„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Izabela Suligowska
Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 514[03].Z1.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
lek. med. Małgorzata Polkowska
dr Maria Pietruszewska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[03].Z1.06
„Pielęgnowanie oczu i ich oprawa”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik usług kosmetycznych 514[03].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Anatomia i fizjologia oka
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Higiena oka
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Dolegliwości oczu
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Pielęgnacja powiek i skóry wokół oczu – preparaty
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
39
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. Pielęgnowanie oczu i ich oprawy,
który będzie pomocny w przyswajaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu
anatomii i pielęgnowania oczu oraz czynników wpływających na ich stan Zamieszczony
materiał nauczania zawiera najważniejsze informacje dotyczące wymienionych zagadnień
i wskazuje tematykę, z jaką uczeń powinien się zapoznać poprzez wyszukanie odpowiednich
informacji we wskazanej literaturze. Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje.
Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości
i wcześniej ukształtowanych umiejętności uczniów oraz uwzględniać wyposażenie pracowni
kosmetycznej. Wykonanie zaproponowanych przykładowych ćwiczeń pomoże uczniowi
ukształtować niezbędne umiejętności, wymagane programem kształcenia. Ważne jest, aby
uczeń nie przyzwyczajał się do zaproponowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli ma taką
możliwość powinien uczestniczyć w pokazach i sympozjach, dających możliwość poznania
nowych technik kosmetycznych. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego
będzie musiał wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania
preparatów i aparatów kosmetycznych. Informacje w dziedzinie kosmetyki szybko się
dezaktualizują, zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym
i preparatami pielęgnacyjnymi.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;
−
ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele,
−
literaturę.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się
o pomoc do nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
514[03].Z1
Kosmetyka pielęgnacyjna
514[03].Z1.02
Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego
514[03].Z1.03
Pielęgnowanie zdrowej skóry
514[03].Z1.01
Organizacja stanowisk pracy w gabinecie
kosmetycznym
514[03].Z1.04
Pielęgnowanie kończyn górnych
514[03].Z1.05
Pielęgnowanie kończyn dolnych
514[03].Z1.06
Pielęgnowanie oczu i ich oprawy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
analizować tekst ze zrozumieniem,
−
stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej,
−
określać potrzeby klienta,
−
charakteryzować preparaty stosowane do demakijażu oczu,
−
wykonywać demakijaż oczu,
−
organizować stanowisko pracy kosmetyczki z zachowaniem obowiązujących przepisów
bhp i ppoż.,
−
stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
opisać budowę oka,
−
zastosować zasady higieny oczu,
−
scharakteryzować zabiegi wykonywane na powiekach i pod oczami,
−
określić przeciwwskazania do zabiegów pielęgnacyjnych,
−
określić zasady pielęgnacji oczu w warunkach domowych,
−
wykonać demakijaż oczu,
−
dobrać preparaty stosowane w zabiegach na powiekach i pod oczami,
−
wykonać próbę uczuleniową,
−
wykonać zabiegi pielęgnacyjne wokół oczu,
−
wykonać zabieg pielęgnacyjny w okolicy oka zgodnie z zasadami aseptyki oraz
bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka pielęgnacyjna 514[03].Z1
Jednostka modułowa:
Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 514[03].Z1.06
Temat: Budowa oka.
Cel ogólny: Zapoznanie z wiadomościami na temat budowy oka oraz kształtowanie
umiejętności wykonywania szkiców gałki ocznej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
wymienić elementy budowy gałki ocznej,
−
opisać elementy poszczególnych warstw ściany gałki ocznej,
−
określić rolę poszczególnych warstw ściany gałki ocznej,
−
scharakteryzować zawartość gałki ocznej,
−
naszkicować gałkę oczną i podpisać elementy jej budowy.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pogadanka,
−
pokaz,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
małe 2 - osobowe grupy.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
−
model oka,
−
atlasy anatomiczne,
−
blok rysunkowy formatu A4,
−
ołówki różnej twardości (H, HB, B),
−
przybory kreślarskie, gumka.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
przedstawienie wiadomości teoretycznych dotyczących budowy gałki ocznej
(pogadanka),
−
prezentacja elementów gałki ocznej poprzez rozkładanie modelu i pokazywanie
poszczególnych jego części (pokaz),
−
odnajdywanie poszczególnych elementów gałki ocznej w atlasach anatomicznych
(praca w 2 – osobowych grupach),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
wykonywanie szkiców przedstawiających schemat budowy gałki ocznej (praca
indywidualna)
4. Po wykonaniu wszystkich szkiców uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego
ćwiczenia.
5. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
6. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza poprawność merytoryczną i techniczną
wykonanego ćwiczenia.
7. Uczniowie prezentują swoje prace tworząc „galerię szkiców” w wybranym przez
nauczyciela miejscu.
8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Powtórz wiadomości na temat budowy oka, analizując wykonany przez siebie szkic.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć oraz zdobytych
wiadomości i umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka pielęgnacyjna 514[03].Z1
Jednostka modułowa:
Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 514[03].Z1.06
Temat: Wykonywanie zabiegu pielęgnacyjnego skóry wokół oczu.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegu odżywczego skóry okolic
oczu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
scharakteryzować preparaty stosowane do wykonania zabiegu pielęgnacyjnego,
−
zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu,
−
wykonać zabieg pielęgnacyjny skóry okolic oczu z uwzględnieniem zasad aseptyki,
−
udzielić porady kosmetycznej z zakresu pielęgnacji oczu i skóry wokół oczu w domu.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
instruktaż ,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w 2- osobowych grupach.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska pracy kosmetyczki( liczba stanowisk powinna odpowiadać liczbie 2 –
osobowych grup uczniów),
−
preparaty: mleczko do demakijażu oczu, preparat do przemywania oczu, maska,
kolagenowa z aktywatorem, krem pielęgnacyjny pod oczy,
−
bielizna zabiegowa,
−
materiały higieniczne: płatki kosmetyczne, gaza, lignina,
Czas: 120 min.
Przebieg zajęć:
1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Realizacja tematu
−
Scharakteryzowanie środków kosmetycznych stosowanych do pielęgnacji skóry
okolic oczu połączone z prezentacją omawianych preparatów.
−
Podzielenie uczniów na 2- osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
jeden uczeń w grupie wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
−
Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu pielęgnacyjnego skóry wokół
oczu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy kosmetyczki do wykonania
zabiegu.
−
Nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu.
−
Uczniowie przeprowadzają zabieg pielęgnacyjny skóry wokół oczu koleżanki z grupy.
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.
−
Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.
4) Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5) Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6) Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania.
7) Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów
kosmetycznych wiadomości na temat: Przeprowadzania drenażu limfatycznego wokół oczu.
Opis przykładowego zabiegu przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Anatomia i fizjologia oka
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Podpisz elementy budowy gałki ocznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (materiał nauczania pkt.4.1.1),
2) wynotować najistotniejsze elementy budowy oka,
3) przeanalizować schemat gałki ocznej i umiejscowienie strzałek,
4) uzupełnić brakujące podpisy,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– schemat budowy oka,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Na podstawie dokładnej obserwacji scharakteryzuj własną skórę wokół oczu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (materiał nauczania pkt.4.1.1),
2) wynotować najistotniejsze cechy skóry wokół oczu,
3) ustawić powiększające lustro tak, aby dobrze widzieć swoje oczy i skórę wokół nich,
4) określić cechy własnej skóry wokół oczu,
5) zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– powiększające lustro,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Higiena oka
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj własny zestaw ćwiczeń oczu, które poleciłbyś klientce pracującej zawodowo po
kilka godzin dziennie na komputerze. Określ cel tych ćwiczeń.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (materiał nauczania pkt.4.2.1),
2) wynotować cele gimnastyki oczu,
3) przeanalizować ruchy gałki ocznej, zasady akomodacji i adaptacji oka,
4) zaplanować ćwiczenia, które wzmacniają poszczególne właściwości oka,
5) wynotować je na arkuszu papieru z określeniem celu każdego ćwiczenia,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie przed grupą,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
8) przedyskutować w grupie i wybrać najatrakcyjniejsze i najodpowiedniejsze trzy
ćwiczenia spośród zaprezentowanych,
9) pokazać praktycznie wybrane ćwiczenia,
10) przedstawić wyniki swojej pracy nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– schemat/model budowy oka,
– przybory do pisania,
– arkusz szarego papieru,
– taśma do przyklejenia papieru,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Sporządź dla siebie plan działań służących higienie wzroku.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treściami merytorycznymi (materiał nauczania pkt.4.2.1),
2) przeanalizować zagrożenia wzroku występujące w jego życiu codziennym,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
3) wypisać je na kartkach papieru (każde zagrożenie na osobnej kartce),
4) zastanowić się, dlaczego to zagrożenie występuje u niego,
5) wynotować propozycje działań „naprawczych”,
6) sporządzić plakat, w którym uwzględni: zagrożenia, ich przyczyny, działania higieniczne
i profilaktyczne,
7) przedyskutować w grupie i wybrać najatrakcyjniejsze i najodpowiedniejsze działania,
8) dopisać ewentualnie inne, zaproponowane przez grupę działania służące higienie wzroku,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
–
schemat/model budowy oka,
–
przybory do pisania,
–
arkusz szarego papieru,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Dolegliwości oczu
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wpisz wymienione poniżej przyczyny powstawania dolegliwości oczu w odpowiednie
pola tabeli.
