczeń. WE Hermes, Kielce
2002
8. Szwajor J., Drej S.: Dokumenty księgowe w praktyce gospodarczej. WE Hermes, Kielce
2002
9. Waśniewski T., Gos W.: Rachunkowość w przedsiębiorstwie. ZSB, Szczecin 2000
10. Wiśniewska J.: Moja firma. WSiP, Warszawa 1998
Literatura powinna być na bieżąco aktualizowana.