Przyczyny występowania dolegliwości oczu
1. Gromadzenie się wody w tkankach na skutek przemęczenia, nadmiaru soli
w organizmie a także zaburzeń krążenia lub schorzeń nerek.
2. Skutek starzenia organizmu i niewłaściwa pielęgnacja skóry okolic oczu.
3. Praca przy komputerze, długotrwałe czytanie i oglądanie telewizji, przebywanie
w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach, uczulenie na kosmetyki.
4. Nerwowość, brak snu, wyczerpanie organizmu, niewłaściwe odżywianie lub choroby
a także zakłócenia w procesie usuwania zanieczyszczeń w organizmie.
5. Wyczerpanie nerwowe, zaburzenia krążenia bądź choroby nerek, zastój limfy, odkładanie
się tkanki tłuszczowej pod oczami.
Dolegliwość oczu
Przyczyny występowania
Pieczenie, zaczerwienienie
i swędzenie oczu
Opuchlizna powiek
Obwódki i sińce pod oczami
Opuchnięcie dolnej powieki
Zmarszczki w zewnętrznych
kącikach oczu
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z charakterystyką poszczególnych dolegliwości okolic oczu (materiał
nauczania 4.3.1.),
2) podkreślić w tekście przyczyny występowania najczęściej spotykanych dolegliwości oczu,
3) wybrać właściwe warianty odpowiedzi,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
4) wpisać odpowiedzi do tabeli,
5) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Do zlikwidowania dolegliwości oczu stosuje się wyciągi roślinne i ziołowe. Poniżej
wyszczególniono zioła i rośliny powszechnie stosowane w preparatach i kompresach
do pielęgnacji oczu. Określ ich działanie na skórę i wskazania pielęgnacyjne.
Nazwa
Działanie
Wskazania pielęgnacyjne
Arnika
Rumianek pospolity
Czarna herbata
Koper włoski
Nagietek
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z charakterystyką poszczególnych roślin i ziół stosowanych do redukcji
i zlikwidowania dolegliwości oczu (materiał nauczania 4.3.1.),
2) podkreślić
w
tekście
działanie
wskazanych
w
tabeli
roślin
i
wskazania
do ich stosowani,
3) wpisać odpowiedzi do tabeli,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Ćwiczenie 3
Przygotuj herbatkę z kopru włoskiego oraz herbatkę z arniki.
Instrukcja do wykonania ćwiczenia
1. Sporządzanie herbatki z kopru włoskiego
– przygotuj łyżkę stołową kopru włoskiego,
– zagotuj wodę ( najlepiej destylowaną lub mineralną niegazowaną),
– zalej zioła ¼ litra wrzącej wody,
– odstaw mieszaninę na kilka godzin,
– przefiltruj preparat,
– dokonaj oceny organoleptycznej herbatki (zwróć uwagę na jej barwę i klarowność),
– przelej napar do pojemnika, w którym będzie przechowywany.
2. Sporządzanie herbatki z arniki
– przygotuj łyżeczkę arniki,
– zagotuj wodę (najlepiej destylowaną lub mineralną niegazowaną),
– zalej zioła ½ litra wrzącej wody,
– odstaw mieszaninę na pół godziny,
– przefiltruj preparat,
– dokonaj oceny organoleptycznej herbatki (zwróć uwagę na jej barwę i klarowność),
– przelej napar do pojemnika, w którym będzie przechowywany.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) sporządzić dwie herbatki: z kopru włoskiego i z arniki,
4) dokonać oceny organoleptycznej herbatki z arniki (oceny herbatki z kopru włoskiego
dokonasz na następnych zajęciach),
5) przedstawić wyniki swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia laboratoryjne.
Środki dydaktyczne:
– dwie duże zlewki szklane,
– płaszcz grzejny,
– dwie butelki szklane,
– łyżka stołowa i łyżeczka do odmierzenia ziół,
– lejek,
– suszona arnika i koper włoski,
– litr wody destylowanej lub mineralnej niegazowanej,
– gaza.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4.
Pielęgnacja powiek i skóry wokół oczu – preparaty
5.4.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przyporządkuj podane niżej opisy do wskazanych grup preparatów do pielęgnacji okolic
oczu.
Grupy preparatów:
1) do demakijażu,
2) żele i balsamy,
3) kremy,
4) serum.
Opisy grup preparatów do pielęgnacji oczu:
A. Są produkowane na bazie olejów mineralnych, olejów hydrofilowych, wodnych środków
powierzchniowo czynnych lub w postaci gotowych płatków kosmetycznych. Mogą
zawierać cenne składniki pielęgnacyjne np. świetlik lekarski, który działa relaksująco
i łagodząco na skórę.
B. Zawiera kompleksy biologicznie czynne o dużo większym stężeniu niż w kremach.
Preparat ma płynną lub półpłynną konsystencję zapewniającą optymalne wchłonięcie
składników aktywnych w skórę. Działa przeciwzmarszczkowo, likwiduje i spłyca już
istniejące zmarszczki oraz zapobiega utracie wilgoci.
C. Schładzają skórę i przeciwdziałają obrzękom. Mogą być stosowane przy obrzękach okolic
oczu i opuchliźnie dolnej powieki. Preparaty tego typu zawierające lipidy przeciwdziałają
wysuszeniu skóry i powstawaniu zmarszczek.
D. Są produkowane w formie gwarantującej dobre przyswajanie substancji czynnych przez
skórę. Mają postać lekkich emulsji lub mikroemulsji a nośnikiem substancji czynnych
w nich zawartych są często liposomy. Wykazują szerokie spektrum i skuteczność
działania.
1
2
3
4
………
………
……..
…….
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem preparatów do pielęgnacji okolic oczu (materiał nauczania pkt.
4.4.1.),
2) przeczytać dokładnie nazwy i opisy grup preparatów,
3) przyporządkować opisy do nazw grup preparatów pielęgnacyjnych,
4) wpisać odpowiedzi do tabeli,
5) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Określ działanie pielęgnacyjne wskazanych substancji
biologicznie czynnych
stosowanych w kremach pod oczy.
Nazwa
Działanie pielęgnacyjne
Kwas hialuronowy
Cholesterol
Koenzym Q10
Kofeina
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem składników aktywnych stosowanych w kremach do pielęgnacji
oczu (materiał nauczania pkt. 4.4.1.),
2) podkreślić w tekście substancje aktywne wskazane w tabeli i ich działanie pielęgnacyjne,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia,
– materiał nauczania pkt. 4.4.1,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj zabieg pielęgnacyjny dostosowany do potrzeb skóry w okolicach oczu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania zabiegu
pielęgnacyjnego na skórze wokół oczu. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel
powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania.
Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi
wykonuje zabieg.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami pielęgnacji skóry wokół oczu (materiał nauczania 4.4.1.),
2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3) przeprowadzić zabieg pielęgnacyjny na podstawie instruktażu jego wykonania
przeprowadzonego przez nauczyciela,
4) dokonać oceny wyników swojej pracy,
5) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne
– stanowisko kosmetyczne z kompletnym wyposażeniem,
– preparaty: mleczko do demakijażu oczu, preparat do przemywania oczu, maska
kolagenowa z aktywatorem, krem pielęgnacyjny pod oczy,
– bielizna zabiegowa,
– materiały higieniczne: płatki kosmetyczne, gaza, lignina.
Ćwiczenie 4
Wykonaj gimnastykę odprężającą oczy.
Instrukcja do wykonania ćwiczenia
Ćw. 1.
Zamknij oczy, ale nie zaciskaj zbyt mocno powiek. Kciukami i wskazującymi palcami
obu dłoni uciskaj zewnętrzne i wewnętrzne kąciki oczu.
Ćw. 2.
Palcem wskazującym uciskaj kolejno następujące punkty wokół oczu: na dole pośrodku
oczodołu, zewnętrzny kącik, pośrodku łuku brwiowego oraz przy wewnętrznym kąciku.
Ćw. 3.
Zakryj dłońmi oczy, układając złączone palce tak, by sięgały nieco ponad łuk brwi.
Zamknij oczy. Delikatnie uciskaj brwi i dolną granicę oczodołu.
Ćw. 4.
Oklepuj dolną granicę oczodołu miejsce przy miejscu opuszkami wszystkich palców
(oprócz kciuków).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.
Podzielić uczniów na dwuosobowe zespoły oraz określić zadania – jeden uczeń wykonuje
gimnastykę relaksującą oczy. Następnie przeprowadza instruktaż w zakresie:
– ułożenia ciała osoby ćwiczącej,
– technik rozluźniania mięśni przez ćwiczącego,
– kontroli rozluźnienia mięśni ćwiczącego przez osobę nadzorującą wykonywanie ćwiczeń,
– wykonania ćwiczeń mięśni określonych w instrukcji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel powinien zlecić uczniom zamianę: ćwiczący – nadzoruje,
nadzorujący – ćwiczy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) rozluźnić mięśnie przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczeń,
3) wykonać gimnastykę oczu,
4) ocenić efekt relaksacyjny wykonanych ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– instrukcja do wykonania ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Pielęgnowanie oczu i ich
oprawy”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Wymienić elementy narządu wzroku
A
P
c
2.
Wybrać % informacji odbieranych
przez narząd wzroku
C
P
a
3.
Wyliczyć najczęściej spotykane
dolegliwości oczu
A
P
– pieczenie, zaczerwienie
i swędzenie oczu,
– opuchlizna powiek,
– obwódki i sińce pod oczami,
– opuchnięcie dolnej powieki,
– zmarszczki w kącikach
zewnętrznych oczu
4.
Określić substancje czynne zawarte
w rumianku pospolitym
C
P
d
5.
Określić wskazania do zastosowania
masek kolagenowych pod oczy
C
P
b
6.
Wyliczyć grupy preparatów
stosowane do pielęgnacji skóry
wokół oczu
B
P
– środki do demakijażu
– żele i balsamy do powiek
– kremy
– serum/ maski
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
7.
Wskazać zastosowanie hydrożeli
i balsamów
C
P
… obrzękach okolic oczu
i opuchliżnie dolnej powieki
… wysuszeniu skóry i
powstawaniu zmarszczek
8.
Wyjaśnić pojęcie liposomu
B
P
c
9.
Określić cele pielęgnacji skóry
wokół oczu
C
P
– ochrona przed przedwczesnym
starzeniem się skóry
– zmniejszenie obrzęków,
opuchnięć i worków pod
oczami
– pobudzenie mikrocyrkulacji
krwi i limfy w skórze
– odprowadzenie nadmiaru
wody i toksyn z tkanek
– przeciwdziałanie oznakom
zmęczenia i stresu
– głębokie nawilżenie i
odżywienie skóry
– ujędrnienie i uelastycznienie
skóry
– wygładzenie oraz redukcja
– zmarszczek i zagłębień
– wzmocnienie cienkiej skóry
pod oczami
10.
Wskazać działanie pielęgnacyjne
cholesterolu
C
P
… natłuszczającym
11.
Określić działanie
glikozaminoglikanów stosowanych
w kremach pod oczy
C
P
b
12.
Określić rodzaje zabiegów
wykonywanych w gabinecie
kosmetycznym w ramach
pielęgnacji skóry wokół oczu
C
P
… masażu, drenażu limfatycznego,
nakładanie masek o działaniu
odżywczym i pobudzającym pracę
skóry, regenerującym oraz
liftingującym.
13.
Zaproponować kuracje pielęgnującą
oprawę oczu
D
P
… olejku rycynowego, oliwy
z oliwek oraz wit. A+E
14.
Wskazać przyczyny opuchnięć
dolnej powieki
C
P
… zastojem limfy, odkładaniem
tkanki tłuszczowej pod oczami i
opadanie jej na skutek
zmniejszenia elastyczności skóry.
15.
Wyliczyć przyczyny pieczenia,
zaczerwienienia i swędzenia oczu
A
P
–
praca przy komputerze,
–
długotrwałe czytanie lub
oglądanie telewizji,
–
przebywanie w zadymionych
i zakurzonych pomieszczeniach,
–
uczulenie na kosmetyki
pielęgnacyjne i kolorowe,
–
choroby oczu
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
16.
Rozróżnić, jakie mięśnie stanowią
aparat ruchowy gałki ocznej
C
PP
a
17.
Scharakteryzować budowę szkieletu
powiek
C
PP
c
18.
Rozróżnić jakie czynniki są
szczególnie szkodliwe dla oczu
C
PP
– dym papierosowy,
– zbyt mała ilość snu,
– czytanie przy nieprawidłowym
oświetleniu,
– przebywanie w
klimatyzowanych
pomieszczeniach,
– stosowanie
przeterminowanych lub
uczulających kosmetyków,
– działanie intensywnego
promieniowania słonecznego
na nie osłonięte okularami
przeciwsłonecznymi oczy,
– długie godziny spędzone przed
telewizorem lub komputerem.
19.
Zaproponować wyciągi roślinne
redukujące obrzęki dolnej powieki
D
PP
a
20.
Zaproponować działania redukujące
pieczenie, zaczerwienienie i
łzawienie oczu
D
PP
… położenie kompresu na oczy,
sen i wypoczynek
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących pielęgnowania oczu i ich oprawy. Zadania: 1 – 3, 5 –
8, 10, 12, 14 i 18 – 20 to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa; zadania: 4, 13, 15, 16 i 17 to zadania wymagające uzupełnienia natomiast
zadania 9 i 11 to zadania, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
−
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli któreś pytanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego
rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Cześć I
1. Jakie elementy narządu wzroku umożliwiają widzenie?
a) gałka oczna, powieki, płat potyliczny mózgu,
b) rogówka, siatkówka, twardówka,
c) gałka oczna, nerw wzrokowy, ośrodki wzrokowe w mózgu,
d) gałka oczna, nerw III, IV, VI, siatkówka.
2. Ile % informacji z otoczenia odbieramy dzięki narządowi wzroku?
a) 80%,
b) 60%,
c) 40%,
d) 20%.
3. Do najczęściej spotykanych dolegliwości oczu zalicza się:
-
-
-
-
-
4. Rumianek pospolity nie zawiera
a) flawonoidów,
b) olejków eterycznych,
c) karotenoidów,
d) witamin z grupy B.
5. Maski kolagenowe pod oczy poleca się do pielęgnacji
a) cery młodej,
b) cery dojrzałej,
c) cery trądzikowej,
d) każdego rodzaju cery.
6. Do pielęgnacji skóry wokół oczu stosuje się następujące grupy preparatów
-
-
-
-
7. Hydrożele stosuje się przy …………………………………………………………………
……………………. natomiast balsamy zawierające lipidy przeciwdziałają
………………
……………….......................……………………………………………………………….
8. Liposomy to:
a) substancje czynne,
b) micele,
c) układy przestrzenne w formie kuleczek,
d) kosmoceutyki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
9. Celem pielęgnacji skóry okolic oczu jest
-
-
-
-
-
-
-
-
10. Cholesterol to składnik aktywny o działaniu …………………………….. stosowany
w kremach pod oczy.
11. Glikozaminoglikany:
a) łagodzą podrażnienia skóry wokół oczu,
b) nawilżają i zatrzymują wilgoć w naskórku,
c) działają natłuszczająco,
d) są antyoksydantami.
12. Pielęgnacja skóry wokół oczu w gabinecie kosmetycznym polega na wykonywaniu ……..
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
13. Do pielęgnacji oprawy oczu poleca się stosowanie mieszaniny ………………………….
………………………………………………………………………………………………
14. Opuchnięcie dolnej powieki może być spowodowane ……………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….
15. Pieczenie, zaczerwienienie i swędzenie oczu wywołują
−
−
−
−
−
16. Aparat ruchowy gałki ocznej stanowią:
a) 4 mięśnie proste i 2 mięśnie skośne,
b) 2 mięśnie proste i 4 mięśnie skośne,
c) 6 mięśni gładkich,
d) 4 mięśnie skośne i mięsień dźwigacz powieki górnej.
17. Tarczki występują w budowie szkieletu:
a) twardówki,
b) naczyniówki,
c) powiek,
d) kanału łzowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
18. Czynniki szczególnie szkodliwe dla oczu to:
−
−
−
−
−
−
−
19. Do redukcji obrzęków dolnej powieki stosuje się substancje czynne z:
a) przywrotnika, bluszczu zwyczajnego i skrzypu,
b) przywrotnika i miłorzębu japońskiego,
c) miłorzębu japońskiego i bluszczu zwyczajnego,
d) skrzypu, kasztanowca i miłorzębu japońskiego,
20. Złagodzenie skutków działania czynników drażniących oczy może przynieść ………….
………………………………………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Pielęgnowanie oczu i ich oprawy
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
Część I
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
-
-
-
-
-
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
-
-
-
-
7
8
a
b
c
d
9
-
-
-
-
-
-
-
-
-
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
10
11
a
b
c
d
12
13
14
15
-
-
-
-
-
Część II
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
-
-
-
-
-
-
-
-
19
a
b
c
d
20
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Pielęgnowanie oczu i ich
oprawy”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Rozróżnić, czym wypełnione jest
wnętrze gałki ocznej
B
P
b
2.
Określić, co produkują gruczoły
tarczkowe
C
P
d
3.
Wskazać przyczyny opuchnięcia
powiek
C
P
… gromadzenia się wody w tkankach
na skutek przemęczenia, nadmiaru
soli w organiźmie także zaburzeń lub
schorzeń nerek
4.
Scharakteryzować
liposomy
bilamelarne
C
P
d
5.
Określić czas trwania kuracji
odżywczej oprawy oczu
C
P
c
6.
Wyjaśnić przyczynę powstawania
kurzych łapek
B
P
…
kurze
łapki
(zmarszczki
w zewnętrznych kącikach oczu)
7.
Wskazać działanie pielęgnacyjne
kopru włoskiego
C
P
… regenerująco i nawilżająco, ma
właściwości zmiękczające,
łagodzące, odżywcze i ochronne.
8.
Wskazać
sposoby
likwidacji
pieczenia,
zaczerwienienia
i świądu oczu
C
P
… kompresów ziołowych np.
z rumianku i kopru włoskiego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
9.
Wyliczyć działanie pielęgnacyjne
wyciągów z rumianku pospolitego
A
P
- przeciwbakteryjne,
- przeciwzapalne,
- bakteriostatyczne
- regulująco
10.
Określić zabiegi pielęgnacyjne
redukujące sińce pod oczami
C
P
c
11.
Wskazać
działanie
składników
kremów przeciwzmarszczkowych
pod oczy
C
P
b
12.
Określić skład preparatów do
demakijażu oczu
C
P
… olejów mineralnych, olejów
hydrofilowych, wodnych środków
powierzchniowo czynnych
13.
Wskazać składniki fazy
tłuszczowej w liposomach
C
P
c
14.
Podać nazwę chemiczną związku
stanowiącego koenzym Q10
A
P
b
15. Wyjaśnić pojęcie serum
B
P
a
16.
Zastosować optymalną odległość
tekstu od oczu podczas czytania
C
PP
b
17.
Zastosować optymalne dla wzroku
ustawienie monitora komputera
podczas pracy
C
PP
b
18.
Określić, ilość gruczołów
łojowych znajduje się w skórze
wokół oczu
C
PP
około 20
19.
Zaproponować krem do
pielęgnacji okolic oczu z tendencją
do powstawania sińców
D
PP
a
20.
Wyjaśnić cele pielęgnacji skóry
wokół oczu
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących pielęgnowania oczu i ich oprawy. Zadania: 1 – 3, 5 –
8, 10, 12, 14 i 18 – 20 to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa; zadania: 4, 13, 15, 16 i 17 to zadania wymagające uzupełnienia natomiast
zadania 9 i 11 to zadania, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
−
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli któreś pytanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego
rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Wnętrze gałki ocznej wypełnione jest galaretowatą masą zwaną:
a) cieczą wodnistą,
b) ciałem szklistym,
c) komorą przednią,
d) ośrodkiem optycznym.
2. Gruczoły tarczkowe produkują:
a) ciecz wodnistą,
b) łzy,
c) pot,
d) łój.
3. Opuchlizna powiek jest objawem ………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
4. Liposomy bilamelarne to układy przestrzenne o strukturze
a) jednowarstwowej.
b) trójwarstwowej.
c) liniowej.
d) dwuwarstwowej.
5. Kurację odżywczą oprawy oczu przeprowadza się
a) 2 razy w roku przez 3 tygodnie,
b) raz w roku przez 2 tygodnie,
c) 3 razy w roku przez 4 tygodnie,
d) 3 razy w roku przez 3 tygodnie.
6. Na skutek stałego obciążenia skóry wokół oczu powstają ……………………………
……………………………………………………………………………………………
7. Koper włoski działa na skórę wokół oczu ………………………................................
………………………………………………………………………………………………
8. W celu zlikwidowania pieczenia, zaczerwienienia i świądu oczu poleca się stosowanie
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………...
9. Rumianek pospolity ma działanie
-
-
-
-
10. Aby zlikwidować sińce pod oczami poleca się wykonanie w gabinecie kosmetycznym
a) masażu twarzy,
b) zabiegu odżywczego na skórze wokół oczu,
c) drenażu limfatycznego,
d) zabiegu nawilżającego skórę w okolicach oczu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
11. Kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy mogą zawierać wyciągi ziołowe i witaminy
a) o działaniu ściągającym,
b) poprawiające elastyczność skóry,
c) odżywiające skórę,
d) nawilżające warstwy naskórka.
12. Środki do demakijażu oczu są produkowane na bazie ………………………………….
……………………………………………………………………………………………….
13. Fazę tłuszczową w liposomach stanowią
a) oleje mineralne,
b) oleje roślinne,
c) fosfolipidy i sterole,
d) oleje mineralne i sterole.
14. Koenzym Q10 to
a) witamina A,
b) ubichinon,
c) witamina C + witamina E,
d) witamina A + witamina C.
15. Serum zawiera
a) kompleksy biologicznie czynne o większym stężeniu niż w kremach,
b) kompleksy biologicznie czynne o mniejszym stężeniu niż w kremach,
c) kompleksy biologicznie czynne o takim samym stężeniu jak w kremach,
d) nie zawiera kompleksów biologicznie czynnych.
Część II
16. Oczy najmniej się męczą, gdy czytany tekst znajduje się w odległości od nich:
a) 25 cm,
b) 35 cm,
c) 45 cm,
d) jest to odległość indywidualna dla każdego człowieka.
17. Biorąc pod uwagę higienę narządu wzroku, podczas pracy z komputerem jego ekran
powinien znajdować się:
a) na linii wzroku użytkownika,
b) o 10 – 20 ° poniżej poziomu linii wzroku,
c) o 10 – 20 ° powyżej poziomu linii wzroku,
d) nie ma to większego znaczenia.
18. W 1 cm ² skóry wokół oczu znajduje się ok……………gruczołów łojowych.
19. Aby zlikwidować sińce i obwódki pod oczami poleca się stosowanie kremów
zawierających wyciągi roślinne o działaniu
a) uszczelniającym naczynia włosowate,
b) nawilżającym,
c) stymulującym pracę skóry,
d) rozgrzewającym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
20. Celem pielęgnacji skóry wokół oczu nie jest
a) pobudzenie mikrocyrkulacji krwi i limfy w skórze,
b) odprowadzenie nadmiaru wody i toksyn z tkanek,
c) ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
d) regulacja pracy gruczołów łojowych i potowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Pielęgnowanie oczu i ich oprawy
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
Część I
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
7
8
9
-
-
-
-
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
Część II
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
7. LITERATURA
1. Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004.
2. Dylewska – Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana, wydanie IV, WSiP, Warszawa
2005
3. Jaroszewska B.: Kosmetologia, ATENA, Warszawa 2001
4. Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992
5. Korczak W., Higiena, PZWL, Warszawa 1998
6. Marzec A.: Chemia kosmetyczna surowce, półprodukty, preparatyka wyrobów”, Dom
Organizatora, Toruń, 2001
7. Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004
8. Peters I.B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu – poradnik, REA, Warszawa 2002